Voorstel: anders besluiten in EG PLO eens met plan Hoessein Kinnock bij Tsjernenko PERRYDEPROFS BRUSSEL - De regel dat belangrijke beslissingen binnen de ministerraad van de Europese Ge meenschap met algemene stemmen genomen moeten worden, moet worden afgeschaft. Voortaan zou in vrijwel alle gevallen bij meerderheid van stemmen beslist moeten worden. Alleen wanneer het gaat om de toetreding van nieuwe landen of het beginnen van nieuwe activiteiten door de EG kan de unanimiteit als regel gehandhaafd blijven. Dat staat in een ontwerp-rapport dat door een commissie van hoge politieke en ambtelijke vertegen woordigers van de tien EG-landen (waaronder de Nederlandse staats secretaris Van Eekelen) is opge steld. Doel van de commissie onder lei ding van de Ier Dooge was het doen van voorstellen die de organi satie van en de besluitvorming bin nen de EG kunnen verbeteren. De eis van unanimiteit heeft vaak be sluitvorming in de EG verlamd, omdat een lid een blokkade kon uitspreken. In het voorstel blijft overigens de mogelijkheid bestaan dat een land zich op 'vitale belan gen' kan beroepen om tegen uit voering van een meerderheidsbe sluit te blijven. Zo'n beroep moet dan wel zwaar gemotiveerd wor den en de Europese Commissie, door Hans de Bruijn het dagelijks bestuur van de EG, krijgt de kans om een weerwoord te geven. Indien de meningen daarna ver deeld blijven, gaan de landen die het wel eens zijn, gezamenlijk ver der. Dan ontstaat dus 'het Europa- van-de-twee-snelheden', waar de grote EG-lidstaten al vaker in be dekte termen voor hebben gepleit. Het ontwerprapport is vooral ge baseerd op voorstellen van Franse oud-minister Maurice Faure, één van de grondleggers van de EG. Een van zijn andere aanbevelingen is het verkleinen van de Europese Commissie tot één lid per land. Nu telt de commissie 14 leden (twee Voor de grote landen, een voor de kleintjes), terwijl dat er na de toe treding van Spanje en Portugal in 1986 17 zouden moeten worden. Door de Commissie te beperken tot (straks) 12 leden, kan haar slagvaardigheid groter worden, meent de werkgroep. Ook de nieu we voorzitter van de Europese Commissie, de Fransman Jacques Delors, is een voorstander van een kleinere Commissie. In januari moet de nieuwe Com missie onder Delors aantreden. In dien de regeringsleiders het eens worden, zou een verkleining nog net van kracht kunnen worden. Dat zou dan wel betekenen dat bij voorbeeld de Franse oud-minister van buitenlandse zaken Cheysson buiten de boot zou vallen. DINSDAG 27 NOVEMBER 1984 MOSKOU (DPA/Rtr.) - De Sowjet-Unie wil „zo snel en zo concreet mo gelijk" de doelstellingen vastleggen van de voorgenomen Sowjet-Ameri- kaanse onderhandelingen over kernwapens en ruimtewapens.Volgens Kinnock maakte de Sovjet-leider geen melding van Russische voorwaar den vooraf. Tsjernenko zei verder dat er de onderhandelingen op „hoge en lage" niveaus kunnen worden gevoerd, aldus Kinnock tegenover ver slaggevers in Moskou. Op 7 en 8 januari wordt het overleg tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten geopend met een ontmoeting van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, en zijn Russische ambtgenoot, Andrei Gromyko. Het gesprek werd van Sowjet-zijde bijgewoond door het lid van het Politburo Boris Ponomaijov, belast met internationale contacten, en Tsjernenko's naaste medewerker Andrej Aleksandrov. Minister Gromy ko ontbrak gisteren en ook de „nummer twee" van het Kremlin, Michail Gorbatsjov, was er niet bij, hoewel hij over drie weken een bezoek brengt aan Groot-Brittannië. (foto: ap> AMMAN (AFP) - De Palestijnse Nationale Raad (PNC) heeft gister avond in Amman zijn eerste be langrijke politieke beslissing geno men. De PNC (het parlement in ballingschap) stemde bij acclama tie in met een voorstel om samen met Jordanië actie te ondernemen voor een internationale conferentie over het Midden-Oosten. Het voorstel was afkomstig van een van de historische leiders van de PLO, Abou Iyad, die als belang rijkste leiddraad voor een interna tionale conferentie ziet: „vrede met Israël in ruil voor de bezette Arabi sche en Palestijnse gebieden". Met de aanvaarding van Iyads voorstel heeft de PNC ook gedeeltelijk in gestemd met het voorstel dat de Jordaanse koning Hoessein afgelo pen donderdag deed aan het Pale stijnse parlement. Naast de inter nationale conferentie gebaseerd op „vrede in ruil voor grondgebied" zouden de PLO volgens Hoessein ook resolutie 242 van de Veilig heidsraad (1967) moeten aanvaar den. De resolutie heeft voor de Pa- lestijnen als bezwaar dat het Pale stijnse vraagstuk wordt afgeschil derd als een vluchtelingenkwestie en niet als een politieke zaak. Jasser Arafat verklaarde gisteren dat een „Arabisch staatshoofd een vliegtuig wilde sturen om de verga derplaats van de Raad te bombar deren". „Er kwam een vliegtuig met bommen om deze Raad te ver nietigen en wij vroegen de Jorda- niërs om al de scherpe veiligheids maatregelen die u hier ziet", zei Arafat in het conferentiegebouw in de Jordaanse hoofdstad Amman. De PLO-leider wilde niet aangeven aan wiens adres de beschuldiging was gericht. Band VS en Irak WASHINGTON (Rtr.) - De VS en Irak hebben gisteren na 17 jaar hun diplomatieke betrekkingen her steld. zo is door het Witte Huis be kendgemaakt na afloop van een ontmoeting tussen president Rea gan en de Iraakse minister van bui tenlandse zaken, Tareq Aziz, die een bezoek aan de VS brengt. Het herstel van de betrekkingen was al geruime tijd verwacht. Irak had de ze verbroken na de oorlog van 1967 in het Midden-Oosten. Het deed dit uit protest tegen Amerikaanse steun aan Israël. Puma rugzakje van 23,50 nu 17,50 7 kg Halterset 85,- Roces IJshockeyschaatsen van 149,-nu 125,- Alpina Corvette ski-bril van 39,50 nu 35,- Nike joggingpak van 89,- nu 69,- Toscane hometrainer van 249,- nu 200,- Als je als Sinterklaas om ideeën verlegen zit, moet je snel bij Perry binnenlopen. Daar vind je ook voor Sinterklazen profes sioneel advies èn 'n uitgelezen aantal sportieve kado's waarvan juist nü 'n aantal fors is afgeprijsd. Tot en met 5 december natuurlijk. Daarmee maak je praktisch elke sporter blij. Natuurlijk zijn er veel méér mogelijkheden. Bijvoorbeeld: Puma pullover SML XL van 59,- nu. Ski-sokken 2 paar. -49- _15— -99,- -30,- Rita kunstschaatsen M 3342 van 79,- nu_60,- Thule ski-imperial van 69,- nu60,- Jr. après ski-laars M 25-38 van 39,95 nu35,- Keeper handschoenen van 12,95 nu10,- Puma glanspak M 4-9 van 129,- nu. Adidas voetbal „5" van 35,- nu Kangaroos trainingsschoenen M 3846. Kangaroos joggingschoenen M 28-37 .89,75 .79,75 Perry v/h Perry Sport vindt u in: Amsterdam Kalverstraat - Amsterdam Overtoom - Amstelveen - Arnhem - Assen - Eindhoven - Enschede - Groningen - Den Haag - Haarlem - Heerlen - Hilversum Leiden - Nijmegen - Rotterdam Hoogvliet - Rotterdam Lijnbaan - Rotterdam Zuidplein - Rijswijk - Sliedrecht - Tilburg - Utrecht

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 8