Geen bedrijf met meer medewerkers in de hele wereld Labor verzekerd van winst door herstel economie Hooglandse kerk hoeft 's winters niet meer dicht Reportage Gist-Brocades dresseert bacteriën en schimmels VRIJDAG 30 NOVEMBER 1984 PAGINA 21 DELFT (GPD) Wie bac teriën of schimmels weet te dresseren om ze daarna op grote schaal in te zetten bij het maken van nuttige produkten, houdt zich be zig met biotechnologie. Een stap verder is de re- combinant-DNA-techno- logie, waarbij het moge lijk wordt eigenschappen van bestaande bacteriën of schimmels zodanig te veranderen dat ze een nut tige toepassing krijgen. Eind vorige maand open de minister Van Aardenne een nieuw microbiolo- g'sch laboratorium bij ist-Brocades in Delft. Bij die gelegenheid maakte hij bekend dat de over heid 100 miljoen gulden aan Gist-Brocades be schikbaar wil stellen als bijdrage in een onder- zoek- en investeringspro gramma voor de komende vijf jaar dat bijna een mil jard gulden omvat. door Dick Fijlstra Gist-Brocades kan met recht een biotechnologisch bedrijf ge noemd worden. De indruk die al- ierwege bestaat dat Europa en met name Nederland op dat ge bied een grote achterstand heeft op de Verenigde Staten en Japan is onjuist. Volgens dr. G. Bresser, voorzitter van de raad van be stuur van Gist-Brocades zijn de Europese bedrijven op het ge bied van gist en enzymen lei dend op de wereldmarkt. Ook op het gebied van de recombinant- DNA-techniek hebben de Euro pese bedrijven geen achterstand. Bresser zei dat tijdens een toe lichting op de halfjaarcijfers in september. Gist-Brocades, om zet in 1983 ruim 1,56 miljard gul den, een winst van 50,3 miljoen gulden en 6000 medewerkers, waarvan 3670 in Nederland, is de grootste gistproducent in de we reld. Dat geldt ook voor de pro- duktie van penicilline, terwijl al leen het Deense bedrijf Novo groter is op het gebied van enzy men. Samen hebben zij bijna tachtig procent van de wereld markt in handen. Volgens Bresser heeft Europa alleen op het gebied van de re- combinant-DNA-techniek een tijdelijke achterstand gehad op de Verenigde Staten, een gevolg van de strenge bepalingen die in Europa rond het DN A-onder zoek golden. Die achterstand is echter geheel ingelopen. Gist-Brocades ontstond in 1967 uit een fusie van de Konink lijke Gist- en Spiritusfabriek en de Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken v/h Brocades-Sthee- man Pharmacia. Bedrijven met een lange traditie, die elkaar uitstekend aanvulden. Een voor beeld van een fusie die meer op leverde dan één plus één is twee. Research neemt een zeer be langrijke plaats in binnen het be drijf. Rond tien procent van het totale personeelsbestand houdt zich met onderzoek bezig, onder zoek dat zich richt op micro-or ganismen die bepaalde produk ten zouden kunnen maken en in een tweede fase hoe dergelijke micro-organismen op industriële schaal te laten produceren. Egyptenaren Het gebruik maken van micro- organismen is niet iets van de laatste tijd. De oude Egyptena ren ontdekten bij toeval dat wan neer het deeg van gemalen graan een paar dagen bleef staan voor het te bakken, de smaak en de structuur van het baksel duide lijk verbeterde. Zij wisten toen nog niet dat dat kwam door in de lucht zwevende wilde gisten, die De penicillinefabriek van Gist-Brocadestoeval speelde vaak een belangrijke rol in de ontwikkeling van de biotechnologie. (foto Gist-Brocades) in het deeg terecht kwamen en het lieten rijzen, maar ze maak ten er wel dankbaar gebruik van. Niet veel later leerde men gisten en bacteriën te temmen, met als resultaat bijvoorbeeld bier, wijn en kaas. Vele jaren later speelde toeval opnieuw een belangrijke rol in de ontwikkeling van de biotech nologie. Alexander Fleming zag in 1928 tot zijn verbazing dat de schimmel Penicillium notatum, die toevallig in zijn kweek van de bacterie Staphylo-coccus terecht kwam, die bacterie doodde. Daarmee ontdekte hij de penicil line, waarmee bacteriële infec ties bestreden kon worden. De kennis waarom dat alle maal gebeurde is pas van de laat ste twintig jaar. Micro-organis men zijn te vergelijken met klei ne fabriehyes, met aan het hoofd een bedrijfsleiding in de vorm van een langgerekt DNA-mole- cuul (DNA is Desoxyribo Nu- cleid Acid) dat in elke celkern aanwezig is en waarin de erfelij ke informatie ligt opgeslagen. Dat DNA geeft voortdurend op drachten aan de machines in de fabriek, waarin ook arbeiders rondlopen, enzymen, gecompli ceerde eiwitmoleculen die ver antwoordelijk zijn voor allerlei biochemische reacties binnen het micro-organisme. Op voor waarde dat het DNA het wil. De volgende stap in de ontwik keling van de biotechnologie was het isoleren van die enzy- men en ze in te zetten voor aller lei nuttige activiteiten. Het meest sprekende voorbeeld is het was middel Biotex dat in de jaren zestig op de markt kwam en dat enzymen bevatte (afkomstig van het Deense bedrijf Novo) die in staat waren proteine af te bre ken, (eiwitten zoals bloedvlek ken). Het succes was zo groot dat tegenwoordig vrijwel alle was middelen biologisch zijn gewor den, dat wil zeggen dat er enzy men in zitten. Gist-Brocades heeft op dat gebied ook niet stil gezeten en levert naast enzymen voor waspoeders bijvoorbeeld een enzym dat in de Verenigde Staten in vloeibare wasmiddelen wordt toegepast. Opzienbarend De voorlopig laatste stap in de biotechnologie is de meest ingrij pende en de meest opzienbaren de. De recombinant-DNA-tech- niek. Dankzij de ontdekking van een enzym dat in staat bleek het DNA op een bepaalde plaats door te knippen en inmiddels zijn er meer dan negentig ver schillende bekend, was men in staat stukjes uit het DNA te knippen en er andere stukjes tus sen te plakken. Via dat veredelde knip- en plakwerk was men in staat de erfelijke eigenschappen van het ene micro-organisme over te brengen op het andere, waardoor het dingen kon gaan doen die het voorheen niet kon. Die ontdekking heeft tot nogal overspannen verwachtingen ge leid. Nu zou het mogelijk zijn al lerlei nieuwe geneesmiddelen te ontwikkelen. Er zouden bacte riën gemaakt kunnen worden die bijvoorbeeld vervuilde grond zouden kunnen schoonmaken, kortom een complete omwente ling stond voor de deur. Zover is het nog lang niet. Voorlopig vin den die DNA-experimenten vooral in laboratoria plaats. En de weg van het laboratorium naar de fabriek is een lange. Van de zeshonderd researchmede- werkers van Gist-Brocades hou den zich maar twintig met het echte recombinant-DNA-onder- zoek bezig, maar wel met succes. Een belangrijk deel van de re search is gericht op de industrië le toepassing van wat er in het laboratorium is ontwikkeld. De bacteriën, de schimmels of de gisten die bereid zijn gevonden bepaalde stoffen te produceren, moeten dat op zo'n groot moge lijke schaal doen. Het is heel wat anders bacteriën te dresseren in een klein glazen kolfje, waar je als onderzoeker alles in de hand kan houden, dan die zelfde bac terie in vaten van honderddui zenden liters zijn werk te laten doen. Interferon Het is ook het probleem waar al die in de afgelopen jaren in de Verenigde Staten ontstane bio- technologische bedrijfjes mee worstelen. De successen om via genetisch ingrijpen in de bacte rie E. coli produkten te maken als insuline, interferon, menselij ke groeihormonen en een vaccin tegen mond- en klauwzeer, zijn onmiskenbaar. De volgende stap, die produkten ook op een commercieel haalbare manier te produceren is een enorme moei lijke. De grote kracht van Gist-Bro cades schuilt onder meer in de ervaring die het bedrijf in de loop van vele jaren heeft opge daan in schaalvergroting: de ideeën uit het laboratorium in de alledaagse fabriekspraktijk te vertalen. Een ontwikkeling die overi gens nooit stilstaat, vertelt ir. W. de Witte, woordvoerder van Gist- Brocades. „We zijn er de afgelo pen jaren in geslaagd onze mede werkers (de micro-organismen) steeds harder te laten werken en dat gaat nog steeds door". De produktie van penicilline noemt hij onder meer als voorbeeld. Door verbeteringen aan de schimmel, verandering in het dieet en de omstandigheden waaronder de schimmel groeit is^ de produktie de afgelopen vijf tien jaar meer dan driemaal zo ef ficiënt geworden. Gist-Brocades mag een uniek bedrijf genoemd worden. Ze vin den dat zelf in ieder geval wel. Er is in de wereld geen ander bedrijf dat dezelfde combinatie van pro dukten maakt: gist, enzymen en antibiotica. Van ontwikkelingen in de ene sector profiteert de an dere. Er zal in de wereld ook geen bedrijf zijn met zoveel me dewerkers. Miljarden en miljar den, die mits met liefde behan deld, tot grootse dingen in staat ACHTERGROND Robert James Lee Hawke, zeg maar Bob, wordt op 9 december 65 jaar. Maar de premier van Australië denkt er niet over om met pen sioen te gaan. Integendeel, hij is nog maar net begonnen. Wanneer morgen de Australiërs naar de stembus gaan, zal Hawke een steun in de rug krijgen om verder te gaan met het bijna twee jaar ge leden ingezette beleid. Daarover bestaat geen twijfel. Opi niepeilingen geven duidelijk aan, dat Hawke's populariteit groter is dan ooit en dat zijn Australian La bor Party een flinke winst zal boe ken, waardoor de sociaal-democra ten in het Huis van Afgevaardig den (Tweede Kamer) hun absolute meerderheid nog verder vergroten. door Leo Maat De populariteit van Hawke is ge makkelijk verklaarbaar. De coali tie van de liberalen en nationalis ten, onder leiding van de liberaal Malcolm Frazer, was in haar jaren lange regering niet in staat om Au stralië de rijke toekomst te ver schaffen, die de vele immigranten er hopen te vinden. Het ging met Australië, vanwege de gigantische bodemschatten wel de schatkamer van het zuidelijk halfrond genoemd, onder liberaal bestuur bergafwaarts. Zowel de in flatie als de werkloosheid steeg tot boven de tien procent, terwijl de economische groei achterbleef bij de naburige landen in zuid-oost Azië. Bij de verkiezingen van maart 1983 leed premier Fraser dan ook een smadelijke nederlaag tegen zijn opponent Hawke, een oud-voorzit ter van de Australische versie van de FNV, de machtige Australian Council of Trade Unions, die nog maar een paar jaar in de politiek zat. Hawke belegde onmiddellijk na zijn overwinning een topconferen tie van werkgevers- en werkne mersorganisaties en wist een op merkelijk nationaal compromis te bewerkstelligen. Loon- en prijsaf spraken zorgden ervoor dat zowel de inflatie beteugeld werd (nu 3.2 procent), als de werkloosheid be streden (nu acht procent). Landbouw Zelfs het weer werkte mee aan het opmerkelijke economische herstel van 's werelds grootste kangeroe- eiland. Onder Fraser werd de land bouw, nog altijd een belangrijke peiler van 's lands economie, goed voor zo'n 40 procent van de export, geteisterd door jarenlange droogte. Hawke was nog niet koud minis ter-president of het begon te rege- Nu heeft het land weer de snelst groeiende economie van alle 24 in dustrielanden van de Oeso. Jaar lijks neemt het bruto nationaal product met bijna tien procent toe. Waar eens de wol het voornaamste exportproduct was, komt nu de ex port van mineralen opzetten. Au stralië staat eerste op de wereld ranglijst van leveranciers van alu minium en bauxiet. Tweede op de lijst van exporteurs van zink, nik kel en lood. Terwijl ook de winning van tin, koper, zilver en goud, ijze- Morgen verkiezingen Australië De sociaal-democratische premier Aan dit rijtje is uranium toe te voe gen, waarvan Australië meer bezit dan enig ander land ter wereld. Maar het is deze stof die tegelijk de regering-Hawke in een lastig par ket brengt. Zeer tegen de zin van de linkervleugel van de partij mag de winning en de export van ura nium doorgaan en zelfs iets wor den uitgebreid, zij het dat er niet aan 'dubieuze landen' geleverd mag worden. Australië is onder Labor een deel van de nucleaire wereld geworden, roept de Nuclear Disarmament Party. Een partij die onlangs is op gericht uit onvrede met de pragma tische, haast behoudende koers van de regering Hawke en die een sterk groeiende aanhang heeft. Uit recente opiniepeilingen blijkt dat de NDP Labor flink in de wielen kan rijden. Hawke's bedoeling van deze ver vroegde verkiezingen is namelijk niet alleen zijn meerderheid in het Huis van Afgevaardigden te verste vigen, maar vooral om ook in de Senaat Labor's positie te verbete ren. Labor is nu in de Senaat af hankelijk van de steun van de De mocraten, de derde partij van het land na Labor en de unie van libe ralen en nationalisten. De opkomst van de linkse NDP, onder leiding van de populaire rock en roll-ster Peter Garrett, kan wat dat betreft roet in het eten gooien. Militair De NDP streeft naar sluiting van alle buitenlandse (Amerikaanse) militaire bases in Australië, een verbod op de plaatsing of tijdelijke aanwezigheid van kernwapens in Australië's territorium (inclusief de wateren en het luchtruim) en de onmiddellijke stopzetting van de uranium-winning. Dit eenvoudige programma heeft een grote aantrekkingskracht op de linkervleugel van Labor, die nog eens aangemoedigd wordt door een veel beginsel-vastere op stelling van de sociaal-democraten in het buurland Nieuw-Zeeland. Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten hebben het An- zus-pact gesloten, dat in wederzijd se militaire bijstand voorziet. In wezen komt het erop neer, dat Au stralië zijn land en havens beschik baar stelt voor het Amerikaanse le ger en de militaire inlichtingen dienst in ruil voor het voorrecht moderne Amerikaanse wapens te mogen kopen en kennis te nemen van de geheime informatie, die de Amerikanen verzamelen. De liberale oppositieleider Andrew Peacock, die Fraser na zijn verkie- zings-debacle is opgevolgd als par tijleider, hamert er in zijn verkie zingscampagne op dat Australië het Anzus-pact geen geweld mag aandoen. Als Nieuw-Zeeland on der de socialist David Lange geen volledige rol in de Anzus wil spe len, dan zal een liberale regering besprekingen met de VS beginnen om een bilaterale alliantie met de VS aan te gaan, zo zei Peacock on langs. "De nationale veiligheid van Australië kan niet in voortdurende onzekerheid gelaten worden". De kritiek van links en rechts óp het beleid van de regering-Hawke geeft het impliciet al aan: Labor vaart een middenkoers en niet al leen in het buitenlands beleid. De nationale verzoening op sociaal ge bied heeft Australië bepaald geen windeieren gelegd. Bij een gebrek aan krachtige rechtse oppositie, moest het er eens van komen dat de linkervleugel van Labor zich ging roeren. De verkiezingen van morgen zullen daarom vooral wat de verdeling van de Senaatszetels van belang zijn, want alleen daar is de macht van Labor echt in het ge ding. De Hooglandse kerk in Leiden, waar elke zondag een dienst van de wijkgemeente Kooiwijk-Pniël en van de Studentenekklesia wordt gehouden, hoeft deze win ter niet dicht. Vorige winter moest dat wél, omdat de stook kosten veel te hoog waren. Maar nu is een verwarmingssysteem aangeschaft dat stukken goedko per is. Het is een infrarood-straling, die voor het eerst en met goed resultaat in een kerk in Schagen is toegepast. De Hooglandse kerk is de tweede. De warmte- stralers, die gemakkelijk zijn te demonteren, worden boven de kronen in het schip van de kerk aangebracht. Als de verwarming vjjf minuten vóór de dienst wordt ingeschakeld, is het tij dens de dienst ter plekke be haaglijk warm. Maaf buiten het schip blijft de kerk koud. Voor de kerstnachtdienst zal in het koor een noodverwarming wor den opgesteld. Hoewel de aanschaf f50.000 kost en dit bedrag niet in de be groting van 1985 is opgenomen, zag de kerkvoogdij in deze nieu we vinding dé kans om de kerk in de koude periode op een ver antwoorde manier open te hou den, temeer omdat op een zeer aanzienlijke kostenverminde ring mag worden gerekend: van f70.000 naar f3.000. De nieuwe verwarming kost naar schatting f 120 per zondag. Monumentenzorg en de brand weer hadden geen bezwaren. De apparatuur is niet storend, ook letterlijk niet (geruisloos), voert de waterdamp (die steen en hout zou aantasten) onmiddellijk af en voldoet aan alle eisen van veilig heid. In december wordt de ver warming in gebruik genomen. - Pausbezoek De commissie voor geestelij ke zaken van de Doopsgezinde Broederschap heeft het dagelijks bestuur van de Broederschap geadviseerd, de uitnodiging voor de oecumenische ontmoeting met de paus (13 mei volgend jaar in Utrecht) te aanvaarden. Voornaamste overweging is, dat zowel in de Raad van Kerken in Nederland als in vele plaatse lijke en regionale verbanden een verbondenheid is gegroeid tus sen doopsgezinden en rooms-ka- tholieken 'rond het verstaan van de bijbelse boodschap'. "Aan vaarden van de uitnodiging doet recht aan die verbondenheid". De commissie meent wel, dat in de uitnodiging ten onrechte sprake is van een 'dialoog', "want de opzet gedoogt kenneljk geen gesprek op voet van gelijk waardigheid". "Helaas is ook ge bleken, dat bij het bezoek van de paus ook binnen de Rooms-Ka- tholieke Kerk zelf geen ruimte zal zijn voor gesprek met hen die binnen deze kerk een kritische positie innemen. Deze critici ver zetten zich in het bijzonder tegen het machtsdenken van de leiding van hun kerk. Daarom zullen wij als doopsgezinden, met onze na druk op het algemene priester schap van de gelovigen, speciaal met hen onze verbondenheid be seffen". - Vanmorgen werd bekend, dat ook de Hervormde Kerk zich bij de paus zal laten verte genwoordigen, maar onder drie voorwaarden: gelijkwaardig heid van alle deelnemers, ruim te in de voorbeden tijdens de ge bedsdienst voor solidariteit met het volk Israël en voorzet ting van het oecumenische ge sprek met leiders van Vaticaan se instanties in de komende maanden. Het hervormde synodebe- stuur zou inzage van de toe spraak van de paus op prijs stel len, zoals ook de toespraken die tot de paus worden gericht ge ruime tijd tevoren moeten wor den ingezonden. In het blad 'De Wekker' van vandaag staat een christelijke gereformeerde reactie op het be sluit van het gereformeerde sy- nodebestuur om zich bij de paus te laten vertegenwoordigen. Het gaan naar de paus wordt 'niet verstandig' genoemd. Er zijn nog altijd 'zeer wezenlijke verschillen', die Rome van de Reformatie scheiden. "Die wor den ondergeschikt gemaakt aan de gedachte dat een grote kerk als de Gereformeerde Kerken bij deze happening niet buiten beeld kan blijven". "Als straks de paus komt, kunnen we niet doen alsof hü niet bestaat, maar vieren zullen we het niet". Schrijft redacteur D. Koole. - Twaalf rooms-katholieke hoogleraren van de Groningse universiteit hebben mede na mens zestien collega's van ande re universiteiten en hogescholen een brief aan de paus geschre ven. Daarin spreken zij hun be zorgdheid uit over de situatie in de Nederlandse kerkprovincie. Zij verwachten, dat het bezoek van de paus in mei volgend jaar daarin geen verandering zal brengen, tenzij de paus werkelijk bereid is te luisteren naar wat de gelovigen in dit land bezighoudt. De hoogleraren willen vóór zijn bezoek een onderhoud met de paus. En ook tijdens het be zoek willen zij met hem over de problemen in rooms-katholiek Nederland praten. De brief schrijvers herinneren de paus aan zijn eigen uitspraken over een 'loyale oppositie'. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Aduard-Den Ham (Gr.) kandi daat mevrouw C. M. Geels (deel werk), te Lichtenvoorde F. A. Gijzel Uithuizen, te Elahuizen- Oudega (Fr.) kandidaat E. Kol- kert Ermelo, te Ulrum-Niekerk (1/3) en voor gemeentewerk in de classis Winsum (2/3) J. C. Kr^jen- brink Vorden, te Alphen aan den Rijn-Oudshoorn (Oudshoornse kerk) H. J. ter Bals Amstelveen; aangenomen naar Drumpt (Bet.) G. Allers Zevenaar, naar Noord- hom-Niezijl-Saaksum (Gr.) T. van der Heijden Oud-Vossemeer, naar Nijkerk (deelgemeente Vre- deskerk) N. de Mooij Callantsoog (voorheen zendingspredikant). Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Klun- dert kandidaat D. van der Zwaag Buitenpost. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Rijssen A. Hooger- land Dirksland. Kerkbezichtiging. Morgen tussen 2 en 4 uur kan de geres taureerde Oudshoornse kerk (Lage Zijde) in Alphen aan den Rijn weer worden bezichtigd. Ook de organist is aanwezig. Zondag. In een gezamenlijke verklaring betreuren de Evange lische Kerk en de Rooms-Katho- lieke Kerk in de Duitse Bondsre publiek het, dat de zondag vaak nauwelijks meer van een werk dag is te onderscheiden. "Het rit me van inspanning en ontspan ning, van werk en rust, is verlo ren gegaan". "De onrust van de arbeid beantwoordt aan de hang naar consumptie. Waar alles op prestatie is gericht, blijft de ziel leeg". De verklaring wordt zondag, de eerste zondag van de Advent, in alle gemeenten en parochies voorgelezen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21