Jeugd Zoeterwoude moet gaan sporten Politiek Leiderdorp wil 'iets' doen voor minima Voorschotense wormenkweker gered Vrijdag begin bouw brug over de Does Flinke kortingen in petto Oegstgeester werklozen op velden aan de slag? Speelgoed voor Leiderdorpse kinderen 'Gemeente heeft mijn naam ernstig geschaad' t. ,r. ..-in::- r I Verhuisoperatie ooievaars REGIO LEIDEN WOENSDAG 5 DECEMBER 1984 Frijters mag van rechter kassen weer in VOORSCHOTEN - "Ik ben gered". Wormenkweker Frijters is duide lijk in zijn sas met de uitspraak in het kort geding dat hij heeft aange spannen tegen de Voorschotense kweker Flinterman, van wie hij kassen huurt. De president van de Haagse rechtbank mr. Wijnholt heeft na melijk besloten dat Frijters weer gewoon de kassen in en uit kan lo pen, hetgeen de laatste maanden ondenkbaar was. Flinterman hield Frijters stevig tegen, met de woor den: ik wil wel eens huurpennin gen zien en geld voor de levering van brandstof. Frijters weigerde echter te beta len. Hij voert aan dat Flinterman geen verhuurder is maar medefir mant van zijn kwekerij, die wor- menmest produceert. Hij vindt zelfs dat Flinterman een schuld bij hem heeft en legde dan ook beslag op de bezittingen van de bloemen- kweker. Dit beslag is gisteren op geheven door Wijnholt. De advocaat van Flinterman is hier erg blij om, maar vindt het een onverteerbare zaak dat zijn cliënt warmte en water moet leveren aan Frijters, "zonder gegarandeerde betaling". Dit zou hem de komen de winter "een schuld" kunnen op leveren van zo'n halve ton. Hij overweegt dan ook in hoger beroep te gaan op dit punt. Dat ook de huurontvangst niet is veiliggesteld vindt de advocaat niet zo erg: "Je komt op korte ter mijn toch niet van die Frijters af, hoe graag Flinterman ook bloemen neerzet in de 'wormenkassen'. Je kunt dan maar het beste proberen deze winter gewoon door te draai- Wartaal Overigens geeft hij op een be langrijk punt een totaal andere uit leg aan het vonnis. Hij gelooft dat Flinterman nog steeds geen drup pel mest uit de kassen mag halen, zonder de toestemming van de cu rator van de failliete verkoopmaat schappij. Frijters noemt dit wartaal. "Ook de wormenkwekerij mag spullen uitventen, dat staat in het con tract". zegt hij. "Maar ik zal probe ren, heel legaal, zoveel mogelijk te leveren via de verkoopmaatschap pij. Dan komt daar weer wat geld in en worden de crediteuren ge rustgesteld. Zelfs bestaat de moge lijkheid de maatschappij uit het faillisement te helpen". Grootste winstpunt is volgens hem dat de, "wel degelijk aanwezi ge", klanten nu weer op hun wen ken kunnen worden bediend en de continuïteit is gewaarborgd. Voor al voor beleggers is dat zeer posi tief, voert hij aan. ZOETERWOUDE Met een nieuw subsidieplan wil Zoeterwoude de plaatselijke jeugd stimuleren aan sport te gaan doen. Jongeren die voor het eerst lid worden van een sport vereniging kunnen op een bedrag van veertig gulden rekenen. De Zoeterwoudse vereni gingen worden zelf ook wijzer van het nieuwe subsidieplan omdat ze per jeugdlid een bedrag krijgen uitgekeerd. Tot dusverre kregen sportverenigingen geen aparte steun voor jeugdleden. OEGSTGEEST - Oegstgeester werklozen kunnen misschien vol gend jaar met behoud van uitkering aan de slag op de velden van ASC. Dit is bekend geworden nu de gemeente een brief heeft ontvangen van de Provinciale Sportraad Zuid-Holland. Hierin laat de sportraad weten dat voor de veldenruil tussen de korfbalver enigingen Fiks en KNS en voetbalvereniging ASC gebruik kan worden gemaakt van de zogeheten 'terugploegregeling'. Met deze regeling kunnen werkloze bouwvakkers bij de velden ruil bijvoorbeeld kantines, kleedkamers, lichtmasten en parkeer havens aanleggen. De veldenruil kan door de inschakeling van werkloze bouwvakkers aanzienlijk worden versneld, zo verwacht een woordvoerder van de gemeente. Zeker is toestemming van de Provinciale Sportraad vooralsnog niet. De kosten van de veldenruil worden gedrukt als de terugploeg regeling kan worden gebruikt. De gemeente moet de salarissen van de werkloze bouwvakkers aanvullen tot honderd procent. Voorlopig zijn de gemeente en de korfbalverenigingen nog in gesprek over de veldenruil. De gemeente heeft toegezegd een on afhankelijk bureau in te schakelen om het alternatieve plan van de korfbalverenigingen te onderzoeken. Met het nieuwe plan moet een ein de komen aan het gegeven dat nu slechts drie verenigingen subsidie voor hun jeugd ontvangen. Van oudsher waren dat de tafeltennis vereniging Zoeterwoude, gymnas tiekvereniging SJZ en de IJsclub Zoeterwoude. De raadscommissie voor welzijn beraadde zich gister avond over de nieuwe subsidiere geling. In totaal gaat het om ruim vijf tienduizend gulden in 1985. Het ac cent van de nieuwe vorm van sub sidiëren (overigens een éénjarig experiment) ligt op de 'beginners- premie'. Een vereniging geeft elk nieuw lid een korting van veertig gulden op de eerste contributie. De vereniging krijgt dit bedrag terug van de gemeente. Als voorwaarde stelt de gemeente dat het nieuwe lid geen lid mag zijn (geweest) van een andere Zoeterwoudse sport vereniging. Over deze voorwaarde liepen de politieke meningen gisteravond uiteen. De WD vindt het 'verle den' van een jeugdlid niet te con troleren, terwijl Progressief Zoe terwoude het "te moeilijk" vindt. W. Ooijendijk van laatstgenoemde partij stelde voor elk jeugdlid een tientje te geven. "Ben je meteen van alle moeilijkheden af', aldus de PZ-er. Hij doelde hiermee tevens op de andere voorwaarde waaraan de vereniging moet voldoen: de jeugdbegroting mag niet sluitend zijn. Mede op aandringen van P. Mulder (WD) en R. Hogenelst (CDA) is deze voorwaarde veran derd in 'geen sluitende begroting', de toevoeging 'jeugd' is vervallen. Het tweede onderdeel van het nieuwe subsidieplan is de geldelij ke steun die de verenigingen zul len ontvangen. Om ook de kleinere verenigingen van een redelijk sub sidiebedrag te verzekeren, loopt dit bedrag van hoog naar laag. Voor de eerste vijftig jeugdleden ontvangen de verenigingen vijftien gulden per jeugdlid. De jeugdle den 51 tot en met honderd leveren vijf gulden per persoon op. Clubs met meer dan honderd jeugdleden krijgen voor elk lid boven de hon derd een rijksdaalder van de ge meente. Als voorwaarde geldt daarbij we derom dat de begroting niet slui tend mag zijn. Progressief Zoeter woude was het hier niet mee eens. Ooijendijk: "Heb je als vereniging je zaakjes met moeite voor elkaar gekregen, wordt je er min of meer voor gestraft". Wethouder Gra- niewsld benadrukte dat het om ge meenschapsgelden gaat die alleen zijn bestemd voor verenigingen die ze nodig hebben. Het nieuwe subsidieplan moet een einde maken aan de bestaande ongelijkheid dat slechts drie Zoe terwoudse sportverenigingen een subsidie krijgen voor hun jeugd. Deze drie verenigingen gaan er fors op achteruit. In het geval van de gymnastiekvereniging SJZ scheelt dat op jaarbasis ruim twee duizend gulden. In plaats van 3300 gulden jeugdsubsidie holt de gym vereniging achteruit naar bijna 1300 gulden. Omdat de verenigin gen de jeugdsubsidies hard nodig hebben, is een overgangsregeling bedacht. Deze regeling bouwt het huidige subsidie-niveau in drie jaar af naar de nieuwe regeling. WOENSDAG Leiden Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Nostalghia' van Andrej Tarkowski, 20 en 22.15 uur. The Jam - 2e Binnenvestgracht, optre den de Haagse formatie 'Not a slow af fair', 22 l DONDERDAG Gebouw Ons Eiland - Kortenaerstraat, Dienstencentrum Binnenstad/Zeehel- denwijk houdt spelletjesochtend voor 55-plusser, 10 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Nostalghia' van Andrej Tarkowski, 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Un Dimanche a la Campagne' van Ber- trand Tavernier, 20 en 22.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Leiderdorp barzaal Scheppingskerk - ontmoetings centrum voor werklozen, 10.30-12.30 Gemeentehuis - raadscommissie sport en welzijn, 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - raadscommissie finan ciën, 20 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat, gecombi neerde commissievergadering over Schoolstraatnota, aansluitend openbare ziekcafé, 21.30 u APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 30 tot vr 7 door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Lei den, tel. 121313. 'Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. LEIDERDORP - Voor de gehandicapte kinderen van Nieuw-Buitenzorg aan het Elisabethhof in Leiderdorp was het gisteren al sinterklaas: het Leidse piratenstation 'Boemerang' kwam voor ruim 1780 gulden aan speel goed brengen. Dat geld werd door luisteraars en medewerkers van 'Boemerang' plus een aantal collega-zenda mateurs vergaard voor de kinderen van het tehuis. Het speelgoed werd gistermiddag aangeboden. Het personeel werd ook niet vergeten: dat kreeg diverse plantenbakken, als blijk van waardering. (foto Holvast) Nieuwe gids krijgt sticker LEIDERDORP - Zo'n 5000 nieuwe Leiderdorpse gemeen- tegidsen zullen met fel-oranje stickers worden 'versierd'. Oor zaak: het alarmnummer van de brandweer staat verkeerd in de gids vermeld. Het nummer 212121 dat op bladzijde 24 staat is van de regionale en Leidse brandweer. Het enige echte te lefoonnummer voor Leider dorp is 130333, zo bleek toen de gidsen al gedrukt waren. Gelukkig zijn van de 7800 ex emplaren nog maar 2500 huis- aan-huis bezorgd. De overge bleven gidsen krijgen dus die oranje versiering. Volgens een woordvoerder van de gemeente Leiderdorp heeft het verkeerde telefoonnummer nog niet tot panieksituaties geleid. Voorschotense architect miste opdracht VOORSCHOTEN - De Voorscho tense architect E. Driessen vindt dat de gemeente zijn naam ernstig heeft geschaad. Een gemeente ambtenaar zou namelijk tegen te gen bouwonderneming Wilma bv. hebben gezegd dat zij niet op volle dige medewerking kan rekenen wanneer zij, zoals voorgenomen, Driessen opdracht zou geven wo ningen voor jong bejaarden te ont werpen voor het stukje grond tus sen de Molenlaan en de Vinke- sloot. Driessen zag hierdoor een op dracht aan zijn neus voorbijgaan, terwijl op 12 juli 1983 was afgespro ken dat hij de opdracht krijgt wan neer de plannen voor de woningen doorgaan, zo schrijft hij in een brief aan de gemeenteraad. Voor zijn diensten kreeg hij 5.000 gulden exclusief kopiekosten en BTW. En op 3 mei maakte hij enkele platte gronden. Twee weken daarna kreeg hij echter te horen dat hij eruit lag. Wilma kon kiezen tussen drie ar chitecten, anders kon ze het wel- vergeten bij de gemeente, zo is de lezing van Driessen. Beerens van Wilma heeft een ander verhaal: "Het is juist dat de gemeente ons heeft verzocht met een andere ar chitect te komen dan Driessen. De plannen waren daar niet in goede aarde gevallen en er was gebleken dat de architect het niet kon, zo'n groot plan. Hij werkte ook nogal traag. Maar de gemeente heeft geen nieuwe namen genoemd. Dat hebben wij gedaan". Beerens ont kent overigens dat met Driessen was afgesproken dat hij de wonin gen zou ontwerpen. Wellus nietus Hoe dan ook. De architect stelde wethouder Van Dalen direct op de hoogte van de "ontoelaatbare han delingen van de gemeenteambte naar" die hem eruit zou hebben ge werkt. En Van Dalen zegde toe de zaak te onderzoeken. De wethou der heeft dit gedaan maar kan geen harde conclusies op tafel leggen. "Ik kan de beschuldiging ontken nen noch bekennen. Er zal wel zoiets gezegd zijn van: nou, die of die architect komt volgens ons minder in aanmerking. Of: met die of die architect hebben we vaak za ken gedaan". Hij sluit niet uit dat de ambte naar heeft gezegd dat Driessen niet de meest ideale architect is. Zeker heid heeft hij echter niet. "Het zal altijd wel een wellus nietus spel letje blijven", zegt de wethouder. Architect Driessen beaamt dit. Hij zal de zaak ook niet meer aankaar ten in de toekomst. Hij schreef de brief om de gemeenteraad duide lijk te maken hoe de vork in de steel zit. Tevens wilde hij naar vo ren brengen dat hij als lid van de jong bejaarden-club VIC, zeer on gelukkig is met de nieuwe plannen voor de lap grond. Ze passen vol gens hem niet in de oorspronkelijk plannen van de organisatie. Driessen: "Wij wilden ruime ap partementen. Echt geschikt voor mensen die uit een rijtjeshuis ko men, met een ruime living van 50 lot 60 vierkante meter en een terras van 3 bij 4 meter. Wat je nu krijgt zijn gewone flats. De kamer is nou niet bepaald ruim en het balkon netje is een smal lang dingetje. In de berging tenslotte kun je net aan je fiets peerzetten". Driessen vindt het dan ook op merkelijk dat VIC-bestuurslid en CDA-raadslid Valkenburg de nieu we plannen verdedigt. Het verweer van Valkenburg is simpel: de bouwplannen zijn nog niet uitge kristalliseerd. Alleen de totale op pervlakte van het gebeuren staat vast, de indeling van de apparte menten kan nog wijzigen. Zo denkt Valkenburg dat er best li vings kunnen ontstaan van 43 vier kante meter en terrassen van drie bij vier meter. Hij noemt dat royaal. Dat jong bejaarden geen interes se meer hebben in de plannen, ont kent hij. "Ik weet dat al zo'n dertig mensen balangstelling hebben", aldus Valkenburg. "En dat zijn stuk voor stuk mensen die wat kleiner willen gaan wonen nu hun kinderen het huis uit zijn. Jong be jaarden dus". BROMFIETSCONTROLE - Bij een bromfietscontrole op de Oude Rijnzichtweg in Oegstgeest heeft de politie vijf opgevoerde exem plaren ontdekt. Alle voertuigen bleken te zijn verzekerd. WÊmêmr -UJfL J - JSPmPi - - i i 111 hifi H 1 i i WASSENAAR - Drie ooievaars van Dierenpark Wassenaar zijn verhuisd naar het ooievaarsdorp 'Het Liesveld' in Groot-Ammers. Doel van deze operatie is te trachten ooievaars in gevangenschap te kweken en deze in specifieke gebieden (zoals in de Alblasserwaard bijvoorbeeld) weer uit te zetten. Het transport van Wassenaar naar Groot-Ammers verliep vlot. De stelt lopers uit Wassenaar voelen zich er al thuis. En nu maar afwachten. Hun vogelnaam doet er in ieder geval het beste van hopen... (PR-roto) LEIDERDORP - Vrijwel alle Lei derdorpse politieke partijen vin den dat de gemeente 'iets' moet doen aan de problemen van men sen met een minimum-inkomen. Hoewel de raadsleden tijdens de algemene beschouwingen beseften dat er op gemeentelijk niveau wei nig aan te doen valt, pleitten zij er voor om in elk geval de individuele probleemgevallen op te vangen. Als mogelijkheden worden ge noemd de kwijtschelding van de gemeentelijke belastingen (voor onroerend goed-belasting is dat nu al mogelijk), en hulp uit een spe ciaal in het leven te roepen fonds. Mensen die van een uitkering moeten leven zijn bij de afdeling sociale zaken bekend. Daar kan op worden ingesprongen, indien no dig. Anderen, AOW-ers bijvoor beeld, kent men niet. Ook de vele gevallen die vanwege een laag in komen schulden moeten maken, zitten vaak in grote problemen, zo verklaarde wethouder Gehner. Volgens haar mag een gemeente eigenlijk niet aan schuldsanering doen. "Maar iedereen die echt niet rondkomt, kan komen. En al,s het redelijk is proberen we te helpen. Bijvoorbeeld om te voorkomen dat iemand zijn huis wordt uitgezet", aldus Gehner. Haar collega Bezemer verklaarde dat de gemeente het huidige beleid zou kunnen toetsen door te kijken hoeveel mensen, die daarom vra gen, hun onroerend goed-belasting krijgen kwijtgescholden. "Zo mo gelijk zouden we dan ook andere belastingen of de reinigingsrech ten daarbij kunnen betrekken". PPR-raadslid H. van der Zande stelde in een motie dat de gemeen te niet werkloos moet toezien. Hij vroeg burgemeester en wethou ders om er bij de regering op aan te dringen dat het gemeentelijke be leid ten aanzien van de sociale mi nima vrijer wordt. Ook verzocht hij de fracties van de Leiderdorpse raad om bij hun geestverwanten in de Tweede Kamer aan te dringen op bijstelling van het overheidsbe leid ten aanzien van die minima. De motie werd alleen gesteund door de PvdA en D'66. Zes van de negentien raadsleden in totaal. CDA en WD verklaarden geen be hoefte te hebben aan deze motie. CDA-fractieleider J. den Boeft zei van mening te zijn dat de collega's in Den Haag in het algemeen wel een goed beleid Poppenmusical Aanstaande zondagmiddag heeft de Stichting Jeugd- en Jon gerenwerk Oegstgeest een pop penmusical op het programma staan. Het Brabantse theater Rob- hetty brengt dan TVie gaat er mee, weg uit de dierentuin'. Een ver haal over een wasbeer, die graag wil ontsnappen, maar niet alleen. De musical is bedoeld voor kinde ren van 4 tot 11 jaar. Aanvang één uur in de grote zaal van Taberna, Julianalaan 1 in Oegstgeest. Muziekcafé Thomas Lynch komt morgen avond in het muziekcafé van het Voorschotens jongerencentrum de Lindehoeve. Hij neemt z'n doe delzak mee. Het optreden begint om een uur of tien; de zaal is om half tien open. Het adres: Burge meester van der Haarplein 8. Expositie Carla Rodenberg en H. Gerard Bakker exposeren vanaf vrjdag tot en met 16 januari hun werk in de hal van het Leiderdorpse ge meentehuis. De tentoonstelling is elke werkdag van acht tot vijf uur geopend. Carla Rodenberg maakt schilderijen (portretten). Gerard Bakker noemt zichzelf metaal drijver-beeldhouwer. Hij werkt vooral in messing of koperen pla ten. Hieruit hamert hij reliëfs of driedimensionale vormen. LEIDERDORP - De Mauritssingel- nieuwe-stijl in Leiderdorp krijgt steeds meer vorm. Aanstaande vrijdag zal Gedeputeerde T. Jan sen de eerste paal slaan voor de te bouwen brug over de Leiderdorp se Does. Die brug is onderdeel van de doortrekking van de Maurits- singel. Najaren praten werd enke le maanden geleden 'groen licht' gegeven voor de doortrekking. Dit met het oogmerk de Hoofdstraat wat te ontlasten. Nu is deze straat nog een favoriete (sluip)route voor heel wat automobilisten. De nieuwe brug wordt 14 meter breed en komt in het midden op vier pijlers te staan. Een boezem scheiding, die bestaat uit ronde stalen buizen, moet in geval van nood zorgen voor afsluiting van de watertoevoer. De gemeente Leiderdorp ver wacht dat de brug in de loop van het komende vooijaar zal zijn vol tooid. Het totale Mauritssingel-pro- ject moet voor de bouwvakvakan tie klaar zijn. Dan zal er een twee- baansweg zijn voor het autover keer, een fietspad plus wat groen stroken. De totale kosten van het project bedragen ruim vier miljoen gulden. De brug zelf kost zo'n 700.000 gulden. De provincie be taalt het merendeel van de totale kosten. Voorschotenaar botst tegen auto NOORD WIJK/VOORSCHOTEN - Een 28-jarige Noordwijker is gis teravond ernstig gewond geraakt bij een ongeval in zijn woonplaats. De man kwam op de met ver keerslichten beveiligde kruising Van Berkelweg-Gooweg met zijn personenauto in botsing met een andere personenauto, bestuurd door een 48-jarige Voorschotenaar. Daarbij raakte de Noordwijker be kneld in zijn auto. De brandweer heeft de man bevrijd. Met een bek kenfractuur en schaaf- en snijwon- den is ae man per ambulance over gebracht naar het Diaconessenhuis in Leiden. De Voorschotenaar kreeg eveneens schaaf- en snijwon- den. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. 3.10 Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan n één maand voor het verstrijken van de abonnementsf>eriode geen opzegging is ontvangen, volgt e verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Maandabonnement 21,21 (Autom betaling) Directie: G. Kooj>man Adj.dir N. Qüakemaat Hoofdredacteur Drs. J W. E. Metselaar Adj Hoofdredacteur: Plv Alg redactiechef: Commentaren: W F. J. Wirtz en A. A van Brussel J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) P J.de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Parijs, Washington, Cairo, Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2