Onenigheid in kabinet België Chinese communisten gaan nu ook hun ledenlijst zuiveren CVP wil plaatsing kruisraket uitstellen Uitspraak Int. Hof nederlaag Reagan Engelse diplomaat in India vermoord Chilenen protesteren onder staat van beleg DINSDAG 27 NOVEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 Nieuwe president van Uruguay MONTEVIDEO (ANP/DPA) - Uru guay is zondag na bijna 12 jaar mi litaire dictatuur teruggekeerd naar de democratie. Voor het eerst sinds 13 jaar werden in het Zuidameri- kaanse land weer verkiezingen ge houden. Ze werden een overwin ning voor de centrum-rechtse Co- lorado-partij met als presidents kandidaat Julio Maria Sanguinetti. Deze 48-jarige advocaat zal op 1 maart van het volgend jaar in func tie treden. Julio Maria Sanguinetti heeft vooral het afgelopen jaar bewezen een politicus te zijn met veel in zicht in de gecompliceerde verhou dingen in Uruguay. Hij heeft ook bewezen dat hij beschikt over de gave 'onverenigbare' partijen te verenigen. Zijn overwinning heeft hij, zo zeggen waarnemers, hoofd zakelijk te danken aan zijn hou ding tegenover de militairen bij het overleg over de terugkeer naar de democratie. Sanguinetti was een van de be langrijkste figuren bij de sluiting in juli van het democratiseringsak- koord met het militaire bewind. "Wij streven naar oplossingen en niet naar conflicten. Het belang rijkste is de weg uit de tunnel te vinden", zo heeft hij tijdens de ver kiezingscampagne herhaaldelijk benadrukt. Daarmee reageerde hij op critici die hem ook verweten geen algemene amnestie voor poli tieke gevangenen te hebben geëist. Het heeft hem kennelijk niet al te veel stemmen gekost dat hij in de campagne "vriend van de militai ren en van de Verenigde Staten" werd genoemd. Julio Sanguinetti De kiezers in Uruguay hebben in Sanguinetti kennelijk de politicus gezien die het best in staat is het land te leiden tijdens de eerste fase van de democratie. De nieuwe re geerders worden meteen gecon fronteerd met enorme economi sche problemen. Sanguinetti werd op 6 januari 1936 in Montevideo geboren. Op 26-jarige leeftijd werd hij voor de eerste maal gekozen als afgevaar digde naar het Congres. In 1966 en 1971 werd hij herkozen. Tweemaal is de journalist en ad vocaat Sanguinetti minister ge weest. Van 1969 tot 1971 was hij minister van industrie en handel. Van 1972 tot de staatsgreep in 1973 was hij minister van cultuur en ar beid. Sinds 1975 bekleedt hij een func tie bij de Unesco. Hij is voorzitter van de raad voor de ontwikkeling van het boek in Latijns-Amerika. PEKING (AFP/UPI/Rtr.) - Als tweede fase van de vorig jaar be gonnen „rectificatie" gaat de Chi nese communistische partij haar totale ledenlijst doorlichten. Doel is de tegenstanders van sterke man Deng Xiaoping, die nog op de lijn van zijn voorganger Mao zitten, te lozen, zo zeggen waarnemers in de hoofdstad Peking. „Van hoog tot laag zullen alle veertig miljoen leden de komende twee jaar worden onderworpen aan een herselectie en zullen ze zich opnieuw moeten inschrijven", aldus een brochure van het centra le partijcomité. Het gaat bij de zui vering om vooral de 17 miljoen le den die tijdens de culturele revolu tie (1966-76) tot de partij toetraden. Toen was het belangrijker dat ze recht genoeg in de leer waren, dan dat ze bekwaamheid en kennis hadden. In de eerste fase, die in oktober 1983 begon, is met name de bezem gehaald door de centrale en plaat selijke partij-organen en de strijd krachten. De tweede fase betreft vooral de basis. Het officiële pers bureau Nieuw-China spreekt van „schadelijke elementen die mis drijven of grove fouten hebben ge maakt tijdens de Culturele Revolu tie, of corrupt zijn geworden". Volgens het partijblad Renmin Ribao (Volksdagblad) moet de rec- tificatiecampage leiden tot verbe tering van de politieke kwaliteit van de leden, handhaving van de partijdiscipline en zuivering van de partij-organen. Deng en veel andere partijleiders hebben buitenlandse investeer ders die ze warm proberen te ma ken voor China keer op keer verze kerd dat de Culturele Revolutie voorgoed verleden tijd is. De lo pende zuivering moet dat onder strepen. Maar de nadruk ligt op be rouw en zelfkritiek en een zuive ring naar het Russische voorbeeld wordt het niet. Afgelopen juli verklaarde secre taris-generaal Hu Yaobang dat tot dusver 3.000 leden uit de partij zijn gezet en dat uiteindelijk 40.000 le den hun lidmaatschap zullen ver liezen. De leden moeten schrifte lijk getuigenis afleggen en moeten de kans krijgen zich te verdedigen. Ze mogen getuigen te hulp roepen en eventueel beroep bij hogere par tij-organen aantekenen. De leden die hun lidmaatschap niet waard blijken krijgen de tijd om terug te komen van hun dwa lingen. Maar degenen die grove fouten hebben begaan of ondanks (heropvoeding en hulp geen be rouw tonen zullen zwaar gestraft worden. „Omdat de meeste leden hun werk goed doen, zal vooral worden gelet op hun ideologische zuiverheid", aldus de partijbrochu re. BOMBAY (Rtr.) - De Britse vice— Hoge Commissaris in Bombay, Percy Norris, is vanochtend dood geschoten toen hij óp weg was naar zijn werk. Dat heeft een woord voerder van het Hoge Commissa riaat bekendgemaakt. Volgens de woordvoerder waren drie schoten op Norris afgevuurd. Een ervan raakte hem in het hart en een in het hoofd. Volgens de eerste berichten werd de 56-jarige Norris beschoten toen hij zijn huis verliet. Hij over leed aan zijn verwondingen in het ziekenhuis. Het is niet direct duidelijk of achter de moord politieke motie ven schuilgaan. De enige recente wrijving tussen Groot-Brittannië en India ontstond naar aanleiding van een uitzending van de Britse radio. Deze liet een in Londen le vende sikh-leider aan het woord die zich enthousiast toonde over de moord op premier Indira Gandhi. De BBC heeft voor de uitzending excuses aangeboden en premier Thatcher zei het gebeuren te be treuren. De Britse premier liet te gelijkertijd weten niet tegemoet te kunnen komen aan de Indiase eis op te treden tegen militante sikhs in Londen, zolang deze de wet niet overtreden. 1980 is afgesproken. De socialisten, die tegen plaatsing zijn, stoken het vuurtje op door te benadrukken dat nu een meerderheid in de Bel gische politiek tegen plaatsing in maart is. CVP-voorzitter Frank Swaelen verklaarde gisteren deze kwestie een kabinetscrisis waard te vinden, maar zei 'niet te willen dreigen'. Hij noemde de zaak echter van zo groot belang voor de CVP, dat hij niet wil uitsluiten dat de CVP hier om uit de regering treedt. PW- voorzitter Guy Verhofstadt zei daarop dat de CVP met deze 'laag bij de grondse politiek' uit electo rale overwegingen 'bewust of on bewust ook uitvoering van het eco nomische beleid van de regering onmogelijk dreigt te maken'. Volgens de liberalen druist het CVP-standpunt in tegen het kabi netsbesluit van september 1980. Toen werd afgesproken dat de Bel gische regering elk half jaar zijn houding ten aanzien van plaatsing opnieuw zou vaststellen in het licht van de ontwapeningsbespre kingen. Zou er een akkoord zijn, dan zou België niet plaatsen. Bij beperkt akkoord zou ook be perkt geplaatst worden, en bij het ontbreken van een akkoord zou in maart 1985 met de plaatsing van 48 raketten worden begonnen. CVP en PW verschillen van me ning over het belang van de nieu we besprekingen in Genève. Swae len sprak van 'een belangrijk nieuw feit', terwijl de liberale vice- premier Jean Gol zei 'aanmerkelijk minder optimistisch te zijn', hoe wel hij.de hervatting van het over leg wel 'een lichtpunt' noemde. Volgens Gol zal straks in Genève geen sprake zijn van onderhande lingen over de kruisraketten. Hij noemde het „naief te veronderstel len dat de Sowjet-Unie nu weer aan de onderhandelingstafel zou willen gaan zitten. De Russen heb ben de deur dicht gegooid en zijn zelfs doorgegaan met het plaatsen van SS-20's". Hij waarschuwde de CVP niet met vuur te spelen en niet lichtzinnig te coalitie in gevaar te brengen. De liberalen vinden dat altijd in maart, voorafgaande aan de plaat sing, nog bekeken kan worden of alsnog uitstel wenselijk is, in het licht van wat in Genève gebeurt. Gol wil bovendien eerst zien wat het bezoek van premier Wilfried Martens en minister van buiten landse zaken Leo Tindemans (bei den CVP'ers) aan president Rea gan, medio januari, oplevert. Swaelen echter noemde het CVP-standpunt, dat maandag in een vergadering van het partijbu reau werd vastgesteld, „de voort zetting van het CVP-beleid terzake van de afgelopen jaren". Uitstel van plaatsing kan „een signaal van goede wil naar de Sowjet-Unie zijn", aldus Swaelen. De CVP vindt dat het doorgaan van de werkzaamheden aan de ba sis in Florennes uitstel van het plaatsingsbesluit niet in de weg staat. Het besluit om te bouwen is nog geen besluit om ook te plaat sen, aldus Swaelen. De bouw kan elk ogenblik worden opgeschort. De socialistische voorman Karei van Miert eist dat de bouw wordt stopgezet. Het geruzie tussen christen-de mocraten en liberalen heeft behal ve met de raketten ook van alles te maken met de voor volgend jaar voorziene algemene verkiezingen. De PW verweet de CVP gisteren alvast op verkiezingstournee te zijn. Feit is dat de CVP twee jaar geleden veel aanhang verloor toen zij zich achter het besluit opstelde om onder ongewijzigde omstan digheden in 1985 te plaatsen. DEN HAAG (ANP) - De uitspraak van het Internationaal Gerechtshof dat het bevoegd is om een uit spraak te doen inzake de kwestie Nicaragua-VS is een bevestiging van zijn oordeel in mei toen het voorlopige maatregelen uitvaar digde en de VS gelastte hun activi teit tegen Nicaragua stop te zetten. De Amerikaanse woordvoerders hebben tijdens de pleidooien te vergeefs geprobeerd deze voorlopi ge uitspraak te ontkrachten. Het oordeel kan worden beschouwd als een grote tegenslag voor de po litiek van de regering-Reagan in Midden-Amerika. De officiële Amerikaanse verte genwoordiger Davis Robinson toonde zich na afloop "teleurge steld" over de uitspraak. De VS blijven volgens hem van mening dat zij zeer "steekhoudende argu menten" hebben gepresenteerd en dat "zonder enige twijfel duide lijk" is dat Nicaragua "met opzet" nooit formeel de jurisdictie van het Hof heeft erkend. Hij zei te blijven geloven dat het Hof niet "het juiste forum" is om deze zaak te behan delen en om een bijdrage te leve ren aan de oplossing van een regio naal conflict. Op de vraag wat de VS nu gaan doen wilde hij geen commentaar geven en volstond hij met de op merking dat de omvangrijke uit spraak eerst bestudeerd moet wor den. Washington heeft altijd te kennen gegeven zich te zullen hou den aan uitspraken van het Inter nationale Hof, ook al vallen ze niet in zijn voordeel uit. Aan Nicaraguaanse zijde bleek het tijdens de procedure getoonde zelfvertrouwen en optimisme ge rechtvaardigd. Ambassadeur Car los Arguello Gomez zei zeer blij te zijn met de uitspraak. In een reac tie op de opmerking van Robinson dat het Hof niet het juiste orgaan is, zei hij dat hij "niets heeft toe te voegen aan een unanieme beslis sing van zoveel internationale rechters uit de gehele wereld". BRUSSEL - De Belgische rege ringscoalitie van christen-demo craten (CVP) en liberalen (PVV) is in ernstige problemen geraakt over de kruisrakettenkwestie. Aanlei ding is de hervatting, begin janua ri, van het ontwapeningsoverleg tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. De Belgische regering beslist in december of de plaatsing van 48 ra ketten op de basis Florennes me dio maart definitief zal beginnen. door Hans de Bruijn De CVP heeft het kabinet-Mariens nu echter, tot woede van de libera len, opgeroepen dit besluit met minstens een halfjaar uit te stellen. De christen-democraten willen eerst afwachten waar het overleg in Genève tussen de ministers Gro- miko (SU) en Shultz (VS) toe leidt. De liberale partij vindt echter dat het gesprek tussen de beide groot machten geen werkelijk nieuw licht op de kruisrakettenkwestie werpt, en eist dat in december tot plaatsing wordt besloten, zoals in BRUSSEL (GPD) - Voor de zesde maal in bijna twee maanden is giste ren in België een bomaanslag gepleegd door de 'Communistische Strijden de Cellen' (CCC). Doelwit was dit keer een tweetal radiomasten bij de luchtmachtbasis van Bierset, vlak bij Luik. Tussen half drie en drie uur maandagochtend ontploften de bommen, waarna de twee tientallen meters hoge masten als luciferhoutjes afknap ten. Niemand werd bij de aanslag gewond, ondanks de nabijheid van enkele woningen en een autoweg. Enkele militaire gebouwen naast de masten werden al enige tijd niet meer gebruikt. Een van de masten was in gebruik als communicatiestation voor het civiele gedeelte van het vliegveld van Bierset, de andere had een militaire bestemming. Volgens de autoriteiten heeft de ontploffing echter niet geleid tot een ernstige verstoring van de communicatie, omdat reserve-materieel direct kon worden ingeschakeld. De aanslag werd maandagmorgen opgeëist door de CCC. Een man be zorgde een brief van zes kantjes bij het Luikse dagblad La Meuse. In de brief werd als reden voor de aanslag aangegeven dat Bierset een basis is voor de Mirage-V jachtbommenwerpers van de Belgische luchtmacht die onder NAVO-commando staan. (fotoANP) SANTIAGO (AFP/UPI) - Chileense vakbonden en oppositiepartijen hebben, ondanks het feit dat sinds 6 november in heel Chili de staat van beleg werd afgekondigd, de bevolking opgeroepen vandaag en morgen deel te nemen aan de 12-de „protesta". Gisteren hebben leger en politie nog acties gehouden om de pro- testdagen te voorkomen. Officieel is de actie van het leger „preven tief' en zullen de'„asociale elemen ten" naar Pisagua wordeh ge stuurd, een havenstadje 2000 km ten noorden van Santiago, waar de afgelopen dagen ongeveer 450 mensen naar toe zijn gezonden. Sinds het begin van staat van beleg zijn honderden mensen gearres teerd tijdens razzia's van het leger in volkswijken in de grote steden. Volgens een officieel communi qué raakten gisteren in Santiago zes mensen gewond door kogels van het leger. Het zou gaan om in zittenden van een auto, waarvan de chauffeur een stopteken van een controlepost zou hebben gene geerd. In de stad Arica, 2000 kilo meter ten noorden van Santiago, hebben studenten betoogd toen president Pinochet daar aankwam voor een bezoek van vijf dagen. Volgens ooggetuigen wierpen on geveer 400 studenten barricaden op bij de universiteit en een mili taire basis. De politie maakte ge bruik van traangas om hen te ver spreiden. Volgens bronnen in Ari ca hebben troepen afgelopen weekeinde verschillende acties uit gevoerd in de stad en zijn elf men sen naar het gevangenkamp in Pi sagua gestuurd. Vijf Chileense mijnwerkers die zijn ontslagen zijn gisteren de Ne derlandse ambassade in Santiago binnengedrongen. Zij zijn voor on bepaalde tijd een hongerstaking begonnen om kracht bij te zetten aan hun eis dat zij hun werk terug krijgen. Zij waren ontslagen omdat ze in juni 1983 hadden meegedaan aan een stakingsactie.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7