SPAARSELECT REKENING 5 PT KNVB negeert ultimatum RB onderscheiden Een demonstratie van RENTE 53/4% Bokser Coetzee vecht door 'Dan maar naar de rechter' Karpov en Kasparov nu dicht bij record Best de bak in op Olympiade Pasje voor Engelse supporters Gelpke plaatst zich voor NK Schaakverlies DINSDAG 4 DECEMBER 1984 SPORT PAGINA 11 Nog één streekderby zal ik dit sei zoen proberen, maar als die ook met zoveel deprimerend niets doen is gevuld als eerder RCL- Quick Boys en zaterdag Rijns- burgse Boys-Noordwijk dan houd ik dit soort krachtmetingen voorlopig maar voor gezien. Dan liever een potje jeu de bou les, want dat geeft meer vertier. Derby's vroeger trof je er van alles en nog wat in aan en nu be schouwen trainers en spelers ze als ontmoetingen waarin liefst zo weinig mogelijk dient te gebeu- De eerste helft van Rijnsburgse Boys-Noordwijk liep gewoon re clame voor de verveling, de bang broekerigheid, ja de schijtlijste- righeid, die je tegenwoordig zo onthutsend vaak in de voetbal sport aantreft. Het is verre van elegant gezegd, maar ik weet niet zo gauw hoe ik beter onder woor den moet brengen dat het vodde was. Dat de toeschouwers (heel wat minder dan verwacht) in de rust niet massaal naar de kassa liepen om hun entreegeld terug te eisen, pleit voor hun lankmoedig heid en zelfbeheersing. Wat een treurigheid! Geen wonder dat een groeiend aantal mensen wordt besprongen door nostalgische gevoelens. Het heden biedt niks om over te praten. Die eerste helft had door de trainers op het schaakbord kunnen wor den afgedaan. Daarvoor had niemand zich behoeven om te kle den. Na rust trapte Noordwijk er een balletje in, waardoor Rijns burgse Boys zich verplicht zag meer risico te gaan nemen. Dat leverde nog twintig aanvaard bare minuten op, maar die kon den de woestenij die er aan voor af was gegaan niet meer goed maken. Noordwijk won door de goede afloop van een geïsoleerd moment. (De tweede treffer deed er weinig meer toe). Het was al lerminst een zege waaraan de roodwitten glorie konden ontle nen. Na afloop in de bestuurskamer van Rijnsburgse Boys duurde het enige tijd voordat de stemming er een beetje in kwam. Iedereen zat met een pot bier of een recht- op-neertje voor zich, maar vrij wel niemand zei wat. De naast mij zittende sportarts Har Meyer nam het tafereel verbaasd waar en zei fluisterend: "De Rijnsbur- gers zijn door treurigheid bevan gen en de Noordwijkers zijn te beleefd om hun klep open te trek ken". Ik denk dat de stilte vooral het resultaat was van het feit dat we zo bitter weinig hadden ge zien. Na 90 minuten derby-voet bal viel er eigenlijk niets te zeg gen. ming. Een paar jaar terug zou den de deskundigen er geen twij fel over hebben gelaten dat do ping niet alleen gevaarlijk is voor de gezondheid, maar ook strijdig met de sportethiek. Men kon maar een ding doen: het kwaad bestrijden. Die zwart-wit situatie bestaat niet langer. Er lijkt wat meer to lerantie te komen. Twee recente, grote discussie bijeenkomsten over doping-ge bruik hebben aangetoond dat a) de meningen zeer verdeeld zijn over de schadelijkheid van bijv. het gebruik van spierversterken- de middelen onder medische con trole en b) dat het weinig zin meer heeft om alleen maar nee- en-noa-eens-nee te zeggen, omdat doping niet meer uit de top)- sport is weg te halen, alle contro les ten spijt. In Utrecht, op het congres over 'Doping en sport', kon men ken nisnemen van de redenering dat doping-gebruik niet geïsoleerd moet worden gezien, maar dient te worden bekeken in het licht van het algemene streven om prestaties te verbeteren. Toen amateurisme niet meer voldoen de was, kregen we professionalis me. Daar werd, vooral in ons land, heel lang uitermate afkeu rend over gesproken. Tot het niet meer viel te keren. Schaatsenrijders en skiërs schakelden over van gewone slob- berpakken naar aero-dynami- sche kledij. In de atletiek werden sintelbanen vervangen door kunststofbanen, startblokken kwamen in de plaats van het ge graaf van kuiltjes, bij het pols stokhoogspringen ging men van de bamboestok over naar de alu- miniumstok en vandaar naar het fiber glas-exemplaar. En kijk eens wat we op het gebied van de racefiets voor dolle ontwikkelin gen meemaken. Eindeloos is het gesleutel aan middelen en appa ratuur. Kan men in dat hele proces van 'sneller, hoger, sterker' verwach ten dat de mens aan zijn eigen lijf voorbijgaat? Nee. Maar het is wel heel wat anders dan geschaaf aan allerlei apparaten. Dat raakt de gezond heid niet, doping wèl. Hier liggen grote gevaren op de loer. Als de topsporter, onder gedegen medi sche toezicht, speciale middelen neemt om de vereiste zware trai- ningsarbeid te kunnen verrich ten, dan is dat misschien nog tot daaraan toe. Maar hoe zal dat in de brede, lagere regionen worden vertaald? Jan, Piet en Klaas kunnen daar een teken in zien dat je be ter maar meteen kunt gaan pak ken, want anders maak je so wie so niets klaar. Je belandt dan in heel korte tijd in een jungle met rampzaligheid. Vele experts vre zen echter dat we ons daar nu al in bevinden en menen dat open heid en verstandige begeleiding meer zal opleveren dan afwij zing en straffen. Ik bezie het allemaal met grote huiver. Dat ligt aan mijn sport- opvoeding, die andere waarden op het oog had: sport als middel, niet als doel op zichzelf; een be zigheid waarin het voor alles om een plezierige ontwikkeling van je natuurlijke mogelijkheden ging. Het klinkt wat deftig, maar zo was het. De Volkskrant schreef zaterdag in een commentaar "Doping strijdig met betekenis van sport". Diep in mijn hart onderschrijf ik het van harte. Maar ik ben bang dat het hier gaat om de betekenis van sport, zoals die gold in de we reld van gisteren. Gezondheid Bij de Olympische Spelen van 1984 toonden de Verenigde Sta ten zich veruit de succesvolste na tie. Drieentachtig gouden en ook nog handenvol medailles van mindere metaalsoorten vielen de Amerikanen ten deel. De oogst was zeker geflatteerd omdat bij na het gehele Oostblok ontbrak, maar zelfs als je daar rekening mee houdt, was de Amerikaanse prestatie opmerkelijk. Correspondeert dat nu ook met een grote lichamelijke gezond heid of fitheid onder brede lagen van de Amerikaanse jeugd? Je zou het wel denken, want top sporters zijn meestal de eindpaal van een brede basis, een soort py- ramide-achtige structuur. Welnu, een recent onderzoek van de Amerikaanse NSF onder vier miljoen jongens en meisjes in de leeftijdsgroep 6-17 jaar heeft aangetoond dat fitheid en gezondheid van de Amerikaanse jeugd duidelijk teruglopen. Slechts 36% voldeed aan de stan daardeisen voor een "redelijk ge zonde tiener". In 1982 was dat nog 43%. Een ander onderzoek, verricht door het Amerikaanse ministerie van gezondheid, onder college studenten wees uit dat ze aan merkelijk dikker zijn dan die van de jaren zestig. De conclusies uit beide onder zoeken stemmen overeen en zijn zorgwekkend: een groeiend aan tal Amerikanen gaat de volwas senheid in met een, vergeleken bij vroeger, duidelijk minder goede gezondheid. Beide onderzoeken wijzen als een der oorzaken aan dat de scholen in het kader van JAN JANSSEN aan het eind van 'zijn' Tour (1968). de bezuinigingen te drastisch zijn gaan schrappen in de sport programma's. (Schoolsport in Amerika is iets heel anders dan in Nederland). In hoeverre een lossere levens wijze en steeds slechtere voedsel- patronen hierbij ook een rol spe len, vond ik niet vermeld in het artikel van het Amerikaanse sportblad 'Sports Illustrated', waaruit deze gegevens zijn ge haald. Die lijken mij er toch ze ker bij te moeten worden betrok ken. In elk geval kan worden gezegd dat de andere kant van al die gouden medailles in Los Angeles er bepaald niet florissant uitziet. Sports Illustrated wijst ook op iets anders. Heel de in Amerika woedende fitheidsrage (op gang gekomen door Jane Fonda en an dere apostelen op het gebied van de lichaamscultuur) heeft een veel beperktere reikwijdte dan tot dusver werd aangenomen. "Het blijkt iets te zijn voor vol wassenen uit de betere mid denklasse en gaat vrijwel geheel voorbij aan scholieren en andere bevolkingsgroepen". Tour Van de hand van Wim Amels is onlangs 'De geschiedenis van de Tour de France 1903-1984' ver schenen, een uitgave van Sport en Publiciteit, Viergang 19, Mij drecht, bestelprijs f40.25. Het boek beschrijft elke Tour in hoofdlijnen, geeft de namen van alle etappe-winnaars, steeds het complete eindklassement en een geschreven en gefotografeerd portret van iedere winnaar. In Nederland zijn door de ja ren heen tal van boeken en boek jes over het Franse wielerspekta kel verschenen, maar naar mijn weten nimmer een werk dat zo naar volledigheid streefde. In 145 pagina's wordt de histo rie van de Tour in gemakkelijk leesbaar proza uitgestald. Al in zijn boek over Zoetemelk heeft Amels zich laten kennen als iemand die de wielersport en de vedetten een grote hoogachting toedraagt. Kritiek op toestanden en praktijken zul je bij hem niet gauw aantreffen. Een werk als dit, geschreven door een aanmerkelijk kritischer geest, zou de Tour stellig in een wat juister licht plaatsen. Maar ja, je kunt niet alles tegelijk heb ben, zei mijn moeder altijd. Amels gezwoeg in oude archie ven heeft in elk geval een aange naam boek opgeleverd. Doping Wie de berichten de afgelopen tijd heeft gevolgd over doping-ge bruik ziet dat er, althans in Ne derland, sprake is van een zekere verschuiving in de oordeelsvor RIJNSBURG Rijnsburgse Boys heeft de Leidse advo caat mr. A.R.M. van der Pluijm opdracht gegeven een kort geding tegen de KNVB voor te bereiden. Het bestuur van de zaterdagamateurvereniging wil de voetbalbond langs deze weg dwingen het bekerduel in Eindhoven tegen PSV op een zaterdag vast te stellen. Aanvankelijk was 12 januari als da tum gereserveerd voor dit duel uit de tweede ronde van de 'grote' KNVB-beker, maar vorige week werd Rijnsburgse Boys gesom meerd om al op dinsdagavond 11 december naar Eindhoven te ko men. Behalve dat de amateurver eniging een flink bedrag aan recet te misloopt, komt de club op voor zijn supporters, die op een doorde weekse dag onmogelijk even heen en weer naar de vaderlandse licht stad kunnen. "En dat zijn er bij el ke uitwedstrijd toch weer zo'n 700 tot aldus secretaris en elftal- leider Gerard van Zuylen. PSV, dat zonder nader overleg met het bestuur van de Rijnsburg se eersteklasser de KNVB verzocht het bekerduel naar 11 december te verplaatsen in verband met het aangaan van buitenlandse ver- Cano overleden GUADALAJARA (SID) - Federico Cano, een wieleramateur uit Mexi co, is overleden aan de gevolgen van een valpartij. De 18-jarige ren ner liep tijdens de Ronde van Me xico een schedelbreuk op. Vanaf dat moment, op 26 november, was hij reedg klinisch dood. Cano was het tweede dodelijke slachtoffer in de wielersport dit jaar. Eerder verongelukte Joaquim Agostinho, de 42-jarige beroeps- renner uit Portugal, die in de Ron de van de Algarve over een hond was gevallen. plichtingen, wilde niet met Rijns burgse Boys onderhandelen over een andere speeldatum. Ultimatum De profclub verwees de ama teurs door naar 'Zeist'. Rijnsburgse Boys vond daar nauwelijks gehoor en schakelde advocaat Van der Pluijm in. Pas gistermiddag half drie, ruim na het verstrijken van het door Rijnsburgse Boys gestel de ultimatum (twaalf uur 's mid dags), kwam er bij de Leidse jurist een telex binnen. Secretaris van Zuylen wilde niet concreet op de inhoud ingaan, maar vertelde wel dat het bericht geen steekhouden de argumenten bevatte om ak koord te gaan met verplaatsing naar 11 december. De Rijnsburgers hopen die ver plaatsing nu alsnog via de rechter af te dwingen. Van Zuylen: "Wij hebben op een correcte manier ge vraagd of het duel op een zaterdag kan worden gespeeld, ook omdat wij op dinsdagavond nauwelijks een redelijk elftal op de been kun nen brengen. Dan verwachten wij ook netjes en op tijd antwoord. Wij vinden dat wij gelijk hebben. Het reglement vermeldt dat wedstrij den tegen zaterdagamateurs ook op zaterdag moeten worden ge speeld. Vooral voor onze suppor ters hebben we besloten om naar de rechter te stappen". De verwachting was gisteravond dat het geding donderdag of vrij dag dient. In het aanstaande week einde of uiterlijk maandag volgt dan de uitspraak. ADVERTENTIE - Saldo dagelijks opvraagbaar - Tot f 3000,- per maand vrij opneembaar. - Zelfs contant aan de balie. - Daarboven 1% retourrente. NUTSSPAARBANK DE DICHT BIJ HUISBANK. leidse spaarbank 5 baasd waren over de snelheid waarmee de moeilijkheden in de partij teniet waren gedaan, waren zij het er toch over eens dat de overgebleven stelling voor geen van beide spelers gevaar inhield. Na de 24e remises staan Karpov en Kasparov in ieder geval op het punt geschiedenis te maken. Mocht er in de dertigste partij ook tot een puntendeling worden over gegaan, dan evenaren de twee spe lers de het record aantal remises in een tweekamp om de wereldtitel. De vorige schakers die 25 maal de punten deelden, waren José Raoul Capablanca en Aleksander Alje- chin tijdens hun duel in 1927. Het zettenverloop is: Karpov (wit) Kasparov. Slavisch. 1 Pgl-f3 d7-d5, 2. d2-d4 Pg8-f6, 3. c2-c4 e7-e6, 4. Pbl-c3 c7-c6, 5. e2-e3 Pb8-d7, 6. Lel-d3 d5 x c4 7. Ld3xc4 b7-b5, 8. Lc4-e2 Lc8-b7, 9. a2- a3 b5-b4, 10. Pc3-a4 b4xa3. 11. b2xa3 Lf8-e7,12. 0-0 0-0,13. Lcl-b2 c6-c5, remi- LONDEN (RTR) - De vroegere Noordierse voetbalinternatio nal George Best heeft gisteren twaalf weken gevangenisstraf tegen zich horen eisen wegens het beledigen van een politie agent, het rijden onder in vloed en het geen gehoor ge ven aan een oproep van het ge rechtshof. De 38-jarige voor malige aanvaller van Man chester United deed voor de Londense rechtbank geen moeite de strafbare feiten te ontkennen. „Ik zie geen reden in uw zaak een uitzondering te maken, omdat uw naam toe vallig bekend is", zei rechter William Robbins maandag bij de behandeling. De politie hield Best, die met teveel alcohol op achter het stuur van zijn auto zat, een maand geleden aan voor de deur van Buckingham Palace, de Londense residentie van de Engelse koningin. Hij werd op. borgtocht vrijgelaten, maar later toch gearresteerd, omdat hij niet voor de rechter was verschenen. De aanklacht we gens belediging was een ge volg van de moeilijkheden, die Best maakte bij zijn arresta tie. George Best ontpopte zich in de jaren zestig als een op merkelijk buitenspeler, maar wel één, die moeilijk het leven van een superster kon combi neren met de discipline van een topsporter. Hij werd in 1974 door Manchester United aan de kant geschoven. Later maakte hij nog verscheidene keren een kortstondige terug keer. „Ik ben een alcoholist. Ik heb al twaalf jaar een drank probleem", verklaarde Best vorig jaar nog. MOSKOU (AFP) - De 29e partij om de wereldtitel schaken in de twee kamp tussen tussen Anatoli Kar pov en zijn uitdager Gary Kaspa rov, werd de kortste ontmoeting sinds het begin van het duel 10 sep tember. Al na dertien zetten achtte Kasparov gisteren in Moskou ver der spelen onrendabel. Zijn remise aanbod werd door de titelverdedi ger, die met een 5-0 voorsprong nog slechts één winstpartij nodig heeft om wereldkampioen te blij ven, snel aangenomen. Kasparov verraste Karpov met de Slavische variant van het damega- biet. Voor het eerst in de twee kamp werd deze variant gespeeld. De wereldkampioen gebruikte op de achtste zet nogal wat tijd, maar hij voorkwam er wel mee dan Kas parov enige greep op de stelling kreeg. LONDEN (DPA) - De Engelse voetbalbond zou iedere voetbal supporter, die kaarten aanvraagt voor een landen wedstrijd in het buitenland, in het bezit moeten stellen van een pasje, voorzien van foto en handtekening. Dat is het plan van Neil McFarlane, de minis ter van sportzaken, die het inmid dels tot ver over de grenzen be ruchte gedrag van Engelse suppor ters wil beteugelen. McFarlane beoogt met het zetten van een aantekening op het pasje als een voetbalaanhanger in het Ibuitenland over de schreef gaat herhaling uit te sluiten. Via de cen trale computer kunnen de namen van de wegens vandalisme bestraf te personen worden doorgegeven aan de kaartverkoopadressen van de voetbalbond. De betrokken supporters zal dan geen toegangs bewijs worden verkocht. Mocht het plan succes hebben, dan kan het systeem ook worden ingevoerd voor de competitiewedstrijden van de clubs en voor duels in Europees verband. Het ministerie van bin nenlandse zaken, dat eerder een voorstel afwees om het paspoort van bij rellen betrokken voetba laanhangers in te trekken, heeft het nieuwe plan met vreugde be groet als een welkome stap ter be strijding van uitwassen. THESSALONIKI (DPA) - Het Ne derlandse mannenteam heeft de wedstrijd voor de dertiende en voorlaatste ronde van de schaako lympiade tegen Joegoslavië met 2,5-1,5 verloren. Nadat zondag bij de 1,5-1,5 Paul Scheeren zijn partij tegen Kovacevic in een slechte stelling had afgebroken, verloor de Nederlander gisteren op een rust dag de partij alsnog. De resterende uitslagen van de der tiende ronde zijn: Mannen: Nederland - Joegoslavië 1,5-2,5, Colum bia - Engeland 0,5-3,5, Polen - China 1,5- 2.5. JOHANNESBURG (AFP/DPA) - De Zuidafrikaanse bokser Gerrie Coetzee, die zaterdagavond in Sun City door de Amerikaan Greg Page werd onttroond als wereldkam pioen in het zwaargewicht (WBA- versie), heeft protest aangetekend tegen de uitslag van het gevecht. Coetzee betoogt, dat de gongslag voor het einde van de achtste ron de ruim driekwart minuut te lang uitbleef, waardoor hij in feite bui ten de officiële tijd knock-out werd geslagen. Volgens de tijdwaarne- mer wees de klok op dat moment pas twee minuten en 52 seconden aan, maar controle aan de hand van videobeelden leerde, dat de ronde in werkelijkheid drie minuten en 48 seconden heeft geduurd. Ook Janks Morton, de trainer van Page, gaf toe, dat de chrono meter had gelogen. Waarnemers merkten nog op, dat de klok al bij de voorafgaande partij niet goed functioneerde. Coetzee klaagde voorts over het verloop van de vijf de ronde, toen hij na de gongslag tegen het canvas werd geslagen. De Zuidafrikaan kreeg van de Ve nezolaanse scheidsrechter Isidoro Rodriguez de reglementaire vijf tellen rust om bij te komen van de klap. Volgens de Zuidafrikaanse offi cial Klopper, een voormalige voor zitter van de WBA, maakt het pro test van Coetzee weinig kans en is de beslissing van de jury definitief. Page heeft inmiddels verklaard, dat hij bereid is te onderhandelen over een revanche. Stand na de voorlaatste ronde: 1. en kampioen Sowjet-Unie 38,5 punt, 2. Engeland 34, 3. Verenigde Staten 33, 4. Hongarije 32,5, 5. Bondsrepubliek Duitsland 31 1 afgebroken partij), 6. Roemenië 31,7. Joegoslavië, Filippijnen 30,5, 9. China, Cuba, Bulgarijè'MO Vrouwen: Engeland - Roemenië 1,5-1,5, Bulgarije - Brazilië 2-1, Bondsrepubliek Duitsland - Zweden 1,5-1,5. Stand na de voorlaatste ronde: 1. en kampioen Sowjet-Unie 30 punten, 2. Bulgarije 26, 3. Roemenië 25,5, 4. Chi na 24,5, 5. Bondsrepubliek Duitsland 24, 6. Hongarije, Polen, Joegoslavië, Enge land 23, 10. o.a. Nederland 22,5. LEIDEN - Peter Gelpke heeft zich verzekerd van het recht tot deelname aan de volgend jaar te verspelen nationale schaakkampioenschappen. De voor Philidor spelende wiskundestudent verzamelde tijdens de in Eind hoven verspeelde voorwedstrijden een score van 5V2 uit 7, hetgeen de Leidenaar een tweede plaats en daarmee deelname in de finales oplever de. Jeroen Piket, de tweede Leidse deelnemer, kwam via een remise tegen Van Dop en winst tegen Timmerman op een niet onverdienstelijk totaal van 4 uit 7 uit. PARIJS De Ier Sean Kelly (op deze ANP-foto in het mid den) heeft gisteren in Parijs de super prestige-prijs ontvangen omdat hij in het afgelopen wie- Ierseizoen het meest constant heeft gepresteerd. De Zwitser Nikki Ruttimdnn (links) ont ving de zogenaamde promotion internationale-prijs, terwijl de onderscheiding voor de beste Franse renner van dit jaar, de prestige-trofee, naar de Ber nard Hinault ging. Deze Fran se beroepsrenner eindigde in het super prestige-klassement overigens achter Kelly op de tweede plaats. De 30-jarige Bretonse here- boer kondigde gisteren tijdens een interview met de Franse ra dio aan dat hij over twee jaar definitief van de racefiets zal stappen. "Welk beroep er daar na in mijn paspoort komt te staan, is nog onzeker", aldus de viervoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk. "Ik heb belangen in een veefokbedrijf in Engeland, maar de leiding daarvan is in handen van een ander".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11