'Opvang spijbelaars broodnodig' spelen Vrolijke Pieten willen niet voor boeman Uit elke parochie paar mensen naar pausmis in Den Haag Leidse leerplichtambtenaar Niepoth: 'In tweede helft konden we alleen individueel wat doen' WOENSDAG 5 DECEMBER 1984 PAGINA 13 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 Jeugdinterland Nederland-Frankrijk: Iwan Jonker ging vorige week een paar dagen op sjouw met de sportverslaggevers Jaap Visser en Rob Onderwater. In het ka der van de jeugdinterland Ne derland-Frankrijk in Katwijk bezocht Iwan, zelf spelend in de Cl bij zaterdagvierdeklasser MVKV, de persconferentie, sprak met de Katwijkse inter national Tom van der Niet en volgde de wedstrijd, die vorige week op het terrein van Quick Boys werd gespeeld. Iwan is 13 jaar oud en zit in de eerste klas van het Pieter Groen College in Katwijk. Zijn ervaringen schreef hij op verzoek van Kits op. Als sportverslaggever is er heel wat te doen voor je de verslagen van een onderwerp af hebt. Zo ook voor een verslag van de wed strijd voor onder 16 jaar, Neder land-Frankrijk, die woensdag 26 november werd gespeeld op het sportpark Nieuw-Zuid van Quick Boys. Allereerst was er een perscon ferentie. Op die conferentie kon den verslaggevers vragen stellen aan bondscoach Bert van Lin- gen. Daaruit bleék dat hij al 6 jaar bondscoach is. Hij kan al leen jeugd omvormen tot goede voetballers. Hij vertelde dat hij veel vertrouwen heeft in de toe komst van het Nederlandse voet bal. Bert van Lingen had de Quick Boys-keeper Tom van der Niet geselecteerd. Over Tom van der Niet zei de bondscoach dat hij erg veel talent heeft, maar meer zou moeten trainen. Daarbij zou de mavo-studie van Tom van der Niet een grote rol spelen. Op de persconferentie was Tom van der Niet ook aanwezig. Aan hem werden vragen gesteld. De Quick Boys keeper vertelde dat hij het een verrassing vond dat hij werd geselecteerd. Hij vond dat hij tegen België, on danks de 3-1 nederlaag, toch best goed gekeept had. Over de wed strijd tegen Frankrijk zei hij: "Frankrijk is altijd een moeilijke tegenstander geweest". Het was niet zeker of Tom van der Niet in de basis zou staan, want de keeper van Slikkerveer, Gert-Jan Brouwer, was ook gese lecteerd. En dat zou dinsdag avond in het KNVB-sportcen- trum in Zeist bekend worden ge maakt. Belangrijkste Het belangrijkste van het ver slag was natuurlijk de wedstrijd zelf. Woensdag, rond kwart over twee, stroomden de mensen Nieuw-Zuid binnen. De tribunes van het hoofdveld waren vol. Zo'n 1500 toeschouwers hoorden het beginsignaal van de West- duitse scheidsrechter Föckler. Oranje ging snel in de aanval. De Nederlandse ploeg creëerde veel meer kansen. De eerste helft bleef Oranje veel beter dan de Franse tegenstander. Het Franse voetbaltalent Di- dier Deschamps werd erg goed afgedekt. Vijf minuten voor rust werd het goede spel van de Ne derlanders beloond. Uit een goed genomen vrije schop kopte Feye- noorder Antony van Gastel 1-0 binnen. De Franse doelman Lau rent Francia was volkomen kans loos. De Hollanders hielden het vol tot de rust. Aangeslagen Maar vijf minuten na de rust bracht Didier Deschamps de stand op 1-1. Oranje was volko men aangeslagen door die snelle 1-1. Toen bleek dat Bert van Lin gen een goede keus had gedaan om Tom van der Niet in de basis te zetten. De 15-jarige Quick Boys-keeper hield veel 'onhoud bare' ballen. De laatste tien mi nuten creëerde de Hollandse ploeg nog wat kansen. Maar ze kwamen niet meer tot scoren. De eindstand was 1-1. Na de wedstrijd konden verslaggevers vragep stellen aan bondscoach Bert van Lingen. De bondscoach vond dat er in de eerste helft goed gespeeld werd. Vooral het samenspel was goed. En in de tweede helft kregen de Neder landse voetballers een slag in de nek van die snelle 1-1. De ploeg moest die tegenslag verwerken, daarna konden ze alleen indivi dueel wat uithalen. De bonds coach vond dat Oranje de situa tie in de tweede helft onverdoen- de onder controle had. Daarna verlieten de verslagge vers het sportpark. Er staat hen nog heel wat te doen. Het verslag schrijven.... IWAN JONKER De kans is groot dat Leiden een opvangcentrum krijgt voor 'hardleerse' spijbelaars. De Leid se leerplichtambtenaar H. Nie poth is daarover optimistisch ge stemd: hij verwacht dat het mi nisterie van onderwijs daarvoor binnen afzienbare tijd de 'midde len' (geld dus) beschikbaar zal stellen. Niepoth heeft daarover al enkele keren overleg gevoerd op het ministerie. "De staatssecretaris is ook van mening dat er wat moet gebeu ren om jongens en meisjes die vaak spijbelen op te vangen", al dus Niepoth. "Zij ziet die nood zaak keihard in". Sinterklaas. Het lijkt zo'n feest. Maar oh, oh, wat komt er ook een ellende boven. Keer op keer wordt de Sint gebruikt als bang- maker. Zo van: eet je bordje leeg of ruim je kamer op, anders stopt Piet je in de zak. Dit zijn nu niet meteen woor den die je van een zwarte Piet verwacht. Toch zijn het de Sas- senheimse zwartemannen Rob bert Jan Meerpoel (15) en zijn zus Debbie (14) die zoveel kritiek hebben op volksfeest nummer één. Waarom? Het zijn vrólijke Pieten. Ze willen mensen blij maken en walgen van een Sint als boeman. De roe laten ze dan ook altijd thuis en de zak is al leen voor snoepgoed. Stoute kin deren komen er niet in. Veel mensen denken hier an ders over. De twee pieten mer ken dat al vanaf het moment dat ouders hun een briefje in handen drukken met een paar "bijzon derheden" van de kinderen. Maar al te vaak staat deze hand leiding voor de Sint en zijn hoofd-Piet vol met negatieve dingen. Vooral bij de ouders die de 30 al zijn gepasseerd. Het kind ruimt de kamer niet op en eet het bord niet leeg. Dét soort dingen staan op het briefje. En als Sint en Piet(en) binnen komen, kruipen de kinderen maar al te vaak onder de bank, bang voor de boze 'klik-Pieten'. De "opgeklopte angst" is gauw weg als de kinderen van de Sint mogen kijken of Piet nog snoep goed heeft. En ze vinden Piet echt lief wanneer hij de kleine handjes vult met snoepgoed. De stemming komt er helemaal in wanneer de pietermannen ver volgens gekkigheidjes maken, raar gaan swingen en veel la chen, met die witte ogen en de felrode mond. Overgang Zelfs de kinderen 'in de over gang' (6, 7 jaar oud), die de hele dag roepen dat Sint niet bestaat, krabbelen terug tijdens het be zoek. Debbie: "Als ze de Sint zien, geloven ze er meteen weer in. Ze willen er gewoon in gelo- In Leiden lopen naar schatting van de leerplichtambtenaar 80 tot 90 jongens en meisjes rond die nog wel leerplichtig zijn, maar geen school meer bezoe ken. De afdeling onderwijs van de gemeente Leiden kent de meeste van deze spijbelaars. Vol gens Niepoth zijn er twee groe pen consequente spijbelaars: on der de eerste groep vallen jonge ren die absoluut niets meer met hun school te maken willen heb ben, de tweede groep - de zoge- 'naamde moeilijk plaatsbare leer lingen - bestaat uit jongeren die het op hun school zo bont heb ben gemaakt dat ze niet meer op 'ven. En ze beginnen opeens als een gek te zingen". De Pieten spelen hier op in. Toch vinden ze niet dat ze een sketch opvoeren. Debbie: "We doen alles spontaan. Een vast pa troon hebben we niet". Dat is ook haast onmogelijk, omdat elk optreden weer anders loopt. De ene keer staan ze in een grote zaal of een buurthuis, dan weer brengen ze een bezoek aan een huis vol ouderen met slechts twee kinderen. Vorig jaar nog be zochten zij een gezin met een va der die teveel gedronken had en hele vieze opmerkingen maakte. Debbie: "Wij vinden dan altijd dat de kinderen niet de dupe mo gen zijn van zo'n vader. Dus: Sint vroeg of pa de staf wilde vast houden. Hij heeft daar een half uur gestaan. Had je die kinderen moeten zien". "Je kunt uithalen wat je wilt, ze pikken het van je", zegt Rob bert Jan. "Je kan in kasten snuf felen, of bonbonnetjes gappen: iedereen vindt dat prima". Deb bie: "Het kan nooit echt fout gaan, de Sint haalt je overal uit. Een keer had hij gezegd dat de Pieten een Spaans liedje zouden gaan zingen. Toen riep een meis je van vijf jaar: dat kan ik ook. Meteen zei Sint: oh, maar dan moet jij het maar zingen. De Pie ten kunnen dan mooi even rus ten". In de ban Toch denkt ze soms wel eens: had ik dit maar anders gedaan. Bijvoorbeeld als Sint bezig is met een kind en zij de aandacht afleidt. Het is geen opzet. Debbie is gewoon in de ban van het zwarte Piet-zijn. En ze leeft zich uit, omdat niemand haar her kent. Robbert Jan heeft dat ook: "Als je me nou zou vragen of ik als Piet zou willen praten of be wegen, dan kan ik dat niet. Maar als mijn gezicht zwart is, maak ik zottigheidjes, is die schorre stem er meteen en wordt mijn Neder lands opeens heel gebrekkig, vol onafgemaakte zinnen". de school van hun keuze terecht kunnen. Op veel scholen zijn ze ,niet langer welkom. "Leerplichtambtenaar Niepoth kan proces-verbaal opmaken te gen ouders van spijbelaars. "Maar vaak staan de ouders ook machteloos. Dan leveren ze hun kind zelf op school af, maar is die de school alweer uit voordat va der of moeder thuis is. Dan lost zo'n proces-verbaal natuurlijk niets op". Volgens Niepoth zóu het beter zijn wanneer niet de ouders, maar de jongeren een proces-ver baal aan hun broek kregen. "De meeste jongeren kunnen best Robbert Jan beseft dat hij zich niet zomaar Pietig voelt. De kos tuums moeten wel van echt flu weel zijn, de gezichten pikzwart. Robbert Jan: "Je ziet wel eens van die Pieten lopen, die wit zijn rond de ogen en bij het haar. Dat kan niet, vind ik. Dan zou ik me opgelaten voelen". Toch is Debbie's mouw wel eens ontzettend hoog opgescho- zelf aansprakelijk worden ge steld voor hun daden", zegt hij. Landelijk Niepoth meent dat het aantal veelvuldige spijbelaars groeien de is. "Het is een duidelijk pro bleem. Het onderwijs spreekt niet alle jongeren meer aan", zegt hij. Niet alleen in Leiden en om liggende dorpen, de toeneming van het spijbelen is een landelijk probleem. Dat er iets moet gebeuren is volgens Niepoth een duidelijke zaak. Hij heeft rondgekeken in een aantal steden die al zoge naamde spijbelprojecten hebben opgezet. Het meest onder de in druk raakte hij van het opvang centrum in Haarlem. Dat draait al een jaar of drie met erg veel succes. "Zo'n centrum als Haar lem heeft moeten we hier in Lei den ook hebben", vindt Niepoth. Het is de bedoeline van het ven: iedereen zag haar witte arm. Ze wist het makkelijk op te van gen. Ze was gewoon 'een beetje stoffig geworden in de schoor steen'. Moeilijk wordt het wan neer ze op straat van die "stoere jongetjes tegenkomen die er net niet meer in geloven. Het ergste soort". De pruik is voor hen niet veilig meer. En een Piet met blond haar kan zelfs goedgelovi- politie - in Haarlem zeer te spre ken over het project. 'Toen het opvangcentrum er nog niet was, liepen de spijbelaars de hele dag op straat rond met alle gevolgen vandien vandalisme, kleine cri minaliteit, ze sleutelden aan brommers die meestal niet van henzelf waren en ga zo maar door. In die situatie is door het project verandering gekomen". De jongeren zelf zijn enthou siast omdat het 'onderwijs' in het opvangcentrum helemaal op hun wensen is afgestemd. De spijbelaars die in Haarlem het opvangcentrum willen be zoeken, moeten goed gemoti veerd zijn. Daarom is er eerst een gesprek van de jongere en zijn ouders met de leiding van het project. Verloopt dat gesprek goed dan tekent de 'spijbelaar' een contract van drie maanden. Als die drie maanden voorbij zijn kan opnieuw een contract wor den getekend, dit keer met een looptijd van een jaar. Niepoth wijst erop dat het wel de bedoeling is dat de jongeren weer naar een school terugkeren. "Je kunt in het spijbelopvang- centrum nu eenmaal geen diplo ma halen", zegt hij. gen wel eens te veel worden. Ook de Sint moet oppassen. Zijn baard mag niet van touw zijn. Men verwacht dat Sint lief is en vol geestige opmerkingen zit. Niet van die grove uithalen, maar juist fijnzinnige uitspraken, die o zo stevig aankomen. Ook moet hij keurig de zegen geven bij het afscheid. Gelukkig voldoet de Sint van Robbert Jan en Debbie aan deze kriteria. Wattenbaard Andere Sinten vallen echter nogal eens door de mand. Zo er gert Robbert Jan zich altijd vre selijk aan de Sint die elk jaar de intocht doet in Sassenheim. Rob bert Jan: "Dat is net een aange klede pop met een wattenbaard. Hij heeft helemaal geen manie ren ook. Dat rent maar. Het is net een jonge gast". Ook de Sint heeft een hekel aan al die 'namaak-Sinterklazen': "Veel klazen zijn ook zo com mercieel als de pest. Dan staan ze in een winkelstraat en roepen ze maar: hier moet je kopen. De kinderen zien ze amper staan. Geld verdienen, daar gaat het De Sint heeft een andere op vatting. "Als je dit werk doet, moet je kosten noch moeite spa ren. De mensen hebben nu een maal een bepaalde indruk van de Sint. Hij moet gezag hebben. Je kunt niet met een tafellaken bin nenkomen, waar bij wijze van spreken de biervlekken nog op zitten". De Sint is niet alleen bisschop, hij is ook nog eens een keer so ciaal werker, vindt Sint. Hij troost een oude vrouw, die ver driet heeft omdat haar kanarie piet dood is. Samen met haar bidt hij het onze vader voor het lege kooitje. De gescheiden vrouw wenst hij veel geluk met haar nieuwe vriend. Vaak laat hij de mensen diep ontroerd achter. "Het is een erg serieuze zaak", meent de goedheiligman. "Soms wel een beetje té. Maar de Pieten zorgen dan mooi voor de luchti ge noten". project dat de spijbelaars wee teruggaan naar het gewone or derwijs of dat ze, als ze eenma; 16 zijn, op zoek gaan naar ee baan. Met de directies van verschi lende scholen in Leiden is overleg gevoerd. "De directie zijn enthousiast. Nu moet er a leen nog met de besturen van d scholen worden gepraat. En me het ministerie natuurlijk, war dat moet de faciliteiten beschil baar stellen". Niepoth meent dat de staatse cretaris alles in het werk zal ste len om geld vrij te maken voc het betalen van opvangprojee ten. "Vóór 1 maart wil de staat: secretaris de voorstellen klac hebben, zodat er op 1 augustu 1985 met de projecten kan wo: den begonnen". Volgens Niepoth zijn de 'in stanties' zoals bijvoorbeeld d< Van goedlachse jongeren (foto boven) veranderen Debbie, Robbert Jan en broertje Taco na veel grime-werk in heuse Zwarte Pieten. Op de onderste foto staan v.l.n.r. Robbert-Jan, Taco en Debbie voor twee collega-Pieten. (foto Holvast) Alle parochies van het bis dom Rotterdam mogen op 13 mei volgend jaar enkele mensen laten gaan naar de pausmis voor zieken in de Haagse Houtrusthal- len. Dat gebeurt in samenwer king met 'De Zonnebloem' en het Rode Kruis. Vicaris-generaal J. Zuidgeest deelde dat mee op de vergadering van de pastorale raad van het bisdom in Delft. Bisschop Bar maakte bekend, dat het centrum voor priesterop leiding in het bisdom volgend jaar september wordt geopend. Op korte termijn zullen een voor zitter, een geestelijk begeleider en een studierector worden be noemd. Ook met het oog op de hoge kosten zal dit centrum zeker de eerste jaren geen seminarie wor den. Het zal aansluiten bij de be staande wetenschappelijke insti tuten, de katholieke theologi sche hogeschool van Amsterdam en van Utrecht. Andere oplei dingsmogelijkheden zullen met worden uitgesloten. Zo zullen priesterstudenten die al in oplei ding zijn de vrijheid hebben deze af te maken. De begroting van het bisdom voor volgend vertoont een over schot van f. 235.000. De sectie Den Haag van de pastorale raad wilde dat geheel aan de paro chies ten goede laten komen door een verlaging van het af drachtpercentage. Maar daar wil de het bisdombestuur niet aan. Het saldo zal onder meer hard nodig zijn om het centrum voor priesteropleiding van de grond te krijgen, zei de econoom F. van Bronswijk in een toelichting. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Aalten K. Vogelaar Geervliet- Heenvliet, te Middelharnis P. H. van Tngt Aalst; aangenomen naar Sint Johannesga-Delfstra- huizen (Fr.) kandidaat E. Kolkert Ermelo, naar Zijderveld kandi daat D. N. Verheij Noordeloos; beroepbaar: S. M. Roozenboom Huizen. Gereformeerde Kerken: be roepen te Hazerswoude (komen de vacature-ds. Welbedacht) P. Huisman Leeuwarden. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Rotter dam, Utrecht en Zuidwolde-Rui- nerwold (Dr.) P. Niemeijer Zuid- wolde (Gr.). Nederlands Gereformeerde Kerken: beroepen te Groningen J. Horsman Dordrecht, te Bun schoten-Spakenburg J. H. Ka merbeek Kampen. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Werkendam A. Hoogerland Dirksland. Bezorgd. De voorzitter van 'Pax Christi Nederland', bis schop H. Ernst van Breda, heeft aartsbisschop Barrio van Guate- mala-stad advies gevraagd over mogelijke hulp aan een groep die opkomt voor de mensenrechten in dit land (Midden-Amerika). Het gaat om zeven vrouwen die ijveren 'voor het levend terug vinden van onze zonen, echtge noten, vaders en broeders'. 'Pax Christi' is bezorgd over de verdwijningen en massamoor den (in het binnenland), de her opvoedingskampen en de con trole van het leger op de bevol king. Bisschop Ernst hoopt in zijn brief aan de aartsbisschop, dat het mogelijk zal zijn, de broe derschap, "die in Guatemala zo diep is verwond", te herstellen. Gebedsdag Op zaterdag 5 januari houdt het Instituut voor Evangelisatie (Doorn) een landelijke gebeds dag in de Joriskerk in Amers foort. Thema van deze dag (van half 11 tot half 4) is: 'Bidden voor een opwekking'. "Christenen uit heel Neder land en van allerlei kerken en groepen worden uitgenodigd om te bidden voor ons land en volk, voor een reveil, een geestelijke herleving, onder onszelf, maar vandaaruit ook bij de rest van ons volk. Opdat iedereen de kans krygt kennis te maken met de hoopvolle boodschap van het Evangelie en Jezus Christus per soonlijk te leren kennen". Zo staat in de aankondiging. Na de middagpauze zullen leiders van organisaties en groepen vertellen over hun plannen voor 1985. In het uitnodigingscomité zit ten onder anderen de dichteres Nel Benschop, majoor A. M. Bosshardt van het Leger des Heils, de hervormde predikant W. Bouw, EO-directeur L. P. Do renbos, dë evangelisten Kits, het kamerlid Meindert Leerling, de christelijke gereformeerde predi kant J. van Mulligen en profes sor dr. J. P. Versteeg, voorzitter van de Evangelische Alliantie. Aansluitend aan de gebedsdag begint een wereldwijde gebeds week van de internationale Evangelische Alliantie. Daarvoor is een brochure gemaakt met suggesties en gebedsonderwer- pen. Die is aan alle kerken toege zonden Men kan de brochure bestellen bij de Evangelische Alliantie, Hoofdstraat 55, 3971 KB Driebergen, telefoon 03438- 13693. Handreiking In de serie 'Pastorale hand reiking' is bij J N. Voorhoeve in Den Haag een boek van de predi kant Govert Bach verschenen over suicide, depressiviteit en (pastorale) hulpverlening. Het boek ('Doe uzelf geen kwaad'), dat besluit met een lijst van aan bevolen literatuur, telt 157 pagi na's en kost f. 19.90. "Door de toeneming van suïci de en pogingen daartoe worden steeds meer mensen geconfron teerd met dit verschijnsel", schrijft Bach m zijn inleiding. Ook depressiviteit is een alge meen voorkomend fenomeen in onze maatschappij geworden. "Hoe men het ook wendt of keert, men kan er niet meer om heen". Er bestaat weinig praktisch- pastorale literatuur over deze on derwerpen. Zelfs is er sprake van een blinde vlek, terwijl in de ethiek de aandacht voor het sui- cideprobleem wél is toegeno- De toespitsing van dit boek is echter niet ethisch maar prak tisch. Eerst wordt de omvang van het probleem in kaart ge bracht en probeert de schrijver het te verhelderen en te verkla ren. Pas daarna kijkt hij naar de specifiek pastorale kant. Drs. Bach, die geestelijk ver zorger is in de Valenuskliniek in Amsterdam, heeft dit boek niet alleen geschreven met het oog op hulpverleners, pastores en vry- willigers, maar ook voor direct betrokkenen en nabestaanden. Het is niet overal even gemakke lijk leesbaar. Maar daar is het on derwerp ook niet naar. Het geeft wel duidelijke, herkenbare ant woorden op vragen die mensen bezighouden als zij, op welke manier ook, te maken krijgen met depressies en hun gevolgen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13