Jong leren zwemmen vaak 'oorgevaarlijk' 'Bevrijdingsdag' volgend jaar blijft op zondag Reportage Huisarts waarschuwt voor chloor en ontstekingen Engelse ziekte weer terug in oude wijken DINSDAG 4 DECEMBER 1984 PAG1N 13 mSUKBË Wanneer moet een kind zwemmen leren? Jong? Of als het wat ouder is? Een feit is, dat steeds vaker moeders met hun baby's van enkele maanden al het extra ver warmde bassin instappen om de kleine wat in het water te laten dobberen. Een risico? Andere ouders wachten met zwemles tot het kind een paar jaar is of wachten tot het naar school gaat. Toen onlangs in Katwijk het idee werd geopperd om niet alleen leerlingen van de derde klassen van het schoolzwemmen te laten profiteren, maar ook de eerste en tweede klassen hieraan te laten deelnemen, trok huisarts J.H. ten Hove - tevens raadslid - aan de bel. Zijn waarschuwing: Wees voorzichtig. De slijmvliezen van jonge kinderen zijn zeer gevoelig voor het chloor dat aan het zwemwater is toegevoegd. Er kan gemakkelijk oorontsteking ontstaan. Vraag aan dokter Ten Hove: hoe oud zou een kind moeten zijn alvorens het kan gaan zwemmen zonder dat het gevaar loopt een pijnlijke oorontsteking te krij gen? De cijfers liegen er niet om. Een kind van zes jaar loopt vier keer zoveel kans op oorontsteking als een kind van acht jaar dat met gechloreerd zwemwater in aan raking is geweest. Dokter Ten Hove: "Ik zie het in mijn praktijk. Er komen veel meer jonge kinderen met oorklachten, dan kinderen die acht jaar of ouder zijn. Na het achtste levensjaar gaat het in eens een heel stuk beter. Van oorontsteking is dan nog nauwe lijks sprake. Dat komt omdat de buis van Eustachius, die van het oor naar de keel loopt, meer kan hebben. Ineens is die buis meer opgewassen tegen de kwalijke invloeden van chloor. In elk ge val is hij er meer tegen opgewas sen dan de buis van een jonger kind." door Jan Westerlaken Oorontsteking. Hoe vaak ge beurt het niet dat een kind 's nachts gillend van oorpijn wak ker wordt? Gezinnen met kleine kinderen kennen het probleem. En iedereen heeft ook wel eens gehoord dat er tussen zwemmen en oorontsteking verband be staat. Dus wat doen de mensen? Inderdaad, ze stoppen propjes vette watten in beide oren of ko pen oordopjes om de uitwendige gehoorgang af te sluiten. Maar dat is niet de oplossing. Als er water in de gehoorgang loopt, kan dat nooit verder ko men dan het trommelvlies, het vlies dat alle geluidsprikkels op vangt. Dat trommelvlies zit aan het eind van de gehoorgang en sluit de weg naar het middenoor volledig af. Een ontsteking als deze heet dan ook een mid denoorontsteking. Die speelt zich dus af in het middenoor, dat is de ruimte aan de binnenkant van het trommelvlies. En die is van buitenaf onbereikbaar voor water dat de gehoorgang in stroomt. Andere weg Een middenoorontsteking ont staat daarom niet via de gehoor gang, maar via de keel-neushol- te. Tussen deze beide holten en het middenoor bestaat er een verbinding: de buis van Eusta chius. Als iemand verkouden wordt, gaat hij snotteren, de slijmvlie zen zijn geïrriteerd en gezwollen. De neus raakt verstopt en het ge vaar bestaat dat ook de buis van Eustachius dicht komt te zitten. Vooral bij kinderen gebeurt dat gauw, omdat die buis nog erg nauw is. In het middenoor is er vanaf dat moment geen ventila tie meer mogelijk. Wanneer dat te lang duurt ontstaat er ooront steking. Waarschijnlijk heeft iedereen wel eens met zijn neus boven een wat te sterk gechloreerd zwem bassin gestaan. De prikkelende werking van het chloor is dan heel goed merkbaar. Men hoeft echt geen duik in het water te ne men om geïrriteerde neusslijm- vliezen of zere ogen te krijgen. De prikkeling slaat zelfs op de keel. Het is daarom simpel te begrij pen dat bij het zwemmen in chloorwater hetzelfde gebeurt als bij een verkoudheid: de slijm vliezen in de neus- en keelholte zwellen en hebben een verstop ping van de buis van Eustachius tot gevolg: oorontsteking dus. Niet iedereen krijgt er last van. Hoe dat komt? Er zijn kinderen die - ook zonder zwemmen - ge voelig zijn voor oorontsteking. Juist zij lopen, indien ze zouden gaan zwemmen in een binnen bad, het meeste gevaar op een ontsteking aan het middenoor. Maar ook kinderen die verkou den zijn en gaan zwemmen vra gen als het ware om moeilijkhe den. De toch al geïrriteerde slijmvliezen worden nog eens ex tra geprikkeld. Zwellen verder. Dus wordt het risico nog groter dat de buis van Eustachius ver stopt raakt. Allergisch Waarom de een meer en de an der minder last heeft? Het kan met de anatomische bouw (te nauw) van de buis van Eusta chius te maken hebben. Een kind kan ook allergisch of over gevoelig voor chloor zijn. En dat geeft eveneens een verstopping van de neus te zien (hooikoorts bijvoorbeeld). In al die risicoge vallen adviseert dokter Van Ho- kele neusdruppels. En als dat niet voldoende is? De huisarts: "Dan zou ik zwem men in chloorbaden absoluut af raden. Het nut van zwemles weegt beslist niet op tegen de el lende van een reeks van ooront stekingen, inclusief eventueel doorprikken van de trommel vliezen door een keel-, neus- en oorarts of het inbrengen van zo genaamde trommelvliesbuisjes. Dan is het zwemmen in veel ge vallen ook afgelopen. Hoewel er tegenwoordig oorartsen zijn die kinderen met buisjes toch toe stemming geven om te zwem men. Alleen, ze mogen niet dui ken en zoveel mogelijk met hun hoofd boven water blijven. Kijk, als het om een eenmalige ontste king gaat, dan zeg ik altijd, drie weken niet zwemmen, daarna kun je je gang weer gaan. Zie ik een kind om de haverklap terug, dan verbied ik het te zwemmen. Ik vind dat we zuinig moeten zijn op het gehoor van onze kinderen. Dan kan een zwemverbod wel eens nodig zijn". Doof Kan een oorsteking tot doof heid leiden? Ten Hove: "Als er vocht achter het trommelvlies komt, dan treedt er doofheid op. Op school merkt een onderwijzer dat al gauw. Of een schoolarts merkt het bij een gehoortest. Zo'n kind raakt achter. Ja, op dat»moment is het tijd om het inwendige van het oor even te laten controleren. Dokter Ten Hove wijst de buis van Eustachius aan. "Het nut van zwemles weegt niet op tegen de ellende van een reeks oorontstekin gen". (foto Jan Holvast) Wanneer er sprake is van een ontsteking kan die worden door geprikt. De gevolgen zijn minder ernstig dan er helemaal niets aan doen want dan kan er blijvende doofheid optreden. Schade wordt er bij het doorprikken ei genlijk niet aangericht. Binnen de kortste keren geneest het". Leren zwemmen is ook een kwestie van prioriteiten leggen, meent Ten Hove. Die prioriteiten kunnen van belang worden als het kind in een waterrijke omge ving (vijver, rivier, zee) woont. Er dreigt dan gevaar. Gevaar om te verdrinken als het kind te water raakt en het zou niet kunnen zwemmen. Een ander punt is dat een kind zwemmen heeft geko zen als sport. Wat doe je dan? Waar hecht je meer waarde aan, aan de gezondheid of aan het zwemmen? Ouders zullen de keuze moeten bepalen. Ik kan als arts alleen maar adviseren". Als hem zou worden gevraagd wanneer moet ik mijn kind naar zwemles sturen, wat zou hij dan zeggen? Ten Hove: "De omgeving, ik heb dat al eerder opgemerkt, speelt een duidelijke rol. Dat is punt een. Steeds moet je je maar afvragen wat de belangen ervan zijn. Normaal gesproken zeg ik: houd het kind tot zijn vierdejaar watervrij. Wat spartelen in een kikkerbadje kan geen kwaad. Baby's die vaak met oorklachten bij hem zijn geweest? Hun ou ders adviseer ik de kinderen ze ker niet voor hun achtste jaar te laten leren zwemmen. Over zwemmen met baby's, ja, daar ben ik bepaald niet kapot van. Ik zal dat zeker niet propageren. Mijn oordeel daarover is niet po sitief. Als het zijn kinderen zou den zijn? Vergeet het maar, dat gebeurde absoluut niet". Schoolzwemmen Schoolzwemmen in de laagste klassen betekent echter wel dat de kinderen op hun zesde jaar in het chloorrijke zwemwater lig gen. Te vroeg dus? Ten Hove: "Een specialist zegt datje een kind niet op zwemmen moet doen voor het schoolrijp is. Ik weet het, er zijn uitschieters. Een kind van twee jaar dat zijn diploma haalt. Maar dat is een extreme uitzondering". De andere kant van de medail le is voor Ten Hove: welk nut heeft het schoolzwemmen eigen lijk? En behoort het wel tot de taak van een gemeente om kin deren te leren zwemmen? "De resultaten van klassikale zwem lessen zijn heus niet om over naar huis te schrijven. Er zijn re sultaten, maar om nu te zeggen, dat is het, nee, ik vind van niet. Ik denk dat als men gerichter te werk zou gaan met zwemlessen, dat er een hogere score uit de bus zal komen dan waarvan nu spra ke is. Daarbij moet direct wor den aangetekend dat wanneer een jong kind op zwemles wordt gedaan, het meer tijd nodig zal hebben om de slag aan te leren, dan een kind dat al enkele jaren de lagere school bezoekt. Terug naar zwemles in schoolverband. Ik vraag me af of dit inderdaad wel in het schoolpakket thuis hoort. Een kind gaat naar school om die dingen te leren die zijn ouders hem niet kunnen bijbren gen. Hoort zwemmen daar bij? Als je het mij recht op de man af vraagt, zeg ik nee. Nog afgezien van het feit dat ik de kinderen van de eerste klassen te jong vind om met de hele klas tegelijk zwemmen te leren. Iedere ouder is toch wel in staat om zijn kind vertrouwd te maken met het wa ter en het een zwemslag bij te brengen? Met wat hulp van een badmeester zul je sneller resulta ten boeken dan in de groep". DEN HAAG (GPD) - Ondervoe ding in Nederland... Wie daarbij de beelden van uitgemergelde kinde ren in de Hoorn van Afrika voor ogen heeft, zal «niet geloven dat zoiets in Nederland ook voorkomt. Gelukkig komt die dodelijke vorm van ondervoeding bij ons dan ook niet voor. Maar desondanks: de ty pische armoedeziekte rachitis, de Engelse ziekte, steekt de kop weer op. Uit steeds meer steden komen waarschuwende signalen dat in ge zinnen met een minimuminkomen ondervoede of minstens zeer slecht gevoede kinderen voorkomen. In fotoboeken over het begin van de eeuw kom je hen wel tegen: van die snotneuzige kinderen met kromme pootjes, die op blote voe ten in een modderig steegje staan. Rachitis was tot na de oorlog een heel gewone ziekte bij arme men sen. Een tekort aan vitamine D, ge volg van te weinig zonlicht in de donkere straatjes van de achter buurten, en het slechte eenzijdige voedsel, waren de boosdoeners. Rachitis veroorzaakt niet alleen kromme benen. Heel wat vrouwen zijn tijdens de bevalling overleden omdat hun bekken onvolgroeid en veel te nauw was. door Runa Hellinga Na de oorlog werd de ziekte vrij wel geheel uitgebannen. Met lever traan en vitamine A-D druppels werden ae groeiende botten in de juiste koers gehouden. Er kwam meer welvaart. Vis, eieren en boter (natuurlijke bronnen van vitamine D) kwamen ook binnen het bereik van de laagste inkomens. De ziekte was zo ver uitgebannen dat veel artsen de verschijnselen tegen woordig niet meer herkennen om- dat ze nog nooit een geval hebben gezien. Schilderswijk In 1982 verscheen een onderzoek van de drie Haagse artsen H.G.J. Nijhuis, H.E. Zoethout en G.M. de Jong naar rachitis in hun stad. Daaruit blijkt dat het aantal rachi- tispatiënten sinds 1978 duidelijk is- gestegen. Ze schatten het aantal nieuwe gevallen in Den Haag jaar lijks op 60, terwijl dat cijfer in de jaren voor '78 schommelde tussen de nul en de tien. Jaarlijks worden gemiddeld 15 zeer ernstige rachi- tispatïenten in het ziekenhuis op genomen. Daarvan komt 42 pro cent uit de Schilderswijk, 15 pro cent uit het Transvaalkwartier en 19 procent uit de Spoorwijk en het Laakkwartier. Allemaal stadsver nieuwingswij ken met een groot aantal bewoners met een mini muminkomen. Juist uit dat soort wijken komen de laatste tijd meer verontrustende berichten. Opbouwwerkers uit de Schilderswijk kwamen onlangs met het bericht dat zij gevallen van ondervoeding in de wijk waren te gengekomen. Ook de Almelose wethouder van Sociale Zaken, me vrouw J.J.H. van'der Kooy-Feen- stra, kwam een tijd geleden in het nieuws omdat zij verontrust was over gevallen van slechte voeding in bijstandsgezinnen. Rachitis komt vooral voor bij kinderen uit migrantengezinnen. Hun ouders zijn opgegroeid in lan den waar de ziekte bijna niet voor komt, omdat er voldoende zon schijnt, zodat de kans op een tekort aan vitamine D erg klein is. Lever traan en vitamine A-D zijn bij hen niet bekend en alles hangt af van een evenwichtige voeding. Extra vitaminen „Eigenlijk zou iedereen in staat moeten zijn om evenwichtig te eten zodat hij geen extra vitaminen hoeft te slikken", aldus dr. I.M.Bal- dew, kinderarts in het Diacones- senziekenhuis in Meppel. Hij wijst erop dat nog zo'n 15 procent van de rachitis-patiënten uit Nederlandse gezinnen komt. Gealarmeerd door eigen ervaringen en uitspraken her en der in den lande, trekt hij al een tijdje aan de bel over het probleem van slechte voeding bij kinderen uit gezinnen met een minimumin komen. Uit een aantal Britse on derzoeken blijkt een zeer duidelijk ACHTERGROND verband tussen werkloosheid, lage inkomens en een achterblijvende groei en ontwikkeling van kinde- Zo blijkt uit een onderzoek in Glasgow dat baby's uit de lage so ciale milieus een lager geboortege wicht hebben dan baby's uit hoge re milieus en dat ze ook later min der snel groeien. Kinderen van werklozen blijken nog minder te wegen. Verder komen kinderen uit arbeiderswijken veel vaker in het ziekenhuis terecht. Dat laatste is ook Baldews eigen ervaring. „Een aantal collega's zegt: waar praat je over? Die groepen waar je het over hebt, hebben geld genoeg, maar ze besteden het aan een video of patat of chips. Ik kan daar alleen maar op zeggen: als het zo is dat de zwakkeren in de maatschappij vol doende geld hebben, maar het ver keerd besteden, dan ben je als overheid niet geslaagd op het ge bied van de gezondsheidsvoorlich- ting. Je moet het verschijnsel niet opzij schuiven omdat mensen hun geld misschien niet goed gebrui ken". Inkomens dalen Dat een slechte besteding van het geld niet de enige oorzaak van de problemen is, blijkt uit het feit dat de ondervoedingsverschijnse- len toenemen op het moment dat de inkomens dalen en dat rachitis, net als vroeger, opduikt in de zwakste groepen van de samenle ving. Onder ondervoeding moeten we ons niet zoiets voorstellen als in Ethiopië. Kinderen zullen in Ne derland over het algemeen wel met een volle maag naar bed gaan. Het gaat in Nederland vooral om een zijdige voeding. Maar ook daar door raakt een mens ondervoed. Baldew: „Het is niet alleen rachi tis. Kinderen blijken bij zieken huisopname te lijden aan bloedar moede, vitamine C gebrek (wat kan leiden tot scheurbuik), wor minfecties en klachten aan de luchtwegen. Ondervoede kinderen groeien minder goed, worden apa- tisch, kunnen slecht meekomen. Voor het groeien van de hersenen is ook voedsel nodig. In het Neder lands hebben we daar zo'n mooie uitdrukking voor: ze gedijen niet". „Hoe groot de omvang van het probleem is, is heel moelijk na te gaan. De helft van de rachitispa- tiënten is nog niet zo ziek datje het ontdekt. Veel patiënten worden bovendien door hun huisarts be handeld. In een vroeg stadium is dat erg makkelijk, je hoeft alleen maar wat druppeltjes voor te schrijven". Politiek Druppeltjes bestrijden de ziekte, maar zijn geen oplossing van het probleem, vindt Baldew: „De ech te oplossing is politiek, sociaal en economisch.De beste garantie voor het gezond opgroeien van kin deren is een voldoende inkomen, fatsoenlijke huisvesting, goed eten, onderwijs en een veilige woonomgeving. Dat zijn de peilers onder de gezondheidszorg. Als die dingen in orde zijn, komen allerlei ziekten gewoon minder voor. TBC en hersenvliesontsteking bijvoor beeld zijn door de welvaart bijna geheel verdwenen. En voorkomen is beter dan genezen. En boven dien goedkoper". Het besluit om 5 mei 1985 ge woon op zondag te vieren zal niet opnieuw worden overwogen. Dat deelt minister-president Lubbers mee in een brief aan het Interkerkelijk Contact in Over heidszaken (Cio). In het Cio zijn achttien kerken vertegenwoor digd. Het had de premier ge vraagd, bijzondere aandacht te schenken aan de verzoeken om in verband met godsdienstige ge voelens van bepaalde groepen de viering naar maandag 6 mei te verschuiven. Lubbers wijst er in zijn brief op, dat een grote meerderheid van de Tweede Kamer een des betreffende motie (van Schutte en Faber) heeft verworpen. Ook is het van belang, dat bij Konink lijk Besluit van 12 maart 1982 5 mei als 'algemeen erkende feest dag' is aangewezen. Bij de vele discussies over. deze zaak is de minister-president gebleken, "dat veel oprechte christenen geen behoefte hebben aan ver schuiving van de viering naar een andere dag". Raad van Kerken. De Raad van Kerken in Nederland gaat werken aan een standpunt over 'het recht van het individu om zich vrij te ontplooien én de roe ping van het individu om de ge meenschap te dienen'. Dat zegde een delegatie van de raad giste ren toe in een gesprek met een afvaardiging van het CDA. Op de agenda voor dit gesprek stonden drie onderwerpen: het mediabe leid, het voorontwerp van de wet 'Gelijke behandeling' (anti-dis criminatie) en het 'spreken van de kerk'. Wegens tijdsgebrek kon het laatste niet aan de orde komen. Voorzitter Bukman van het CDA zei na afloop van het ge sprek, dat een partij als het CDA behoefte heeft aan een gezagheb bend woord van de kerken over de relatie tussen de vrijheid van het individu en zijn taak in de sa menleving. "Zo'n standpunt verklaring helpt ons méér dan uitspraken over concrete vraag stukken of een gedachtenwisse- ling over wetsartikelen", zei Bukman. Er is afgesproken, het gesprek voort te zetten. Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men naar Ridderkerk B. J. van Vreeswijk Zetten-Andelst, naar Montfoort C. Stelwagen Drie- sum; bedankt voor Hendrik Ido Ambacht P. J. den Admirant Waardenburg-Neerijnen, voor Krimpen aan de IJssel W. J. J. Koelewijn Woubrugge. Gereformeerde Kerken: be roepen te Schagen (deelwerk) kandidaat J. E. Post Hospers en mevrouw drs. T. Plattje, beiden Kampen; aangenomen naar Arn hem (deelwerk) T. Vossen en me vrouw kandidaat H. Muns, bei den 's Graveland, naar Putten J. Muntendam Spijkenisse. 'Diep verontrust'. De over grote meerderheid van de Haar lemse pastores is 'diep veront rust' over de gevolgen van het economische beleid van de rege ring. "Het staat haaks op de ge rechtigheid", schrijven 27 rooms-katholieke en 15 protes tantse pastores. (Er werden in to taal 59 pastores aangeschreven; geen van hen reageerde nega tief). De pastores doen een dringend beroep op de regering om "de be langen van mensen met een uit kering, buitenlandse arbeiders en andere kwetsbare groepen meer te behartigen dan tot nu toe gebeurt en de lasten van de eco nomische crisis niet op hun schouders af te wentelen". Die lasten drukken nu onevenredig op deze groepen, vinden dé Haarlemse pastores. Vernielingen Onbekenden hebben 's nachts in de hervormde Opstan- dingskerk in Schiedam grote vernielingen aangericht. Ze be kladden muren met hakenkrui zen en leuzen tegen Joden en Turken, beschadigden kasten, verscheurden bijbels en liedboe ken en namen de doopvont, avondmaalsgerei en geld uit of ferblokken mee. Alles ze konden smijten is gebruikt. De predikant, ds. L. de Ru, had het over een 'totale puinhoop', een soort 'beeldenstorm'. Vol gens hem is dit niet het werk van 'dronken onbenullen' geweest, maar een goed georganiseerde haat-actie. Het is de politie nog niet duidelijk in welke richting zij de daders moet zoeken. Dit soort vandalisme was nog niet eerder in Schiedam voorgeko- Naar Zuid-Afrika. De Rot terdamse predikant H. Huting, tweede voorzitter van de her vormde synode, zal de Neder landse Hervormde Kerk verte genwoordigen bij de herdenking van het tienjarig bestaan van de 'Belijdende Kring' in Zuid-Afri ka op 8 en 9 december in Johan nesburg. Deze organisatie heette eerst 'Broederkring', maar omdat er ook vrouwelijke predikanten toetraden, moest de naam wor den veranderd. Er zijn ongeveer 300 predikanten lid van. Doel is: bestrijding van de apartheid, zo wel binnen als buiten de kerk. Lid van de kring is ook dr- Allan Boesak, voorjitter van de We reldbond van Hervormde en Ge reformeerde Kerken (Ware). Hij was in 1982 gast van de hervorm de synode. Pauskrant. De joodse achter gronden van het 'Onze Vader', de activiteiten van 'Pax Christi Ne derland' en de 'boodschap die protestanten aan de paus heb ben' zijn enkele onderwerpen die aan bod komen in de tweede 'Pauskrant'. In de week vóór Kerst zal deze verschijnen. De hervormde predikant van Maastricht, ds. R. van den Beid, spreekt in een artikel onder de kop 'Hebben Nederlandse pro testanten een boodschap aan de paus?' de hoop uit, dat tijdens het bezoek meer over het geloof dan over de kerk zal worden ge sproken. Vermaning van kerkelijke me dewerkers zou plaats moeten maken voor meer aandacht voor hun arbeid ten dienste van vrede en gerechtigheid. De predikant hoopt op meer moed in het spre ken van de kerk 'tegenover de Pilatussen en de Herodessen'. De 'leer' zou wat minder nadruk moeten krijgen. Meer aandacht verdienen de 'leerhuizen', "waar de Schriften worden geopend tot opbouw van het samen-kerk- zijn". Er moet niet zozeer 'Ro meins' over ontwikkelingen in de kerk worden gesproken als wel 'Utrechts', 'Gronings' of 'Roermonds'.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13