Mitterrand halverwege: droeve balans Fm SABA ia j rtfi-rop (van Haren heeft ze) DINSDAG 27 NOVEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 9 Oud-socialistenleider Francois Mitterrand is halverwege zijn ambtstermijn als president van de republiek. Nog nooit hebben zich zo snel zoveel onderdanen tegen een president van de Vijf de Republiek gekeerd als tegen Mitterrand. Ook Mitterrand's voorganger Giscard d'Estaing beet tenslotte in mei '81 in het stof als gevolg van een begrijpe- door Rudolph Bakker lijk uitstotingsproces. Het is voor de Fransen (en vermoedelijk voor vele andere ook) nu een maal onverdraaglijk zeven jaar lang iedere dag weer voor de tv en in de krant tegen hetzelfde ge zicht te moeten aankijken. Daar komt nog bij dat presi denten van de Vijfde Republiek meer macht hebben dan welke westerse machtshebber dan ook. En dat maakt dat ze langzaam maar zeker het uiterlijk krijgen van een raketreiziger in de eerste fase van de start. Onder de op waartse druk nemen hun gezich ten de vreemdste vormen aan. President Mitterrand is echter van zijn maanschot eerder het slachtoffer geworden dan zijn voorgangers. President De Gaulle, die zich de redder van Frankrijk wist, liet zich een grondwet op maat ma ken zoals een ander een pak. Om op basis daarvan de Fransen te redden uit hun koloniale slop en Algerije zijn vrijheid te geven; en tevens om Frankrijk te ontdoen van een parlementair systeem dat regeringen als dominostenen deed vallen en het land naar bui ten en naar binnen toe steeds machtelozer maakte. De Gaulle's opvolger Georges Pompidou stierf voor hij zijn ambtstermijn volmaakte en ont snapte daarmee aan het geeste lijk vervormingsproces, dat tij dens de zeven jaren van Giscard d'Estaing uiteindelijk leidde tot de 'stripkoning', die met machte loze, holle woorden de beperkin gen van de huidige consumptie maatschappij probeerde te ver doezelen om de onmin van de Franse burgerij glad te strijken. Mitterrand werd niet gekozen omdat hij leider van de socialis ten was, of omdat de Fransen zijn gezicht zo aanstond. Ze ko zen hem omdat er geen alterna tief was voor nog eens zeven ja ren hetzelfde gezicht. Het was de eerste grote fout die Mitterrand en de zijnen maakten door te ge loven, of zichzelf in te prenten, dat ze waren gekozen om hun (te lang voorgekookte) socialistisch program. Mitterrand had te lang van de macht gedroomd - en er ten slot te de socialisten voor uitgekozen als laatst mogelijke vehikel om de macht te verwerven - om niet meteen al de rol op zich te nemen die voorgangers pas na jaren te gen wil en dank niet meer wisten af te schudden. Voor Mitterrand is de macht mythologisch. „Hy is over de drempel gegaan" - zoals dezer dagen in een interview met de president ter inleiding werd ge schreven „waarachter hij niet meer gewoon politicus wenst te zijn, maar niets meer of minder dan onvervangbaar deel van de historie. In zijn lange interview in het economische tijdschrift l'Expan- sion kwam Mitterrand halverwe ge zijn ambtstermijn meer dan ooit te voorschijn als de voorman van de socialisten. Sinds de com munisten de regerings-équipe verlaten hebben en het gouver nement van rode-vaandeldragers nu onder premier Fabius is te ruggevallen tot de status van technisch schipperaar op de gol ven van de wereldeconomie, is er Mitterrand met het oog op wat komen gaat alles aan gelegen zijn kleur te behouden. De perversi teit van de grondwet steekt dan de kop meteen weer op. Uitzondering President Giscard werd in zijn tijd door linkse burgemeesters of andere gezagdragers tijdens zijn reizen door het land meestal niet ontvangen. Een van de weinige uitzonderingen vormde de bur gemeester van Rijssel, de latere premier Pierre Mauroy, en dat hy de president ontving kwam in de krant. Nu doet zich hetzelfde voor met Mitterrand. En een actueel voorbeeld maakt het probleem duidelijker dan de theorie. De regering had Straatsburg de plaatsing van een zogenaamd synchroton beloofd, een hoogst ingewikkelde machi ne om de splijting van stoffen mee onder de loupe te nemen. Straatsburg en de gehele Elzas zijn „rechts". Te elfder ure nam de regering zijn woord terug en schonk de synchroton aan Grenoble, dat als kiesdistrict in het parlement wordt vertegenwoordigd door diens voorzitter en trouwe Mit- terrand-paladijn Louis Mermaz. Een regionaal bezoek van pre sident Mitterrand aan de Elzas afgelopen donderdag liep dan ook geheel uit de hand. Burge meesters zegden ontvangsten af en de enige burgemeester die Mitterrand ontving veegde hem de pan uit en beschuldigde de re gering van woordbreuk. De regering antwoordde dat de EG-partners het synchroton in Grenoble wilden, de president wwerd in de Elzas op een histori sche manier kwaad en riep uit dat hij zich als president „niet met alles kan bemoeien". Hij zegt dat de regering zelf voor dergelijke beslissingen ver antwoordelijk is (wat grondwet telijk niet helemaal klopt, want de premier is de eerste vazal van de president) en dat het Franse volk aan de ene kant roept dat het geen staatsbemoeiing wil en aan de andere kant even hard schreeuwt als de staat niet wil helpen. Dat is een wat vreemde r van redeneren voor een presi dent van de republiek. Terwijl Mitterrand er prat op gaat (zoals in het interview in l'Expansion) in vele gevallen (en in feite in al le) „alleen te beslissen", en bo vendien zodanig kleur bekendt dat hij te vuur en te zwaard het mislukte socialistische program blijft verdedigen, kan hij in de Elzas niet plotseling de serene vader des vaderlands zijn, die zich in het lagere eikenhakhout niet lokken laat. Dit probleem kleeft aan de functie, en niet aan de ene presi dent of de andere, na president De Gaulle. Geen wonder dat pre sidenten in de Vijfde Republiek zich het liefst en louter met de buitenlandse politiek bemoeien en het vuile binnenlandse werk aan hun „hoogste vazal" en diens mannen overlaten. Naarmate de stormram van het socialistisch program groten deels is stukgelopen op de poort van het onverwoestbaar kapita lisme, blijft er halverwege de presidentsperiode immers de taak de droevige balans op te ma ken. De doodstraf werd terecht afgeschaft, maar om zijn weder invoering (in bepaalde gevallen) wordt steeds harder geroepen. De vergaande decentralisatie van het regionaal bestuur was een historische daad, maar de nieuwe regionale besturen vielen zonder uitzondering in handen van de oppositie. Een uitbreiding van de sociale voorzieningen (vijfweekse be taalde vakantie, pensioenering bij 60, arbeidstijdverkorting en andere verworvenheden sloegen diepe gaten in de begroting, die nu voor een deel worden opge vuld met uiterst onpopulaire maatregelen als een aanzienlijke belasting op de toch al dure ben zine en stookolie. De aanval op de privé-school- subsidiëring liep uit op de groot ste nationale protestdemonstra ties sinds de meidagen van '68; de poging de rechtse kranten- magnaat Hersant te onttronen onder het mom dat de persvrij heid gered moest worden, liep smadelijk in het zand. Nationaliserinng De nationalisering van de ban ken bracht tot nu toe geen enkel voordeel (zoals de president in l'Expansion zelf bekende), maar ook de andere genationaliseerde industrieën leverden niets meer op, terwijl klassieke staatsbedrij ven als de posterijen met de dag onbetrouwbaarder en trager worden. Dat kwam onder meer omdat enige communistische ministers stakingsregelingen wisten te bewerken die in de praktijk de PTT sanctieloos lam leggen. Mitterrands roem lag tot nu toe op het terrein van de buitenland se politiek: zyn toenadering tot de Verenigde Staten (onder het uitdelen van velerlei speldeprik- ken) en de versterking van de EG; zijn ferme houding tegen over de Sowjet-Unie en het on dersteunen van de plaatsing van de Pershing-raketten in Europa. Dit beeld van de internationale staatsman dreigt nu te worden verstoord door de ongewisheden rond Tsjaad Na de parlementsverkiezingen van '86 zal hoogstwaarschijnlijk de president met een absolute meerderheid van rechts te ma ken krijgen. Kan hij dan nog twee jaar doorregeren? Oud-pre mier Barre zegt dat zoiets tegen de „geest van de staatsinstellin gen" indruist waarop de presi dent heel presidentieel in l'Ex pansion ten antwoord gaf: „Die geest behoort tot de familie der dwaallichten". Goed tehuis gezocht voor lieve Perzische kater, gecas. tel. 071- 121978. Vermist: halflangh geheel zwarte Angora kater, omg. Haarlemmer weg. Terugbez. tegen beloning. Tel. 071-131587. Weg. omstandigh. t.k. 4 Perzen, van 1 Vfe tot 3 jr.. 3 katers. 1 poes. met stamb., gecastr. en gesterili- 'seerd. 1 witte en 3 blauwe. Van 100.- tot 200.-. 01719-10928. TV-VIDEO HIFI LIGTVOET TV DEFECT? Bel van der Greft tv-service, Gerrit Doustraat 4a.Leiden. Tel. 071-120310. LUCHTVAART radio, 32 kleuren 59,- Wébé Elektro. Breestraat 5. Leiden. 071- 124356. Piano's nieuw v a. 2695,- ge bruikt v a. 650.-, huur v a. 400.- per jaar. J van Urit. Westersingel 42. Rotterdam. Tel. 010-363500. Te koop: bankstel, eethoek, tele foonkastje. vitrinekastje, hangklok plus enige kleine spulletjes, t.e.a.b. Tel. 071-211393. (reparatie, UITDEUKEN/SPUITEN 1957 25 jaar 1982 QARAQC Voor de gedekte talel Haarlemmerstraat 165 Lelden. Tel. 140892 De gezellige sokpantoffels voor groot klein, vele kleuren. Kom maar kiezen! Maat 18/23 C A 24/276.9528/357.95 ^«7 36/458.95 Corduroy slipper. Sterke soepele zool. Alleen in beige. Maat 28/30 31/3518.9536/3919.95 Voor heren 40/47 20.95 Van Harenheëft ze! Warm gevoerde kraagpantoffels. In donkerblauw én bordeaux. OH C Nylon velours. Maat 37/42 XX Soepele suède slipper met wintervoering. In do. bruin. Slijtvaste zool. Maat 40/46 Luxe suèdine pantoffel met warme wintervoering. Pastperfekt. ^am Slijtvaste zool. In grijs. Of Maat 40/46 X# Favoriet bij de kleintjes. Past prima, 1 bandsluiting, slijtvaste soepele zool. In bleu fluweel. Maat 19/23 24/3019.95 IR I Fluwelen muiltje met geïntegreerde sleehak, met fraai motief. In zwart, rood, blauw of beige. Maat 36/41 A 1 De originele 'Peter Black' pantoffel moeder, en dochter.In bleu, beige of grijs. "A Q Maat 29/42 XI #7 De stoere jongenspantoffel. Heerlijke wintervoering en makkelijke ritssluiting. Maat 20/23 Q f%Ë 24/3019.95 |Os7d Luxe ribcord damesslipper. Slijtvaste zool met geïntegreerde hak. Maat 36/41 b*auw/g"ls' 10 O Past perfekt deze fluwelen hakpantoffel. Slijtvaste zool. o m Blauw, met grijze inzet. HT A| Maat 36/42 JLMmWm Voor de allerkleinsten hebben we deze leuke boa-boots. A In bleu, rood of tan. O Ol Maat 20/26 Of7« Behaaglijke Boa slipper met 'n modieus sleehakje. Bleu, beige of oud-rose. Of Maat 36/41 l*ff«7« Heerlijk warm. Suède bovenmateriaal met vachtrand en voering. Diverse kleuren. IQ O Maat 36/41 ,£^_s5aJk7*7 Komfortabele kameelharen pantoffel. Bruin.Voprjongens. Maat 28/30 11 AC 31/3512.95 36/3913.95 11 «7 w? Voor heren óók in grijs. Maat 40/47 14.95 Fraai en komfortabel, deze hakpantoffel. Stevige soepele loopzooi. Donkerblauw/grijs. O 71 AJE Maat 36/42 X* Echt in de mode met deze rimpel boot'. Kies je kleur maar: beige, blauw, rood of zwart. IX O Maat 36/41 IW«7 OP ELK VERLANGLIJSTJE

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9