Steeds Energiebedrijf wil winst niet in één keer terugstorten 'Minder discriminatie bij kleine woonwagencentra' intrcxtuiri Energiebedrijf betaalt restauratie schilderij Korting tarieven gaat wel door Schippers ontvangen universiteitspenning KERSTBOMEN KERSTSHOW 11. DONDERDAG 29 NOVEMBER 1984 LEIDEN De Lakenhal kan het schilderij van Mathijs Naiveu op kosten van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) laten restaureren. Met de krappe meerderheid van 50 tegen 45 stemmen is de algemene raad van het EBR er mee akkoord gegaan dat het bedrijf hiervoor 25.000 gulden beschikbaar stelt. Een aantal leden meende wel dat het uit 1677 daterende kunstwerk in de Lakenhal beter op zijn plaats is dan in de vergaderzaal van het EBR, zoals voorgesteld. De tegenstemmers vonden over het algemeen dat het geld, dat uit de winst van het EBR afkomstig is, de gebruikers toebehoort. Terug betaling van deze centen (ongeveer Krappe meerderheid raad akkoord een kwartje per huishouden) be- den bekostigd?" vroeg onder ande stempelden zij zelf ook wel als on- ren het Leidse WD-raadslid M. zin, maar "had de restauratie niet van der Nat zich af. uit een ander fonds kunnen wor- De Leiderdorps PvdA-wethou- LEIDEN Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) wil de korting op de tarieven voor gas en elektriciteit niet in één keer aan de gebruikers teruggeven of door middel van de afreke ningen van dit jaar aan de afnemers uitkeren. De beperkte verhoging van de gasprijs met 2,3 cent per kubieke meter (0,7 cent minder dan oorpronkelijk gepland) en de verlaging van de stroomprijs met 0,8 cent per kilowattuur (kWh) gaan echter onverkort per 1 janua ri in. De algemene raad van het EBR is hiermee gisteravond akkoord gegaan. der Bezemer, secretaris van het college van beheer van het bedrijf, wees erop dat het feit dat honderd jaar geleden het EBR voor het eerst elektriciteit heeft geleverd, zeer sober was gevierd. Hij vond het derhalve gepast om een mu seum in de stad van vestiging van het bedrijf aldus te helpen in het kader van het heuglijke feit. Met de genoemde krappe meer derheid ging de raad daarmee ak koord. De vertegenwoordigers van de gemeenten Koudekerk, Noord- wijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Woubrugge, Zoeterwoude, W. Scheffer van Leiderdorp, Moerka- pelle en een aantal Leidenaars stemden tegen. Motie: fonds voor regeling schulden aan energiebedrijf LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) moet een fonds van een half miljoen gulden instel len om soepele betalingregelingen en schuldsaneringen bij het bedrijf mogelijk te maken. Mensen die, mede door de stijgende energielas- ten, in financiële problemen zijn gekomen, zouden met geld uit dit fonds kunnen worden geholpen. Een motie van deze strekking kwam gisteravond op tafel tijdens de vergadering van de algemene raad van het EBR. De Leidse raadsleden R.J.T. van Lint (PPR), J. van Meijgaarden (PvdA), C.M. Snelders (PvdA) en W. Bleijie (CDA) dienden dit verzoek in. Er wordt in de volgende vergadering van de algemene raad, op 9 januari, over gediscusieerd en gestemd. De indieners menen dat afslui ting van gas of elektriciteit, als de rekening niet volledig of niet op tijd is voldaan, een slechte zaak is, "gezien het feit dat energie tot de eerste levensbehoeften kan wor den gerekend". Om soepele beta lingsregelingen en schuldensane ringen mogelijk te maken zou het EBR een 'sociaal fonds' moeten in stellen. Het geld voor dit fonds kan het bedrijf putten uit de reserve "ter delging van toekomstige verlie zen". waarin onder meer ook delen van de winsten terecht komen. Hoe het geld uit dit sociaal fonds moet worden besteed, daarover moet het college van beheer van het EBR in de voorjaarsvergade ring van de algemene raad voor stellen doen, vinden de indieners van de motie. Het incassobeleid van het EBR ten aanzien van mensen met beta lingsachterstanden kwam gister avond niet aan de orde. Door tijd gebrek kwam de algemene raad niet toe aan het bespreken van de nota over dit beleid. Ook dit zal ge beuren op 9 januari van volgend jaar. Brandbom door wisselwoning LEIDEN Een - bewoonde - wis selwoning aan de Bonairestraat is vannacht om even over twaalven in lichterlaaie komen te staan, na dat een onbekende een brandbom door de ruit naar binnen had ge gooid. De bewoners, een 22-jarige man en zijn vrouw, zaten op dat moment nog televisie te kijken. De woning vatte onmiddellijk vlam, waarop het echtpaar ijlings het pand verliet. De man keerde ter stond terug om de baby, die in een zijkamertje lag te slapen, in veilig heid te brengen. Hoewel hij dwars door de vlammen moest, slaagde de man erin snel bij het kind te kp- Bleijie (Leiden): "We moeten den ken aan de mensen met de laagste Een voorstel van het Leidse ge meenteraadslid W. Bleijie (CDA) om de korting in één keer uit te ke ren, in feite een verlaging van het vastrecht, haalde het gisteravond op geen stukken na. Dit zou elke gebruiker een cadeautje van 45 gulden opleveren. Met het gevolg dat de korting op de gasprijs ach terwege blijft en de stroomprijs 0,4 cent hoger wordt. Dit voorstel kreeg 16 stemmen voor en 79 te gen. "Ik wil hiermee voorkomen dat een deel van de winst van het Ener giebedrijf ten goede komt aan de 'grootste verspillers'. De kleinver; bruikers, die zuinig zijn geweest eri energie hebben bespaard, hebben volgend jaar minder voordeel van een tariefsverlaging dan de grote afnemers. We moeten aan de men sen met de lage inkomens den ken", lichtte Bleijie zijn voorstel toe. dat werd gesteund door de Leidse raadsleden R.J.T. van Lint (PPR), J. van Meijgaarden (PvdA) en C.M. Snelders (PvdA). De Leiderdorpse wethouder Be zemer, secretaris van het college van beheer van het EBR, ontraad de de leden van de algemene raad het voorstel. "Sommige mensen móeten meer stoken dan anderen. Gedwongen door omstandigheden als slecht geïsoleerde huizen. Dit besluit kunnen we bovendien niet vanavond nemen omdat niet is te zeggen is hoe groot die teruggave- ineens moet worden". Spoedig Bleijies verworpen voorstel werd gevolgd door een amendement van Van Meijgaarden. Deze sprak zich uit voor een zo spoedig mogelijke terugbetaling van de winst aan de gebruikers, bij de afrekening over het jaar 1984 in plaats van een jaar later. Dit kreeg slechts de steun Verdiensten voor museum van de vier die het eerste voorstel steunden en voor burgemeester Houdijk van Zoeterwoude en wet houder Tensen van Koudekerk. In totaal goed voor twintig stemmen. Ook dit amendement viel niet in goede aarde bij het college. Secre taris Bezemer stelde dat het "tech nisch onuitvoerbaar is". Hij was te vens tegen omdat het amendement het collegevoorstel, om de kortin gen volgend jaar door te voeren, zou aantasten. "We hebben afge sproken dat we kortingen over de komende jaren zouden verreke nen. Dit voorstel maakt inbreuk op deze afspraak", meende ook voor zitter J.G. Fase van de raad, de Leidse WD-wethouder. Enig resultaat hadden de afge wezen voorstellen desondanks toch. Ook enkele andere raadsle den grepen de gelegenheid aan om bij het college aan te dringen op een snellere terugbetaling van de winsten. De Zoeterwoudse burger vader Houdijk zei zelfs dat het EBR best wat meer geld aan de consumenten kan teruggeven. "Er bljft nu in feite nog tien miljoen winst in het bedrijf hangen. Als te ruggave van dit bedrag betekent dat we voor 1985 de tarieven verder verlagen, maar ze in 1986 weer om hoog moeten, dan moet dat maar". Onderzoek universiteit: positieve effecten Bezemer (Leiderdorp): "Sommige mensen moéten meer stoken dan anderen". (foto Wim Dijkman) Houdijk (Zoeterwoude): "Er blijft nu nog tien miljoen winst in het be drijf hangen". (foto Wim Dijkman) LEIDEN - Het beleid van de rijks overheid om te komen tot kleine woonwagenkampjes is een goede zaak. De verhuizing van grote re gionale kampen naar kleine centra wordt door de meeste woonwagen bewoners als positief ervaren. Na deel is dat de uitvoering van het beleid maar moeizaam verloopt. Tot deze conclusies komen on derzoekers van de rijksuniversiteit Leiden, die in opdracht van de mi nisteries van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer en welzijn, volksgezondheid en cultuur twee jaar lang het beleid en de effecten onderzochten. Groot voordeel van de kleine kampjes is de afname van discrimi natie van woonwagenbewoners, al dus de onderzoekers. Grote kam pen worden door mensen die een huis bewonen als ontoegankelijk gezien. De discriminatie en crimi nalisering van de woonwagenbe woners is dan ook een direct ge volg van de grootte van de centra. Bij kleine kampjes accepteren woonwagenbewoners en omwo nenden elkaar veel eerder. "Vaak herinneren omwonenden zich niet LEIDEN - Het Rotterdamse mode collectief Black Widow geeft vrij dagavond een modeshow in het LVC, Breestraat 66. Twee jongens en zes meisjes laten, begeleid door horroreffecten, hun zelf gemaakte kanten en imitatielederen kleren zien. Aansluitend treedt de Rotter damse band Distant Voices op, een groep die zich heeft laten beïnvloe den door Joy Division en The Doors. eens meer of ze ooit tegen de komst van een kleine kampje heb ben geprotesteerd", concluderen de onderzoekers. Als positief ervaren de woonwa genbewoners verder de verbete ring van het leefklimaat. De sociale controle is minder op een klein kamp en er zijn minder conflicten onderling. De jeugd heeft meer mogelijkheden om zich te ont plooien, omdat er ook contacten zijn met jongeren die niet in woon wagens wonen. Een voorwaarde van doorslaggevend belang is wel dat de samenstelling van de groep woonwagenbewoners op een kamp goed is. Behalve positieve kleven er ook negatieve zaken aan een klein kamp, is uit het onderzoek geble ken. Eenzaamheid en sociale con trole door omwonenden wegen erg zwaar voor de woonwagenbewo ners. Bovendien ontbreekt op een klein kamp de mogelijkheid aller lei werkzaamheden uit te voeren, zoals autosloperijen en dergelijke. De onderzoekers pleiten voor bevordering daarvan door het plaatsen van werkloodsen. Een ander nadeel zijn de finan ciële problemen voor de woonwa genbewoners. Door het verlies van de werkgelegenheid en het feit dat nu wel wordt overgegaan tot in ning van bepaalde schulden, zoals energierekeningen komen de woonwagenbewoners in financiële moeilijkheden. De inning van geld is namelijk gemakkelijker gewor den nu de kampjes zo klein zijn. De onderzoekers pleiten verder voor meer duidelijkheid. De laatste twintig jaar is het woonwagenbe- ïeid twee maal gewijzigd. Eerst moesten er overal grote regionale kampen komen, terwijl eind jaren '70 opeens kleine centra het hoofd doel werd. Veel woonwagenbewo ners hechten geen geloof aan het huidige beleid, evenmin als ge meenten en omwonenden, omdat ze vrezen dat er wel weer een wijzi ging zal komen. Het zou volgens de onderzoekers een goede zaak zijn als er meer zekerheid over het woonwagenbeleid zou komen. Gezamenlijke opleiding voor leraren LEIDEN - De universiteiten van Leiden en Rotterdam, de TH-Delft en de Lerarenopleiding Zuid-West Nederland gaan gezamenlijk een opleiding voor eerstegraads lera ren verzorgen. De instellingen heb ben dat bekend gemaakt. Minister Deetman (onderwijs) liet onlangs weten dat de leraren opleidingen bij de universiteiten moeten blijven, maar dan wel in sa menwerking met de zogenaamde nieuwe lerarenopleidingen. De vier Zuidhollandse instellingen lo pen met hun overeenkomst voor uit op zijn officiële beslissing. Een speciale commissie gaat zich bezig houden met de lerarenoplei ding. Werkgroepen voor elk vakge bied gaan onderwijs- en onder zoekprogramma's opstellen, even als een regeling vooi LEIDEN - De mosselschippers en gebroeders J. en W.C. Schot uit Zierikzee is de universiteitspen ning toegekend van de Leidse uni versiteit. Zij zetten jaren geleden hun vader B. W. Schot er toe aan zijn kotter met bemanning eens per jaar beschikbaar te stellen aan deskundigen uit de museum- en vakwereld, met name het Rijksmu seum voor Geologie en Mineralo gie in Leiden. Dit heeft geresul teerd in een unieke collectie fossie le beenderen van zoogdieren. Zodoende werden vele fossiele beenderen opgediept. Daarbij zij onvervangbare exemplaren zoals een paardebot van twee miljoen jaar, een kies van een olifant die een schouderhoogte van vijf meter had, beenderen met knaagsporen van een hyena en een tand van een sabeltandtijger. Het doelbewuste vissen met de slepende korren van een mossel schip was een wezenlijke uitbrei ding van de mogelijkheden om te verzamelen. Het was volstrekt nieuw in de techniek van verzame len. Zo werd het onontgonnen ter rein van de dertig tot vijftig meter diepe vaargeulen toegankelijk ge maakt, aldus de universiteit. Het ranke mosselschip, de ZZ 8, was niet voor dit werk bestemd. Deze manier van verzamelen was ook niet zonder risico's: het gevaar voor het verliezen van korren of het kapseizen van het schip was niet denkbeeldig. De heren Schot tastten voor hen onbekend terrein af dat vele malen dieper ligt dan de mosselpercelen. Na het overlijden van hun vader in 1969 zetten de zoons het systematisch onderzoek geheel belangeloos voort. De geborgen collectie fossielen telt meer dan tienduizend exem plaren. De waarde is wel op zeven tig- tot honderdduizend gulden ge schat. De wetenschappelijke waar de is evenwel zeer veel hoger, meent de universiteit. Ze voegt er nog aan toe, dat de deskundigen destijds overeenkwa men, dat van de gangbare soorten fossielen er een sprekend voor beeld wordt afgestaan aan de mu sea in Zierikzee. In de loop der tijd kunnen ze dan ook over een repre sentatieve collectie beschikken, al dus de Rijksuniversiteit in Leiden. Actie studenten LEIDEN - De Leidse Studenten- bond doet mee aan de door de lan delijke studentenbonden uitgeroe pen actiedag tegen het studiefinan- cieringsvoorstel van minister Deet man. Morgen worden er in Leiden bij de universiteitsgebouwen op het Witte Singel/Doelencomplex, de universiteitsbibliotheek en bij Psychologie prikacties gehouden. Onder de leus "alleen de rijken kunnen deze drempels nemen", zullen symbolische drempels voor de ingangen van de gebouwen worden gelegd. Om één uur begint in zaal 005 van het faciliteitenge bouw een manifestatie. ADVERTENTIE KERST 1984... VOOR DE MOOISTE EN DE MEEST UITGEBREIDE gif DICHT BIJ HUIS. BEREIKBAAR IgfiM VIA HAAGWEG - DE VINK. f5® GAAT DAT ZIEN! Redactie: Wim Brands en Bart Jungmann C A (1) Winkelier Baart van de firma Wi- ra wilde iedereen maar eens rond de tafel hebben. "Om klaarheid te hebben", zei hij aan het begin van het samenzijn. Veel wijzer zal hij aan het eind van de bijeen komst niet zijn geworden. De toekomst van de Haarlemmer straat en De Camp was nog even duister als zij aan het begin van de avond was. En wat eigenlijk belangrijker was: slager Van der Zon was niet onder de druk bezweken. De be zwaren van winkeliersvereni ging Haarlemmerstraat/De Camp tegen nieuwbouw van het Kijkhuis blijven voorlopig staan. Waarmee de komst van C A naar de winkelstraat in recht streeks gevaar zou zijn (zie de voorpagina van gisteren). Baart had alle direct betrokken middenstanders bij elkaar geroe pen en die bleken met elkaar goed voor het aantal decibellen van een popconcert. Van een dis cussie, een uitwisseling van ge dachten, was geen sprake. Van der Zon had het in elk geval zwaar te verduren. Waar hij nu eigenlijk mee bezig was? Anton van der Zon: "Dat be zwaar is ingediend voor het be houd van parkeerplaatsen. In het bestemmingsplan is sprake van 260 parkeerplaatsen en met dat filmhuis gaan er weer parkeer plaatsen verloren" Luc Palm, voorzitter van de concurrerende winkeliersvereni ging: "U moet zich schamen dat u de zaak zo misbruikt". Palm en met hem (zo lijkt het althans) het merendeel van de winkeliers van de Haarlemmer straat-winkeliers vinden dat de slager van zijn stokpaardje af moet en het grote belang boven het kleine belang stellen: liever de consumententrekker C A dan een heilloze strijd voor par keerruimte. Trouwens: Palm wil de nu ook wel eens weten wat die winkeliersclub van Van der Zon voorstelde. De slager op zijn beurt: "U moet zich schamen dat u de ver eniging zwart maakt. U bent he lemaal de plank bezijen. De ver eniging gaat volgens statuten te werk. Het bestuur is gekozen. Voor onbepaalde tijd, ja". Jan Boer van het Kijkhuis mocht vervolgens de pijlen op Van der Zon richten. In zijn oude Kijkhuis komt een magazijn van C A. Maar zolang zijn nieuwe filmhuis nog niet gereed is, blijft hij zitten waar hij zit. Jan Boer: "Ja, u doet het nou voorkomen alsof het mijn schuld is". En dat was het natuurlijk niet. Vond Boer en vonden ook de anderen. Boer: "En het kan natuurlijk best dat C A zegt: ja. Jan Boer, je moet er nou maar eens uit gaan. Zou het nou niet verstandig zijn als 4neneer Van der Zon zijn leden eens bij elkaar riep. Kijken wat zij er van vin den". Een nieuwe twistpunt. Wat vinden de leden? Van der Zon: "Er is nog geen lid geweest dat is opgestapt". Jan Boer: "Maar wie zijn nou eigenlijk die leden"? Tja, wie waren er lid? Iedereen die geld had getaald, maar van een jaarlijkse contributie of jaar lijkse ledenvergadering was geen sprake. Har Walenkamp: "Ja, ik heb ook wel eens vijfentwintig gul den betaald. Dus ben ik ook lid". Luc Palm: "Meneer, ik eis een ledenvergadering binnen twee weken". Van der Zon: "Die ledenverga dering komt, zonder meer". Maar binnen twee weken? Dat zou wel niet lukken, dacht de slager. Adam van Doorninck was er ook: "Ik ben van de buurtvereni ging. dus het kan mij persoonlijk niet zoveel schelen. Maar ik heb dus ook met C A gesproken en je kunt ze niet terugkrijgen, hoor. Je bent ze dan wel kwijt" Van Doorninck dacht de zaak te kunnen forceren. Hij kwam met een handtekeningenlijst, waarop de aanwezigen stelling konden nemen: tegen de heilloze strijd voor een paar parkeer plaatsen en voor de bouw van een parkeergarage op de Boom- markt. Zijn actie verhoogde alleen maar de chaos. Baart riep: wie is er voor of tegen Van der Zon. Hij kreeg geen antwoord op zijn vraag. Van der Zon bleef hals starrig: het doel (parkeerplaat sen) heiligde de middelen (ellen lange procedures). Dat C A er nu misschien niet kwam, was toch vooral de schuld van Jan Boer. Jan Boer op zijn beurt: "Wat is dat nu voor een dwaasheid, wat is dat voor een zottepraat"?. Palm tot Van der Zon: "Waar bent u dan mee bezig? U bent hy pocriet". Van der Zon tot Palm: "U noemt mij een oplichter, maar die woorden moet u wel terug trekken". En Palm zei weer dat hij dat niet had gezegd. Palm: "Dit is toch te dwaas om over te praten". Har Walenkamp tot Jan Boer: "Joh, Jan waarom begin je geen drive in-bioscoop. Zijn we van al les af C A (2) "Met C A zijn we veel sterker in de strijd om parkeerplaatsen. Dan worden we veel eerder ge hoord", riep een andere midden stander. Een sterk argument leek het, maar het gesprek was al zo verhit geraakt dat argumenten niet meer telden. Jan Boer ging weg: "M'n film gaat beginnen". Palm tot Van der Zon: "U bent een charlatan, een Don Quichot- te". Van der Zon tot Palm: "Kijk uit met wat je zegt. Ik ken jon gens als jij. Die komen en gaan. Ik zit hier al veertig jaar". Andere winkeliers volgden het voorbeeld van Boer, ze verlieten de vergadering. Voor de overblij vers had Van Doorninck een va riant op zijn eerdere actie in pet to. Alle aanwezigen, allemaal mogelijke leden van Van der Zons vereniging, konden weer een handtekening zetten: binnen veertien dagen moest er een le denvergadering komen. Ditmaal had zijn actie meer succes. Hand tekeningen werden grif gezet. Palm vatte de bijeenkomst sa men: "U ziet het, heren. Het is weer niet gelukt. Ik hoop dat het over veertien dagen beter gaat" Van der Zon leek nu in elk ge val met de rug tegen de muur te 'C A is toch voordeliger'. Nu nog aan de Botermarkt. Anton i der Zon (linksboven) en Jan Boer/rechtsboven) zijn er nu over aan redetwisten in het kader van de Haarlemmerstraat. (archierro staan. Hij zat nu toch vast aan een ledenvergadering. Van der Zon: "Ik probeer het voor elkaar te krijgen". Houdt u ons dus niet aan die ledenvergadering. C A (3) Het eerste wat C A-woord voerder Kloos door de telefoon laat horen, is een diepe zucht. Wat hij van de hele gang van za ken vindt. "Ja, u kent de voorge schiedenis. Je kunt zo langza merhand wel praten van een Lei- densweg" Een Leidensweg met de Haarlemmerstraat misschien als Waterloo. "Ja, wij hebben daar ook al gesprekken met me neer Van der Zon over gehad Tijdens die gesprekken zei Van der Zon dat als het aan hem lag. het bezwaarschrift zou worden ingetrokken. Maar dat is dus uit eindelijk niet gebeurd. En ach. in principe onderschrijven wij de eisen van meneer Van der Zon ook wel. Alleen zou hij moeten beseffen dat hij nu andere belan gen schaadt. Hij gebruikt nu de komst van C A als een soort breekijzer. Ik hoop dat hij uitein delijk de redelijkheid boven de rancune zal prefereren". Kloos liet gisteren al in de krant weten dat als de zaak te lang gaat duren, C A van een komst naar de Haarlemmerstraat af ziet. Dan misschien een ande re lokatie in Leiden? "Nee. dan onderschat u toch de complexi teit van al die procedures. Dat gaat dan niet meer". Met andere woorden: deze lo katie of weg uit Leiden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3