PTT trekt tarief telefoon flink op Bus 6,5 procent duurder Leidsche wol leert weer breien Voor lokale gesprekken na werktijd Aandeel Telecom op beurs al goud waard Nieuwe tunnel TNO test elk windgedrag Schillenboer kan paarden van stal halen Mijnstakers trotseren uitspraken rechtbank Banken willen weer af van roostervrije dagen Nieuwe start na ruzie met huisbankiers DINSDAG 4 DECEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - De meeste telefoontarieven gaan in de loop van volgend jaar aanzienlijk omhoog. Dat geldt speciaal voor telefoneren vanuit cellen, voor telefoon gesprekken in het eigen tariefgebied buiten de werkuren en voor internationale ge sprekken binnen Europa. LONDEN (GPD) - De vele hon- derdduizenden Britten die aande len in het door de regering te koop aangeboden staatstelefoonbedrijf British Telecom hebben gekocht, hebben gisteren, toen de aandelen voor het eerst op de beurs mochten worden verhandeld, al direct een grote winst gemaakt. De kopers van de aandelen, die een eerste aanbetaling van 50 pen ce (f 2,15) per aandeel hebben moe ten betalen, konden voor die aan delen al direct 95 pence krijgen, een winst van meer dan 90 procent. De koers daalde later iets naar 93 pence. Het overgrote deel van de Brit ten die aandelen British Telecom hebben gekocht, heeft niet meer dan 200 of 400 van dergelijke aan delen kunnen krijgen. Voor hen was er dus gisteren een winst van respectievelijk 90 pond (387 gul den) of 180 pond (774 gulden). Labour-woordvoerder Alan Wil liams noemde de spectaculaire koersontwikkeling gisteren in het Lagerhuis een schande. De koers bewijst, zo zei hij, dat de regering British Telecom, een bedrijf dat ei gendom van het hele volk was, voor een weggeefprijs van de hand heeft gedaan. „Een premie van 45 pence is geen berekeningsfout maar criminele incompetentie", al dus Williams. De uitgifte van 50,2 procent van de aandelen British Telecom (de regering houdt voorlopig zelf de overige aandelen) is de grootste emissie die er ooit waar dan ook ter wereld is geweest. Naar schatting hebben ten minste een miljoen Britten aandelen in hun telefoon bedrijf gekocht. Interlokale gesprekken zullen ech ter ongeveer een kwart goedkoper worden, net als intercontinentale telexverbindingen. De PTT heeft dit gisteren meege deeld tijdens een kamerdebat over de PTT-begroting. Ook de abonne menten, de aansluit- en onder houdskosten voor aanvullende ap paraten en de lokale huurlijntarie- ven gaan volgend jaar omhoog. Niet verhoogd worden de kosten per 'tel' (15 cent) en de kosten voor nieuwe aansluitingen. De eerste serie prijsverhogingen wordt op 1 januari van kracht. Dat betreft de tarieven voor celge- sprekken, de internationale tele foon- en telextarieven, montageta rieven en een aantal eenmalige ver goedingen. Per 1 maart wordt de tijdtelling ingevoerd voor interlokale ge sprekken in het basistariefgebied tijdens de vrije-tijdperiode Os- avonds, 's-nachts en in het week einde). Op 1 april volgen dan nog de prijsverhogingen voor de abon nementen en onderhoudsvergoe- dingen voor randapparatuur en de huurlijnen. Een woordvoerder van de PTT wees er nadrukkelijk op dat de kosten, die in overleg met de Twee de Kamer worden vastgesteld (prijs per impuls en de eenmalige kosten bij een nieuwe aansluiting) ongewijzigd blijven. Duurder wordt wel het wijzigen van be staande aansluitingen of het ver groten van bestaande installaties. Ook zullen hiervoor vaste bedra gen worden vastgesteld, zodat de klant weet waar hij aan toe is. Een opvallende verandering is de introductie op 1 maart van tijd telling in het vrije-tijdtarief in het basis-tariefgebied. Dat betekent dat vanaf 18 uur niet meer onbe perkt getelefoneerd mag worden voor één impuls. (15 cent), maar nog slechts 10 minuten. Deze maatregel sluit aan bij de al eerder genomen beslissing om in 1986 tijdtelling in te voeren voor al le lokale gesprekken. De situatie blijft overdag ook na 1 maart de zelfde als die nu is. Dat betekent dat een gesprek in het basis-tarief gebied (maar buiten de eigen woonplaats) 15 cent per vijf minu ten kost. De gesprekstarieven voor tele fooncellen gaan eveneens omhoog. Lokale gesprekken worden tijdtel- Draadloos bellen De PTT introduceert begin vol gend jaar een draadloos tele foontoestel. Het prototype hier voor is reeds ontwikkeld, zo heeft staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) gisteren be kend gemaakt. Hij zei verder, dat de totstandkoming van -de Post bank op 1 januari van volgend jaar niet haalbaar is. Een nieuwe datum voor invoering van deze bank kon hij niet noemen. Wel verwacht hij dit jaar en zeer goed PTT-r'esultaat. Consumptie lend en gaan 1 impuls per twee mi nuten kosten. Dit betekent dat de langere lokale tarieven duurder worden. De benodigde aanpassin gen in de cellen leiden er echter toe dat langere interlokale en interna tionale gesprekken goedkoper worden. Buitenland Het automatisch telefoneren naar de meeste buiten-Europese landen wordt aanzienlijk goedko per. De verlaging bedraagt 25 pro cent en is een gevolg van lagere huurtarieven voor de satelieten. In tercontinentale telexverbindingen gaan om deze reden zelfs 30 pro cent omlaag (Voor de VS 40 pro cent). Telefoneren met België, West- Duitsland, Denemarken, de DDR, Frankrijk, Groot-Brittannië en Zwiterland wordt vijf procent duurder. Voor de overige Europese landen is een prijsverlaging van enkele procenten voorzien. APELDOORN (ANP) - Omdat de vraag naar onderzoek inzake lucht verontreiniging, windhinder, windenergie en verspreiding van gaswol ken bij rampen sterk is toegenomen, heeft TNO in Apeldoorn een nieuwe en grotere windtunnel gebouwd. De Commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland, ing. M. de Bruijne, zal de installatie, waarin ruim anderhalf miljoen gulden is geïnvesteerd, donderdag officieel in gebruik stellen. Het eerste project dat TNO met de twintig meter lange wiridtunnel gaat uitvoeren is een onderzoek naar de verspreiding van chemisch reactieve rookpluimen over een lengte van - in de werkelijkheid - vijf kilometer. Hiervoor heeft de onderzoekorganisatie een opdracht gekregen van de Westduitse regering, waarmee een bedrag van 480.000 gulden is gemoeid. Een tweede project betreft een onderzoek in het kader van het Natio naal Programma Windenergie. Nagegaan zal worden wat de verstoring van de luchtstroom is achter de rotor. Dit is van belang om de meest geschikte plaats van verschillende windmolens in een park bij elkaar vast te kunnen stellen. Met de nieuwe tunnel is het ook gemakkelijker geworden het gedrag van de windstroming na te gaan in complete steden en grote gebieden. Er is een constante stroom van opdrachten voor onderzoek naar wind hinder. In het verleden heeft TNO reeds allerlei windproblemen bestu deerd van nieuwe steden zoals Almere, Lelystad en Zoetermeer en van grote gebouwencomplexen als Babylon in Den Haag en een hotelketen langs het strand van Aruba. Ook de invloed van de wind op installaties is onderwerp van studie. Vanuit de maritieme sector, met name de buitengaatse industrie, begint grote belangstelling te komen voor het TNO-onderzoek. Er zijn al diverse offertes uitgebracht. Staatssecretaris Ploeg (landbouw) maakt met schillenboer Stephan Triest (links) een ritje met de schillenkar. <foto anp) ARNHEM (ANP) - Voor de pro fessionele schillenboer is in ons land een grootse toekomst weg gelegd indien er geld beschik baar komt voor installaties, waarmee huishoudelijk afval kan worden verwerkt tot een goedkoop en veilig veevoer van hoge kwaliteit. Bij veehouders bestaat grote belangstelling voor dit soort veevoer. Landelijk ge zien zal het ophalen van schillen, etensresten en oud brood en de verwerking daarvan in speciale installaties werk kunnen bieden aan 1200 tot 1500 mensen. Deze vorm van recycling levert boven dien aanzienlijke besparingen op, omdat de etensresten niet langer hoeven te worden ver- brand. Dat concludeert de Ekologi- sche Kringloop Stichting (EKS) in Arnhem na een onderzoek naar de afzetmogelijkheden van tot veevoer verwerkt huishoude lijk afval. De resultaten daarvan werden gisteren in Arnhem aan geboden aan staatssecretaris A. Ploeg van Landbouw en Visserij. Volgens de EKS is er alleen in Arnhem al werk voor 15 schillen boeren, die jaarlijks zo'n 2000 ton huishoudelijk afval kunnen op halen. De opbrengst na verwer king tot veevoer zal volgens de EKS ongeveer 110 gulden per ton bedragen. Het ophalen en verwerken kost overigens ruim twee keer zoveel, maar volgens de EKS is het project deson danks haalbaar. Daartoe zou de gemeente volgens de stichting 175 gulden per ton opgehaalde schillen pioeten subsidiëren. Dat geld is de gemeente volgens de EKS nu ook kwijt aan het opha len van afval door de reinigings dienst en aan vuilverbranding. De belangstelling was zo groot, dat de Britse regering makkelijk vijf keer de drie miljard aandelen die in omloop zijn gebracht, had kunnen kwijtraken. Bij het distri bueren van de aandelen is de voor keur gegeven aan de kleine beleg gers. Degenen die vele tienduizen den aandelen hadden aange vraagd, hebben vaak niet meer dan 800 aandelen British Telecom ge kregen. De verkoop van British Telecom past in het streven van de regering- Thatcher om zoveel mogelijk staatsbedrijven te verkopen. Eer der werd al onder meer de vlieg tuig- en wapenfabriek British Ae rospace geprivatiseerd. De volgen de grote verkoop zal die van de luchtvaartmaatschappij British Airways zijn. LONDEN (UPI) - De leiders van de Britse stakende mijnwerkers heb ben gisteren besloten de hoogste rechtrs in het land te trotseren en de inbeslagneming van alle tegoe den van de mijnwerkersbond NUM te riskeren. Tijdens een speciale bijeen komst besloten meer dan 200 af gevaardigden uit mijnen in het ge hele land de wet op drie punten te trotseren. Zij weigeren hun beledi ging van het hooggerechtshof te niet te doen, een boete te betalen van 200.000 pond (830.000 gulden) en enige hulp te verlenen aan dege nen die zijn aangesteld om hun goederen in beslag te nemen. Mijnwerkersleider Arthur Scar- gill belegde het spoedberaad om de houding van de bond te bepalen ten aanzien van een uitspraak van het hooggerechtshof waarin een ontvanger is benoemd die de con trole over de tegoeden van de NUM uit handen van Scargill en twee andere NUM-bewindvoer- ders moet nemen. De door de rechter aangewezen ontvanger Herbert Brewer is er nog niet in geslaagd de controle te verkrijgen over de NUM-tegoeden ter waarde van 4.6 miljoen pond (ruim 17 miljoen gulden) die zijn ondergebracht bij een bank in Lu xemburg. Compromis minister en vervoerbedrijven Een model van de nieuwe tunnel, met op de voorgrond een maquette van de bebouwing rond het Centraal Station in Den Haag. De opdrachten stromen binnen bij TNO. (foto anp» Zwitsers versoepelen tolplan De consumptieve bestedingen zijn in het derde kwartaal dit jaar ten opzichte van dat kwartaal vorig jaar gedaald met bijna één procent. Aan voedings- en genotmiddelen (tabak, dranken en vis) werd zelfs vijf procent minder uitgegeven. Ook de aankopen van duurzame goederen (auto's, kleding, woning inrichting, brillen) moesten het ontgelden (min drie procent). Al leen de bestedingen aan elektro technische artikelen, schoeisel en bij juweliers BERN (AFP) - De tolheffing voor zware vrachtwagens in Zwitsland, die op 1 januari ingaat, zal soepeler zijn dan in de oorspronkelijke plannen staat aangegeven, zo heeft Oswald Sigg, woordvoerder van het Zwitserse ministerie van fina- niën, maandag verklaard. In eerste instantie moest er een tol van 500 franc worden betaald, ongeveer •685 gulden, waarvoor een sticker werd geleverd die een jaar lang gel dig was. Nu kan er worden gekozen: of per dag betalen, of voor een heel jaar. Per dag bedraagt de tol 2,50 Zwitserse frank, ongeveer 3,40 gul den. Wel moet er een minimum be drag van vijftien frank, ongeveer 20,50 gulden, worden betaald. Voor personenwagens bedraagt de tol, die niet is veranderd, voor een heel jaar ongeveer 42 gulden. Woordvoerder Sigg kon nog niet zeggen wat voor financiële conse quenties de verandering van de tol heffing heeft. Er waren in het bui tenland, vooral in West-Duitsland en Italië, al stormen van protest ge rezen tegen de Zwitserse plannen. DEN HAAG (ANP) - De strippen kaart wordt volgend jaar 6,5 pro cent duurder, zodat de grote kaart met vijftien strippen na 1 april on geveer 8,05 gulden zal gaan kosten. De abonnementen worden 1,5 pro cent duurder. Deze prijsverhogin gen gelden bij 'voorverkoop', maar ook voor kaarten die door de be stuurder zelf worden verkocht. Mi nister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) bereikte hierover gisteren overeenstemming met de open baar-vervoerbedrijven. Als voorwaarde voor deze gerin gere prijsverhoging, hebben de ste den met eigen openbaar vervoer zich verplicht in 1985 23 miljoen gulden te bezuinigen. De minister past zelf vijftien miljoen gulden bij, omdat de thans overeengeko men tariefsverhoging 38 miljoen gulden minder oplevert dan de prijsstijgingen die zij oorspronke lijk wilde invoeren (gemiddeld tien procent). De steden die het openbaar ver voer uitbesteden aan particuliere bedrijven moeten volgend jaar sa men een miljoen gulden bezuini gen, terwijl de streekbusmaat schappijen zes miljoen gulden moeten besparen. Deze laatste groep gaat proberen dit bedrag voor een deel te bereiken door de reclame-inkomsten te verhogen. Het ministerie zal in de komende tijd onderzoeken welke effecten de vorig jaar in een aantal steden ver anderde zone-indeling heeft. Ook zal worden bezien of er mogelijk heden zijn om meer reizigers aan te trekken tijdens de "daluren", de uren buiten de spits om. De ge meente Rotterdam is bereid als proefkonijn te fungeren voor een experiment met de dalurenkaart. In feite worden alleen de strip penkaarten in de voorverkoop duurder. In de prijsverhoging van 6,5 procent zit 1,5 procent inflatie, zodat de eigenlijke prijsstijging vijf procent bedraagt. Bij wijze van proef zullen twee busmaatschappijen het enkeltje weer invoeren. Dat gebeurt in Friesland bij de FRAM en in Twen te bij de TET. De chauffeurs van deze maatschappijen zullen kaar ten met twee en drie strippen gaan verkopen. Hiervoor zijn de prijzen nog niet vastgesteld. Woordvoerder G. van Rijssen van de in de ESO samenwerkende streekvervoersbedrijven in Neder land zei gisteren in een eerste reac tie dat het akkoord "redelijk over eenkomt met onze voorstellen". De ESO heeft steeds dringend gepleit voor het ontzien van de strippen kaart. Met de verhoging van vijf plus anderhalf procent valt vol gens Van Rijssen te leven, al zullen de streekvervoerbedrijven vooral in de stille uren de frequentie van enkele lijnen moeten verlagen om de bezuinigingen te kunnen op brengen. Arthur Scargill na afloop van de spoedbijeenkomst: hij bijt liever zijn tong af dan toe te geven aan de rechterlijke macht. (fotoAP) AMSTERDAM (ANP) - De ongeveer 90.000 werknemers in de bankensec- tor gaan weer langer werken. In 1983 voorzag de cao in drie roostervrije dagen en in 1984 in zes. Uit de cao voor 1983/1984 kunnen echter volgens de Werkgeversvereniging voor het Bankbedrijf voor 1985 geen aanspra ken meer voortvloeien. Bij de komende onderhandelingen zal de arbeids duur voor 1985 en volgende jaren zeker uitgebreid aan de orde komen. In maart 1983 meenden de werkgevers met de bonden overeenstem ming te hebben bereikt over een jaarlijkse contractuele arbeidsduur van 1744 uur voor 1985, een vermindering van 72 uur. In mei van dat jaar bleek, dat de bonden bezwaar hadden tegen het gehanteerde begrip jaar lijkse contractuele arbeidsduur en de daarmee verbonden flexibiliteiten. Dit gebrek aan overeenstemming leidde volgens de werkgevers tot de gezamenlijke conclusie, dat er alleen overeenstemming was over de ar beidsduur in 1983 en 1984. De werkgeversvereniging geeft haar leden voorts het dringende advies, de aanvulling op het ziekengeld tot 100 pet ook na de jaarwisseling uit te betalen. Zij wijst erop, dat de werkgevers in Nederland tegen de voorstel len van het kabinet tot verlaging van het ziekengeldpercentage en een premieheffing opo het ziekengeld zijn. Biotechnologie Topfunctionarissen van chemi sche-, farmaceutische- en levens middelenconcerns in de Europese Gemeenschap gaan op 12 decem ber praten over mogelijkheden om zich gezamenlijk te weer te stellen tegen de concurrentie op het ge bied van de biotechnologie vanuit de Verenigde Staten en Japen. Van Nederlandse zijde zal aan het over leg worden deelgenomen door Gist-Brocades, Akzo-Pharma en Unilever. Volgens EG-functiona- rissen heeft Europa op het gebied van de biotechnologie ten opzichte van de VS en Japan een sterkere positie dan op het op het terrein van de informatica. Vredestein De bandenfabriek Vredestein in Enschede wil in de loop van 1985 de bedrijfstijd verlengen tot zes da gen per week. Om dit bereiken moet het bedrijf, waar 1500 men sen werken, van een drie- naar een vier ploegendienst overschakelen. Hierdoor ontstaan honderd nieuwe arbeidsplaatsen, en wordt de werk week verkort tot 36 uur met be houd van salaris. Uitbreiding van de bedrijfstijd is volgens het be drijf een pure noodzaak om de con currentie aan te kunnen met con cerns zoals Continental, Michelin en Goodyear. VEENENDAAL (GPD) - Zelf kan directeur A. Douwes van Leidsche Wolspinnerij NV (Neveda-breiga- rens) in Veenendaal nog niet breien. Maar zijn Nederlandse ver tegenwoordigers kunnen het nu al lemaal. En de Duitse vertegen woordigers dragen sinds kort alle maal een trui of spencer van eigen merk. 'Enthousiasme en team geest' wil Douwes in het bedrijf brengen. Met 'de neuzen één kant op' probeert hij Leidsche Wol in beter vaarwater te brengen. En dat is hard nodig. In de afge lopen drie jaar leed het bedrijf meer dan 10 miljoen gulden verlies bij een jaaromzet rond de 45 mil joen gulden. Op het nippertje wist Leidsche Wol in april van dit jaar door middel van een kort geding te voorkomen dat de beide huisban kiers Amro en ABN de geldkraan dichtdraaiden. Stopzetten van het krediet zou vermoedelijk de onder gang van het bedrijf hebben bete kend, dat toen in dikke problemen en middenin een reorganisatie zat. Deze week maakte de wolfabriek aanzienlijk zonniger cijfers be kend. Over de eerste helft van het boekjaar (april tot en met septem ber) boekte Leidsche Wol 311.000 gulden nettowinst, en over het to tale boekjaar lijkt een miljoen gul den winst haalbaar. Die omme zwaai kwam niet vanzelf. Forse ingrepen Het organisatiebureau Krekel Van der Woerd Wouterse had rond april een rapport op tafel gelegd dat forse ingrepen adviseerde. Zo werden zo'n 66 mensen kantoor personeel ontslagen, waardoor nu nog een totaal personeelsbestand van zo'n 400 mensen over is. De werknemers leverden hun dertien de maand in, terwijl de bedrijfslei ding toezegde deze te zullen her stellen voordat de aandeelhouders weer dividend krijgen uitbetaald. Daarnaast gingen de werknemers een deel van hun pensioenpremie zelf betalen. Ten slotte moest de di rectie opstappen en plaatsmaken voor een tijdelijke manager van het organisatiebureau. In juni kam de nieuwe (blijven de) directeur in het bedrijf, A. Dou wes, afkomstig uit de raad van be stuur van Forbo (vloerbedekking). De eerste maand zagen ze hem niet vaak op het kantoor in Veenen daal. Hij was bezig de markt te ver kennen en ontdekte dat de afne mers Leidsche Wol een zeer be trouwbare leverancier vinden, die goede kwaliteit levert en een gede gen kennis van zaken heeft. Op één punt kreeg hij kritiek: Neveda is te klassiek. Of in vakjargon, niet m'o- disch. Dat was het eerste punt dat dien de te veranderen. Om te beginnen ging hij actief achter de buiten landse debiteuren aan. Douwes: „In Frankrijk kan het wel 120 da gen duren voor je je geld krijgt. Door een actief beleid, bellen, op bezoek gaan, krijg je dat met sprongen omlaag". Een andere besparing zag Dou wes in de voorraadbeheersing: door een betere produktieplan- ning, slaagt het bedrijf er nu in voor twee miljoen gulden minder aan grondstoffen in huis te heb ben. Ten slotte werd een verliesge vend deel van de omzet, vooral in goedkope garens, afgestoten. Dou wes: „Een vrouw die voor 80 gul den wol koopt, breit een trui die in de winkel 300 gulden kost. Als ze voor 20 gulden breigarens koopt, breit ze een trui die ze voor hetzelf de geld zo bij Zeeman had kunnen kupen. We moeten het dus in de wat duurdere soorten zoeken, want die zorgen voor een grotere toege voegde waarde". Goedkoper merk Tenslotte boorde Douwes, die uit zijn vloerbedekking-verleden het distributienet goed kende, een an der afzetkanaal aan: het kanaal voor een iets goedkopere soort dan het A-merk Neveda. Daarvoor werd het B-merk Durable gepro duceerd, vooral voor grote verbrui kers zoals warenhuizen. Soms als eigen merk voor die warenhuizen, en vaak met wat meer kunststof en minder katoen, wol of linnen erin verwerkt. Douwes: „Het A-merk ondersteunen we met breiboeken, patronen, dit vooijaar nog met een actie samen met Libelle. Dat vergt veel tijd aan ontwikkeling. Bij de B-merken gaat het in de eerste plaats om punctueel servicepakket en zeer grote leveringen van 5 tot 10 ton. Wij leveren aan één waren huis met wel 240 verkooppunten in Duitsland". Of het moeilijk is daar tussen te komen? Douwes: „Zij zijn blij als je eens langs komt". Om te zien wat het betekent de breigarens aan de detaillist te ver kopen, liep Douwes met vertegen woordigers mee. Zo kwam hij op het idee een modeshow met de nieuwe zomercollectie voor de ver tegenwoordigers te geven. Dou wes: „Dat was in 10 of 15 jaar niet meer gebeurd. Zij kregen vroeger een bolletje wol mee met de mede deling: Verkoop het maar. Na die show gingen ze helemaal 'begeis- tert' weg". Ook de detailhandel krijgt een show, in de fabriek in Veenendaal. En wil een afnemer zelf een show voor de klantenkring organiseren, dan kan hij de truien daarvoor in Veenendaal komen le- Douwes wil iedere werknemer (op welke buitenplaats dan ook) en zelfs de afnemers, het gevoel geven erbij te horen. De laatste vergade ring van de raad van commissaris sen vond dan ook niet plaats op het hoofdkantoor in Veenendaal, maar op de spinnerij in de Belgische plaats Lokeren. Bij dat alles is Douwes een voor stander van decentralisatie: elke afdeling moet zoveel mogelijk ver antwoordelijkheid krijgen voor de eigen „winkel". „Trekje eigen sok ken op", luidt zijn devies, en hij Huisbankiers Douwes toont zich vol optimis me over de toekomst van het be drijf. Hij denkt dat de winstgroei door zal zetten, en dat de beide huisbankiers het afgelopen voor jaar de geldkraan net even te vroeg wilden dichtdraaien. En als privé- mening voegt hij daaraan toe: „Ik vind dat de banken de laatste tijd wel overreageren. Zij proberen een paar miljoen bij bedrijfjes als het onze te halen, terwijl ze met miljar den-bedragen in ontwikkelingslan den zitten. En die halen ze niet bin nen. De logica ontgaat mij op dat punt". De kwestie met het kort geding heeft de relatie tussen de twee ban ken en Leidsche Wol er niet inni ger op gemaakt. Afgesproken is dat het bedrijf naar andere finan ciers uitziet. Douwes hoopt daar binnen een halfjaar in te slagen, nu de wolspinnerij weer winst maakt. Die winst zelf zal voorlopig het eigen vermogen (nu 27 procent) moeten versterken. Herstel van de dertiende maand voor het perso neel en dividend voor de aandeel houders zit er wat Douwes betreft nog niet in. „Als het breien eens uit raakt", zegt Douwes, „dan moeten wij weer wat anders. Zoals Nijver- dal-Ten Cate, die van textiel over stapte op zeilplanken. Maar zoiets vergt een enorme investering. Ook daarvoor moeten we sparen".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9