Vermiste man mogelijk onder puin bedolven Zoekactie in Put van Menten blijft vooralsnog zonder resultaat DONDERDAG 29 NOVEMBER 1984 'PAGINA 19 SASSENHEIM Het lichaam van de vermoedelijk in de Put van Menten verdronken landbouwer G. Baars uit Abbenes is waarschijnlijk bedolven onder ruim 200.000 kilo puin. De 32-jarige Baars, die werk zaam was voor een aannemersbedrijf, wordt sinds dins dagmiddag vermist. Het puin is na zijn verdwijning nog in de zandwinplas gestort. Duikers van de marine hebben gisteren wel de tractor van de man aantroffen. Een woordvoerder van de rijks politie maakte vandaag bekend dat morgen zal worden begon nen met het weggraven van de ruim 120 kubieke meter bouwaf val dat in het ter plaatse 20 meter diepe water van de zandwinplas is gestort. Voor zover valt na te gaan is de man dinsdagmiddag bij het los sen van puin met zijn tractor met aanhangwagen het water ingeg leden. Het slachtoffer werd dins dagavond door zijn familie bij de politie als vermist opgegeven. Diezelfde avond werd tot diep in de nacht op en rond de zandwin put naar de man gezocht. Giste ren werd de zoekactie voortge zet. Olievlek Vlakbij een stortplaats waar puin in het water wordt gegooid om zo een deel van de oevers ge schikt te maken voor recreatie, werd gistermorgen een olievlek aangetroffen. De duik- en de- montageploeg van de marine ging te water en slaagde erin rond een uur de tractor met aan hangwagen te lokaliseren. Het slachtoffer bleek niet in de cabi ne te zitten. Volgens de politie heeft de man toen hij met zijn tractor in het water gleed, vermoedelijk kans gezien het voertuig te verla ten. Baars, die niet kon zwem men, moet daarna in het ter plaatse 20 meter diepe water zijn verdronken. Omdat werknemers van de Amsterdamse Aannemers Maat' schappij (AAM) die zijn belast door Thijs Jansen met het puinstorten in de zand winput, niets van het ongeluk hebben gemerkt, is het storten van puin op de plaats waar de tractor in het water is geraakt de rest van de dag voortgezet. In to taal zijn er nog 18 vrachtwagens met stenen leeggekiept en daar na door een buldozer in het wa ter geschoven. Verklaring Een werknemer van de AAM had Baars dinsdagmiddag voor de derde keer die dag het terrein zien oprijden. "Hij kwam dins dag voor het eerst puin lossen. Hij moest daarvoor een verkla ring tekenen dat hij op de hoogte was van de bepalingen die gel den bij het puinstorten in dit meer", aldus de werknemer van de AAM. Volgens de exploitant van de zandwinput, J.H. Menten, moet een dergelijke verklaring wor den getekend om verontreini ging van het water te voorko men. "Dat is ook de reden dat we direct wisten dat het de tractor moest zijn toen we een olievlek op het meer zagen drijven", al dus Menten. Er wordt volgens hem zeer streng op verontreini gingen gelet. "Iets anders kon het onmogelijk zijn", zegt hij. Menten zegt dat nauwlettend op wordt toegezien dat het puin niet direct in het water wordt ge stort. "Ook Baars is verteld dat Een takelwagen van de firma Verschoor bv uit Sassenheim haalde gistermiddag de tractor i meter diepe water van de zandwinput. i de verongelukte i x Abbenes uit het 20 hij zijn puin aan de rand van het meer moest storten zodat een van onze buldozers het daarna in het meer had kunnen schuiven. Kennelijk is dat niet gebeurd". Schaften Uit onderzoek van de twee dui kers van de marine is gebeleken dat de tractor met de aanhang wagen achteruit het meer is in gegleden. Dat niemand daar iets van heeft gezien komt omdat personeel van de AAM aan het schaften was toen het slachtoffer met zijn lading bij de zandwin put arriveerde. De portier liet hem alvast door. Na de lunch ging het personeel weer naar de losplaats, maar nie mand dacht nog aan de man die even daarvoor zijn lading was gaan lossen. Baars was al twee keer eerder op die dag puin ko men brengen dat afkomstig is van een bouwplaats in de Post- wijk in Sassenheim. Volgens de politie had de man in Abbenes een landbouwbedrijf en verrichtte hij incidenteel werkzaamheden voor aanne mers, zoals puinrijden. De trac tor en de aanhangwagen waren ongeveer vier jaar geleden ge kocht en verkeerden volgens de politie in goede conditie. Duikers Bij het zoekwerk in het water van de zandwinput kon de poli tie niet beschikken over de hulp van de duikersploeg van de re gionale brandweer. Volgens de rijkspolitie te water, die in Sas senheim assistentie verleende, beschikt deze duikersploeg niet over het benodigde materieel om dieper dan ongeveer tien meter te duiken. De zandwinput is op sommige plaatsen 30 meter diep. Op het punt waar het slachtoffer in het water is geraakt is het wa ter ongeveer 20 meter diep. Het inschakelen van de dui kers van de marine gaf in eerste instantie problemen omdat nie mand garant wilde staan voor de kosten van de reddingsoperatie. Volgens een woordvoerder van de marine in Den Haag brengt deze duik- en demontageploeg altijd kosten in rekening als het werk buiten de eigenlijke taak (het zoeken naar drenkelingen valt daarbuiten) van de ploeg valt. De duik- en demontage- ploeg wordt onder meer inge schakeld voor het onschadelijk maken van explosieven. De eigenaar van de zandwin put, Menten, hakte naar zijn zeg gen de knoop door. Hij stelde zich garant voor de kosten die de duikploeg zou maken. "Ik ben moreel verantwoordelijk voor wat hier gebeurt". Voor de kos ten van het puinruimen draait eerst de rijkspolitie en de ge meente op. Die zullen waar schijnlijk trachten de kosten weer te verhalen op de eigenaar van de zandwinplas. Beurs Amsterdam VERKLARING DER TEKENS B bieden gedaan en bieden NG ol certificalen v< 0 =8' handel v< achtergestek 'Noteringen van donderdag 29 november 1984 (tot 12:46 AANDELEN binnenland doorlopend 135.70 135.60 306.50 303.00 197.50 28.70 118.70 237.00 235.01 begemann berkel 117.30 278 00 hagemeyer hotóoh-hout hoJec holland sea hunt.dougl bb-kondof kempen beg 1200.00 L 117000 21600 217.01 241 50 240.50 123.50 122.00 36700 370.00 beleggingsinst. wereöhave 175.W OBLIGATIES staatsleningen bmh 9Vb 83-93 106.00 103 00 102.00 107.30 102.50 indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 7.27 BNG leningen Bankleningen GOUD EN ZILVER Boskalis keldert f 5 Voor de uitgelote obligaties Boska lis werd vanmorgen een adviesprijs van f 0 60 genoemd en dat is 5 onder de laatprijs van gisteren De markt bleef ook bij het begin van de officiële beurs, zwak ge stemd. Ahold kon, door het bericht over de reorganisatie bij Miro, iets aantrekken. De koers van Akzo stond onder druk doordat er aanbod van war rants los kwam. Het fonds raakte omtrent twee gulden kwijt. ABN raakte aanvankelijk f 1,50 kwijt, maar kon na het bericht over de iets betere gang van zaken, op klimmen tot het slot van gisteren De koersontwikkeling bij Nationale Nederlanden, Oce en Pakhoed was vrij positief. Pakhoed verdien de bijna f 1 De obligatiemarkt was vrijwel on veranderd. De nieuwe staatslening noteerde 20 cent onder de uitgifte- koers. Noordwijker cel in voor gooien rotje in PSV-stadion kens heeft woensdag een 18-jarige voetbalsupporter uit Noordwijk veroordeeld tot twee weken gevan genisstraf, waarvan een week voor waardelijk. De verdachte was afge lopen zomer tijdens een voetbal toernooi in het PSV-stadion in Eindhoven aangehouden, nadat hij een rotje had gegooid tussen het publiek. Hij bleek nog meer vuur werk bij zich te hebben. Door het gooien van het rotje raakte niemand gewond. Toch na men zowel de officier van justitie als de kantonrechter de zaak woensdag hoog op. „Een zware straf is hier op zijn plaats. Het rotje werd gegooid in een dicht op el kaar staande groep supporters. Dit is geen vandalisme meer, maar een vorm van terrorisme", aldus kan tonrechter Nieskens. De uitspraak was overeenkomstig de eis van de officier van justitie. Kunstbeen Hartelijk dank voor de bespreking in uw krant van mijn boekje 'Een echt been is beter dan een kunst been'. Men heeft mij de recensie met gekrulde mondhoeken van leedvermaak voorgelezen via de te lefoon. Ik ben u erkentelijk voor de aan dacht die u er aan hebt besteed en zelfs de moeite nam nog te spreken over een mespuntje talent 'waar de auteur zich zelf niet van bewust schijnt te zijn'. De drie verhalen, die u noemt als nog enigszins pruimbaar en waarin ik de lezer niet lastig val met mijn 'lolligheden', worden door een col lega van u juist genoemd als schoolvoorbeelden van flutverha- len die zijn opgebouwd uit 'korte zinnen die als segmenten van een lintworm wanhopig uit Leeflang's verziekte hersenen worden ge perst'. Was het 1944, ik zou op transport worden gesteld! De één zegt dit, de ander dat. De beschouwingen hebben gemeen dat1 het een boekje is dat niet had moten verschijnen. Exact de reac tie '[die ik uitgever Ivo Gay voor spelde toen hij het manuscript ac cepteerde. Uit dankbaarheid voor de ene re gel met daarin het woord talent in uw bespreking (waaruit weer üw talent blijkt!) verklap ik u dat drie veifhalen uit het bundeltje niet van mijh hand zijn maar van auteurs mét een in literaire kringen klin kende naam. I^et boekje 'Een echt been is be ter dan een kunstbeen' is onder deel van een grap van heroïsche af meting (welke auteur accepteert zo'n omslag? Wie gaat het interieur van een treintoilet beschrijven? Wie zet een boek van zichzelf in een ander boek volkomen in Bel gisch daglicht? Wie wil literaire naahi maken met het uit de doeken doeh van de werking van automa ten? Toch zeker niet een serieuze 'debutant'). Graag zal ik uw recensie - sa- meh met een aantal soortgelijke es says gebruiken bij de begin 1985 te verwachten follow up van 'Een echt been Op de lijst van voorspelbare boekbesprekers scoort u in ieder geval niet hoog, en dat is gunstig. Mijn stelling is dat als onder de naam Jasper Treckgraagh het ver haal 'De dame met het hondje' van Tsjechov in het Nederlands wordt gepubliceerd geen van de Holland se recensenten het merkt en het af doet met de opmerking 'dat er al zoveel boekjes over honden zijn geplaatst: Treckgraagh had er be ter aan gedaan de figuur van de vrouw - het baasje van de hond - wat beter uit de verf te laten ko- Verbazen Als het berichtje vanuit de ge meente Losser in uw krant van 21- ll-'84 werkelijk waar is, kan ik me begrijpen dat in z'n eerstkomend optreden Youp van 't Hek het on derwerp heeft 'We verbazen ons nergens meer over'. Ik wil u mee delen dat ik me hogelijk heb ver baasd en tot misselijk wordens toe geërgerd heb over een actie in Rog gel 'Eten voor Ethiopië'. Hoe kan het in iemands hoofd opkomen zo'n afschuwelijk idee Lezers schrijven •naar voren te brengen: je tot ber stens toe voleten aan worstjes en eieren voor hongerend Ethiopië. En welke toeschouwer heeft een rijksdaalder over om naar dit wal gelijke schouwspel te kijken? Bah! J. Blom van Rooijen Schoolstraat 2 Leiderdorp Spiritisme Het is wel aardig van u een journa list te laten schrijven over spiritis me, maar jammer dat het zo eenzij dig is. Het spiritisme gaat in elk ge val uit van de Geest. We zijn Geest en hebben een lichaam om ons hier op aarde te manifesteren. Na onze aardse loopbaan gaan we automa tisch volgens natuurlijke wetten daarheen waar we thuis horen. Het bewijs hiervan vindt ieder een die van goede wil is en een keur van boeken leest op dit ge bied. Kijk verder naar de bekende orthodoxe godsdiensten op de we reld en wat die in de loop der dui zenden jaren (geen halve eeuw!) er van hebben gemaakt. Tot op heden toe vervolgen zij elkaar hier en daar nog op leven en dood. Als we eindelijk zullen beseffen dat leven alleen mogelijk is door de alles bezielende Geest in het heelal en dat wij dus als levende wezens door diezelfde Geest aan elkaar verwant zijn, zal er een betere we reld ook hier op aarde mogelijk zijn. Door beter inzicht zullen we ont dekken dat we door de geestelijke zijde van ons bestaan te verwaarlo zen zijn gekomen tot grenzeloos materialisme, een krankzinnige be wapening en wat dies meer zij. W. Verboog Drakestein 12 Leiderdorp Antillen Als blanke ex-bewoner van de An tillen wil ik namens vele anderen die daar 'tropenjaren' hebben doorgebracht met klem proteste ren tégen tendentieuze berichtge ving over de Lago-affaire. De Antil liaan houdt van 'makkelijk en met weinig moeite'. Het zou, zoals Betico Croes waar schuwt, inderdaad een ramp zijn als duizenden Antillianen emigre ren zouden naar ons land. Wij, de blanken, hebben voor de ontwik keling ginds gezorgd. Laat ons niet als 'beloning' overspoeld raken met nog meer rijksgenoten. H. an Wijngaarden Grotiuslaan 13 Leiderdorp Ongepast De uitval van de heer Veilbrief naar onze regering en premier Lubbers kan worden gerangschikt onder het hedendaagse linksisti- sche gebruik van het op de man spelen. Zie de advertenties van de FNV en bij vlagen van de PvdA. De tijd van 1934 (de DUW, het stempelen en het Crisiscomité) on der Colijn is niet te vergelijken met de tijd van 1984. Weliswaar heerst ook heden gro te werkloosheid, doch we hebben een regering die via het stimuleren van het bedrijfsleven en onze eco nomie er alles aan doet om de werkgelegenheid te bevorderen. Het Den Uyl-Sinterklaasbeleid, waarbij de koek niet op kon, zorg de voor zeer grote tekorten bij overheidskas en inflatie. Deze wer den er worden nog steeds opge bracht door de samenleving door middel van een enorme lastenver zwaring en hoge sociale premies. De regering bezit zelf namelijk niets! Alles moet worden gehaald bij onze ondernemingen die het via de produktie moeten verdienen. En de FNV staakt en knokt voor het behoud van ziektegeld, wat toch wordt aangevuld door de cao van de werkgevers. Men knokt dus tegen de regering en voor het eigen politieke gelijk. Een bond behartigt de belangen van haar leden, de FNV heeft het altijd over de uitkeringsgerechtig den. Het is de weg van de minste weerstand om altijd begaan te zijn met minder draagkrachtigen en onder het mom van socialisme te spelen op het egoisme. Minder draagkrachtgen blijven er name lijk altijd en socialisme is gerech tigheid voor iedereen. Men wil korter werken met be houd van hetzelfde loon, het mini mumloon verhogen en niet verla gen, de uitkeringen handhaven, ge koppeld aan dit loon enzovoorts. Dit betekent bij een groeiend aan tal dat een beroep doet op onze so ciale uitkeringen, dat die niet meer zijn te betalen. En hoe langer hoe meer, ook jonge, mensen zien dan geen financieel verschil meer tus sen werken en niet werken. Wij leven heden in een maat schappij van overvloed en de koopkracht is nog steeds op peil: de autoverkopen stijgen, reizen zijn direct uitverkocht, vuurwerk schiet men al af in november, er zijn dure drugs (en zelfs een drug beleid), volop subsidies aan Jan en alleman, vandalisme en diefstal bij de vleet (ook dét nog) en wij geven solidair 60 70 miljoen voor honge rend Afrika (prima), terwijl wij via de belastingen al flink meebetalen aan de ontwikkelingshulp. Voor onze echte sociaal zwakke ren is door deze regering de een malige uitkering gegeven, elk jaar weer! Voorts huursubsidie en pre mie woningbouw. Kortom: dit is geen beleid van 1934 van Colijn, doch een goed beleid van 1984 van Lubbers en de zijnen, die het huis je bij het schuurtje houden. Ik word onpasselijk als ik lees hoe Van Aardenne persoonlijk wordt aangevallen om de verhoging van de aardgasprijs, waar hij om belas tingtechnische redenen niet onder uit kan. (Zie de benzineaccijns). De meeropbrengst van het gas steekt hij niet in zijn zak, meneer Veil brief, dit dient om de grote gaten in onze begroting te dekken die zijn ontstaan bij Den Uyl. Wee ons als dit weer gebeurt. D. Ligthart-Schenk Helmbloem 7 Leiden - Tedere dag een glaasje', een vrolijk boekje van Kingsley Amis over nage noeg alle facetten van de kunst van het drinken. De schrijver put daarbij uit rij ke ervaring. Veen, prijs 19,90. - 'Interviews'. De weerslag van zestien gesprekken die Max Pam heeft gevoerd met kunstenaars en wetenschappers. Het is een greep uit zijn werk, dat al is verschenen in het NRC Handelsblad, Vrij Nederland en de Haagse Post De Bezige Bg, prijs 34,50. - 'Alpengloeien', bizarre verhalen van Louis Ferron. die eigenlijk meer vragen opwerpen dan antwoorden geven. Fer ron laat zien hoe het voormalige keizer rijk bezwijkt onder de nazidruk. 'Histo rié is niet anders dan verbeelding', zegt hij. De Bezige Bij, prijs 22,50. - 'In alle onschuld', nieuwe roman van Alfred Kossmann. Querido, prijs 28,50. - 'Gedroomde kansen', roman van Tom Pauka. Vijftien Nederlandse bejaarden in de jaren vijftig met een bus naar Grie kenland, met aan het stuur een meisje van 22. Óp weg naar een nieuw tijdperk. Querido, prijs 39,-. - 'Neeltje' door Annemarie Heymans. Voor kinderen vanaf vier jaar. Querido junior, prijs 15,-. - 'Er ging geen dag voorbij', 49 verhalen over de eekhoorn en andere dieren door Toon Tellegen. Voor kinderen vanaf tien jaar. Querido, prijs f 19.50. - 'De weg der Katharen', dertien zangen van een troubadour, verzameld door Marcel Messing. ANKH-Hermes, porijs 25.-. - 'Kerst in het warenhuis' door William Kortzwinkle, die wereldfaam verwierf met zijn 'E.T. Kotzwinkle begeeft zich in zijn verhalen vaak op de rand van het sentimentele, maar zijn gevoel voor hu mor behoedt hem voor vallen. Hollan- dia, prijs 22,90. - "Vreugden en verschrikkingen van de dronkenschap' door Frank Lodeizen met als inleiding o.m. drie gedichten van Simon Carmiggelt. Zulke wijn be hoeft geen nadere krans. Veen, prijs 25,-. - 'Het Verhaal', (Oude Testament 1), bij bel voor de jeugd geschreven door Henk Barnard met illustraties van Rein- tje Venema. Van Holkema en Waren- dorf, prijs 29,90. - 'Beschermde natuurgebieden in Ne derland en Belgiè. Deze fraaie door Jan van der Kam samengestelde Spectrum Atlas kwam tot stand in samenwerking met de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten. De hoofdmoot van dit sterk geïllustreerde boek wordt ge- prijs 39,90. - 'Doe maar open', nieuwe verhalen en gedichten voor kinderen door 24 schrij vers en dichters, met prenten van 14 te kenaars. Querido, prijs 25,-. - 'Kinderdoop en dooppastoraat'. In dit jongste themanummer van Praktische Theologie, Nederlands tijdschrift voor pastorale wetenschappen wordt de vraag gesteld of in deze tijd de kinder doop nog wel een geloofwaardige plaats kan worden toegedacht. Opvattingen van ouders en pastores liggen vaak mij lenver uit elkaar. Waanders, prys 14,50. - 'Drees, democraat' door Harry van Wij nen, adjunct-hoofdredacteur van Het Parool. Een van de weinige onomstre den zaken in de Nederlandse politiek is de grootheid van de grijze eminentie Willem Drees sr. 'Vader Drees' werd hij met recht genoemd. Harry van Wijnen belicht een aantal minder bekende fa cetten uit het leven van deze staatsman en heeft voorts een beeldbiografie van hem samengesteld, waarin met tal van foto's een beeld wordt gegeven van Drees' grote verdiensten. Van Holkema en Warendorf, prijs 29,50. - 'De vulkaan', een novelle van Peter Hoefnagels, waarin twee culturen (Ne derland en Indonesië) elkaar in twee tijdperken ontmoeten. Uiteraard een boek met een nostalgisch tin(je. De Prom, prijs 18,50.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19