'Het leven is een ifantastische trip' Concertagenda Kunst te kijk Uit in de Randstad I Aat Veldhoen vijftig jaar g POPAGENDA Halve finale popeoneours Boudewijn de Groot brengt het verleden pijnlijk in herinnering Klassiek werk bij 'Ars' Flamenco zet schouwburg in vuur en vlam 1984 VRIJDAG 30 NOVEMBER 1984 KUNST PAGINA 29 tiielt AMSTERDAM (GPD) - var „Het leven is een fantasti- ver sche trip", zegt Aat Veld- oede, hoen. Hij loopt rusteloos door de hoge, ijskoude ate- i kin lierruimte onder zijn nieuw- bouwflat in Amsterdam. eT Opgefokt en zenuwachtig heeft hij onlangs het televi sieprogramma van Adriaan tuela van Dis en de opening van f ópzÜn schilderijententoonstel- i var,ling bij Galerie d'Eendt -Orij doorstaan. jven zijn vrienden hebben ^®|jhem deze maand een groots i weïen ludiek feest aangeboden ■is d<omdat hij 50 jaar werd en edeedat feit blijft hem ontroe- "j^ren. „Het vieren van 50 jaar n a/is een folklore geworden. •tieteHet is kennelijk een soort iergfcerectiejaar", probeert hij m ^neutraal. Maar Veldhoens 'iVip.derde echtgenote, Cristi ;yr,kent hem beter: „Aatje wist •rperniet dat ze zoveel van hem kon'hielden!" rnu/door '.och t Hon Roelie Meijer een j^In de Provotijd van de jaren zestig, heefi heeft Aat Veldhoen de wereldpers stert-ëehaald toen hij zijn gravures, por- spotprenten en erotische ver. scènes, in grote oplage wilde ver- ct di spreiden. „Ik leerde de lithografie aii0.kennen door Mette Koornstra én ouw- bedacht toen dat ik de moderne s des-techniek kon gebruiken om dui- g ge.zenden afdrukken te maken. Zo üeT-fc.ontstonden de rotaprenten, die ik voor drie gulden per stuk ver kocht". Provo en rookmagiër Robert Jas- t uit per Grootveld kwam met het idee te om de prenten op een bakfiets de stad te rijden. Veldhoen zegt: „Ik hoopte dat andere kunste- hu is naars mee zouden doen. Dat Koornstra en Heyboer ook zouden nde- besluiten óm hun werk door te tiüeedrukken en er een prentenoorlog een voor het volk zou ontstaan". anse Het is niet gelukt. Van de hon- 5top-derd rotaprenten die Veldhoen in iaal- die tijd maakte heeft de politie er ierd. drie in beslag genomen. De recht bank veroordeelde de graficus we gens schending van de openbare zeden tot een boete van f 125 per prent. In hoger beroep is alleen één prent, een Japans aandoende gra vure van een vrijend paar aanstoot gevend bevonden en na veel publi- citeit werd de boete teruggebracht tot f 25. Na de Normaalschool in de tuin van het Rijksmuseum waar Veld hoen werd opgeleid voor tekenle raar kreeg hij als talentvol schilder driejaar achtereen een koninklijke subsidie van 1200 gulden. In 1958 schilderde hij in opdracht van het ministerie voor onderwijs, kunsten en wetenschappen een portret van de toneelspeler Johan Elsensohn. „Toen ineens kreeg ik een etspers te pakken en tien jaar lang bestond er alleen maar grafiek voor me", zegt Aat. „Ik ben echt tot op de bodem ge gaan, tot grafiek niet meer interes sant voor me was. Achteraf gezien is het heel vies werk. Mijn tanden zijn verrot door de dampen van het salpeterzuur, waar ik de hele dag met mijn gezicht boven hing. Wat wist een mens in die tijd van mi lieuverontreiniging? Schilderen was daarna opnieuw fantastisch. Het element van kleur, dat mis je in grafiek, omdat alle mogelijkhe den duister en onbelangrijk blij ven. Ik verlangde terug naar kleur. Het leven speelt zich af in kleuren en kleur heeft een eigen expres sie". Aat Veldhoen is nog steeds over tuigd dat hij gelijk had toen hij kunst wilde maken die voor ieder een betaalbaar was. „Ik zou het zo weer doen". Maar de rotaprenten hebben hem lang achtervolgd. „Ik kon mijn gewone grafiek aan de straatstenen niet meer kwijt. Mijn werk was immers drie gulden waard? Ik ben altijd arm geweest, altijd net met de hakken over de sloot. Dat mag toch wel eens veran deren, vind je niet? Ik wil niet wal gelijk rijk worden, maar wel een beetje rustiger kunnen werken". Aat Veldhoen heefteen branden de energie, maar hij mist de zake lijkheid waarmee andere kunste naars al lang een groter huis met atelier hadden veroverd. De 31-jari- ge Cristi, moeder van Veldhoens jongste zoon Tycho, heeft de knoop doorgehakt: „We hebben de huur opgezegd en volgende week ga ik burgemeester Van Thijn vra gen om een ander huis. Ik zal hem herinneren aan een toespraak, die hij een halfjaar geleden hield toen hij Aatje even belangrijk voor Am sterdam noemde als de schilder Breitner. Als we hier niets beters vinden, moeten we misschien ver huizen naar mijn geboorteplaats Eibergen. Maar stel je voor dat Aat daar gek wordt van eenzaamheid?" Raketten Bij Galerie d'Eendt in de Am sterdamse Spuistraat zijn nu de schilderijen tentoongesteld die Veldhoen de laatste jaren heeft ge maakt. Grote doeken die Amster dam tot onderwerp hebben, por tretten (vooral van vrouwen) en landschappen met overvliegende straaljagers boven het idyllisch groen of molens voorzien van ra ketten in plaats van wieken. Een boodschap9 Veldhoen aarzelt: „Dat heeft er altijd ingezeten denk ik. Ik heb Amsterdam gekend als een soort Bangladesj waar mensen op straat doodgingen van de honger. Vlak voor de bevrijding zag ik hoe men sen op de Dam werden neerge- maaid. Die dingen blijven je bij. Als je echt van mensen houdt, kun je niet doden". tod li [ar er" fte- In Het Kasteel in Alphen aan den Rijn igd), speelt morgenavond Toontje Lager. Een reert groep die met Nederlandstalige pop- hoe- nummers als 'Net als in de film', 'Zoveel Hof. te doen' en 'Stiekum gedanst' herhaal- de hitparade haalde. De elpees r 'Erop of eronder' en 'Stiekum dansen' veranderden in goud. In de muziek zijn ster rock-, reggae- eri discoinvloeden ver- tijd werkt. Aanvang 20.30 uur. Bij de Musicckib, gevestigd in de Menken Bowling aan de Boshuizerlaan in Leiden, speelt zondagavond 'Semba- rang'. Een jonge Leidse groep, die naar eigen zeggen warmbloedige muziek maakt op een stevige funkondergrond. Naast het eigen werk ook covers van Le vel 42 en de Doobie Brothers. Aanvang 21.00 i dan Schouwburg vr 30, za 1, 20.15 uur, André van Duin in zijn nieuwe jubileumrevue "'n Reis om de wereld in 180 'Het Richardson-effect'. za 1, 20.30 uur, Hot House in het Lak: uitreiking podium-prijs 1984. do 6, 20.30 uur, LAK-kdrama dans- productie 'Minimal Dance'. K&O-gebouw vr 30, kapelzaal, 20.15 uur, Kamermu ziek, Raphael Kwartet, Dvorak, Bos nians, Van Beethoven. DEN HAAG Circustheater do 6, za 8, 20 uur, 'La fanciulla del West' van G. Puccini uitgevoerd door de Nederlandse Opera Stichting, het Utrechts Symfonie Orkest o.l.v. Bo- humil Gregor, m.m.v. diverse solisten en Het Nederlands Operakoor. Koninklijke Schouwburg vr 30, 20.15 uur, zo 2. 14 uur. Haagse Comedie met de laatste voorstellin gen van 'De Ambassadeur' van Sla- womir Mrozek. za 1, 20.15 uur, Publiekstheater met 'Donna Rosita' van Garcia Lorca. woe 5, 20.15 uur, Haagse Comedie met de eerste voorstellingen van 'De Komst van de Schorpioen' van Ber nard Marie Koltès. vr 30. 18 uur. za 1, 14.30 uur, zo 2, 12 uur, in Paradijs: Haagse Comedie met 'Emily' van William Luce. Nederlands Congresgebouw vr 30, 20.15 uur, Jimmy Holliday Re vue, zang, amusement, groot ballet met diverse gasten, ma 3, 20.15 uur. Het Nederlands Ka merorkest o.l.v. David Zinman, Ru- dolf Buchbinder, piano. Diligentia vr 30, 20.15 uur, Cabaret Dubbel en Dwars met 'Mag ik even afrekenen', zo 2, 11.30 uur, pianorecital Theo Bruins. Koninklijk Conservatorium za 1, 20.15 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Pierre Stoll, Geoffrey Douglas Madge, piano. AMSTERDAM Carré vr 30 t/m za 8, beh. zo/ma/do, Toon Hermans met zijn nieuwe show. vr 30, kl. zaal, 20.15 uur, Academy of Ancient Music o.l.v. Christopher Hog- wood/Emma Kirkby, sopraan, i 1, gr. zaal, 20.15 uur, Het Neder- 2, gr. zaal, 14.15 uur, Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Edo de WaarfGerard Hettema, viool, di 4, do 6. gr. zaal, 20.15 uur, Amster dams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes/Theo Olof, viool, di 4, kl. zaal, 20.15 uur. Yukiko Kamei. viool, Frédéric Meinders, piano. Kleine Komedie vr 30, za 1, 20.15 uur, Jan Decleir met 'Obscene fabel'. Nieuwe De La Mar Theater vr 30. za 1. do 6. 20.15 uur, zo 2.14 uur, Seth Gaaikema en "t Orakel', m.m.v. Jan Blok en Bob Zimmerman. Stadsschouwburg vr 30, za 1, do 6. 20.15 uur, Het Pu bliekstheater 'Bérénice' van Jean Ra cine met o.a. Marjon Brandsma. ma 3, di 4, 20.15 uur, Het Nederlands Danstheater 'Msa Glogalskaja' 'L'En- fant et les sortilèges', m.m.v het Ne derlands Balletorkest, woe 5, 20.30 uur, Willem Breuker Kol- lektief/Freek de Jonge 'Vijfdecem- berconcert'. ROTTERDAM Rotter dams Philharmonisch Orkest solist op vr: Gerard Hettema, viool, op do: Wiktor Liberman, viool, vr 30, kl. zaal, 20.15 uur, Het Neder lands Kamerorkest o.l.v. David Zin man, solist: Rudolf Buchbinder, pia- za 1, kl. zaal, 20.15 uur, weekend 20e eeuwse Nederlandse Muziek, m.m.v. o.a. Hoketus. zo 2,14.30 uur en 20.15 uur,weekend 20e eeuwse Nederlandse Muziek, om 14.30 uur m.m.v. o.a. Het Harmonie Orkest van het Rotterdams Conserva torium; om 20.15 uur m.m.v. Ronald Brautigam, piano en Ensemble Rot terdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Marien van Staalen. zo 2, 20.15 uur, Serie Dolen Jazzclub: Dutch Swing College Band. Theater Zuidplein vr 30, gr. zaal. 20.15 uur, 'Wat is er met Meivin?', blijspel van Neil Simon, di 4, gr. zaal, 20.15 uur, première voor Nederland: 'Rosas', de nieuwste danscreatie van Anne Teresa de Keer- semaeker. do 6, gr. zaal, 20.15 uur, Nederlands Danstheater-juniorengroep. Hofpleintheater t/m zo 2. 20.15 uur, 'Het dagboek van Anne Frank', met Jip Wijngaarden, Jeroen Krabbé e.a. modern jazz dance. zo 2 t/m woe 5, 20.15 uur, 'Pingping', de nieuwste musical van Annie M.G. Schmidt, Harry Bannink en Paddy Morgenavond in het LVC LEIDEN - Tien groepen spelen morgenavond in het Leids Vrije tijdscentrum. Daar wordt dan één van de twee halve finales van de Grote Prijs van Nederland gehou den. Dat is een nationaal muziek concours voor popgroepen. De an dere halve finale wordt vanavond gehouden in De Swing in Nijme gen. Aan de Grote Prijs hebben 159 groepen meegedaan, verdeeld over zestien door het gehele land ver spreid gehouden voorronden, waarin ze door een jury zijn beoor deeld op originaliteit, instrument- beheersing, presentatie en algehele indruk. De voorronden trokken in totaal 12.000 bezoekers. De twintig groepen met de hoogste score zijn tot de twee halve finales doorge drongen. Elk van de groepen speelt vijf tien minuten en mag slechts één al in de voorronden gespeeld num mer brengen. Het te spelen reper toire moet minimaal drie nummers omvatten, waarvan hooguit één cover. Zes van de twintig groepen worden uitverkoren voor de finale, die op 15 december in Paradiso wordt gehouden. In het LVC spelen Bad Bob uit Wassenaar, The Fill uit Lisse en verder Buster Smiles, Crimes of Nature, The Fill, Media, Mondo Ca ne, Move Meant, Original Talkati- ves, Rebel en Ritz. In de andere halve finale is Bell's of Home uil Wassenaar nog in de race. De Grote Prijs wordt georgani seerd door CEC 7000, de VARA, het blad Oor en de Stichting Pop muziek Nederland. De halve finale begint om 20.30 uur. Een schilder moet niet vervallen in een bepaalde stijl, vindt Veld hoen. „Het ergste vind ik maniëris me. Het is heel stom als je blijft doorgaan in een bepaalde tech niek. Het pointilisme in sommige van mijn schilderijen is niet blij vend. Het is niet alleen een kwestie van creativiteit, je moet ook naden ken over wat je doet. Je mag na tuurlijk geen mensen onderuit ha len, maar kijk eens naar Picasso, dat is toch een van de grootste meesters van onze tijd en hij heeft een explosie van ontwikkelingen doorgemaakt". „Hoewel ik een duidelijke natu ralist ben, vind ik het werk van Mondriaan adembenemend, vooral als je ziet waar het bij hem uit voortgekomen is. Maar ik denk ook dat Mondriaan een bijna nood lottige invloed op ons leven heeft gehad. Door die afschuwelijke nieuwe-zakelijkheid in de bouw bijvoorbeeld. Die fantasieloze, rechte huizenblokken. Dit atelier zonder uitzicht, dat net een nijl paardenhuis uit Artis is. En kijk eens naar de nieuwbouw hier te genover, die bewoonde nylonkou- senfabriek. Walgelijk". Schilderen is voor Veldhoen een mogelijkheid om de schoonheid van het leven te bezingen. „Het is gemakkelijker om lelijke dingen te maken dan mooie", zegt hij. Naaktlopen Tijdens zijn vele slapeloze nachten werkt Veldhoen aan een toneelstuk over een naaktcamping. „Het is de bedoeling dat het door naakte acteurs wordt- gespeeld, maar als ze dat niet willen kunnen ze rubberen naakt-kostuums aan trekken. Ik vind naaktlopen de meest natuurlijk manier van leven. Mensen zijn naakt mooier dan in badpak. Ik heb de meest krankzin nige dingen meegemaakt op derge lijke campings en omdat ik toch verslaafd ben aan tekenen heb ik veel vastgelegd. Ook de vaak zeer wanstaltige gluurders, mannen die met hun hele hebben en houwen in de plastic tasjes heen en weer blij ven lopen. Ik noem ze meestal de dolers". LEIDEN - Het eerder deze maand uitgestelde concert door het Ra phael Kwartet wordt vanavond in de Kapelzaal van K&G gegeven. Op het programma staan Dvoraks 'Cypressen' en strijkkwartetten van Hen- riëtte Bosmans en Ludwig van Orkest. De vier leden van dit kwartet komen allen uit de kring van radio-orkesten. Het zijn de Ronald Hooge- veen Rami Koch, Zoltan Benyacs en Henk Lambooy. Het Koninklijk Mannenkoor 'Caecilia' uit Haarlem geeft vanavond weer een concert in 't Trefpunt in Lisse. Het koor wordt geleid door Anton de Beer. Aan dit concert wordt medewerking verleend door het Franz Liszt Kamerkoor uit Vinkeveen en door de bariton Henry Black- 'Caecilia' zingt voor de pauze o.m. Die Deutsche Messe van Schubert en later op de avond een suite van volksliederen voor mannenkoor met be geleiding van piano. Het kamerkoor brengt composities van Liszt, Hass- ler, Haydn, Brahms, Bach, Mendelssohn en Di Lasso ten gehore. Henry Blackmon vertolkt werken van Haydn en Mendelssohn naast een aantal spirituals. Kaarten voor dit concert zijn o.m. verkrijgbaar bij de VW van Lisse. Het Barokensemble Voorschoten geeft op zaterdagavond zijn jaarlijks concert voor de burgerij. Onder leiding van Malcolm Hund-Davies en met medewerking van solisten zullen werken ten gehore worden ge bracht voornamelijk uit de periode van de vroeg-barok (tweede helft 17e en begin 18e eeuw). Het programma vermeldt composities van Purcell, Marcello, Hacquart, Stradella en Telemann. Het concert, dat plaats heeft in de Dorpskerk, wordt besloten met het Kerstconcert van Torelli. Het Leids studentenmuziekgezelschap 'Sempre Crescendo' concerteert dinsdagavond in de Stadsgehoorzaal. Uitgevoerd worden de Ouverture Coriolan van Van Beethoven, het Vijfde Vioolconcert van Mozart, de Petite Suite van Debussy en Van der Mollenfeeste van Herman Strate- gier. Dirigent Bastiaan Blomhert heeft de leiding over de eerste drie orke strale composities. Soliste in Mozarts vioolconcert is Laetitia Kalff. Het sluitstuk van de avond, een werk voor koor en orkest, staat onder directie van onze koorrepetitor Piet Hulsbos. LEIDEN - Handgemaakte poppen en droogbloemarrangementen zijn tot eind december te zien in Antiekhuis Leythen aan de Leidse Lammer markt. De poppen zijn in vrij grote verscheidenheid door Joke Kooreman - De Bes van zelfhardende klei gemaakt. Karakterpoppen behoren tot haar collectie. De poppenmaakster geeft op donderdagavonden en zater dagmiddagen demonstraties. Voor droogboeketten tekent Willeke Slui. De door haar gekweekte en gedroogde bloemen zijn verwerkt in diverse composities. Maskers en portretten van Lisa Smulders vullen tot en met 31 decem ber de ruimten van 'Piggelmee' (Janvossensteeg, Leiden). Haar werk stukken zijn behalve op zondag dagelijks tot zes uur en op donderdag tot negen uur 's avonds te zien. In galerie Van der Nat in Leiderdorp kan men tot 22 december terecht voor een expositie van grafiek. De galerie aan de Bruggestraat is op don derdag geopend van 10 tot 14 uur en van 19 tot 22 uur, op zaterdag van 10 tot 16 uur. Onder het motto 'Allerlei '84' herbergt galerie 'De Pomp' in Warmond tot en met 16 december zeven exposanten. Het zijn Monna Kabboord uit Oegstgeest (wandkleden), Tony van Egmond uit Den Haag (sieraden), Marina van Mazijk uit Rijswijk (wandkleden), Joke Huybens uit Leider dorp (tekeningen van exlibrissen), Maria Buschman uit Leiden (tekenin gen en olieverven), Marian Visser uit Noordwijkerhout (kleurtekeningen en olieverfschilderijen) en Bernard Tulp (houtbewerking). Geopend za terdag, zondag, woensdag en donderdag van 14 tot 16 uur, dinsdag van 19 tot 21 uur en woensdag ook van 10 tot 12 uur In 'Het Oude Raadhuis' in Warmond is zoals al eerder vermeld kera miek te zien van Ineke Lieshout en Hanne Oele. Geopend op woensdag, donderdag, zaterdag en zondag in de middaguren. Litho's en zeefdrukken van Corneille en Kees van Bohemen hangen tot en met 4 januari aan de muren van Art Teahouse 'De Oude Rijn' aan de Stille Mare. Openingstijden: dagelijks van 10 tot 18 uur, echter op maan dag van 12 tot 18 uur, op donderdag van 10 tot 21 uur en op zondag van 11 tot 16 uur. "Concert III" van Boudewijn de Groot. Begeleidingsgroep: Jan Riet man (piano), Jan Vermeulen (basgi taar), Louis Debij (slagwerk), Hans Hollestelle (sologitaar) en Hans Jan sen (synthesizer). Gehoord op 29 no vember in de Stadsgehoorzaal. LEIDEN De Stadsgehoorzaal was gisteravond bijna volledig gevuld voor het zit-concert van Boudewijn de Groot. Zijn naam heeft blijkbaar nog altijd een ma gische klnak, en zoals gisteren duidelijk te zien was niet alleen bij hen die samen met Boude wijn jong waren in de jaren zes tig. Hoewel hij na 1969 jarenlang niet meer heeft opgetreden, ble ven z'n platen grif verkopen. Van de dubbelelpee 'Vijf jaar hits' zijn sinds 1972 meer dan 250.000 exemplaren over de toonbank gegaan. Op aandringen van de Belgische theaterproducent Ka- miel Pauwels verscheen de Ne derlandse Bob Dylan (de foto op de voorkant van het programma boek lijkt hiervan een schaamte loze onderstreping) eind '76 weer op de planken. Dit jaar draait hij alweer z'n derde tournee af; blij hoeven we daar echter niet om te zijn. In tweemaal een uur wordt pijnlijk duidelijk dat er onder zijn nieuwe nummers weinig zijn die ook maar enigszins in de schaduw kunnen staan van zijn vroegere successen. Nog treuri ger is het gesteld met de muzika le uitvoering er van. Zijn begelei dingsband was met name vóór de pauze zo ongeïnteresseerd be zig met het produceren van elek trisch versterkt geluid, dat het soms leek of ze de dertigste kan didaat in de plaatselijke talenten jacht begeleidden. Gladde arran gementen, standaardriedeltjes op de piano en de synthesizer, plus een sologitarist die alleen maar een beetje met z'n kop naar beneden stond te scheuren. Het leek of iedere musicus de ge luidsman had betaald om vooral hem er zoveel mogelijk bovenuit te draaien. Pas na de pauze begon het ge luid wat hechter te klinken en leek ook De Groot wat meer geïnspireerd. Bij de laatste twee nummers van het officiële ge deelte - 'Hoe sterk is de eenza me fietser' en het door Rob de Nijs bekend geworden 'Malle Babbe' - wist hij de zaal echt op zyn hand te krijgen. Voor de toe gift kwam hij alleen op en zong, zichzelf begeleidend op de akoestische gitaar, 'Vlinder' en 'Testament'. Vele toeschouwers, en vooral de jongere, zongen zachtjes mee. Daarna bracht hij. met band, nog 'Tante Julia' en het onverwoestbare 'Land van Maas en Waal'. Boudewijn de Groot (foto gpd» Het donderende applaus na af loop maakte duidelijk dat het pu bliek voor deze oude nummers, resultaat van zijn vroegere sa menwerking met tekstschrijver Lennaert Nijgh, was gekomen. De Groot zal dat verleden altijd met zich moeten meeslepen, be seffend dat hij zichzelf niet meer zal overtreffen. Daarvan leek hij zich gisteravond ook bewust toen hij zei: "Het is pijnlijk, maar ik lok het zelf uit", waar hij met een daarna cynisch aan toevoeg de: "Nou ja, hoef ik morgen niet naar de arbeidsvitaminen te luis teren". MARC VAN DER VELDEN Ars Aemula Naturae, Pieterskerk- gracht 9. Tot en met 9 december. Ge opend: ma. t/m do. van 9-12 en 19-21 uur; za. en zo. van 13-16 uur. LEIDEN Het Leids schilder en tekengenootschap 'Ars Ae mula Naturae', toont in twee ex posities werk van zijn docenten. De eerste expositie is tot en met 9 december te bezichtigen, de tweede volgt in januari. De spits wordt afgebeten door Fanny Ma- zure, Gerard de Wit, Joop van Kralingen, Leny Noyen, Ad Kroese en Ronald Lindgreen. Een kleine tentoonstelling - in to taal 18 werken - maar van goede kwaliteit, met gepaste ruimte en belichting voor elk werkstuk. In de voorzaal treft men van Fanny Mazure twee bewerkelij ke 'Composities' (aquarel/meng techniek), beide zacht en fijn uit gevoerd. Wie onlangs in Voorschoten is gaan kijken in het Ambachts- en Baljuwhuis. heeft nog veel meer van dergelijke abstracten met va ge maritieme reminiscenties kunnen bekijken. In Ars werd ik opnieuw getroffen door de com binatie van oogstrelende pracht en fantasievolle vorm- en kleur- behandeling. Gerard de Wit toont een drietal grote, nep-impressionistisch te noemen. olieverfschilderijen: 'Stilleven met bloemen', 'Naakt' en 'Atelier'. Het zijn nogal klas sieke werken, zowel wat onder werpskeuze als uitwerking be treft. Vooral het stilleven, met zijn uitgebalanceerde compositie en rijke palet, oogt prachtig en getuigt van een meesterhand. Hoe weinigen geven tegenwoor dig nog blijk zó met verf om te kunnen gaan. Het gebruik van paarse en blauwe tinten komt op mij overigens wél hier en daar als wat al te nadrukkelijk over. Er is nóg een groot olieverf schilderij te zien, en wel een 'Naakt' van Leny Noyen. Ook dit oogt nogal klassiek: een jonge naakte vrouw, gelegen op een bed vol kussens voor een im mense spiegel die zowel hóór als de schilderende artieste reflec teert. De meer monochrome vlakbehandeling onderscheidt Noyen van De Wit. De heldere en overwogen uitwerking, vanuit een gevoel voor aangenaam ogende vormverhoudingen en kleurencombinaties, geeft het werk zeker glans. Veel meer dan die op zichzelf, fraaie, zonder veel diepgang weergegeven ui terlijkheid biedt het werk niet. Voor de aquarellen van Ronald Lindgreen, te zien in de achter zaal, geldt dat laatste naar mijn mening nog meer. Met de nauw gezetheid van een middeleeuwse miniaturist schilderde Lind green uitgebreide stillevens, vol détails en kleurschakeringen. Het zijn heldere platen waar veel op te zien is, maar ze ontkomen niet aan een zekere stijve ge maaktheid. Meer artistieke durf blijkt uit de aquarellen van Ad Kroese, een nog jonge, nieuwe Ars-do- cent. Zijn sobere kijkjes in inte rieurs treffen door de levendige en rake penseel- en potloodvoe ring, en tonen aan dat schoon heid in een klein hoekje kan zit ten. Liefhebbers van beeldhouw werk komen ook aan hun trek ken op deze expositie. Van Joop van Kxalingen zijn vier gipsen en een terracottabeeldje te zien, waaronder archaisch-Grieks aan doende werken (zoals het 'Man nelijk naakt') en beelden die van een wat originelere, meer per soonlijke visie getuigen (bijvoor beeld 'Zittende vrouwenfiguur'). ANTOON ERFTEMEIJER El Teatro del Arte Flamenco met 'Sangre Flamenca'. Gezien op 29 no vember in de Leidse schouwburg. LEIDEN - Oorspronkelijke fla menco schijnt ook in Spanje, de bakermat ervan, nauwelijks meer te vinden te zijn. Onder druk van de commercie is de oer vorm in de loop der tijden steeds meer verbasterd. El Teatro del Arte Flamenco is één van dc groepen die muziek en dans van de flamenco tot een levende kunst willen maken. Ze presen teren de flamenco niet als folklo re onder een glazen stolp, maar op een voor het moderne theater gestileerde manier. Hoogstand jes van solisten en groep zijn in gepast in een groter raamwerk. In 'Guernica Flamenco', dat voor de pauze wordt uitgevoerd, komt dat het duidelijkst tot ui ting. De dans vertelt het verhaal van het bombardement van het Baskische dorpje Guernica tij dens de Spaanse burgeroorlog, één van de eerste massaslachtin gen vanuit de lucht. Het gelijkna mige zwart-witte schilderij, dat Pablo Picasso in 1937 maakte, was de inspiratie voor de dans. en is er tegelijk een eerbetoon aan. De 'Guernica' mag pas sinds het herstel van de democratie in Spanje worden tentoongesteld. Bij 'Guernica Flamenco' wordt het schilderij op de achterwand geprojecteerd. De dans toont hoe de in het zwart geklede fascisten dood en verderf zaaien, plunde ren en vrouwen verkrachten; hoe de dorpelingen zich op hen wre ken en alles zijn einde vindt in algehele chaos en vernietiging. De flamenco als aanklacht tegen de onrechtvaardigheid van het leven. Een tijdens de dans voor gedragen gedicht van Miguel Hernandez maakt het nog aan grijpender. Het 'Ritual Flamenco' dat na de pauze wordt gebracht, laat veel meer dansvuurwerk zien. Het enige theatrale element zijn hier de lange kettingen, waarmee aan het begin ritmisch en kei hard op de vloer wordt geslagen. De dansers wikkelen zich vervol gens in de kettingen. Ook een ha mer en aambeeld, die soms als slaginstrument worden gebruikt, verwijzen naar ketenen, die wor den verbroken. Het Ritual is verder een staal kaart van de flamenco. Twee van de mannelijke dansers tonen hun solistische kwaliteiten. De eerste valt op door zijn majes tueuze houding, de tweede door verbazend snelle voetroffels. Ma- ricarmen Garcia, de artistiek leidster van het gezelschap, laat de prachtige slangachtige arm bewegingen zien, die deel uitma ken van de flamenco. De solo's laten iets doorschemeren van het karakter van de danser. Het duet van zanger José 'El Chaqueton' Diaz, een zwaarlijvi ge verschijning met een intense stem, met eerste gitarist Juan Maya Marote doet het vuur hoog oplaaien. Alsof de dansers nu eerst worden bezocht door hun 'duende', het duiveltje dat bij fla menco-artiesten voor de inspira tie moet zorgen. Een indrukwekkend program ma van vakbekwame artiesten, die je het gevoel geven iets van de sfeer van echte flamenco mee te hebben gemaakt. Met als enige minpunt dat de geluidsappara tuur een deel van het timbre van gitaren en zang verloren liet gaan. ARIEJAN KORTEWEG

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 29