Uitbreiding EG: blokkade Athene Arafat: de deur staat open dePOLOQamo. Europese NAVO-landen maken gebaar naar VS Gesprek Spanje en Portugal voortgezet Ontmoeting Shultz en Gromyko verheugt EG Meer graan voor Afrika Tsjernenko: mouwen opstropen en praten Cheysson (minister af) naar EG al voor 16.250r rijdt u er een. kamsteeg WOENSDAG 5 DECEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 DUBLIN - De regeringsleiders van de tien EG-landen hebben op hun topconferentie in Dublin het licht op groen gezet voor de slotfase van de onderhandelingen met Spanje én Portugal over hun toetreding tot de Europese Gemeenschap. Maar hun akkoord werd overschaduwd door de houding van Griekenland, dat zich het recht heeft voorbehouden alsnog de toetreding in een later stadium te blokkeren. De regeringsleiders bereikten gis- teren een akkoord over de beper king van de wijnoverschotten in de EG, het belangrijkste resterende struikelblok op de weg naar de toe treding. Vervolgens bleken de tien het ook eens over de voorwaarden die aan Spanje en Portugal gesteld moeten worden met betrekking tot de visserij en de groenten- en fruit- export. door Hans de Bruijn Griekenland begon daarop ech ter met wat door minister van bui tenlandse zaken Van den Broek 'een houding tegen het destructie ve aan' werd genoemd. De Grieken verbonden hun instemming met de toetreding van Spanje en Portu gal aan de eis dat Griekenland enorme uitkeringen uit een specia le nog in te stellen pot voor Middel landse Zee-landen (de 'Projects In- tegrées Mediterranées', ofwel PIM's) moet krijgen. De negen andere landen willen in 1985 bijna 230 miljoen gulden uittrekken voor steun aan econo misch zwakke regio's in Grieken land, Zuid-Italië en Zuid-Frank rijk. Griekenland zou daarvan bij na 80 miljoen gulden krijgen. Bo vendien zou dit bedrag na 1985 vijf jaar lang verhoogd worden. Maar de Griekse premier Pa- pandreou eiste een bedrag van bij na 1,3 miljard gulden in 1985. De negen andere regeringsleiders wei gerden daar serieus over te praten. Dat leidde er zelfs toe dat de Griek enige tijd boos de vergadering ver liet. Na zijn terugkeer werd beslo ten de komende drie maanden de ze kwestie nog eens te bestuderen. Papandreou legde echter een ernstige hypotheek op de toetre dingsonderhandelingen door te verklaren dat 'zijn parlement' nooit zal instemmen met de uitbreiding van de EG als de kwestie van de uitkeringen niet bevredigend wordt geregeld. Hij stemde er wel mee in dat nu op basis van de ge maakte afspraken met Spanje en Portugal verder gepraat wordt. Het is overigens nog zeer de DUBLIN (GPD) - De regeringslei ders van de tien EG-landen hebben gisteren hun vreugde uitgesproken over de hervatting van de bespre kingen tussen Sowjet-Unie en Ver enigde Staten over de wapenbe heersing. In een verklaring na hun topcon ferentie in Dublin zeggen de tien blij te zijn met besprekingen die tot doel hebben te komen tot we derzijds afspraken over een hele reeks van kwesties, waaronder de nucleaire bewapening en de wa penwedloop in de ruimte. De tien hopen dat de onderhan delingen tussen de ministers van buitenlandse zaken Shultz en Gro myko, op 7 en 8 januari in Genève, zullen worden gevolgd door zinvol le onderhandelingen die tot een evenwichtige beperking van stra tegische kernwapens en middel- lange-afstandsraketten tot het laagst mogelijke niveau zullen lei den. Bovendien moet het gevaar een wapenwedloop in de ruimte voorkomen worden. De tien spraken ook nogmaals uit dat zo snel mogelijk in het Mid den-Oosten onderhandelingen op gang komen. Opnieuw riepen de regeringsleiders op tot het naleven van de VN-resoluties, en hernieuw den zij hun oproep aan Israël om een einde te maken aan de vesti ging van illegale nederzettingen in bezet gebied. Voorts moet de PLO volgehs de EG-landen bij het on derhandelingsproces worden be trokken. vraag of Spanje de Europese voor stellen zal accepteren. Het besluit om de Europese visserijwateren minstens tien, en mogelijk vijftién jaar voor de enorme Spaanse vis sersvloot (70 procent van alle EG- vloten samen) te sluiten, is door de Spanjaarden al onaanvaardbaar genoemd. Dat gevoegd bij de Griekse drei ging de toetreding te blokkeren, heeft van de top in Dublin geen succes gemaakt. Minister Van den Broek en premier Lubbers bleken echter duidelijk van mening te ver schillen over de gevolgen van deze Griekse opstelling. Lubbers meen de dat nu de onderhandelingen met Spanje en Portugal doorgaan, de druk op Papandreou straks erg groot zal zijn om toch akkoord te gaan met voorstellen voor de steunmaatregelen. Lubbers zei ook zich niet gechanteerd te voelen door de Grieken. Minister Van den Broek zei ech ter veel pessimistischer te zijn. 'Ik til zwaar aan het Griekse voorbe houd. De hoop dat wij een oplos sing voor de PIM's zullen vinden is er niet groter op geworden'. Vol gens de bewindsman is de bereid heid van de negen om Griekenland tegemoet te komen ook niet groot. Desondanks wilden Lubbers noch van den Broek van een mis lukking van de top spreken. Bei den benadrukten dat in elk geval het mandaat voor de onderhande lingen met Spanje en Portugal is vastgesteld, zodat de onderhande lingen nu eindelijk kunnen wor den afgerond. 'Het doel om met Spanje en Por tugal aan de slag te gaan, is gereali seerd. Het is dus niet slecht ge gaan', aldus Lubbers. Hij voegde er echter aan toe zich zorgen te ma ken over 'de communautaire hou ding', ook bij andere EG-landen dan Griekenland. Lubbers wees daarbij op de af wijzende houding van West-Duits- land en Denemarken bij de discus sie over de toekomst van de Ge meenschap. De behandeling van een rapport hierover werd naar maart verschoven. 'Met name Duitsland toonde een weinig sti mulerende houding. Bondskanse lier Kohl heeft geen poot uitgesto ken om er iets van te maken', aldus Lubbers. Het Europese wijnoverleg inspireerde de Zwitserse tekenaar Peter Gut tot bijgaande prent. Kaping Teheran: dode en gewonde TEHERAN (Rtr./AFP) - In een Koeweitse Airbus die gisteren door vier jonge Arabisch spreken de mannen is gekaapt, is een passa gier gedood en een zwaar gewond. Uit het toestel dat op de luchtha ven van Teheran staat zijn 's mid dags 20 vrouwen en 23 kinderen vrijgelaten in ruil voor brandstof, zo heeft het Iraanse persbureau Ir- na bekendgemaakt. Een van de vrijgelaten passa giers verklaarde dat de vier kapers gewapend zijn met een handgra naat en pistolen. Eerst zeiden zij Palestijnen te zijn maar later slechts islamieten. Ze zeiden "vij anden van het Britse volk te zijn". Niets is bekend over het motief van de kapers of hun eisen. Zij zou den dreigen ieder kwartier een pas sagier te doden, te beginnen met de Britten. De gewonde passagier heeft een bloedende wond in het gezicht, aldus de vrijgelaten vrouw, die vanuit de VS terugkeer de naar Pakistan. De Airbus werd kort na vertrek uit Dubai over meesterd tijdens een vlucht van Koeweit naar Pakistan. DUBLIN (GPD) - De tien landen van de Europese Gemeenschap hebben op zich genomen tot medio volgend jaar 1,2 miljoen ton graan te leveren aan de door hongers nood getroffen landen in Midden- Afrika. Daarmee is een bedrag ge moeid van bijna 1,1 miljard gulden. Dat hebben de regeringsleiders van de tien EG-landen op hun top conferentie in Dublin afgesproken. De EG had tot dusver plannen voor de levering van 500.000 ton graan aan landen als Ethiopië, Ma li, Mauretanië, Niger, Tsjaad en Soedan, die het ergste door de droogte en hongersnood zijn ge troffen. De 1,2 miljoen ton graan zijn vol gens premier Lubbers „nodig om een minimale voedselvoorziening in de betreffende landen te krij gen". Met dit graan wordt in elk ge val de nood gelenigd tot de eerst volgende oogst in de landen zelf, die verwacht wordt aan het einde van de komende zomer. Mocht die oogst mislukken door de droogte dan is opnieuw extra hulp nodig. Weer aanval Irak BAGDAD (Rtr/AFP) - De Iraakse luchtmacht heeft gisteren voor de tweede maal binnen 24 uur een schip bestookt in de Golf ten zuiden van het Iraanse olietermi- nal op het eiland Kharg. Volgens een militaire woordvoerder in Bag dad is "een belangrijk zeedoel nauwkeurig getroffen". Alle Iraakse toestellen zijn be houden op hun basis terugge keerd, aldus de woordvoerder. MOSKOU (Rtr/UPI) - Konstantin Tsjernenko, de president van de Sow jet-Unie, voelt er wel voor op korte termijn een gesprek te hebben met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Ronald Reagan, mits aan bepaalde voor waarden wordt voldaan. De Amerikaanse oliemagnaat Armand Hammer verklaarde gisteren dat Tsjernenko dat tegen hem had gezegd in een onderhoud van anderhalf- uur op het Kremlin. De 86-jarige industrieel zei tijdens een persconferentie in Moskou dat hij de Russische leider had gevraagd naar zijn mening over een spoedige topbijeenkomst met de Amerikaanse president. Volgens Hammer had Tsjernenko geantwoord dat het tijd werd „de mouwen op te stropen en tot zaken te komen op h'et gebied van de wapenbeheersing". Hij had desgevraagd gezegd dat hij Reagan wel spoedig wilde ontmoeten, maar dan moest deze het Russische plan aanvaarden dat voorstelt een verdrag te sluiten dat verbiedt als eerste kernwapens te gebruiken. Een tweede voorwaarde was dat de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken Shultz en Gromyko, die voor 7 en 8 januari in Genève op het programma staat, resultaat oplévert. Hammer, benadrukte dat hij niet in opdracht van de Amerikaanse regering handelde en dat hij slechts zijn persoonlijke standpunten weergaf. BRUSSEL - Onder Amerikaanse druk hebben de NAVO-ministers van defensie gisteren in Brussel besloten de munitievoorraden op peil te brengen en meer geld uit te trekken voor de bouw van bun kers, opslagplaatsen en communi catiemiddelen. Minister De Ruiter beloofde zijn collega's 150 miljoen gulden uit de lopende defensiebe groting vrij te maken voor de aan koop van munitie, in het bijzonder granaten voor het 203 mm-geschut van de Koninklijke Landmacht. door Hans Geleijnse De 150 miljoen is in de begroting gevonden, aldus De Ruiter na af loop van de eerste vergaderdag van het zogenaamde Defensie Plan ning Comité (DPC), door posten te schrappen waarvoor al geld was vrijgemaakt maar nog niet uitgege ven. „Op een begroting van duizen den posten zijn er altijd wel een paar die nog niet kunnen worden besteed. We geven nu voorrang aan verbetering van de munitiereser ves en dat betekent dat we andere uitgaven moeten laten vallen", al dus De Ruiter. Hij was naar eigen zeggen de enige bewindsman die staande de vergadering een bedrag noemde. De Ruiter ontkende, evenals de Amerikaanse onder-minister van defensie Richard Perle, dat de overeenkomsten die gisteren wer den bereikt over verhoging van het zogenaamde NAVO-infrastruc- tuurfonds met netto een half mil jard dollar en de verbetering van de munitiereserves, gevolg zijn van De Ruiter: geld. (foto AP) de dreigementen van Amerikaanse senatoren om troepen uit Europa terug te trekken wanneer de Euro pese landen niet voor voldoende opvang van Amerikaanse verster kingen konden zorgen. Waarnemers in het NAVO- hoofdkwartier wijzen er echter op dat in de nieuwe plannen de bouw van honderden bunkers ter be scherming van vliegtuigen naar vo ren is gehaald, een van de eisen van Amerikaanse senatoren als Nunn en Cohen. Ook de ongebrui kelijke opsomming van Europese plannen voor 1985 ter versterking van de conventionele defensie in het communique dat gisteren werd uitgegeven na een bijeenkomst van de Europese NAVO-ministers, werd in Brussel gezien als een sig naal richting Washington dat de Europese bondgenoten, zoals de Britse defensieminister Hesseltine zei, „een vitale bijdrage" aan de westerse verdediging leveren. Perle noemde de DPC-bijeen- komst van gisteren de meest be vredigende die hij de laatste vier jaar heeft meegemaakt. „We zijn trots en zeer optimistisch over de toekomstige verstering van het bondgenootschap", zo zei hij. De Amerikaan wees er op dat de 24 miljard gulden die de komende zes jaar worden besteed aan verbete ring van de infrastructuur nog ho ger kunnen uitvallen. In 1987 zal' worden getoetst of het inflatieper centage dan een verdere verhoging van de bijdrage van de NAVO-lan den aan dit fonds noodzakelijk maakt. Het Nederlandse aandeel bedraagt 360 miljoen gulden. In 1987 zal voor het eerst 60 miljoen gulden voor dit doel worden gere serveerd. De eensgezindheid waarmee de NAVO-ministers gisteren de ver sterking van de conventionele be wapening bespraken werd overi gens aangetast door het nog steeds niet opgeloste geschil tussen Tur kije en Griekenland over het Griekse eilandje Lemnos. Turkije beschuldigde Griekenland er on der meer van dat het via de NAVO dit Griekse eiland wil militariseren en ziet dat als een bedreiging voor de eigen veiligheid. Naar verwacht zal Lord Carrington vandaag trach ten de beide partijen nader tot el kaar te brengen. De Griekse pre mier Papandreou komt vandaag voor dat doel speciaal naar Brussel in zijn hoedanigheid als hoofd van de defensie. De Amerikaanse oliemagnaat Armand Hammer sprak gisteren in Mos kou met president en partijleider Tsjernenko. Hammer staat al jaren te boek als een ingewijde in Moskou, waar hij in het verleden onder meer met succes handelscontracten afsloot. (foto Tass) PARIJS - De Franse minister van buitenlandse zaken Claude Cheys son keert op 1 januari als EG-com- missaris naar Brussel terug. Hij zal worden opgevolgd door ondermi- door Rudolph Bakker nister voor Europese zaken Roland Dumas, die tevens woordvoerder van de regering is. Voor de Europe se post op het Franse ministerie van buitenlandse zaken wordt de AMMAN (IPS) - „We hebben de deur opgehouden voor al onze broeders, in bijzonder voor hen van de Democratische Alliantie. We weten immers dat zijn onder druk zijn gezet door Syrië". Jasser Arafat, na zijn herverkie zing de grote overwinnaar van de acht dagen durende Palestijnse Nationale Raad, lijkt tevreden. In een vraaggesprek met IPS na af loop van deze bijeenkomst van het Palestijns parlement in balling schap in de Jordaanse hoofdstad Amman, refereert hij regelmatig aan „het succes dat we in de raad hebben geboekt". De bijeenkomst afgelopen week in Amman wakkerde opnieuw de onenigheid over zijn leiderschap van de Palestijnse Bevrijdingsbe weging (PLO) aan. Arafat, leider van de grootste vleugel, El Fatah, trad vorige week dinsdag demon stratief af om de volgende dag her kozen te worden. Herbevestiging van zijn leiderschap. Enkele plaat sen in het Uitvoerend Comité ble ven open. „We hebben ze gereserveerd voor hen die niet aanwezig waren in Amman", aldus de PLO-leider. Hij onderstreept dit gebaar van verzoening dat op de zittingen naar voren kwam. De leden van de De mocratische Alliantie, op wie Ara fat zinspeelt, hebben de akkoorden van Aden en Algiers ondertekend. Tijdens de bijeenkomst in Amman stonden de verdragen, die hande len over de eenheid en vertegen woordiging van de Palestijnse be weging, niet meer ter discussie. Arafat: „Het akkoord van Aden vormde een geheel toen wij het ac cepteerden. Volgens die overeen- komst moeten deze groepen verte genwoordigd zijn in de Nationale Raad. Wij hebben in de geest van Aden gehandeld". - De raad heeft hel Uitvoerend Comité opgedragen de dialoog voort te zetten met deze organisa ties. Oogmerk is dat zij geinte- greerd worden. Is dat niet een be leidswijziging? Tot nu toe werden de gesprekken toch voornamelijk gevoerd tussen een tak van de PLO en de individuele organisaties. Of moet men dit vergelijken met rege ring en oppositiepartijen? „Precies. Het is zoals regering en oppositie. Het gaat er nu om vast te stellen in hoeverre de oppositie de grote massa vertegenwoordigt. De raad kan men zien als een perma nent referendum dat de volledige steun geniet van ons volk binnen en buiten het PLO-gebied". -De Jordaanse koning Hoessein bood de Palestijnen samenwerking aan teneinde een oplossing te vin den voor de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever en Gaza- strook. Een aanbod dat de raad „wilde bestuderen". De koning ver klaarde ook in zijn toespraak dat er geen enkel internationaal aan bod is dat de problemen in het Mid den-Oosten kan oplossen. Deelt u die mening? „Zeker, Hoessein heeft gelijk. Wat hij heeft gezegd, is duidelijk. Arafat: deur open. Daarom hebben we besloten om onze krachten te bundelen met an dere Arabische landen om deze muur te kunnen afbreken". - Wanneer u spreekt over Arabi sche krachten, doelt u dan op de vorming van een as tussen Egypte, Jordanië, Irak en Saoedi-Arabië? „Nee, wij zijn er niet op uit om een as te creëren. We willen de een heid van Arabische samenwerking waarin men een gezamelijk stand punt uitdraagt". De band met Jordanië blijft be perkt tot politiek en diplomatiek „Nee, volgens een resolutie van de raad moet de samenwerking zich bewegen op elk niveau". Ook militair? „Ja, als zij dat zo accepteren. Maar ik weet dat zij dat niet willen. Als zij het zouden doen, zouden we dat bijzonder op prijs stellen". U hebt de deur opengelaten voor Syrië, maar gelooft u dat Sy rië na deze raad zijn houding nog kan wijzigen? „Dat hopen wij. In mijn slotrede heb ik een beroep gedaan op Sy rië". En hebt u al antwoord? „Tot op heden nog niet. Ik had ook geen onmiddellijk antwoord verwacht". Denkt u dat de positie van de Sowjet-Unie is gewijzigd gezien het feit dat zij geen delegatie naar deze Nationale Raad hebben gezonden in tegenstelling tot de vorige keren? „Nee. De afwezigheid van de Sowjet-Unie is een beleefdheidsge- baar naar Syrië, de bondgenoot. Ik ben een vriend, maar zij zijn bond- naam genoemd van de huidige mi nister voor de consumptie Cathéri- ne Lalumiere. Het vertrek van minister Cheys son heeft in de Franse kranten wei nig opzien gebaard. Sinds hij, met een na de socialistische overwin ning in 1981 tot minister werd be noemd, begonnen de geruchten over zijn aftreden al te lopen. Cheysson stond erom bekend dat hij van zijn hart geen moordkuil maakte en dat hij zijn hart inzake de Franse en de Westeuropese poli tiek op de vreemdste plaatsen droeg. Kort voor zijn aftreden raak te nog een briefwisseling van Cheysson bekend die hij kortgele den had met zijn Libische ambtge noot en waaruit een opzienbarende sympathie scheen te spreken voor deze ambtenaar van kolonel Ga- daffi. Door het vertrek van Cheysson verandert er aan de Franse buiten landse politiek niets. Die wordt im mers in feite gemaakte door de pre sident zelf, en Francois Mitterrand is niet van plan dit arbeidsterrein op te geven, zelfs al vertrouwt hij het nu toe aan zijn oude vriend en raadsman Roland Dumas. Anders dan Cheysson is Dumas eerder een man van de grote zwijgzaamheid. Hij is een voorstander van de 'ge heime' diplomatie en onvoorzichti ge woorden zullen uit deze doorge winterde advocaat voor gecompli ceerde zaken zeker niet komen. Tot nu toe was het gebruikelijk dat Frankrijk naar hét EG-hoofd- kwartier in Brussel, wanneer zij recht had op een tweede hoge functie, een vertegenwoordiger van de oppositiepartij zond. Ook de nieuwe president van de EG- commissie, Jacques Delors, oud minister voor economie in het laat ste kabinet-Mauroy, vroeg om deze regeling. President Mitterrand heeft daar echter niet naar willen luisteren. Cheysson was al van 1973 tot 1981 commissaris van de EG in Brussel. genoten. Zij hebben samen een verdrag". - Verwacht u een wijziging in de houding van de Europese Gemeen schap (EG) nu Italië straks het voorzitterschap gaat bekleden? „Ik geloof, dat Italië op dit ogen blik een belangrijke kans heeft. De hele situatie in het Midden-Oosten is opgeklaard en doorzichtiger ge worden na de Amerikaanse presi dentsverkiezingen, de stembus gang in Israël, nu de verkiezing van de Palestijns Nationale Raad, het herstel van de betrekkingen tussen Egypte en Jordanië en de conferentie van de Golfstaten. Je zou kunnen zeggen, dat we in alle opzichten een nieuwe fase ingaan. Vooral nu president Tsjernenko de hervatting van de dialoog met Was hington enkele dagen geleden heeft aanvaard. Het is een histori sche periode en ik hoop dat de Ita liaanse diplomatie in staat blijkt deze kans te grijpen". „Ik noem in bijzonder Italië, om dat het aan de beurt is met het voorzitterschap van de EG. Maar eigenlijk moeten we over de hele Euorpese politiek ten opzichte van het Midden-Oosten spreken. En in dat geval spijt het me te moeten stellen dat Europa de Amerikaanse standpunten overneemt, zonder ook maar een enkel initiatief te ne men. Dat vind ik onvoorstelbaar". ADVERTENTIE alleen bij kamsteeg 'dus inclusief alle afleveringskosten Voorzien van vele extra s en toch zo'n 700 gulden voordeel. Beperkt leverbaar op op Oegstgeest - Leiderdorp - Katwijk - Voorschoten Lisse - Hillegom Garage Rijnstreek Alphen a/d Rijn

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7