Steeds Voorlopig nog geen uitbreiding aantal zenders op kabeltv Derde vaste kracht nodig bij instituut* burgerraadslieden' WÊ Bejaarde (79) aangereden Bom aan Morssingel zwaarder dan gedacht Algemeen bestuur wijst voorstel af Gooien brandbom door woning was wraakactie DINSDAG 4 DECEMBER 1984 LEIDEN Voorzitter Bergman (Katwijk): "Het voorstel is een beetje ondoor dacht". (foto Wim Dijkman) ders. Veel algemeen bestuursleden vroegen daarom. De Voorschoten- se PvdA-wethouder Van Leeuwen stelde dat behalve de Engelse ook de Duitse zenders en TV 5 slechter van kwaliteit zijn. Ook het Leidse D'66-raadslid Hoekema ging daar op in: "Ik vind het spreken over schotelantennes en satelliet wat wrang als de kwaliteit van de En gelse zenders de toets van de kri tiek niet eens kan doorstaan". Hoekema (Leiden): "Verbeter eerst de kwaliteit van de Engelse Zenders". (foto Wim Dijkman) van de hand: "Toen we aan de En gelse zenders begonnen, wisten we dat dertig procent van de uitzen dingen een redelijke beeld zou hebben, dertig procent slecht en veertig procent geen beeld. Het gaat niet aan nu te zeggen dat de kwaliteit slecht is". De schuld voor de slechte kwaliteit is te wijten aan het ontbreken van een straalver binding. Daarvoor is een straalzen der in Alphen aan den Rijn nodig die door de PTT moet worden aan gelegd. En dat duurt nog zeker twee jaar, aldus Bergman. Motie PSP/PPR bij begroting: LEIDEN - Het Instituut Burger raadslieden (IBR) moet er een vas te, derde kracht bij krijgen. PSP/ PPR schrijven dat in een motie die is ingediend tijdens de begrotings behandeling. Volgens de samenwerkende par tijen is verder een herstel van het vertrouwen tussen het IBR en de directie maatschappelijke dienst verlening/gemeentelijke sociale dienst nodig voordat er een onder zoek naar samenwerking met an dere vormen van rechtshulp kan worden gehouden. Het vertrouwen tussen de twee is ernstig geschaad door het uitlekken yia deze krant van een brief van de gemeentelijke directie, waarin laatdunkend werd geschreven over het IBR. Wethou der Schoute moet een bijeenkomst beleggen waarop dat vertrouwen wordt hersteld. PSP/PPR vinden bovendien dat er een vaste kracht moet bijkomen. Omdat deze kracht kwalitatief van goed niveau moet zijn, is een vaste aanstelling onontbeerlijk. Verder mogen voordat het onderzoek over de eventuele samenwerking begint geen taken van het IBR op voor hand worden afgestoten. B en W willen dat wel. Woonwagens De twee partijen die in de ge meenteraad nauw samenwerken willen verder dat het gas- en elek triciteitsnet op het woonwagen- centrum aan het Trekvaartplein eindelijk wordt vernieuwd. Het woonwagenschap, de beheerder van het terrein, heeft daarvoor geld beschikbaar gesteld, maar wacht met de uitvoering tot het kamp niet meer is overbezet. PSP/PPR vinden dat er een le vensgevaarlijke situatie is. Daarom moeten de werkzaamheden snel worden uitgevoerd. Mensen die op een tijdelijke standplaats staan moeten noodvoorzieningen krij gen. Kraken Tevens willen de twee linkse par tijen dat burgemeester Goekoop jaarlijks een rapport maakt waarin een overzicht wordt gegeven van het aantal gekraakte panden, waar voor een verzoek tot ontruiming is binnengekomen of de krakers om politiebescherming hebben ge vraagd. In dat rapport moet ook staan of de politie zich heeft gehou den aan het officiële beleid van de gemeente. Redactie: Wim Brands Bart Jungmann LEIDEN - De politie heeft zater dagavond in een woning aan de Anna van Burenhof een 22-jarige Leidenaar aangehouden, die wordt verdacht van het werpen van een brandbom in een wisselwoning aan de Bonairestraat. Dat gebeurde vorige week, ter wijl het echtpaar dat de woning be woonde naar de televisie zat te kij ken. De verdachte zegt dat het om een wraakactie ging. Eerder op de dag hadden hij en de eveneens 22-jarige bewoner van de wisselwoning ruzie gehad om een schuld. Tijdens de woorden wisseling had de verdachte een paar klappen gekregen. Hij was toen weggelopen en had, onder in vloed van alcohol en drugs, de brandbom gemaakt en deze 's avonds door de ruit gegooid. Ver- LEIDEN - Een 79-jarige Leide naar is gisteren op de Leliestraat door een 16-jarige bromfietser aan gereden. Deze reed in de richting van de Lammenschansweg toen ter hoogte van de kruising met de Lindestraat de 79-jarige man de rij baan opliep. De bromfietser kon hem niet meer ontwijken en reed tegen de man op. Beiden kwamen te vallen. De man moest met een hoofdwond en een gekneusde pols naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht. De bromfietser werd niet gewond. volgens was hij 'ondergedoken'. De bewoner van de wisselwo ning kon, met gevaar voor eigen le ven, de baby die in een zijkamertje lag te slapen, nog redden. De ver dachte kan voor zijn daad een straf van 20 jaar ten laste worden ge legd, omdat hij door zijn brand stichting mensenlevens in gevaar heeft gebracht. Grote Havenbrug geheel afgesloten LEIDEN De Grote Havenbrug is donderdag en vrijdag ook voor voetgangers afgesloten. De brug is nu al ontoegankelijk voor gemoto riseerd verkeer. Eind van deze week zijn de werkzaamheden van dien aard dat het ook voor voetgan gers te riskant is om de Havenbrug te gebruiken. Wie van de Haarlem merstraat aan de andere kant van de brug wil komen, moet via de Oude Herengracht of Langegracht. IJs en weder dienende is de Grote Havenbrug 21 december weer voor alle verkeer bruikbaar. NEPAGENT De verkeersgroep van de Rijkspolitie in Driebergen achtervolgde gisteren op de rijks weg een 22-jarige Leidenaar. Deze reed met zwaailichten en een twee- tonige hoorn op zijn auto en ne geerde alle stoptekens. Op de Hoge Rijndijk kon de man, die zich al eerder voor politie agent had uitgegeven, worden aan gehouden. Vissers Schot (1) Het was augustus 1950 toen va der Schot bij het vissen in de Westerschelde 'vreemde voor werpen in zijn netten' vond. Een archivaris te Zierikzee zag er ou de speerpunten in, maar de Mid delburgse archeoloog P.J. van der Feen wist beter: haaietanden van een vis die dertig miljoen jaar geleden in de Westerschelde zijn rondjes zwom. Mosselvisser Schot ging er mee naar het Rijks museum voor Geologie en Mine ralogie in Leiden en werd met open armen ontvangen. Daarmee ging een balletje rol len dat vorige week eindigde bij een speciale penning van de Leidse universiteit. J. Schot en W.C. Schot, zonen van de oude Schot, zijn er mee verblijd. Sinds de tandenvondst varen er elk jaar deskundigen mee op de kot ter ZZ8. "Mijn vader nam toen het initiatief om de geleerden jaarlijks mee op de boot te ne men, zodat zij gelegenheid had den hun studie uit te oefenen", aldus W.C. Schot. Een traditie die de twee zonen graag overna- J. Schot, desgevraagd tegen onze speciale Zeeuwse corres pondent: "Wij zijn dan wel geen archeologen, maar de vondsten hebben ons erg nieuwsgierig ge maakt. Wij zijn er trots op dat het juist in Zeeland Zeeuwen zijn die een bijdrage aan de historie van de provincie kunnen leveren". Dat is mannentaal, waarbij we dan nog dienen te beseffen dat de wetenschappelijke expedities zeker niet van gevaar ontbloot waren. Onbekend terrein werd betreden, soms drie- tot vijfmaal zo diep gelëgen als de vaste mos selpercelen. De universiteit: "Bij het vastlopen van een sleepnet was het verlies van korren of kapseizen van het schip niet uit gesloten". Maar de drang naar het vinden van oude voorwerpen was te sterk voor elk gevaar. J. Schot weer: "We hebben eens een maand lang op eigen initiatief in de Oosterschelde gezocht. Het resultaat was dat we vijfduizend kilo fossielen en dergelijke op visten. Met vrachtauto's van de Koninklijke Zeelandia in Zierik zee hebben we het naar Leiden gebracht". Vissers Schot (2) En in Leiden waren ze er blij mee. De activiteiten van de fami lie Schot hebben een unieke col lectie fossiele beenderen van zoogdieren opgeleverd. Een ver zameling die haar gelijke niet heeft in Europa. Daaronder een paardebot van twee miljoen jaar oud, een olifantekies, de tand van een sabeltijger en olifants- botten met de knaagsporen van een hyena. Allemaal schatten van Zeeuwse bodem. Alles wat de Oosterschelde verder nog te bieden heeft, moet de komende jaren boven komen drijven. Aan de Schotten zal het niet liggen: zo vader, zo zoon zal binnenkort zo grootvader, zo kleinzoon worden. W.C. Schot: "Het zit er dik in dat de jongens het in de toekomst overnemen, want er zit nog veel in het water". Niet alleen dat, volgens J. Schot is de jaarlijkse weten schappelijke speurtocht ook heel gezellig: "Onze vrouwen gaan dan mee en we zorgen altijd voor een mosselmaaltijd". Raadsheer (4) Rob Mante, vice-voorzitter van de vereniging Raadsherenbuurt, weet het nu vrijwel zeker: in de LEIDEN - De vorige week op het terrein aan de Morssingel ontdekte vliegtuigbom is zwaarder dan de deskundigen in eerste instantie hadden vastgesteld: hij weegt geen 500, maar 1000 pond. Dit deelde een woord voerder van de politie vanochtend mee. De bom is na het onderzoek door de Explosieven Opruimings Dienst veilig toegedekt. Het bodemonder zoek naar een tweede bom duurt nog voort. Mocht die worden gevonden, dan zullen beide bommen gelijktijdig worden opgeruimd. Dat is gisteren besloten tijdens een bijeenkomst van EOD, brandweer en politie. Hadden de deskundigen bij het zoeken naar het eerste exemplaar last van een paar bomen die in de weg stonden, bij het onderzoek naar de tweede bom liggen kabels en leidingen langs de Morsweg in de weg. Men is nu bezig deze gas- en waterleidingen en elektriciteits- en telefoonka bels te verleggen. De gebroeders Schot: "Onze vrouwen gaan dan mee en we zorgen altijd voor een mosselmaaltijd". (foto Provinciaal Zeeuwse Courant) Leidse Hout heeft een muziek tent gestaan. In deze rubriek citeerden we vorige week al Jan Wolkefs die zijn hoofd er onder durft te ver wedden dat die tent in de Leidse Hout stond. Maar Mante heeft ondertussen nog meer bewijzen. "In de eerste plaats hebben zo'n vier mensen opgebeld die het zeker wisten. Toegegeven, er waren ook een paar bellers die zeiden: die muziektent stond daar niet. Opvallend was echter dat de mensen die niet twijfelden verhalen vertelden die mij au thentiek in de oren klonken. Apetrots waren ze indertijd ge weest, als ze door de Leidse Hout wandelden. Want daar stond 'hun' muziektent toch maar. Veel gespeeld werd er weliswaar niet, maar het bleef een mooi bouw werk. Dat soort verhalen zuig je niet uit je duim". "In de tweede plaats ben ik ge beld door iemand van het Stads- bouwhuis. Daar hebben ze een tekeningen-archief en nu was er een ambtenaar die mij wel een paar bouwtekeningen wilde la ten zien". En? "Nou dat waren dus bouwteke ningen van een muziektent in de Leidse Hout. Die schetsen da teerden van voor de oorlog. Komt nog eens een keer bij dat er een rapport is waarin staat dat de bouwer van het theehuis - dat gebouw staat nog in Leidse Hout - na de oorlog op fundamenten is gestuit. Die fundamenten zijn van de muziektent". Geen enkele reden om nog te twijfelen, kortom? Mante: "Wacht even...om één reden kunnen we nog twijfelen. Het is dus mogelijk dat men plannen had om een muziektent te bouwen, aan dat karwei is be gonnen, maar niet verder is ge komen dan de fundamenten. Maar eerlijk gezegd geloof ik dat niet. Die tent heeft er waarschijn lijk gewoon gestaan". Mante heeft inmiddels ook contact gehad met Jan Wolkers. De schrijver bevestigde nog eens wat hij heeft geschreven in 'De Walgvogel'. Maar wat veel be langrijker is: "Wolkers heeft mij beloofd dat hij gaat zoeken naar een teke ning van de muziektent. Hy heeft namelijk schetsen gemaakt van het gebouw. En hij was er bijna zeker van dat in zijn eerste schetsboek wel een tekening moet staan. Die zouden wij dan mogen gebruiken voor ons ge denkboek over de Raadsheren- buurt". We wachten af. VOORSCHOTEN/REGIO Er komt voorlopig geen abonnee- of satelliettelevisie in de Leidse regio. Een daartoe strekkend voorstel van het dagelijks bestuur van de gemeen schappelijke regeling antenne-energievoorziening Leiden en omgeving werd gisteravond door het algemeen bestuur tijdens een vergadering in Voorschoten afgewezen. De alge meen bestuursleden vonden het voorstel slecht onderbouwd. Politie houdt dader aan Meer water in Trekvliet LEIDEN - In het noordelijk ge deelte van de Trekvliet werden gis termiddag de eerste plassen water gespoten. Een mijlpaal in de werk zaamheden aan deze vroegere en toekomstige gracht, die in dit ge deelte eind februari van dit jaar zijn begonnen. Het zuidelijk ge deelte van de Trekvliet heeft in 1982 al weer zijn status van gracht teruggekregen. Ooit iüos het de bedoeling dat op de plek van de Trekvliet, aan de ach terzijde van de universitaire nieuwbouw, een vierbaansweg zou komen. De gracht werd gedempt. De gemeenteraad veranderde van gedachten: de weg verdween van het papier en de gracht moest te rugkeren. De afgelopen periode is dus het ge deelte tussen Groenhovenstraat en Haagbrug onder handen genomen. Er zijn walmuren gemaakt, riole ringswerkzaamheden verricht en er is een duiker gelegd. Daarmee is het karwei nog niet ge klaard. De herinrichting en herbe strating van de Rijn- en Schiekade staan nog op het programma, er moet nog een stuk walmuur wor den gebouwd en een brug aange legd bij het gedeelte ter hoogte van de Groenhovenstraat. Het werk komt in de loop van volgend jaar klaar. (foto Holvast) Waarnemend voorzitter en Kat- wijkse CDA-wethouder J. Berg man erkende dat ook na forse kri tiek van het algemeen bestuur: "We hebben ontzettend ons best gedaan, maar ik begrijp dat de punten die eruit zijn gerold niet de schoonheidsprijs verdienden. Het is een beetje erg ondoordacht". Het dagelijks bestuur had voor gesteld over te gaan tot aanschaf van een schotelantenne, zodat vier tot vijf commerciële zenders via het kabelnet in de aangesloten ge meenten zouden kunnen worden doorgegeven. De gemeenten die in de gemeenschappelijke regeling deelnemen zijn Leiden, Leider dorp, Katwijk, Oegstgeest, Rijns- burg, Valkenburg, Voorschoten, Zoeterwoude en Warmond. Ook de Stichting Kabelnet Merenwijk is participant in het geheel. In het voorstel van het dagelijks bestuur werd een uitbreiding tot twintig televisieprogramma's be pleit. In de meeste gemeenten is daar capaciteit voor, maar er moe ten wel voor elk nieuw kanaal kos ten worden gemaakt. Of de ge meente moet besluiten een be staand programma af te voeren. Vier gemeenten - Katwijk, Valken burg, Warmond en Leiderdorp moeten ook nog veranderingen aanbrengen in het verdeelstation. Grote verwarring De vraag was gisteravond echter hoe dat allemaal moest worden be taald. Het dagelijks bestuur spie gelde het algemeen bestuur voor dat de aanschaf van de schotelan tenne de gemeenschappelijke re geling en de tv-kijkers geen cent hoefde te kosten. Maar tijdens de vergadering bleken er toch finan ciële gevolgen voor de aangesloten huishoudens, afhankelijk van het aantal zenders dat de desbetreffen de gemeente besluit door te geven. De Leidse PvdA-wethouder Bor- dewijk vroeg daarom de zaak aan te houden tot de volgende vergade ring: "Dit voorstel is niet rijp voor behandeling. Er lopen zoveel din gen door elkaar. Het is zo'n grote verwarring dat het dagelijks be stuur eerst maar eens op papier moet zetten wat het echt wil. Een principe-uitspraak over de aan schaf van een schotelantenne is nu dan ook niet relevant". En het Oegstgeester CDA-raadslid Kake- beeke vroeg het dagelijks bestuur: "Denkt u niet dat het wat beter is om met een volwassener voorstel te komen?" Voorzitter Bergman gaf dat grif toe. Onduidelijk bleef bijvoorbeeld of bestaande zenders moeten ver dwijnen om plaats te maken voor commerciële satelliet- of abonnee televisie. Het dagelijks bestuur moet eerst maar eens aangeven, zo vond het algemeen bestuur, welke commerciële programma's er moe ten komen en welke bestaande programma's moeten verdwijnen. Basis voor die beslissing moet een enquête over het bestaande pro grammapakket zijn. De consument kan dan zelf aangeven welke zen ders hij wil behouden en hoeveel hij er voor wil betalen. Bovendien moet het dagelijks bestuur aangeven wat de kosten zijn van nieuwe kanalen, hoe dat moet worden betaald en waarvan de aanschaf van de schotelantenne wordt bekostigd. Dergelijke gege vens werden wel mondeling tij dens de vergadering verstrekt, maar ontbraken in het schriftelijke voorstel. Duidelijk werd al wel dat bij voorbeeld Sky Channel, een zeer gewenste zender, niets wil betalen voor de mogelijkheid ook in deze regio het programma te kunnen af zetten. Ook andere satellietzenders zouden daartoe niet bereid zijn. De hoop is dan ook gevestigd op abon neetelevisie. Bedrijven hierop zou den wel een financiële bijdrage willen geven, zoals in Den Haag waar jaarlijks een miljoen gulden wordt betaald door een bedrijf om op het kabelnet te mogen. Maar omdat over al deze zaken te veel onduidelijkheid bestond, werd het voorstel door het dage lijks bestuur ingetrokken. Binnen drie maanden komt er een nieuw en beter voorstel ter tafel, beloofde het dagelijks bestuur. De discussie over het wel of niet plaatsen van de schotelantenne zal dan opnieuw losbarsten, maar dan wel finan cieel zijn onderbouwd. Kwaliteit Het algemeen bestuur gaf het da gelijks bestuur verder de bood schap mee dat er niet alleen naar uitbreiding van het programma- aanbod moet worden gekeken, maar ook naar de verbetering van de kwaliteit van de bestaande zen-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3