Arafat mag met Hoessein praten Afghaans verzet dringend heeft steun nodig Extra noodhulp VS voor, Afrika PLO steunt 'diplomatieke' koers Lima is 'Calcutta' van Latijns-Amerika YS: Nederland en België plaatsen tijdig raketten Albanië herdenkt 40 jaar stalinisme VRIJDAG 30 NOVEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 AMMAN/DAMASCUS/TEL AVTV (Rtr./UPI/AFP) - De Palestijnse Nationale Raad (PNC) heeft PLO-leider Jasser Arafat zijn vertrouwen gegeven om door te gaan met het verbete ren van de banden met Jordanië en steunt zijn pogingen om de banden met Egypte aan te halen. In de slotverklaring wordt echter het vredesplan van de Jordaanse koning Hoes sein niet genoemd. LIMA (IPS) - De Peruaanse hoofdstad Lima dreigt de "Calcut ta van Latijns-Amerika" te wor den. Door het enorme tekort aan huizen worden steeds meer men sen dakloos. Dit zegt Jorge Aven- dano van de Nationale Commissie voor Hervorming van het Burger lijk Wetboek in Peru. "Calcutta is geen ver van ons bed staande fantasie meer, het wordt steeds meer realiteit bij ons", aldus Avendano, die een bezoek aan de Indiase miljoenenstad heeft ge bracht. "In Calcutta zijn meer dan een miljoen daklozen, die zelfs het kleinste stoepje 's avonds in een slaapplaats omzetten. Zij leven en sterven op straat. Als er niets in Li ma gebeurt, zijn wij over vijftien jaar net zo ver", aldus Avendano, die deskundige is in stadsontwik keling. Momenteel leeft de helft van de van Lima, ongeveer 2,5 miljoen mensen, in krottenwijken. Huizen en hutjes zijn gebouwd van afval op instabiele zandbanken aan zee. De buurten beschikken over water noch riolering. Het probleem wordt door twee factoren versterkt: een jaarlijkse bevolkingsgroei van drie procent en een buitenlandse schuld die per jaar een derde van de inkomsten uit de Peruaanse export opeet. Avendano voegt eraan toe dat Li ma niet de enige Latijns-Ameri kaanse stad is die met deze proble men heeft te kampen. Op de veer tiende Interamerikaanse conferen tie over de bouw, vorige maand in Lima gehouden, werd een rapport gepresenteerd van bouwdeskundi- gen. De regeringen moeten beginnen met het treffen van voorzieningen om de snelle bevolkingsaanwas op te vangen, anders zal de levens standaard van de mensen snel achteruit hollen, zo waarschuwen de deskundigen in hun rapport. Avendano is het met de bouw meesters eens en vindt dat de rege ringen van Latijns-Amerika on middellijk moeten gaan investeren in de infrastructuur van grote ste den. Er moeten projecten voor hui zenbouw. waterleiding, riolering en elektriciteit komen en er moe ten snel scholen en ziekenhuizen worden gebouwd. De mogelijkheden om dit te rea liseren zijn evenwel niet erg groot, zo voorspelde de Argentijnse dele gatie in een apart rapport op het conferentie. "Regeringen worden met deze taken opgezadeld in een tijd van zware financiële en econo mische moeilijkheden. Meer dan de helft van de verdiensten uit de export zal moeten worden besteed aan rente en aflossingen. "Dan schiet er weinig over om voorzie ningen te betalen voor onze groeiende bevolkingen", zo staat in het Argentijnse rapport. Avendano vreest dat die deskun digen niet ver naast de waarheid zitten. "En daarom ligt Calcutta om de hoek". Het Palestijnse „parlement in bal lingschap" sprak zich eenstemmig uit voor de opschorting van het lid maatschap van zeven door Syrië gesteunde rebellen die ernstige kritiek hebben op het leiderschap van Jasser Arafat. Arafat beloofde in zijn slotrede plechtig de strijd voor een eigen Palestijnse staat voort te zullen zet ten. Nadat hij was herkozen als voorzitter van het dagelijks be stuur van de Palesijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) zei hij: „Ik beloof plechtig en zweer tot mijn volk dat wij onze weg zullen blij ven volgen, met onze wapens en ondanks alle samenzweringen en moeilijkheden, totdat wij terugke ren in Palestina, in Jeruzalem". Arafat, wiens toespraak recht streeks werd uitgezonden door de Jordaanse radio en televisie, richt te zich tot de Palestijnen in door Israël bezet gebied met de woor den: „Wij zullen dit zionistische front bestrijden om ons land en on ze heilige plaatsen te bevrijden. Ik zeg tot ons volk waar het ook WASHINGTON (Rtr./ANP) - De Verenigde Staten zijn van mening dat Nederland en België de nieuwe generatie Amerikaanse kernraket ten volgens het overeengekomen tijdschema zullen plaatsen on danks de binnenlandse problemen over de kwestie. Dit heeft een hoge Amerikaanse functionaris gezegd. In een persgesprek met verslag gevers over het onderhoud dat pre sident Reagan vandaag zal hebben met de Westduitse Bondskanselier Helmut Kohl zei de functionaris dat de Amerikaanse bondgenoten in Europa de stationering van nieu we kernraketten voor de middel lange afstand steunen, wegens het ontbreken van een wapenbeheer- singsakkoord tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten. „Wij denken dat de Belgen en de Neder landers volgens schema zullen voortgaan", aldus de ambtenaar, die niet met name genoemd wilde worden. De Belgische premier, Wilfried Martens, van de christelijke volks partij (CVP), heeft voorgesteld de plaatsing van 48 kruisraketten uit te stellen tot na maart volgend jaar (de oorspronkelijke datum). Dit zo geheten „geactualiseerde" stand punt van de CVP werd afgelopen maandag aldus verwoord: „Zolang er serieuze kansen bestaan om (bij onderhandelingen) tot een gunstig resultaat te komen, moeten die kansen volledig benut worden en zolang heeft de Belgische regering geen dwingende reden om een de finitief besluit te nemen over de plaatsing van kruisraketten op Bel gisch grondgebied". Volgens waarnemers moet deze uitspraak van de CVP worden ge zien als een politieke zet tegen de socialisten, die met hun afwijzende standpunt over de plaatsing de meerderheid van de publieke opi nie achter zich hebben. Verkiezin gen zullen voor het eind van het volgende jaar worden gehouden. De eerder aangehaalde Ameri kaanse functionaris zei over de CVP: „Dat is slechts één partij" (van de rooms-liberale regerings coalitie). „De Belgische regering heeft aangegeven dat zij volgens schema zal voortgaan", zo voegde hij er aan toe. Op de vraag of de Verenigde Staten dat opvatten als een verplichting om te plaatsen, antwoordde hij: „Ja, dat doen wij". De Nederlandse regering heeft in juni besloten het besluit om tot plaatsing van 48 kruisraketten over te gaan, uit te stellen tot volgend jaar november. Er zal tot plaatsing worden overgegaan als er dan geen wapenbeheersingsakkoord is ge sloten tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, en als Moskou het aantal van 378 SS-20 raketten in de tussenliggende periode heeft uitgebreid. woont, wij hebben een samen komst met zonsopgang en de zons opgang is naderbij". Met één dag vertraging begon de Palestijnse Nationale Raad aan de bespreking van het „politieke ver slag" dat de basis zal zijn voor het nieuwe beleid van de PLO. Er was nog geen definitieve tekst voor handen maar verscheidene leden zeiden dat de ontwerpversie een duidelijke overwinning was voor het gematigde beleid van Jasser Arafat. In het concept werd een nieuwe stap gezet naar nauwere betrekkingen met Jordanië. Het bevatte de oproep aan de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie (PLO) „de banden te versterken en pogin gen te coördineren voor een geza menlijke actie om Palestijns en Arabisch bezet gebied te herwin- Over Egypte werd Arafat van alle blaam gezuiverd voor zijn bezoek aan Cairo in december van het vo rige jaar. Het bezoek, het eerste van Arafat sinds het Egyptisch-Is- raëlische vredesverdrag van 1979, leidde tot grote meningsverschil len in de PLO en werd ook door Arafats medestanders in zijn eigen al-Fatah heftig gekritiseerd. De ontwerptekst sprak over het be zoek als „een stap om de betrek kingen tussen het Palestijnse en het Egyptische volk te verster ken". Reacties Verschillende Jordaanse opposi tiepartijen en Palestijnse organisa ties die vijandig staan tegenover de PLO-leider hebben een „Nationaal Front in Jordanië" gevormd. Dat heeft de regionale secretaris van de Jordaanse afdeling van de Baath- partij, Hassan Ajaj, gisteren be kendgemaakt tijdens een perscon ferentie in Damascus. De Israëlische premier Shimon Peres heeft gezegd dat de Pale stijnse Nationale Raad niets heeft bijgedragen om te komen tot Ara- bisch/Israelische vrede. „Ik kan geen enkel besluit aanwijzen dat verandering brengt in de situatie", verklaarde Peres. „Zoals gewoon lijk met deze zittingen en binnen de PLO, werd een poging gedaan alle partijen tevreden te stemmen zonder een werkelijk besluit te ne- Arafat maakt het V-teken, c positie wist te versterken. t het slot van de bijeenkomst i EG-financiën vallen mee BRUSSEL (ANP) - Met de Europe se financiële tekorten voor dit jaar valt het nu ineens allemaal gewel dig mee. Dat blijkt uit wat (volgens staatssecretaris Wim van Eekelen - Europese Zaken) de Europese be grotingscommissaris, Christopher Tugendhat, gisteren in de Europe se Begrotingsraad in Brussel heeft meegedeeld. Volgens Van Eekelen heeft Tu gendhat in antwoord op vragen uit de Raad gezegd dat de EG-Com- missie pas tussen 10 en 20 decem ber in de financiële problemen komt. Het tekort aan geld zou dan zo'n 1875 miljoen gulden zijn. Als de EG-Commissie geen speciale boteracties („kerstboter") en goed kope boterexporten naar de Sow jet-Unie had ontworpen zou er ei genlijk dit jaar helemaal geen te kort geweest zijn, zo concludeerde Van Eekelen. Maanden geleden rekende de EG-Commissie uit dat ze dit jaar 4,5 miljard gulden meer nodig zou hebben dan er oorspronkelijk voor 1984 was begroot. Voor dat bedrag diende ze dan ook een aanvullende begroting in. Maar de ministerraad ging met het rode potlood door die aanvullende begroting en bracht het bedrag terug tot 2,5 miljard gul den. Nederlander vast in Chili SANTIAGO (AP) - Een Neder landse freelance journalist, Gerrit Burgwal, die woensdag tegelijk met drie katholieke geestelijken en een seminarist was gearresteerd op de tweede dag van nationaal protest, zit nog steeds vast. De geestelij ken werden gisteren onder druk van het Vaticaan vrijgela ten. Burgwal en de Chileense journalist, die ervan werden be schuldigd te hebben aangezet tot verstoring van de openbare orde, zitten nog in de cel. WASHINGTON/BONN/ADDIS ABEBA (UPI/ Rtr./AP/DPA) - De Verenigde Staten zullen hun noodvoorraad graan aanspreken om Ethiopië en andere Afrikaanse staten snelle voedselhulp te kunnen verlenen, zo heeft de Amerikaanse minister Block (landbouw) be kendgemaakt. Block zei dat 300.000 ton graan aan de voor raden zal worden onttrokken. Dit is volgens de minister de grootste voorraad die in een jaar mag worden aangesproken. De 300.000 ton graan komen bovenop de 215.000 ton die de Amerikaanse regering al eerder aan het door hongersnood getroffen Etiopië had toegezegd. In Ethiopië zijn volgens de VN de afgelopen negen maanden 300.000 mensen de honger dood gestorven. De christelijke hulporganisatie „Bread for the World" heeft een beroep gedaan op presi dent Reagan een luchtbrug te organiseren naar Afrika om de miljoenen hongerenden te helpen. De organisatie zegt in een in Washing ton uitgegeven verklaring dat een luchtbrug nodig is naar vooral Ethiopië, Tsjaad en Mo zambique, om te voorkomen dat honderddui zenden tegen kerstmis sterven.De Verenigde Naties vrezen dat zich in Tsjaad een soortgelij ke ramp als in Ethiopië gaat voltrekken wan neer niet zo snel mogelijk levensmiddelen naar dit land worden gezonden. Volgens Dji- bril Diallo van het VN-Ontwikkelingspro- gramma (UNDP) zijn in Tsjaad al enkele dui zenden mensen van de honger omgekomen en worden 200.000 mensen met de hongerdood bedreigd. Catastrofaal dreigt ook de situatie in de Oga- den te worden, het gebied waar Ethiopië en Somalië al jaren slag om leveren. Tot februari volgend jaar dient in 'de Ogaden voldoende voedsel te zijn, aldus Diallo die een reis van drie weken door de getroffen gebieden heeft gemaakt. Is dat voedsel er niet, zo zei hij, dan zullen ook hier honderdduizenden mensen omkomen van de honger. Bij een schenking van vliegtuigen en vracht wagens maakte de Sowjet-Unie bekend dat de transportmiddelen vooral bestemd zijn om "de bevolking uit de rampgebieden te evacue ren". Uit Mekele, in de roerige provincie Ti- gray, worden dagelijks ongeveer 250 mensen met Sowj et-toestellen overgevlogen naar het zuiden en het westen van het land. Ondanks guerrilla-acties om de evacuatie te verhinde ren zijn tot dusver ruim 4.000 mensen naar el ders overgebracht. In het kamp Korem in de provincie Wollo zijn 60.000 mensen geselec teerd voor hervestiging. ADVERTENTIE Het merk. DEN HAAG (GPD) - Het Af ghaanse verzet heeft dringend voedsel, kleren en medicijnen no dig. Dat is de boodschap die ir. Mo hammed Eshaq, politiek adviseur van de legendarische leider van de Afghaanse vezetsbeweging in de Pansjir vallei, Massoud, gisteren namens de ondergrondse organisa ties in het door Russen bezette Af ghanistan, heeft overgebracht aan de Nederlandse regering en het parlement. Ishaq, die hoofd is van de politie ke afdeling van de vezetsorganisa- tie Jamiat Islam, heeft gesproken met ambtenaren op het ministerie van buitenlandse zaken en met en kele leden van de Tweede Kamer. Doel véin zijn bezoek is de publieke opinie te informeren over de situa tie in Afghanistan en om humani taire steun van Nederland te krij gen. Zonder humanitaire hulp van buiten kan de Afghaanse vezetsbe weging de So wj et-troepen die sinds 1979 het land bezetten, niet de baas. Ondanks het feit dat de Russen het overwicht hebben, zo wel wat betreft mankracht als ma terieel, boeken de kleine verzets- groepjes in Afghanistan succes op succes, zegt Eshaq. Tegenstand „Om de Russen voorturend ef fectief tegenstand te kunnen bie den is het voor ons noodzakelijk dat wy hen op ons grondgebied, dat wij goed kennen, bestrijden. Daarom is het belangrijk dat onze mensen, in verband met de nade rende winter, zo snel mogelijk voedsel en kleren krijgen", zegt de 32-jarige Eshaq, die verscheidene keren oog in oog heeft gestaan met Russische soldaten in de Pansjir vallei. Het Westen heeft er, zo bena drukt hij, veel belang bij dat de Russn uit Aghanistan worden ver jaagd. „De Russische ambitie strekt zich niet alleen tot uit tot Af ghanistan, maar gaat veel verder. Het is de bedoeling van Moskou om zijn invloed ook uit te breiden naar Iran en naar de oliegebieden in het algemeen. Als dat gebeurt dan komt de olievoorziening voor de Westerse landen in gevaar. Het is dus niet alleen zaak voor Neder land, maar ook voor de hele Wes terse geïndustrialiseerde wereld om ons te steunen". Dat aspect wordt volgens Eshaq niet onderkend. Ook niet door de Amerikanen, die niet bereid zijn om de Afghaanse moedjahiddien (vrijheiddstrijders) met wapens te steunen. Volgens Eshaq zijn de Russen er zich ook van bewust dat zij alleen Afghanistan kunnen inlij ven wanneer het Afghaanse volk van de aardbodem is verdwenen. handicap voor het verzet is dat een groot aantal leiders dat nu onder gronds vecht, onbekend is "By "de westerse landen. Daarom is men huiverig om met deze onbekenden, van wie zij nooit eerder hebben ge hoord, samen te werken. Maar daar komt langzaam verandering in. Sommige ondergrondse leiders, zoals Massoud, beginnen nu be kendheid te krijgen, zegt hij. Steun nodig Vernietiging Russische vliegtuigen bombar deren dagelijks de Afghaanse ste den, de speciaal getrainde KGB- troepen moorden de dorpen uit. De militaire tactiek van Moskou is ge richt op de vernietiging van het Af ghaanse volk, aldus Eshaq. Door gewelddadig optreden tegen de be volking bewerstelligen de Russen ook dat de Afghanen uit hun land vluchten. In Afghanistan worden ook de nieuwste militaire wapens en nieu we tactieken van het Russische le ger beproefd. Er worden daar nieu we typen vliegtuigen, tanks, raket ten en chemische strijdmiddelen getest, ten koste van het Afghaanse volk. „Maar", zo vervolgt Eshaq die gekleed is in een groen legeruni form van de Jamiat Islam, „de Rus sen krijgen ons niet klein". Een La Paz Wilde Cigarrillos, puur tabak, per 20 en 50 stuks, 36,5 ct. per stuk. WENEN (Rtr.) - De Albanese communistische leider Enver Hoxha heeft in een toespraak tot de bevolking bevestigd dat het land zijn rigide stali nistische en onafhankelijke koers zal vervolgen. Het partijblad Zeri i Popullit publiceerde een boodschap van de 76- jarige „sterke man" ter herdenking van de overwinning op de Duitse bezetters 40 jaar geleden. Hoxha onderstreepte dat de Albanese partisa- nen alleen verantwoordelijk zijn geweest voor de nederlaag van de Duit sers in Albanië. „Het socialistische Albanië is heden ten dage het enige land ter wereld dat het socialisme op eigen kracht opbouwt, zonder kredieten te accepte ren en zonder schulden aan wie dan ook te hebben", aldus Hoxha. Hij riep zijn eigen bevolking en die van andere staten op de strikte revolutio naire lijn te blijven volgen. „Al dat gepraat over een machtsovername door middel van hervormingen is klets", zo schreef Hoxha. De stalinistische leider haalde in zijn jaarlijkse boodschap ook hard uit naar een aantal vroegere bondgenoten van Albanië. „De Titoïsten (Joego slavië), de revisionisten uit de Sowjet-Unie en Oost-Europa, en het China van Mao Zedong koesterden vijandige en onderwerpende bijbedoelingen Wij hebben hen ontmaskerd en ronduit gezegd dat Albanië niet te koop is voor wat vodden of een paar roebels, dinars of yuan". Hoxha nam gisteren een militaire parade afin Tirana af. Hij werd daar bij vergezeld van andere hoge Albanese persoonlijkheden. Het feit dat de president de afgelopen maanden zelden in het openbaar was verschenen heeft geruchten doen ontstaan over zijn gezondheid. Het Afghaanse volk, aldus Es haq, blijft tot zijn laatste adem voor zijn vrijheid vechten. Maar, zo be nadrukt hij, deze oorlog kunnen wij niet alleen winnen. „Wij zijn niet van ijzer gemaakt, wij zijn mensen met sterke en zwakke kan ten. We kunnen alleen onze strijd voortzetten als wij politieke, mate riële en morele steun krijgen van de Westerse wereld. Onze overwin ning zou de overwinning van de vrijheid kunnen betekenen, en on ze nederlaag zou de nederlaag van de vrije volkeren van de wereld be tekenen. Laat onze vrijheid niet worden onderdrukt door de krach ten van de tirannie", aldus Eshaq. Beagle-akkoord VATICAAN-STAD (UPI/DPA) - De ministers van buitenlandse za ken van Argentinië en Chili heb ben in het Vaticaan het verdrag „over vrede en vriendschap" gete kend met betrekking tot het Beagle-kanaal. Daarmee komt een einde aan het lange geschil tussen beide landen over de 200 km lange waterweg, die de Stille Oceaan aan de uiterst zuidelijke punt van het Amerikaanse continent met de At lantische Oceaan verbindt. Afgelo pen zondag had de Argentijnse be volking zich in het eerste referen dum dat in het land werd gehou den vóór de sluitingvan het ver drag uitgesproken Rechts in Z.-Afrika JOHANNESBURG (Rtr./UPI) - De ultrarechtse conservatieven van Zuid-Afrika van dr. Andries Treurnicht hebben in een tussen tijdse verkiezing in een kiesdistrict dat een nationalistische burcht werd geoordeeld, Primrose in Jo hannesburg, de meerderheid van de Nasionale Partij tot ver onder de 1.000 stemmen teruggebracht. Treurnicht wil van geen matiging van de apartheid weten. VS-defensie WASHINGTON (Rtr./UPI) - Fel verzet van de Amerikaanse minis ter van defensie, Caspar Weinber ger, heeft ertoe geleid dat presi dent Reagan een besluit over de bezuinigingsvoorstellen heeft uit gesteld. De voorstellen behelzen onder meer een beperking van de uitgaven voor defensie tot een be drag van ongeveer veertig miljard in driejaar tijd. Reagan zoekt naar manieren om in drie jaar tijd het begrotingstekort, dat nu rond de 200 miljard dollar bedraagt, met 100 miljard dollar te verminderen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7