Kennis van kwekers enorm toegenomen Tuinbouwvoorlichter Karei de Groot bij afscheid: Een bonmaar helaas niet voor de rechter Auto's beschadigd bij botsing op Hoge Rijndijk Lezers schrijven Intocht Sint Verkeer De Nobel Kabel tv PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 4 DECEMBER 1984 Hengelsport Zuid-West viste een kerstwed- strijd. Uitslag: 1 J. Boef 21.500 gram. 2 B. Ruis 20.500. 3 W. Moe- nen 20.200. 4 J. de Os sr. 19.700. 5 H. Moenen 15.600. 6 H. Rijsber- gen 13.400, 7 H. v.d. Laan 12.900. 8 R. Zuidmeer 10.5009 K. Ben- ning 9750, 10 R. Schoonderwoerd De Bezemer 9000. De Ruisvoorn hield de dertien de wedstrijd in de Ringvaart bij Aalsmeer. Uitslag: 1 A. de Graaf 10.400 gram-19 stuks, 2 J. Nieu- wenburg jr. 8000-173 W. de Roo- de 4375-29, 4 L. Klein 5400-10, 5 C. Pierens 4450-15, 6 J. den Hoed 3425-21, 7 J. Ciere 3125-18, 8 W. van Weizen 3525-9, 9 A. Bal 3250- 5, 10 M. Riemens 2950-7. Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in de Hei manswetering. Uitslag: 1 T. Blansjaar 1440 gram-12 stuks, 2 A. Levahrt 1050-7,3 A. Beij 860-9, 4 W. den Edel 700-9, 5 W. Verhoef 580-4, 6 P. Verhoef 320-2. 7 H. Boelee 290-4, 8 N. Verhoef 280-3, 9 E. van Houten 170-2, 10 H. Amsterdam 120-1. VOP'74 hield een wedstrijd in de Ringvaart. Uitslag: 1 A. Se- gijn 2100 gram-16 stuks, 2 H. van Tongeren 2640-12, 3 S. Kokkedee 1860-8, 4 G.J. Kokkedee 1600-10,5 J. Kokkedee 1760-7, 6 J. Boot 1720-7, 7 D. van Rossen 2060-5, 8 H.J. Plug 1140-3, 9 F.W. Keere- weer 660-3, 10 P. Aben 300-3. Spelletjes Het Dienstencentrum Binnen- stad/Zeeheldenwijk houdt don derdag in Ons Eiland aan de Kortenaerstraat een spelletje sochtend voor 55-plussers. Aan vang tien uur. Muziek In The Jam aan de 2e Binnen vestgracht treeedt woensdag avond de Haagse formatie 'Not a slow affair' op. Aanvang tien Avibus Op de vogeltentoonstelling i de vereniging Avibus heeft J. IJ zerman de beker ontvangen die behoort bij de titel van algemeen kampioen. De beker werd uitge reikt door de districtsvoorzitter van het rayon Zuid-Holland, Goedschalks. In totaal deden 34 inzenders met 463 vogels mee. Open podium De Leidse folkclub Horus orga niseert vrijdag in Aniba's Mu ziekkamer (Herenstraat 1) een open podium. Beginnende groe pen en artiesten kunnen enkele stukken ten gehore brengen, in elk folkgenre. Voor inlichtingen: Thomas Steenweg' of Hendrik Teer ink, tel. 071-149284. Aan vang vrijdagavond: negen uur. LEIDEN - "Vertelt u het maar", zei de bode tegen de bezoeker van het kantongerecht. Verbaasd keek de aangesprokene de bode aan. "Ik heb u helemaal niks te vertellen". "O", kreeg hij ten antwoord. "Dan mag u wat mij betreft weer naar huis gaan". Met z'n mond vol tanden stond hij daar, de be zoeker. Weer naar huis? En hij was net binnen! "Maar dit is toch een publieke lijke aangelegenheid", zei hij ver volgens. Hij bleek geen verdach te te zijn, maar gewoon een toe schouwer en werd daarom naar de wachtkamer gestuurd. In die wachtkamer verklaarde hij dat hij "zo maar" naar het kantongerecht was gegaan. De andere aanwezige, wel iemand die moest voorkomen, beaamde dat een bezoek "zo maar" best in teressant kan zijn. "Het is soms net een toneel stuk hè. Tenminste, die indruk kreeg ik acht jaar geleden. Toen moest ik ook een keer voorko men. Het kan nu natuurlijk alle maal wel veranderd zijn; dat weet ik niet". Nog niks veranderd volgens de toeschouwer, die zei dat hij een paar weken geleden ook eens een keer een bezoekje had ge bracht. Hoe viel die belangstelling te verklaren? Moest hij soms bin nenkort voorkomen? "Nee", ant woordde de toeschouwer. "Dat is niet het geval. Maar je wilt ge woon wei eens weten hoe het gaat hè". "Trouwens, ik heb een Keer ge probeerd om een zaak te laten voorkomen, maar dat is me niet gelukt. Anders had ik hier ook een keer gestaan". Alsof het een eer is als je voor de rechter mag verschijnen. Hij had een parkeerovertre- ding gemaakt toentertijd. "De politie vond dat m'n auto fout ge parkeerd stond. De wagen stond in de buurt van het station en zou de bussen in de weg staan". En dat was niet het geval? "Ik zal m'n auto dus nooit zo parkeren dat-ie een bus in de weg staat. Ik ben namelijk zelf buschauffeur. Mijn auto stond in de buurt van mijn halte. Ik kon dus vanuit de bus zien dat er een bekeuring op de voorruit zat. Ik dacht nog: nou zullen we het hebben. Maar voorkomen; dat kwam er niet van". Dol Hoe voelt de politie-agent zich wanneer hij iemand aanhoudt die op een fiets rijdt waarvan het voorlicht het niet doet? Denkt hij: maar goed dat m'n oude moeder dit niet meer hoeft mee te maken? Het zou hem sieren. door Wim Brands want iemand aanhouden die op een fiets zonder licht rijdt: het is zo ongeveer de meest lullige (ex- cusez le mot) bezigheid die er be staat. Komt nog eens bij dat de mees te overtreders in deze branche zich van de bekeuring niets aan trekken. Zoals de jongeman het gisterochtend uitdrukte: "Ja, waarom heb ik niet betaald? Ver geten, denk ik. Ik heb die accept giro-kaart geloof ik wegge gooid". Daarna had hij dus nog een tweede schikking ontvangen. De boete was weliswaar iets ver hoogd, maar als hij die vijfender tig gulden had betaald, dan was de zaak beklonken geweest, dan had hij niet hoeven voor te ko men. Waarom had hij die vijfen dertig gulden niet betaald, wilde de rechter weten. "Ja, moet u luisteren: vijfen dertig gulden, dat vind ik echt te dol", antwoordde de verdachte. "Honderden mensen rijden da gelijks in deze stad zonder vo< licht. Ik bedoel..." Vijfentwintig gulden boete. LEIDEN - Bij een aanrijding gis termiddag op de Hoge Rijndijk lie pen de twee betrokken auto's flinke schade op. Een 22-jarige Leidenaar reed in de richting van Zoeterwou- de, terwijl een 21-jarige Leidenaar het terrein van het benzinestation aan de Hoge Rijndijk afkwam en linksaf richting Leiden wilde gaan. De eerste automobilist merk te dat niet op en klapte op de auto. Zijn wagen werd linksvoor zwaar beschadigd. Ook de auto van de 21- jarige Leidenaar liep schade aan het linkerportier op. (foto Holvast) Valkenburg en zelfs Oegstgeest, waar toentertijd nogal wat tuin ders werkzaam waren. Hij spe cialiseerde zich langzamerhand in snijbloemen en zomerbloe men en zette zich in voor pro- duktverbetering. Daar heeft hij enkele weken geleden een prijs voor gekregen van de Neder landse Vereniging voor de Bloe misterij. Oliecrisis "Die produktverbetering kwam vooral op na de eerste olie crisis van 1973. Kwekers begon nen zich in te spannen om bloe men te kweken die weinig ener gie vergen", aldus De Groot. Hij merkt trouwens op dat veel 'nieuwe' bloemsoorten in feite oude soorten en variëteiten zijn die om een of andere reden zijn vergeten. "Veel van die nieuwe bloemen zijn van planten die vroeger om heel andere reden werden geteeld, als kruiden of voor het maken van verfstoffen bijvoorbeeld". Behalve met voorlichting aan kwekers, heeft De Groot zich ook beziggehouden met het ge ven van cursussen. Verder is hij nauw betrokken geweest bij de proeftuin in Rijnsburg en is hij een van de oprichters geweest van de Zomerflora en de Neder landse Tuinbouw Studieclubs (NTS). De Groot wordt als voorlichter bij de rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst opgevolgd door An- nemiek Bosma. Zij is al op 1 no vember in dienst getreden. "Het was wel makkelijk om een maand lang met de 'oude voor lichter' mee te lopen. Dat is in veel gevallen een prima intro- duktie geweest bij bedrijven", vindt ze. RIJNSBURG/LEIDEN - Leidenaar Karei de Groot (58) neemt volgende maand afscheid van de rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst van het ministerie van land bouw en visserij. De Groot gaat met vervroegd pen sioen. Hij maakt gebruik van de regeling die het ambte naren mogelijk maakt na 40 dienstjaren in de vut te gaan. Vrijdag wordt in de kantine de veiling Flora in Rijnsburg tus- 17.00 en 19.00 uur een af- Wim Wegman scheidsreceptie voor hem gege- De Groot heeft een groot deel van zijn loopbaan doorgebracht in het tuinbouwgebied rond Rijnsburg. Hij begeleidde daar met name bloemenkwekers. Hij gaf hen voorlichting over de ma nier waarop zy het beste konden omspringen met hun produkten en maakte hen wegwijs hoe zij hun bedrijf zo economisch mo gelijk konden beheren. "Vooral dat laatste is steeds be langrijker geworden, met name omdat computers hun intrede hebben gedaan en energiebespa ring steeds belangrijker is ge worden. "Daar komt nog bij dat de kennis van kwekers wat be treft het bestrijden van plante- ziekten en nieuwe kweekmetho- den, enorm is toegenomen. De opleiding van tegenwoordig is veel beter", zegt hij. De Groot legt uit dat er vaak veel rekenwerk nodig is om te weten of een bepaalde energie besparende maatregel lonend is of niet. Hij merkt op dat sommi ge kwekers bepaalde zaken aan schaffen als statussymbool. "Het komt voor dat een kweker een 'energiescherm' koopt terwijl hij die eigenlyk niet nodig heeft, en kel en alleen omdat zijn buur man er ook een heeft". De scheidende tuinbouwvoor lichter is zijn carrière begonnen m de Hortus Botanicus in Lei den. Hij kon daar aan de slag als volontair - een onbetaalde leer ling-ambtenaar. De Groot zegt la chend dat hij in feite niet meer was dan een 'krullenjongen'. Ik moest alle 'rotklusjes' opknap pen. En plantenamen in mijn hoofd stampen". Na anderhalf jaar had hij het bij de 'Hortus' wel gezien. Na een korte tijd bij een kwekerij te heb ben gewerkt - waar hy een rijks daalder per week verdiende - ging hij aan de slag bij de toen malige Annakliniek in Leiden. Niet alleen hield hij aan zijn overstap een flinke loonsverho ging over (hij ging er in één klap twee rijksdaalders per week op vooruit), ook het werk was veel leuker. "Ik had het best naar mijn zin daar. Er werkten leuke meiden en zo". Hy stond daarom niet bepaald te trappelen toen hij door de Hor tus werd gevraagd terug te ko men. "Maar ja, hoe ging dat vroe ger...? Je had thuis niet zoveel te vertellen en myn ouders vonden dat ik de baan bij de Hortus moest aannemen. Dan zou ik rijksambtenaar worden en die werden nooit ontslagen". Verpieterd In 1954 stapte De Groot over Annemiek Bosma en Karei de Groot: "Veel van die nieuwe bloemen zijn in feite van planten die om de een of andere reden zijn vergeten". (foto Holvast) naar de technische cultuurtuin van de Technische Hogeschool Delft. Daar worden planten ge teeld en verbeterd die zyn be stemd voor industrieel gebruik of die machinaal kunnen worden bewerkt. "Het was juist in de tijd dat Nederlands-Indië onafhan kelijk was geworden. Nederland se planters waren teruggekeerd naar Nederland met bijvoor beeld bijzondere koffieplanten of bananenbomen. Die hadden ze vaak meegesmokkeld in een koffertje. Ik moest van die plan- ten, die soms helemaal verpie terd waren, weer een normale plant maken. Vraag me niet hoe, maar meestal lukte het. Ik heb bijvoorbeeld uit een plat stuk boom met wat worteltjes eraan weer een complete bananen boom gekweekt". Na de technische cultuurtuin van de TH Delft, ging De Groot in 1963 aan de slag bij de rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst. Zijn werkterrein was met name de zuidelijke bollenstreek: Noordwyk, Katwijk Rijnsburg, Zaterdag 17 november was 't weer zover. Wat hebben onze kindertjes er naar uitgekeken! De Sint! Na een wat rommelige aankomst bij de Haven liep een enthousiaste menigte achter Sinterklaas en zijn Pieten aan, op weg naar het Grote Gebeuren op het Stadhuisplein. Daar aangekomen verdween de Sint wat haastig naar binnen. Het publiek op het Stadhuisplein werd vervolgens getracteerd op een play-backshow. Wat een vondst! Danny de Munck in triplo. Bravo! Er werd nauwelijks geklapt. De kleine kinderen kwamen immers voor de Sint. De entertainer breide de play-backshow aan elkaar, zon der ook maar in de gaten te hebben dat het publiek zich doodergerde. De Pieten stonden er wat levenloos bij. Wat waren ze trouwens slecht geschminkt! Waar waren de peper noten? Was er voor de kinderen dan niets te graaien? Moesten ze stokstijf stil blijven staan in de kou? De Pieten vertelden ons dat strooien op last van de politie ver boden was. Zou te gevaarlijk zijn. Hoe is 't mogelijk. Op het Stad huisplein, waar geen verkeer komt. Ook niet gedacht aan schuimpjes of zo? Wij gingen op zoek naar Sin terklaas. Er vast van overtuigd dat hij achter de whisky zou zitten. Niets daarvan. De goede man legde ons uit dat er een "technisch man kement" was met zijn baard. Van daar de vlucht naar binnen. Het eu vel was inmiddels verholpen. Wij legden hem uit dat de kinde ren buiten zich afvroegen waar de Sint bleef. Ook waren vele ouders boos en ongeduldig. Velen moes ten nog boodschappen doen en wisten niet hoe lang ze weg zouden kunnen blijven. De Sint wist 't ook niet. Hij moest wachten tot de play-backshow afgelopen was om de prijzen uit te reiken. De man van het organisatiecomité legde ons uit dat de show door moest gaan en niemand kreeg te horen hoe laat Sint naar buiten zou ko men,'want dan "werd het een cha os". Arme Sint. Wy hadden met hem net zoveel te doen als met de kin dertjes buiten. Hij liep van raam tot raam en hoopte dat het publiek toch iets van hem zou kunnen zien. Eindelijk mocht hij de prijzen uitreiken. Na een uur wachten in de kou schalden eindelyk Sin terklaasliedjes over het plein. Maar voor de meesten was de lol er af. Het is al enkele jaren zo dat we ons ergeren aan de manier waarop deze feestelijke gebeurtenis wordt georganiseerd. Voor ons staat vast dat dit steeds door mensen gebeurt die totaal geen idee hebben dat dit een feest voor kinderen is en niet voor de Leidse middenstand. Het is steeds weer een Sin terklaas die de kinderen met zijn verhaal totaal niet weet te boeien. Het is een programma waarbij geen rekening is gehouden met wat kinderen aanspreekt. Volgend jaar moet het anders. Er moeten mensen bij de organisatie worden betrokken (bijv. kleuter leidsters of creatieve ouders) met goede ideeën. Anders zullen velen het volgend jaar laten afweten. Kokkie van der Meer Anneke van Rijswijk Oude Vest 231 Leiden Tot ons genoegen hebben wy in de krant onlangs kennis kunnen ne men van enkele opvattingen van de nieuwe wethouder van ver keerszaken. De Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) en de Ver eniging Reizigers Openbaar Ver voer (ROVER) willen van de gele genheid gebruik maken om enige kanttekeningen te plaatsen. Hete hangijzers zyn natuurlijk de Breestraat en het parkeren en hier wordt dan ook de nodige aan dacht aan besteed. Terecht wordt geconstateerd dat de Breestraat voor fietsers "erg gevaarlijk" is. Helaas zijn de remedies die wor den aangedragen alle erger dan de kwaal. Dit betreft met name voor stellen die uitgaan van eenrich tingsverkeer op de Breestraat. ENFB en ROVER zijn juist van mening dat een situatie met een richtingsverkeer op de Breestraat erg gevaarlijk is. Bij het toepassen van eenrichtingsverkeer zal men een of andere bestemming willen geven aan de vrijkomende ruimte. In geval deze voor parkeren wordt gebruikt ontstaat voor fietsers de buitengewoon ongunstige situatie dat men zich een weg moet zoeken tussen stilstaande en rijdende au to's door: de beruchte schaarwer- king (nb. de Stichting Leidse Bin nenstad étaat zelfs gestoken parke ren voor (parkeemota dl. 2, blz. 12). De schaar is dan meer en kartel mes!) Ook zal het scheppen van parkeerplaatsen op de Breestraat een enorme verkeersaantrekkende werking hebben. De straat zal deze verkeersdruk echter slecht kunnen verwerken. Door het bij het parke ren noodzakelijke in- en uitsteken komt het verkeer vast te staan. Bij naar schatting minstens 100 par keerplaatsen, een parkeerduur van 30 min. en een bezettingsgraad van -100% dus minstens 3 keer per mi nuut. Zeer terecht wijst Peters de ze oplossing af. Bij het zonder meer instellen van eenrichtingverkeer zal door de toe genomen verkeersruimte ook de snelheid van het verkeer toene men. Het toepassen van snelheids remmers is niet mogelijk. Drem pels kunnen niet vanwege het bus- verkeer, asverspringingen zijn ook nadelig voor het busverkeer, maar vooral voor de fiets. Denk maar een de Morsstraat en de Heren straat. Maar het grootste nadeel van eenrichtingverkeer is wel is dat altijd moet worden voorzien in een terugrichting. Indien dit de Marktenroute wordt betekent dit dat men iets wat een prima fiets route kan worden, opoffert voor een verbetering op de Breestraat, die, zoals is gezegd, geen verbete ring is. Dit is het paard achter de wagen spannen. Het idee om 32 bussen per uur over de Markten route te sturen is ook grotesk ge zien recentelijk geconstateerde probleem met het metselwerk van de kademuren. Dan maar bussen in twee richtin gen over de Breestraat en auto's in één richting? Dit is gunstig voor fietsers (mits de Marktenroute ge spaard blijft), maar het heeft wel veel weg van autootje pesten en dat is iets waar noch de ENFB, noch Rover voorstander van is. Er zijn betere maatregelen denkbaar die het autoverkeer op de Bree straat kunnen verminderen. In het kader van deze brief kunnen wij hier niet uitgebreid op ingaan, maar de heer Peters kan een dikke brief over dit onderwerp verwach ten. Het verplaatsen van de terug richting naar de Hooigracht e.v. le vert zoveel problemen op dat het onbegrijpelijk is dat dit idee weer uit de kast wordt gehaald. Het ge geven dat de Breestraathalte moet worden gesplitst in twee halve hal tes, die bijna een kilometer uit el kaar komen te liggen is niet zo maar een bezwaar, het is een we zenlijk nadeel dat het hele plan on mogelijk maakt. En daarnaast zijn er nog andere problemen: ondanks het eenrichtingsverkeer op de Hooigracht zal de bus langer on derweg zijn. Dit betekent meer kosten en omdat niemand kosten kan of wil dragen zal het leiden tot schrappen van ritten. Niet alleen de bussen die nu over de Bree straat rijden komen in de proble men, ook de CN-lijnen over de Langegracht en lijn 43. Door dit voorstel worden zowel fietsers als het openbaar vervoer gedupeerd. Dit is des te meer tra gisch, omdat het gemotiveerd wordt met de onveiligheid van fiet sers op de Breestraat. Een onveilig heid die, zoals we zagen, hiermee niet af neemt, integendeel. Natuur lijk is het geen pretje om op de Breestraat te fietsen. Maar de werkelijke knelpunten liggen op de Marktenroute. Het luwe karak ter hiervan wordt onvoldoende versterkt en onvoldoende uitge buit om hier een vrije, veilige fiets- weg van te maken. De verkeers- en parkeersituatie is hier zodanig dat men onmogelijk van een optimaal fietsklimaat kan spreken. Het (ove rigens toegestane) tegen het een richtingsverkeer inrijden levert vaak boze blikken van automobi listen op en vluchten op de stoep is oms onvermijdelijk. Terwijl de (doorgaande) fietser eigenlijk met zachte drang naar de Marktenroute zou moeten worden geleid, zijn de inritten nu zo onhandig vorm gege ven, dat men automatisch de Bree straat kiest. Inmiddels is men zelf begonnen met het weren van fiet sers op de Marktenroute: in het stukje fietspad (inmiddels tijdelijk vervallen i.v.m. de werkzaamhe den aan de Visbrug) dat de inrit naar de Boommarkt vormt heeft men een drempel aangelegd! Wij verwachten dat de gemeente enige voortvarendheid zal betrach ten bij het verbeteren van de situa tie aan de kop en de staart van de Marktenroute. Daarenboven ver wachten we spoedige uitvoering van het voornemen dat is vastge legd in het collegeprogramma (blz. 11): het doen van een voorstel 'het centrale deel van de Marktenroute tot fiets- en voetgangersgebied te maken'. Dat centrale deel mag van ons best heel lang zijn. Namens de ENFB Jacqueline Balhan Namens ROVER Dirk-Jan Vosses p/a postbus 80 Leiden Ik als buitenstaander ben het zat, al die negatieve berichten over De Nobel aan de Zoeterwoudseweg. Ten eerste. De heer De Nobel se nior werd, toen hij in de binnen stad was gevestigd, benaderd voor sanering door de gemeente. De No bel senior heeft geluisterd naar de bezwaren van de gemeente, door zich weg laten saneren en zich dan met goedkeuring van de gemeente elders in de stad Leiden te vesti gen. Het bedrijf vestigde zich dus aan de Zoeterwoudseweg, met goed keuring van de gemeente die de heer De Nobel alle medewerking had toegezegd, maar niets nalaat deze zaak kapot te maken. Ten tweede. Er wordt gesproken over vervuiling. Nu heb ik per soonlijk geconstateerd dat dat ook niet het geval is. Dat er papier op de Zoeterwoudseweg ronddwar- relt, dat is er niet. Mocht er toch iets wegwaaien, dan wordt dat al tijd direct opgeveegd. Dus, geachte lezers, u ziet wel, dit is dus de zo veelste leugen. Vervuiling op de grond waar ijzer etc. ligt, dat kan ook niet, want de hardwerkende, milieubewuste zoons van wijlen de heer De Nobel hebben beton ge stort op dit terrein. Ik wil deze brief nu besluiten met de laatste gedachte die wijlen de heer De Nobel senior heeft ge had en tegen zijn zoons heeft ge zegd: je vader heeft voor dit bedrijf altijd hard moeten werken, werken .jullie er nu hard voor. Maar geachte lezers, ik hoop dat u het met mij eens bent dat dan en de gemeente Leiden en de bewo ners van de Zoeterwoudseweg de ze jongens wel de/uimte moeten geven. Want deze jongens doen al het mogelijke om de 'overlast' zoveel mogelijk te beperken. H. Duyndam Meidoornstraat 33 Leiden Tot mijn verbazing las ik dat het bestuur van de stadskabei enige Engelse zenders wil schrappen uit het aanbod. Nu er auteursrechten betaald gaan worden en er dus eindelijk door de PTT iets gedaan kan wor den aan de ontvangst, moeten ze vervangen worden door commer ciële zenders. De Engelse zenders zijn nu net de enige buitenlandse zenders met een hoge programma- kwaliteit, goed verstaanbaar (er zijn meer mensen die Engels ver staan dan Duits of Frans) en die al le programma's in de originele uit voering uitzenden en niet nage synchroniseerd (wat de meeste films en series onverteerbaar maakt). Als de ontvangst van satellie- t-^t.v. goed kan zijn, begrijp ik niet waarom er ook niet iets aan de ont vangst van de Engelse zenders ge daan kan worden. Naast Nederland 3 en een infor matiekanaal voor lokale doelein den blijven er nog vier kanalen over van de achttien. Is het niet voldoende om naast één abonnee- t.v. kanaal drie commerciële zen ders te nemen in plaats van vijf? Zo kunnen we allemaal naar de zenders en/of landen kijken die we 'willen, zonder dat er geschrapt hoeft te worden. L. v.d. Laan Utrechtse Jaagpad t.o. 61 Leiden

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4