'Huurder die te veel huur betaalt, krijgt bij ons zeker gelijk' Commissie spreekt kritiek tegen Directeur kredietbank overleden Manifestatie Amnesty International in Waag Hoogheemraadschap Rijnland bezuinigt door vacaturestop Economisch naslagwerk Kamer van Koophandel WOENSDAG 5 DECEMBER 1984 LEIDEN LEIDEN - Een kleine 4600 huurders uit de regio's Leiden en Alphen kloppen jaarlijks aan bij de huurcommissie. Maar ook laten velen de commissie links liggen. Die is toch maar op de hand van de verhuurder denken ze. "Maar éls hij te veel betaalt kan een huurder er donder op zeggen dat hij hier in het gelijk wordt gesteld", verzekert mevrouw Ydema-Berends van het secretariaat van de huurcommissies van Leiden, Alphen en Gouda. En al doen allerlei verhalen de ronde over de commissie, officiële klachten zijn niet bekend. Ook bij het Leidse bureau voor rechtshulp heeft men die nooit gehad. Toch houden veel mensen een ka ter over aan hun bezoek aan de commissie. Maar dat komt in de meeste gevallen, denkt mevrouw Ydema, omdat veel mensen met veel te hoog gespannen verwach tingen naar de huurcommissie ko men: "Als ergens maar het woord 'huur' in zit denken mensen dat ze daarvoor bij ons terecht kunnen. Er hangen ook zulke plakkaten met 'de huurcommissie is er voor u'. Maar als het gaat over bijvoor beeld huursubsidie kunnen wij echt niets doen. En dat geldt ook voor die dakgoot die al jaren lekt. We kunnen wél - en dan doen we al meer dan we hoeven te doen - men sen de weg wijzen. Maar we kun nen er niet voor zorgen dat die lek kende dakgoot wordt gerepa reerd". Huurcommissies bestaan al sinds 1951, maar in de loop der ja ren is er wel wat veranderd. Vooral 1979 was een belangrijk jaar. Toen werd de huurprijzenwet van kracht en werd besloten dat de commissies een professionele voorzitter moesten hebben. De overige commissieleden bleven 'amateurs', van wie de helft afkom stig is uit de huurderswereld en de andere helft uit de verhuurderswe reld. De grootte van een commissie verschilt per gebied. De Alphense door Sjaak Smakman commissie heeft bijvoorbeeld zes leden, de Leidse tien. De commis sie mag alleen oordelen over de re delijkheid van een bepaalde huur, en dat is veel mensen nauwelijks aan het verstand te peuteren. Me vrouw Ydema: "De huurprijzen- wet is onze bijbel, verder kunnen we niet gaan". LEIDEN - Directeur N. Noort van de gemeentelijke kredietbank in Leiden is gisteravond overleden. De Leiderdorpse ambtenaar is 52 jaar geworden. Hij was vanaf mei ernstig ziek. N. Noort heeft 38 jaar bij de ge meente Leiden gewerkt. Hij begon bij de Leidse sociale dienst als jeugdig ambtenaar in in 1946. In 1962 kwam hij in dienst bij de ge meentelijke kredietbank als ad junct-commies. Sedert 1981 is hij directeur van deze bank geweest. Botsing motor-taxi LEIDEN -^Een bestuurder van een motor moest gistermiddag om streeks kwart over vier met een beenfractuur naar het Diacones- senhuis worden gebracht na een aanrijding met een taxi. Het onge luk gebeurde op de Haagweg. Vol gens de motorrijder gaf de taxi chauffeur, die uit de Potgieterlaan kwam, geen voorrang. De taxi chauffeur ontkent dit. Fouten Bijna alle zaken ('99 procent') gaan over huurverhoging, maar heel soms vraagt een huurder om verlaging. Op een formulier moe ten de bezwaren worden geformu leerd en als daar aanleiding voor is, komt een onderzoeksambtenaar kijken of de klachten terecht zijn. Dat wil zeggen dat ze 'de bewoon baarheid ernstig moeten schaden'. Het is duidelijk dat daarover nogal eens onenigheid ontstaat. En ook de ambtenaren laten wel eens een steekje vallen, geeft mevrouw Yde ma toe. "Er is veel te veel werk. Het gaat om duizenden zaken die zo snel mogelijk de deur uit moeten. Dan krijg je wel extra mensen, maar daar was bijvoorbeeld een keer een WVM'er bij die één week een opleiding kreeg. En die zal wel ^ens wat fout hebben gedaan". En al blijft het uiteindelijk de commis sie die beslist, het rapport van de buitendienst is wél, zoals mevrouw Ydema zegt, 'het oog van de com missie'. Huurder en verhuurder krijgen een kopie van het rapport, waarna ze op een zitting van de commissie hun licht daar nog eens over kun nen laten schijnen. Veel tijd krij gen ze daar niet voor, want op een middag behandelt de commissie zo'n zestig tot zeventig gevallen. Ook dat geeft frustraties. "Mensen snappen vaak niet wat zo'n zitting Muziek, cabaret, tekenen, dichten LEIDEN - Op 10 december wordt het feit herdacht dat in 1948 op die datum door de algemene vergade ring van de Verenigde Naties de universele verklaring van de rech ten van de mens werd aangeno men. De Leidse werkgroep van Amnesty International wil dit niet ongemerkt laten voorbijgaan en or ganiseert komende zaterdag 8 de cember een manifestatie in de Waag. Op drie middagen na de ma nifestatie organiseert AI tevens een platenmarkt in diezelfde Waag. De manifestatie van zaterdag be gint om 12.00 uur met de prijsuit reiking van een tekenwedstrijd voor kinderen. De kinderboeken schrijfster Anke de Vries zal de prijs uitreiken. Onder het motto 'Vrij tekenen voor Amnesty' heb ben bijna 200 kinderen uit de hoog ste klassen van de lagere school aan de wedstrijd meegedaan. Een deel van de tekeningen zal in de Waag worden tentoongesteld. Op het Stadhuisplein staat zaterdag van tien tot vier uur een kraampje, waar men meer te weten kan ko men over doel en activiteiten van deze mensenrechtenorganisatie. Na de prijsuitreiking in de Waag kunnen belangstellenden verder onder meer genieten van optre dens door het LAK-poppentheater, het cabaret Stefan Jung, de blue- grassgroep Temporary Coyotes, de schrijver/dichter Simon Vinke noog en de dichters Leo van Za- nen. Rik van Boeckel en Ton Jans sen. Ook treedt de Turkse band Oz- lem op. In Oegstgeest wordt op 10 de cember eveneens stilgestaan bij de 'dag van de rechten van de mens'. Om zes uur 's avonds zullen alle kerkklokken daar luiden. SWINGAVOND - De Jongerenbe weging houdt morgenavond een swingavond in het pand aan de Koppenhinksteeg 2. De swing avond begint om hal negen. Voor meer informatie over deze en ande re activiteiten van de Jongerenbe weging tel. 121139. ADVERTENTIE inhoudt. Ze denken dat het een soort spreekuur is en dat ze op hun gemak al hun ellende kunnen ver tellen. Maar daar is die zitting niet voor. Die klachten staan als het goed is al in het rapport met de reactie van de buitendienst daar op". Na de uitspraak van de commis sie kunnen huurder en verhuurder twee maanden in beroep gaan bij de kantonrechter. Doen ze dat niet, dan is de uitspraak van de commis sie bindend. Maar al krijgt een huurder gelijk, dan betekent dat nog niet dat die lekkende dakgoot eindelijk wordt gerepareerd. Ze geeft een voor beeld: de commissie oordeelt dat de huurverhoging van twee tien tjes niet mag doorgaan zolang de goot lekt. Maar, denkt de verhuur der, die reparatie kost duizend gul den en het niet doorgaan van de huurverhoging kost me 240 gulden per jaar. Laat dus nog maar even zitten, dat spaart me 760 gulden uit. "Dan kunnen we als commis sie verder niets doen. We kunnen de verhuurder niet dwingen de zaak te repareren. Maar we kunnen wél de mensen verder de weg wij zen, naar een rechtswinkel bijvoor beeld". Informatie Maar van begin tot einde blijkt de onduidelijkheid over de be voegdheden en werkwijze te over heersen. Ook op de zitting zelf blij ken huurders vaak niet te weten hoe de vork nu in de steel zit. "Vaak gaan mensen na zo'n zitting naar huis en bellen me naderhand op. Dan blijkt dat ze er niet veel van hebben gesnapt". Mevrouw Ydema kan zich daar wel eens boos over maken, zegt ze, omdat de nodige informatie wel voorhanden is. Mensen kunnen op het spreek uur komen ('de deur staat open'), brochures krijgen, en achterop de kopie van het buitendienstrapport staat nog eens wat ze precies kun nen verwachten op de zitting. "Ik denk dat we dus toch wel aardig naar buiten komen", vat ze samen. Desondanks is een werkgroep be zig het voorlichtingsmateriaal nog eens door te kijken en begrijpelij ker te maken. Want hoe dan ook, de huurcommissie heeft geen goe de naam. Aantal werknemers terug naar 482 Mevrouw Ydema: "Er gaat Kritiek op de commissie kwam ook naar voren in een onderzoek van voorlichter Jansen van de Utrechtse universiteit, die onder meer constateerde dat uitspraken over het algemeen gunstiger uit vallen voor de verhuurder en dat commissieleden vaak niet goed voor hun taak zijn berekend. Bo vendien kunnen zittende leden veel invloed uitoefenen op de nieu we benoemingen. Mevrouw Ydema stelt dat die klachten terecht zijn. "Ik denk dat de huurder dikwijls beter is be schermd dan de verhuurder", zegt ze. Het benoemingsbeleid van commissieleden (die voor vier jaar worden benoemd) ligt bovendien geheel in handen van Gedeputeer de Staten. Die verzoeken organisa ties (vakbonden, woningbouwver enigingen, consumentenbond) kandidaten te leveren. Zit daar nie mand bij die volgens GS geschikt is, dan kan het college zelf een op roep plaatsen. Dat is onlangs ook gebeurd voor zowel de Leidse als de Alphense commissie en volgens mevrouw Ydema is de belangstel ling groot. Kamers De huurcommissie krijgt steeds meer werk, constateert de secreta resse, en de klachten komen vooral van huurders van woningbouwver enigingen. "Inderdaad, de woning bouwverenigingen zijn de sociale verhuurders, maar de portemon nee van hun huurders klemt vaak meer dan die van de particuliere verhuurders. Als ze drie gulden van hun huur kunnen afkrijgen, doen ze dat. En in Leiden zijn de klachten ook niet altijd onterecht. Maar helaas vaak net te klein om een huurverhoging ongedaan te maken", zegt ze. 'Heel eigenaardig' noemt ze het dat de commissie bijna geen klach ten van kamerbewoners krijgt. Juist die zijn vaak met huid en haar overgeleverd aan particuliere verhuurders die - blijkens allerlei onderzoeken - veel meer geld voor woonruimte vragen dan wettelijk is toegestaan. Maar wellicht vragen de kamerverhuurders in Leiden billijker prijzen dan elders, veron derstelt ze. "En als dat niet zo is, dan snap ik niet waar ze blijven. Als het waar is dat ze te veel beta len, dan staat de deur hier voor ze open". Aan de andere kan kan ze wel re denen bedenken waarom kamer huurders niet zo hard lopen. "Veel kamerbewoners denken blijkbaar: ik ga niet meer naar die huurcom missie. Want er gaat nu eenmaal een fluistercampagne over ons rond", denkt mevrouw Ydema. Bo vendien betalen in veel gevallen de ouders de kamerhuur 'en dan zal het de student toch worst wezen wat die kamer kost'. Een mogelijke belemmering is dat iemand een jaar in een kamer of huis moet zitten voordat hij naar de commissie kan stappen. Veel kamerhuurders, vooral studenten, halen die termijn niet maar verhui zen binnen een jaar. En wie langer dan een jaar op een kamer woont kan wel een aanvraag tot huurver- laging indienen, maar krijgt in elk geval over dat eerste jaar de vol gens de huurprijzenwet te veel be taalde huur niet terug. "De wet gaat ervan uit dat je die huur toch vrijwillig bent overeengekomen", aldus mevrouw Ydema. Ze realiseert zich echter wel dat bij veel studenten van die 'vrije wil' niet of nauwelijks sprake is. Ze is dan ook blij met een op komst zijnde wetswijziging waardoor huurders direct na het betrekken van de woonruimte drie maanden de tijd hebben om naar de commis sie te stappen. "Ik vind dat een prachtige regeling. Drie maanden is een redelijke termijn en boven dien komt daardoor de verhuurder onder druk te staan om gelijk maar een redelijke huurprijs te vragen". LEIDEN/STREEK - Het Hoog heemraadschap Rijnland gaat een vacaturestop doorvoeren. Dit is no dig omdat de opbrengsten onge veer twee miljoen gulden achter blijven bij de uitgaven. Het tarief voor de verontreinigingsheffing gaat met vier procent omhoog. Om de energiekosten en andere uitga ven te drukken moet het schap vol gend jaar flink bezuinigen. Voor de personeelsbezetting van het hoogheemaadschap hebben deze maatregelen tot gevolg dat het aantal werknemers in 1985 wordt teruggebracht tot 482. Een aantal personeelsleden dat met een arbeidscontract van een jaar was aangenomen zal na 1 januari van dat jaar niet meer bij het schap te rugkeren. Het gaat om 17 mensen bij de technische dienst en 7 men sen bij de secretarie. Voor 1986 is een verdere inkrimping van het personeel gepland. Hierover zal volgend jaar worden overlegd met het personeel. Deze maatregelen kondigt het schap aan in zijn begroting voor volgend jaar. Woensdag 12 decem ber vergadert het algemeen be stuur van Rijnland over de begro ting. Met de belangrijkste punten heeft het bestuur al eerder inge stemd. Daarbij gaat het onder meer om een verhoging van de veront- reinigingshefing. Volgend jaar moet een alleenstaande 57 gulden betalen. Huishoudens die uit meer personen bestaan worden voor 171 gulden aangeslagen. De verhoging is beperkt gebleven doordat Rijn land hiervoor twee miljoen uit de reserves heeft geput. Het omslagtarief voor waterstaat kundig beheer van ongebouwd land daalt volgend jaar met een gulden tot 52 gulden per hectare onbebouwde grond. Omdat het aantal hectaren waarover eige naars omslag zijn verschuldigd stijgt hoeft Rijnland maar 550.000 gulden uit de reserves te halen om de opbrengst ervan op peil de hou den. In 1985 verwacht het schap onge veer dertig miljoen gulden te in vesteren in nieuwbouw, uitbrei ding en reparaties van waterstaat kundige werken. Daarin is ook een bedrag van twaalf miljoen gulden inbegrepen voor het opknappen van de zuiveringsinstallatie Lei- den-Noord. Register van jaarboekjes Oud-Leiden LEIDEN - De vereniging Oud- Leiden heeft een nieuw register van de Leidse Jaarboekjes (1904 tot en met 1983) uitgegeven. Al eer der verschenen registers, onder an dere in 1970, maar deze is geheel opnieuw opgezet. Niet alleen namen van auteurs en artikelen, maar ook een lijst van trefwoorden is vervat in het boek je. Daarnaast is er een lijst van de personen die figureren in de Jaar boekjes, mits ze van enig belang zijn. Voor de omringende gemeen ten zijn de verwijzingen bovendien geografisch uitgesplitst, zodat snel kan worden bekeken wat er alle maal over de verschillende plaat sen is geschreven. Het register telt 128 pagina's en is te bestellen bij de penningmees ter van de vereniging Oud-Leiden. De omslag va het register, met daarop een foto van de Oud-Lei- denpenning. LEIDEN/STREEK - De Kamer van Koophandel voor Rijnland heeft een naslagwerkje het daglicht doen zien dat bol staat van de gegevens over de economische en werkgelegenheidsstructuur van de 27 gemeenten in haar gebied. Van het boekje, getiteld 'Rijnland Info', zal geregeld een bijge werkte uitgave verschijnen. De gevens van het werkje waren tot dusver opgenomen in het jaarver slag van de kamer van koophandel. Deze zijn nu, in drastisch uitgebreide vorm, in de 'Rijnland Info' terug te vinden: informatie over industrieter reinen, woningbouw- en behoefte, belastingen en heffingen, scholen, markten recreatiemogelijkheden, de verdeling van de beroepsbevolking enzovoorts. Oorlog (1) Kort en krachtig maakt hij zich telefonisch bekend: "Met Dep- pe". Zegt daarna: "Aha, een arti kel over mijn verzet tegen de re constructie van het Lammen- schansplein. Prima. Kom gerust langs. Voor dat plein zet ik alles opzij. Het is namelijk oorlog". De volgende dag melden wij ons bij de receptioniste van de service-flat Cronesteyn. "Num mer 27 zegt u? Daar woont me neer Deppe". Dat ze hem kent is niet verwonderlijk: de 82-jarige Frits Deppe is immers in een ver woede strijd gewikkeld tegen de reconstructie van het plein. In zijn eentje, hoewel hij zich gerug- gesteund voelt door veel bewo ners die met hem menen dat de plannen in zeker opzicht 'misda dig' zijn. Op de vloer van zijn woning liggen enkele kaarten van het plein. Terwijl zijn vriendelijke vrouw koffie haalt, beent Deppe heen en weer door zijn kamer. Van de tafel naar de kaarten en weer terug. Als een hamster in een molentje. Eenmaal gezeten, zegt hij: "De zaak komt nu in be handeling bij de Raad van State. Ik zal u even de papieren laten zien. Waar zijn die tien bladen ook al weer?" Staat op. Klapt in zijn handen en herhaalt: "Die tien bladen, waar zijn die?" Na verloop van tijd, de tafel is inmiddels bezaaid met paperas sen, zet Deppe de voornaamste bezwaren tegen de reconstructie nog eens op een rijtje. "Die tun neltjes die er komen - vreselijk". We hoeven niet te vragen waar om, want Deppe vervolgt in één adem: "Die tunneltjes zullen te gelijkertijd worden gebruikt door brommers, fietsers en wan delaars. De ruimte bedraagt 3.07 meter en maar aan één kant heb je elleboogruimte. Ik hoef u niet te vragen wat dat betekent". Hij loopt naar het raam, ge baart naar buiten: "Vanuit mijn raam kan ik het hele plein zien. Ik weet dus dat veel fietsen in de zomermaanden zijn beladen met surfplanken. Dan praat ik nog niet eens over de brommers met aanhangwagentjes die door de tunneltjes zullen gaan. Levens gevaarlijk wordt dat voor de wandelaars". Oorlog (2) "En u moet ook bedenken dat veel mensen zo'n tunneltje als urinoir gaan gebruiken. Dus dan staan er ook nog mensen in aan stootgevende houding, om het maar eens op z'n Cronesteyns te zeggen. Goed, tweede bezwaar: de voetgangersoversteekplaats bij de Kersenstraat. In de bocht komt die. Nu vraag ik u!" Sa menzweerderig: "Ze hadden geen gevaarlijker plaats kunnen bedenken". Het LPG-station. Ook een doorn in het oog, meent Deppe. "De manier waarop de wagens in de toekomst naar dat station moeten rijden; dat is vragen om rampen. Ze moeten linksaf, te gen het verkeer in. Boort een kraan of een ander gevaarte zich in zo'n wagen, nou ja! En wat had u gedacht van een meteoor? Wat nu als zo'n ding op het station valt!" Kom nou, nu is meneer Deppe te fatalistisch. "Nee, dat ben ik niet. Ik zie dat het veel beter kan, die recon structie. Maar ze willen niet naar me luisteren. Ze komen ook niet kijken hè. Ja, één keer is een ver- keerslichtendeskundige bij me op bezoek geweest. Ik zeg tegen hem: kijk nou eens naar buiten, maar heus: hij verdomde het. Want ja: hij heeft ir. voor zijn naam staan en ik ing. Zo denken die Frits Deppe midden op het Lammenschansplein. Hij zelf: "Deppe gaat door. Net zo lang tot de Kroon e uitspraak doet. Pas dan houden we op met ons gevecht". (foto Hoivi Veel ambtenaren kennen F. Deppe inmiddels al. Duiken sommigen van hen niet schielijk onder de tafel als zij de bebaarde verschijning zien? "Ze zullen wel denken: daar heb je 'm weer, die lastige oude kerel. Maar dat doet me niks. Dat sterkt mij juist. Mis schien vecht ik wel tegen wind molens, kan best, maar ik ga door. En trouwens: we hebben hier, in Cronesteyn, een enquête gehouden en wat bleek? De meeste bewoners staan achter me. Sommigen vragen zich ove rigens wel af waar ik de energie vandaan haal". En dan zegt hij? "Dat ik zo energiek ben, omdat ik altijd zo verstandig heb ge leefd. De meeste mensen vreten en zuipen teveel; Deppe niet. Al les met mate zeg ik altijd maar. Sex ook. Ik denk trouwens dat ik ook een engelbewaarder heb, want de meest gekke dingen heb ik overleefd". Oorlog (3) "Ver voor de oorlog moest ik - noodgedwongen - als burgeijon- getje op een oude werf werken in Rotterdam. Nou, dat was wat hè. Onder de arbeiders. Ik ben zo rood geworden als de pest. .Te gen de executie van Sacco en Vanzetti heb ik nog geprotes teerd. Ja, dat was mijn Sturm und Drang-periode". "Maar ook nu - tegenwoordig stem ik WD - heb ik iets van die natuur overgehouden. Onrecht, zoals deze foute reconstructie, daar kan ik niet tegen". "Weet u", zegt hij even later be tekenisvol, "ik doe dus mee aan voorouderonderzoek. En wat is er gebleken? In mijn familie zit waarschijnlijk een geus. Ik be doel maar: die geuzen, die heb ben het toch maar geflikt. Ik denk dat iets van dat oude vuur ook in mij nog brandt". Voor de foto begeven wij ons naar het plein. De suggestie van de fotograaf om voor Cronesteyn te gaan staan, doet Deppe af met de woorden: "Nee, nee .we gaan naar dat LPG-station". En kwiek beent hij door, zo kwiek dat je je afvraagt waarom hij een wandel stok bij zich heeft. Enkele minuten later blijkt die stok edoch goed van pas te ko men. Deppe gebruikt 'm om te wijzen naar het bord bij het LPG-station. "Moet ik praten als u mij fotografeert? Dat kan. Dan zullen we maar net doen alsof ik het heb tegen de mensen van wa terstaat en de hele overheid". Luid: "Deppe gaat door. Net zo lang totdat de Kroon een uit spraak doet. Pas dan houden we op met ons gevecht". Oorlog (4) Later op de dag bezorgt F. Deppe een brief op de redactie. "Vergeet u vooral niet te vermel den dat", begint het schrijven van de bejaarde actievoerder die zijn betoog nog eens schriftelijk kracht wil bijzetten met de korte notitie. Gaat de reconstructie niet door, dan zullen de mensen die in de service-flat Cronesteyn willen wonen toestromen. Was getekend: F.C.J. Deppe.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3