Kamer wil accent op gemeentepolitie WIEL Minister betaalt transport contactlenzen, das pas fijn. van der Begin1985met zo'n luxueus 5-sterrenweekend bij Vendorado 020-924926 'Superkorpsen' afgewezen Kamer: nieuw overleg arbeidsvoorwaarden MENDOR4DO Jeugd actief bij 'Eén voor Afrika' Stichting overweegt juridische stappen Fraude bij bedrijven onderzocht Chemische stof in drinkwater Winschoten Hagenaar terroriseerde Molenwijk Nieuwe actie tegen alcohol in verkeer DINSDAG 27 NOVEMBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer - PvdA en CDA - staat positief tegenover de idee van gemeentelijke politiekorpsen met daarnaast een soort provinciale politie waarover gemeenten het gezag uitoefenen. Beide partijen zien niets in het uitgelekte plan van de minister Korthals Altes (justitie) en Rietkerk (binnenlandse zaken) om in plaats van een provinciale politie een soort 'superkorpsen' in te stellen, die de plaatselijke politie zouden moeten ondersteunen. Dat bleek gisteren tijdens de be handeling van de politiebegroting in een commissievergadering van de Kamer. Het plan voor gemeen telijke korpsen met daarnaast 'pro- Minister: meer dwang nodig bij behandeling junk DEN HAAG (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) wil stren ger gaan optreden bij de behande ling van heroïneverslaafden. Als deze zich vrijwillig melden voor een medische behandeling, dan zullen zij voortaan niet meer tus sentijds mogen afhaken, maar on der een regime van gedwongen af kicken moeten worden geplaatst. Dit zegt de bewindsman in een in terview met het weekblad Haagse Post van deze week. Korthals Altes: „Als iemand be sluit zich te laten behandelen, dan zou het geen kwestie van eenrich tingsverkeer meer moeten zijn. Nu kan zo iemand als het na 24 of 48 uur tegenvalt zeggen: nee, toch maar niet, tabé, ik loop er weer uit. Dan zit je in die vicieuze cirkel die eigen is aan verslaafden en dat zou niet meer mogen." „Als iemand zich wil laten be handelen, dan moet tegen hem ge zegd worden: wij gaan met die be handeling door. Inderdaad, je zou kunnen zeggen er wordt een con tract gesloten en dat wordt ook van beide kanten uitgevoerd, tenzij het natuurlijk medisch niet verant woord is", aldus de bewindsman. vinciale deeltjes' is afkomstig van de politiebonden. Korthals Altes liet gisteravond doorschemeren dat het kabinet het wetsontwerp voor de instelling van provinciale korpsen zal intrekken. Hij wilde zich niet uitlaten over het uitgelek te plan van de superkorpsen. Wel zei hij dat hij en zijn collega Riet kerk nog vóór de kerstvakantie duidelijkheid zullen proberen te verschaffen over de richting die zij willen inslaan. Zij gaan er in elk ge val van uit dat de eerder ter sprake gekomen provinciale politie te duur zal uitpakken. Het kabinet zal er wel moeten uitkomen, omdat de nieuwe po litieorganisatie wordt genoemd in het regeerakkoord. Daarbij zal de regeringsploeg overeenstemming moeten bereiken met de regerings partijen CDA en WD. Het zag er gisteren echter niet naar uit, dat dit op korte termijn zal gebeuren. Met name het CDA bleek er, bij monde van zijn woordvoerder Faber, nog geenszins van overtuigd dat de oorspronkelijke plannen voor één soort politie moeten worden verla ten. Faber drong erop aan de kosten daarvan nog eens te laten onder zoeken door een extern bureau. Mocht dan blijken dat de provin cial politie te duur is - aangeno men wordt 1 tot 3 miljard gulden - dan moet het plan van de politie bonden worden doorgevoerd, al dus het CDA-kamerlid. Hij werd daarin bijgevallen door PvdA- woordvoerder Stoffelen. In het plan van de politiebonden blijft de gemeentepolitie bestaan en wordt de rijkspolitie opgedeeld in provin ciale korpsen. Met dit plan zou de zeggenschap van de minister van DEN HAAG (GPD/ANP) - Werk gevers en werknemers moeten als nog proberen centrale afsrpaken te maken over de arbeidsvoorwaar den voor volgend jaar. Zowel de Tweede Kamer als minister De Ko ning (sociale zaken) hebben dit gis teren bepleit tijdens een kamer- commissievergadering over het werkgelegenheidsbeleid van het kabinet. De sociale partners zouden voor al nadere afspraken moeten maken over arbeidstijdverkorting en het aannemen van nieuw 'personeel om de vrijkomende arbeidstijd op te vullen (de herbezetting). Vorige week gaven de werkge versbonden te kennen dat zij voor dergelijk overleg niet voelen. Zij -nenen dat de afspraken die in no vember 1982 zijn gemaakt, nog in alle opzichten van kracht zijn en voorlopig van kracht kunnen blij ven. Die afspraken zijn gericht op herstel van de winst van bedrijven en op herverdeling van de arbeid. De vakbonden hebben gepleit voor nieuw overleg omdat zij me nen dat de nadruk wat meer zou kunnen komen te liggen op de ar beidstijdverkorting en de herbe zetting. PvdA-woordvoerder Moor vroeg van de minister een „vér gaande poging" om werkgevers en werknemers tot een nieuwe af spraak te krijgen. Minister De Koning veronder stelde dat de tweede ronde van ar beidstijdverkorting (de stap naar 36 uur) een belangrijk hogere mate van herbezetting zou kunnen ople veren. Hij zei bovendien te ver wachten dat het winstherstel in de bedrijven zal leiden tot meer inves teringen in de uitbreiding van de produktiecapaciteit. Dat zou de mogelijkheden van herbezetting bij arbeidstijdverkorting makkelij ker maken. De regeringsfracties, CDA en WD, dienden een motie in voor een alternatieve vut naar Zweeds model. CDA-woordvoerder Weij- ers waarschuwde dat de vut op den duur onbetaalbaar zal Worden. In Zweden is daarvoor een aantrekke lijke en duurzame regeling getrof fen die voorziet in een flexibele pensionering en geleidelijk uittre den uit het arbeidsproces, aldus Weijers. Het gaat daarbij om werk nemers die deels pensioen ontvan gen en voor het restant in loon dienst zijn. justitie over de politie verdwijnen. V oetbalvandalisme Minister Korthals Altes kondig de gisteren aan dat hij met zijn col lega's Rietkerk, Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) en staatssecre taris Van der Reijden (WVC) bin nenkort zal praten over het pro bleem van het voetbalvandalisme. Bovendien zullen Korthals Altes en Rietkerk gesprekken voeren met vertegenwoordigers van het Openbaar Ministerie, de voetbal bond, de Spoorwegen en eventueel van een aantal gemeenten. De Kamer toonde zich ontevre den over de financiële vergoeding voor leerlingen van de politie school. Volgens Stoffelen (PvdA) en Dijkstal (WD) kan het geven van slechts een zakgeld belemme rend werken bij het aantrekken van oudere aspirant-politieagen ten. Stoffelen diende, met steun van CDA en WD, een motie in om aan te dringen op een kostwinner stoeslag voor juist deze groep. Inkomen voor huisarts komt op 143.600 DEN HAAG (ANP) - Het aanvaard- bare inkomensniveau voor huisartsen zal voor dit jaar worden vastgesteld op 143.600 gulden. Vol gens de geldende normen zou dit op 145.900 gulden moeten uitko men, maar met de Landelijke Huisartsen Vereniging is lager be drag overeengekomen vanwege de budgettaire situatie. Dit heeft mi nister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) namens de staatssecretarissen Van Zeil (eco nomische zaken) en Van der Reij den (WVC) gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het aanvaardbare inkomensni veau geldt niet voor individuele artsen. Het is een gemiddelde. Het inkomenspeil 1984 voor huisartsen is gebaseerd op een zo genoemd norminkomen, dat te ma ken heeft met het inkomen van de bedrijfsarts bij de overheid. In ver band met bijzondere omstandighe den (onregelmatige werktijden) krijgen huisartsen daarop een toe slag. Het vergelijkbare ambtelijke salarispeil is voor dit jaar 103.300 gulden. Dit bedrag is vervolgens 'aangekleed' met een toeslag voor sociale lasten en pensioen, die de huisarts anders dan de ambtelijke arts zelf moet betalen. VERKRACHTINGEN - Met de aanhouding van de 36-jarige J.R. de S. heeft de Amsterdamse politie een groot aantal verkrachtingen en berovingen in de Bijlmermeer op gelost. De man heeft verschillende van deze misdrijven bekend. De politie kreeg vanaf juli dit jaar te maken met veel gevallen van verkrachting en beroving in het Bijlmerpark. De dader droeg steeds een masker. De S. heeft verklaard dat het aan vankelijk zijn bedoeling was alleen maar berovingen te plegen, maar dat hij later is gaan verkrachten. Vermoed wordt dat hij meer ver krachtingen heeft gepleegd dan hij heeft bekend. ADVERTENTIE Even tijd vooreen heerlijk langweekend eruit? Boek dan voor januari of februari eens zo'n echt Vendorado 5-sterren weekend. Loohorst in de mooie Limburgse Peel of Heilbachsee in de schilderachtige Duitse Eifel. U bent er welkom om te genie ten van de goed verwarmde bungalow met alle komfort, de gezellige restaurants, de fantastische waterpret, de vele sportieve akkommodaties en de mooie natuur. De Vendorado folder ligt voor u klaar! Vendorado bungalowparken zijn het hele jaar door geopend voor uw week-, lang weekend- of midweekvakantie nieuw vanaf mei 1985: Wccrterbergen, een prachtig park bij Weert, waar u ter kennismaking 5% korting krijgt op de bungalowhuurprijs verlaagde hoogseizoenprijzcn in de andere Vendorado bungalowparken 50% midweekkorting voor 55-plussers KompieetUit touringcarvakantie Heilbachsee met exkursieprogramma KompieetUit midweek halfpension. U betaalt slechts een toeslag van f 85,- p.p. per midweek Reserveer nü of haal de folder bij ABN Bank of Vroom Dreesmann. Of bel meteen Vendorado: ma. t/m vr. van 09.00 tol 17.00 uur, za. van 10.00 tot 10.00 uur) 5-sterrenbungalowparken van Vroom Dreesmann AMSTERDAM/ GRONINGEN/ HILVERSUM/ DEN BOSCH (GPD) - Het ministerie van ontwik kelingssamenwerking betaalt een groot deel van de kosten van het transport van hulpgoederen naar Afrika. Volgens minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) is hiermee een bedrag gemoeid van 15 miljoen gulden, dat uit de begro ting van ontwikkelingssamenwer king moet komen. „Om het geld dat gisteren is ingezameld in de vorm van voedsel zo goed mogelijk in Afrika te laten arriveren, hebben wij besloten een belangrijk deel van de transportkosten voor onze rekening te nemen", aldus Schoo. Verspreid over het hele land wer den gisteren activiteiten gehouden die geld moesten opbrengen voor de Afnka-actie. In dorpen en ste den gingen collectanten de straat op, kinderen zamelden geld in met zelfgemaakte kijkdozen. Opval lend was de activiteit van jeugd en sportverenigingen. Op scholen werden allerlei acties georganisa- teerd, variërend van rommelmark ten, sinterklaasfeestjes tot een heitje voor een kwarweitje. Scho lieren die al dagen in de weer wa ren geweest voor Eén voor Afrika, maakten gisteren de kas op. Zo bracht de scholengemeen schap Rijnmond (leao, lhno en ih- no) in Katwijk 41.246 gulden bij een. De 715 leerlingen brachten in de kustplaats haring en koeken aan de man. Ook was er een rad van avontuur en werd er een spon sorloop gehouden. Uit Maastricht en Vlissingen ver trokken gistermorgen speciale trei nen in de richting van Groningen, met aan boord een fakkel. Op het station nam de burgemeester van de bezochte plaats het vuur over, waarmee door het hele land fakkel optochten werden gehouden. In de loop van de dag begonnen ook de inzamelingen in de banken, postkantoren, gemeentehuizen en kerken. Aanvankelijk was het in de postkantoren en banken niet extra druk, maar gisteravond verander de dat beeld toen veel i hun werk een gift kwamen depo neren. Volgens woordvoerder Ren- sen is het westen van het land bij de inzamelingsactie enigszins ach tergebleven ten opzichte van de rest. Ook het bedrijfsleven gaf min der dan niet-commerciële instellin gen. De bedoeling van de actie-orga nisatoren is dat 75 procent van de opbrengst wordt besteed voor de aankoop en het uitdelen van voed sel. Volgens de Verenigde Naties worden 35 miljoen mensen in Afri ka bedreigd met de hongerdood. Het resterende deel van het be drag, 25 procent, gaat naar land bouwprojecten, zoals het be vloeien van bouwland. Telefoontjes De algemene indruk is dat de mensen bekend zijn met de proble men in Afrika. Over de besteding van het geld zijn vooral bij het mi nisterie van 'ontwikkelingssamen werking veel telefoontjes binnen gekomen. Via een speciaal tele foonnummer kreeg het ministerie veelvuldig de vraag voorgelegd: komt het voedsel nu echt wel te recht bij degenen die honger heb ben? Het antwoord was dat de hulp doeltreffend is en de begelei ding zo is geregeld, dat in elk geval het overgrote deel van de hulpgoe deren bij de slachtoffers terecht komt. Op vragen over de aftrek baarheid van de giften voor de be lasting adviseerde het ministerie de bedragen over te maken via het postkantoor of de bank. De gezamenlijke omroepen, die nauwelijks twee weken geleden begonnen met het overleg over de ze eerste radio- en tv-actie voor Afrika, hebben bewust gekozen voor een programma met veel in formatie. Woordvoerder Rensen: „We hebben geprobeerd een even wicht tussen amusement en feite lijke gegevens te vinden". Om precies twee uur gistermid dag begon het tien uur durende tv- programma. Het informatiepro gramma met amusement werd ge opend door Perez de Cuellar, se cretaris-generaal van de Verenigde Naties, die de hoop uitsprak dat de Nederlandse bevolking gul zou ge ven. „Nederland staat internatio naal bekend om zijn solidariteit", aldus Perez de Cuellar. Mies Bouman Vanuit de studio in Hilversum werd overgeschakeld naar drie plaatsen in het land waar nadere informatie over de actie werd gege ven: de Martinihal in Groningen, waar werd gediscussieerd over de landbouwproblemen in Afrika; het Casino in Den Bosch, waar hulpor ganisaties informatie verstrekten over de bedreigde gebieden in Afrika, en de Rai in Amsterdam, waar computers van banken en gi ro waren opgesteld en Mies Bou man voor een aanvankelijk bijna lege zaal gasten ontving. De Nederlandse regering zegde ook in een ander verband hulp toe voor Afrika. Het ministerie van ontwikkelingssamenwerking wil ongeveer 100 miljoen gulden bij dragen aan een speciaal Wereld bank-fonds voor Afrikaanse lan den, ten zuiden van de Sahara. Het bedrag dat Nederland heeft toege zegd zal binnen de begroting van ontwikkelingssamenwerking moe ten worden gevonden. Dit bete kent dat voor andere projecten minder geld beschikbaar komt. (zie ook pagina 15). APELDOORN-AALTEN (GPD) - De Stichting Hulp voor Sahel in Aalten overweegt juridische stap pen tegen voorzitter drs. K.J. Van der Zande van de organisatie van dagbladuitgevers, de NDP, en/of tegen Justitie. De stichting Hulp voor Sahel zou daartoe vanmiddag een advocaat raadplegen. Volgens secretaris W. Bolten is de goede naam van zijn stichting in diskre diet gebracht. Afgelopen zaterdag verklaarden Van der Zande en woordvoerder Hoogmoed van de rijkspolitie in Apeldoorn in het televisieprogram ma 'Bij Koos' dat men geld voor hongerend Afrika het beste uitslui tend op giro 555 van de actie Eén voor Afrika kon overmaken. In een telex aan haar leden wees de NDP de dagbladen vervolgens op de ge rezen twijfel over een door de stichting Hulp voor Sahel aange boden advertentie. Diverse dagbla den hebben deze daarop gewei gerd. De stichting Hulp voor Sahel, opgericht op 18 april 1983, gebruikt sinds 3 mei 1983 het gironummer 5055. Afgelopen zaterdag ver scheen in een aantal dagbladen een advertentie van deze stichting on der de kop 'Eén voor Afrika' met daarbij het gironummer 5055 en de naam van de stichting uit Aalten. Volgens Bolten is vooral door het vermelden van de naam van de stichting geen enkele verwarring mogelijk met de nationale om- rocpactie Eén voor Afrika. „Maar dat kan persoonlijk zijn", zo voeg de hij er aan toe. De rijkspolitie van Apeldoorn is nog bezig met een onderzoek naar eventueel bij de stichting Hulp voor Sahel gepleegde strafbare fei ten. Volgens Bollen heeft de politie daarvoor geen aanwijzingen ge vonden Politiewoordvoerder Hoogmoed bevestigde gisteren dat nog niets erop duidt dat medewer kers van de stichting geld in eigen zak hebben gestoken, maar hij voegde er aan toe dat het onder zoek nog niet is afgerond. ■r ROTTERDAM (ANP) - Door een gasontploffing op het terrein van de meelfabriek Meneba aan de Brielselaan in Rotterdam-zuid zijn gisteravond vier personen, onder wie enkele voorbijgangers, gewond geraakt. Eén van hen is er volgens de politie ernstig aan toe. De por tiersloge waar de ontploffing zich voordeed als gevolg van een gaslek- kage werd grondig vernield. (foto ANP) HARDENBERG (ANP) - Bij huis zoekingen in Hardenberg, Ommen, Den Ham, Loosdrecht en Raalte heeft justitie gisteren de admini stratie in beslag genomen van be drijven die te maken hebben met het transport van vee. Deze acties vormen een onderdeel van een grootscheeps onderzoek van de po litie, de belastingdienst, de rijks verkeersinspectie en het GAK naar fraude van deze ondernemingen en hun werknemers. Het ging bij de fraude onder an dere om chauffeurs die voor bij voorbeeld 20 uur per week op de loonlijst stonden, maar evenveel uren zwart reden. Bovendien zou den de werkgevers zich schuldig hebben gemaakt aan belasting fraude. WINSCHOTEN (ANP) - De water leidingmaatschappij voor de pro vincie Groningen heeft in het lei dingwater van acht woningen aan de Meidoornlaan in Winschoten sporen aangetroffen van tetra-hy- drofuraan. Deze stof wordt ge bruikt als oplosser en weekmaker van verfstoffen en in de lijmindus- trie. Volgens de watermaatschap pij werden in monsters 1,3 tot 3,9 microgram van het middel aange troffen. Volgens de rijksuniversiteit in Groningen, die door de maatschap pij om advies is gevraagd, is de hoeveelheid niet verontrustend en hoeft de waterleiding niet te wor den afgesloten. De bewoners van de acht woningen doen er wel goed aan 's morgens de leiding door te spoelen, aldus de universiteit. Er bestaan geen wettelijke normen voor de hoeveelheid van dit middel dat in water aanwezig mag zijn. Volgens een woordvoerder van de leidingwatermaatschappij is niet duidelijk hoe het chemische middel in het water is gekomen. Mogelijk is het afkomstig van een nabijgelegen vuilstortplaats. In dat geval zou het middel door de pvc- waterleidingen zijn gedrongen. Een andere mogelijkheid is dat het afkomstig is van lijm dat werd ge bruikt om de buizen aan elkaar te lijmen. DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie in Den Haag blijkt al een maand lang een 32-jarige Hage naar vast te houden, omdat hij een deel van de Molenwijk in Den Haag terroriseerde. De man wordt verdacht van brandstichting, be dreiging, mishandeling en een reeks diefstallen van bouwmateria len. Inmiddels is de rust in de buurt weergekeerd, aldus de Haag se politie. Een politiewoordvoerder ver klaarde vandaag dat de man zich al een jaar misdroeg. Wie het tegen hem op durfde te nemen kon op een hardhandige afstraffing reke nen. „Hij sloeg op alles wat hem niet beviel," aldus de politie. De Hagenaar was verder verantwoor delijk voor tal van brandstichtin gen in schuurtjes en speelde een hoofdrol bij het stelen van naar schatting 60.000 gulden aan bouw materiaal in de stadsvernieuwings- wijk. Tot voor kort durfde niemand in de buurt namen te noemen of aan gifte te doen uit angst voor repre sailles. Toch kwam de zaak op 16 oktober aan de orde op een buurt- vergadering, waarbij ook de offi cier van justitie aanwezig was. Een week later kon de man worden aangehouden, omdat hij op een po litiewagen stond te dansen. Sinds dien zit hij vast. Na zijn aanhouding rekende de politie nog een 36-jarige man, een 29-jarige vrouw en twee dertienja rige jongens in die als zijn handlan gers optraden. Vier Hagenaars, werden aangehouden op verden king van heling. maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 DEN HAAG (ANP) - Veilig Ver keer Nederland (WN) is vandaag begonnen met een nieuwe landelij ke campagne tegen het gebruik van alcohol door verkeersdeelne mers. De actie betekent tevens een afscheid van het motto „Glaasje op, laat je rijden". In de plaats daarvan komt nu, wat WN noemt, een harde en meer realistische campagne onder het motto: „Alco hol in het verkeer, al gauw een mis daad". De nieuwe campagne werd van daag in Den Haag gepresenteerd, nadat een delegatie van Veilig Ver keer Nederland een pakket eisen had aangeboden aan de voorzitters van de vaste kamercommissies van verkeer en waterstaat, justitie, bin nenlandse zaken en volksgezond heid. Ook zijn brieven gestuurd naar de verantwoordelijke minis ters. De eisen, die WN op tafel legt, omvatten een vergroting van de pakkans, onmiddellijke intrekking van het rijbewijs bij constatering van alcoholgebruik in het verkeer en het ongeldig verklaren van het rijbewijs bij herhaalde veroorde ling. De campagne van WN wordt ondersteund door een landelijke handtekeningenactie. Daar werken ongeveer 80.000 leden in het hele land aan mee. Tijdens de campagne worden brochures met achtergrondinfor matie, bierviltjes met de richtlijnen van justitie voor het bestraffen van rijden onder invloed en stickers verspreid. Automobilisten treffen langs autowegen grote affiches met daarop het motto aan. Op een persconferentie in Den Haag lichtte F. Paasschen, hoofd voorlichting van WN, de campag ne nader toe. Hij stelde dat WN alle bestuurders aanklaagt die drinken en rijden combineren. Gastheren en gastvrouwen die vol gens WN hun verantwoordelijk heid niet kunnen of durven dragen door de alcoholkraan dicht te draaien, worden eveneens veroor deeld. De overheid wordt onder meer een trage houding ten aan zien van de vergroting van de pak kans door middel van bijvoorbeeld verscherpt politieoptreden verwe ten. Adjunct-directeur mr A. de Jong van WN bepleitte een goede bege leiding van zowel slachtoffers als nabestaanden. Hij sprak boven dien zijn voorkeur uit voor alterna tieve straffen omdat gewone straf fen weinig effect zouden hebben op rijders-onder-invloed.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5