LEIDSCH DAGBLAD Meer SS-20 raketten Treinkaartje goedkoper Voor een tientje véél wijzer Suriname wacht op pl an voor democratisering Mijnwerkers ingesloten na explosie 'Laat clubs betalen voor extra politie' Sowj et-Unie breidt aantal uit tot 387 1001 uitlaten. TgPS -AUTOWARENHUIS op bij de nos Liefdesbrieven meisje aan leraar doorgestuurd STRAFKLIMAAT LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 5 DECEMBER1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37570 Directeur: 6. Koopman Hooldredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posttxis 54 2300 AB Leiden Voor tet.ms. zie colofon In Taiwan UPI/AFP) - In de kolenmijn van Haishan zitten sinds vanmorgen 96 Taiwanese mijnwerkers op 600 me ter diepte ingesloten. Over de oor zaak van het ongeluk is nog niets officieel gemeld, maar er zou zich een ontploffmg hebben voorge daan. Reddingsploegen van in de buurt gelegen mijnen in de provin cie Taipeh spoedden zich naar Haishan om te assisteren bij het reddingswerk. De Taiwanese pre mier, Yu Kuo-Hwa, riep op alle middelen in te zetten bij de hulp. Haishan ligt 35 km zuidwestelijk van de Taiwanese hoofdstad. De mijn biedt 200 mijnwerkers werk. Het is een van de 120 mijnen die in Taiwan nog in bedrijf zijn. De afgelopen vijf maanden zijn rond 60 mijnen op Taiwan gesloten na dat strengere veiligheidsmaatrege len waren geëist in verband met twee ongelukken eerder dit jaar. In juni kwamen 74 mensen om het le ven en een maand later bij het erg ste ongeluk in de Taiwanese ge schiedenis, 103 kompels. Winkeldief kan aangifte 'afkopen' ALKMAAR (ANP) - Winkeliers in Noord-Holland laten mensen die worden betrapt op winkeldiefstal tegen betaling van vijftig gulden vrij. De hoofdofficier van justitie in Alkmaar, mr. Josephus Jitta, wil hiertegen gaan optreden. "Dit riekt mij te veel naar chantage", zei de hoofdofficier in een radioprogram ma, dat vanochtend door de VARA werd uitgezonden. Een verslaggever van de VARA had zich in het grootwinkelbedrijf Vomar op heterdaad laten betrap pen bij het stelen van chocoladelet ters. Daarop werd hem het aanbod gedaan om een bedrag van vijftig gulden aan "administratiekosten" te betalen. Daarmee zou aangifte bij de politie worden voorkomen. Bovendien werd gesteld, dat als de man voor een tweede keer zou wor den betrapt, de politie wel zou wor den ingeschakeld. Mr. Josephus Jitta, die zei al van de politie te hebben vernomen dat iets dergelijks zou voorkomen in zijn arrondissement, zei hieraan iets willen doen. Over het door de VARA-microfoon geregistreerde voorval zei hij, dat "dit misschien de eerste zaak zou kunnen zijn." ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse voetbalclubs moeten een vergoeding betalen voor het inzetten van extra politie tijdens 'vandalisme-gevoelige' wedstrijden. Dat is het oordeel van de Rotterdamse gemeente raadscommissie Politie-aange- legenheden die vandaag bijeen kwam. i vindt het no dig dat de gemeente met de be sturen van de diverse voetbal clubs aan tafel gaat zitten om over de oplossing van dat pro bleem te praten. Het is de taak van de voetbalverenigingen zelf en de KNVB om proble men met voetbalsupporters te voorkomen. Als dat niet lukt dan moet de club voor de ge volgen opdraaien, zo vindt de Het PvdA-raadslid Middel koop ging zelfs nog een stapje verder. Als de voet balclubs niet bereid zijn mee te betalen voor het politie-optre- den als gevolg van het vandalis me van voetbalsupporters, moet maar eens een aantal wedstrijden niet gespeeld wor den", aldus Middelkoop. Mennea stopt: 'Atletiek is verziekt door doping' ROME (Reuter/DPA/SID) - De Ita liaanse atleet Pietro Mennea, we reldrecordhouder op de 200 meter en in 1980 in Moskou Olympisch kampioen op de zelfde afstand, stopt met top-atletiek. „Wegens het overmatige dopinggebruik door mijn collega's is atletiek niet langer mijn droomsport", verklaarde de 32-jarige Mennea. De Italiaan, die het wereldrecord in 1979 te Mexico op 19.72 secon- ANP) den zette, zei dat zijn prestaties louter zijn gebaseerd op talent en training. Met behulp van doping zou ik mijn wereldtijd gemakkelijk kunnen verbeteren, maar dan zou ik mijn familie en vrienden niet meer onder de ogen durven ko men". Mennea wil wel als trainer bij de atletiekwereld betrokken blijven. BRUSSEL (GPD) - De Sowjet-Unie heeft op het ogenblik 387 SS-20 raketten op haar grondgebied staan. Tot nog toe ging men binnen de NAVO steeds uit van 378 SS-20 raketten. Dat heeft de Amerikaanse minister Weinberger (defensie) vanmorgen meegedeeld tijdens een besloten vergadering van de ministers van defensie van de NAVO in Brussel. Nederland heeft de plaatsing van kruisraketten hier steeds afhanke lijk gesteld van het aantal nieuwe SS-20's in de Sowjet-Unie. Minis ter De Ruiter (defensie) verklaarde in een eerste reactie op de nieuwe officiële NAVO-cijfers „het een zorgelijke ontwikkeling te vin den". Hij voegde daar echter aan toe dat „Nederland voor honderd procent vasthoudt aan de afspraak dat pas op 1 november 1985 een ba lans opgemaakt zal worden van het aantal geplaatste SS-20 raketten". Volgens minister De Ruiter gaat het inderdaad om 387 raketten „die in klassieke zin zyn opgesteld". Hij verklaarde echter dat het „niet wel denkbaar is dat de raketten zonder enige band met een operationele basis zijn opgesteld" en voegde daaraan toe dat „Nederland na drukkelijk uitgaat van het begrip plaatsing". Het is duidelijk dat de spraakver warring over wat precies geplaat ste raketten zijn, met deze verkla ringen nog eens extra vergroot wordt. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) verklaarde recent dat wat hem betreft alle Sowjet-raketten meegeteld moeten worden. Ook die van een opslag plaats snel te vervoeren zijn naar een operationele basis om daar af geschoten te kunnen worden. Het lijkt erop dat De Ruiter vast wil houden aan de SS-20 raketten die daadwerkelijk opgesteld zijn op een basis. Gisteren verklaarde de woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken dat er meer dan tien nieuwe bases in aanbouw zijn in de Sojwet-Unie. De VS verwachten dan ook dat het aantal opgestelde SS-20 raketten nog zal stijgen Ien Dales (PvdA): 'Ook werkloze vrouwen hebben recht op wwv-uitkering'. PAGINA 5 Arafat: 'De deur staat voor iedereen open'. PAGINA 7 Werkgevers willen loon ruimte volledig benutten voor jeugdbanen. PAGINA 9 Pele wil president Brazilië worden: 'Ik heb het land veel te bieden'. PAGINA 11 Onenigheid in de KRO na weglopen van bisschop Gijsen uit tv-programma. PAGINA 17 BHOPAL - Een van de eerste foto's van de giframp die de stad Bhopal in India trof en waarbij ruim 1200 mensen om het leven kwamen. Hier een treurende vrouw bij het li chaam van haar man. De ogen de vrouw zijn ernstig aangetast door het gas, dat ontsnapte uit de chemische fabriek. (fotoANP» r Bel voor de scherpste prijzen DEN HAAG (ANP) - Het reizen per trein wordt per 1 april volgend jaar goedkoper, gemiddeld 2,5 procent. De prijs van abonnemen ten gaat wel omhoog, maar slechts met 1,5 procent. Dat komt overeen met de volgend jaar ver wachte waardevermindering van de gulden. Dit is de verrassende uitkomst van overleg tussen de NS en minister Smit-Kroes (verkeer). Het voorstel ^S om de tarieven met onge- 2,5 procent te verlagen wiikt sterk 'af van 'de tariefverhoging Van Westerloo volgt Enkelaar PAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De kans is klein dat de Surinaamse premier Udenhout vandaag, zoals afgesproken, zijn plan voor de de mocratisering van Suriname be kend zal maken. De bedrijven ei sen in het nieuwe parlement, de as- semblée, evenveel zetels als de vakbeweging. Zo niet, dan bestaat de kans dat de werkgevers geen zitting zullen nemen in de assem- blée. De assemblée zal, zo verluidt in zeer goed ingelichte kringen in de Surinaamse hoofdstad, 30 leden tellen. De „revolutionaire leiding", waarmee de legerleiding wordt aangeduid, zal er daarvan vijftien aanwijzen, terwijl aan de vakbewe ging tien zetels en aan het bedrijfs leven vijf zetels zijn toebedeeld. De afgelopen dagen is nog druk verga derd over het democratiserings plan. Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen, in de middag enkele opklaringen. Mini mumtemperatuur omstreeks 5 graden. Middagtemperatuur ongeveer 9 gra den. Matige, aan de kust af en toe krachtige, zuidelijke wind, in de mid dag draaiend naar zuidwest Qf west. 6 december 1984 Zon op: 08.33 uur, zon onder: 16.30 uur. Maan op: 15.23 uur, maan onder 06.14 De vakbeweging wenst als „mas sa-organisatie" echter juist een groter aantal zetels dan het be drijfsleven. Bestuurders van het verenigde Surinaamse bedrijfsle ven hebben nu hun leden bijeenge roepen om zich op de situatie te be raden. In kringen van het bedrijfs leven acht men de kans groot dat de achterban het democratise ringsplan onder de huidige voor waarden zal afwijzen. „Dit is voor ons geen basis om zaken te doen", aldus een zegsman. Bij een deel van het bedrijfsleven leeft ook het bezwaar dat in het door premier Udenhout te presenteren democra tiseringsplan geen enkele verkie zingsprocedure is opgenomen. Vakbeweging en bedrijfsleven zouden er geen principiële bezwa ren tegen hebben, dat de helft van het zeteltal in de assemblée toevalt aan de revolutionaire leiding. De door de militairen aan te wijzen vijftien assemblée-leden zullen naar wordt aangenomen afkomstig zijn uit de legerleiding (die ook de voorzitter levert) en de zogenoem de „volksstructuren" zoals volks- - comités en de 25-februari-bewe- ging, waarin aanhangers van het regime zitten. Belangrijkste taak van de te vor men assemblée is de opstelling van een grondwet. Volgens uitlatingen van premier Udenhout, vorige week, zal de assemblée ook de re gering kunnen controleren en wet gevende bevoegdheden krijgen. Udenhout gaf daarover geen nade re bijzonderheden. HOGE RIJNDIJK 5. LEIDEN. TEL. 071-120248. (Direkt naast Met Motorhuis). Ombudsman boos op politie RIJSWIJK (ANP) - De Rijswijk- se politie is buiten haar boekje gegaan door de liefdesbrieven van een 17-jarige leerlinge aan haar 47-jarige leraar in te zien en die vervolgens door te spelen aan de onderwijsinspectie. Ook min derjarigen hebben recht op eer biediging van hun privéleven, en dat recht is met voeten getreden. Dat de brieven door de moeder van het betrokken meisje aan de politie zijn verstrekt doet daar aan niets af. Dat staat in een rapport van de Nationale Ombudsman, dr. J. Rang, aan wie de leraar en de leerlinge hun zaak hebben voor gelegd. Tussen de twee ontstond in de loop van 1981 een relatie. Dit tot ongenoegen van de moe der, die zich prompt tot de plaat selijke politie wendde, en daarbij de dagboeken en corresponden tie van haar dochter als bewijzen van de relatie overlegde. De poli tie zond de correspondentie ver volgens door naar de gemeente lijke onderwijsinspecteur. Een en ander had tot gevolg dat de leraar per 1 november 1982 werd ontslagen. Rang noemt de rol die de poli tie in deze zaak heeft gespeeld „onbehoorlijk". Naar zijn oor deel is inbreuk gemaakt op de Europese Conventie voor de Rechten van de Mens, die het recht op de persoonlijke levens sfeer waarborgt. van drie procent, die de minister aanvankelijk had aangekondigd. De tariefverlaging is de eerste in veertig jaar. Behalve een (eenmalige) prijs verlaging komt er ook een 60-plus- kaart voor mannen. Tot nu toe gold voor mannen de leeftijd van 65 jaar. Voorts zal de Dalurenkaart straks ook vanaf vrijdagochtend 09.00 uur gebruikt mogen worden, in plaats van vanaf 18.00 uur. De minister is gezwicht voor de argumenten van de spoorwegen, die nu 12 miljoen zullen besparen op de bedrijfskosten en bovendien garanderen dat zij de kosten zullen terugverdienen door verkoop van meer treinkaartjes. Als dat niet lukt zal de NS zelf opdraaien voor het tekort. Gebleken is dat vooral de verkoop van enkele reizen en re tours tegenvalt als gevolg van eer dere tariefverhogingen. De tariefverlaging houdt vol gens NS weliswaar een „gering ri sico van opbrengstenderving in, maar daar staat tegenover dat de maatregelen een wervend effect op het treinvervoer hebben en een ex tra stimulans voor NS inhouden", aldus een woordvoerder. De VVD-fractie in de Twee- de Kamer heeft dezer da gen in een nota over crimi naliteit en vandalisme een lans ge broken voor strengere straffen, meer cellen, minder beroepsmogelijkhe den, kortom: voor een minder tolerant strafklimaat dan we in Nederland ge wend zijn. Er lijkt voldoende aanleiding te zijn om zo n appél te ondersteunen: de klachten over - kleine - criminaliteit en vandalisme nemen hand over hand toe, de politie, vooral in de grote ste den, staat veelal machteloos, ver dachten die worden aangehouden, lopen na een uurtje alweer vrij rond, en slachtoffers van geweldsmisdrij ven worden soms ernstig verwaar loosd. Maar het is de vraag of deze knel punten worden weggenomen met een beleid van strenger, harder op treden, desnoods met voorbijgaan aan enkele fundamentele beginselen van onze rechtsstaat. De nota van de WD bevat zeker enkele nuttige aanbevelingen, maar die zijn al eerder tot de desbetreffen de bewindsman doorgedrongen, bij voorbeeld tijdens de behandeling van de justitiebegroting vorige maand. Het bleek toen ook dat er in de Twee de Kamer op veel punten overeen stemming bestaat als het gaat om een betere bestrijding van kleine cri minaliteit en vandalisme, alsmede de hulp aan slachtoffers. Dat geldt bijvoorbeeld - de WD-no- ta noemt het nu ook - voor de preven tie, waarbij de politie meer de straat op moet en aansluiting moet zoeken bij bewonersorganisaties en welzijns- instellingen. Het geldt ook voor een snellere en bevredigender afhande ling van strafzaken, die nu veelal blijft steken in een tekort aan personeel bij de rechterlijke macht en in samen hang daarmee een tekort aan cellen. Maar de WD gaat nog verder: er moeten minimum-straffen komen voor ernstige vergrijpen (geweldsmis drijven, drugshandel), de voorwaar delijke invrijheidsstelling moet selec tief worden toegepast en het aante kenen van beroep tegen een beslis sing moet tot één keer worden be perkt. Hier raakt de fractie aan enkele beginselen van ons strafrechtsys teem, zonder dat zij duidelijk maakt waarom. Het invoeren van minimum-straffen betekent, dat de rechter gebonden is aan een norm die geen ruimte laat voor het beoordelen van persoonlijke omstandigheden bij de bepaling van de strafmaat. Gebeurt dat nu dan te veel? De nota biedt daarover geen opheldering. Evenmin laat de nota zich uit over de gevolgen van de hui dige voorwaardelijke invrijheidsstel ling en volstaat zij slechts met een kreet in verband met de huidige be roepsprocedures. Deze zouden na melijk door "professionele criminelen bewust worden misbruikt om langdu rig uitstel van executie te bewerkstel ligen". Het is duidelijk wat de WD wil: een hardere aanpak van de misdaad, zonder scrupules. In sommige geval len - denk aan de drugshandel - hoe ven het Openbaar Ministerie en de rechterlijke macht daar niet voor te rug te deinzen. Het is bovendien ze ker zinvol het apparaat van politie en Justitie daartoe te stroomlijnen en waar nodig uit te breiden. Maar om daarvoor nu, zonder noemenswaardi ge argumentatie, een aantal waarde volle rechtsbeginselen opzij te zetten, dat gaat wel wat ver. PASSAGIERS VRIJGELATEN - De kapers van het Koeweitse vlieg tuig in Teheran hebben vanoch tend een gewonde zwarte passa gier vrijgelaten. De man was gister ochtend in een gevecht met de ka pers door zeker twee kogels getrof fen. Het zou om een van de specia le Koeweitse veiligheidsagenten kunnen gaan die met het vliegtuig meevlogen. Bij uitgeverijen 36-urige werkweek UTRECHT (ANP) - De boeken- en tijdschriftenuitgeverijen krijgen met ingang van begin volgend jaar een werkweek van gemiddeld 36 uur. De werknemers hebben daarvoor in 1983 en 1984 in totaal 4,5 procent prijs- compenstaie ingeleverd. In de uitgeverijbranche, die een kleine 10.000 werknemers telt, was al een 38-urige werkweek ingevoerd. HILVERSUM (GPD) - Hoofdre dacteur Ed van Westerloo van het NOS-Journaal wordt de opvolger van Carel Enkelaar als hoofd van de Dienst Televisieprogramma's van de NOS. Hij gaat al op korte termijn meelopen met Enkelaar en neemt officieel op 1 april 1985 diens functie over. Enkelaar gaat dan met pensioen. Leo Kool, chef van de afdeling actuele programma's bij de NOS, wordt plaatsvervangend hoofd Dienst Televisieprogramma's. Er is nog geen nieuwe chef voor het NOS-Journaal benoemd. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor t 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Adres Tol. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1