Opnieuw tweespalt om verkeerssituatie op Stationsweg e.o. Tk begrijp die verbazing niet' Proefmaatregel gemeente tegen wateroverlast Gebouw Aramco zwaar beveiligd Nieuw voorstel winkeliers PAGINA 4 LEIOEN DONDERDAG 29 NOVEMBER 1984 Wethouder wil niet reageren op geheime brief LEIDEN - "Ik ben niet verant woordelijk voor krante-artikelen. Evenmin ben ik bereid correspon dentie tussen mij en derden, zo die al zou bestaan, naar buiten te bren gen of in het openbaar te bespre ken. De procedure is heel gebrui kelijk. Ik begrijp de verbazing bij sommige fracties hierover dan ook niet". Met deze woorden gaf wethou der Schoute (maatschappelijk werk) gisteravond te kennen niet van zins te zijn vragen te beant woorden van de raadsleden Hoeke- ma (D'66), De La Mar (PSP) en Biegstraaten en Kramp (CDA) over het gisteren in deze krant versche nen artikel over een geheime brief aan de wethouder. Deze brief, ge schreven door ambtenaren van de directie maatschappelijke dienst verlening/gemeentelijke sociale dienst, was vertrouwelijk ver spreid onder de WD- en PvdA- raadsleden. Hierin wordt een stra tegie voorgesteld om de werkwijze van het Instituut Burger Raadslie den (IBR) te veranderen. De brief gaat veel verder dan de nota 'Rechtshulp Leiden' en stelt vast dat de bemoeienis van het IBR vaak discutabel en veel te arbeids intensief is. Pijn Biegstraaten eiste dat zijn fractie volledig over een en ander zou worden ingelicht. "Het doet ons veel pijn op deze manier op de hoogte te worden gesteld. AJs ik het correct in de courant lees dan is het verwijt dat de burgerraadslie den zich druk maken voor de bur gers. Ik zou bijna geen beter com pliment voor het IBR kunnen vin den. Wij staan achter dit instituut, ze moeten lastig zijn. Als CDA kan ik zeggen dat wij gelukkig zijn een dergelijk instituut in Leiden te hebben". Kramp en Biegstraaten vielen vooral over het feit dat de raadsle den van WD en PvdA, die zijn vertegenwoordigd in het college van B en W, vertrouwelijke stuk ken hebben ontvangen en de overi ge raadsleden niet. Het raadslid Boot (PvdA) begreep niet veel van de onwinding, omdat "het vol strekt normaal is dat fracties die deel uitmaken van het college over voorlopige zaken praten". De La Mar vroeg Schoute expliciet om een reactie op het krante-artikel. Schoute: "Ik heb verder geen be hoefte om op dat artikel te reage ren. Als in de krant wordt gesugge reerd dat het IBR hinderlijk is en gas moet terugnemen, dan zeg ik: erg aardig, maar dat is natuurlijk onzin. Het is niet mijn standpunt en ook niet dat van het college. Welke fabeltjes ook de ronde doen, dit college en de wethouder staan nog steeds achter het IBR". Overi gens bevestigde noch ontkende hij het bestaan van een ambtelijke ge heime brief. Vrijdag wordt de kwestie van een derde formatieplaats voor het IBR in het college van burgemees ter en wethouders besproken. Schoute sprak gisteravond de wens uit zich sterk te maken voor die uitbreiding. "Maar het college tnoet daar verder vrijdag nog over discussiëren". De burgerraadsvrouwen, Coby Kroon en Joset Mons, zeiden na af loop van het debat in de raadscom missie, hoogst verbaasd te zijn over het ambtelijk schrijven. "Met die ambtenaren hebben we maan denlang overleg gevoerd. Nooit hebben ze zich in deze negatieve zin over ons werk uitgelaten. En nu lezen we ineens dat we ons "vrese lijk druk maken" en dat "onze be moeienis discutabel is". Kroon en Mons zullen zich nog over de kwes tie beraden. Mogelijk moeten zij een beroep doen op de Wet Open baarheid van Bestuur om de in houd van de brief onder ogen krij gen. Die mogelijkheid opperden Biegstraaten en Kramp eveneens. "Als fractie die niet in het college is vertegenwoordigd hebben we toch al een achterstand. Wanneer wij stukken niet te zien krijgen, kun- Nog veel klachten in Groenoord Wethouder Schoute: "Wij staan achter de burgerraadslieden" (foto Holvast) nen we als raadslid niet optimaal functioneren. Je zit hier toch om voor de burgerij zaken te kunnen regelen. Zo wordt ons dat onmoge lijk gemaakt". LEIDEN - De gemeente zal in de burnt Groenoord een proef gaan nemen met extra drainage. Op de ze wijze hoopt men er achter te ko men welke maatregelen precies moeten worden genomen om de wateroverlast tegen te gaan. Hoe duur dit project zal worden, kan in dit stadium nog niet worden ge zegd. Dit werd gisteravond meege deeld op een informatie-avond in het buurtcentrum aan de Pasteur straat. Tot het houden van de informa tie-avond werd twee weken gele den besloten. Op een vergadering van de werkgroep Groenoord bleek toen namelijk dat veel men sen in de buurt de laatste tijd met wateroverlast hebben te kampen. LEIDEN - Er dreigt op nieuw tweespalt in het col lege van B en W te ontstaan over de verkeersituatie in de Stationsweg en omge ving. Een meerderheid in de raadscom missie voor ruimtelijke ordening en verkeer sprak zich, in een verga dering gisteravond, uit tegen het voorstel van B en W om het au toverkeer op pfoef via de route Morssingel, Rijnsburgerbrug en 2e Binnenvestgracht in de richting van de Langegracht te laten rijden. In plaats daarvan stelden WD CDA en D'66 zich op achter de on dernemersvereniging Stationsweg/ Steenstraat om, als variant op de proef, de Rijnsburgerbrug en 2e Binnenvestgracht in twee richtin gen berijdbaar te maken. De Partij van de Arbeid zei, bij monde van haar fractievoorzitter mevrouw Van der Molen, de ver keerssituatie te willen laten zoals die nu is. Daarmee staat de PvdA lijnrecht tegenover de andere col- en D'66). Het college van B en W zal op korte termijn de knoop moeten doorhakken, maar hoeft zich daar bij niets van een raadsmeerderheid aan te trekken. Het nemen van ver keersmaatregelen is namelijk door de raad aan het college gedele geerd. PvdA-wethouder van verkeer, Peters, deelde na afloop van de vergadering mee de ondernemers- variant, waarachter WD, CDA en D'66 zich opstelden, geen goed voorstel te vinden. De wethouder liet er geen misverstand over be staan zijn partijgenoten in het col lege te zullen ontraden voor dit voorstel te stemmen. Peters partij, de PvdA, heeft in het college van B en W een meerderheid. Omzetdaling B en W besloten eerder dit jaar, onder druk van het actiecomité/on- dérnemersvereniging Stations weg-Steenstraat, tot het nemen van genoemde proefmaatregel. De ondernemersvereniging meent dat het gewijzigde wegenbeloop rond de Stationsweg heeft geleid tot een drastische omzetdaling bij winke liers in de omgeving. Gisteravond zei voorzitter Barning van de on dernemersvereniging dat de situa tie de afgelopen maanden verder is verslechterd. Uit de proef zou moe ten blijken of een verbetering in de situatie optreedt. Tijdens de inspraakprocedure over de proefmaatregel hebben de Raad van Advies voor Verkeers- en Vervoersaangelegenheden, de Ka mer van Koophandel, de NZH, de Stichting Leidse Binnenstad, de banken en een horeca-onderne- ming negatief over één en ander geadviseerd en er voor gepleit alles min of meer bij het oude te laten. Gisteravond bleken alleen de fracties van CDA en D'66 nog voor stander van de proefmaatregel. Staande de vergadering wijzigde deze fracties hun opvatting even wel en stelden zich op achter de WD om de variant op de proef, uit de koker van de ondernemers, te volgen. Daarmee is er een raads meerderheid voor deze variant. Als het college van B en W be sluit deze meerderheid te volgen zou de verkeersmaatregel (de on dernemersvariant) aan weer een in spraakprocedure moeten worden onderworpen. Dit betekent vrijwel zeker dat een verkeersmaatregel niet per 1 januari, wanneer de riole ringswerkzaamheden op de Sta tionsweg achter de rug zijn, kan in gaan. Het gevolg daarvan zal zijn dat in elk geval de komende maan den alles nog bij het oude blijft. Slecht compromis Peters liet desgevraagd weten het een slecht compromis te vin den als het college toch zou beslui ten de proef te houden. "Niemand krijgt dan gelijk zodat de pijn gelij kelijk verdeeld wordt", aldus de wethouder. "Maar, ik ben daar geen voorstander van". Volgens de wethouder is, toen tot de proef werd besloten, onvoldoende reke ning gehouden met de nadelen die zullen optreden voor het openbaar De Hoeksteen grote winnaar schoolzwemmen LEIDEN De basisschool De Hoeksteen heeft gisteren nadrukkelijk zijn stempel gezet op het schoolzwemmen in De Zijl. De ploegen van De Hoeksteen (zie foto) zegevierden bij de jongens en in de algemeen klasse (jongens en meisjes). In de laatste categorie legde zij daarmee beslag op de GJ. Philipsenbokaal, vernoemd naar de oud directeur van de sportstichting. Bij de meisjes ging de overwinning voor de vierde achtereenvolgende keer naar de Wilhelminaschool. (foto Holvast) Peters meent dat het college de knoop snel moet doorhakken maar denkt dat men er niet één, twee, drie uit zal komen. "Het college raakt in een moeilijke positie", al dus de wethouder. In een inter view in het gemeentelijk voorlich tingsblad heeft Peters zich onlangs hard opgesteld tegenover de Leid se coalitiegenoot WD. "Met de blik op 1986" zei Peters dat "de linkse partijen gezamenlijk moe ten optreden tegenover WD en CDA om aan de oorspronkelijk doelstellingen van het verkeerscir culatieplan (VCP) vast te houden". PvdA-fractievoorzitter Van der Molen onderschreef die opvatting gisteravond nog eens. "Als we er gens aan gaan knabbelen halen we straks het hele VCP-bouwsel om ver", waarschuwde de fractievoor zitter. LEIDEN - Er bestaat op korte ter mijn geen mogelijkheid om de hin der tegen te gaan die bewoners van de Zoeterwoudseweg en Lammen- schansplein ondervinden van de Leidse Beton Centrale en het be drijf in lompen en oude metalen. De Nobel, beide gevestigd aan de Zoeterwoudseweg. Dit bleek gisteravond weer eens duidelijk tijdens een vergadering van de raadscommissie voor ruim telijke ordening en verkeer. Om wonenden kwamen leden van de raadscommissie voor de zoveelste keer vertellen dat zij "ziek worden van de herrie en de stof' die de be drijvigheid in hun buurt veroor zaakt. De leden van de commissie zeiden met de omwonenden eens te zijn dat de huidige situatie on houdbaar is, maar, wethouder Pe ters (ruimtelijke ordening en ver keer) kon hen niets anders toezeg gen dan te zullen streven naar ver plaatsing van beide bedrijven. Zoeterwoudseweg Weinig te doen aan overlast bedrijven J. De Nobel, van het gelijknami ge bedrijf, verklaarde dat het TNO momenteel onderzoekt welke voorzieningen zijn te treffen om geluidshinder die dit bedrijf ver oorzaakt, tegen te gaan. Volgens de wethouder is verplaatsing de enige mogelijkheid om de problemen op te lossen. Om financiële redenen is het evenwel 'onmogelijk die ver plaatsing op korte termijn te reali seren. Ook het nemen van tijdelij ke maatregelen om de overlast tot min of meer aanvaardbare propor ties terug te brengen behoort, om juridische of procedurele redenen, niet tot de mogelijkheden op korte termijn, aldus Peters. Omwonen den verweten de wethouder gister avond opnieuw een lakse houding. De wethouder zei juridisch ad vies te zullen inwinnen welke stap pen mogelijk zijn naast dé al aan De Nobel opgelegde dwangsom voor overtreding van de hinder wet. "Het is droevig, maar meer kan ik niet toezeggen", aldus de wethouder. Peters zei bereid te zijn om, op het moment dat dat zinvol lijkt, sa men met bewoners naar het pro vinciebestuur te stappen om te pleiten voor de nodige financiën voorde verplaatsing van de beton- centrale. Bedrijf wil geen enkel risico nemen LEIDEN - De vestiging van Aramco Overseas Company (AOC) aan de Plesmanlaan is waarschijn lijk het best beveiligde gebouw in Leiden en de wijde omtrek. De be zoeker moet zich bij de ingang via een intercom melden en kan dan, gadegeslagen op een monitor, zijn weg naar de receptie vervolgen. Waar vier mensen van de veilig heidsdienst de boel in de gaten houden. En dan nog kan men al leen verder als een employee in het bezit van een magneetkaart de vol gende deur voor de bezoeker opent. Bezoekers worden bij aan komst en vertrek geregistreerd. Naar binnen mag men alleen met een 'visitor's pass' op de revers. door Raymond Peil Ook de omgeving is goed bevei ligd. Bij de ingang aan de Plesman laan beschermen betonnen plan tenbakken en ornamenten het ge bouw tegen het ongewenste parke ren van automobielen met een bom aan boord bij het gebouw. Langs de Haagse Schouwweg heeft vier tot vijf meter breed wa ter dezelfde functie. De parkeerga rage kan hermetisch worden afge sloten met metalen platen. Net als in de film. "Die beveiliging is standaard", verduidelijkt Charles E. Adams, vi ce executive president (zeg maar onderdirecteur) van AOC. "Voor de oliemaatschappijen in New York is deze beveiliging karakte ristiek. Zij zijn het doelwit geweest van burgerlijke ongeregeldheden. We nemen alle voorzorgen, die re delijkerwijs mogelijk zijn, om inci denten te voorkomen". Adams wijst op de instabiele situatie in het gebied rond de Perzische Golf en de oorlog tussen Iran en Irak. "Er zijn in deze religieuze botsingen aan alle kanten dreigementen geuit". De strenge beveiliging is tevens om de kans op bedrijfsspionage uit te sluiten. De deur van de compu terkamer, waar een imponerende batterij van deze apparaten staat opgesteld, blijft gesloten. "Daar kunnen we niet naar binnen. Ik kan er zelf niet eens in", lacht Adams verontschuldigend. "Oil- companies are very alert at securi ty". Krappe jas Sinds 1952 heeft AOC fen vesti ging in Nederland. Toen verhuisde het bedrijf van Rome naar Den Haag, omdat in Italië onvoldoende Engels sprekend, technisch ge kwalificeerd personeel was te krij gen. Het gebouw aan de Laan van Meerdervoort bleek in 1982 een te krappe jas voor het bedrijf zodat, na onderhandelingen met onder meer Den Haag, Rotterdam en Lei den, de laatste gemeente werd uit gekozen voor de bouw van een twintig miljoen dollar kostend be drijfspand. In deze keuze hebben verschil lende overwegingen een rol ge speeld. Charles E. Adams vertelt, in Engels met een zwaar Ameri kaans accent, dat de nabijheid van de A44, het station en de redelijk te overbruggen afstand naar Schip hol een rol hebben gespeeld. "An dere steden hadden soortgelijke voordelen. Maar het is simpel een zakelijke beslissing geweest". AOC is een ondersteunend en service verlenend bedrijf voor Aramco (de grootste producent van ruwe olie, propaan en butaan ter wereld. Het bedrijf levert 97 procent van de totale produktie van Saoedi Arabië). Men ontwerpt, bouwt en koopt onder meer weg en waterbouwkundige werken en installaties voor oliewinning en -transport voor Aramco in Saoedi Arabië. De AOC-vestiging in Leiden is Armaco's centrale punt in Europa. Er werken 550 tot 600 personeelsle den. Van hen zijn er zo'n 120 acade misch geschoold ('engineers'), 75 personeelsleden zijn werkzaam bij AOC voor de bediening van de computers (de computer-operators werken in tweeploegendienst, van 6.00 tot 24.00 uur) en de overige werknemers doen administratief werk. Aanvankelijk was gerekend op 700 arbeidsplaatsen. Wat de con structie van bouwwerken betreft is er de laatste jaren echter minder werk voor handen in Arabië, ver telt Adams. Het accent verschuift naar de ontwerp- en ontwikke lingsactiviteiten. Dit heeft gevol gen gehad voor de bezetting van het gebouw in Leiden. Een verdie ping van het gebouw zal (voorlo pig) als opslagruimte worden ge bruikt in plaats van als kantoor. Werkgelegenheid Volgens Adams zal de vestiging van AOC in Leiden gunstige effec ten voor de werkgelegenheid heb ben. "In Leiden zal jaarlijks vijf tot tien procent van het totale aantal personeelsleden worden gewor ven. Voor tijdelijke projecten zul len we via uitzendbureaus mensen in dienst nemen. We zijn ook be gonnen met mensen in de omge ving aan te nemen voor onze kanti ne". Adams verwacht bovendien dat een aantal AOC-werknemers naar Leiden zal verhuizen. De opleiding van werknemers houdt AOC voor een groot deel in eigen hand. Tijdens een rondlei ding door het omvangrijke, luxe ademende gebouw laat Adams ook de van alle faciliteiten voorziene cursusruimten zien. "We zijn nog bezig met het opzetten van een 'very large continuous' trainings centrum voor secretaresses én computerpersoneel", aldus de on- Wateroverlast is weliswaar geen onbekend verschijnsel in deze buurt, maar het vreemde is dat de overlast nog groter is geworden na- I dat vorig jaar de rioleringen wer den vernieuwd en er nieuwe drai- 1 nages werden aangelegd. Slechter Zoals een buurtbewoner gister avond tegen de aanwezige ge meenteambtenaren zei: "Na de vernieuwingen is het er alleen maar slechter op geworden. Heren, de zaak is duidelijk: in het gedeelte van de wijk waar vroeger wate roverlast was, is de overlast groter geworden; en in het gedeelte dat nergens last van had, hebben de mensen nu ook te maken met op trekkend vocht en andere ellende". Nadat een gemeenteambtenaar vervolgens had verklaard dat de verergering van de situatie volgens hem niet moet worden geweten aan de vernieuwingen, werd een inventarisatie van de klachten ge maakt. Het bleek om een waslijst te gaan: optrekkend vocht, water onder het huis, tuinen die blank staan, schimmel op het behang....er leek geen einde aan de klachten te komen. Toegezegd werd dat de gemeen te zo snel mogelijk proeven zal ne men in de wijk. Het is de bedoeling dat op diverse plaatsen extra drai nage wordt aangelegd; zo dicht mogelijk langs de huizen. "Op die manier moeten we er achter zien te komen hoe de moei lijkheden kunnen worden opge lost", aldus een gemeenteambte naar. Plicht "En als die proef nou niks uit haalt", wilde een bewoner weten. "Dan zullen we nog een proef moeten nemen, een andere. Ja, er zal niks anders opzitten", aldus de ambtenaar, die vervolgde: "Als ge meente zijn we natuurlijk door drongen van het besef dat het onze plicht is om voor een oplossing te zorgen. Ik kan u overigens niet zeg gen op welke termijn we kunnen beginnen. Zo snel mogelijk, na tuurlijk, maar u moet nou ook weer niet denken dat we kunnen hek sen". Charles E. Adams voor het AOC-bolwerk aan de Plesmanlaan"Vesti ging in Leiden is simpel een zakelijke beslissing geweest". (foto Holvast) derdirecteur. kerli aan toe. Het gebouw wordt Afgezien hiervan lijkt AOC alles morgen officieel geopend. Leidens onder één dak te hebben. Tot een eerste burger Goekoop is aange- part-time arts en een verpleegster, zocht voor het verrichten van deze een eigen fotostudio en een druk- handeling. Hengelsport De Sportvrienden hield een wedstrijd in de stadswateren. Uitslag: 1D. Schrama 4140 gram-48 stuks, 2 H. Jansen 4110- 46, 3 Chr. Schouten 2800-25, 4 J. Zee 2720-38, 5 W. Schouten 2250- 37, 6J. Janssen 2130-32, 7 C. Schouten sr. 1980-24, 8 S. Gom- mans 1840-27, 9 B. Honsbeek 1560-18,10 K. Keijzer 1230-21. Vrouwqnfeest Lesbiese Vrouwen Leiden or ganiseert vrijdagavond een vrouwenfeest met een optreden van de band '10 Girls Ago', een voorprogramma en disco. De zaal, Caeciliastraat 18, gaat om acht uur open; het feest duurt tot drie uur. Bingo Het clubhuis Matilo houdt vrijdagavond een bingo-dan sant. Vanaf 20.00 uur worden in het clubhuis aan de Zaan- straat 126 de nummertjes omge roepen. Vegetarisch De vegetarische vrijdag (van half zes tot half acht) bij Repel- steel, Breestraat 19, is dit keer gewijd aan Zuidamerikaans eten. Discotheek Discotheek Twins aan de Breestraat viert vrijdagavond het eenjarig bestaan met een optreden van Mai Tai, bestaan de uit drie Amsterdamse zange ressen, The Ram Jam en The Mucho Macho Hornsection. Volksschilderen In buurthuis Westerkwartier wordt vrijdagochtend een de monstratie volksschilderkunst gegeven. Bezoekers kunnen be schilderde voorwerpen bekij ken, boekjes inzien en de ver schillende stadia van het be schilderen meemaken. Hobbyist André Smits beantwoordt even tuele vragen. De bijeenkomst in het buurthuis aan de Ten Kate- straat duurt van tien uur tot kwart voor twaalf.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4