Meer voorlichting over drugs nodig in Katwijk Volkstuinders handhaven verzet tegen grondruil in Valkenburg Renteverlaging Girospaarrekeningen Beleggingsbewijzen Spaandeposito's Maandrente-deposito's Jcugdspaarvormen Meer informatie? PAGINA 14 DINSDAG 4 DECEMBER 1984 Katwijk gaat vervroegen schoolzwemmen onderzoeken KATWIJK - De gemeente Kat wijk gaat onderzoeken of het mo gelijk is al in de eerste klas van de basisscholen te beginnen met schoolzwemmen. Als dat moge lijk blijkt zullen de leerlingen van de eerste en tweede klas van het basisonderwijs voortaan zwemles krijgen. Op dit moment krijgen leerlingen in de derde en de vierde klas zwemonderricht. Wethouder N. Parlevliet zei gistermiddag tijdens een verga dering van de commissie voor vorming, zorg en personeelsza ken van de gemeente Katwijk daarover met de schoolhoofden en de inspectrice te zullen gaan praten. De discussie werd aangezwen geld door mevrouw D. van der Pias-Van der Plas (WD). Zij meende dat het schoolzwemmen van het lesrooster kon worden afgevoerd omdat veel ouders op eigen initiatief hun kinderen op zesjarige leeftijd al zwemles la ten geven. Zwemles vanaf de derde klas is volgens haar dan ook overbodig. Deze stelling vond bij de ande re commissieleden geen weerklank. Wethouder Parlevliet wees erop dat minstens 30 pro cent van de kinderen geen zwemdiploma zou halen als het schoolzwemmen zou worden ge schrapt. Commissielid T. van der Plas (CDA) stelde daarop voor het schoolzwemmen te verplaat sen van de derde en vierde klas naar de eerste en tweede klas van het basisonderwijs. E.R. Bergman,1 commissielid voor de RPF zei problemen te verwachten bij een dergelijke verplaatsing. Onder meer met het vervoer van en naar het zwembad. "Dat is nu al een pro bleem", aldus Bergman. Verder is het volgens hem bekend dat jonge kinderen moeite hebben om zich goed af te drogen. Bo vendien kan het met natte haren over straat lopen makkelijk oor ontsteking veroorzaken. "Mis schien kunnen we van de ouders wat meer medewerking vragen", stelde T. van der Plas voor. De commissie besloot aan het eind van de discussie het idee aan nader onderzoek te onder werpen. Ambtenaren van de ge meente Katwijk gaan zich daar over nu bezig houden. Hun be vindingen zullen later in een ver gadering van de commissie aan de orde komen. KATWIJK - De Katwijkse brandweer neemt van daag een nieuwe spuitwagen in gebruik. Het zeer mo dem uitgeruste voertuig (kosten 270.000 gulden) ver vangt een 18 jaar oude auto. In de wagen kunnen zes mensen plaatsnemen. Het voertuig is iets kleiner dan tot nog toe gebruikelijk en daardoor wendbaarder. Voor dit model is vooral vanwege het toenemende aantal woonerven in Katwijk gekozen, aldus brand weercommandant Hartog. (foto Dick Hogewoning) Afvoer afval wordt twee keer zo duur KUST- EN BOLLENSTREEK - Gemeenten in deze regio zullen de komende jaren waarschijnlijk aan zienlijk meer geld kwijt zijn voor het afvoeren van afval. Mogelijk zullen de kostén zelfs verdubbelen van de huidige 60 gulden per ton naar ongeveer 120 gulden per ton vuil. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de algemene raad van het vuilafvoerbedrijf 'Duin- en Bollenstreek'. De kostenstijging wordt veroor zaakt door problemen van de VAM. Deze maatschappij zorgt voor het afvoeren en verwerken van het vuil uit onder meer deze streek. Het bestuur van de provin cie Drente, waar de VAM is geves tigd, stelt steeds strengere milieu- eisen. Daaraan kan de maatschap pij alleen voldoen door dure maat regelen te treffen. Bovendien treden de gemeenten Delft en Nijmegen uit de VAM. De kosten voor het bedrijf moeten daardoor over minder gemeenten worden verdeeld. Ongeveer een kwart van al het vuil dat door de VAM wordt verwerkt, is uit Delft en Nijmegen afkomstig. Het Drentse provinciebestuur voelt er vooralsnog weinig voor om nieuwe gemeenten van buiten deze provincie 'toe te laten' tot de VAM. Het vindt dat de overige provincies in principe zelf een oplossing moe ten vinden voor hun afval. Volgens administrateur N. van den Eijkel van het vuilafvoerbe drijf 'Duin- en Bollentreek' is ove rigens nog onzeker of de gemeen ten in deze regio in toekomst aan gesloten blijven bij de VAM. De provincie Zuid-Holland bestudeert namelijk of afval op haar eigen grondgebied kan worden ver werkt. Een van de mogelijkheden is een installatie waar afval wordt verbrand of 'vergist'. KATWIJK - Korpschef mr. P.B.N. de Jong vindt dat er in Katwijk veel meer voor lichting moet worden gege ven over verdovende mid delen. De Katwijkse politie man meent dat hierin een belangrijke taak is wegge legd voor de gemeente. "Als gemeente kunnen wij ook een klussenbank opzetten, waarom dan geen drugsbeleid? Er kan op dit vlak veel worden georgani seerd. We moeten ons niet te veel verstrikken in wat justitie doet", zei De Jong gisteren tijdens de ge meentelijke commissievergade ring voor bestuurs- en juridische zaken. De commissieleden toonden zich gevoelig voor de zienswijze van de korpschef. Burgemeester C. Bos, die de vergadering voorzat, beloof de deze kwestie tijdens een van de eerstvolgende vergaderingen van de commissie opnieuw aan de orde te stellen, waarbij dan tevens enke le suggesties op tafel zullen liggen. Overigens was de commissie van mening dat ook diverse gemeente lijke instanties bij die voorlichting moeten worden betrokken. De Jong merkte tijdens de verga dering op dat ook in Katwijk het druggebruik toeneemt. Hoewel er momenteel geen 'haarden' zijn kan dit binnen een week veranderen, zo stelde hij. De politieman toonde zich vooral bezorgd over het toene mende aantal jongere kinderen dat soft-drugs gebruikt. In enkele ge vallen gaat het volgens hem om meisjes van 13 en 14 jaar. Taboe-sfeer De drugs moeten, zo meent De Jong, uit de taboe-sfeer worden ge haald, zodat er over kan worden gepraat. Dat kan weer bepaalde in formatie opleveren, zo hield de korpschef de commissieleden voor. Ook vindt hij dat er meer dui delijkheid moet komen over het huidige drugsbeleid. "Zodat dat mensen weten waar ze aan toe zijn", aldus De Jong die daarbij dacht aan een publicatie op de ge meentepagina in een plaatselijk weekblad. Wat de bestriiding betreft wor den de wettelijke bepalingen ge volgd. Burgemeester Bos merkte op dat tegen het gebruik van zoge naamde hard-drugs onmiddellijk moet worden opgetreden. Bij de bestrijding van soft-drugs wil Bos het accent leggen op het aanpak ken van de verkopers (dealers). Overigens is in de algemene poli tieverordening (apv) van de ge meente Katwijk opgenomen dat wanneer daar toe aanleiding is, be paalde instellingen kunnen wor den gesloten wanneer er veelvul dig verdovende middelen worden verhandeld. "Maar dat gebeurt wel pas aan het eind, als een andere aanpak heeft gefaald", aldus De Jong. VALKENBURG - Het be stuur van de Valkenburgse Volkstuinvereniging zegt geen heil te zien in de grondruil achter de Hoofd straat in het Rijndorp tus sen gemeente en Raedhuys bv. "Gezien de prijzen die Raedhuys bv voor de grond wil vraagt wordt het belang van onze leden niet ge diend", aldus de volkstuin vereniging. Deze volkstuinvereniging dreigt binnenkort zonder land te komen door de aanleg van de omleidings- weg tussen Katwijk en Leiden, S4. Het gevaar is bovendien niet denk beeldig, aldus het bestuur van deze vereniging, dat de overheid in toe komst zal zeggen dat de gemeente Valkenburg voldoende grond heeft voor recreatieve doeleinden. "En daarmee is onze doelstel- ling, het in bezit krijgen van tuinen die betaalbaar zijn voor Valken burgse volkstuinders, door deze ruilovereenkomst geschaad", zo staat in een brief van de volkstuin ders aan de gemeenteraad. Een gemeentelijke commissie heeft onlangs de gemeenteraad geadviseerd een ruilovereenkomst aan te gaan met Raedhuys bv. De bedoeling van deze transactie is een betere indeling te verkrijgen van het gebied fussen de voetbal velden van Valken '68, de Hoofd straat en de Oude Rijn. De gemeen teraad moet daar vanavond over beslissen. Belangen In het voorstel van B en W wordt volgens de volkstuinvereniging een aantal belangen tegen elkaar afgewogen. Deze zijn de aanleg van een voetbalveld, de aanleg van ten nisbanen, de bouw van een clubge bouw voor sociëteit De Peuk, de aanleg van fiets- en voetpaden en het doortrekken van de Luit Kat- laan. Als gunstig neveneffect van de ruil wordt volgens de volkstuin ders gesuggereerd dat er grond be schikbaar komt voor Valkenburg- se volkstuinders. stuur van de volkstuinvereniging. "Na de transactie behoudt de bv een stuk land dat vervolgens wordt opgewaardeerd van 'agrarische' grond naar grond bestemd voor re creatieve doeleinden. Dat daarmee een niet geringe waardestijging ge paard gaat, behoeft nauwelijks be toog". Illusies Dit blijkt volgens de volkstuin ders maar al te zeer uit de huur- sommen die van de toekomstige volkstuinders zullen worden ge vraagd. Deze prijzen kunnen oplo pen tot 3,50 per vierkante meter per jaar. "Er worden in groter ver band weliswaar lagere prijzen in het vooruitzicht gesteld, maar daarover maken wij ons geen illu sies". Volgens de volkstuinvereniging heeft een onderzoek in de regio uit gewezen dat de huursommen el ders varieren van 50 cent per vier kante meter per jaar tot hooguit één gulden (Voorschoten). Wel blijkt er op sommige plaatsen een lange wachtlijst te zijn. "Wellicht dat de bv op deze gegadigden mikt", aldus het bestuur van de Valkenburgse vereniging. Het bestuur: "Hoewel we begrip kunnen opbrengen voör de belan gen van de gemeente en niet onbe kend zijn met de tijdsduur die de voorbereidingen in beslag hebben genomen, kunnen we ons niet aan de indruk onttrekken dat de be stemmingswijziging van de be trokken gronden, en daarmee in zekere zin onze belangen, als on derhandelingsmiddel zijn gebruikt bij deze transactie". KOOP ZEECONTAINERS AFM. CONTAINERS 6.00x2.40x2.40 mtr. 12.00x2.40x2.40 mtr. STAAL- EN PLYWOOD UITVOERING Tel. 075-176051 ne 17.00: 02975-65467 020-433985. Telex 19365 Per 4 december 1984 beeft post giro/rijkspostspaarbank enkele spaar- rentetarieven verlaagd. ledereen met een girorekening kan op heel eenvoudige wijze sparen op een Rente-, Plus-of Sterrekening. Inleggen en terugboeken doet u met de gewone girokaart. Renterekening41/4% (was41/2%) Plusrekening 5 3A% (ongewijzigd) Sterrekening 61/2% (ongewijzigd) Dit zijn waardepapieren met een vaste rente die u voor f1.000,- of f 5.000,- per stuk kunt kopen. Looptijd 3 jaar 61A(was 61/2%) Looptijd 4 jaar 7 (was 7Vt%) Looptijd 5 jaar 71A% (was 7%%) Spaardeposito's zijn rekeningen rhet dagafschriften, waarop u bedragen van minimaal f1.000,- voor één of meer jaren kunt wegzetten tegen vaste rente. Looptijd 1 jaar 51/ Looptijd 2 jaar 53/ Looptijd 3 jaar 61A% Looptijd 4 jaar 7 Looptijd 5 jaar 71A% Looptijd 6 jaar 71A% (ongewijzigd) (was 6 (was 61/2%) (was 7'/4%) (was 71/2%) (was 7%%) Een beleggingsvorm waarbij u met een minimuminleg van f20.000,- gedurende 5 of 10 jaar maandelijks ver zekerd bent van een vaste, hoge rente-uitkering. Looptijd 5 jaar 71/4% (was 7%%) Looptijd 10 jaar 71/t% (was 7V2%) Zilvervlootsparen 5%% (was 6 Junior Blauw Spaarrekening 51/2% (was 6 Groeirekening 53/4% (was 61/4%) Meer informatie vindt u in de betreffende folders. U kunt ze halen op het postkantoor. Telefonisch aanvragen kan ook. Bel gratis 06 - 0400 (op werk dagen tot 21.00 uur) postgiro rijkspostspaarbank Op elke spaarvraag een antwoord. ARRIVE (De Volvo 760GLE alternatieven: 760 Turbo en 760 GLE Turbo Diesel prijs vanaf f 71.450.- incl. BTW). VOLVO. HET COMFORT VAN ZEKERHEID A. MULDER B.V. Rijnsburgerweg 86 b en 103 a. Telefoon 01718-29302. RIJNSBURG. V. A. REYS EN ZN. Hoge Rijndijk 352. Telefoon 071-899307. LEIDEN.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14