VOORZETRAMEN ISOLATIE- De Jong's trouwauto's 'Vrije burger Schmidt geeft college Deetmaiï wil schoolleiding en onderwijs verbeteren Zaterdag van 10.00-16.00 uur WIJ VERZORGEN UW 33% SUBSIDIE rzQr^ BASNEON SINT NICOLAAS BEZOEKT LEIDSCH DAGBLAD ABONNEES MET EEN WAGEN VOL FIJNE PRIJZEN... PROEFABONNEMENT Je eigen LEIDSCH DAGBLAD De complete krant over wereldstad en land. VRIJDAG 30 NOVEMBER 1984 PAGINA 11 Tel.: 071-412275, Touwbaan 3, Leiderdorp Pluspunten magneet bevestiging thermische isolatie eenvoudige bediening wegneembare beglazing geluidsisolatie veiligheid, inbraakwerend subsidie mogelijkheid 33% licht in gewicht geschikt voor elk kozijn hout. metaal, kunststof geen condens meer verkleurt niet optisch als glas gratis op maat en thuisbezorgd dezelfde dag maten meenemen' klaar terwijl u wacht eventueel door ons gemonteerd. Antieke volgauto's: 2 typen London taxi-cabs Moderne witte bruldscoupé 7 Pers. volgauto s Keuze uit 30 auto's o.a. Rolls Royce 1926 Rolls Rovce 1933 Rolls Royce 1956 (wit) Bentley 1949 (wit) Jaguar 1949 (wit) Cadillac 1939 (open kap) Citroën 1949 (wit) Austin cab 1949 London taxi-cab 1949 (wit) KANTOOR: Lammenschansweg 49 Leiden. Dag. geop. 9.00-22.00 uur. SHOWROOM: Boommarkt 3. Geop. donderdag koopavond 10.00-21.00 i Zaterdag van 11.00-16.00 uur. Tel. 071-123055-131288 Gisteren bezocht Sint Nicolaas weer een aantal gezinnen voor onze extra prijs vraag. Als men de Sint de ingevulde bon kon tonen (die links onderin de prijsvraag van afgelopen zaterdag stond), dan kreeg men een fijne prijs. LEIDEN Mevr. v.d. Vaas, v.d. Blom Vljlbrlefstr. 32 Fam. Koppeschaar, B. de Doesplein 17 Fam. Matteljs, E. v. Calcarstr. 47 Fam. Slebert, B. de Doesplein 7 Fam. Zlemerman, E. v. Calcarstr. 15 Fam. Jansen, M. de Lannoystr. 13 Fam. De Prle, M. de Lannoystr. 15 KATWIJK Fam. Den Hollander, Prlncestr. Fam. v.d. Plas, Tijmstr. 42 Fam. Mlnnee, Amberstr. 23 Fam. v.d. Plas, Varkevlsserstr. 286 Fam. Spierenburg, Pr. Margrietlaan 82 Fam. Schaap, Pr. Margrietlaan 16 Fam. Ouwehand, Pr. Margrietlaan 9 Fam. Adams, Pr. Margrietlaan 20 Fam. Kraalenoord, Pr. Marljkelaan 19 Ook vandaag is Sint Nicolaas op zoek naar abonnees die hem de ingevulde bon uit de krant van afgelopen zaterdag kunnen laten zien. Misschien komt hij vandaag bij u in de buurt. Zorg dus dat u de bon ingevuld klaar hebt liggen. EN ALS U NOG GEEN ABONNEE BENT? Het zou natuurlijk héél vervelend zijn wanneer de Sint u bezoekt en u bent (nog) geen abonnee. Want dat zou betekenen dat u ook de bon niet in hebt kunnen vullen en dus ook niet in aanmerking komt voor een van de fantastische prijzen. Daarom kunt u gedurende deze weken een speciaal SINT NICOLAAS AKTIE nemen. Dat heeft bovendien als extra voordeel dat u de komende weken precies op de hoogte blijft van de vele fantastische kado-suggesties in de advertenties van onze adverteerders. Voor dit proefabonnement kunt u bellen: (071) 144941, toestel 153 (maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur. Of u kunt onderstaande bon ingevuld opsturen aan: Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden Ja, ik wil uw krant Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10), Ik krijg de krant eerst twee weken gratis. Vier weken op proef voor f 10,-. Pas daarna beslis ik. Naam Adres PostcodeWoonplaats BONN - Ruim twee jaar na zijn ge dwongen aftreden is hij nog altijd de populairste politicus van de Bondsrepubliek Duitsland: Hel mut Schmidt, die op 23 december 66 jaar wordt. Dat streelt hem, zegt hij, „maar dat ligt niet alleen aan mijn persoon, maar ook aan de hui dige regering". door Hans Amesz De sociaal-democraat Helmut Schmidt, die acht en een half jaar bondskanselier was en volgens ve len zeker een van de grootste staatslieden van na de oorlog, moet, dat zal duidelijk zijn, niet veel hebben van zijn christen-de mocratische opvolger Helmut Kohl. Hoewel Schmidt aan het be gin van een etentje met de buiten landse pers in Bonn verkondigde dat hij zich zoveel mogelijk uit de Duitse binnenlandse politiek wil houden („daarom geef ik ook nau welijks interviews"), werd in ieder geval duidelijk dat de vroegere re geringsleider vindt dat de huidige 'het handwerk niet beheerst'. „Het is net als in de kunst", aldus Schmidt. „Je kunt wel een portret willen schilderen, maar dan moet je het ook nog kunnen". Volgens Schmidt, die zichzelf tegenwoor dig graag een 'vrije burger' noemt, zijn bijvoorbeeld de bezoeken van de Oostduitse staats- en partijlei der Honecker en de Bulgaarse staats- en partijchef Zjivkov aan Bonn en dat van de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken Genscher aan Warschau niet door gegaan omdat onder meer in Bonn 'ambachtelijke fouten' zijn ge maakt. Er is veel te veel gepraat en gespeculeerd in het openbaar. Voordrachten Schmidt houdt veel voordrach ten trouwens niet voor niks. Net als Henry Kissinger, Gerald Ford en James Callaghan, heeft de ex- bondskanselier een contract met het Newyorkse public-relationsbu- reau Harry Walker afgesloten. Een Schmidt-lezing kost 20.000 dollar (de dollar is zeer overgewaardeerd, pleegt de spreker steeds te zeggen), waarvan Walker 30 procent als pro visie krijgt. Maar hij vraagt lang niet voor al zijn optredens geld. De buitenlandse persvereniging in Bonn hoefde slechts twee keer soep in de Amerikaanse club te be talen - Schmidt at geen rosbief en ook de Nederlandse hoofdre dacteuren zijn niet meer kwijt dan reis- en verblijfkosten. Helmut Schmidt verdient na tuurlijk zeer veel, want behalve zijn salaris als lid van het parle ment (dat blijft hij nog maar tot de volgende verkiezingen) krijgt hij een fors staatspensioen als ex-kan- selier en ex-minister. Hij beschikt bovendien over een bureau met vier medewerkers en twee secreta ressen, een auto met chauffeur, en hij wordt als 'risicofiguur' nog al tijd 'eersteklas' bewaakt. De fractie van de Groenen heeft er onlangs bezwaar tegen gemaakt dat hij be- lastingbetalerde veel te veel geld kost. Schmidt is bovendien ook nog 'uitgever' (een soort hoofdre dacteurschap) van het gerenom meerde weekblad Die Zeit, en ge ruchten willen dat hij daarvoor cir ca 100.000 mark per jaar krijgt. ex-minister van justitie en woning bouw en kandidaat-kanselier bij de verkiezingen van 6 maart 1983) dat zou zijn geweest. Diplomatie Schmidt: populair. Helmut Schmidt verraadde de buitenlandse correspondenten in Bonn dat hij, als de sociaal-demo cratisch/liberale coalitie niet uit el kaar was gespat, in ieder geval voor de verkiezingen van 1984 vrij willig zou zijn afgetreden. „Ook in de Bondsrepubliek is meer dan acht jaar regeringsleider zijn een welhaast onmogelijke taak. Ik ben twee, drie keer ernstig ziek ge weest. Dat is toen allemaal onder de tafel geschoven, zoals dat hoort in het geval van een regeringslei der. Maar een dergelijk zware ziek te kan ik mij niet meer veroorlo ven", aldus Schmidt, die overigens niet wilde zeggen wie dan wel zijn opvolger was geworden. Het ligt echter voor de hand dat Hans-Jo- chen Vogel (nu SPD-fractieleider, „Tot de diplomatie behoort dat men ook stil kan zijn", aldus Schmidt. Hij noemde het verder fout, dat de regering-Kohl twee keer een groot krediet van circa een miljard mark aan de DDR heeft gegeven, zonder dat voor Moskou duidelijk werd wat de te genprestatie daarvoor was. Daar door kon namelijk in de Sowjet- Unie de indruk ontstaan dat er 'iets onder de tafel gebeurt' waar het Kremlin niets van afwist. Dat leid de tot irritaties en verdachtmakin gen. De wereld van Helmut Schmidt, twee jaar na de beëindiging van zijn kanselierschap. Zelf zegt hij: „Men moet ook kunnen begrijpen wanneer zijn rol is uitgespeeld. Ik heb dat begrepen". Is zijn rol uitge speeld? Ja, natuurlijk die van bondskanselier. Maar dat neemt niet weg dat Helmut Schmidt over al in de wereld wordt uitgenodigd om voordrachten te houden, dat staatslieden als China's machtigste man Deng Xiaoping, Franksnjk president Mitterrand of Amerika's minister van buitenlandse zaken Shultz, zijn opvattingen en raad graag horen en waarderen Schmidt, wiens zelfbewustzijn niet heeft geleden onder het feit dat hij geen bondskanselier meer is: „Die vinden het prettig met iemand vrij moedig te kunnen praten, met ie mand wiens intellectuele capaci teiten ze kennen en van wiens dis cretie ze zeker zyn". Verrassing BLARICUM (GPD) Groot was de verbazing van een inwo ner van Blaricum toen hij op een postzegelbeurs in Rotter dam zijn eigen postzegels, die het afgelopen weekeinde bij een inbraak werden gestolen, kreeg aangeboden. De man deed prompt aangifte bij de po litie in zijn woonplaats en die liet de dader, een 24-jarige Am sterdammer, door de politie in de hoofdstad arresteren. De man werd voor verhoor overge bracht naar Blaricum en heeft inmiddels bekend. De inbraak gebeurde overigens op specta culaire wijze omdat een kluis, waarin de postzegels waren op geborgen, met behulp van bij len uit de muur werd gehakt. Steun voor hongerstakers DEN HAAG (ANP) - De Surinaam se ambassadeur in Nederland, mr. Henk Heidweiller, heeft gisteren zijn sympathie betuigd met een groepje Surinaamse hongerstakers op het Binnenhof in Den Haag. De hongerstakers willen met hun actie bereiken dat Nederland de opge schorte ontwikkelingshulp aan Su riname weer op gang brengt. In een uitzending van de Suri naamse radio noemde hij de hon gerstakers, die sinds het afgelopen weekeinde op het Binnenhof bi vakkeren, het symbool van het toe komstige Suriname, aldus een ver klaring die gisteren door de ambas sade werd uitgegeven. UITGEBRAND - Het galvanisch bedrijf Trio Galvano Techniek in Eindhoven is vanochtend groten deels uitgebrand. In het gebouw la gen allerlei chemicaliën opgesla gen. De vrijgekomen rook bevatte volgens de Eindhovense milieu dienst echter geen giftige bestand delen, hoewel een kind met adem halingsmoeilijkheden naar het zie kenhuis is gebracht. Het gebouw is volledig ingezakt. Over de schade en de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Ambtenaar zou steekpenningen hebben aanvaard AMSTERDAM (ANP) - Een 41-jari- ge ambtenaar van het gemeentelijk grondbedrijf in Amsterdam wordt verdacht van het aannemen van steekpenningen in de jaren 1977 tot en met 1980 van de eigenaar van een tectyleerbedrijf. Deze onderne mer wilde volgens de politie een zo groot mogelijke vergoeding krij gen voor de verplaatsing van zijn bedrijf van de Weesperzijde naar het industrieterrein Amstel III. Het bureau fraude en ambtsmis drijven van de Amsterdamse poli tie arresteerde de ambtenaar maandag. De man is na verhoor in overleg met de officier van justitie voorlopig weer vrijgelaten, aldus de politie. De zaak kwam aan het licht door dat de eigenaar van het tectyleer- bedrijf onlangs zijn mond voorbij praatte tegen ambtenaren van de dienst bouw- en woningtoezicht van de gemeente die achterstallige erfpachtbedragen wilden innen. De ambtenaar van het grondbe drijf ontving in genoemde jaren volgens de politie mogelijk „een groot bedrag aan geld", dat hem in een cafe aan de Weesperzijde in porties van enkele honderden gul dens per keer werd overhandigd. Soms toucheerde de ambtenaar enkele duizenden guldens ineens. DEN HAAG (GPD) - Bij- en na scholing van directeuren van scho len, betaald studieverlof, het opne men van bedrijfskundigen in de leiding van middelbare scholen en hbo-instellingen en de aanstelling van schoolmanagementsconsulen- ten. Dat zijn de belangrijkste maat regelen die minister Deetman (on derwijs en wetenschappen) samen met zijn staatssecretarissen Van Leijenhorst en Ginjaar bepleit in de vandaag verschenen nota 'Meer over management'. Voor uitvoe ring van de maatregelen is een be drag van 22 miljoen gulden uitge trokken. In het basisonderwijs zullen do centen van de pedagogische acade mies voor het basisonderwijs (pa- bo's) en de schoolbegeleidings diensten worden ingeschakeld om de nascholing van schoolhoofden te verzorgen. In het voortgezet on derwijs wordt de mogelijkheid ge opend om bedrijfskundig ge schoolde managers op te nemen in de leiding. Verder willen de be windslieden bevorderen dat meer vrouwen deel gaan uitmaken van de schoolleiding. Deetman over weegt ook om deeltijdbanen voor schoolleiders mogelijk te maken. Voor het hoger beroepsonder wijs worden in de nota voorstellen gedaan die in de richting gaan van de bestuursstructuur bij het we tenschappelijk onderwijs. Hbo-in stellingen die meer dan 2.500 stu denten hebben, kunnen straks kie zen voor een bestuursregeling waarbij de dagelijkse leiding in handen komt van een drie koppen tellend bestuurscollege. Wat de universiteiten en hogescholen be treft wil Deetman, als het even kan, een doelmatiger bestuur, meer vrij heid voor de bestedingen bij de in stellingen, vereenvoudiging van examens en stimulering van talent volle onderzoekers. Doel van de maatregelen is een verbetering van de doelmatigheid en kwaliteit van het onderwijs. Een woordvoerder van de algemene vereniging van schoolleiders noemde de nota en het geld dat voor de maatregelen wordt uitge trokken 'een druppel op de gloeiende plaat'. Beurs Amsterdam VERKLARING DER TEKENS achtergestelde temng Noteringen van vriidag 30 AANDELEN binnenland doorlopend vk sk hemeken hbg hoogovens nedlloyd pakhoed c 165.20 16500 103.00 103.00 41.40 41 40 317.00 31000 198 00+ 1560 27.20 403 00 250 00 240 00 329 00 329 00 november 1984 (tot 1 krasnapots 132 50 L 1710 00 1720 00 240 00 240 0C 360 00 373« beleggingsinst. leveraged 143 00 14 werekfiave 175.00 B OBLIGATIES staatsleningen V/2 84-93 100 00 105 30 105 30 10185 10165 10220 102 20 103.40 103.3C bng bg 11 Va 82-07 bg 10*4 82-07 nmb 7^4 83-92 101 10 nmt>7'/4 83-91 98 00 nmb s 8*4 70 166 90 nwb 8*4 84-03 107 70 nwb8Vï84-04 105 70 ph. 4 84 94 82 90 php 6*4 83-93 105-00 pandbrieven »gh 11 01-88 106 00 wuh 8'* 84-92 102 60 indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) Alg lokaal 160 9 Algemeen 177.8 obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Inde» 107 6 Staatsleningen 7.27 nw 3 langl 7 66 - 3-5 |aar 7.22 - 5-8 jaar 7.42 5 langst! 7.50 BNG lenmgen 7 47 Bankleningen 7 62 Pandbrieven 763 GOUD EN ZILVER Beursoverzicht Ongeanimeerde markt De Amsterdamse effectenbeurs lag er vandaag lusteloos bij De handel begon lager als gevolg van een tegenvallend Wall Street Daarna trad bi| diverse tondsen een licht herstel op maar de mees te noteringen bleven toch onder het niveau van gisteren De internationals waren alle lager maar het bleet bijna overal dubbel- tjeswerk Akzo begon de dag met een verlies van een gulden maar had deze teruggang tegen de mid dag bijna geheel weggewerkt Urn- lever werd anderhalve gulden goedkoper Ook de banken moesten terrein prijsgeven. Bij de verzekeraars kon Aegon zich nog staande houden maar Amev zakte door de grens van t 200. Een uitzondering in deze lusteloze markt vormden de hypo theekbanken. waarin ook een re delijke omzet werd gehaald De drie gulden s

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11