IDSCH DAGBLAD Arafat blijft leider Ambtenaar wordt ontzien Brand in pand Leids museum Voor een tientje véél wijzer DEZE WEEK 2 HALEN, 1 BETALEN. Nieuwbouw C&A is weer onzeker Van Doorne gered 'Beperk taken van Burger raadslieden' Ovaties op congres Palestijnen Ook loodsen Rijnmond in staking Duikers zoeken naar man in zandwinplas EUTHANASIE ONDERHOUDSBEURT S-AUTOWARENHUIS LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 28 NOVEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37564 Directeur. G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 Afl Leiden Voor W.nre. zie cctoton Geheime brief: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het Leidse Insti tuut Burgerraadslieden moet in zijn werk beperkt worden. De gemeentelijke directie maatschappelijke dienstverle- «ing/gemeenteïijke sociale dienst schrijft dat in een ver trouwelijke brief aan WB- wetbouder Schoute. B en W hebben over het voorstel nog geen besluit genomen. De burgerraadslieden zijn speciaal ingesteld om Leide- naren die in problemen zitten te ondersteunen. Uit de ver trouwelijke brief blijkt dat sommige ambtenaren daar mee niet zo gelukkig zijn. De gemeente moet dan ook greep krijgen op het instituut om zo de werkzaamheden te beteu gelen en te veranderen, aldus de ambtenaren. CFO concludeert uit uitgelekte brieven: DOETINCHEM (GPD) - De kans is groot dat het overheidspersoneel voor 1985 geen verdere bruto-kor- ting boven het hoofd hangt. De naderende verkiezin gen zouden daaraan debet zijn. Dit vermoeden werd gisteravond uitgesproken door K. Kruithof, bestuurs lid van de Christelijke Federatie van Overheidsperso neel (CFO) in Doetinchem. Kruithof zei zijn informa tie te ontlenen aan uitgelekte correspondentie tussen premier Lubbers en diens politiek adviseur in deze zaak. Volgens Kruithof heeft het vriendelijker klimaat al les te maken met het feit dat het huidige regeerak koord zijn langste tijd heeft gehad. Na de keiharde strijd die de ambtenarenbonden vorig jaar met minis ter Rietkerk uitvochten over salariskortingen, werd dit jaar de weg van de bruto-kortingen al niet meer gevolgd, maar werd in andere sectoren gezocht naar bezuinigingen. De vakbeweging stelde voorts vast dat dit jaar meer dan ooit sprake was van bespreekbaarheid; men wist mede daardoor een voorgestelde prijscompensatie van 8,5 procent niet alleen naar 10 procent op te schroeven, maar ook op het vlak van de arbeidstijd verkorting werd pure winst geboekt. Kruithof: „Alles staat in het teken van nieuwe lij nen. Zelfs merken we dat al aan de manier waarop partijen als CDA en WD ons tegenwoordig bejege nen: uitermate vriendelijk. Van de PvdA was al langer bekend dat men achter ons staat". Brits parlement nu op televisie LONDEN (AFP) - In januari zullen voor het eerst de werk zaamheden van het Britse par lement op de televisie te zien zijn. Het Hogerhuis nam giste ren de historische beslissing dat televisiecamera's voor een proefperiode van zes maanden zullen worden toegelaten. Op-, eenvolgende Britse regeringen hebben steeds geweigerd rechtstreekse televisie-uitzen dingen vanuit het Lagerhuis toe te staan. (Van e r verslaggevers) LEIDEN - In een pand van het Rijksmuseum voor Oudheden aan de Papengracht is kort voor één uur vanmiddag brand uitgebro ken. Het gebouw dient als opslag ruimte en fietsenstalling van het museum, maar is, doordat het al enige tijd is gekraakt, op de etages ook bewoond. Volgens het eerste onderzoek was er tijdens de brand niemand in het pand aanwezig. et bewi het vanmiddag was te overzien, echter geen noemenswaardige schade had opgelopen. De brandweer be streed het vuur met gebruikma king van een hoogwerker, nadat het overigens enige tijd had ge duurd alvorens er water uit de slangen spoot. Ook het aangren zende dak van het museum werd natgehouden. Omdat de brand alleen op de bo venste verdieping woedde, bleven de Romeinse altaren die op de be gane grond zijn opgeslagen, onbe- Overwegend droog Veel bewolking en geen regen van be tekenis. Minimumteperatuur omstreeks 7, mid- dagtemperatuur ongeveer 10 graden. Vrij krachtige wind uit zuid tot zuid west, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe harde wind. 29 november 1984 Zon op: 08.22 uur, zon onder: 16.34 uur Maan op: 13.49 uur, maan onder: 23.11 Waterstanden te Katwijk: hoogwater om 07.23 en 19.51 uur, laagwater om 03 00 en 15.38 uur. HUIS TER DUIN Koningin Astridboulevard 5 2202 BK NOORDWIJK AAN ZEE Telefoon: 01719 - 19220 no s feratu presenteert donderdag 29 november ANITA MEYER ROTTERDAM (ANP) - De staking van de loodsdiensten in Vlissingen en Terneuzen, dreigt zich morgen uit te breiden tot het Rijnmondge bied. Dat zou een vrijwel totale blokkade van de Rotterdamse ha ven betekenen. Leden van de Ab vaKabo beslissen morgen of zij zich zullen aansluiten bij de acties tegen de plannen om onderdelen van de loodsdiensten in particulie ren handen te laten overgaan. Woordvoerder P. Wisse van de AbvaKabo verklaarde vanochtend dat het merendeel van het onder steunende personeel dat in zijn bond is georganiseerd, fel tegen stander is van privatisering en uit protest tegen de plannen wil gaan staken. Het ondersteunend perso neel dat is aangesloten bij de christelijke ambtenarenbond CFO is volgens Wisse ook tegenstander van de plannen, maar zal aan een staking niet meedoen. Zij zullen, zo verwacht Wisse, echter ook niet als stakingsbreker optreden. schadigd. Het pand, eigendom van de Rijksgebouwendienst, maakt onderdeel uit van het verbou- wings- en uitbreidingsplan van het museum voor oudheden, dat al grotendeels is uitgevoerd. Voor de herinrichting van het pand be schikt het museum al over een bouwvergunning. Over een even tuele ontruiming van het kraak pand waren overigens nog geen af spraken gemaakt. De oorzaak van de brand was vanmiddag nog niet bekend. Boze man ramt pand gasbedrijf HUIZEN (GPD) - Een 31-jari- ge Blaricummer is uit woede over het afsluiten van het gas in zijn woning, het pand van het gasbedrijf in Huizen binnenge reden. Hij ramde met ëën nieu we auto, die overigens niet zijn eigendom was, het houten ge bouw. Bij het binnenrijden raakte een medewerkster van de gemeente licht gewond aan haar been. Kinderpantalons. Bij aankoop van één kinder pantalon ontvangt u een tweede gratis (van dezelfde prijs of lager). Aanbieding geldig t/m zaterdag 1 december en zolang de voorraad strekt. AMMAN (Rtr./AFP) - De leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, Jasser Arafat, heeft zijn gister avond aangekondigd besluit om af te treden vanochtend al weer ingetrokken. Dat gebeurde onder donderend applaus van de afgevaardigden op de bijeenkomst van de Pales tijnse Nationale Raad in Ammam. Arafat, die door e< gevaardigden als het spreekgestoelte werd gedwongen, zei: „Ik zal de leiding houden en blijven waar ik ben om mijn ver antwoordelijkheid te dragen om dat ik nodig ben". De Palestijnse leider maakte gis teravond op een besloten vergade ring van het politieke comité van de Raad bekend dat hij zijn functie zou neerleggen. Dat gebeurde groep af- Bij de opening van de voltallige het vergadering van de Raad verklaar de sjeik Abdel dat Jasser Arafat, mede door zijn persoonlijke rela ties met hem, „besloten had zich neer te leggen bij het besluit dat het Palestijnse parlement zou ne- „Ik heb tegen Jasser Arafat ge zegd dat hij niet van zichzelf is, maar dat hij de revolutie toebe- hoort. Hij dient aan de wil van het stormachtige debat van de Pa- volk te gehoorzamen. Hij zal heen- lestijnse Nationale Raad, het parle ment in ballingschap, waarin Ara fat scherp werd aangevallen op het omstreden bezoek dat hij vorig jaar december aan Egypte bracht. De manoeuvre van Arafat gaf kiezingsshow maakt in elk geval voedsel aan de veronderstelling duidelijk dat Arafat de onbetwiste dat hij zich op meer spectaculaire wijze door de Nationale Raad wil de laten herverkiezen om zijn posi tie te verstevigen tegenover de gaan wanneer het volk dat wil en op zijn post blijven als het volk dat van hem verlangt", zo verklaarde de Palestijnse voorzitter, ook al on der donderend applaus. Deze i Kamerlid Kraayeveld- Wouters: CDA ziet geen ruimte meer voor verdere bezuiniging in sociale s Opnieuw kleine staaloor- log tussen Verenigde Sta ten en Europese Gemeen schap. PAGINA 9 Assistent-hockeycoach Bellaart niet pessimis tisch over toekomst oran jeteam. PAGINA 15 ^e^fSiifefsTetg^fbe6 Nieuwe beroepsprocedure in leiden leid zijn. Arafat kreeg een ovationeel ap plaus toen hij vanmorgen in de congreszaal van het paleis voor cultuur in Amman arriveerde, .waar de Palestijnse Nationale Raad zijn zitting houdt. Afgevaar digden droegen hem op hun schouders de zaal binnen en zetten hem naast de voorzitter, sjeik Ab del Hamid Saeh. Vervolgens ver zocht de vice-voorzitter Jasser Ara fat uit naam van de Raad van zijn aftredingsbesluit terug te komen. „Wij hebben vannacht geen oog LEIDEN De vestiging v kledingwarenhuis C&A; Haarlemmerstraat dicht gedaan. Delegaties van het schroeven komen te staan. Bezwa- Palestijnse volk waren constant bij het hotel van Arafat om hem te ver zoeken aan te blijven", zei hij. i tegen de bouw van een nieuw Kijkhuis in De Camp zijn daar de indirecte oorzaak van. C&A wil de (Van een onzer verslaggevers) SASSENHEIM - Duikers van de marine uit Den Helder zijn van middag in de zandwinput in de Sassenheimse Voorhofpolder een zoekactie begonnen naar een 32-ja- rige inwoner van de gemeente Haarlemmermeer. De man is gistermiddag, zo ver moedt de politie, met een tractor met aanhangwagen in het ter plaat se 30 meter diepe water gereden en verdronken. Olievlekken op het water wijzen in die richting.. Familie van de man meldde gis teravond bij de politie dat hij niet thuisgekomen was. De vermiste man werkte bij een aannemers- maatschappij die puin van een bouwplaats in Sassenheim ver voerde naar de zandwinput. Met het puin wordt een gedeelte van de zandwinput gedempt om het ge schikt te maken voor oeverrecrea- tie. De man was juist gisteren in dienst gekomen van de aannemer, 's Morgens heeft hij, aldus J.H. Menten, de eigenaar van de zand winput, nog een briefje getekend, waarin de bepalingen, die bij het puinstorten van kracht zijn, wor den vastgelegd. Volgens Menten moet het puin op de kant worden gestort, waarna het door een buldozer in het water wordt geschoven. "Kennelijk is dit niet gebeurd". huidige ruimte van het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat ge bruiken als magazijn voor de nieu we vestiging. C A is nu gevestigd aan de Botermarkt. Gaat de verhui zing naar de Haarlemmerstraat niet door, dan is het waarschijnlijk dat het warenhuis uit Leiden ver dwijnt. De winkeliersvereniging Haar lemmerstraat/De Camp heeft een bezwaarschrift ingediend tegen de nieuwbouw van het Kijkhuis. Sla ger Van der Zon, voorzitter van de vereniging, vindt dat die wijziging van het bestemmingsplan van De Camp een nieuwe aantasting bete kent van het aantal parkeerplaat sen in de wijk. Momenteel ligt zijn bezwaar bij de provincie, maar als de procedure zou worden uitge breid tot de (Raad van State bij voorbeeld), zou nieuwbouw van C A onoverkomelijke vertraging kunnen oplopen. Woordvoerder Kloos van het wa renhuis: "Wij zijn aan bepaalde termijnen, gebonden. Als we het filmhuis niet tijdig verwerven, betekent dat dat we niet aan de bouw op de Haarlemmerstraat kunnen beginnen. En we kunnen natuurlijk niet eindeloos wach ten". Blijkens een arrest van de yaffil Hoge Raad is de deur op een kier gezet voor de arts die naar eer en geweten, en naar ei gen medisch inzicht overgaat tot de toepassing van actieve euthanasie De arts hoeft niet te vrezen voor straf rechtelijke vervolging als hij heeft vol daan aan enkele strikte normen van zorgvuldig medisch handelen. De voorvechters van het recht op euthanasie, uit het Grieks te vertalen met een 'goede, een milde dood', hebben het arrest van de Hoge Raad verwelkomd als 'een nieuwe en ook bijzonder gelukkige' ontwikkeling. De arts, geconfronteerd met een patiënt die ondraaglijk lijdt en die hem drin gend vraagt, ja smeekt om die 'milde dood', hoeft niet langer bang te zijn dat hij een strafbaar feit begaat als hij aan de wens van zijn patiënt zou vol doen. De arts kan zich weer medicus voelen zonder direct beducht te zijn voor de strafrechtelijke gevolgen van zijn medisch handelen. De Hoge Raad heeft dit arrest uit gesproken, nadat een arts uit Purme- rend eerst in Alkmaar was vrijgespro ken waarna het gerechtshof in Am sterdam het Alkmaarse vonnis weer vernietigde. Toen was het de beurt aan het hoogste rechtscollege, de Hoge Raad, die de zaak nu weer voor behandeling heelt terugverwezen naar het gerechtshof in Den Haag. Deze gang langs diverse gerechts hoven leert hoe groot de onzekerheid is waarin artsen, patiënten en andere betrokkenen verkeren bij een geval van actieve euthanasie. De arts in het Purmerendse geval heeft zelf uitvoe rig en met redenen omkleed aange geven waarom hij besloot tot eutha nasie over te gaan. Hij wist dat hij door deze handelwijze de aandacht van de justitiële autoriteiten zou trek ken, en hij toonde zich bereid zich voor zijn handelen te verantwoorden. Door willens en wetens de ge rechtshoven op te zoeken moeten de artsen blijkbaar duidelijkheid zien te krijgen in deze materie. De geldende wet beantwoordt niet meer aan een allengs gegroeide praktijk en via de weg van 'proefprocessen' wordt nu jurisprudentie uitgelokt in de hoop op wat meer houvast. Intussen is het wachten nog steeds op een rapport van een staatscommissie die de hele problematiek rond de euthanasie on derzoekt. Eventuele veranderingen van de bestaande wetgeving na voor stellen van het kabinet en na behan deling in de beide Kamers der Staten- Generaal laten nog op zich wachten. De rechters overal in den lande, en nu ook de ledén van de Hoge Raad, zien zich intussen genoopt om de be staande wet zodanig te interpreteren dat de kloof tussen wet en praktijk al lengs minder breed wordt. De juris prudentie die op deze wijze ontstaat is de vrucht van zorgvuldige en ern stige afwegingen, en wordt terecht beschouwd als een nieuwe mijlpaal in de discussie over euthanasie. Het zou niettemin een goede zaak zijn als de feitelijke wetgever, rege ring en parlement, zich op afzienbare termijn buigen over feitelijke wetswij zigingen inzake de euthanasie. Dank zij de Hoge Raad is nu iets meer ze kerheid geschapen, maar binnen het kader van de thans nog geldende wet kan het niet meer zijn dan een stap op weg naar een nieuwe wetgeving. OPENINGS AANBIEDINGEN Armando Di Sporto Haarlemmerstraat 176-178 Leiden Zie pag 18 DEN HAAG - Nu de Nederlandse overheid de aandelen van Borg Warner in het Tilburgse bedrijf Van Doorne's Transmissie (VDT) heeft overgenomen, lijkt het be drijf van de ondergang gered. Een overbruggingskrediet van vijf mil joen zorgt ervoor dat VDT materia len kan bestellen, leveranciers kan afbetalen en kan beginnen met de produktie van de traploze versnel lingsbak. Voor een faillissement hoeft VDT niet bang meer te zijn. Vrij dag zou de rechter van Breda be slissen over een verzoek tot failliet verklaring door een Westduitse crediteur. Van de vijf miljoen die VDT van het rijk krijgt, zullen de schulden aan het Westduitse be drijf echter alsnog kunnen worden betaald. De staat is na de overname in het bezit van 24 procent van de aande len van VDT. Gezocht wordt nu naar een bedrijf dat dit aandelen pakket van de overheid wil kopen. Volvo Cars en Philips zijn belang stellenden daarvoor. (zie ook pagina 9) Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10): vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de kranj 2 weken gratis. Vanaf f.150,—ind. materiaal HOGE RIJNDIJK 5. LEIDEN. TEL. 071 120248. (Duekt naast Hel Motorhuis). Naam Adres Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1