Driehonderd miljoen jaar geologische geschiedenis 'Energiebedrijf moet groter deel van winst teruggeven' Stichtingen: te weinig geld voor restauratie woonhuismonumenten Man bekent brandstichting Papengracht PCW dreigt gemeente met procedure VRIJDAG 30 NOVEMBER 1984 LEIDEN Tentoonstelling Neder - land uit water verschillende redenen gekozen. In de eerste plaats weten we tamelijk veel over de laatste tweeëneenhalf miljoen jaar. Reden om relatief veel over die tijd te vertellen". "In de tweede plaats: ik werk LEIDEN "En telkens weer die zee". Drs. E. van der Wilk, werkzaam bij het rijksmuseum van geologie en mineralogie, zegt het als of zij de golven, het witte schuim, de draaikolken voor zich ziet. door Wim Brands Ze vervolgt: "We laten zien hoe vaak het land wel niet werd ver zwolgen door het water; dat is het fascinerende van deze tentoonstel ling". Tot en met 19 mei valt 'Neder - land uit water' te bezichtigen in het museum aan de Hooglandse Kerkgracht. Terwijl de dames van de receptie druk bezig zijn met het nieten van de expositie-boekjes en een aantal heren nog werkt aan de tentoon stelling. vertelt Van der Wilk: "Ik weet niet meer precies wie er op het idee is gekomen om een ten toonstelling over ons land te ma ken. Het komt in elk geval niet uit de koker van één persoon. Ver schillende mensen hebben hun steentje bijgedragen". "Onze vorige expositie ging over een wereldwijd onderwerp: conti nenten in beweging. Vandaar dat we nu een onderwerp dicht bij huis hebben genomen. Belangrijk is ook dat 'Neder - land uit water' aanleunt tegen onze permanente tentoonstelling" "Het is natuurlijk niet toevallig dat de tentoonstelling de titel 'Ne der - land uit water' heeft gekre gen. Het water heeft altijd een ver schrikkelijke invloed gehad op het land. Verschrikkelijk in de zin van- verwoestend, maar ik bedoel tege lijkertijd: vreselijk veel invloed". "Overigens: wij benadrukken het opbouwende karakter van het water meer dan het vernietigende. Wat wij wel eens willen vergeten is dat water niet alleen vernielt, maar Nederland, ongeveer 1.6 miljoen jaar geleden, tijdens het Tiglien. voor de educatieve dienst en dan ben je getraind in het bedenken van een methode om mensen te 'pakken'. Dan denk je bijvoor beeld: laten we beginnen met het tijdperk waarover de meeste men sen nog wel iets weten, bezorg ze op die manier vaste grond onder de voeten, daarna kun je dan verder terug gaan". Haar betoog wordt onderbroken door het irritante gerinkel van een telefoon. Aan de lijn is iemand van AVRO's schoolradio. Van der Wilk: "Ik denk dat 'Neder - land uit water' geschikt is voor kinderen vanaf de derde klas lagere school. Ja, zo kunt u dat wel zeggen: het is de bedoeling dat mensen er iets van opsteken. Zo eenvoudig moge lijk proberen we aan de hand van platen, tekeningen en ander mate riaal de geschiedenis te vertellen. Ik zeg altijd maar zo: iemand met lagere school moet zonder begelei ding alles kunnen snappen". Van der Wilk legt de telefoon neer. "Die man wilde dus weten of het interessant is voor kinderen. Ik zou het wel denken, want we pro beren op verschillende manieren de aandacht van de kinderen op te wekken. Bijvoorbeeld door speur tochten. Aan het begin van de ten toonstelling krijgen ze opdrachten en die zijn op te lossen zonder ach tergrondkennis; aandachtig rond kijken is voldoende om goede ant woorden te kunnen geven". Schelpen De pronkstukken van 'Neder - land uit water'. De kaak van een maashagedis. Mooi materiaal vindt Van der Wilk, die vervolgens haas tig uitlegt hoe groot die hagedis wel niet was in werkelijkheid, om dat de verslaggever met zijn ge dachten vertoeft bij de hagedisjes die hij ooit in de achtertuin van z'n grootvader ving. "Die beesten waren zo'n twaalf meter lang, ja, staat u daar maar even bij stil. Het leuke van die kaak is dat je de nieuwe tanden kunt zien. Want maashagedissen wisselden van tanden, net als haai en. 'Onze' hagedis komt uit Lim burg. De botten zijn gevonden in de grotten van de Sint Pietersberg, in het mergel dus". De schelpenverzameling. "Die schelpen werden in '74 - het kan ook 1975 zijn geweest - gevonden in Winterswijk". Winterswijk? "Ja, dat zou je misschien niet denken, maar dat is - oudheidkun dig gezien - een interessant gebied. Die schelpen zijn vijftien miljoen jaar oud. Ze dateren uit de tijd dat Nederland een en al zee was. Wat nu Winterswijk heet, was toen wa ter, in de buurt van de kust. Die verzameling is waarschijnlijk niet voor iedereen even interessant. Het is meer iets voor specialisten, maar die zullen dan ook wel van verre komen om deze collectie te Ook te bezichtigen: een schilde rij waarop te zien valt hoe Neder land er anderhalf jaar geleden moet hebben uitgezien. Van der Wilk spreekt over 'het schilderij', waaruit moge blijken dat het hier een belangrijk museum-onderdeel betreft. "Dat schilderij, eind jaren zeven tig gemaakt door Collet, is boven te zien. Afgebeeld is een landschap in Limburg, omgeving Tegelen. Op basis van vondsten heeft Collet, één van onze tekenaars, het ge schilderd. Te zien zijn onder meer een aapje en een hert; dieren die daar toen leefden. Het is een prachtwerk". Truc Een geologische geschiedenis van 300 miljoen jaar. Sta even bij het getal stil en het gaat je duize len. Vraag aan Van der Wilk: vreest zij niet dat het in vogelvlucht be handelen van dit onderwerp een zeer vertekend beeld van die ge schiedenis geeft? "U bedoelt dat mensen alles door elkaar gaan halen en zo. Ach, ik denk dat dat wel meevalt, want ik pas immers een truc toe: ik grijp telkens terug op een bepaalde pe riode, zodat de mensen inzien dat alles in elkaar grijpt. En dan is het niet erg dat ze fragmenten krijgen voorgezet. Waar het om gaat is heel simpel dat ze een goed tijdsbesef blijven houden; dat ze bijvoor beeld niet denken dat iets in een mensenleven is ontstaan". ook schept. Zie het zo: water schept land. En dat land wordt dan weer afgebroken door weer en wind". "Die opbouw en afbraak van land is in Nederland goed te zien, omdat deze streek op de grens van water en land heeft, gelegen. Je kunt dat proces beter zien dan in bijvoorbeeld de Alpen. Ook de Al pen is ooit zeebodem geweest. Maar de afwisseling kun je in dat gebied niet zo goed bestuderen. In Nederland wel". Steenkool De geologische geschiedenis van Nederland luidt de ondertitel van de tentoonstelling. Van der Wilk: "We gaan terug tot 300 miljoen jaar geleden. Tot het Carboon-tijdperk dus; de periode waarin Nederland uit moerasbossen bestond; de pe riode ook waaraan we onze steen kool te danken hebben". "Nu moet u overigens wel goed begrijpen dat we niet in het verle den beginnen. Ik zou het als volgt willen zeggen: de tentoonstelling staat in het teken van het verleden, maar we benaderen dat verleden vanuit de tegenwoordige tijd, van uit het nog niet zo grijze verleden. Voor die aanpak hebben we om De reconstructie van een mammoet en zijn skelet. Op ware grootte te zien in het museum. (foto museum geologie en mineralogie» LEIDEN - Het Rijnland (EBR) kan van de winsten via kortingen op de tarieven aan de gebruikers uitke ren. In de commissie financiën van het bedrijf moet hierover zo snel mogelijk worden gesproken, vin den het Leidse WD-raadslid Van der Nat en het Leiderdorpse WD- raadslid Scheffer, beiden lid van de algemene raad van het energie bedrijf. ee3eterdrif WD-raadsleden uit Leiden en Leiderdorp: LEIDEN - De vier Leidse restau ratiestichtingen vrezen dat ze wel op kunnen houden met restaure ren als de gemeente Leiden de to tale som voor de monumentenzorg niet optrekt of het streven naar de restauratie van zestig woonhuis monumenten in 1985 niet omlaag brengt. Uit de verdeling van de gelden uit het stadsvernieuwingsfonds blijkt dat de gemeente volgend jaar voor de restauratie van zestig woonhuismunumenten gemiddeld zo'n 100.000 gulden aan subsidie beschikbaar stelt. Op basis van hun ervaringen stellen de vier res tauratiestichtingen (Diogenes, Leidse Hofjes, Stadsherstel en Het Kleine Leidse Woonhuis) dat voor een gemiddeld woonhuismonu ment dan geen sluitende exploita tie mogelijk is, zelfs niet wanneer tot het uiterste wordt bezuinigd op de plannen. Eén van de stichtingen (Diogenes) heeft op de laatst ge reedgekomen panden al een tekort van ongeveer 40.000 gulden per pand gehad. De stichtingen verzoeken de ge meente in een gezamenüjke brief met klem om het totale bedrag voor de monumentenzorg op te krikken als men er prijs op stelt dat deze vier instellingen hun bijdrage LEIDEN - Een 27-jarige Leide- naar heeft bekend de brand in het pand aan de Papengracht te heb ben gesticht. Hij wilde met zijn daad de aandacht op zichzelf vesti gen, zo heeft hij tijdens de verho ren door de Leidse politie ver klaard. Na zijn bekentenis is de Leidenaar vanmorgen voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. De man, die verslaafd is, had het pand van het museum van oudhe den aan de Papengracht gekraakt. De schade na de brand afgelopen woensdag bedraagt tussen de veer tig- en vijftigduizend gulden. REGENWOUD - In het Rijksmu seum voor Volkenkunde (Steen straat) wordt zondag een film over het tropisch regenwoud vertoond. De füm wordt ingeleid door drs. Avé, conservator van de afdeling Insulair Zuid-Oost Azië. Aanvang drie uur. aan de stadsvernieuwing blijven geven. Het aantal van zestig woon huisrestauraties is anders een uto pische gedachte, menen de vier. De stichtingen zeggen, indien het totale bedrag niet wordt ver hoogd, liever een beperkt aantal woonhuizen te restaureren voor een bedrag waarmee men werkelijk uit de voeten kan dan een groot aantal beschikkingen te krijgen die zij moeten teruggeven. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening) zei gistermiddag, in een vergadering van een aantal raads commissies over de verdeling van de stadsvernieuwingsgelden, het voorstel van de vier restauraties tichtingen vooralsnog niet te wil len overnemen. De wethouder hoopt dat het verkrijgen van extra subsidies, zoals uit het nationaal restauratiefonds, soulaas zal bie den voor de vier. LEIDEN - De Protestants Christe lijke Woningbouwvereniging (PCW) is boos op de gemeente om dat Leiden, volgens de vereniging, ruim 50.000 gulden te veel rekent voor een onderhoudsplan van 228 woningen aan de Vivaldistraat en omgeving en 130 woningen aan de Beethovenlaan en omgeving. Het gaat om een bedrag van 150 gulden per woning voor 'begeleiding door de gemeente'. De PCW dreigt met een bezwaarprocedure bij de Raad van State als de in totaal 53.700 gul den niet worden geschrapt. In een brief aan de Leidse ge meenteraad en aan de hoofdinge nieur-directeur (hid) van volks huisvesting in Zuid-Holland maakt de PCW bezwaar tegen de begelei- dingskosten. Volgens de vereni ging wekt de gemeente ten onrech te de indruk dat de PCW akkoord is gegaan met deze kosten. Boven dien zouden burgemeester en wet houders de aanvraag van de ver eniging om financiële steun van de HID op eigen houtje hebben veran derd. Volgens de PCW is in het verle den afgesproken dat de vereniging bij renovatie- of onderhoudspro- jecten de omstreden begeleidings- kosten niet hoeft te betalen. Zij vraagt de gemeenteraad en de HID de gang van zaken te corrigeren. "Anders zullen wij, geheel tegen onze zin, een uitspraak van de arob-rechter vragen", aldus de ver eniging. Volgens de liberalen kunnen de winsten van het EBR terug naar de verbruikers als een bepaald vermo gen in het bedrijf aanwezig is. Dit vermogen is momenteel onderver deeld in de algemene bedrijfsreser- ve en verschillende andere reser ves die een bestemming hebben als het dekken van toekomstige verliezen of voor de bouw van be paalde voorzieningen. Nu wordt alleen naar de algeme ne bedrijfsreserve gekeken of te ruggave van geld aan afnemers, door goedkopere tarieven te reke nen, mogelijk is. Van der Nat en Scheffers vinden dat de andere re serves bij deze overwegingen moe ten worden betrokken. Overigens hebben B en W van Leiderdorp hier al een jaar geleden om gevraagd. Vandaar dat beide WD"-raadsleden er op aandringen dat bij de eerstvolgende vergade ring van de EBR-commissie finan ciën dit moet worden besproken. De Zoeterwoudse CDA-burge- meester Houdijk hield woensdag avond in de vergadering van de al gemene raad van het EBR een soortgelijk pleidooi. Ook hij wees op de reserves die het bedrijf naast de algemene reserve heeft om gro te tariefsstijgingen in de toekomst te voorkomen. "We kunnen ook wel eens een investering niet doen of later doen", gaf hij bovendien als mogelijkheid aan om meer geld aan de gebruikers terug te geven. Vredesmars Ze hadden zich strategisch opge steld, precies op de hoek van de Rijnsburgerweg en Warmonder- weg. Grote vraag was: via welke weg zou hij Leiden binnenstap pen? Prem Kumar, een 27-jarige jon gen uit India, bezig met een voet tocht rond de wereld voor de vre de. Kumar loopt daarmee in het voetspoor van Mahatma Gandhi die zelf eens dwars door India stapte. Kumar, net als Gandhi af komstig uit de plaats Ahmeda- bad, toont zich een nog grotere kilometervreter. Hij denkt er in drie jaar tijds zo'n 17.000 te ver slinden. Kumar heeft nu dik zevendui zend kilometer achter zich lig gen. Twee jaar geleden begon hij in India en zijn weg voerde al langs Italië, Joegoslavië, Honga rije, Tsjechoslowakije, West- Duitsland, Frankrijk en België. "Zowel in Oost- als West-Europa is hij goed ontvangen. De autori teiten in Oost-Europa zorgden er voor dat hij zonder problemen de grenzen over kon", aldus de or ganisatoren in Nederland. Op het programma staan nog de Ver enigde Staten en Japan, waarna in '87 wordt afgesloten met een mars door India. De organisatoren weer: "Prems voettocht is niet zomaar een gemakkelijke manier on de wereld te zien (alsof een voet tocht zo gemakkelijk is, b.j.) of een naieve poging wereldvrede te verkrijgen'. Momenteel heeft hij dus Ne derland onder de voeten. Am sterdam, Hilversum en Haarlem zijn al geweest en vandaag is Den Haag aan de beurt. Gisteren dus Leiden. Het ontvangstcomité gaf met ruime spandoeken het 'reis doel' aan. Samen met Prem zou het in optocht naar het gebouw van Verbum Del gaan waar de Indische loper de nacht zou doorbrengen. Het wachtende ge zelschap trok heel wat bekijks. Onder andere van een man met een grote auto en een grote snor die het nodig vond iets over Mos kou te zeggen (Ga naar Moskou? Dit kan niet in Moskou?). Alles wat ontbrak was Prem. Vijftien minuten te laat bereikt hij de finish van deze etappe. Via de Warmonderweg. André van Duin Om kwart over acht stond me vrouw De Mey vorige week vrij dag op de stoep bij K&O aan de Oude Vest. De morgenstond had geen goud, maar André van Duin in de mond. Van- en morgen avond zijn Van Duin en zijn re vue in de schouwburg te vinden. De voorverkoop begon eind vori ge week. Mevrouw De Mey schatte de zaak zo eens in: ze was weliswaar niet de eerste (die stond er de vo rige avond al), maar dé vijftien kaarten die zij en haar zus op het oog hadden, zouden er nog wel zijn. Toch niet. "Vlak voor ons was een man die bestelde driehonderd kaar ten. Voor een personeelsvereni ging zei-ie. Toen was alles uitver kocht. We zeiden al tegen elkaar jee, dat lijkt wel zwarte handel Ja, dat is dan toch je eerste ge dachte. Maar ik snap niet dat dat zomaar kan, driehonderd kaar ten. Ik was al speciaal samen met mijn zus gegaan omdat ik dacht: vijftien kaarten, dat is misschien wel te veel. Ik heb er later nog over opgebeld. Ja, op is op, zei den ze". Tjitte Weber, directeur van K&O: "Driehonderd kaarten? Dat bestaat niet. Ik heb daar he lemaal niets van gehoord en als er iemand zoveel kaarten wil. dan lopen ze heus wel even naar boven". Maar bestaat er een bepaalde regeling, dat één persoon een be perkt aantal kaarten krijgt? "Nee, daar hebben wij geen richtlijnen voor. Iedereen kan in principe zoveel kaarten krijgen Prem Kumar heeft Leiden gehaald. Hij wordt onthaald door het Leidse ontvangstcomité. als hij wil. Maar dat van die drie honderd kaarten zal ik even na gaan en dan moet u maar even terugbellen". 's Middags. "Nee, het is beslist niet waar, volslagen onmogelijk. Eén meneer, die stond er al om elf uur de avond er voor, wilde 42 kaarten. Dat was het meest. Trouwens, driehonderd kaarten, zoveel hebben we niet eens. Er zijn driehonderd plaatsen via de abonnementverkoop uitgegaan, dan blijven er nog 250 over, dus... Ik weet niet hoe die vrouw ei aan komt, maar het is echt uit de lucht gegrepen". Mevrouw De Mey: "Geen spra ke van. Belt u anders mijn zus maar even, die kan het bevesti gen". Haar zus: "Ja, hoor. Het is toch vreselijk dat zoiets kan gebeu ren: driehonderd kaarten, één man. Niet alleen voor ons. Ach ter me stond een man van zeven tig. Dat kun je zo'n man toch niet aan doen. Zegt u maar tegen die K&O dat het echt waar is, hoor. Hij is er zelf niet eens bij geweest. Hoe kan hij het nou weten?" Riool Een deel van het riool onder de Langegracht is deze week ver nieuwd en alleen de direct be trokkenen hebben er van gewe ten. De straat - tussen Oost- dwarsgracht en Koolstraat - hoefde niet opengebroken te worden, het werk is eigenlijk on dergronds verricht. De kapotte rioolbuis kon ge woon blijven liggen, via een spe ciale behandeling heeft de buis een nieuwe binnenmantel gekre gen. Er is dus in feite een nieuwe buis (van kunststof) in de be staande buis gelegd. 'Isituform' heet dat en het lijkt zo simpel als het plakken van je fietsband. Het werk aan de Langegracht, afgelopen maandag begonnen, is al bijna geklaard. "De r kleding zit er al in. We zijn nu be zig met het maken van inlaten naar de huizen. Dat is het laatste werk eigenlijk", aldus ambte naar P. Haanstra van de gemeen telijke afdeling rioleringen. Hoe uniek is de methode? Haanstra: "Voor Leiden is het nieuw, maar in Amsterdam bij voorbeeld is het ook al eens toe gepast". Gaat de Isituform-variant nu vaker gebruikt worden? Haanstra: "Dat is altijd een af weging van kosten. We zijn nu bijvoorbeeld ook bezig in de Wasstraat. Daar ligt het riool niet zo diep, daar liggen klinkers. Dan kies je voor vervanging. Maar het riool van de Lange gracht ligt weer wat dieper, de fietspaden zijn geasfalteerd en je hebt het drukke kruispunt bij de Klokpoort. Dan kun je zeggen: we doen het zo".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3