'Hockeyteam is te rigoureus verjongd' Ik kan het land veel geven Schaakteam sluit Olympiade teleurgesteld af Struikelend naar oefenwinst Kort geding morgenochtend Ondanks zege op Brazilië Volgens Cees Jan Diepeveen Financiële steun KNAU Pele maakt ernst van gooi naar presidentschap in Brazilië Haarlem: voor een kwartje op eerste rij WOENSDAG 5 DECEMBER 1984 THESSALONIKI (ANP) - Het Ne derlands herenschaakteam heeft de schaak-Olympiade in Thessalo niki afgesloten met een overwin ning van 2V2-IV2 op Brazilië. De Oranje ploeg kon zich echter niet plaatsen bij de eerste zeven, die een uitnodiging krijgen voor de fi nale van het wereldkampioen schap voor landenteams volgend jaar in Luzern. Ondanks de afwe zigheid van van Karpov en Kaspa rov won de Sowjet Unie de Olym piade met een fenomenale score van 41 punten uit 56 partijen. Ook bij de dames zegevierde het Sowje- t—team. In de laatste ronde was de strijd feller dan ooit. Veel wedstrijden werden nog niet beëindigd. Dat gold niet voor de wedstrijd van de Sowjet Unie tegen West Duitsland 2V2-V/2) en Brazilië-Nederland. De zege kon Nederland niet in de voorste gelederen brengen. Een tiende tot twaalfde plaats is het hoogst haalbare en dat was een te leurstelling. Het feit dat topscorer John van der Wiel na 51/2 uit zeven gehaald te hebben terug moest naar Neder land wegens familie-omstandighe den, heeft de resultaten van Neder land ongetwijfeld in ongunstige zin beïnvloed. SALONIKI (AFP) - De wereld schaakbond (FIDE) wil geld zien van de tweekamp om het wereld kampioenschap schaken tussen ti telhouder Anatoli Karpov en uitda ger Gary Kasparov, die momenteel in Moskou wordt gehouden. Tij dens het 55ste congres van de FI DE in Thessaloniki is besloten, dat de Sowjetrussische schaakbond vijf procent van het prijzengeld (100.000 roebel) dient af te staan. De Sowjetrussische afgevaardigde Krogius was tegen. Bij het opstellen van de begro ting zouden de Russen geen reke ning hebben gehouden met een af dracht van vijf procent, die overi gens al van toepassing was bij vor- gaande duels om het wereldkam pioenschap. Het congres zou daarnaast graag zien, dat ook Karpov en Kasparov vijf procent van hun beurs aan de FIDE afstaan. Dat zal hen dan ook worden gevraagd, maar niet dan nadat advies is ingewonnen bij de huidige wereldkampioen, zijnde Anatoli Karpov. 1 Heumen: met keelaandoening op de tribune. KARACHI (GPD) - In de bijna tien jaar, dat Wim van Heumen het technische bewind voert over het Nederlands herenteam, heeft de hockeycoach zich nooit erg veel gelegen laten liggen aan de jeugd. De Bosschenaar riep tijdens zijn langdurige dienstverband bij de Koninklijke Nederlandse Hockey- bond voor het nationale elftal wel iswaar regelmatig talentvolle jon geren op, maar viel, wanneer die gelegenheid zich voordeed, toch terug op al dan niet tijdelijk terug getreden gerenommeerde krach ten. Presteren stond bij Wim van Heumen centraal. Het inpassen van jeugd kwam pas op de tweede plaats. De Bloemendalers Ronald Jan Heijn en in mindere mate Hen drik Jan Kooijman hebben dat evenals een aantal van hun genera- tiegenoten in het recente verleden aan den lijve ondervonden. De tol voor dat beleid moet de hockeybond waarschijnlijk de ko mende jaren betalen, want het is maar de vraag of Nederland zich als toonaangevende hockeynatie kan handhaven. Door de afzeggin gen van negen Los Angeles-gan- gers heeft het technische drietal, Wim van Heumen, Joost Bellaart en Kees Koppelaar, na de Olympi sche Spelen onder meer voor de strijd om de Champions Trophy (start komende vrijdag) noodge dwongen een geheel nieuwe spe lersgroep samengesteld, die voor alsnog niet rijp lijkt voor het hand haven van Oranje's positie op de wereldranglijst. „We worden nu geconfronteerd met het feit, dat er in het verleden te weinig aandacht is geschonken aan de jeugd", zo stelt veelvoudig international Cees Jan Diepeveen (Bloemendaal) vast. menten meemaakte, voordat hij uit het beeld verdween, ook een ver stoorde balans in de samenstelling van de selectie. „Toen we in '81 met vijf nieuwe spelers in Karachi de Champions Trophy wonnen, was er meer evenwicht in de groep dan nu", concludeert de aanvaller. „De mixture van routine tussen de oude en nieuwe lichting was een stuk beter. Daar staat tegenover, dat de spelers destijds nogal indivi dualistisch te werk gingen. We opereren nu meer als eenheid." En zo vult Cees Jan Diepeveen aan: „Het is meer een vriendenploeg. Vroeger botsten de spelers verschillende clubteams eens met elkaar, omdat zij e re hockeydenkbeelden op r den". nogal r ande- 1a hiel- het afbreken verloren voor de Ne derlander, die eerder een remise- aanbod had afgeslagen. Achter de Sowjet Uniet zal Enge land waarschijnlijk tweede wor den. Om de derde plaats wordt nog stevig gevochten. Bij de dames was de Sowjet Unie, de tegenstander van Neder land, ook al zeker van de eindzege. Aan het eerste bord speelde Cathy van der Mije vrij snel remise tegen Levitina, die onlangs een match verloor om het wereldkampioen schap van Tsjibourinadze. Aan het hij de partij iets te scherp opgezet, hij kwam in een stelling terecht e m m en aan ?.a.™ -derde bord brak Erica Belle af te- gen Semenova in een stelling die Jan Timman speelde gisteren aan het eerste bord tegen Sunye Neto. Voor Sunye Neto (dat laatste betekent junior) stond heel wat op het spel. Een overwinning zou hem een grootmeesterresultaat geven. Hij speelde de partij dan ook op z'n scherpst: de N^jdorf-variant van het Siciliaans met het bekende pio- simmmnan™. «»n nPi noffer op c2. Waarschjjmijk heeft ^eSe bord v^ör clrl^^ nenberg van de ex-wereldkam pioene Gaprindasjvili en aan het kwam en Timman zag kans nog vóór de tijdcontrole een beslissen- iets minder was de mat-aanval op te zetten. Aan het tweede bord speelde Hans Ree tegen Milos. Ree stond lange tijd i.ets minder, maar wist toch stand te houden: remise. Van de Sterren boekte een vlotte over winning op de Braziliaan Segal, die naar de verkeerde kant rockeerde. Scheeren-Van Riemsdijk stond bij KARATSJI In de eerste oefenwedstrijd voor het toernooi om de zesde Champions Trophy hebben de Nederlandse hockeyers gisteren in Karatsji de groot ste moeite gehad op de been te blijven. Na het natspui- ten kreeg de vuile en vettige bovenlaag van het kunst grasveld het effect van een glijbaan, waardoor de Oranje-hemden voortdurend als kegels omvielen. De lichtvoetige Pakistaanse douaniers, die als tegenstan ders fungeerden, hadden daar duidelijk minder last Met vallen en opstaan won Nederland het duel, dat bij een temperatuur van bijna dertig graden werd ge speeld, toch nog vrij eenvoudig met 5-3. Ook de fa meuze oud-international Samiullah, tegenwoordig werkzaam op het vliegveld van Karatsji, kon daar niets aan veranderen. Voor de rust, die met 3-3 inging, scoorden voor Ne derland aanvoerder Arno den Hartog tweemaal, waar van één keer uit een direct ingeslagen strafcorner, en Ronald-Jan Heijn. Kort na de hervatting maakte de ingevallen spits Rick Volkers er met twee treffers 5-3 Met assistent-coach Joos Bellaart op de bank en de met een keelaandoening kampende hoofd-coach Wim van Heumen in de schaduw op de tribunes (ook tij dens de eerste training kort na aankomst maandag middag liet Van Heumen het werk over aan zijn assis tenten Bellaart en Koppelaar) kwamen alle zestien spelers van de nationale selectie in actie. In de pauze maakten Bos (doel), Diepeveen, Steens, Parlevliet en de met een stevige verkoudheid tobbende Kossen plaats voor Zijp (doel), Delissen, Van Stekelenburg, Volkers en Boele van Hensbroek. Vanmiddag speelt Nederland een oefenwedstrijd te gen Jong Pakistan, dat maandag in een duel over drie keer vijfentwintig minuten met 0-3 van Australië ver loor. De Australiërs, houders van de Champions Trop hy, zijn vrijdag de eerste tegenstanders van Nederland in het toernooi. Waarmaken Ondanks dat conflictmodel werd er optimaal gepresteerd en ston den de nieuwkomers bij hun eerste internationale ervaringen minder onder druk dan de huidige groep. __^0„Nu moetje het waarmaken. Vroe- kansen en vindt het inpassen ge- 6er. kon Je Je een team met Hl Litjens en Kruize verstoppen. Wanneer je een paar leuke acties internatio- had, was Je vaalc tevreden. Dat is bij het Ne- duidelijk anders geworden. Je moet je nu meer laten zien", aldus Ronald Jan Heijn. „Mede om die reden heeft de veijonging te rigoureus moeten doorvoeren. In West-Duitsland gaat het er op dat punt heel anders toe. Daar krijgen jongeren meer lijkmatiger plaats. Op die kom je minder snel gen te staan, wanne< nals afhaken, zoals derlands elftal het geval is. We heb ben op dit moment te veel spelers, die nauwelijks ervaring hebben en zelden iets hebben meegemaakt. De zwakte van dit Nederlands team is bovendien dat er geen ech te spelbepaler is". Behalve het ontbreken van een dergelijke strateeg is er volgens zijn clubgenoot Ronald Jan Heijn, die diverse internationale evene- ARNHEM (GPD) - De in financiële problemen verekerende KNAU kan voor de komende vier jaar in elk geval rekenen op een jaarlijkse steun van 150.000 gülden. Dit geld komt van twee bedrijven die posi tief hebben gereageerd bij het re clamebureau Pro Sport, waaraan de atletiekunie de sponsoring heeft uitbesteed. Met zes kandidaten worden nog gesprekken gevoerd. „Ontwikke len die zich positief, dan praten we over een veelvoud van anderhalve ton", aldus Pro sportdirecteur Bert Spaak. Samen met KNAU-voorzitter Wim de Beer is Spaak ook nog in de slag met één grote sponsor. Bo vendien werkt het Hilversumse re clamebureau aan een rapport om de atletiek beter te verkopen. Daar in zal ook aandacht worden be steed aan het probleem van dë zo genaamde zwarte leden, die wel bij clubs op de lijst staan, maar niet aan de bond worden opgegeven. Een andere doelgroep is die van de trimmers, die ongeorganiseerd we kelijks bij tienduizenden actief zijn. De KNAU, die alle voor de Unie werkzame trainers een contract heeft voorgelegd, zal op korte ter mijn ook contact opnemen met de organisatoren van de NK-indoor in Maastricht en NK-outdoor in Zwolle teneinde de deel-sponsors of eventueel de grote hoofdspon sor in de gelegenheid te stellen bei de toernooien in het pakket op te nemen. RIO DE JANEIRO (IPS) Mochten de Brazilia nen denken dat het voetbalidool Pele een grap maakte toen hij twee maanden geleden zei een gooi naar het presidentschap te willen doen, dan zitten ze ernaast. Edson Arantes do Nascimiento, zo als Pele voluit heet, is bij de presi dentsverkiezingen van 1992 van de partij. Vorige week verklaarde Pe le aan de pers: de Verenigde Staten doen het met een filmster, India heeft een piloot, Senegal had vroe ger een dichter, waarom kan een voetballer het dan niet? Het sportidool dat nu ook film ster is, verwacht tegen 1992 vol doende politieke ervaring te heb ben om de gok te wagen. Op de set in Rio waar hij zijn laatste film maakt („Pedro Mico") verklaarde de voetballer momenteel in New York internationaal recht te stude ren. Als hij dit achter de rug heeft, wil hij bestuurskunde doen aan een andere Amerikaanse universi teit. Enkele maanden geleden heeft hij zich laten inschrijven bij de „hogere oorlogsschool", een mili taire academie waar fine fleur van de natie studeert. Politici van ver schillende politieke pluimage ver bleven er de afgelopen twintig jaar van militair bewind. Pele zei vorige week: „Ik geloof dat ik het land een hoop te geven heb en ik zie niet waarom mijn plan een onrealisti sche ambitie zou zijn". Afgezien van zijn laatste verkla ringen is al gebleken dat Pele's brille op het voetbalveld en zijn succes op het witte doek niet auto matisch leiden tot politiek inzicht. In feite bleken zijn eerste politieke schreden rampzalig. Acht jaar gele den maakte hij de blunder door te zeggen dat Brazilianen niet wisten hoe zij hun stemrecht moesten ge bruiken. Dit was net op het mo ment dat de eerste grote protestac ties om het kiesrecht voor gouver neurs van deelstaten werden geor ganiseerd. Het militaire bewind was voorzichtig begonnen met de „abierta", de democratisering. Te genstanders van dit proces pro beerden Pele in te lijven en even werd hij tot symbool van de reac tionaire krachten in het land. Geschrokken onthield de voet bal- en filmheld zich enkele jaren van politieke uitspraken. Hij bracht veel tijd door in de Verenig de Staten waar hy als sportdeskun- dige werkte voor het amusements concern Warner Brothers. Alleen met carnaval was hij in Rio steeds van de partij. Enige tijd geleden kwam hij in de kranten met de uit spraak dat hij zijn stemrecht wilde bij de presidentsverkiezingen. Mil joenen Brazilianen hadden om dit stemrecht gedemonstreerd en hij lag duidelijk meer op een lijn met het volk. De militaire regering wei gert rechtstreekse verkiezingen en de president wordt in januari door een kiescollege gekozen. Maar in de toekomst krijgen de Brazilianen hun stemrecht hele maal terug en mogen zij ook de president kiezen. Pele kwam op nieuw in het nieuws toen de kandi daat van de militairen, de zaken man Paulo Maluf, aankondigde dat hij een ministerie van sport wilde creëren als hij de verkiezingen won. De aangewezen kandidaat voor het ministerschap was de po pulairste atleet: koning Pele, zei Maluf. Pele onthield zich van direct commentaar met de uitspraak dat hij boven de partijen staat. Alge meen wordt aangenomen dat niet Maluf, maar de kandidaat van de oppositie, Tancredo Neves, in ja nuari met de zege gaat strijken. Pe le's politieke lijn is ietwat onduide lijk. Hij noemt zichzelf een socia list, maar uit zijn openbare uitspra ken is niet op te maken wat hij daaronder precies verstaat. 'Ik heb Brazilië veel te bieden' zegt Edson Arantes do Nascimiento. Op voetbalgebied hoeft die stelling nog altijd niet in twijfel te worden getrokken, zoals hij hier zelf aan kinderen demonstreert. Maar of het ook op politiek terrein geldt? Pele denkt van wel: "De VS doen het met een filmster, India heeft een piloot, Senegal had vroeger een dichter. Waarom zou een voetballer dan geen president kunnen worden?" (archieffoto) LEIDEN - Het kort geding dat Rijnsburgse Boys tegen de KNVB heeft aangespannen, dient morgenochtend om 9 uur voor de president van de Utrechtse rechtbank. Zo al thans luidde de stand van za ken gistermiddag. "Maar", zei KNVB-voorlichter Ger Stolk, "zo'n kort geding kan natuur lijk altijd nog worden afgelast". Nadat RB's advocaat mr. A.R.M. van der Pluijm gister morgen het geding aanhangig had gemaakt, liet de KNVB we ten zich nog eens te zullen bera den over de speeldatum van het duel PSV-Rijnsburgse Boys in de tweede ronde van het KNVB-bekertoernooi. "Vandaag krijg ik nader be richt", aldus mr. Van der Pluijm, die namens de Rijns burgse amateurvereniging de KNVB wil dwingen het onver wacht van 12 januari naar 11 december verschoven duel als nog op een zaterdag vast te stel len. "Het is niet zo dat ze er spe ciaal voor rond de tafel zitten, nu", sprak Ger Stolk gistermid dag. "Maar je weet nooit wat er gebeurt. Voorlopig gaan we er echter van uit dat de zaak don derdagochtend om 9 uur in Utrecht dient". HAARLEM (GPD) - Haarlem heeft zich voor het duel tegen Sparta, zaterdagavond, in elk geval verzekerd van 4500 toeschouwers. De tegenvallende publieke belang stelling tot nu toe heeft de financië le positie van de Haarlemse eredi- visionist dusdanig verzwakt, dat er in de nog komende thuiswedstrij den aanzienlijk meer bezoekers zullen moeten komen, wil de voet baljaargang 1984-1985 voor Haar lem niet in een debacle eindigen. De P.R.-commissie van Haarlem heeft daarom besloten om 3000 on overdekte staanplaatsen voor de symbolische prijs van een kwartje ter beschikking te stellen aan de amateurclubs, die tot op heden hebben deelgenomen aan de strijd om de penaltybokaal, die bij elk thuisduel in de rust wordt afge werkt. De Vriendenclub van Haarlem heeft bovendien 1500 overdekte staanplaatsen ter beschikking ge steld van haar relaties, die daar voor twee kwartjes betalen. Dat al les betekent dat Haarlem zaterdag avond in elk geval meer dan 4500 toeschouwers kan verwachten. Dat aantal is, bij het maken van de be groting. het uitgangspunt geweest voor alle wedstrijden, maar werd tot nu toe alleen tegen FC Utrecht gehaald. Secretaris Frans Bastiaenen, die tevens lid is van de P.R.-commis- sie: „Wy moeten gewoon wat doen. Het huren van Ricardo Moniz van Eindhoven was financieel een gok. De mensen die wij nu in feite uit nodigen zijn potentiële nieuwe be zoekers. Laten we hopen dat een groot aantal de volgende keer ook komt, wanneer ze de volle mep moeten betalen. Het gemis van een spelmaker, het gebrek aan routine en interna tionale ervaring en het ontbreken van een bepaalde lijn in de speel wijze hebben er toe geleid, dat de verwachtingen over de prestaties van de Nederlandse formatie de komende tien dagen in de Pakis taanse metropool bij de Bloemen dalers (Cees Jan Diepeveen: „We moeten in elk geval voorkomen dat we op de laatste plaats eindigen") niet erg hoog gespannen zijn. „Ik vrees, dat men toch nog te veel van ons verwacht", zo meent Hendrik Jan Kooijman. „In feite is dat niet reëel, wanneer het wordt afgezet tegen de zesde plaats, die het veel geroutineerdere Nederlandse team op de Olympische Spelen heeft be haald. Dat was toch ook niet echt goed. De huidige ploeg is met een schone lei begonnen en verdient enig krediet. Ons uitgangspunt moet zijn, dat we gaan proberen zo goed mogelijk te spelen en zorgen, dat het geen afgang wordt". Collectief Om de tekortkomingen zo goed mogelijk op te vangen is het in de optiek van Ronald Jan Heijn een absolute voorwaarde, dat het Ne derlands elftal zich in Karachi als collectief presenteert. „Er moet een ploeg in het veld staan en niet elf spelers, zoals onlangs in Enge land (vierlandentoernooi half okto ber in Londen-red) het geval was", aldus de onlangs bij een Zweedse meubelgigant in dienst getreden Bloemendaler. En zo weet loop- wonder Cees Jan Diepeveen: „Wanneer we op het komende toer nooi om de Champions Trophy iets willen bereiken, zullen we gedisci plineerd moeten spelen. Boven dien is te hopen, dat we snel enige lijn in het spel krijgen, want de sa menhang is nog duidelijk zoek. Vreemd is dat overigens niet, want er zijn nauwelijks wedstrijden ge weest, waarin we de gelegenheid hebben gehad om goed op elkaar ingespeeld te raken." Aan dat probleem is de afgelo pen maand alleen op de centrale en gedifferentieerde trainingen extra aandacht besteed door de techni sche leiding, die zoals bekend de afgelopen maand op verzoek van hoofdcoach Wim van Heumen is uitgebreid naar drie man. Een con structie, waarin het Bloemendaal- se trio zich vooralsnog kan vinden. „Ik vind het een goede zaak, dat Kees Koppelaar voortaan aanwe zig is. Hij kan als loop-en conditie- trainer de omstandigheden het beste beoordelen. Vooral in warme landen als Pakistan kunnen we daar ons voordeel mee doen", zo meent medisch student Hendrik Jan Kooijman, die zich in die visie gesteund weet door teamgenoot Ronald Jan Heijn. „Ik vind het pri ma zo. Op deze manier is tenminste een goed contact mogelijk." Belangrijk De meest gematigde reactie komt van Cees Jan Diepeveen. „.Eigenlijk is er niet zo veel veran derd. Van Heumen en Koppelaar zijn er steeds bij geweest, met dien verstande, dat Koppelaar nu ook meegaat naar het buitenland. Het enige verschil is, dat Bellaart er als trainer is bijgekomen en de functie van manager is verdeeld over twee personen. Vroeger stond een ma nager aan de kant te kijken, nu heeft iedereen wat te doen, waar door de tijd wat efficiënter wordt besteed. Wel is er in deze constella tie meer persoonlijke aandacht. De oudere spelers zullen dat mis schien niet zo nodig hebben, maar voor de jongeren is dat wel belang- ryk".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11