Dove mensen in isolement E Aanbod gaat vraag naar predikanten overtreffen e po rt lilt V1tIÉ 4 ImÊÊÊÊÊÊMÊÊÊÈÊ Ouders vragen met boekje aandacht voor problemen Directeur NetherLines nauwelijks besmet met het luchtvaartvirus DONDERDAG 29 NOVEMBER 1984 PAGINA 17 -Ti 5 S ;;i2 A j:/' tó;'.- v ï/fe;J.' LEIDEN - Dove mensen die geestelijk in de knoop zitten, vinden nergens ge hoor. In heel Nederland is geen psychiater of psy choloog te vinden die in staat is om met hen een behoorlijk gesprek te voe ren. Niemand heeft ook maar een greintje ver stand van de problemen waarmee mensen worste len die van jongsaf doof zijn. Laat staan dat er ie mand is die zich kan inle ven in het stille wereldje van de dove mens. Waartoe dat kan leiden maakt het boekje 'En nie mand heeft geluisterd..' op een wel heel indringende ma nier duidelijk. Het is een ont roerend - waar gebeurd - ver haal van een moeder die haar dove zoon Raymon op 21-ja- rige leeftijd verliest. De jon gen kan zijn doofheid niet ac cepteren. Mist goed contact met zijn omgeving. Raakt daardoor in psychische moei lijkheden. Na veel omzwer vingen komt hij in een inrich ting terecht en overlijdt als gevolg van een misverstand. door Jan Westerlaken Schrijnend Een misverstand dat erop neerkomt, dat Raymon, platge- spoten, in een isoleercel van een psychiatrisch ziekenhuis wordt opgeborgen. De jongen krijgt bo vendien ook nog eens medicij nen toegediend. Het middel hal dol. Hoewel de therapeut had moeten weten dat Raymon dit medicijn beslist niet mocht heb ben. Hij krijgt het toch. Er treden - door toedoen van haldol - ver lammingsverschijnselen op. En dat wordt hem fataal. De dove jongen, die de psychiater nog duidelijk probeerde te maken dat het niet goed ging met hem, wordt naar bed gestuurd. Twee dagen nadat hij is opgenomen, is hij dood. Het verhaal, dat praktisch au- tenthiek is, toont aan hoe schrij nend de problemen voor dove mensen en ouders met dove kin deren zijn. Zeker als die dove mensen dan ook nog eens een beroep moeten doen op hulpver leners in de - wat dit geval betreft - psychiatrische hoek. Het verhaal is nauwelijks gro ter dan een volgeschreven schoolschrift. Een noodkreet van een moeder die er alles aan heeft gedaan om haar zoon die hulp te geven die hij nodig had. Het sys teem faalde volledig. De bood schap die het boekje uitstraalt: dit mag nooit weer gebeuren. De Nederlandse federatie van organisaties van ouders van dove kinderen - kortweg Fodok - steunt die opvatting voor de vol le honderd procent. Zij, de fede ratie, heeft ervoor gezorgd dat het schoolschrift in de vorm van een boekwerkje in de publiciteit is gekomen. Doel ervan is om de overheid en de sector geestelijke volksgezondheid wakker te schudden. De eerste stap daartoe is al gezet. De directeur-generaal van volksgezondheid kreeg eer der deze week het eerste exem plaar van het boek. "Er moet echt zo gauw moge lijk wat gebeuren", benadrukt Rita Bruning-De Bruyn, voorzit ter van Fodok. Ze heeft zelf een dove zoon van vijftien jaar en kent de problemen zoals die in het boekje worden omschreven. "We voeren een eeuwig gevecht om gehoord te worden. Blind zijn is zielig. Iedereen begrijpt wat dat betekent. Doof, zo rede neert men vaak, is lastig. Over dove mensen worden alleen maar grapjes gemaakt. Zorgen maakt eigenlijk niemand zich over deze groep mensen. Doof zijn is meer dan alleen niet ho ren. Het heeft verstrekkende ge volgen." Rita Bruning: dit is een verhaal, geen nptte-vingerwerk <Fot Achtduizend De groep die Rita Bruning als voorzitter vertegenwoordigt, is niet extreem groot. Het gaat om achtduizend mensen. Maar wel om mensen die direct bij hun ge boorte niet konden horen of vóór het derde levensjaar het gehoor kwijt raakten. Juist die mensen hebben de grootste moeite om zich de taal van hun geboorte land eigen te maken. Op de do- venscholen - Nederland herbergt er vijf - wordt daaraan de meeste tijd besteed. Rita Bruning: "Weet je waar aan ik me zo kan ergeren? Als je ziet wat er voor al die buitenlan ders wordt gedaan en je verge lijkt dat met wat men voor die achtduizend doven doet, dan is er een wereld van verschil. De buitenlanders komen volledig aan hun trekken. Of het nu via de radio of via de televisie is, het maakt niets uit. Overal tref je voorlichtingsmateriaal aan. In al le vreemde talen. Kerken en al zijn er. En voor die dove men sen? Inderdaad, niets. Zelfs geen foldertje waarin wordt uiteenge zet hoe een toekomstige moeder met haar baby moet omgaan. Te gek toch? Echt, ik heb er vol strekt geen moeite mee dat men de buitenlandse mensen zo goed begeleidt. Prima zelfs. Maar moeten we daarom een groep ei gen landgenoten in de kou laten staan? Zij hebben - en nu pak ik er maar een facet uit - de grootste moeite om de landstaal te leren. Als een buitenlander een klein beetje zijn best doet, heeft hij die taal binnen twee jaar onder de knie. De tweede generatie bui tenlanders groeit op, ik weet het. Ik weet ook wel dat ze een ande re cultuur hebben. Maar dat heb ben dove mensen eveneen hebben ook hun eigen cultuur. Ze - die doven - betalen belasting net als iedere horende. Dus heb ben ze ook rechten. Laat de over heid daar maar eens over naden ken. Voorlopig wordt er voc kleine groep gehandicapte Ne derlanders zo goed als niks ge daan. Van de gezondheidszorg want dat is het uitgangspunt mag je zeker verwachten dat de deuren openstaan. Dat is toch van levensbelang?" Structuur De verwachtingen van Fodok zijn hoog gespannen. Wat denkt de federatie met het boekje te be reiken? Rita Bruning: "Dat er landelijk zaken geregeld worden die er ei genlijk al jaren hadden moeten zijn. Neem, weer in dit geval, de psychiatrie. De opleiding van de psychiaters zal moeten worden aangepast. Ze zullen zich ook moeten verdiepen in de proble matiek van de dove medemens. Als wij zelf niet aan de bel zou den trekken, dan gebeurt er wei nig of niets. Kijk nu eens in een ziekenhuis. Kom je daar artsen of verpleegsters tegen die pre cies weten hoe ze met dove men sen moeten omgaan? Een blinde darm wordt bij een dove net zo goed weggehaald als bij een ho rende. Geen enkel punt. Zodra er een gesprek moet worden ge voerd, komen de moeilijkheden om de hoek kijken. Een tolk? Na tuurlijk, dat kan, maar het is niet de oplossing. Wanneer een dove een vertrouwelijk gesprek met een hulpverlener wil voeren en er zit een derde bij om dat wat hij of zij zegt te 'vertalen', dan zal zo'n gesprek uiterst stroef verlo pen of zal het hoge woord er mis schien helemaal niet uitkomen." De hoop van Rita Bruning is dat het boekje ertoe aanzet om daadwerkelijk stappen te onder nemen. Zij zegt: "Mensen die echt wat willen doen, kunnen dat ook. Maar", voegt ze er onmid dellijk aan toe, "die mensen moe ten wel gekwalificeerde hulpver leners zijn en bereid zijn zich te verdiepen in de problemen van de doven. In Amsterdam hebben we de eerste psychiater gevon den die aan onze plannen wil meewerken. Het begin is er dus. En in Leiden? We vinden er een willig oor, maar men is voor het uitvoeren van die gedachte af hankelijk van geld. Het ministe rie van volksgezondheid vindt eveneens dat er wat moet gebeu ren. De mogelijkheden die de psychiatrie nu heeft moeten daarvoor worden uitgebreid. Hoe je het ook wendt of keert, dat kost geld." Horende wereld Doof zijn in een wereld die hoort, valt niet mee. De horende mens is vaak doof voor de pro blematiek van de dove of wil ze niet zien. Rita Bruning: "De man in de straat weet niet wat het be tekent om doof te zijn. Je ziet het ook niet aan iemand. Daarom is èr veel onbegrip. Leren leven met je handicap, hoe moetje met elkaar omgaan, wanneer moet je wat doen? Zoiets leer je via je oren. Taal speelt hierbij een vita le rol. In de opvoeding, overal. Doof zijn betekent overal van af gesloten zijn. Geen radio horen, niets horen van de gsprekken die om je heen worden geyoerd. Zo hoorde ik pas nog van een dove jongen die via ondertiteling Fons Jansen had kunnen volgen, zo dat hij nu iets begreep van de Ne derlandse humor. Zulke proble men heeft een doof iemand. Komt hij dan ook nog eens te recht in het wereldje van de psy chiatrie waar men hem niet verstaat en niet begrijpt, tja, dan wordt het allemaal toch wel heel erg." In de landen om ons heen is het al niet veel beter gesteld dan in Nederland. Engeland kent zegge en schrijve één psychiater die werkzaam is in een kliniek waar dove mensen worden be handeld; in Duitsland praat men over deze situatie en in België weet men zich ook al geen raad hoe er met de dove medemens moet worden omgesprongen. "Alleen in Amerika heeft men de zaak aardig in de hand", ver telt Rita Bruning. "Over het hele land verspreid vind je klinieken waar doven met psychische klachten terecht kunnen. Mijn wens is om uit Amerika de ken nis weg te halen en er hier mee aan de slag te gaan. Het is ner gens voor nodig om eerst tien jaar te gaan zitten dokteren hoe dit soort dingen moet worden aangepakt. De Amerikanen we ten dat, laten we daar dan maar gebruik van maken." Verborgen Of er veel probleemgevallen in Nederland zijn? Rita Bruning weet het niet. Ze is er echter wel van overtuigd dat er nog heel wat verborgen ellende is. Pas als er goede hulp is komt die tevoor schijn, voorspelt ze. Een ervaring die ze eveneens in Amerika heeft opgedaan. Het boekje, is dat een aan klacht tegen de bestaande hulp verlening? Rita Bruning voorzichtig: "In zekere zin kun je het boekje zo wel zien. Niet alleen tegen de hulpverlening, die de deur voor ons dichthoudt, maar ook tegen de maatschappij. De mensen moeten nu maar eens weten wat zich rondom hen afspeelt. Dit is een verhaal, geen natte vinger werk en geen uitzondering. Met het oog op die functie is het boek uitgegeven. We willen ermee zeg gen: kijk, dit is er aan de hand. Nu weten jullie het. Zorg dat er wat aan wordt gedaan." SCHIPHOL/ZESTIENHOVEN (GPD) "Ik zei op mijn vijfen veertigste dat ik op mijn vijftig ste een luchtvaartmaatschappij zou hebben. Mijn vorige carrière heb ik twee jaar geleden naar ie ders tevredenheid afgesloten. Ik heb gevlogen voor charterbedrij- ven en lesvluchten gedaan. Dat gecombineerd met onderne mersschap lijkt me voldoende ondergrond om een luchtvaart maatschappij te beginnen". Za kenman Leen P. Jansson heeft het onroerend goed en de pro jectontwikkeling vaarwel gezegd en zich op zijn vijftigste gestort op zijn NetherLines. Jansson üjkt nauwelijks besmet met het luchtvaartvirus. Als directeur van een nieuwe schoenenfabriek zou hij het ook goed doen. door Ineke van der Meer en Rien Floris De nieuwe Nederlandse com- mutermaatschappij (interregio naal zakenvervoer met kleine toestellen) gaat op 7 januari voor het eerst de lucht in. In april als de vierde Jetstream-31 (een acht- tien-zits propellertoestel) door British Aerospace wordt afgele verd, is NetherLines met zeven tig personeelsleden voorlopig op sterkte. Eind volgend jaar ko men er nog twee dertig-zits toe stellen bij. Uiteindelijk zal de maatschappij moeten groeien naar acht vliegtuigen en 140 per soneelsleden. Voor volgend jaar verwacht Jansson 100.000 reizi gers en een omzet tussen de 25 en 27 miljoen gulden. Hoge winsten staan Leen Jans son nog niet voor ogen. Hij pompte zelf 8,2 miljoen gulden aan aandelen in de luchtvaart maatschappij. "Maar er zitten meer drijfveren achter het star ten van een luchtvaartmaat schappij dan winst. In de lucht vaart zijn dat ook kleine mar ges". Twee jaar geleden startte Jans son een intensieve studie naar de mogelijkheden en onmogelijkhe den van het beginnen van een luchtvaartmaatschappij. In het eerste jaar besloot hij dat zijn maatschappij een 'commuter' moest worden. "Je kunt wel te gen de stroom oproeien maar je moet geen Don Quichotte zijn die tegen windmolens vecht. In Europa is het commuterverkeer erg in beweging. Dit met name met het oog op de grotere toestel len die met grotere hoeveelhe den intercontinentaal vliegen. Die moeten toch worden gevoed met passagiers door kleine toe stellen", aldus Jansson. Kleine toestellen De NLM-lijnen Amsterdam- Groningen en Amsterdam-En- schede zijn door Jansson overge nomen van de KLM-dochter NLM en ook de lijn Rotterdam- Hamburg die enige tijd geleden door NLM werd verlaten, gaat Jansson weer bevliegen. De overname is na anderhalf jaar strijd geregeld in een "harde maar sportieve overeenkomst met KLM". De NLM is op de lij nen naar het noorden verliesge vend. KLM president-directeur Orlandini kondigde een jaar ge leden aan dat NLM kleinere toe stellen zou aanschaffen maar met de komst van Netherlines lijkt dit overbodig. De kracht van NetherLines ligt hem in 'het kleine' van het toe stel. "De NLM had te grote vlieg tuigen op te dunne verkeersstro men. Met onze kleine machines kunnen we het noorden wel goed bedienen. We kunnen als het no dig is ook frequenter vliegen en twee dertigzitters is dan toch an derhalve Friendship. Dat geldt ook voor Rotterdam-Hamburg. De NLM had daar 13 reizigers in een toestel voor 45 passagiers. Als wij die dertien Rotterdam mers aan boord hebben zitten we al aan een capaciteit van zeventig procent en meer." De rekensommen van Jansson zijn eenvoudig: een vol klein vliegtuig levert meer op dan een leeg groot vliegtuig en kan een route rendabel maken. Dit geldt ook voor de route naar Luxem burg (straks ook Straatsburg) die nu bijna twee jaar niet is bevlo gen. De Luxemburgse maat schappij Luxair vloog Amster dam-Luxemburg met een F-27 Friendship maar kreeg de kist nauwelijks vol. Weer een gemid delde van 13 passagiers, voldoen de voor de Jetstream-31 van Jansson. Jansson heeft vier participatie maatschappijen 'achter de hand' die financieel bij kunnen sprin gen als NetherLines te veel kapi taal vergt. Dat zit er in de toe komst volgens hem ook in. "Op den duur wordt het een te ka pitaalintensief project om alleen te behappen, om het maar eens populair te zeggen". De Nederlandse Staat en Nedl- loyd die in de luchtvaart tekenen voor de honderden miljoenen bij KLM, Martinair, Transavia en Holland International ziet Jans son niet graag als toekomstige fi nanciers van NetherLines of zo als hij zegt. "Er is politiek be hoefte aan een maatschappij die niet tot die bloedgroep behoort". 'Achter de knuppel' In tegenstelling tot de directie- top van andere luchtvaartmaat schappijen wordt Leen Jansson als 'president' ook ingepast in het rooster van de 28 piloten. Jansson en zijn zoon Karei gaan zelf ook 'achter de knuppel' zit ten van de Jetstream-31 evenals het hoofd vliegdienst van Ne therLines Joep Schreurs (voor malig DC-10 captain van Marti nair). Een betrokkenheid voor het produkt die leuk en nuttig kan zijn, volgens Jansson. Leuk zijn in ieder geval de plannen die Jansson heeft met de NetherLines-vloot in het weekeinde als het zakenvervoer stil ligt. Hij denkt momenteel aan weekendtrips voor een select publiek. "Zelf de eerste Beaujo- lais primeur halen uit Frankrijk, vismaaltijden in Cork of een gourmetmenu in Luxemburg. Omgekeerd kunnen de Luxem burgers dan een weekend Am sterdam doen met een diner in L'Europe". Een drie dames tellend promo tieteam van NetherLines stroopt momenteel de reisbureau's af om deze en andere plannen van Ne therLines te slijten. De belang rijkste klanten van NetherLines liggen natuurlijk in het bedrijfs leven. Inmiddels zijn 350 bedrij ven bezocht en begin december start NetherLines een campagne onder bedrijven in de Randstad. Zakenvervoer voor industrie en scheepvaart naar en van Ham burg is een belangrijke markt voor Netherlines evenals het in ternationale bankwezen in Lu xemburg. Een grote markt voor een nog relatief kleine maat schappij. "Zo heb je in Luxem burg 115 banken in één straat. Daar zou je eigenlijk drie weken lang een dame op moeten zet ten". De landelijke hervormde com missie voor het beroepingswerk houdt er rekening mee, dat in de nabije toekomst het aanbod van kandidaten de behoefte aan pre dikanten zal 'gaan overtreffen. Ook speelt de 'veelkleurigheid' van deze kerk een rol bij de plaatsing van kandidaten. In de regel maken de gemeen ten een profiel van de te beroe pen predikant. "Het is duide lijk", schrijft de beroepingscom missie in haar jaarverslag, "dat niet iedere kandidaat aan elk ver wachtingspatroon kan voldoen". Ook de leeftijdsgrens voor een beroep gaat steeds meer omlaag, wat een nadeel is voor oudere kandidaten. Sommigen moeten lang op een beroep wachten, ter wijl er voor anderen nog ruime mogelijkheden zijn. In 1983 gaf de commissie 276 adviezen. Dat waren er in 1979 nog 373. Het aantal vervulbare vacatures vermindert langzaam. Omdat gemeenten dikwijls een leeftijdsgrens stellen voor een beroep (45 jaar komt veel voor), wenden steeds meer predikan ten die graag naar een andere ge meente willen zich tot de com missie. Ten aanzien van de vrouwelij ke kandidaten en predikanten maakt de landelijke beroepings commissie onderscheid tussen gemeenten die de vrouw in het ambt principieel afwijzen, en ge meenten die geen vrouw willen omdat ze dat niet gewend zijn. In het eerste geval adviseert de commissie nooit een vrouw (dat zou ook het vertrouwen onder mijnen), in het tweede geval wél, soms zelfs met voorrang. Deze gemeenten zijn in toenemende mate bereid een vrouw te beroe pen. De commissie'heeft de in druk dat het voor vrouwen niet moeilijker is een beroep te krij gen dan voor mannen. Voor homofiele predikanten ligt dat anders. Die zijn beslist 'kansarmer'. In de komende tijd gaan 54 predikanten met pensioen. Het aantal dat met de Vut gaat is moeilijk te schatten. Het is niet zeker, of al deze vacatures wor den vervuld, omdat het aantal predikantsplaatsen terugloopt. Tot nu toe gaat het om een afne ming van tussen de 15 en 20 plaatsen per jaar. Ook het aantal vacante gemeenten neemt af. Voor de doorstroming van pre dikanten zijn 100 vacatures aan vaardbaar. Begin dit jaar waren er 318. Maar er zijn 143 onvervul bare vacatures. Er zijn dus nog 75 predikanten nodig om het te kort op te heffen. Gezien de hui dige aantallen studenten en se minaristen zal over een aantal ja ren het aanbod de vraag gaan overtreffen. Op een totaal van ongeveer 1400 predikanten waren er begin dit jaar 94 parttimers. Volgens de commissie zullen gemeenten zich terdege op de komst van een parttimer moeten voorbereiden. Immers, een parttimer is geen 'goedkope predikant', maar ie mand die slechts beperkt be schikbaar is. Goede afspraken en het schriftelijk vastleggen daar van zijn noodzakelijk. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Achlum-Hitzum (Fr., her vormd-gereformeerd 'Samen op weg') kandidaat J. A. H. Tim- mers Voorhout, te Franeker-Her- bayum F. A. Gijzel Uithuizen, te Rijswijk (ZH) kandidaat me vrouw K. van Bergen Krimpen aan de IJssel; aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Baardwijk (N.-Br.) J. F. Tanghe (godsdienstleraar) Drunen. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Alkmaar (Huis van Bewaring) H. R. Hummelen Amsterdam (gelijke functie). Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Gronin gen J. Slotman Enschede 'Open geloofsgemeenschap'. In Oegstgeest is de stichting 'Open geloofsgemeenschap' op gericht. Ze heeft ten doel 'niet kerkelijk gebonden vormen van religieus leven wat voedsel te verschaffen'. Dat gebeurt door het uitgeven van een periodiek, cursussen, lezingen en dergelij ke. Oprichter en voorzitter van de stichting is dr. A. W. Cramer, Oranjelaan 16. Belangstellenden kunnen bij hem nadere inlichtin gen krijgen. 'Gedeeld Verlies' (Wim Brands). "Herkenbare verzen, die tot troost kunnen zijn voor allen die een groot verlies moeten verwerken en daarbij gaandeweg ervaren, dat ze niet alleen zijn in hun pijn". Dat staat achterop de bundel 'Gedeeld Verlies', geschreven door de Oegstgeester predikant Ronald da Costa. Ik citeer deze aanbeveling omdat de bood schap mijn wantrouwen opwekt. Natuurlijk mogen gedichten tot troost zijn, maar de uitgever laadt zo de verdenking op zich dat we hier te maken hebben met een therapeutisch werkje. En dat lijkt mij een fout uitgangspunt, want hoe simpel het ook mag klinken: een dichtbundel is een dichtbundel. De verzen van Da Costa heb ben alle betrekking op één on derwerp: de laatste dagen van zijn vader en diens dood. Een dergelijke aanpak je concen treren op één thema kan mooie bundels tot gevolg hebben. Een boek als een spinneweb, waarin de lezer wordt gevangen. Waarom slaagt Da Costa daar niet in? Het is een vormkwestie. Vaak doet hij niets anders dan een zin in stukken hakken en de woor den vervolgens onder elkaar zet ten. Zo ontstaat op maat gesne den proza, geen poèzie. Wat Da Costa, volgens mij, heeft ver zuimd, is: indikken. Toegegeven, de vorm doet vermoeden, dat hij alleen de essentie weergeeft, maar dat is schijn. (Uitgeverij G F Callenbach, Nijkerk) Kerkklok. Een Franse pas toor heeft een systeem bedacht om het lichten van offerblokken te voorkomen: een elektrische verbinding met een van de drie klokken van zijn kerk (in St. Jean sur Couesnon). Het systeem werkt: al een paar keer is diefstal verhinderd. Doodstraf. De kerken in de Amerikaanse staat Florida zijn bezorgd over de snelle toene ming van het aantal terechtstel lingen. Zij vinden de doodstraf 'immoreel'. Het getuigt van 'min achting voor het menselijk le- Vandaag zouden in Florida weer twee ter dood veroordeel den worden terechtgesteld. In een gezamenlijke verklaring ei sen de kerken onmiddellijke af schaffing van de doodstraf.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17