Bestuurbaarheid school in gevaar 'Service-dog' helpt gehandicapte Portugese fregat order van de baan Gelijke behandeling probleem Kritiek op politiek en bezuinigingen: Spelenderwijs wijzer bij Dixons en V& D. Schoo houdt slag om de arm over NCO-korting DONDERDAG 29 NOVEMBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 UTRECHT/ZEIST (GPD/ANP) De bestuurbaarheid van de scholen is in gevaar. Een op de drie oudere schoolleiders functioneert niet of onvolledig. Er dreigt een groot tekort aan schoolleiders. De politiek pleegt roofbouw op hen. De onlangs afgesproken rechtspo sitie van de schoolleiders is uiterst wankel. Het bestuurlijke werk neemt sterk in omvang toe zonder dat daarvoor extra faciliteiten worden gegeven. Het onderwijskundig perspec tief ontbreekt. De belangstelling voor het beroep van schoolleider in het algemeen vor mend en het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (avo en vwo) is de laatste tijd zeer gering. op een vaste baan als leraar. De do- cententeams vergrijzen. Het ziek teverzuim neemt toe. Talrijke ver vangers nemen hun plaatsen tijde lijk in. Het aantal leraren dat maar een paar uur per week lesgeeft, neemt toe. De samenhang op de scholen neemt af. De examenplan nen van de minister zijn onduide lijk, de circulaires van het ministe rie groot in aantal en ingewikkeld van inhoud. De dalende leerlingen aantallen, de dreigende opheffing van veel scholen en de gedwongen fusies maken het leven van onder wijsgevenden en hun managers nog zwaarder. Stegeman zei dat het schoolei- derschap zo onaantrekkelijk is ge worden dat nog slechts een enke ling er zin in heeft. Hij zei een ge brek aan schoolleiders te verwach ten waardoor de kwaliteit van het onderwijs opnieuw wordt be dreigd. De Adviesraad voor de eerste fa se van het voortgezet onderwijs (Arvo-1) waarschuwde minister Deetman en staatssecretaris Gin jaar-Maas (onderwijs) gisteren in een advies voor de gevolgen van de bezuinigingen. Als er niet snel ar beidsplaatsen voor jonge docenten komen zal het voortgezet onder wijs ernstige schade ondervinden, aldus de adviesraad. Arbeidsplaatsen De adviesraad dringt aan op een flinke arbeidstijdverkorting, ver plichte nascholing en het opzetten van een arbeidsplaatsenmarkt om de doorstroming van leraren te be vorderen. Als er geen maatregelen worden genomen zullen door de daling van het leerlingental in 1992 vrijwel geen leraren van 32 jaar en jonger meer in het voortgezet on derwijs werken, zo verwacht de raad. „Pas afgestudeerden krijgen in de huidige situatie niet de gele genheid om in samenwerking met ervaren leerkrachten het geleerde in praktijk te brengen. Oudere do centen dreigen zonder instroom van jonge collega's in hun lesge- woonten en pedagogische inzich ten te verstarren". Conferentie rond conventionele oorlog GRONINGEN (GPD) - Is ook niet-nucleaire verdediging van West-Europa zinloos, omdat daar mee het te verdedigen doel even eens wordt vernietigd? Die vraag wierp prof. dr. Hylke Tromp giste ren op bij de opening van de inter nationale conferentie over een niet-nucleaire oorlog in Europa, georganiseerd door het Polemolo- gisch Instituut van de Groninger universiteit. "Conventionele bewapening is niet de gemakkelijke uitweg uit de kernwapenproblematiek", stelde prof. Tromp. Ook het kamerlid mr. Klaas de Vries wees daarop. In een moderne, niet-nucleaire oorlog kan in enkele dagen even veel vuur kracht worden afgegeven als in de hele Tweede Wereldoorlog, stelde hij. Hij waarschuwde er bovendien voor, dat conventionele bewape ning nooit los gezien kan worden van de nucleaire bewapening. .Deze waarschuwende woorden sprak drs. H. Stegeman vanoch tend op de jaarvergadering van de algemene vereniging van school leiders bij het vwo en avo in Utrecht. Volgens Stegeman, die voorzitter van deze vereniging is, wordt in Den Haag te vaak het on derwijs ondergeschikt gemaakt aan de politiek. Hij hekelde de 'on macht van politici om een duidelij ke onderwijskundige marsroute aan te geven'. Als voorbeeld noemde hij de plannen om de experimenten met de middenschool te koppelen aan die voor de samenvoeging van ha vo en vwo. En dat terwijl die zaken niets met elkaar te maken hebben, ja zelfs niet eens samen kunnen be staan, omdat ze voortkomen uit twee zienswijzen die haaks op el kaar staan, zei Stegeman. Een andere reden waarom het huidige onderwijsbeleid volgens Stegeman zo inconsequent is, is de slechte coördinatie op het ministe rie van onderwijs. „Daar weet de ene hand niet wat de andere doet", hield hij zijn gehoor voor. Volgens Stegeman krijgt de schoolleider alle problemen op zijn bordje. Jonge, ondernemende ver nieuwers hebben geen kans meer LISSABON (GPD) - Nederland heeft definitief de hoop laten varen om de Portugese order voor drie fregatten van de Kortenaer-klasse voor de Portugese marine in de wacht te slepen. Tijdens het eerste onderhoud met premier Mario Soares kreeg premier Lubbers gis teren op zijn werkbezoek in Lissa bon te horen dat de voorkeur van Portugal uitgaat naar de modeme rk en flexibelere Westduitse Meko- 200. Hoewel het niet doorgaan van de order een gevoelige klap betekent voor de kerkgelegenheid bij de Nederlandse werf Wilton-Fij- enoord, toonde premier Lubbers zich niet bijster teleurgesteld: „Het is geen drama dat we de order uit eindelijk niet in de wacht hebben gesleept, en de Portugese keus valt binnen de NAVO-solidariteit". De Nederlandse regering is niet van plan zich opnieuw te mengen in de Duits-Portugese onderhande lingen: „Alleen in het geval de zaak met West-Duitsland eveneens vast loopt, hebben we de Portugese re gering als alternatief levering van onze M-fregatten onder de aan dacht gebracht". Deze M-fregatten, kleiner en moderner dan de Korte- naer-fregatten, worden gebouwd bij de Nederlandse werf Van der Giessen-De Noord. Hoewel premier Lubbers de Por tugese belangstelling voor de Duit se Meko's-200 'serieus' noemde, is het twijfelachtig of de Bondsrepu bliek de Duitse fregatten aan Por tugal zal kunnen slijten. Welinge lichte kringen in Lissabon en Bonn melden dat de Westduitse regering er weinig voor voelt het leeuwe- deel van de totale kosten van 700 miljoen dollar, namelijk 500 mil joen dollar, voor haar rekening te nemen (Portugal zelf zal 110 mil joen dollar bijdragen, terwijl het restant van 90 miljoen dollar voor rekening van de Verenigde Staten zal komen). De Portugese premier Soares (techts) schudt mevrouw Lubbers de hand op het vliegveld van Lissabon, terwijl haar man toekijkt. (foto ap> "Leer in Basic program meren opEen boeiende cursus programmeren die alleen bij MCN verkrijgbaar is. Voor slechts f 99,-. Een cursuspakket be staat uit een gedetailleerd cursusboek en 2 cassettes met meerdere programma's voor zelfstudie. Alles in puur Nederlands. gg MCN vindt u JJAU alleen bij Dixons 1 enV&D. SÏÏ DEN HAAG (GPD/ANP) - Het ka binetsvoorstel om volgend jaar niet alle vrouwen recht te geven op een wwv-uitkering stuit op weer stand bij een deel van de Kamer. Dit blijkt uit de schriftelijke reac ties van de politieke fracties op het voorstel, waarover volgende week wordt gedebatteerd. PvdA, WD en waarschijnlijk ook een deel van het CDA wijzen de voorgenomen bezuiniging van de hand. Volgens deze partijen moeten alle werkloze vrouwen vol gend jaar recht krijgen op een wwv-uitkering. Dit vloeit voort uit een EG-richtlijn waarin de gelijke behandeling van man en vrouw in de sociale zekerheid is vastgesteld. Deze richtlijn wordt 1 januari vol gend jaar van kracht. Het kabinet wil deze gelijktrek king uitstellen tot 1 juli in verband met de op handen zijnde herzie ning van het stelsel van de sociale zekerheid. In afwachting daarvan heeft de regering voorgesteld ook alle mannen die geen kostwinner zijn - en momenteel wel een wwv- uitkering krijgen - geen uitkering meer te geven. Volgens het kabinet wordt aan Geen actie tegen euthanasie-boek DEN HAAG (ANP) - Volgens mi nister Korthals Altes (justitie) be staat er vooralsnog geen wettelijke grondslag voor het nemen van maatregelen tegen de publikatie „Zorg jij dat ik niet wakker word", een boek waarin adviezen staan voor het plegen van zelfmoord. Het Tweede-kamerlid Schutte (GPV) had de minister in schrifte lijke vragen verzocht strafvervol ging en inbeslagneming van deze publikatie te bevorderen. De mi nister stelt dat pas kan worden op getreden indien in een concreet ge val kan worden vastgesteld dat het overlijden van een persoon het rechtstreekse gevolg is van deze publikatie. de EG-richtlijn ook voldaan indien mannen, die geen kostwinner zijn, het recht op de uitkering wordt ontzegd. Tevens leidt dat tot een bezuiniging van f 80 miljoen. De wwv is de uitkering die werk lozen ontvangen nadat zij een half jaar lang een ww-uitkering hebben gehad. De uitkeringsduur bedraagt hoogstens twee jaar, waarna de werkloze in de bijstand terecht komt. Volgens de bestaande regels hebben echter alleen de vrouwen die ook kostwinner zijn recht op een wwv-uitkering. Daar staat te genover dat alle mannen dus ook de niet-kostwinners - na een half jaar de uitkering krijgen. Europees Commissaris Ivor Ri chard heeft staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) inmiddels la ten weten dat hij deze opvatting bestrijdt. Volgens hem is het be grip 'kostwinner' niet verenigbaar met het beginsel van gelijke be handeling van mannen en vrou wen. Ook het argument dat de maatregel slechts tijdelijk van kracht is, namelijk in afwachting van de herziening van het sociale zekerheidsstelsel op 1 juli volgend jaar, heeft hem niet overtuigd. Bevriezing De regeringspartijen CDA en WD hebben gisteren ingestemd met het wetsvoorstel tot bevriezing van de minimumlonen en de daar aan gekoppelde minimumuitkerin gen per 1 januari 1985. Het wets voorstel kreeg ook de steun van SGP. RPF en GPV. Per 1 juli 1985 zal ook de kinder bijslag worden bevroren. De rege ringsfracties achten die bevriezing nodig om de werkloosheid te be strijden via een verlaging van de collectieve lastendruk. CDA-woordvoerder Paulis (CDA) tekende wel aan dat de rege ring zich opnieuw over de bevrie zing zal moeten beraden als de loonontwikkeling volgend jaar ho ger uitvalt dan thans wordt voor zien. WD-woordvoerder De Korte voorzag dat gevaar eveneens. Hij hekelde in dit verband de loonei sen van de FNV. De minister wees opnieuw de voorstellen uit de Kamer af om een groot deel van de landelijke koe pelorganisaties op welzij ns- en aanverwante gebieden van korting op de subsidie voor 1985 uit te zon deren. Van de 280 organisaties zou den er ongeveer 100 moeten wor den uitgezonderd en dat is volgens hem veel te veel. De bewindsman had begrip voor het ongeduld uit de Kamer, omdat nog steeds de raad voor het oude renbeleid (ondanks een aangeno men motie) niet is ingesteld. Me vrouw Cornelissen (CDA) ver woordde de kritiek door erop te wijzen dat de ouderen te kort wordt gedaan en dat het streven is dat het beleid door en voor de ou deren wordt gemaakt. Brinkman heeft elders gekort om meer geld voor het ouderenbeleid te kunnen krijgen, zo voerde zij aan. De minister kon echter niets toe zeggen. Hij vroeg de Kamer geduld te hebben tot de zaken op het ge bied van de adviesinstanties voor de regering enigszins zijn geor dend. EIJSDEN (ANP) - Tijdens een rou tine-controle in een pension voor buitenlanders in het Limburgse Eijsden is de 33-jarige politieman J. Brand ernstig gewond geraakt na te zijn neergeschoten. De ver dachte van de schietpartij, een 21- jarige Italiaan, werd in de loop van de dag door de politie aangehou den toen hij stond te liften langs de autoweg Eijsden-Maastricht. Hij heeft inmiddels bekend. Het half automatische pen waarmee hij de schoten heeft afgevuurd had hij bij zijn aanhou ding nog in zijn bezit. Over het mo tief van zijn daad heeft hij nog niets losgelaten, aldus de politie. De drie metgezellen van de man, twee mannen en een vrouw, heb ben zich gistermiddag vrijwillig bij de politie in hun woonplaats Luik gemeld. Zij zijn niet aangehouden, omdat zij niet rechtstreeks bij de Politieman ernstig gewond na schietpartij schietpartij betrokken zijn geweest en worden beschouwd als getui gen, aldus justitie. Bij de routinecontrole van Brand en een vrouwelijke collega in pen sion Micoro in het dorp Oost-Maar land ontstond in het appartement van de vier een woordenwisseling. Toen Brand het viertal wilde over brengen naar het bureau sloeg op de binnenplaats van het pension de Italiaan plotseling op de vlucht. Brand ging er achteraan. Zijn col lega kon het tweetal niet bijhouden en ging per surveillance-auto op onderzoek uit. Zij zag aanvankelijk niemand, keerde terug en trof Brand neergeschoten op straat aan. In het ziekenhuis werden tijdens een zeven uur durende behande ling meerdere kogels uit het li chaam van de politieman verwij derd. Eén kogel heeft één van zijn ogen verbrijzeld. Andere kogels beschadigden zijn maag, milt en al vleesklier. Of hij teruggeschoten heeft op de gevluchte verdachte is nog niet be kend. Zijn pistool werd wel naast hem op straat aangetroffen. Welk wapen zijn belager heeft gehan teerd heeft en hoeveel kogels hij heeft afgevuurd op de politieman wilde justitie in belang van het on derzoek niet prijsgeven. Het viertal stond overigens niet gesignaleerd bij de politie, evenmin als hun ach tergelaten auto en twee motoren. NIJMEGEN (GPD) - Elleke en Kelly zijn onafscheidelijke vrien den. Zij leerden elkaar kennen in het verpleeghuis Margriet in Nij megen, waar de 23 jaar geleden in Groesbeek geboren Elleke Eyk- hout de jongste bewoonster is. Kel ly is een tien maanden oude Duitse herder, trouwe metgezellin van de zwaargehandicapte, desondanks zeer levenslustige jonge vrouw. Elleke hoopt van harte, dat de hond, na voltooiing van de training volgende maand, zal voldoen aan de strenge kwaliteitscriteria die de 'onafhankelijke toetsingscommis sie stelt, voordat Kelly het certifi caat „service-dog" kan worden ver strekt. Kelly zal dan de eerste gehandi capten-geleidehond - zelfs in Eu ropa - zijn. Elleke: „Ze heeft het apporteren nu feilloos geleerd tij dens de training afgelopen maan den, nu moet onder meer het ope nen van deuren nog verder worden geoefend. Doordat haar wagen van diverse hulpmiddelen is voorzien, kan El leke zich redelijk redden. Een licht- of liftknop hoeft echter maar iets te hoog zijn aangebracht en de gehandicapte jonge vrouw zit in de problemen. Op dat moment kan Kelly uitkomst bieden. Overal waar het vrouwtje heen gaat, zal Kelly haar begeleiden, ook in winkels. Ligt een gewenst pro- dukt wat te ver weg, dan kan de herder ook hier helpen. Dat vergt een goed samenspel, voorafgegaan door een gedegen training. In Kel ly's geval is dat gebeurd in dieren hotel Lelystad. Het inschakelen van honden ten behoeve van zwaargehandicapten is geen bevlieging en nog minder een grapje. Het idee is ontstaan in het verpleegtehuis Margriet in Nij megen, waar Elleke woont. Daar vond men dat het in principe mo gelijk moet zijn dat nieuwe bewo ners bij hun komst in het verpleeg huis een dier waar ze zeer aan ge hecht zijn, meenemen. Elleke, levenslang aan een rol stoel gekluisterd, maakte de direc tie haar grootste wens kenbaar: een eigen hond. Omdat volledige hospitalisering dreigde, waarin zorg en liefde voor een eigen dier vreugde in het bestaan zou geven, reageerde de directie positief. Uit onderzoek bleek dat enkele jaren geleden in de Verenigde Sta ten was begonnen met een oplei dingsinstituut voor gehandicap ten-geleidehonden. Met de by de stichting CCI (Canine Companions for Independence) ingewonnen in formatie ging men naar dierenho tel Lelystad, waar men bij direc teur Gaus een willig oor vond: de training van de jonge herder Kelly kon beginnen. Het enthousiasme sloeg over, er ontstond brede belangstelling voor het initiatief van het Nymeegse verpleeghuis. Inmiddels is een be langrijke stap gezet op de weg naar inschakeling van gebruikshonden: in het verpleeghuis Margriet is gis teren de stichting Sociale Honden voor Gehandicapten Nederland opgericht. De verwachting is dat jaarlijks een tiental honden kan worden op geleid. De kosten voor de oplei ding bedragen ongeveer 10.00 tot 15.000 gulden per hond. DEN HAAG (GPD) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) heeft gezegd dat het 'nu aan de Tweede Kamer is' om de kor ting van 2 miljoen gulden op de be groting van de Nationale Commis sie voorlichting en bewustwording Ontwikkelingssamenwerking (NCO) ongedaan te maken. De be windsvrouwe zei dit gisteren in een gesprek met NCO-voorzitter Roethof. Volgens Roethof wil minister Schoo nu nog geen uitspraak doen over de korting, maar wacht zij op het oordeel van de Tweede Kamer. Bij de behandeling van de begro ting ontwikkelingssamenwerking begin deze maand heeft het CDA, gesteund door de PvdA, al een wij zigingsvoorstel ingediend waarin wordt voorgesteld de twee miljoen korting ongedaan te maken. Roet hof verwacht dat de NCO in 1985 over de voor haar activiteiten oor spronkelijk uitgetrokken veertien miljoen gulden kan beschikken. Tijdens de begrotingsbehande ling is felle kritiek geleverd op het plan van de minister om in het NCO-budget te snijden. CDA- woordvoerder Aarts beschuldigde Schoo van 'onbehoorlijk bestuur', omdat zij ingreep in de vrije beste dingsmogelijkheden van de com missie, terwijl zij eerder het meer jarenplan had goedgekeurd. De PvdA noemde de ingreep 'een strafkorting'. Er is tijdens het gesprek tussen de minister en Roethof uitvoerig gesproken over 'het aanscherpen van de prioriteiten', een formule ring die de minister gebruikte om de korting te rechtvaardigen. Roet hof heeft de minister om uitleg ge vraagd van dat begrip. Maar de mi nister was daar niet duidelijk over .geweest, verklaarde Roethof. Er 'werd met geen woord gerept over de steun die de NCO heeft gegeven aan linkse bewegingen die door de minister als doorslaggevend argu ment zou zijn gebruikt om de kor ting toe te passen. In het gesprek heeft de minister verder duidelijk laten blijken dat zij geen voorstander is van een au tomatische verlenging van het NCO-mandaat dat 31 januari 1985 afloopt. De NCO-voorzitter zei overigens voorlopig niet van plan te zijn om zijn functie neer te leggen in ver band met de gespannen verhou ding met de minister. „Het zou niet van goede smaak getuigen om de NCO in een moeilijke periode te verlaten", aldus Roethof. 'Overheid mag geen bepaald leefverband bevorderen' AMSTERDAM (ANP) - Schoolkinderen van Turkse afkomst demonstreerden gisteren in Amsterdam tegen de halvering van het onderwijs in de Turkse taal die daar onlangs is doorgevoerd. (foto ANP» Kamer: man en vrouw recht op wwv-uitkering DEN HAAG (GPD) - De overheid mag geen bepaalde samenlevings vorm boven een andere begunsti gen. Ook voor andere vormen dan het gezin moet ze trachten de rechtszekerheid te waarborgen. Op allerlei gebied (ook wat de huisves ting betreft) moet de overheid meer dan vroeger haar beleid te vens afstemmen op andere samen levingsverbanden Dit zei minister Brinkman (WVC) gisteren in de Tweede Ka mer tijdens de voortzetting van het begrotingsdebat naar aanleiding van diverse kritische geluiden over zijn „gezinsbeleid". Men was voor al gevallen over zijn stelling dat het gezin „de hoeksteen van de samen leving" zou zijn. De bewindsman zei daarmee aangeduid te hebben dat juist in het gezin „mensen in geborgenheid, zorg en liefde voor elkaar willen leven". Hij heeft daarmee niet bedoeld de verschillende tegengestelde me ningen over dit onderwerp te ver scherpen. Wel is het zo dat de leef gemeenschap tegenwoordig sterk ter discussie staat. De ontwikke ling op dit terrein wordt door velen in christen-democratische kring als bedreigend voor gezin en huwe lijk ervaren, aldus Brinkman. De training van vergt een bedrag dat ligt tussenlO en 15 mille. In het kader van de fondsenwerving heeft een kunste naar een beeldje vervaardigd van een geleidehond met een rolstoelpa- tiënte. Het beeldje, in drie verschillende uitvoeringen, is verkrijgbaar voor prijzen die variëren van f 47,50 (kunsthars) tot f97 (brons). Via gi ro 3831 of bankrekeningnummer 681170700 t.n.v. verpleeghuis Mar griet Nijmegen, onder vermelding van Soho, kan men een gift storten of een beeldje bestellen. (fotoGPDi

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5