S D T Daverende stunt schaakteam VS Marcella Mesker blaakt van zelfvertrouwen Leiden in basketbalweek Zege op Sowjet Unie Midlotto Na zege op Sylvia Hanika in Melbourne Problemen volgende Olympiade Pele wil president worden. Valken f68 Koudekerk Hongarije wint tweede treffen VRIJDAG 30 NOVEMBER 1984 SPORT PAGINA 15 THESSALONIKI (ANP) - Het team van de Verenigde Staten heeft gisteren in Thessaloniki voor een daverende verrassing gezorgd. Het versloeg de onaantastbare Russen met 2,5 - 1,5. Bij de Ameri kanen wonnen Dzindzindasjvili, een geëmigreerde Rus, van de nog ongeslagen Beljavski en De Fir- mian van Joesoepov. De Sowjetu- nie stelde daartegenover de zege van Poloeggjevski op Christiansen. Het duel tussen Browne en Vagan- jan eindigde in remise. Na de opschudding over de Amerikaanse stunt vervolgden de Russen zeer koelbloedig hun weg naar de eindzege. In de tiende ron de wonnen zij met grote cijfers (3- 1) van Bulgarije. Vaganjan won van Ermenkov en Sokolov, de nieuwe Russische kampioen, van Kirov. Poloegajevski en Toekma- kov remiseerden. Beljavski had na zijn eerste nederlaag een vrije dag genomen. De Verenigde Staten zetten hun opmars verder voort door tegen Hongarije in aantrekkelijke stand af te breken. Drie partijen eindig den in remise (1,5-1,5) en de vierde, aan het eerste bord tussen Kavalek en Portisch, is afgebroken in een toren-eindspel, waarbij Kavalek een pion meer en winstkansen heeft. Het Nederlands herenteam raak te tegen Spanje op achterstand (0,5 -1,5). Timman moest genoegen ne men met remise tegen de toch zwakke Spaanse kopman Bellon. De Amsterdammer verkeerde met DEN HAAG (ANP) - De uitslag van de gisteravond getrokken midlotto 47 A is: 11-27-29-35-37-40; reservegetal: 2 Aantal deelnemers: 380.616. In leg: fl. 1.640.202,- Prijzengeld: fl. 779.095,95. De uitslag van cijferspel 47 a is: 1 5 9 5 6 9 Aantal deelnemers: 165.221! Inleg: fl. 247.832,-. Prijzengeld: fl. 99.132,80. zijn gedachten kennelijk meer bij de hangpartij tegen de Brit Miles, die in de ochtenduren voor de tweede keer werd afgebroken in een zeer gecompliceerde stand. Zo ingewikkeld, dat Miles in zijn par tij uit de tiende ronde tegen de Roemeen Suba subiet verloor en daarna het duel tegen Timman zonder verder te spelen remise gaf, waardoor Nederland tegen Enge land aan de nederlaag ontsnapte (2- 2). In het duel tegen Spanje was So- sonko niet van de partij. Hans Ree bezette het tweede bord en brak zijn partij tegen Martin in gewon nen stelling af. Van der Sterren ging in zijn partij tegen Ochoa re mise door zetherhaling uit de weg en sloeg ook een remise-aanbod van zijn tegenstander af. In de slot fase beging hij evenwel een kost bare blunder, die Ochoa moeite loos verzilverde (0-1). Peter Schee- ren bracht tegen Gomez heel toe passelijk het Catalaans op het bord en brak zijn partij in een stelling die naar remise geurt. De dames (die eerder van Bulga rije verloren) blijven het uitste kend doen. Gistermiddag traden zij tegen Zweden aan, dat zeer ver rassend Pia Cramling, de nummer één op de ELO-lijst, niet had opge steld. Van der Mije won aan het eerste bord van Borisova, Heieen de Greef aan het derde van Johans son. Carla Bruinenberg brak tegen Dahlin haar partij af in een tame lijk ongunstige positie, zodat de overwinning waarschijnlijk op 2-1 zal uitvallen. MELBOURNE (RTR/AFP) - Op de vierde dag van het toernooi om de Open Australische kampioenschappen werden bij de dames twee geplaatste speelsters uitgeschakeld. Voor één van die twee surprises zorgde Marcella Mesker. De Nederlandse bewees in Melbour ne met een overwinning op de sterke Westduitse Sylvia Hanika de laatste tijd goed in vorm te zijn. Marcella Mesker: "Alles loopt lekker' Vorige week bij het toernooi in Sydney drong zij al door tot de kwartfinales door onder meer te winnen van de Amerikaanse Pam Shriver, die op de wereldranglijst de derde plaats inneemt. Gisteren won Mesker voor de tweede keer binnen een week van een speelster uit de top tien. Sylvia Hanika, als tiende geplaatst, ging in drie sets onderuit: 6—3,4-6,3—6. De als der tiende geplaatste Britse Jo Durie verloor in de tweede ronde van de jonge Francaise Pascale Paradis, die nu Chris Lloyd Evert ontmoet (de Westduitse Myriam Schropp wist tegen haar slechts één game te winnen). Het zomerse weer in Australië heeft op de vorm van Marcella Mesker een stralend effect. Na een periode van sukkelen in Europa, waarin ze weggevallen was tot de 63ste plaats van de wereldranglijst (ondermeer door een spierblessu re), hervond de 25-jarige Haagse in Australië haar ritme. Na een ge slaagd optreden in het dubbelspel in Brisbane bracht ze in Sydney Pam Shriver op de rand van een geestelijke ineenstorting. Na haar nederlaag tegen Mesker dacht Shriver er hard over haar racket THESSALONIKI (ANP) - Het centrale comité van de wereld schaakbond zal het congres van de FIDE maandag voorstellen de volgende Olympiade in 1986 te houden in Doebai. Het comité gaat daarbij voorbij aan de mede deling van de Arabieren, dat zij de spelers van Israël in 1986 geen inreisvisum zullen verlenen. De Westeuropese landen hebben al laten doorschemeren tegen deze aanwijzing te zullen protesteren. Over vier jaar keert de Olym piade in Thessaloniki terug. De Grieken hadden voorgesteld om Thessaloniki tot vaste organisa tor van de schaakolympiade te maken. Het centrale comité van de FIDE wilde niet zover gaan. Het zal het congres maandag het compromis voorleggen de Olym piade eens in de vier jaar in Grie kenland te houden. voortaan maar in de kast te laten staan. Mesker vervolgde blijmoedig haar weg. In Sydney werd ze welis waar uitgeschakeld door de vrijwel onbekende Amerikaanse Ann Henrickson, die in de finale van Navratilova gratis les kreeg, maar het verlies kon haar humeur niet meer bederven. De vorm was te rug, het zelfvertrouwen gegroeid en vol goede moed begon ze in Melbourne aan de strijd om de open Australische kampioen schappen, een van de vier Grand- Slam toernooien in het jaar. Opnieuw haalde ze in Australië de voorpagina's. Ze werd in Mel bourne de eerste die een geplaatste speelster uitschakelde. In de twee de ronde had de Westduitse Sylvia Hanika geen verweer op haar aan- valslustige spel. In drie sets werd Hanika afgevoerd. „Ik wist dat ik een kans had", zei Mesker gister ochtend na haar zege. "Zeker op gras kan ik tegen haar meestal goed uit de voeten. Beter dan op een ander speeloppervlak". De na tionale kampioene verkeerde in prima stemming. „Alles loopt lek ker. Bij de loting zat het al mee. In Villagrana trof ik een prachtige te genstandster om aan het gras op Kooyong te wennen. Daarna Hani ka, tegen wie ik me niet kansloos waande". In de derde ronde ontmoet Mes ker zaterdag de winnares van het duel tussen Sharon Walsh en Gigi Fernandez. „Ik gok op Walsh. Ze mag al 31 zijn. Op gras is ze levens gevaarlijk. Zelfs voor Navratilova. Ik maak me geen illusies. Kansloos ben ik niet, maar winnen wordt te gen haar moeilijk. Zelfs als ik ver lies, ben ik al blij met deze periode in Australië". Heren Bij de heren werden eveneens twee geplaatste spelers uitgescha keld. De Tsjechoslo waak Mecir (16) moest in drie sets zijn meerde re erkennen in de Zweed Simons- son en de Engelsman John Lloyd (10) verloor in vijf sets van de Ame rikaan Sadri. Een andere verras sing kwam op naam van de Austra liër Dale Houston. Spelende in het eerste grote evenement waarvoor hij zich kwalificeerde won hij don derdag in de tweede ronde van zijn landgenoot Mark Edmondson die het Open Australische kampioen schap in 1976 op zijn naam had ge bracht. Van de andere geplaatste spelers die in actie kwamen, had de als nummer twee op de ranglijst staan de Zweed Mats Wilander het verre weg het moeilijkst. Hij moest tegen de Nieuwzeelander David Mustard al zijn ervaring aanspreken om niet nu al tenonder te gaan. De 25-jarige Mustard won met opvallend ge- maak de eerste set (6-1) en stond na de tweede setverloren te hebben, op twee punten van de winst in de derde reeks. Hij stond daarin 5-3 en 30-15 voor, maar zag de Zweed toch nog op 5-5 komen. Die had daarna geen moeite met zijn tegen stander in de vierde set. Cash, de als vijfde geplaatse Au straliër, had het eveneens niet makkelijk tegen de Amerikaan Andrews. Pas in de derde sr' kwam Cash beter in zijn spel. D' Australiër verklaarde zijn matige spel in de eerste sets doordat hij geen toernooien vlak voor de Open Australische titelstrijd had ge speeld. „Ik ben blij dat ik de vol gende ronde heb gehaald. Het ging niet best maar ik speel in het begin van een toernooi nooit echt goed". De Amerikaan Kriek, die het kam pioenschap van Australië al twee maal (1981 en '82) won, zegevierde simpel in drie sets over de Austra liër Drewett. RIJNSBURG Zijn uitverkiezing voor het Nederlands amateurteam was de kroon op het toch al zo succesvolle seizoen met Rijnsburgse Boys. Mee naar Singapore, wie had dat ooit kunnen denken. En het kwam allemaal nog mooi uit ook. Niet bij zijn baas ("Maar hij zou de laatste zijn die me tegen zou houden"), wel bij Rijnsburgse Boys zelf, dat door de absentie van het 'kampioensmiddenveld' niet aan een tegenvallende competitie-start kon ontkomen. Het hoofdstuk 'Singapore', dat RB in de gelegenheid stelde weer op krachten te komen, dient morgen voorgoed te worden afgesloten. Op Middelmors is het dan weer 'ge woon' Rijnsburgse Boys-Noord- wijk, waarmee de competitie voor de kampioensploeg van vorig jaar pas echt lijkt te beginnen. "Ja", beaamt Johan de Kroon, de hierboven bedoelde international "dat kun je wel stellen. Het gaat be ginnen nu. In het eerste deel van de competitie konden we altijd zeggen: na Singapore gaat het écht gebeuren. Bij Heeijansdam lever den we toen een wanprestatie. Daar hebben we van geleerd, zoiets mag niet meer gebeuren. Maar te gen PPSC en Valleivogels liep het één helft weer zoals het hoorde. Als iedereen maar weer doet waarvoor hij in het veld staat, dan gaat het vanzelf weer lopen. Dan zijn wij weer aan de beurt". De Kroon doet niet aan groot spraak, al is de 23-jarige bloeme- ninkoper op de veiling in het West- RIO DE JANEIRO (DPA) - De voormalige Braziliaanse voet baller Pele wil president wor den \)an het grootste land van Latijns-Amerika. Hij zal zich bij toekomstige presidentsver kiezingen als kandidaat laten registreren, ook als deze pas in 1992 plaatsvinden. Dit ver klaarde de multi-miljonair Pele gisteren in Rio de Janeiro, hij noemde zichzelf een „man met charisma", die veel ervaring heeft als ondernemer. Zijn politieke opleiding om staatshoofd te worden wil de ex-voetballer in de Verenigde Staten volgen en hij zegt ook van plan te zijn een cursus te volgen aan de hoge militaire school van Brazilië. Over de in directe presidentsverkiezingen die in januari aanstaande in zijn land plaatsvinden zei Pele: „ik ben noch voor Paulo Maluf (van de regeringspartij), noch voor Tancredo Neves (opposi tie); ik denk alleen aan Pele". land lang niet zo bedeesd als je in eerste instantie zou verwachten. Die zekere mate van terughou dendheid heeft misschien iets met zijn voetbaljeugd te maken. Hij door Gerard Haverkamp hing er eigenlijk altijd maar een beetje bij. Maar al snel blijkt dat hij praat zoals hij voetbalt: naden kend, zelfverzekerd, niet bravour- achtig. Rustig en met overleg. Onderdeurtje Overgekomen uit Hengelo ("Maar ik ben geboren in Ensche de") meldde hij zich als 8-jarige aan bij RCL. Eenmaal B-junior ver huisde hij naar Rijnsburg. "Ik heb toen een jaar niet gevoetbald om dat ik het bij RCL niet zo naar m'n zin had gehad. Ik speelde hoger dan andere jongens van mijn leef tijd, maar omdat ik nogal klein van stuk was en steeds dus de jongste in zo'n elftal, hing ik er maar een beetje bij. Ik was altijd een onder deurtje, terwijl ik veel liever met m'n eigen vrienden wilde spelen". Rijnsburgse jongens uit de klas lokten hem na een voetballoos jaar naar Middelmors. Hij ging weieens bij het eerste kijken en een vriend van hem zou aan jeugdtrainer Ver meulen vragen of Johan eens mee mocht trainen. Zo geschiedde. ADVERTENTIE in sportpark Duifrak te Valkenburg Aangeboden door: J.S. Lips ASSURANTIËN B.V. "Ons advies kost u niets" "Die eerste training deed ik nog op m'n oude voetbalschoenen, maar die waren natuurlijk veel te klein. Vermeulen vroeg me na de trai ning wat ik eigenlijk van plan was. Lid worden, zei ik, maar dat kon niet omdat er een ledenstop was. Maar Vermeulen zei dat ik toch al vast maar een paar nieuwe schoe nen moest gaan kopen". Nog de zelfde week was hij lid. Zijn talenten bleven derhalve niet verborgen. Ook niet bij de hoofdtrainer uit die tijd, Atte Bou- ma, die De Kroon reeds als 16-jari- ge meenam voor vriendschappe lijk duels. "Hij zag het wel in me zitten", aldus de Rijnsburger, die echter nog heel wat jaartjes op een vaste plaats in de hoofdmacht moest wachten. Na Bouma's ontslag verwezen Wijnands en aanvankelijk ook nog Arie Lagendijk de toen op het mid denveld acterende speler naar het tweede. "In die tijd heerste er een heel andere sfeer. Spelers als Cor Vreugdenhil, Piet 'de Flap', Henk van der Zwan, noem maar op, Hen- nie de Klerk, zij maakten de dienst uit. Ze konden je maken en bre ken. Zij voelden zich de vedetten, ook al speelden ze als een krant. Je ging het veld in met de angst: als ik het in hun ogen maar goed doe. En als je die gasten dan niet eens kan uitstaan, dan valt het natuurlijk niet mee om goed te voetballen. Jongens als Jan en Peter Hogewo- ning, Cas Zwaan, Henk Merbis en Gé Perfors en ik voetbalden toen nooit een goede wedstrijd in het eerste". Gelijkwaardig In het tweede was het veel gezel liger. "Op trainingen werd er ex pres maar wat gedaan, om er toch vooral voor te zorgen dat je 's zater dags niet als reserve met het eerste meehoefde", herinnert De Kroon zich al te goed. "Nu is dat allemaal heel anders. Zo'n Hans Zwaan die uit de junioren komt, wordt door iedereen geaccepteerd. Je speelt nu met 14 gelijkwaardige voetbal lers. Vroeger moest je alleen voor die oude gasten werken. Op een ge geven moment vind je het dan wel best. Nu wordt er niet geluld, ie dereen leert van elkaar". Van Johan de Kroon maakte Arie Lagendijk op den duur dus toch een vaste kracht van het eer Johan de Kroon: "Winst zal de groep goed doen". ste door hem van het middenveld naar de positie van linkervleugel- verdediger te dirigeren. Met Martin Toet deed de Leidse trainer precies hetzelfde op rechts. "Lagendijk heeft het heel goed gezien met Martin", laat De Kroon zichzelf even buiten beschouwing. "Hij liep altijd al 20 kilometer per wed strijd en dat doet hij nu ook met het verschil dat het veel meer ren dement oplevert. En ik moet het net als Martin van het loopvermo gen hebben". "Nee, ik vond het niet erg om back te worden gezet. Als het goed gespeeld wordt, als je dus de gele genheid hebt om op te komen, is het een hele leuke plek". De Kroon en Toet hoefden zich niet alleen tot verdedigen te beperken. Beide backs verwierven zich spoedig faam vanwege hun altijd op het juiste moment gekozen, en bijna altijd gevaarlijke, expedities naar de achterlijn van de tegenstander. "In Huug hebben we natuurlijk een prima stuurman', roemt De Kroon de van een knie-operatie herstelde spelmaker Aandewiel. "Je duikt het gat in en je hoeft maar een schreeuw te geven. Zou die bal achter je komen, dan heb je er niks aan. Maar bij Huug komt die altijd op maat. Dat heeft-ie ge- 'Grote werk' dragen toen onverwacht het Singa pore-team moest worden samenge steld. Toet kon zich niet vrijmaken, waarmee vrijwel zeker de tickets voor De Kroon konden worden ge reserveerd. "Dus staan er straks twee Oranje-klanten tegenover el kaar", schimpt De Kroon met zijn reputatie ("Ik geloof niet dat een tegenstander zegt: o, hij speelde in het Nederlands amateurteam, hem moeten we in de gaten houden. Ze zullen meer op Huug letten") als de bekerwedstrijd tegen PSV en zijn directe tegenstander René van der Gijp ter sprake komt. "Ik heb ge hoord dat ze de mooiste kleedka mers van Nederland hebben. Kijk, die wedstrijd is feitelijk maar een toetje. Je gaat er heen om er een happening van te maken, een lang weekend. Die wedstrijd moet na tuurlijk op een zaterdag worden gespeeld. Dan kan je er echt een hele week naar toeleven. Zouden we op 11 december moeten spelen, dan is het uit je werk naar Eindho ven en na de wedstrijd meteen r terug. Dat is niks" uitslagen zijn: heren enkelspel, tweede ronde: Kevin Curren (ZAf) - Wally Masur (Aus) 4-6, 6-4, 6-4, 6-4 Scott Davis (VSt) - Chrid Lewis (NZe) 6-4, 6-2, 6-0 Joakim Nystróm (Zwe) - Colin Dowdeswell (GBr) 6-4, 6-2, 6-4 Guy Forget (Frsa) - Vijay Amritraj (Ind) 6-3, 6-1, 7-6 Bred Gilbert (VSt) - Drew Gitlin (VSt) 6-1,6-2, 6-2 Ivan Lendl (Tsj) - Bill Scanion (VSt) 4-6, 6-4, 6-4, 6-1. dames enkelspel, tweede ronde: Helena Sukova (Tsj) - Dianne Bale- strat (Aus) 7-5, 6-2 Pam Shriver (VSt) - Corinne Vanier (Fra) 6-2, 6-1 Sharon Walsh (VSt) - Gigi Fernandez (VSt) 6-7, 6-4,6-1 Martina Navratilova (VSt) - Mary Lou Piatek (VSt) 6-3, 7-5. ZALAEGERSZEG (AFP/ANP) - Het Hongaarse basketbalteam, vo rige week woensdag nog verliezer in de Apollohal tegen Nederland, heeft zijn tweede wedstrijd in groep B van het kwalificatietoer nooi voor de eindronde van het we reldkampioenschap in Spanje 1986 in winst omgezet. De Hongaren versloegen gister avond in Zalaegerszeg België na verlenging met 91-86. Voor België betekende het verlies de tweede nederlaag. Eerder had het al in Oostende van Joegoslavië verlo ren. In dezelfde groep was Neder land woensdag te zwak voor Joe- Of Rijnsburgse Boys aan 'het goslavië (68-87) grote werk' toe is moet morgen blijken. Van de uitslag tegen Noordwijk hangt ook af of de com petitie, die voor RB dus eigenlijk nog moet beginnen, al niet direct zal aflopen. Bij verlies wordt door ronde, het aantal achterstallige wedstrij den het gat met de kopgroep erg De uitslagen in de andere groepen op de groot. Nu bedraagt die op koploper pe®,!Kag Oostkapelle omgerekend maar K T*' De stand in groep B is: 1. Joegoslavië 2-4 (176-140), 2. Neder land 2-3 (135-141), 3. Hongarije 2-3 (145- 153), 4. België 2-2 (158-180). De eerste twee gaan over naar de eind- twee punten. "Tegen PPSC en Val leivogels gingen we de goede rich ting uit. Tegen een technische ploeg als Noordwijk kan je in elk geval goed voetballen, dat is dus een goede gelegenheid om te laten zien dat we het niet verleerd zijn. Winst zal de groep goed doen. Dan weten we tenminste dat we het nog kunnen". Groep A: Albanië-Italiè 57-78, Turkije- West-Duitsland 56-64. Stand: 1. Italië 2-4, 2. West-Duitsland 2- 4, 3. Albanië 2-2, 4. Turkije 2-2. Groep C: Bulgarije-Griekenland 84-91, Frankrijk-Polen 81-74. Stand: 1. Griekenland 2-4, 2. Polen 2-3. 3. Frankrijk 2-3, 4. Bulgarije 2-2. Groep D: Tsjechoslowakije-Zwitserland 101-83, Israël-Groot-Britannië 86-77. Stand: 1. Israël 2-4, 2. Tsjechoslowakjje 2-3, 3. Groot-Britannië 2-3, 4. Zwitser land 2-2. HAARLEM (ANP) - De derde editie van de Haarlemse Basket balweek, die van 28 december tot 2 januari wordt gehouden, kent de drie Nederlandse topploegen, Den Bosch, Leiden en Haaksber gen, onder zijn deelnemers. Het veld van zeven, dat in twee pou les wordt opgedeeld, wordt ge completeerd door twee Ameri kaanse teams (New York Harlem All Stars en Chicago), Hapoel Tel Aviv en het Braziliaanse Flumi- nense. Het toernooi speelt zich af in de Kennemersporthal. Leiden is titelverdediger. De poule-indeling: A: Leiden, New York Harlem All Stars (Vst) en Hapoel Tel Aviv (Isr) B: Den Bosch, Haaksbergen, Fluminense (Bra) en Chicago (Vst)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15