'Veel mannen \°P 40» Onenigheid bij de KRO Persraad wil een media-ombudsman Mo blijft op 'Stop Staring' dichter bij huis Videokeuring op komst Na het weglopen van bisschop Gij sen uit tv-programma 'Sempre Crescendo' wat minder op dreef Bejaarden protesteren bij AVRO WOENSDAG 5 DECEMBER 1984 RADIO-TV-KUNST PAGINA 17 LEIDEN - "Op 'Stop Staring' staan songs. Onze vorige plaat bestond uit aan elkaar geknoopte ideetjes", geeft Mo- toetsenman Ton van der Meer één van de verschillen aan. Collega Hans Nieuwint: "Voor deze plaat hebben we an ders gecomponeerd, we zijn nu meer van de zang uitge gaan, alles maakt ook veel meer de indruk in rust te zijn gerjjpt. En de produktie is stukken beter". De popgroep Mo, waarvan de le den in Leiden en Leiderdorp woonachtig zijn, is tevreden met haar tweede elpee. Eigenlijk is het de derde, maar de Mo die verant woordelijk is voor de eerste plaat, waarop onder meer de bescheiden hit 'Fred Astaire' prijkte, heeft niets meer van doen met Mo anno 1984. Van de originele samenstel ling is niemand overgebleven. Ook de 'Moziek' is vferanderd, zij het minder drastisch. Mo heeft meer groepsleden aan getrokken en vaarwel gezegd dan dat de groep platen heeft gemaakt. Tekenend voor dit wat duiventil achtige karakter is dat hoewel 'Stop Staring' nog maar net in de winkels ligt, drummer Harm Bie- ger al weer is uitgevlogen. In de va cature is reeds voorzien: Tons broer Hans is de nieuwe Mo-drum- mer. Voorts heeft de groep een der de toetsenman in haar midden op genomen: Frank Pels. Echt nieuw zijn de gezichten van deze twee nieuwkomers niet. Bei den kenden het Mo-oeuvre al van binnen en van buiten, beiden heb ben ook al regelmatig op het po dium geassisteerd. En van drum mer Bieger stond tijdens de opna men van de derde elpee al min of meer vast dat hij met zijn laatste Mo-ronde bezig was. Lolita Voor de vorige Mo-elpee, 'Ha, ha' The sound of laughing', het de pers de loftrompet onbespeeld. Ook het pubhek hep de platenzaken niet plat. Ton is het nu ook eens met het oordeel van de schrijvende vinyl- jury: "Die plaat was inderdaad ste riel en er stonden echt van die 'huppelekee-nummers' op". Zan geres Linda Bloemhard, toen nog de jongste van stel, heeft het meest te lijden gehad van de kritiek. Be grijpelijk. Ze is het enige Mo-meis- je, zingt en is daardoor tevens blik vanger.' Voor nogal wat recensen ten redenen te over om seksistisch uit de kolommen te komen. "Ze schreven dat ik een weinig eroti sche Lolita was. Dat is me toch wat te persoonlijk. Laten ze het dan over mijn zangkwaliteiten hebben. Ik heb nog liever dat ze schrijven dat ik maar achter een typemachi ne moet gaan zitten en zingen aan anderen moet overlaten", maakt ze zich nog een keertje boos. Met de Mo-instrumentatie (lou ter toetsen, drums en zang) was ook veel mis, oordeelde pers en pu bhek. Het zou de groep ontbreken aan een sfeerbepalend element, een - pakweg - uitbundige saxrie del, een toonaangevende gitaar. Anderzijds was er lof voor de unici teit van de instrumentatie. En voor het lef om de zaken zo aan te pak ken. Van die kritiek heeft Mo zich niets aangetrokken. Van een bas en/of een gitaar was en is nog altijd geen sprake. Een echte Filosofie ligt daaraan niet ten grondslag. Ton: "Ik ben gewoon niet goed ge noeg op een bas of gitaar". Is Mo nu een'synth-bandje? Nee, vinden de Mo'ers. Al was het alleen maar omdat de manier waarop het driekoppige toetsenkorps de syn thesizer bespeelt, afwijkt van het gebruikelijke. Ton: "Toetsenin- strumenten worden veelal als be hangetje gebruikt. Wij spelen per- cussief en gebruiken geen sequen cers. Dat zijn computertjes waar mee je een bepaald patroon almaar kunt herhalen zonder dat je zelf wat hoeft te doen. Wij doen alles met de hand, gebruiken de synthe sizer niet als een synthesizer maar beschouwen dat apparaat als een akoestisch instrument. The Hu- man League, dat vind ik een synth- band", waarmee ik geen oordeel uitspreek". door Wim Koevoet wijl je plaat in de winkels blijft lig gen. Hoeveel tijd stop je in je hob by die enerzijd- tot je beroep is uit gegroeid, maar anderzijds te wei nig garanties biedt - zeker op de lange termijn - voor een goedbeleg de boterham? Echte antwoorden op al die vra gen kunnen de vijf niet geven. Vaak ook doen anderen dat al. De platenmaatschappij bijvoorbeeld. En anders het publiek wel. Linda doet een poging om haar 'ultima tum' te markeren: "Zo lang er men sen zijn die ons leren kennen als een bandje met kwaliteiten heeft het z Glamour Vaag. Voor Mo is het ook extra moeilijk omdat hoewel hun Mo-ac- tiviteiten de vijf geen uitpuilende geldbeurzen opleveren, ze toch al kennis hebben gemaakt met het glamour-wereldje. Ze zijn vaak op de radio en - wat minder - op televi sie geweest. En ze hebben twee platen gemaakt en enkele beschei den hits gehad. En het is zo goed als zeker dat er in elk geval nog een derde langspeler, waarvoor al wat materiaal klaar ligt, komt. Goede perspectieven dus, menige groep zal er jaloers op zijn. Treffend beschrijft Linda hoe de mensen zich herhaaldelijk verkij ken op die glamour. Ze vertelt over de verbaasde blik van de patatver koper toen ze haar stengeltjes mét betaalde met bijeen geschraapt muntgeld. "U was toch op televi sie, gisteren?", vroeg hij haar. "Kunt u het even opschrijven?", vroeg ze aan de melkboer. Hij: "U heeft deze week zeker geen platen verkocht". Linda geeft grif toe dat het haar zeer veel energie kost om 'al die ob stakels in dit vak weg te nemen'. "Je bent voortdurend bezig met adders onder het gras. Neem ons Duitse avontuur. Alles was gere geld, een tournee door Duitsland met twintig optredens. Frank ver zette er zijn eindexamens voor". "En ik nam onbetaald verlof', zegt Ton. Uiteindelijk gingen er drie concerten door. Die gingen boven dien allerminst van een leien dak je. Nu nog wordt Linda helemaal beroerd als ze terugdenkt aan het noodweer dat boven het toerbusje uitbrak. Bij aankomst bleek één der synthesizers defect. Oorzaak: vocht. Linda: "Ik heb hem toen droog moeten föhnen". Nagekeken Mo heeft een eigen, herkenbaar geluid. Er is tenminste nog nie-* mand geweest die dat heeft ont kend. Hoe is dat eigen geluid tot stand gekomen? Hans Nieuwint: "Er is wel iets karakteristieks. Maar dat is zo ongrijpbaar, vooral voor onszelf. Veel van wat we in onze muziek leggen, wordt er door het publiek heel anders uitge haald". Linda: "Ik hoor heel vaak zeggen dat iets Mo-ig klinkt. Dat vind ik dan zelf ook, maar vraag me niet i Advertentie Hoewel de groep in haar sas is met het door Willem Ennes (ex-So- lution) geproduceerde 'Stop Sta ring', beschouwt ze de plaat vooral als 'een advertentie voor de optre dens'. Zoals Ton het uitdrukt. "We vinden het belangrijker om te kun nen optreden. In Nederland kun je niet rijk worden van platen". Lin da: "We vormen een semi-profes- sionele band die platen moet ma ken om door te kunnen gaan". Uit de betogen van Ton, Linda, Hans (2x) en Frank wordt duidelijk dat ze veel nadenken over de toe- HILVERSUM (GPD) - De ophef- komst. Moeten ze op de oude voet f van h t AVR0 Diiigen<£.0r- doorgaan als Stop Staring flopt? kest heeft ,eid tQt bm Hoe lang blijft het leuk en mogelijk reacties van verontwaardigde be. om van zaal naar zaal te reizen ter- jaarden> v00ral uit tehuizen. Vol- HILVERSUM (GPD) - De Filmkeuring is op korte termijn van plan een videokeuring te gaan instellen. Dat gebeurt op initiatief van de video exploitanten. De door de handel aangeboden videofilms zullen worden gekeurd op de manier waarop ook bioscoopfilms onderhanden worden genomen en van een leeftijdsaanduiding worden voorzien. Cor Crans van de Filmkeuring merkt op dat er bij veel videotheekhou ders behoefte bestaat aan een leeftijdskeuring. „Ook politiek gezien be staat daaraan behoefte, omdat Nederland in dit opzicht achter loopt op andere Europese landen zoals Engeland en West-Duitsland", verklaart Crans. Wettelijk gezien bestaat er nog geen mogelijkheid de video's te voor zien van een leeftijdsaanduiding. De Filmkeuring mag alleen films keu ren die voor openbare voorstellingen in roulatie gaan. Crans: „Het is dan ook onze bedoeling een politieke discussie aan te zwengelen". 1 1) When the rain begins to fall - P. Zadora and J. Jackson 2 2) Purple rain - Prince 3 4) The wild boys - Duran Duran 4 3) Freedom - Wham 5 5) The belle of St Mark - Sheila E 6 6) Lost in music - Sister Sledge 7 8) The wanderer - Status Quo 8(9) The medicine song - Ste phanie Mills 9 7) Private dancer - Tina Turner 10 (19) Like a virgin - Madonna 11 (17) We belong - Pat Benater 12 (11) Penny lover - Lionel Ri chie 13 (22) ik verscheurde je foto - Koos Alberts 14 (10) Irgendwie, irgendwo, ir- gendwann - Nena 15 (12) I can dream about you - Dan Hartman 16 (20) In the evening - Sheryl Lee Ralph 17 (28) Too late for goodbyes - Julian Lennon 18 (23) Sexcrime - Eurythmics 19 (15) Together in electric dreams - G. Moroder and P. Oakey 20 (18) Forever young - Alpha- ville 21 (16) I feel for you - Chaka Khan 22 (13) I just called to say I love you - Stevie Wonder 23 (14) The War Song - Culture Club 24 (25) Give the girl a break - Dolly Dots 25 (21) Het kleine café aan de' haven - Meadow 26 (37) I should have known better - Jim Diamond 27 (32) Skin deep - The Strang- lers 28 (34) Some Body - Depeche Mode 29 (35) The Riddle - Nik Kers haw 30 (24) European Queen - Billy Ocean 31 (39) The power of love - Fran- kie goes to Hollywood 32 (40) Gisteren heeft zij mij verlaten - Koos Alberts 33 (36) Something heavy going down - Golden Earring 34 (29) Swept away - Dina Ross 35 (33) Out of touch - Daryl Haal and John Oates 36 (30) Love's great adventure - Ultravoc 37 I want to know what love is - Foreigner 38 (38) Everybody join hands - Debbie 39 Had a dream - Roger hodgson 40 People from Ibiza - San dy Marton (Stichting Ned. Top 40) HILVERSUM (GPD) Bij de KRO-televisie is een conflict ont staan naar aanleiding van een niet uitgezonden gedeelte van een vraaggesprek met bisschop Gij sen. Tijdens de opnamen van het inter view ten behoeve van het zondag uitgezonden kerkelijk programma 'Kruispunt' raakte de bisschop geïrriteerd door een vraag van Cees Brinkhuizen en liep boos weg. Na de montage van het interview ontstonden problemen over de vraag of het weglopen van de bis schop al dan niet zou moeten wor den uitgezonden. Brinkhuizen vond dat dit uit journalistiek oog punt wel moest gebeuren, maar hoofd televisiedienst Ad Lange- bent besloot uiteindelijk het ge wraakte onderdeel niet voor uit zending in aanmerking te laten ko men. Brinkhuizen heeft zich ver volgens ziek gemeld. Het vraaggesprek met bisschop Gij sen, dat een dag voor de uitzen ding werd opgenomen, liep spaak toen Brinkhuizen een vraag stelde over de priesteropleiding in het bisdom Roermond. Monseigneur Gijsen weigert, zoals bekend is, af gestudeerden van de Hogeschool voor Theologie voor het priester schap in zijn bisdom in aanmer king te laten komen omdat hij het niet eens is met de opleiding. Bis schop Gijsen wilde niet ingaan op deze kwestie en liet bovendien we ten dat dit 'niet afgesproken' was. Brinkhuizen volhardde evenwel en stelde de zaak opnieuw aan de or de. Daarop stond mgr. Gijsen ver bolgen op en maakte een vroegtij dig einde aan het vraaggesprek. Cees Brinkhuizen wilde gisteren desgevraagd niet meer kwijt dan „dat zich een belangrijke zaak heeft afgespeeld": „Ik wil eerst na der overleg met de KRO-leiding af wachten. Tot zo lang wil ik mij ont houden van elk commentaar". KRO-woordvoerder Willibrord Ruigrok verklaarde dat er „een fors verschil van mening is ont staan". „Het is een diepgravend journalistiek conflict tussen Brink huizen en Langebent, dat door bei den heel serieus wordt genomen. Er zal in de komende dagen inten sief overleg worden gepleegd". Binnen het zogeheten progres sieve deel van de KRO-program- mamakers is de beslissing van tele visiebaas Langebent met grote ver bolgenheid ontvangen. In deze kring maakt men zich al geruime tijd zorgen over het nieuwe KRO- beleid dat volgens hen nauwelijks nog ruimte biedt voor een kritische aanpak. Interviewer Brinkhuizen: journa listiek oogpunt. (foto GPD) De teksten. Ton zegt onomwon den dat hij zich zo af en toe geneer de voor die van de eerste Mo-elpee. Hij wijt de magere kwaliteiten vooral aan het feit dat de teksten en de zang, noodzakelijkerwijs overigens, pas aan het einde van de rit tot stand zijn gekomen. Linda: "Die van 'Stop Staring' liggen veel dichter bij. In tegenstelling tot de vorige plaat durven we nu wel het woord 'I' (ik, red.) te gebruiken. 'I love you', 'I need you', wat maakt het uit? Deze teksten zijn ook veel belangrijker voor mezelf. 'Stop Staring' is echt autobiografisch, ik word veel nagekeken door man- KAMERLEDEN KOPEN PLAAT EEUWIGE KERST DEN HAAG (GPD) - VARA- medewerkster Astrid Joosten heeft gisteravond in het perscen trum Nieuwspoort de plaat 'Eeu wige Kerst' verkocht aan de frac tievoorzitters uit de Tweede Ka mer en aan voorzitter Dolman De opbrengst van de single stemd voor de actie 'Artsen Zon der Grenzen', die op 28 november is begonnen. Op deze plaat, die alleen in de maand december te koop is, valt een unieke combina tie van Nederlandse muzikanten te beluisteren: Annie Schilder, ex-zangeres van BZN, het koor Kinderen Voor Kinderen, De Stem des Volks uit Hilversum en Het Goede Doel. Jaap van Meekren informeerde de kamerleden over het doel van de actie en over het feit, dat de deelnemende artsen vaak een bloeiende praktijk verlaten om gedurende een bepaalde periode hun medische kennis en arbeid ten dienste te stellen van de arm- sten in de wereld. Op de foto verkoopt Astrid Joos ten een plaat aan kamervoorzit ter Dolman. Rechts Jaap van Meekren. Concert door 'Sempre Crescendo' m.m.v. Laetitia Kalff viool. Dirigent Bastiaan Blomhert, koorrepetitor Piet Hulsbos, met werken van L. van Beethoven, W.A. Mozart, J.M. Strate- gier en C. Debussy. Gehoord op 4 de cember in de Stadsgehoorzaal in LEIDEN - In een bomvolle klei ne zaal van de Stadsgehoorzaal vierde het Studentenmuziekge zelschap 'Sempre Crescendo' gisteravond met familie en be kenden op feestelijke wijze de 153 dies. Waar meteen na het uit bundig gezongen Semprelied de euforische stemming al niet meer stuk kon. Toch was Sem pre op zijn veijaardag duidelijk minder op dreef dan we van dit gezelschap gewend zijn. De oor zaak van deze teleurstelling kan wellicht gezocht worden in het feit dat deze zaal te klein is voor het orkest, waardoor de krachti ge blaasinstrumenten en pauken soms hinderlijk domineerden terwijl het geluid van de violen nagenoeg werd opgeslorpt door de winterkleding van het talrijke publiek. Ondanks deze akoestische pro blemen wist Sempre een zeer aannemelijke Van Beethoven neer te zetten in de dynamische vertolking van de Ouverture 'Co- riolanus' waar dirigent Blomhert met zijn orkestleden de spanning prachtig wisten op te bouwen met die strijdbare felheid die Van Beethoven zo kenmerkt. Mozart's vijfde vioolconcert miste echter elke balans. Het or kest speelde gewoon rommelig terwijl de soliste Laetitia Kalff, ondanks de aanmoedigingen van haar medestudenten ("Tiets doet het"!) niet helemaal in vorm kon komen, niet door het ontbreken van lyrische kwaliteiten, maar zuiver door het onnodig opvoe ren van haar tempo, elke dialoog met het orkest miste. Een dank baar werk van Nederlandse bo dem is het door de gisteravond persoonlijk aanwezige Herman Strategier bewerkte strofische gedicht 'Van der Mollenfeeste' van Anthonie de Roovere uit de vijftiende eeuw. Een gedicht over de bode van de Dood, die met zijn pyeke (speer) is uitge zonden om alle mensen, van wel ke rang of stand uit te nodigen voor het feest der mollen, waar geen mens, koning of paus aan ontkomt. Een prachtige compo sitie die in klankkleur midde leeuws en toch heel modern overkomt. En waarbij de maca bere doch zeer fraaie oud-Hol landse tekst met kennelijk ple zier en verve door het koor werd vertolkt. Petite Suite van C. De bussy aan het slot van dit festijn wist ondanks het ragfijn en sterk gestreken vioolspel door het in deze zaal wel zeer dominerende koper- en slagwerk helaas niet te overtuigen. ANNEKE VAN VLIET Tegen opheffing van Diligence Orkest gens orkestleider Pierre Wiersma „moeten dat er honderden zijn". Maandag liep het ultimatum af dat de Nederlandse Toonkunstenaars Bond en de Kunstenbond van de FNV aan de AVRO hadden ge steld. De bonden spreken van een onrechtmatige daad en eisen een schadeloosstelling, die gelijk is aan het honorarium dat de musici nu dreigen mis te lopen. Het Diligence-orkest heeft een paar honderd bejaardentehuizen ingelicht over het voornemen van de AVRO om het programma op te heffen. Dat moet volgens de AVRO-leiding per 1 januari 1985 zijn beslag krijgen in verband met de bezuinigingen, die de directie noodzakelijk acht. De AVRO-Diligence is buitenge woon populair bij de ouderen. Vol gens de orkestleider scoort het pro gramma elke week ruim een mil joen luisteraars. Het wordt veelal opgenomen in bejaardencentra. Veel tehuizen hebben gereageerd en men verwijt de AVRO, dat deze zich te weinig aan de oudere luiste raars gelegen laat liggen. Met name het wooncentrum Wa terland in Purmerend heeft een bittere brief geschreven. Directeur E. Ch. van Vliet: „De AVRO zou zich dienen te realiseren dat het aantal jongeren afneemt in verhou ding tot het aantal ouderen. Dat verschijnsel zal zich in de toe komst in versterkte mate doorzet ten. Een omroep die zich richt op de jeugd, versmalt haar basis en heeft daarom niet de toekomst. Daarbij komt nog dat de oudere omroepverenigingen zijn opge richt en in stand gehouden door de generatie die nu bejaard is. Het ge tuigt niet van veel respect als zo'n echt op deze ouderen gericht pro gramma zou verdwijnen". DEN HAAG (ANP) - Een ombudsman voor de media is volgens de Persraad het instituut dat de burger het beste kan beschermen te gen onjuiste of onvolledige publicaties of uitzendingen. Daar goede rechtsbescher ming van belang is, heeft ook de overheid hier een taak, meent de Persraad. Hij stelt de minister van WVC dan ook voor, de mo gelijkheden na te gaan dit instituut mede te financie- over de mogelijkheid om een recht op weerwoord in de pers in te voe ren, of het recht op rectificatie uit te breiden. De raad wijst op het bestaande recht tot bescherming van burgers tegen uitingen i volledige feiten e media. Door mee kan de vrijheid 1 meningsuiting ii aldus de raad. i oi\juiste of c i meningen in de en andere regels an informatie en gevaar komen, Om de enkele voorkomende ge vallen het hoofd te bieden kan be ter buiten de sfeer van wetgeving naar een oplossing worden ge zocht. De raad herinnert de minis ter aan de onlangs verbrede opzet van de Raad voor de Journalistiek. Daarmee is de mogelijkheid in zicht gekomen een ombudsman voor de media aan te stellen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17