Uitbreiding EG blijft moeilijk Gibraltar: zelfbeschikking heilig Pinochet smoort protest in Chili Europese top moet knopen doorhakken Kinderen verongelukt: ouders claimen schade Amman Arafat: Syrië wilde bombardement Amman Israëli toch niet naar Unicef vreest rommelige hulpverlening Ethiopië Robert Dole fractieleider Republikeinen DONDERDAG 29 NOVEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL (ANP) - De driedaagse marathonvergadering van de EG-ministers van bui tenlandse zaken die ertoe had moeten leiden dat er nu eindelijk eens een doorbraak kwam bij de toetredingsonderhandelingen van Spanje en Portugal, is gisteravond weer op niets uitgelopen. Volgende week maandag en dins dag krijgen de Europese staats- en regeringleiders, die dan in Dublin bijeenkomen, de gehele rijstebrij berg van technische dossiers op hun bord. Spanje en Portugal zul len op zijn minst tot die bijeen komst geduld moeten oefenen. De wanhopige poging van de minis ters om een akkoord te bereiken nog voor de komende Europese topbijeenkomst is niet gelukt- .Sinds maandagochtend zijn er overigens wél wat vorderingen op onderdelen gemaakt. De EG-lan- AMMAN (UPI/Rtr.) - De leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO, Jasser Arafat, heeft giste ren in het PLO-parlement in bal lingschap in Amman verklaard dat een arabische leider begin deze week een Soechoj-bommenwerper klaar had staan om het vergader centrum in Amman te bombarde ren. Hij beschuldigde Syrië ervan te zijn betrokken bij het komplot, In een rede tót de Palestijnse Na tionale Raad (PNR) zei Arafat dat de bommenwerper, van Russische makelij, was gereedgemaakt op het vliegveld van Rayak in Oost-Liba- non. Hij zei niet om welke arabi sche leider het ging, maar voegde eraan toe dat Syrië bij het komplot was betrokken. De PLO-leider ver klaarde dat zijn ontslag dat hij dinsdagavond indiende en 12 uur later introk, erop was gericht te be wijzen dat een komplot van Syrië zijn leiderschap omver te werpen, zal mislukken. „Ik zeg, in alle ob jectiviteit en in mijn positie als lei der, dat toen ik mijn ontslag in diende, ik wilde bewijzen dat het komplot mijn ontslag niet kon af wingen. Maar Jordaanse vliegtui gen patrouilleren in het luchtruim om uw PNR te beschermen". TEL AVIV Het Israëlische socia listische parlementslid Abdal Da- roushe, die van plan was de Pale stijnse Nationale Raad in de Jor daanse hoofdstad Amman toe te spreken, heeft van dat plan afge zien en keert morgen vanuit Cy prus naar Israël terug. Door zelf te lefonisch contact op te nemen met zijn partij maakte de in opspraak gebrachte politicus een einde aan de opschudding in Israël over zijn bedoelingen. door Taco Slagter Naar zijn zeggen heeft koning Hoessein van Jordanië hem op het laatste moment 'geen toestemming gegeven naar Amman te komen. In een telefonisch vraaggesprek met het Israëlische televisiejournaal zei Daroushe gisteravond dat ook de druk die partijleden (Arbeiderspar tij) op hem hebben uitgeoefend om niet bij de PLO op bezoek te gaan, van invloed is geweest om niet lan ger een visum voor Jordanië af te wachten. Volgens de parlementariër - als Arabier Israëlisch staatsburger en onlangs voor het eerst gekozen als lid van de Knesset - zou hij het Palestijnse congres in Amman hebben gevraagd de beruchte pa ragraaf uit het handvest van de- PLO dat „vernietiging" van het zionisme (lees: Israël) voorstaat, te Het grootste diplomatieke succes met betrekking tot Gibraltar dat Spanje sinds 1713 heeft behaald. Zo noemde de Spaanse minister Fernando Moran (buitenlandse za ken) dinsdagmiddag het akkoord dat hij en zijn Britse collega Howe in Brussel even daarvoor hadden gesloten. Het akkoord waarover Moran zo jubelend deed, houdt in het kort in dat Spanje uiterlijk op 15 februari 1985 de grens tussen Gibraltar en Spanje voor alle verkeer open stelt, in ruil voor de Britse toezegging dat over alle aspecten rond Gibral- tars toekomst kan worden gepraat, inclusief de vraag van wie dat stuk je land is. door Henk Dam Juridisch is dat eigenlijk geen vraag. Gibraltar is Brits. Britten veroverden in 1704 het strategisch zo belangrijke puntje van het Iberi sche schiereiland, en bij het Ver drag van Utrecht werd in 1713 vast gesteld dat de rots voortaan defini tief Brits zou zijn en blijven. In het verdrag staat met zoveel woorden, dat de koning van Span je voor eeuwig Gibraltar heeft op gegeven. Er is alleen nog een zin den zijn het er nu over wel onge veer over eens dat de gehele groen ten- en fruitsector in de overgang speriode een „surveillance" nodig heeft. Dat wil zeggen dat er een im portbeperking komt als te veel van die Spaanse produkten op de EG- markt dreigen te komen. Neder land heeft zich lang tegen zo'n re geling verzet. Ons land is bang dat Spanje op zijn beurt soortgelijke maatregelen zal vragen tegen „noordelijke" landbouwproduk- ten.De afgelopen dagen heeft men ook wat resultaten kunnen berei- Arafat verklaarde dat geen enkel arabisch land of geen 'arabische parasiet', zoals hij de muitende PLO-ers aanduidde, het recht heeft te zeggen wie de leider zal zijn van de PLO. "Het besluit Jasser Arafat af te zetten of hem te houden als leider is aan de Palestijnse recht matigheid, zoals vertegenwoor digd door de PNR". Arafat beschuldigde door Syrië gesteunde samenzweerders ervan de ruim 2 kilo zware bom te heb ben geplaatst die dinsdagavond achter het PLO-kantoor in Amman ontplofte. Niemand liep daarbij verwondingen op. Er zijn nog geen arrestaties verricht in verband met de aanslag. Syrië en vier in Damascus geves tigde PLO-groeperingen boycotten de PNR-zitting en hebben ge dreigd dat Arafat niet ongestraft zal blijven voor het uitroepen van de bijeenkomst en Jordanië niet, omdat het gastheer is. De muiters in de PLO willen Arafats aftreden omdat ze vrezen dat hij met de Jordaanse koning Hoessein een diplomatiek vredesi nitiatief voor het Midden-Oosten wil uitwerken. schrappen. Voorts zou Daroushe in navolging van de voormalige Amerikaanse presidentskandidaat dominee Jackson, die in Syrië en op Cuba Amerikaanse gevangenen heeft weten los te praten - er bij PLO-leider Jasser Arafat op heb ben aangedrongen Israëlische krijgsgevangenen naar hun land te laten terugkeren. Verder liet Daroushe via de tele foon weten dat hij de toezegging had gekregen dat Arafat hem met „open armen" zou hebben ontvan gen. De PLO zou zelfs een particu lier vliegtuig naar het Cyprische vliegveld Larnaca hebben willen sturen om de Israëli op te halen. Met wie hij de missie naar Jordanië heeft voorbereid, wilde het Knes- DEN HAAG (GPD) - Unicef, het kinderfonds van de VN, vreest dat de talrijke hulporganisaties die dank zij de miljoeneninzameling in Nederland kunnen worden inge schakeld in Ethiopië, elkaar voor de voeten zullen lopen. Die be zorgdheid is gisteren uitgesproken door Unicef-veld werker Alan Court, die begin deze week uit Ethiopië in Nederland is aangeko men. Bij de massale hulpverlening in Ethiopië, waar miljoenen mensen van honger dreigen om te komen, zijn behalve de vijftien Nederland se organisaties ook nog internatio nale hulpverleningsorganisaties als de FAO (het voedselbureau van netje aan toegevoegd dat stelt dat, als de Britten ooit van Gibraltar zouden afwillen, het eerst aan Spanje moet worden aangeboden. Men kan hoog en laag springen, zo staat het in het verdrag. Gibral tar kan, zo is de lijn die de Britten steeds hebben aangehouden, al leen maar Spaans grondgebied worden als de bevolking van Gi braltar dat in meerderheid wil. Dat uitgangspunt is een algeme ne regel die de Britten na de Twee de Wereldoorlog voor al hun over zeese gebiedsdelen hebben laten gelden: zo'n gebiedsdeel kan zelf standig worden of in een ander land opgaan als de inwoners van het gebiedsdeel dat zelf wensen. Vandaar dat Noord-Ierland deel uitmaakt van het Verenigd Ko ninkrijk. De meerderheid van de bevolking daar (de protestanten) wil dat, en dus fuseert Noord-Ier land niet met Ierland, ook al is dat in alle opzichten logisch, en zou het de Britten van een slepend en kostbaar probleem bevrijden. ken op het gebied van de afbraak van tarieven op industriegoederen. Er moet overigens nog maar wor den afgewacht of Spanje het door de EG-landen ontworpen schema voor die afbraak zal accepteren. Hetzelfde geldt voor het Spaanse invoercontingent voor Europese auto's dat de gemeenschap bij de Spaanse toetreding volgens een bepaald schema verhoogd wil zien van de huidige 15.000 per jaar tot zo'n 45.000. Voor het Verenigd Ko ninkrijk is dat overigens nog te weinig. Dat land wenst naar 56.000 auto's per jaar te gaan. Grote problemen doen zich ech ter nog voor omdat allerlei landen allerlei problemen gekoppeld heb ben. Zo wil Duitsland bijvoorbeeld de ontworpen groenten- en fruitre- geling niet accepteren, voordat er een goede regeling is om de Euro pese wijnproduktie binnen de per ken te houden, overigens dan weer op voorwaarde dat Duitsland sui ker mag blijven toevoegen aan zijn witte Moezelwijnen. Italië wil ech ter van een strenger Europees wijnregiem niets weten. Ook de visserij geeft nog steeds gigantische problemen. Staatsse cretaris Van Eekelen (Europese za ken) wees er gisteren nog eens op dat vijf EG-landen eigenlijk het liefst zien dat Spaanse vissers zo'n 15 jaar lang geen toegang krijgen tot de Europese viswateren. Span je zal zo'n „aanbod" zeker afwijzen, maar er zijn EG-lidstaten die zeg gen: dat zien we dan wel; laten we het in elk geval onderling eens worden, zodat de onderhandelin gen kunnen beginnen. Overigens heeft Nederland Por tugal toegezegd dat het er van zijn kant alles aan zal doen om ervoor te zorgen dat de Portugese toetre ding tot de Europese Gemeen schap, zoals afgesproken, 1 januari 1986 haar beslag krijgt. Uitstel is volgens premier Lubbers, die in Portugal op bezoek is, niet in het belang van de gemeenschap. set-lid gisteravond niet zeggen. Het kabinet-Peres en de Arbei derspartij halen inmiddels opge lucht adem, nu Daroushe is opge spoord en zijn plannen heeft laten varen. Volgens politieke waarne mers in Jeruzalem zijn regering en land voor een groot schandaal be hoed. Met een kabinetscrisis werd al rekening gehouden. Als de Israëlisch-Arabische poli ticus naar Amman was gegaan, had hij wegens verraad een gevange nisstraf van vijftien jaar geris keerd. Het is iedere Israëli verbo den zonder toestemming van het parlement en regering contacten te leggen met 'de vijand' of vijande lijk gebied te betreden. De PLO en Jordanië voldoen aan deze criteria. de VN), World Food Program en de Europese Gemeenschap betrok ken. Court hoopt dat de Nederlandse organisaties zich willen laten in passen in de strakke coördinatie van de grote internationale organi saties, die over expertise, ervaring en faciliteiten beschikken. Unicef Heilig Vandaar ook, dat de Falkland-ei- landen Brits zijn en dat blijven. De Britse regering heeft er een oorlog met Argentinië voor over gehad, en betaalt nu het equivalent van 1,4 miljoen gulden per Falklander per jaar om de status quo te handha ven. Zo heilig is het principe: de bevolking beslist over de eigen toe komst. Maar Hongkong dan? Dat wordt in 1997 Chinees zonder dat de be volking van de kroonkolonie dat echt wil. Zeker, maar hier is sprake van een andere situatie. Hongkong was van China gehuurd, en de huur loopt in 1997 af. Terug naar Gibraltar. In de grondwet van Gibraltar, die da teert van 1969, staat letterlijk: „Ha- rer Majesteits regering zal nooit overgaan tot regelingen die de be volking van Gibraltar onder de soevereiniteit van een andere staat brengen, als die ingaan tegen de vrije en democratisch tot uitdruk- PARIJS - Vijftien gezinnen uit het Franse Crépy-en-Vallois vech ten om genoegdoening voor de dood van hun kind. Het gaat om de nasleep van het grootste ongeluk aller tijden dat ooit op een van de Franse autoroutes plaats had. Op 31 juli 1982 reden in het nachtelijk door Rudolph Bakker duister en onder een alles verblin dende plensregen twee autobussen tegen elkaar ter hoogte van Beau- ne. Ze vlogen beide in brand en 44 kinderen op weg naar hun vakan tieoord kwamen in de vlammen om. In het schadevergoedingspro ces, dat nu in een voorstad van Pa rijs wordt gehouden, gaat het om de som die ieder verloren kind waard is. Twee en een halfjaar vochten de Hans Speidel (87) overleden BONN (UPI) Generaal Hans Speidel, oud-opperbevelheb ber van de NAVO in Centraal- Europa en een van de laatste overlevenden van een samen zwering in de tweede wereld oorlog tegen Adolf Hitler, is gisteren op 87-jarige leeftijd overleden. Speidel, wiens opmerkelijke carrière in het Duitse leger hem achtereenvolgens bracht tot chef-staf van veldmaarschalk Erwin Rommel, een leider in het verzet tegen de Führer en vervolgens een van de hoogst- geplaatste militairen in het westerse bondgenootschap na de oorlog, overleed in zijn huis in Bad Honnef vlak bij Bonn. Speidel hielp met de coördina tie van de bomaanslag op Hitier door beroepsofficieren in het Oost-Pruisische hoofdkwartier van de Führer op 20 juli 1944, waarbij men de sympathie van Rommel had. Hitier overleefde de samenzwering en nam op af schuwelijke wijze wraak op de samenzweerders en hun gezin nen. Veldmaarschalk Rommel werd "uitgenodigd" vergif in te nemen. Generaal Speidel over leefde zeven maanden onder vraging door de Gestapo en ontsnapte in 1945 uit zijn ge vangenschap. bijvoorbeeld heeft enorme erva ring opgedaan bij de hulpverlening in Cambodja. Die kennis van zaken komt nu van pas in Afrika, aldus Court, die maandag getuige was van de actie 'Eén voor Afrika'. „Het was een ongelooflijke ervaring", zei hij. Hij was vooral getroffen door betrokkenheid van de school kinderen, die hoewel zij nog zo king gebrachte wens van die bevol king". Met andere woorden: hoe de on derhandelingen over de toekomst van de rots zullen verlopen: het gaat langzaam, erg langzaam. De Britse diplomaten zijn hierin ware meesters, zoals de ellenlange ge sprekken met een steeds bozer en gefrustreerder Argentinië over de Falkland-eilanden hebben geleerd, die in 1982 dank zij de Argentijnse inval onverwachts werden afge broken. Nietttemin, het feit alleen al dat er tussen Spanje en Engeland over Gibraltar gepraat wordt, kan met enige goede wil een doorbraakje worden genoemd. Al dient daarbij direct in herinnering te worden ge roepen dat al in 1980 de toenmalige ministers van buitenlandse zaken Carrington en Oreja hetzelfde over eenkwamen. Dat gesprek leidde tot het 'Ak koord van Lissabon' dat inhield dat Spanje de in 1969 op last van Franco gesloten grens tussen Gi gezinnen, alleen of georganiseerd, om een geldelijke vergoeding voor een leed dat niet in geld is uit te drukken. Financiële schade werd er door de ouders in die rampnacht niet geleden. En terwijl iedereen in de rechtszaal van Senlis weet dat het om geld gaat, proberen de ad vocaten en de vertegenwoordigers van de verzekeringsmaatschappij en het verschrikkelijke woord zo veel mogelijk te omzeilen. De eis van de verdedigers van de ouders, die allen in woningwetwo ningen wonen, is duidelijk: ze wil len omgerekend 60.000 gulden per kind en per ouder, 30.000 gulden voor de opa en oma en 20.000 voor BUENOS AIRES - De Chileense dictator Pinochet heeft kans ge zien om het nationale protest van dinsdag en woensdag grotendeels te smoren. Dit keer weinig gewon den en geen doden, zo lijkt het. Voor Pinochet een 'succes' van groot belang. door Rob Sprenkels Tijdens het protest van eind ok tober bleek de Chileense oppositie in staat om een succesvolle natio nale staking te organiseren. Gene raal Pinochet begon bijna alle grip op de gang van zaken te verliezen. Op 7 november werd de staat van beleg afgekondigd, de avondklok ingesteld en bijna de gehele oppo sitiepers gesloten. Vervolgens kwamen de massale razzia's, met name in de arme wijken rond San tiago, Valparaiso en Arica. Duizen den werden gearresteerd. De mees ten kwamen alweer snel op vrije voeten na de nodige dreigementen jong zijn, al op de hoogte zijn van de oorzaken van de enorme hon gersnood in Afrika. Het voedsel dat straks met het Nederlandse geld zal worden aan gekocht, zal toch niet voldoende zijn voor deze hongerende Ethio- piërs. Ze zullen er waarschijnlijk maar een jaar van kunnen leven. Dan is er geen eten meer. Alleen regen kan ze dan nog redden. Dan kunnen ze weer voedsel voor zich zelf gaan verbouwen, vertelt Court. Van het ingezamelde geld, ruim zestig miljoen, krijgt Unicef ruim acht miljoen gulden, die verdeeld zullen worden over de noodhulp- programma's van Ethiopië, Tsjaad en Niger. braltar en Spanje zou openstellen in ruil voor onderhandelingen met de Britten over „alle meningsver schillen" tussen beide landen over Gibraltar, en dus impliciet ook over het soevereiniteitsvraagstuk. Voetgangers Maar de Spanjaarden hielden zich niet aan hun deel van de over eenkomst (uit angst dat de Britten na het openstellen van de grens de onderhandelingen zouden afbre ken, daarmee de Spanjaarden hun enige troefkaart ontnemend), en dus bleef het onmogelijk van Spanje naar Gibraltar en vice versa te reizen. Eind 1982 was er een kleine Spaanse concessie: de grens werd nu voor bepaalde groepen voetgan gers geopend. Dat de grens nu per uiterlijk 15 februari helemaal open gaat, is vooral voor de economie van Gibraltar van enorm belang. iedere overlevende broer of zus. Om de eis kracht bij te zetten, zoe ken de juristen het in argumenten die terugvallen op de ziektes en de ellende die de overleden na de rampnacht hebben doorgemaakt. In sommige gezinnen kwamen vier van de zes, of twee van de drie kin deren in de brandende autobussen om. De maatschappij die de autobus verzekerde waarin de kinderen za ten, valt van de ene nachtmerrie in de andere. Een verantwoordelijke voor de aanrijding is nimmer aan gewezen. De ramp deed zich voor op het punt waar de autoroute van uit Parijs zich bij de aftakking te hebben aangehoord en in meer of mindere mate te zijn mishan deld. Van de mensen die de afgelopen weken zijn opgepakt zitten er min stens nog 700 vast. Bijna 550 van hen zijn overgebracht naar het con centratiekamp in Pisagua, in de troosteloze kustwoestijn nabij de grens met Peru. Het gaat vooral om onderwijzers, vakbondsleiders, kaders van de linkse partijen en militanten van wijkorganisaties. Kortom: een be langrijk gedeelte van de mobilise rende krachten tijdens de overwel digende protestdagen die 18 maan den geleden begonnen. Onderwijl is de gemilitariseerde politie door blijven gaan met provocerende ac ties in de wijken waar de meeste dreiging van uit gaat. Ook maan dag- en dinsdagnacht zorgden ca- rabineros met schoten voor de no dige angst in de verpauperde arbei derswijken van Santiago. 's Ochtends ontwaakte de Chi leense hoofdstad bezet door dui zenden militairen èn tientallen pantserwagens op strategische punten. Alleen kleine groepjes van activisten en studenten voerden nog enige acties. De politieke op positie organiseerde onder leiding van de gematigde democratische alliantie nog een protestdemon stratie voor de kathedraal in San tiago. Het groepje van nog geen 500 personen werd al snel verspreid. Geen overweldigende blikcon- certen van pannen, deksels, soe plepels en alles wat herrie maakt tijdens deze Chileense protestda gen. Wat voor Pinochet echter nog veel belangrijker is, is dat de natio nale 24-uursstaking die woensdag had moeten plaatsvinden totaal mislukte. Bijna niemand van de nog werkende Chilenen bleek nog bereid om zijn baan in de waag schaal te stellen. Handel en toerisme zullen onge twijfeld erdoor opbloeien, en dat kan het door de recessie flink aan getaste stukje imperium terdege gebruiken. Wat Spanje wint aan het in Brus sel gesloten akkoord, is dat Span jaarden het recht krijgen grond en huizen in Gibraltar te kopen. Dat kan, voor wie bereid is op de heel lange termijn te denken, ook een manier zijn waarop de rots uitein delijk Spaans wordt. Voor Spanje is verder een hoge horde verwij derd op de weg die naar het lid maatschap van de EG moet leiden. Mogelijk leidt het akkoord van Brussel nu ook eindelijk tot nor malisering van de betrekkingen tussen beide landen. Want die be trekkingen, of liever de afwezig heid daarvan, tonen aan hoe ern stig Engeland en Spanje Gibraltar nemen (en tegelijk tot welke kin derachtige uitwassen zo'n ruzie leidt). voegt die uit Dijon komt, waarna de weg zich voortzet in de richting Lyon. Zowel de toenmalige premier 'Mauroy als president Mitterrand bemoeiden zich met het geval en ze kwamen de overlevenden troosten. Premier Mauroy kondigde meteen draconische maatregelen af tegen automobilisten die zich niet aan de regels hielden, en voor vrachtwa genchauffeurs en autobussen werd de maximumsnelheid verlaagd. Ondanks dat verminderde het aan tal doden op de Franse wegen sinds juli 1982 niet. Ervaring met vergoedingen voor verloren gegane kinderen is er wei nig. Een kind dat zijn vader ver liest, ziet zich meestal een som toe bedeeld om zijn studie af te maken. Ook ouden van dagen die kinderen verliezen die hen weer onderhou den, krijgen soms geld uitgekeerd. In het geval van Beaune gaat het zuiver om geld uit gramschap. partij tevreden en één houdt zodat ze als één man stemmen, streeft naar wederzijds voordelige com promissen met het door de Demo craten overheerste Huis van Af gevaardigden en bevordert dat de voorstellen van de president wet worden. De conservatief-republikeinse senator van North Carolina Jesse Helms heeft Nieuw Rechts teleur gesteld door de kans te laten lopen om voorzitter te worden van de in vloedrijke senaatscommissie voor buitenlandse zaken. Helms blijft daarentegen, zoals hij in de verkiezingscampagne had beloofd, voorzitter van de agrari sche commissie, waarin hij de be langen verdedigt van de tabaksin dustrie in zijn staat. Zitting Opperste Sowjet afgerond MOSKOU (AFP/Rtr.) - De zitting van de Opperste Sowjet (het parle ment) in Moskou is gisteren beëin digd. Volgens het persbureau Tass hebben de ongeveer 1.500 af gevaardigden unaniem goedkeu ring gehecht aan het sociaal-econo misch plan en aan de begroting voor 1985. De zitting nam slechts een halve dag in beslag. Geen van de leden van het poütburo hield een toespraak. De grote afwezige bij de zitting was wederom minister Dmitri Oes- tinov van defensie, wat volgens waarnemers een bevestiging was van geruchten dat hij ernstig ziek Volgens westerse waarnemers is het moeilijk te beoordelen wat de verhoging met 12 procent van de defensie-uitgave in werkelijkheid betekent. Daarmee is de defensie begroting op ruim 19 miljard roe bel (ruim 75 miljard gulden) ge bracht. De Sowjet-Unie zegt veel minder per hoofd van de bevolking voor haar defensie uit te geven dan de meeste leden van de NAVO, maar volgens westerse deskundi gen ligt de eigenlijke uitgave meer dan drie keer hoger dan het Krem lin wil doen geloven. Mevrouw Thatcher is de enige premier van een EG-staat die nog nooit in Spanje is geweest, en de Spaanse koning Juan Carlos heeft, negen jaar nadat hij de troon be steeg, nog nooit een officieel be zoek aan Engeland gebracht. En dat terwijl zijn vrouw familie is van prins Philip, de man van de Britse koningin. LA PAZ - In Bolivia is gisteren nationaal gestaakt tegen een reeks omstreden prijsverhogingen door de regering. De staking is van onbeperkte duur. In de hoofdstad La Paz kwamen tijdens een protestbijeenkomst drieduizend mensen bijeen. (f0to ap> WASHINGTON (UPI) - Senator Robert Dole van Kansas, gedood verfd als een der kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap in 1988, is gisteren gekozen tot lei dervan de Republikeinse meerder heid in de senaat. Hij versloeg vier tegenkandidaten in een fel gevecht om de begeerde en met veel poli tieke macht en aanzien beldede functie. Dole versloeg adjunct-fractielei der Ted Stevens in de vierde en laatste stemronde en werd daar mee opvolger van senator Howard Baker van Tennessee, die eind van dit jaar aftreedt. De stemverhou ding was 28 tegen 25. Senator James McClure van Ida ho, de keuze van Nieuw Rechts, se nator Pete Domenici van New Me xico en senator Richard Lugar van Indiana, waren in de eerste drie ronden in de genoemde volgorde uitgeschakeld. Van de leider van de Republi keinse meerderheid wordt ver wacht dat hij de senatoren van zijn

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7