'Men moet schilderen met de stem Doolhof van taal en beweging Sopraan Elisabeth Schwarzkopf geeft meestercursus in Amsterdam Con Amore 'Messiah' DINSDAG 4 DECEMBER 1984 Mil PAGINA 17 Raad voor de Kunst Meer geld nodig voor vernieuwing van toneel DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de Kunst vindt dat minister Brinkman (Cultuur) meer geld beschikbaar moet stellen voor veranderingen die hij in het to- neelbestel wil. De raad eist hier voor een waarborg in een advies dat eind vorige week is gepubli ceerd. Voor nieuw beleid blijft uiterst weinig geld over. Per 1 septem ber 1985 kunnen maar drie nieu we formaties beginnen met sterk beknotte begrotingen en over eenkomstige ontplooiingskan sen. Een vierde ensemble, ADM uit Amsterdam, verschijnt niet eens aan de start, omdat de sub sidie te ver onder het begrote mi nimumbedrag ligt. Voor inciden tele produkties en werkplaatsen dient ook meer geld te komen, vindt de raad. De drie zijn: Persona, De Salon en Discordia, alle in Amsterdam. Voor Persona en De Salon is ex tra subsidie nodig om zich werkelijk te kunnen ontwikke len, aldus de Raad voor de Kunst. Ook Discordia krijgt niet genoeg, zeker als men kijkt naar de plannen van dit gezelschap op het gebied van toneel en televi- j De raad betreurt dat een com- j binatie van talentvolle en belang- J wekkende theatermakers als j ADM, een nieuwe groep rond re gisseur Gerardjan Rijnders, geen kans krijgt zich te profileren. Hierdoor blijven de mogelijkhe- den voor verbetering van de kwaliteit en versoepeling van het bestel geblokkeerd, aldus de Raad. Theaterdagen DEVENTER (ANP) - In Deven ter worden van 27 tot en met 31 december voor de tweede keer de Nederlandse Theaterdagen gehouden. Er worden op zes lo- katies met acht speelplekken in de binnenstad vijftig voorstellin gen gegeven. Het programma biedt een representatief over zicht van oorspronkelijk Neder lands en Vlaams theater, aldus de organisatoren. AMSTERDAM - Na haar eerste les van de vermaarde zan geres Elisabeth Schwarzkopf barstte de 26-jarige Haagse sopraan Annegeer afgelopen weekeinde in snikken uit op het toilet. De aria uit Verdi's Aïda was duidelijk te hoog gegrepen. Genadeloos wees Schwarzkopf haar terecht. Maandag stond de Haagse echter weer dapper op het po dium. 'Deze vrouw weet zo veel van zingen af. Ze perst in één week les geven waar andere pedagogen jaren voor nodig hebben. Natuurlijk is haar kritiek hard om te horen. Maar ze heeft gelijk in alles wat ze op je aanmerkt', aldus Anne geer. De 68-jarige Elisabeth Sehwarz- kopf, fameuze zangeres van ope ra's, oratoria, en vooral liederen, heeft al jaren geleden afscheid ge nomen van het concertpodium. Nu geeft zij over de hele wereld mees- tercursussen voor getalenteerde jonge zangers en zangeressen. De Amsterdamse impresario Pieter Alferink haalde mevrouw Schwarzkópf deze week naar Am sterdam ter gelegenheid van het 12 en een half jarig bestaan van zijn agentschap. De cursus wordt be taald met behulp van enkele spon sors, waaronder het ministerie van WVC. De veertien kandidaten voor de meestercursus zijn door profes sor (een eredoctoraat van de uni versiteit van Cambridge) Schwarz kopf zelf uitgezocht. Vanaf zaterdag 1 tot en met don derdag 6 december staan de jonge Nederlandse zangers en zangeres sen (allen onder de 30 jaar) dage lijks op het podium van de Amster damse Sonesta Koepelzaal. Het zijn niet de eerste de besten. Een aantal van hen treedt regelmatig op, of heeft hoge ogen gegooid op een zangconcours. Wie echter dacht het al gemaakt te hebben, komt bij mevrouw Schwarzkopf vön een koude kermis thuis. De 68-jarige dame was niet alleen een groot zangeres. In Amsterdam blijkt zij ook een bekwaam en vooral uiterst kritisch pedagoge. Veel cursisten komen bij haar niet -verder dan de eerste regel van hun lied of aria, zo blijkt maandagoch tend. Bij de eerste kandidate wordt elke noot en elke klank van haar Mozart-aria afgekapt. De stem van de sopraan is te scherp ('oh daar heb je weer zo'n mes'), haar klank te dun. De kritiek stapelt zich op en het meisje wordt hoe langer hoe onzekerder. 'Pas toch op je intonatie. Heb je daar trouwens wel meer moeite mee? Concentreer je in vredes- door Margot Klompmaker naam. Zo zing je toch niet op een concert? Niemand dwingt je toch om hier te staan? Nou vooruit! Nee. nee, dat is vals. Niet als een kind zingen, je bent een volwassen vrouw. Ja, ja zo! Oh nééé, alles mag, maar dit nooit. Een beetje vi brato op die aa. Moet dit een triller voorstellen? Oefen daar maar eens op. Ja, wunderbar! Maar oh, dat le gato Terwijl de kandidaten op het po dium, naarmate de les vordert, steeds meer in elkaar krimpen, blijft Schwarzkopf met haar 1 me ter 40 als persoonlijkheid kaars recht overeind. Met een tomeloze energie en vitaliteit begeleidt ze de zangers met ondersteunende geba ren. Haar mond articuleert alle woorden mee. Soms lijkt het of ze de door haar gewenste klankkleur of bezieling wel uit de cursisten wil trekken. De ongelukkige Haagse sopraan revancheert zich voor zondag. Haar lied van Schumann is tref fend van stemming, maar kan nog bezielder vindt Schwarzkopf. 'Niet alleen zingen, ook denken aan wat je zingt. Je moet het publiek laten zien en horen dat je zelf ook voelt wat je staat te zingen'. En ze wiegt gebarend met de sopraan mee alsof ze de Sehnsucht erin wil bezweren. Ook pianist Jan Slothauer krijgt de nodige aanwijzingen. 'Te lang zaam. Meer legato. Te hard, 'wei- cher, weicher'. Aan het slot tuit de professor haar lippen en knikt minzaam. Mmmjaa, aardig geprobeerd. 'Een moeilijk lied hè?' 'zweef poging van de sopraan, ver zucht de professor dat het niet ge makkelijk is. Drie dingen keren bij vrijwel ie dere kandidaat terug: bij zacht zin gen vervalt men in een soort kin derstem, hard zingen ontaardt in een messcherpe klank en in de laagte gebruiken de zangers meer hun spreekstem dan hun zang stem. Ook wemelt het van de uit- spraakfouten van het Duits. De 'n' en 'h' in veel woorden worden weg gemoffeld. Minutenlang is Frau Schwarzkopf soms bezig iemands uitspraak te verbeteren. 'Manches, mannnches, mannnches, zeg het, zing het'. Niet 'abest maar hhha- best. Niet maar niet maar En vooral lange vocalen, lange vo calen. Ook gaat geruime tijd heen met het verbeteren van de expressie Elk lied heeft een eigen kleur, al dus de professor, 'en die moet ik horen'. Schilderen moet men met de stem, elke zin, elk woord weer anders. De tweede bariton van de ochtend, Maarten Koningsberger, voelt haarscherp aan wat zij be doelt. Zijn vertolking van enkele Schubert-liederen brengt het pu bliek op het puntje van de stoel en mevrouw Schwarzkopf tot extase. In vervoering strekken zanger en professor tijdens het slot hun han den naar elkaar uit. Een hoogte punt van de ochtend. De meestercursus wordt afgeslo ten met een concert aanstaande vrijdag in de Sonesta Koepelzaal, waaraan de beste kandidaten mo gen meedoen. Elisabeth Schwarzkopf: 'Coloraturen moeten Daarna is een bariton aan de beurt. De jongeman die voortdu rend met een stijve bovenlip zingt, wordt zonder pardon aangepakt. 'Hoe kan je zo zingen? Je gebruikt nog niet de helft van je instru ment? Kijk naar grote zangers hoe die ruimten vullen. Dat doen ze met deze (de grande dame van de zangkunst trekt enkele bekken) spieren. Belachelijk als je die niet gebruikt'. 'Laat je boventanden eens zien', gebiedt ze. Hoe Schwarzkopf ook staat voor te doen, Qv. bariton komt er niet uit. Coloraturen Een coloratuur-sopraan krijgt te horen dat ze meer het gevoel moet hebben 'in een klok te hangen'. 'Kijk, zoals je nu zingt, dat kan wel, maar mooi is het niet. Coloraturen moeten zweven. Dat verwachten i\ En na een vergeefse LEIDEN - De Chr. Oratoriumver eniging 'Con Amore' geeft zater dagavond een uitvoering van Han dels 'Messiah'. Voor de begeleiding zorgt het kamerorkest l'Estro Ar- monico. De medewerkenden zijn Elena Vink (sopraan), Heieen Re- soort (alt), Jos v.d. Lans (tenor), Aerde Kuiper (bas), Connie v.d. Maten (orgel) en Tijn van Eijk (cla- vecimbel). Het geheel staat onder leiding van Piet Kiel jr. De uitvoe ring begint om half acht. Kaarten zijn o.a. verkrijgbaar bij K&O. Marien bad twee avonden in Leidse schouwburg Brigitte Kaandorp. LEIDEN - De Leidse theater agenda's zijn in deze Sin- terklaasweek niet overladen. In de Leidse Schouwburg staat vrij dag- en zaterdagavond de veel besproken voorstelling 'Mariën- bad', een co-produktie van de Stichting Dansproduktie en het Onafhankelijk. Deze 'literaire choreografie', gebaseerd op de bekende filmroman 'L'Année dernière d Mariënbad' van Alain Robbe Grillet, wordt door het LAK naar Leiden gehaald. El ders op deze pagina een uitvoeri- ge beschouwing over deze bijzon dere voorstelling, die toneel en dans in zich verenigt. De (amateurtoneelvereniging 'Tot Ieders Genoegen' staat maandagavond op de schouw- burgplanken met Peter Blackmo- re's 'Mad about men' ('Stapel op mannen'), een 'spel vol fantasie' in zes taferelen. De voorstelling, waaraan tien spelende leden meewerken, is geregisseerd door Gé van Haar en. Freek Liefhebbers van Freek de Jonge zullen de avond van dinsdag 11 december vrij moeten houden. Freek geeft op deze avond tot tweemaal toe een proefvoorstel- ling van zijn allernieuwste pro- duktie, 'De Verademing'. Dit op Oudejaarsavond door de VPRO op televisie uit te zenden pro gramma ontstaat uit improvisa ties op het thema lucht. De voor stellingen, in de Leidse Schouw burg, beginnen om acht en tien uur. Wie één van beide voorstel lingen bij wil wonen zal snel een kaartje moeten kopen. Minimal Al een paar jaar duurt het ver schijnsel dat sommigen verveelt en anderen fascineert. Minimal dance dus. Ook de dramagroep van het LAK waagt zich nu aan deze moderne bewegingsvorm er van uitgaande dat minimal niet synoniem hoeft hoeft te staan voor saai. Voorstellingen van Anne Theresa de Keersmaeker en Redactie Pieter C. Rosier Michèle Anne de Mey staan haar als voorbeeld voor ogen. Als uit gangspunt voor de LAK-produk- tie werden stoeptegels gekozen. Veel van de, na improvisaties, gevonden 'looppatronen' zijn in dans omgezet, waarbij volgens de programmatoelichting een aantal dansconventies over boord werden gegooid. Wat met behulp van vervreemde muziek tot stand is gekomen heet een spannende voorstelling te zijn. Voor wie het nog niet weet: mini mal dance is gebaseerd op zich herhalende bewegingspatronen, waarin steeds kleine verschui vingen zijn opgenomen. De bewe gingen kunnen per persoon gelijk blijven, maar ten opzichte van el kaar veranderen en zo een be paalde lading krijgen. Brigitte Creativiteit zit me in het bloed, die heb ik van huis uit meegekre gen. Het klinkt een beetje eigen wijs uit de mond van een aanko mende cabaretière van even in de twintig. Maar wat ze zegt schijnt niet bezijden de waarheid te zijn. Brigitte Kaandorp is haar naam. Ze toert door het land met het liedjesprogramma, waarmee ze vorig jaar de jury- en publieksprijs op het Cameret- tenfestival in Delft won. Haar optreden bestaat uit verwach tingspatronen afbrekende tek sten, verontschuldigende en qua- si-nonchalante tussendoortjes en verrassende zanggrappen. Wie het nieuwe theatertalent wil aan- schouwen en aanhóren kan vrij dagavond terecht in de Burcht zaal. Het optreden van Brigitte Kaandorp, een activiteit van de Stichting Burcht, begint om ne gen uur. LEIDEN - 'Marienbad' is nu al één van de meest opzien barende produkties van het lopende seizoen. Een krach tenbundeling van Onafhan kelijk Toneel en Stichting Dansproduktie om onder lei ding van Ton Lutgerink thea traal gestalte te geven aan de cine-roman 'L'année derniè re a Marienbad' van Alain Robbe-Grillet. 'Een literaire choreografie', noemt Lutge rink zijn werkstuk, waarin to neel, dans, decor, belichting en muziek een ensthetische eenheid vormen. De voorstelling ging op 25 sep tember in Rotterdam, de thuis haven van het Onafhankelijk To neel, in première, en heeft sinds dien zeer wisselende reacties op geroepen. 'Marienbad verveelt niet echt, maar is op weg naar iets moois blijven steken', vond de Volkskrant. Maar Trouw noemde het stuk 'overrompe lend' en het Algemeen Dagblad zelfs 'overdonderend' en 'tech nisch perfect'. Het Parool daar entegen meende weer dat de enorme pretenties niet worden waargemaakt, en het Utrechts Nieuwsblad vond de voorstelling niet boeiend en bij vlagen verve lend. Het Nieuwsblad van het Noorden sprak van een theater van de vrijblijvendheid, terwijl het Financieele Dagblad het als een 'stijlvolle en beheerste voor stelling' prees. Niets mooiers natuurlijk dan theater, dat het publiek zo in ui tersten verdeelt. Een duidelijker teken dat er op zijn minst iets be langwekkends te zien valt kun je je niet wensen. Dat is dan ook het geval. Hoe je ook over 'Ma rienbad' oordeelt, niemand zal kunnen ontkennen dat uiterste zorg aan de stilering is besteed en dat de aanpak weloverwogen Eerst iets over de geschiedenis van de tekst: Robbe-Grillet schreef zijn 'L'année dernière a Marienbad' in 1961 en tooide het boek met de naam cinéroman. Een filmische vertelling en tege lijk het script voor een film. Zeer minitieus legde hij in de tekst het beeldverhaal vast. Zo werden bijvoorbeeld de camerabewegin gen tot in de details voorgeschre ven en ook welk deel van het de cor in beeld zou moeten zijn. Alain Resnais maakte in 1965 een inmiddels beroemde verfilming van de roman. Liefdesdrama Roman en film vertellen geen verhaal, maar geven aankno pingspunten, die door de lezer of kijker met elkaar kunnen wor den verbonden. In een oud, pom peus hotel voeren de gasten vluchtige gesprekken. Een man, (bij Robbe-Grillet aangeduid als X), wil zich steeds opdringen aan een vrouw (A), door haar te wij zen op een ervaring, die zij sa men zouden delen. De vrouw ontkent dit moment uit het verle den (l'année dernière), dat gevol gen voor het heden zou kunnen hebben. Een derde figuur (M), maakt de ménage a trois com pleet en vervult de rol van hoorn drager. Oppervlakkig gezien is 'Ma rienbad' een doorsnee liefdes drama. De verhalende lijn is van veel minder belang dan de ma nier waarop het wordt verteld en waarbij heden en verleden, waar heid en leugen, schijn en werkelijkheid zich met elkaar vermengen. Of, zoals Robbe- Grillet het zelf zegt in het voor woord bij 'L'année dernière Marienbad': "De keuze van een vertelwijze, van een grammatica le tijd, van het ritme van een zin of woord heeft daarin meer ge wicht dan de vertelling zelf'. Juist daardoor leent 'Marien bad' zich voor een vertaling naar dans, waarbij veel gesuggereerd kan worden, zonder het expliciet uit te spreken. Dans laat meer ruimte open voor eigen interpre tatie. Onwerkelijk 'Marienbad' is een produktie van het Onafhankelijk Toneel en Stichting Dansproduktie. De dansers acteren, de acteurs dan sen (beiden overigens met wisse lend succes). Taal en dans wor den beiden gebruikt als zelfstan dig middel om zich uit te druk ken. Op een opmerking kan met bewegingen van het lichaam worden gereageerd. De beteke nis van .woorden wordt soms ge nuanceerd door een dans, die ge lijktijdig wordt gemaakt. In de film van Resnais draagt de montage, die het perspectief van tijd en ruimte in het honderd stuurt, veel bij aan de onwerke lijke sfeer. Die mogelijkheid biedt het theater niet. De oor spronkelijke driehoek X-A-M is door regisseur Ton Lutgerink over verschillende driehoeken van personen verdeeld, die ieder op een eigen wijze door het dool hof van verhoudingen stappen. Telkens keren dezelfde zinnen in net iets andere bewoordingen te rug, zodat je ook als toeschouwer de weg kwijtraakt en niet meer weet wie, wat, wanneer, tegen wie heeft gezegd. De vormgeving (van Tom van den Haspel van 'Hard Werken') is spectaculair en zwaar gestileerd. Het benadrukt het kunstmatige van de situatie, en draagt er voor een belangrijk deel toe bij, dat 'Marienbad' ook voor wie niet te diep in alle betekenissen wil gra ven, zeer genietbaar is. Je kijkt je ogen uit: rotsen verschuiven, standbeelden komen tot leven, een labyrinth zakt uit het pla fond. Met al die bewegingen geeft het decor iets filmisch mee aan het spel. De wispelturige be lichting versterkt dat effect. Schijn In Marienbad wordt de buiten kant van de dingen onderstreept. Het is een streng gestileerd spel van uiterlijkheden. Dat verklaart ook de tegenstrijdige reacties op de voorstelling. Veel recensen ten hebben gezocht naar een in houd en troffen niets dan schone schijn aan. Ze stortten in het niets en echoden hun verbazing daarover naar boven. Dat is niet verwonderlijk. Bij 'Marienbad' gaat het niet om het verhaal, maar om de verteller. Wat dat betreft heeft Lutgerink recht gedaan aan de ideeën van Robbe-Grillet, die als één van de belangrijke vertegenwoordigers van de Nouveau Roman steeds heeft gezocht naar nieuwe mid delen om zich uit te drukken. Ook Marienbad maakt deel uit van een zoeken naar een nieuwe manier van uitdrukken. Al is het resultaat daarvan misschien nog niet in alle opzichten geslaagd, het is zeker de moeite waard om te gaan zien. ARIEJAN KORTEWEG De Prix de Rome - de belangrijk ste aanmoedigingsprijs in ons land voor aankomende kunstenaars - is dit jaar gewonnen door Maijo Post- ma uit Amsterdam. De Rijksacade mie van Beeldende Kunsten in de hoofdstad, die de wedstrijd sinds 1870 organiseert, heeft dit meege deeld. De wedstrijd geldt elk jaar een andere tak van kunst. In 1984 be trof het de vrije grafiek. Ruim der tig kunstenaars namen deel aan proefwedstrijden. Vier kandidaten haalden uiteindelijk de eindstrijd. Postma ontvangt dinsdag 11 de cember in Amsterdam de gouden medaille van de Prix de Rome. Ada de Koning, - uit Noordwijk krijgt dan een zilveren meaaille en Henk van der Spoel uit Dokkum een eervolle vermelding. De Jeanne Oosting Prijs voor dit jaar is toegekend aan de Amster dammers Jacques van Alphen en Pieter Hermanides. Zij ontvangen ieder tweeduizend gulden. Van Al phen voor zijn schilderkunst en Hermanides voor zijn aquarelleer- talent. De prijs wordt toegekend door de gelijknamige stichting, die er jonge kunstenaars mee wil aan moedigen. De prijs is genoemd naar de 86-jarige schilderes en gra fisch kunstenares Jeanne Oosting. De letterkundige Piet Oomes is in de nacht van zondag op maan dag op 86-jarige in Laren (N-H) overleden. Oomes heeft vooral bekendheid gekregen door een aantal studie boeken zoals .Lessen in Letterkun de' en .Nederlandse Stemmen' en werkjes over Joost van den Von del, P.C. Hooft en Antoon Coolen Verder werkte hij vele jaren voor de KRO, waar hij onder meer de wekelijkse radiorubriek ,In het Boekhuis' verzorgde. Mr. H.J. Jong (38), stafmedewer ker op de afdeling Kunstzaken van de gemeente Rotterdam, is per 15 februari 1985 benoemd tot direc teur van de Vereniging van Neder landse Toneelgezelschappen (VNT) in Amsterdam. Hij volgt drs. B.J. Langenberg op die per dezelf de datum in dienst treedt bij de Ne derlandse Opera Stichting als hoofd van de afdeling Publiciteit. Scène uit 'Marienbad' van het Onafhankelijk Toneel en Stichting Dansproduktie.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17