Via studieverlof duizenden banen Lotto:.elke week de kans van uw leven Nieuw drugsbeleid Amsterdam Geen bewijs slechte aanpak kinderporno WD en CDA stemmen in met beurzenstelsel DINSDAG 4 DECEMBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 Lerarenorganisatie komt met plan: DEN HAAG (GPD) - Het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) denkt ruim 18.000 nieuwe banen in het onderwijs te kunnen scheppen door alle docenten om de vijf jaar met betaald studieverlof te sturen. Het plan zal de overheid volgens het NGL maar weinig extra kosten en wordt voor een groot deel gefinancierd door besparingen op werkloosheidsuitkeringen. Het studieverlof - om de vijf jaar één jaar voor tweederde deel vrij - is volgens het NGL hard nodig om leraren vertrouwd te maken met de 'Suriname-beleid niet veranderd' DEN HAAG (ANP) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) heeft met haar uitspraken za terdag in het VARA-televisiepro- gramma 'Bij Koos' geen wijziging willen aanbrengen in de voorwaar den die de Nederlandse regering verbindt aan de hervatting van de ontwikkelingsrelatie met Surina me. Dit heeft haar woordvoerder gisteren meegedeeld. In het programma sprak me vrouw Schoo over een bezoek dat zij volgende maand aan Suriname zou brengen om te praten over her vatting van de hulp als de deze week te publiceren democratise ringsplannen van de voorlopige re- gering-Udenhout daartoe aanlei ding zouden geven. Zowel de vaste kamercommissie voor ontwikke lingssamenwerking als het minis terie van buitenlandse zaken rea geerde verbaasd op de uitspraak van de bewindsvrouw. Gisteren verklaarde de woord voerder van de minister dat zij in het verschijnen van het rapport- Udenhout en de nieuwe situatie die daaruit kan voortvloeien een kans ziet voor Suriname op herstel van de ontwikkelingsrelatie. nieuwste ontwikkelingen op hun vakgebied. De lerarenorganisatie heeft zijn plan 'Nascholing en betaald educa tief verlof gisteren gepresenteerd. De organsatie verwacht een snelle reactie van de minister van onder wijs. „De nascholing van leraren, waarvoor jaarlijks dertig miljoen gulden wordt uitgetrokken, is tot nu toe volstrekt niet van de grond gekomen", aldus NGL-voorzitter drs. A. van den Maagdenberg giste ren. Hij trok een vergelijking met een bank en met de belastingdien sten, instellingen die veel meer aan nascholing doen dan het onder wijs. Het plan van het NGL kost ruim een miljard gulden per jaar. De overheid bespaart echter tegelijk 700 miljoen gulden aan uitkerin gen. Voor de resterende 400 mil joen gulden komen er ruim 18.000 volledige banen bij. In de praktijk zullen naar schatting 30.000 werk lozen blijvend werk vinden in het onderwys. 41.000 werkzoekenden De nascholing zelf, die voor een groot deel zou moeten worden ver zorgd door universiteiten, kost 110 miljoen per jaar. Als men van dat bedrag het huidige budget en de besparingen op de uitkeringen van 1.500 aan te trekken nascholers af trekt, resteert een netto bedrag van 25 miljoen dat extra op tafel moet komen. Het plan staat overigens volstrekt los van andere banen plannen in het onderwijs. Vanaf 1 januari aanstaande wor den 8.400 mensen in het onderwijs DEN HAAG (GPD/ANP) - Er zijn onvoldoende aanknopingspunten om te beweren dat politie en justi tie in gebreke zijn gebleven bij het opsporen van kinderpornografie. De Amsterdamse vertrouwensarts A. J. Koers heeft in een gesprek met minister Korthals Altes (justi tie) zijn eerder gedane uitlatingen hierover onvoldoende duidelijk ge maakt. In een bijna twee uur durend ge sprek heeft de vertroiTWensarts de minister gisteren meegedeeld dat er de afgelopen acht jaar in vijftien gevallen aangifte is gedaan van seksueel misbruik van kinderen. Drie van deze gevallen kent hij per soonlijk, de overige van horen zeg gen. Koers heeft de minister be loofd hem op korte termijn in te zullen lichten over wat er zich pre cies in die twaalf gevallen heeft af gespeeld. In de drie zaken die Koers be kend zijn, is alleen aangifte gedaan van seksuele mishandeling, niet van kinderpornografie. In een van deze zaken is inmiddels een ver dachte veroordeeld, in- de andere twee is het onderzoek nog niet af gerond. Het afgelopen weekeinde ver klaarde de vertrouwensarts, een van de tien die ons land kent, aan wijzingen te hebben dat er organi saties werkzaam zijn die kinder porno maken en verspreiden. Koers zei met ongeveer 15 kinde ren te maken hebben gehad, die voor porno zouden zijn gebruikt. De ouders of verzorgers van de kinderen durfden vrijwel nooit aangifte bij de politie te doen. Klaas Wilting, woordvoerder van de Amsterdamse politie, zei giste ren in een reactie dat de politie in de hoofdstad niet beschikt over concrete aangiftes van kinderpor no. Een aangifte van seksuele mis handeling van twaalf kinderen, zo als Koers die noemt, is deze zomer niet binnengekomen. De Amster damse politie heeft het afgelopen halfjaar wel een tiental gevallen van incest onderzocht. Naar aanlei ding hiervan zijn enkele aanhou dingen verricht, die buiten de pu bliciteit zijn gehouden. Volgens Wilting is de Amster damse politie zeker niet voorbijge gaan aan de geluiden die Koers overigens al vaker heeft laten ho ren. „Aantijgingen als zouden wij laks zijn geweest wil ik echt be strijden. Het probleem is dat Koers als vertrouwensarts niet in staat is gegevens aan ons door te spelen. Juist in dat vertrouwen kan ieder een bij hem terecht", aldus Wilting. De politiewoordvoerder ontkent niet dat er mogelijk kinderporno in Amsterdam wordt geproduceerd. Het is alleen uiterst moeilijk om bij de producenten te komen. Het veelal oude en uit het buitenland afkomstige materiaal dat de Am sterdamse politie eerder dit jaar in beslag nam bevatte weinig aanwij zingen, zo is uit het tijdrovende on derzoek gebleken. De fracties van de regeringspar tijen CDA en WD hebben minis ter Korthals Altes inmiddels ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de herkomst van kinderpor nografie. MAARSSEN (GPD) - Slopers van het slopersbedrijf Venus uit Utrecht hebben vorige week vrij dagochtend een pijnlijke vergis sing begaan door een te koop staande woning aan de Heren weg 37 in Maarssen per ongeluk af te breken. Toen het dak al na enkele forse klappen was ver dwenen. maakte een toevallig passerende ambtenaar van de ge meente Maarssen de slopers erop attent dat voor dit pand geen sloopvergunning was afgegeven. Het bleek dat niet het nog in voortreffelijke staat verkerende huis aan de Herenweg moest worden gesloopt, maar een pand aan de Gageldijk 37, een straat die in het verlengde ligt van de Herenweg. Per ongeluk huis gesloopt in Maarssen Mevrouw Venus van het slo persbedrijf over de vergissing: „Wij kregen telefonisch van een aannemer opdracht om het pand aan de Gageldijk te slopen. Mijn man ging er heen om de prijs te bepalen en kwam per ongeluk te recht bij het te koop staande huis aan de Herenweg. De prijs werd afgemaakt en er werd begonnen met de sloop. Ik was er ook bij als zaakwaarnemer en toen die ambtenaar het ons kwam vertel len kwamen we er achter dat we verkeerd bezig waren". Het half gesloopte pand is ei gendom van een oudere dame, die in een bejaardenhuis woont. Het oude. maar nog in goede staat verkerende pand stond te koop voor een prijs van om en nabij de anderhalve ton. Het huis is inmiddels verkocht en zou half december worden opgeleverd. „Wij wachten af wat de beslis sing wordt", zegt mevrouw Ve nus. „Als we het weer moeten opbouwen, doen we dat. Daar zijn we voor verzekerd. Het kan ook zijn dat ze zeggen: sloop het nu maar helemaal, en dat doen we ook". aangesteld op basis van een tijde lijk contract. Afgelopen vrijdag is in het kabinet besloten in het on derwijs te streven naar 5 procent arbeidstijdverkorting. In de toe komst levert dat voor naar schat ting tienduizend mensen werk op. Op het ogenblik staan 41.000 on derwijsgevenden (lager, voortgezet en hoger onderwijs) ingeschreven als werkzoekende. Vanwege de voorspelde sterke daling van leer lingenaantallen in het middelbaar onderwijs en een grote aanwas van afgestudeerden van lerarenoplei dingen verwacht het NGL dat de werkloosheid in het onderwijs rampzalige als maatregelen uitblijven. Minister oneens met VVD over aanpak junkies DEN HAAG (ANP) - WD-minister Korthals Altes (justitie) is het niet eens met de VVD-fractie in de Tweede Kamer als deze pleit voor een soepeler aanpak van bezitters van hard drugs. De WD-fractie heeft haar standpunt hierover neergelegd in een gisteren gepubli ceerde nota over de bestrijding van criminaliteit en vandalisme. „Ik wil daar nog over praten met de fractie", zei de bewindsman gister avond voor de NOS-televisie. De WD-fractie wil dat het bezit van kleine hoeveelheden hard drugs voor eigen gebruik niet lan ger als misdrijf wordt beschouwd, maar als overtreding. Dat is nu al het geval met het bezit van hasj en marihuana. Korthals Altes zei ge kant te zijn tegen een toleranter houding jegens harddrugsgebrui kers in verband met de bestrijding van kleine (straat)criminaliteit. „Dat trekt gebruikers aan, waarop de handel zich weer gaat richten", aldus de bewindsman. „Zo wordt het moeilijker de vicieuze cirkel van het drugsprobleem te doorbre ken". Hij bleek zich te kunnen vinden in het voorstel van zijn partijgeno ten om de komende jaren boven de al toegezegde uitbreiding van de gevangeniscapaciteit met 580 cel len, nog eens 400 tot 600 cellen bij te bouwen. Drs. M.S.J. Dotinga, directeur van de Algemene Reclasserings- vereniging, reageerde gisteren met gemengde gevoelens op de de WD-nota. Hij zei dat het goed dat is de WD deze discussie rond de criminaliteit opnieuw aanzwen gelt, maar op zichzelf is de roep om meer politie en meer cellen niets nieuws. Hoewel het misschien om noodzakelijke uitbreidingen gaat, hebben de afgelopen jaren aange toond dat het de onzekerheid in de samenleving niet uitbant, zei hij. Wel zou het volgens Dotinga hel pen als er meer politie op straat verschijnt. AMSTERDAM (ANP) - Een dele gatie van zo'n 80 winkeliers uit de Ferdinand Èolstraat en omgeving in Amsterdam heeft gisterochtend, op het politiebureau Van Leijen- berghlaan aangedrongen op een betere politiebescherming. Het ver zoek was vervat in een petitie, die delegatieleider E. de Jong (links) aanbood aan commissaris Steen bergen. Directe aanleiding voor het verzoek was een overval op een kle dingzaak in de Ferdinand Bol straat afgelopen vrijdag, waarbij de eigenaar ernstig gewond raakte door een pistoolschot (foto anpi Studentenprotest DEN HAAG (ANP) - Onder het motto „Studeren alleen voor rij ken? Alleen over onze lijken" zijn gisteren ongeveer 200 studenten „voor lijk" gaan liggen op het Bin nenhof. Zij protesteerden aldus te gen de plannen van minister Deet- man voor een nieuw stelsel voor studiefinanciering. De betoging, die op touw was gezet door de Lan delijke Studenten Vakbond (LSVB), verliep volgens de Haagse politie zonder incidenten. De studenten hebben „vergaan de acties" in het vooruitzicht ge steld voor het geval de plannen van de minister doorgaan. Volgens hen zal het nieuwe stelsel van studiefi nanciering tot gevolg hebben dat de lage inkomensgroepen er 1.200 gulden op achteruitgaan, terwijl studenten uit de hoge inkomens groepen er 1.000 tot 3.000 gulden op vooruitgaan. GEDWONGEN HOER (ANP) - Twee mannen uit Hardenberg (22 en 20 jaar) hebben de afgelopen maanden een 16-jarig meisje uit Hoogeveen met geweld tot prosti tutie gedwongen, zo heeft de plaat selijke politie meegedeeld. De mannen gingen afgelopen zo mer vrijwel dagelijks met haar in een auto langs potentiële klanten in cafés en cafetaria's in Harden berg, Slagharen, De Krim, De- demsvaart en Balkbrug. Voor haar diensten incasseerden de mannen een vergoeding van 50 100 gulden per keer. Als het meisje tegenstrib belde kreeg zij een pak slaag. Na de zomer plaatsten de mannen haar in een seksclub in Dedemsvaart. Zij werd 'bevrijd' door een kennis. DEN HAAG (ANP/GPD) - WD en CDA stemmen in met de nieuwe opzet voor studiefinanciering van minister Deetman (onderwijs). Het wetsontwerp zal waarschijnlijk nog voor de Pasen bij de Tweede Kamer worden ingediend. Het nieuwe beurzenstelsel is gis teren in de onderwijscommissie van de Kamer besproken. Het gaat uit van een 'basisbeurs' voor alle studenten, die oploopt met leeftijd en hoger is voor studenten die niet meer bij hun ouders wonen. Zo krijgen studenten op kamers van 18 jaar 7386 gulden per jaar, oplo pend tot 8275 gulden voor 23-jari- gen en ouder. Daarbij komt een 'aanvullende financiering'. Voor studenten in het wetenschappelijk onderwijs is dat 4000 gulden per jaar, waarvan onder meer inschrijf- en collegeld, boeken en ziektekostenverzeke ring moeten worden betaald. De eerste 3500 gulden van die aanvul lende financiering moet tegen ren te worden geleend van de over heid. Naarmate de ouders meer verdienen wordt de aanvullende fi nanciering beperkter van omvang. Een wezenlijke verandering in de nieuwe opzet van de studiefi nanciering is dat de kinderbijslag voor studenten boven de achttien jaar vervalt. Minister Deetman ga randeerde de kamer dat hij het geld dat daarmee is gemoeid aan Meisje in jeugdtehuis vermoord GRONINGEN (ANP) - De 18-jarige Monika Feekes uit Groningen is gisteren gewurgd aangetroffen in een jeugdtehuis aan de Moesstraat in Groningen. Volgens de politie is het meisje het afgelopen weekein de, en mogelijk al vrijdag, ver moord. De politie kwam de zaak op het spoor toen zich gisteren op het hoofdbureau van politie de 22-jari- ge J.G.V. uit Groningen meldde met de mededeling dat hij een meisje had vermoord. Hoe het mo gelijk is dat de dood van het slacht offer in het weekeinde onopge merkt bleef, is niet duidelijk. Het motief van V. is nog niet bekend en evenmin is duidelijk of er sprake was van een zedenmisdrijf. Moord op Zaandamse nog raadsel ZAANDAM (GPD) - Het uitge breide onderzoek dat de recherche heeft ingesteld naar de moord op de 21-jarige Sandra van Raalten in een paskamer van een Zaanse boe tiek heeft nog niet veel opgeleverd. Men tast nog in het duister omtrent het motief. Een roofmoord wordt nagenoeg uitgesloten geacht. De verhoren van getuigen, fami lie en kennissen van het slachtoffer en een minitieus buurtonderzoek hebben alleen een signalement op geleverd van de mogelijke dader, die zou zijn gezien door een klant, die vrijdagmorgen de boetiek bin nenstapte. Het signalement luidt: man van ongeveer 30 jaar, gebruinde huidskleur, donker haar, geen bril, geen baard of snor, ongeveer 1.75 meter lang, flink postuur, donker gekleed. Op het moment dat de vrouwelijke klant de boetiek wilde verlaten omdat er niemand aanwe zig was kwam de man kwam van dus de minister. Hoe dat allemaal achter uit de zaak te voorschijn moet en of dat zomaar kan wordt zowel door de oppositie als door Lansink (CDA) nog betwijfeld. De linkse partijen verzetten zich tegen het verlagen van de inko mensgrens waarbij ouders moeten gaan bijdragen aan de studiekos ten van hun kinderen. Die grens is nu 27.000 gulden. In het plan van Deetman is de grens verlaagde tot 21.000 gulden. De minister heeft toegezegd „te bekijken" of daaraan iets kan worden gedaan. Ook zal Deetman proberen om de leeftijdsgrens te verhogen. Pro bleem is dat bijna elke verandering in het voorgestelde studiebeurzen- plan geld kost. Geld dat er niet is, omdat het totale bedrag dat wordt uitgegeven aan studiebeurzen niet omhoog mag. met de mededeling: de winkel is gesloten. De klant heeft toen niets vermoedend de winkel verlaten. De sectie die op het lichaam van het slachtoffer is verricht, heeft uit gewezen dat er een aantal steek wonden zaten in de hals, waarvan er een dodelijk is geweest. Over het motief tast de politie in het duister. Het rechercheteam gaat er niet vanuit dat het een roof moord is geweest. Uit de kassa is f 250 weggenomen, maar dat is te weinig, volgens de politie, om di rect uit te gaan van roofmoord. Er waren evenmin sporen van seksue le mishandeling. Het recherche team houdt er overigens rekening mee dat de moord door meer dan een dader is gepleegd. Enquête: winst PvdA komt door afkeer inkomensbeleid Autotelefoon De autotelefoon wordt volgend jaar niet alleen beter van kwaliteit maar ook goedkoper. De PTT is van plan voor de nieuwe generatie autotelefoons 255 gulden per maand in rekening te brengen. Op het ogenblik kost nog 290 gulden per maand. Dit heeft een woordvoerder van de PTT gisteren gezegd. De gespreks kosten komen bij de nieuwe toe stellen op circa 1,50 gulden per mi nuut te liggen tegen 1,85 op het ogenblik. De nieuwe telefoons ko men half januari op de markt. DEN HAAG (GPD) De winst van de PvdA in de opiniepeilingen valt vooral te verklaren uit een afkeer van de kabinetsmaatregelen ten opzich te van de laagstbetaalden en uitkeringsgerechtigden. Vertrouwen in de PvdA-leiders en een traditionele binding spelen by deze veronderstelde verkiezingswinst nauwelijks een rol. Dit blijkt uit een onderzoek van het bureau Lagendijk, waarvan de resultaten gisteren werden gepubliceerd via de AVRO-televisie. Lagen dijk ging onder meer na waarom kiezers in groten getale hun stem uit brengen op de PvdA. Dat blijkt vooral het geval te zijn bij mensen onder de vijftig met lagere inkomens. Uit de cijfers blijkt, dat de PvdA op het ogenblik 65 zetels zou behalen, een voortzetting van de al geruime tijd in de peilingen voorspelde groei, w Het CDA zou uitkomen op 43 zetels, even veel als nu na de afsplitsing van abonnement de Sroep Scholten-Dijkman. De WD zakt weg en zou niet meer dan 27 zetels behalen. Opmerkelijk is dat PvdA, D'66 en klein links volgens deze peiling op 74 zetels zouden kunnen rekenen. CDA en WD krijgen dan 70 zetels (zoals al ruim een jaar). Met de steun van klein rechts (SGP, RPF en GPV) zouden de huidige regeringspartijen slechts 76 zetels behalen. Oppositieleider Den Uyl zei gisteren in een reactie op de enquête dat Lubbers waarschijnlijk geen premier zou kunnen blijven als PvdA en CDA in 1986 een coalitie zouden Beperkte proef met vrije heroïne; criminaliteit aangepakt; betere hulp AMSTERDAM (GPD) - Een har dere aanpak van de illegale drugs handel en criminaliteit en een ster ke verbetering van de hulpverle ning aan de drugsverslaafden. Dat zijn de twee uitganspunten van een nieuw drugsbeleid van de gemeen te Amsterdam, vastgelegd in de no ta harddrugs. Het grootste verschil met de drugsnota die de gemeente een jaar geleden presenteerde is dat de proef met de beperkte, vrije verstrekking van heroïne wordt af gezwakt. De opvallendste punten in het nieuwe beleid: intensievere aanpak van de heling van gestolen goederen; gericht permanent toe zicht op plaatsen waar de drug soverlast het grootst is; hardere aanpak van criminele illegale vreemdelingen door politie en jus titie en met name een effectiever optreden van justitie op dit punt; meer voorrang voor cellen bij ver volging recidivisten; meer aan dacht van FIOD voor zwartgeldcir- cuits waarmee drugshandel wordt gefinancierd; de afzwakking van de proef met vrije verstrekking van heroïne en de reorganisatie van de hulpverlening aan verslaafden. nota stelt zich tot doel de drugsproblematiek beheersbaar te maken, lees: in de hand te kun nen houden. Vooral de illegale si tuatie en hét destructieve, sociale milieu waarin een drugsverslaafde terecht kan komen is een oorzaak van het drugsprobleem, zo valt er te lezen in de nota. De drugsver slaafde wordt als paria, als uitge stotene beschouwd en raakt daar mee in een isolemept. Met betrekking tot de plannen voor de gereguleerde ('vrije') ver strekking van heroïne aan verslaaf den is het gemeentebestuur terug gekomen op het getal van 300 ver slaafden waarmee men de proef wilde houden. Daarbij zou het gaan om extreem problematische verslaafden. Die proef wordt in zoverre veranderd dat niet meer dat getal van 300 heilig is, maar dat gekeken wordt naar individuele gevallen, waarbij de medische noodzaak voorop staat en niet de maatschappelijke. Opmerkelijk is dat men nu af stapt van het idee dat de verslaafde geen enkele verantwoording zou kunnen dragen over zijn of haar handelen, lees: het i mineel gedrag. Drugsgebruik kan geen excuus zijn voor crimineel handelen en derhalve is de vrije verstrekking van heroïne ook geen middel dat toegepast mag worden om de criminaliteit tegen te gaan. Sterker nog: crimineel gedrag van een verslaafde is geen grond voor medische hulp. In de hulpverlening zal- naast een betere afstemming van de ver schillende instellingen op elkaar en het aanwijzen van één verant woordelijke instelling per soort voorziening, vooral het accent ko men te liggen op de eerste opvang van verslaafden, de medische ver zorging en het laten reguleren van het eigen gebruik. Het werk dus van de methadonbussen en de wijkposten. Extra aandacht krijgt de opvang van bijzondere groepen, zoals de extreem problematische druggebruikers, de prostituees, kinderen van verslaafde ouders en de etnische minderheden. Omdat Amsterdam af wil van het magneeteffect, het beeld dat zij verslaafden uit alle delen van het land en het buitenland aantrekt, wordt in de nota ook voorgesteld dat de hulpverlening in eerste in stantie alleen bestemd moet zijn voor de eigen bevolking. Meer zal de nadruk gelegd moeten worden op het terugsturen van buitenlan ders naar het eigen land en niet Amsterdammers naar de plaatsen of steden waar ze vandaan komen. Maar dat houdt niet in dat in nood geen humanitaire hulp zal worden geboden. Meest in het oog lopende aspect van de drugsproblemen is in Am sterdam de kleine criminaliteit. De Zeedijk en een deel van de Bijl mermeer hebben al permanent po litietoezicht. Maar ook het Dam rak, het Stationsplein, de Dam en de omliggende straten zullen voortdurend worden bewaakt en gecontroleerd door de politie. Probleem is ook dat de politie keer op keer een verslaafde kan aanhouden, omdat hij voor de zo veelste keer een auto gekraakt heeft, maar dat het cellentekort er toe leidt dat die verdachte even la ter toch weer vrij loopt. De vervol ging van deze recidivisten, zou in het toekennen van cellen meer voorrang moeten krijgen, zo meent het Amsterdamse college. EN VERGEET HET CIJFERSPEL NIET.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5