Collegegeld mag niet fors omhoog NIEUWE RENTETARIEVEN. 'Ook werkloze vrouwen hebben recht op wwv' Korthals Altes: berichten kinderveilingen misverstand mmmeeg Meerderheid Tweede Kamer: LEIDSE SPAARBANK 5 DE DICHTBIJ HUISBANK. Verzet tegen verhaalrecht blijft WOENSDAG 5 DECEMBER 1984 DEN HAAG (GPD) Een meerderheid van de Tweede Kamer is tegen het al te fors verhogen van collegegelden voor universiteiten en opleidingen voor hoger beroepson derwijs (hbo). Het CDA vindt een verhoging van 15 procent aanvaardbaar. Een voorstel van minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) om de collegegelden met ongeveer 50 procent op te trekken, stuit bij de WD op grote en bij de PvdA op onoverkomelijke bezwaren. Een en ander bleek gisteravond op de eerste dag van de begrotingsbe- Pleidooi voor gedeelde leiding op basisschool DEN HAAG (GPD) - Een ruime meerderheid van de Tweede Ka mer vindt, dat toekomstige basis scholen een gedeeld leiderschap moeten kunnen instellen. Een mo tie van de PvdA'er Niessen, waarin dit wordt bepleit, wordt onder steund door de WD'er Dijkstal en een aantal kleine partijen. Ook de vakbonden zijn voor deeltijdbanen voor schoolleiders. Minister Deet man (onderwijs en wetenschap pen) heeft zich tegen een meer- hoofdige schoolleiding uitgespro ken. Volgens Niessen heeft Deetman in het verleden laten weten voor stander te zijn van zogenaamde duobanen. De minister heeft dat standpunt overigens niet verlaten. Hij vreest echter grote problemen als twee mensen die ieder voor de helft van de week directeur van een basisschool zijn, de andere helft van de week als onderwijzer op diezelfde school werken. Hij is beducht voor moeilijkheden bin nen het team van leerkrachten. Morgen zal de minister op de mo- - tie-Niessen reageren. handeling van onderwijs in de Tweede Kamer. Minister Deetman kreeg daarbij opvallend harde kri tiek te verduren, ook van de rege ringspartijen CDA en WD. De mi nister antwoordt morgen, dan praat de Kamer ook over de invoe ring van het profijtbeginsel in het onderwijs: iedereen zou daardoor 15 procent van de kosten van een opleiding moeten betalen. £Iet onderwijs krijgt volgend jaar 140 miljoen gulden minder uit de schatkist. Omdat verder bezuini gen volgens minister Deetman on mogelijk is, heeft hij gekozen voor meer opbrengsten. Het eerste mid del daartoe, het invoeren van schoolgeld voor leerplichtigen, werd onmiddellijk door de hele Kamer afgewezen. „Het is onver antwoord en bovendien in strijd met internationale verdragen die door Nederland mede zijn onderte kend", zo verklaarde de WD'er Dees vorige week nog. Het alternatief waarmee Deet man op de proppen kwam, was het verhogen van de collegegelden voor universiteiten van 1.000 tot 1.600 gulden. De hbo-gelden zou den navenant omhoog gaan. Het CDA wil de collegegeldverhoging echter aanzienlijk beperken. Vol gens CDA-woordvoerder Lansink zou voor universiteiten hooguit 1.200 gulden mogen worden gere kend. Aangezien zo'n kleinere ver hoging geen 140 miljoen gulden oplevert, wil Lansink de schoolgel den voor niet-leerplichtigen verho gen en sneller innen, en ook enkele ADVERTENTIE Met ingang van 6 december 1984 gelden de volgende rentetarieven. Spaarrekeningen. Perfect spaarrekening 4% (ongewijzigd) Girospaarrekening 4V4 (was 4 Salaris spaarrekening 5 (ongewijzigd) Gewone spaarrekening 3 (ongewijzigd) Spaarselect rekening 5'/,% (ongewijzigd) Spaarselect-extra-rekening 6'h% (ongewijzigd) Jeugdspaarrekeningen. Piek-Fijn spaarrekening 5'A% (was 6%) Pie.k-Fijn rekening 5'A (was 6 Kombi spaarrekening 5'/4 (was 6'/,%) Zilvervloot 5'A (was 6 Spaardeposito's. Minimum inleg f 1.000,- 1 jaar vast s'A%(ongew.) 5 jaar vast 7'A%(was7'A) 2 jaar vast 6 %(wasó'A) 6 jaar vast 7'A%(was7'A) 3 jaar vast 6'A% (was 6lA) 7 jaar vast 7'A% (was 75A) 4 jaar vast 7'A% (was 7'A) 8 jaar vast 7'A% (was 7'A) Maandrentedeposito's. Minimum inleg f 15.000,- 5 jaar 7'/,% (eff. 7,49%) (was 7'A) 10 jaar f/,% (eff. 7,49%) (was 7'A) Kapitaalmarktrente-rekening. Minimum saldo f 2.500,- 7,44% (december 1984) Groeispaarbewijzen aan toonder. Vaste looptijd. Na 2 jaar 5'/,%* (was 6 Na 5 jaar 7'A 96*(was 7'A Variabele looptijd, (minimaal 2 jaar, maximaal 5 jaar) Na 2 jaar 5'A%* (was 5'A%) Na 3 jaar 6 (was 6'/, Na 4 jaar 6'A (was 7 Na 5 jaar 7 %*(was7'/,%) Op basis van samengestelde interest. Op boerderij 50 verwaarloosde honden gevonden BLADEL (ANP) - De landelijke in spectie van de Dierenbescherming heeft gisterochtend op een boerde rij in het Brabantse Bladel vijftig ernstig verwaarloosde honden in beslag genomen. De eigenaar van de honden krijgt een proces-ver- baal wegens illegale handel in hon den en het verwaarlozen van die dieren. Volgens een woordvoerder van de Dierenbescherming is de condi tie van de honden slecht tot erbar melijk. Een groot deel van de die ren zal moeten worden afgemaakt omdat zij geen overlevingskans meer hebben. De Dierenbescherming was de il legale kennel op het spoor geko men na een anonieme tip. Volgens de woordvoerder van de Dierenbe scherming waren de honden slecht gehuisvest en was ook de zindelijk heid in de hokken uitermate slecht. De eigenaar van de beesten zorg de overigens wel goed voor zijn runderen, aldus de woordvoerder van de Dierenbescherming. De ac tie tegen de kennel werd onderno men in het kader van de landelijke thema-actie van de Dierenbescher ming die gericht is tegen de illegale handel in honden. UTRECHT (GPD) - Dieselauto's zijn niet schoner dan wagens die op benzine rijden. De automobiel industrie propageert ten onrechte het overschakelen op diesels om de zure regen te bestrijden. Het is zeker geen betere oplossing tegen de verzuring dan een schonere benzineauto. De dieselauto's moe ten even hard worden aangepakt als de benzineauto's. Dit is de conclusie van dr. Lucas Reijnders van de stichting Natuur en Milieu na een onderzoek naar de luchtvervuiling door dieselauto's. Hij wil dat minister Winsemius (milieubeheer) de diesels opneemt in zijn plan voor bestrijding van luchtverontreiniging door autover keer. De bewindsman heeft de Tweede Kamer hierover vóór april 1985 een nota toegezegd. Reijnders stelt dat de dieselau to's meer vervuilen dan auto's die 'Dieselauto's zijn niet schoner dan benzinewagens' vanaf het eind van de jaren tachtig loodvrije benzine tanken. Hij komt tot deze conclusie omdat 80 pro cent van de dieselvoertuigen niet goed is afgesteld. De autofabrikan ten gaan uit van de ideale situatie. Om die reden vindt Reijnders dat met ingang van 1 januari 1987 dieselauto's verplicht moeten wor den uitgerust met een naverbran- der en met een techniek voor recir culatie van uitlaatgassen. De uit worp door zware dieselvoertuigen, zoals autobussen en vrachtwagens, moet volgens Reijnders in 1990 tot 30 procent zijn teruggebracht. In de Verenigde Staten zijn deze maatregelen al genomen. In navol ging van West-Duitsland moet op korte termijn het zwavelgehalte in dieselolie worden verlaagd tot 0,15 procent, aldus Reijnders. Reijnders vindt maatregelen des te meer geboden, omdat het ge bruik van dieselolie vanaf 1979 jaarlijks met gemiddeld 3 procent is toegenomen. Het aantal diesel- personenauto's op de weg is sinds 1977 met gemiddeld 20 procent per jaar toegenomen. Er rijden nu 237.000 dieselpersonenauto's. Alle diesels samen zijn goed voor bijna 18 procent van het aantal voertuig- kilometers. investeringen uitstellen, zodat er in 1985 geen tekort op de onderwijs begroting ontstaat. De WD'er Franssen vindt dat de regering het beroepsonderwijs ver waarloost. Gegeven het feit dat veel oudere docenten niet of niet volledig functioneren, vroeg hij om maatregelen ter verbetering van de arbeidsomstandigheden van on derwijsgevenden. Volgens de Pvda'er Konings gaat het niet goed met het Nederlandse onderwijs. Net als Franssen noem de hij het aantal afkeuringen in dit verband een teken aan de wand. Konings heeft grote bedenkingen tegen de verhoging van school- cursus- en collegegelden. In dat verband vroeg hij aandacht voor „verborgen schoolgelden in de vorm van ouderbijdragen". „Be dragen tot 1.500 gulden zijn ge noemd", aldus Konings. Zijn partijgenoot Niessen sprak onder meer over de zwakke positie van de vrouw in het onderwijs. Omdat vrouwen gemiddeld veel minder dienstjaren hebben dan mannen, worden ze het eerst ont slagen. Van de tweeduizend banen die vorig jaar in het basisonderwijs verloren gingen, werd 96 procent door vrouwen bezet. In die sector is 73 procent van de werklozen van vrouwelijke kunne. Het aandeel van vrouwen in schoolleidingen, toch al klein, is de afgelopen jaren volgens Niessen geslonken. Hij be pleitte meer aandacht voor de vrouw in het onderwijs. Ook mevrouw Groenman van D'66 en mevrouw Ubels van de EVP - en mede namens de groep Scholten-Dijkman - vroegen aan dacht voor de slechte positie van de vrouw in het onderwijs. Me vrouw groenman wil een speciaal ontslagbeleid voor 1 Tijdens de behandeling van de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer wees staatssecretaris Ginjaar-Maas kort na haar binnenkost minister Deetman op de klok alsof ze zeggen wilde: 'Kijk Wim, precies op tijd'. Maar Wim toonde geen belangstelling. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) De berichten over kinderveilingen in Amster dam blijken in de wereld te zijn ge komen na een enkele opmerking van de Nederlandse hoogleraar jeugdrecht J. Doek. voorzitter van de Nederlandse afdeling van De fence for Children. Op een congres in Montreal zouden opmerkingen van de hoogleraar over een brochu re voor pedofielen en homofielen verkeerd zijn begrepen door een Amerikaanse congresganger. Minister Korthals Altes heeft dat gisteren in de Tweede Kamer ge zegd. Defence for Children bracht onlangs een rapport uit waarin wordt geconcludeerd dat er in Am sterdam kinderen worden verhan deld voor porno. Die conclusie is echter alleen gebaseerd op de op merkingen van de Amerikaanse congresganger die hoogleraar Doek dacht te citeren. Doek heeft inmiddels om rectificatie van het rapport gevraagd. Tijdens het wekelijkse vrage nuurtje vroegen de kamerleden Van Dam (CDA), Evenhuis (CDA) en Rempt (WD) ook opheldering over beschuldigingen van een commissie uit de Amerikaanse se naat. In een brief aan de Neder landse regering heeft deze com missie haar "ernstige verontrus ting" uitgesproken over de volgens de Amerikanen groeiende stroom van kinderporno-materiaal naar de VS. Korthals zei gisteren geen spe ciaal politieteam te willen instellen om de Amerikaanse klachten over kinderporno in Amsterdam te on derzoeken. "Er zijn momenteel te weinig gegevens om een dergelijke extra inspanning van de politie te rechtvaardigen. Ook de medede lingen van de vertrouwensarts Koers hebben niet tot de conclusie geleid dat politie of justitie enige blaam treft". Korthals Altes zei dat er voorlo pig geen aanwijzingen zijn dat in Nederland zoveel kinderpornogra fisch materiaal wordt vervaardigd. Wel moet worden erkend dat Ne derland de naam heeft een belang rijk doorvoerland te zyn voor deze vorm van pornografie. In hoeverre het daarbij gaat om ook in ons land gemaakte boekjes is niet bekend, aldus de minister. Verdergaand on derzoek is afhankelijk van de gege vens die de Amerikaanse douane aan de Nederlandse justitie kan le veren. De NVSH en COC zeggen te vre zen dat de 'propagandacampagnes' over kinderporno de discussie over versoepeling van wetgeving over seksualiteit zullen vertroebelen. Ze vinden dat kinderporno vaak ten onrechte in een adem wordt ge noemd of in verband gebracht met pedofilie. In een verklaring wijzen ze op de campagne in de VS tegen een voorgenomen herziening van zedelijkheidswetgeving. Daarbij werd als gevolg van het ongefun deerd gebruiken van de term kin derporno juist een verscherping van de wetgeving van kracht en ontstond een heksenjacht. DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid in de Eerste Kamer (PvdA en WD) blijft zich verzetten tegen het voorstel om gemeenten het recht te geven bijstand te verhalen op de vroegere partner van iemand die ge scheiden is. Daarmee is het twijfelachtig geworden of het voorstel van minister Korthals Altes (justitie) door de Senaat wordt aanvaard. Volgende week wordt over het wetsvoorstel gestemd. Ook in tweede termijn handhaafden PvdA en WD, net als D'66 en PSP, gisteren hun vorige week geuite bezwaren tegen het voorstel. Deze liggen voor een deel in de sfeer van emancipatie, voor een ander deel in de praktische uitvoerbaarheid. Minister Korthals Altes zal nu moeten proberen voldoende WD-senato- ren te overtuigen om alsnog een meerderheid achter zijn voorstel te krijgen. Het CDA stemt in elk geval vóór. Met het voorstel wil het kabinet het zogenoemde 'nihil beding' - waarbij ex-partners uitspreken dat zij na hun scheiding afzien van de onderhoudsplicht - ongeldig verklaren als een van de partners daarna een beroep doet op de bijstand. Korthals Altes vindt dat de vroegere echtgenoten met zo'n nihil beding een on eigenlijk gebruik maken van deze regeling. Nederland stort 350 miljoen voor hulp aan Afrika DEN HAAG/PARIJS (GPD) - Mi nister Schoo (ontwikkelingssa menwerking) heeft gisteren in Pa rijs bekendgemaakt, dat Neder land 350 miljoen gulden zal storten in het fonds van de Wereldbank dat bestemd is voor hulp aan Afri ka. Het fonds is ingesteld voor hulp op middellange termijn en het loopt voorlopig voor een perio de van vier jaar. Minister Schoo deed haar mede deling op de ministersvergadering van de DAC, de afdeling voor ont wikkelingshulp van de OESO, de wereldorganisatie voor economi sche samenwerking en ontwikke ling. Ze was daarmee de eerste die een aanbod deed. Het is nog niet duidelijk hoe de andere lidstaten zullen reageren op de poging om door middel van de Wereldbank een nieuw plan te ontplooien voor hulp aan ontwikkelingslanden. De toenemende crisis in Afrika bracht met zich mee, dat de leden van de DAC ditmaal in Parijs min of meer uit hun slaap waren opge schrikt. Minister Schoo sprak van een 'momentum' in de ontwikke lingssamenwerking en ze ver woordde in haar toespraak tot de DAC-ministers haar standpunt dat er vooral aandacht moet worden besteed aan de hulp die een blij vend effect biedt. Ook pleitte ze voor een vergroting van de kapi taalstroom naar ontwikkelingslan den en voor meer coördinatie on der de donors. Minister Schoo vertelde in haar toespraak van het grote succes dat de Nederlandse televisie-actie voor hulp aan Ethiopië en andere Afri kaanse noodgebieden heeft gehad. Het succes van de actie kwam op een moment dat veel regeringen zelf menen minder aan ontwikke lingshulp en andere steun te moe ten uitgeven. Het bedrag dat minis ter Schoo uit haar ontwikkelings pot aan de Wereldbank zal overma ken en dat omgerekend 100 mil joen dollar bedraagt, betekent in feite tien procent van het totaalbe drag dat de Wereldbank voor deze actie wil inzamelen. De bewindsvrouw verklaarde gisteren nog in de Tweede Kamer dat de knelpunten in de hulpverle ning aan de miljoenen hongerende inwoners van Ethiopië op 17 de cember in VN-verband zullen wor den besproken. Er zal op diploma tiek niveau onder meer worden ge praat over de pogingen van de Ethiopische regering om de ver zetsbewegingen in de provincies Tigre en Eritrea uit te hongeren. Schoo zei er geen bezwaar tegen te hebben dat voedselhulp voor deze provincies wordt aangevoerd via het buurland Soedan, al kon zij niet garanderen dat Soedan daar aan zal meewerken. Twaalf jaar cel geëist wegens 'carnavalsmoord' ROTTERDAM (ANP) - De officier van justitie in Rotterdam mr. H. de Doelder heeft gisteren twaalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 32- jarige Steve H. uit Vlaardingen. De man wordt ervan beschuldigd dat hij in de nacht van 28 op 29 juli de 30-jarige Ismael Mambre heeft doodgeschoten. Het misdrijf voltrok zich in een grote feesttent naast het Centraal Station in Rotterdam, waar op dat moment een Antilliaans carnavals feest werd gehouden. Mr. Doelder achtte moord met voorbedachten rade bewezen. Hij wees op een eerdere poging van H. om Mambre om het leven te bren gen. Bovendien was hy volgens een tevoren beraamd plan te werk gegaan, aldus de officier. Volgens mr. Doelder stoat het vast dat het om een afrekening in de cocaïne handel ging. De verdachte ontken de het hem ten laste gelegde. Uit spraak 17 december. DEN HAAG - 'Als het gaat om ge lijkberechtiging van vrouwen, mag je geen financiële afweging maken. Het feit dat een regeling daardoor duurder wordt, geeft je geen recht om te zeggen, laat de vrouwen er dan maar buiten vallen'. PvdA-Tweede Kamerlid Ien Da- les laat er geen twijfel over bestaan dat ze de wijze waarop het kabinet de wwv wil aanpassen aan de EG- richtlijn voor gelijke behandeling in de sociale voorzieningen, af wijst. Zoals de voormalige staats secretaris van sociale zaken nog wel meer heeft aan te merken op het beleid van haar opvolger De Graaf. door Ftuna Hellinga en Louis Burgers Volgens de EG-richtlijn mogen er in de sociale voorzieningen geen bepalingen zitten waardoor be paalde groepen worden uitgeslo ten. Momenteel is het zo dat ge trouwde vrouwen van wie de man kostwinner is geen recht hebben op een wwv-uitkering, het vervolg op de ww. In gezinnen waar de vrouw kostwinner is, krijgt de man echter wèl wwv. Het kabinet wil de regeling nu zo aanpassen dat mannen dat recht verliezen. Dat lijkt eerlijk. Maar daarbij dient wel te worden be dacht dat nauwelijks mannelijke niet-kostwinners zijn, zodat de re geling vooral discriminerend blijft voor een grote groep vrouwen. De wijziging van de wwv van daag in de Tweede Kamer aan de Ien Dales. orde. Het wetsontwerp wordt niet alleen gekritiseerd door de PvdA, maar ook door regeringspartij WD en een deel van het CDA. Vanuit de Europese Gemeenschap is al duidelijk gemaakt dat het Ne derlandse wetsontwerp niet vol doet aan de bedoelingen van de richtlijn. Ien Dales zal tijdens de behande ling van het wetsontwerp als woordvoerder van haar partij op treden. Zij was als staatssecretaris van sociale zaken tijdens het kabi net Van Agt-Den Uyl verantwoor delijk voor de aanpassing van de sociale voorzieningen aan de richt lijn. De praktische uitwerking liet op zich wachten, omdat dat kabi net daarvoor te kort bestond. Nu, vlak voor 1 januari 1985 (de uiterste datum van invoering volgens de richtlijn), is de zaak nog steeds niet rond. Dales: 'Het kabinet is duidelijk in verwarring. Het zou tachtig mil joen extra kosten om vrouwen van af 23 december het recht te geven op wwv. Dat geld moet dan maar worden uitgegeven, financiële ar gumenten geven geen recht om de wet te wijzigen in tegengestelde zin. Waar het natuurlijk eigenlijk om gaat is dat de regering gelijkbe rechtiging voor die prys niet nodig vindt'. Haar partij wilde tot nu toe de ge lijkberechtiging in de wwv met twee jaar terugwerkende kracht in te voeren. Dales is daar niet voor, omdat de kosten daarvan te hoog zijn: 'Bovendien, voor elke rege ling moet een ingangsdatum zijn. Als je die vervroegt, dan blijft er toch ook altyd een groep die net voor die datum valt en zo bena deeld wordt'. De verandering van de wwv is overigens maar een tijdelijke rege ling. Het is de bedoeling dat er een nieuw sociaal stelsel komt, dat overzichtelijker moet zijn dan het huidige en waarin bovendien man nen en vrouwen gelijke rechten hebben. Dales heeft daar als staats secretaris al aan gewerkt, maar ze ziet er onder de huidige staatsse cretaris De Graaf niet veel van te recht komen 'Hij knoeit maar wat aan en maakt het alleen nog rommeliger Hij heeft heel weinig gevoel voor wat hij uitricht bij de mensen. Hij reageert met een merkwaardige consequentie vanuit de regeltjes Zoals bijvoorbeeld by de voor- deurdelersmaatregel, dat is ge woon een rampzalige manier van omgaan met procenten en centen. Hij ergert zich vreselijk aan de kra kers. Dat mag, hij is niet de enige, maar hij mag geen wetgeving ma ken op basis van zijn ergernis, en dat doet hij nou net wel. Met hem discussieren is een hopeloze bezig heid, want hy kan dat soort dingen volgens my niet begrijpen'. 'De bedoeling van de bijstands wet was, dat mensen een bedrag kregen waarvan ze konden leven en waarmee ze, in beperkte mate, een keuzemogelijkheid kregen. Het controleren hoe mensen hun geld uitgaven, zoals tijdens de ar menwet, was voorbij. De Graaf doet weer een stap terug. Hij zegt dat de overheid de taak heeft om te beoordelen of bepaalde kosten noodzakelijk zijn. Vanuit dat idee komt hij met zo'n voordeurdelers- regeling. Dat is een fatale blunder, de noodzakelijkheid van bepaalde uitgaven heeft de overheid nu net niet meer te beoordelen'. Dales is ervan overtuigd dat on danks het tegenstribbelen van ie mand als De Graaf tegen gelijkbe rechtiging de emancipatie een be weging is die niet kan worden te gengehouden. Een tijdje geleden was ze uitgenodigd als gastspreker by een congres van WD-vrouwen, waarbij ze het, ondanks alle partij - verschillen, over verrassend veel dingen eens waren. 'Wat dat betreft wordt onderschat dat we met een fantastische omwenteling bezig zyn en kleine kruideniers als De Graaf die alleen maar op zijn cen tjes let, zullen dat niet kunnen te genhouden. De gedachte aan emancipatie leeft veel breder dan dat soort mensen zich voor kunnen stellen'. 'Ook by CDA-vrouwen en zelfs vrouwen van zware christelijke signatuur is veel meer aan de gang dan we denken. De bewustwor ding van vrouwen is krachtig en er is geen regering die dat tegen kan houden. We willen gewoon een plekkie hebben en dat plekkie is niet alleen in de kinderkamer en de keuken'.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5