'Bouwvereniging vijf jaar na fusie financieel gezond' 'Fusiepartners zullen keihard moeten werken' Regeling afsluiten gas en elektriciteit ter discussie LWS, Eensgezindheid en Werkmanswoningen: Omrijden bij Watertje: kwestie van principe PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 27 NOVEMBER 1984 LEIDEN De fusiecombi natie van de woningbouw verenigingen De Eensge zindheid, Leidse Woning stichting en Werkmanswo ningen moet een aantal ja ren de voorkeur krijgen bij de toewijzing van nieuw- bouwcomplexen. Dit strekt tot verbetering van de fi nanciële positie van 'de drie', die uiterlijk in 1990 fi nancieel gezond zullen zijn. Het gehele personeel van de drie fusiepartners zal deel uitmaken van de nieuwe vereniging. De nieuwe corporatie kan een deel van de woningen zelf toewijzen. In het bestuur is gemeentelijke in menging ongewenst. De drie fusie partners besteden bijzondere aan dacht aan de afwikkeling van nieuwbouw- en renovatiecomple xen ter beperking en voorkoming van ontoelaatbare renteverliezen. Dat zijn de kernpunten van de fusienota die de drie verenigingen onlangs h6t daglicht hebben laten zien. Over de ideeën in de nota zul len de besturen en de ledenraad van De Eensgezindheid hun visie geven. In januari zullen de bestu ren van de corporaties gezamenlijk de laatste fase van de fusie inlui den. De slechte financiële situatie van de drie fusiepartners maakt het noodzakelijk dat na het samengaan maatregelen worden getroffen om te voorkomen dat een armlastige corporatie ontstaat. De 'Vereeni- ging tot bevordering van den bouw Burgerlijke stand LEIDEN - Overleden: M.J.Siraa, geb 30-7-1908 vrl. echtg. van H.L.Meijers, MJ.van Oeveren. geb 29-12-1938 vrl. echtg. van L.C.de Feiter, P.R.de Waard, geb 23-9-1984 man, E.Kruikemeier, geb 17-7-1921 vrl., H.E.van den Boom, geb 7-11-1905 vrl., J.Praamsma, geb 27-6- 1918 man., T.Huter, geb 2-6-1893 vrl. geh. gew. met A.Nieuwenburg, H.Kruijshaar, geb 27-3-1894 vrl. geh. gew. met W.H.Oudshoorn, A.C.van der Krogt, geb 22-10-1897 vrl. geh. gew. met J.C.Mollers, R.M.Orth, geb 7-8-1967 man., J.Kerkhoven. geb 28-4-1909 man., A.J.G.Heinen, geb 28-8-1967 vrl.. C.Lug- thart, geb 19-03-1925 man., M.J.Flippo, geb 23-6-1899 vrl. geh. gew. met L.A.P- Brugman. LEIDEN - Een 19-jarige fietser moest gisterochtend omstreeks half negen met een gebroken sleu telbeen naar het AZL worden ge bracht na een botsing met een auto op de Veluwemeerlaan. De jongen kwam uit een brandgang fietsen en zag de auto niet omdat het zicht werd belemmerd door een tractor. van Werkmanswoningen' staat er niet rooskleurig voor. De Eensgezinheid heeft een groot tekort in het onderhouds- fonds. Dit is gezakt tot onder het wettelijke minimum. De LWS heeft een algemene bedrijfsreserve van ongeveer drie miljoen gulden. Daar zou echter ongeveer zestien miljoen in moeten zitten. In de nota schrijven de fusiepart ners daarom dat "ter verbetering van de financiële positie van 'de drie' het noodzakelijk is dat dit trio een aantal jaren de voorkeur krijgt bij de toewijzing van nieuwbouw- complexen": Een reden te meer hiervoor is het feit dat de vijf ande re corporaties, die eveneens een fu sie voorbereiden, te kennen heb ben gegeven geen bestaande com plexen woningen met de drie te willen ruilen. Gezond "Op zo kort mogelijke termijn, dat wil zeggen, per ultimo 1990, moet de nieuwe woningbouwver eniging een gezonde, financiële si tuatie hebben", aldus de nota. Ge streefd zal worden naar een alge mene bedrijfsreserve van ruim vijf tien miljoen gulden, naar verwach ting ongeveer vijf miljoen meer dan wettelijk voorgeschreven. De basis voor dit financiële be leid moet een meeijarenplan wor den. In de plannen wordt ook reke ning gehouden met opbouw van een onderhoudsfonds dat voldoen de perspectief biedt voor de toe komst. Gedacht wordt aan een om vang van IV2 miljoen in 1990. Be langrijk hiervoor is wel dat 'de drie fusiepartners bijzondere aandacht besteden aan de afwikkeling van nieuwbouw- en renovatiecomple xen ter beperking en voorkoming van ontoelaatbare renteverliezen", aldus de nota. In het fusiewerkstuk huldigen de samenstellers het uitgangspunt dat het samengaan geen ontslag van personeelsleden tot gevolg mag hebben. Het gehele personeel van de drie fusiepartners zal deel uitmaken van de nieuwe vereni ging. Op basis van landelijke normen zou by de technische dienst van de nieuwe corporatie een aanvulling van het personeelsbestand (nu twaalf mensen en vier LWS-huis- meesters) nodig kunnen zijn "De drie fusieparners gaan er evenwel van uit dat bij de opzet van het nieuwe werkapparaat de uiterste zuinigheid is geboden en dat aller eerst moet worden geroeid met de beschikbare riemen"-, aldus de no ta. Na de fusie van de drie en de vijf andere woningbouwverenigingen stelt het drietal fusiepartners zich voor de woonruimteverdeling meer in eigen hand te houden. "Een grotere beleidsvrijheid bij de woningtoewijzing voor de woning bouwcorporaties zou mogelijk moeten zijn, waarbij een deel van de woningvoorraad door de corpo raties kan worden toeg Een dergelijke regeling zal de opti male bezetting van de woningen bevorderen", aldus de nota. Onverstandig Gedurende de begrotingsbehan deling door de raadscommissie volkshuisvesting sprak PSP-raads- lid Hans de la Mar al de vrees uit dat de nieuwe corporaties dergelij ke stappen zouden ondernemen. Hij waarschuwde de verantwoor delijke PvdA-wethouder Dick Tes- selaar ervoor dat de gemeente stap pen moet ondernemen tegen deze ontwikkeling. Tijdens de discussie in de com missie, waarin de leden vooruitlie pen op een nieuw gemeentelijk woonruimteverdelingsbeleid, voorspelde De la Mar dat door die fusies de klok tien jaar zal worden teruggezet. "Mensen wordt een huis geweigerd omdat hun levens stijl niet goed is, of omdat zij blau we ogen hebben", wees de PSP'-er op het gevaar van willekeur. Tesse- laar distantieerde zich van deze uit latingen en noemde het "onver standig om nu al speculaties over de fusie te doen". De fusiepartners spreken zich in de nota uit tegen gemeentelijke in menging in het corporatiebestuur. "Een woningcorporatie dient uit sluitend werkzaam te zijn in het belang van de volkshuisvesting. Een gemeente dient daarentegen uiteenlopende belangen af te we gen. Dit vereist dat de gemeente een ongebonden positie inneemt", verklaren zy dit. Zij wyzen er voorts op dat een behoorlijke gemeentelijke invloed op de woningbouwvereniging via de wet is geregeld, zodat de be stuurlijke verantwoordelijkheid van vereniging en gemeente ge scheiden kunnen blijven. Wel is een nauwe samenwerking ge wenst, aldus de nota. Samenwerken met de in toe komst gefuseerde 'vijf staat ook hoog in het vaandel van 'de drie'. "In eerste instantie om ervaringen over het fusieproces uit te wisse len, op langere termyn ook om zich gezamenlijk te kunnen beraden over het doen van voorstellen in thans geldende procedures met be trekking tot nieuwbouw, renovatie (groot onderhoud) en toewijzingen van woningen annex normen voor toewijzing. Hetzelfde geldt voor de toewijzing van nieuwbouw". "Voor de ontwikkeling van het volkshuisvestingsbeleid is samen werking tussen de twee te ver wachten combinaties van woning bouwcorporaties in Leiden nood zaak", besluit de nota. LEIDEN - Sommige rechtsza ken hebben de allure van een dorpsvete. Hoewel...het woord vete doet te veel denken aan bloed wraak, aan de maffia. Vergeten we de V6.e. Een dorps karakter hebben de twisten ech ter wel; daarom kunnen we waarschijnlijk beter een andere typering gebruiken: rond de dorpspomp. Nu zijn er mensen die menen dat alles in Nederland zich (fi guurlijk gesproken) rond de dorpspomp afspeelt, maar er zijn gradaties. Een krakersrel zou ik bijvoorbeeld niet altijd willen ty peren met de woorden: rond de dorpspomp. Wel dorps is de twist die de in woner van Zoeterwoude heeft met het gemeentelijk apparaat. Hij zei tegen de kantonrechter dat hij aan 't Watertje woont, ('t Watertje, een woord dat de we reld van Swiebertje en Bromsnor oproept.) Linksaf, de straat in, mocht niet van de politie. Maar hij deed het altijd wel, evenals andere buurtbewoners, want: "ik heb geen zin om 800 meter om te rij den. En zo'n stuk moet je wel omrijden als je niet linksaf slaat". Hij beging, kortom, vaak een overtreding. Niet uit onredelijk heid, nee, veeleer was hy zo kop pig als een ezel om de onredelijk heid van dit verbod aan de kaak te stellen. Voor dit soort mensen heeft de rechter altijd wel begrip. De ver dachte werd dan ook gevraagd of hij ooit contact had opgenomen met de politie, of met burge meester van Zoeterwoude die immers hoofd van de politie is. Dat bleek het geval. Drie jaar geleden had hij een gesprek gehad met de burge meester. "Er zou wat aan worden ge daan, kreeg ik te horen. Is niet gebeurd". Nadat hij dit gezegd had, deelde de verdachte nog even een sneer uit: die burge meester had dus wel tijd gehad om een bouwbestemming te ver anderen, zodat hij z'n eigen huis kon verbouwen. De rechter reageerde hier niet op, vroeg echter wel of het ooit bij de verdachte was opgekomen om de gemeenteraad in te scha kelen. "Maar ik heb al zoveel brieven geschreven!" Wat hem, de verdachte, trou wens niet zinde was de manier waarop hij was aangehouden door de politie. "Met de sirene aan kwamen ze achter me aan. De hele buurt liep uit. Die dach ten natuurlijk meteen: wat zal de buurman wel niet hebben ge daan?" Nou, die had een simpele over treding begaan. Een overtreding waarvan hij zei: "Vandaag doe ik het ongetwijfeld weer". Vijfenveertig gulden boete. Water De verdachte: "Die agent liep dus op de kade, in elk geval niet op het water". door Wim Brands Nee, dat willen we wel gelo ven. Die acrobatische toer is tot nu toe slechts eenmaal in de we-f reldgeschiedenis uitgevoerd, naar verluidt. De grap is natuur lijk dat die verdachte nooit heeft willen beweren dat die mogelij- heid bestond: een agent op het water. De foute zin ontstond omdat de verdachte zich in kort bestek zo precies mogelijk wilde uit drukken. Met alle misverstanden van dien. Je maakt dit vaker mee tijdens een zitting. Ook een proces-verbaal wil wel eens meer misverstanden oproe pen, dan uit de wereld helpen. En wat had u gedacht van de for mulieren die verzekeringsmaat schappijen binnenkrijgen. Op die formulieren moet de onge lukkige zo kort mogelijk uitleg gen hoe het ongeluk is ontstaan. En dat gaat dan bijvoorbeeld als volgt: "Een onzichtbare auto kyraih uit het niets te voorschijn, raakte myn auto en verdween". Of iemand schrijft: "Ik reed al veertig jaar toen ik achter het stuur in slaap viel en een onge luk kreeg". Veertig jaar achter een op weg, zonder te slapen en dan verbaast zo iemand zich er ook nog over dat hij ergens te genaan knalt. Fusiecoöfdinator Geradts: "Het ruilen 1 gelijk blijven". LEIDEN "De financiële situa ties van de fusiepartners maakt het noodzakelijk dat ze keihard zullen moeten werken", zei fusiecoördi nator L. Geradts, die tevens PvdA- gemeenteraadslid is, vanochtend tijdens een toelichting op de fusie nota. En: "De gemeente moet ons wel in staat stellen die financiële ruimte te scheppen". Geradts ging met deze opmer kingen in op de stelling van de fu siepartners Leidse «Woningstich ting (LWS), Werkmanswoningen en De Eensgezindheid, dat dit trio de eerste jaren na de fusie de voor keur moet krijgen bij de toewijzing van door het ryk gesubsidieerde bouw. De federatie van woning bouwverenigingen heeft hier een zware stem in het kapittel, maar Geradts verwacht desondanks dat in de nabije toekomst de gefuseer de drie toch een streepje voor kun nen krijgen. "Als de andere vijf woningbouw verenigingen zijn gefuseerd ge biedt de eerlijkheid dat de combi natie van drie de woningen toege wezen krijgt. Het is in wezen toe vallig dat de andere, jongere corpo raties minder arm zijn. Dat inzicht is er bij de anderen ook. Ik ga er vanuit dat het lukt, in goede sa menwerking met de andere combi natie. Anders moet de gemeente daaruit de consequenties trekken", zei Geradts, doelend op gemeente lijke invloed op de toewijzing van de gesubsidieerde bouw. In dit verband maakt Geradts ook gewag van het openhouden van de mogelijkheid om met 'de vijf complexen te ruilen, waarbij 'de drie' minder kosten vergende woningen kunnen krijgen. "De vijf verenigingen hebben 'nee' gezegd, maar ik denk dat het reëel is als daar toch over wordt gesproken". Werkmanswoningenvoorzitter H. Akse voegde hieraan toe dat de fu siepartners in 1985 al een goede start maken met de bouw van ruim 300 gesubsidieerde woningen. Het onderbrengen van een deel van de woonruimteverdeling bij dé gefuseerde combinatie hoeft vol gens Geradts geen problemen op te leveren. "Het gaat om de duur dere huurwoningen, waarin leeg stand zich voordoet. Ik vind dat je moet proberen om deze woningen op andere manieren vol te krijgen. Dat is mogelijk door wat meer in vloed bij de corporatie te leggen". Akse: "We kunnen ons die leeg stand niet permitteren". Aan zijn door raadslid De la Mar (PSP) gehekelde dubbelrol als raadslid en fusiecoördinator zei Geradts vanochtend niet zo zwaar te tillen. "In het collegeprogramma en in het partijprogramma staat duidelijk dat de fusie van de wo ningbouwverenigingen er moet komen. Daar heb ik me nu juist de laatste tijd mee bezig gehouden. In de'fusievoorstellen zitten niet zo veel politieke punten. Die twee za ken bijten'elkaar niet". In deze rubriek hebben we al vaker aandacht geschonken aan het in- cassobeleid van het Energiebedrijf Rynland (EBR). Degenen die de zaken rond het energiebedrijf een beetje bijhouden, weten dat een aantal raadsleden van de Partij van de Arbeid, PSP en PPR in april 1984 een voorstel hebben gepre senteerd met de bedoeling het aan tal afsluitingen van gas en licht te rug te dringen. Uitgangspunten van dit voorstel waren: 1. Iedereen moet zijn energie kosten betalen. In laatste in stantie dient de levering van energie bij voortdurende wan betaling te worden stopgezet; 2. Aangezien energie in elke ge- zins- en bedrijfshuishouding een onmisbare voorziening is, dient met alle middelen te worden voorkomen dat er af gesloten wordt. Daarbij dient te worden overwogen dat het aantal afsluitingen de laatste jaren - met het terugvallen van de inkomens en met de economische crisis - sterk is toegenomen. Dit illustreert dat er in een groot aantal ge vallen geen sprake is van no toire onwil om te betalen: het gaat dan om mensen die in het verleden altijd betaalden maar die nu in ernstige finan ciële moeilijkheden zyn geko men. De raadsleden wilden dat het Energiebedrijf Rijnland degenen die schuld bij het EBR hebben, wijst op de mogelijkheid van een betalingsregeling of op de mogelij ke hulp van de Kredietbank of de Sociale ©ienst. Verder zou het af- sluitbeleid aan strakkere banden gelegd moeten worden. Het voorstel van de raadsleden is in mei 1984 besproken in de Alge mene Raad van het Energiebedrijf Rijnland. In die vergadering is een werkgroep ingesteld die de voor stellen nader zou bestuderen en van commentaar voorzien. De zaak komt opnieuw aan de orde in de vergadering van morgenavond. In deze rubriek zullen we de ver schillende voorstellen en de reactie van het EBR bespreken. De beslis singen die woensdagavond wor den genomen gaan u allen rechtstreeks aan. Betalingsregeling Volgens het Energiebedrijf Rijn land wordt de verbruiker die met het bedrijf in contact treedt over de betaling van een energieschuld ge wezen op de mogelijkheid van een betalingsregeling. In 1983 werden door het EBR ca. 2150 betalingsre gelingen getroffen waarvan onge veer 350 via Gemeentelijke Kre dietbank en Sociale Dienst. De be taling moet in het algemeen bin nen zes maanden geregeld zijn, in byzondere gevallen kan het ook over een langere termyn worden uitgesmeerd. Uit informatie van onze cliënten hebben wy de indruk dat het niet in elk geval zo eenvoudig is om een betalingsregeling te treffen, met name niet als het gaat om achter stallige voorschotnota's. Voor ver zoeken in verband met een hoge eindafrekening is er een vaste pro cedure. Betalingsregelingen moe ten schriftelijk worden aange vraagd. In een enkel geval hebben wij gemerkt dat dit een bezwaar is voor de verbruiker: sommigen kunnen zich moeilijk schriftelijk uitdrukken, anderen willen graag van tevoren weten welk betalings- voorstel haalbaar zou kunnen zyn. Uit angst voor afsluiting neemt men noodgedwongen genoegen met een betaling in een beperkt aantal termijnen. Dit betekent ech ter ook een hoog aflosbedrag naast de normale voorschotnota, zodat het gezin vaak met andere betalin gen in de problemen komt. De raadsleden hebben voorge steld om de mogelijkheid te bieden van een betalingsregeling over 10 of in bijzondere gevallen 20 termij nen (net als in Rotterdam). Het Col lege van Beheer acht een verlen ging van de betalingsperiode ech ter niet nodig. Men wijst er daarbij op dat een langere betalingsperio de ook nu al mogelijk wordt ge maakt, wanneer de Sociale Dienst op de noodzaak daarvan wijst. Afsluiting Hoewel het Energiebedrijf rijn land afsluiten per definitie als een uiterste middel ziet, enerzijds op grond van sociale overwegingen en anderzijds op grond van overwe gingen van bedrijfsvoering, is in het geval mogen zijn voor door de verbruiker betwiste vorderingen, Zorgvuldig de raadsleden gaven er de voor keur aan dat deze betwiste vorde ringen ter beslissing voorgelegd zouden worden aan de Geschillen commissie Openbare Nutsbedry- 1983 325 maal tot afsluiting overge gaan. Dit jaar verwacht men dat het aantal afsluitingen niet meer dan 375 zal zijn. Het EBR vindt het voorkomen van afsluiting per defi nitie een verantwoordelijkheid van de verbruiker zelf. De verantwoor delijkheid van het bedrijf bestaat in een tijdige signalering van een niet verantwoord betalingsgedrag. In reactie op ontvangen betalings- herinneringen of rekeningover zichten kan de verbruiker dan zor gen dat hy in contact treedt met het EBR om de gerezen problemen op te lossen. De kosten van de afsluiting be dragen ƒ100,- als de afsluiting wordt gerealiseerd door het weg nemen van de hoofdzekering of het weghalen van de gasmeter en ƒ700,- als buitenshuis moet wor den afgesloten. De Geschillencommissie Open bare Nutsbedrijven heeft meerma len overwogen dat het door het nutsbedrijf in rekening gebrachte tjêdrag van 700,- voor af- en her aansluiting een veelvoud bedraagt van hetgeen verscheidene andere nutsbedrijven in hetzelfde geval in rekening brengen. De Geschillen commissie is van mening dat dit hoge bedrag het bedrijf er in elk geval toe verplicht met extra zorg vuldigheid na te gaan of afsluiting binnenshuis (die slechts 100,- kost) onmogelijk is alvorens tot af sluiting buitenshuis over te gaan. Een inwoner van Leiderdorp die toevallig niet thuis was toen de af- sluitploeg langs kwam, merkte bij thuiskomst dat hy afgesloten was van de gaslevering. De kosten be droegen ƒ700,-. Hij diende een klacht in bij de Geschillencommis sie en stelde dat het bedrijf niet zonder meer had mogen overgaan tot afsluiting buitenshuis maar dat de afsluitploeg, toen zij hem niet thuistrof, een kaartje in de bus had moeten achterlaten met daarop de datum en het tijdstip waarop zij opnieuw zou langskomen. Hij had dan immers kunnen zorgen op dat moment thuis te zijn en dan had diezelfde afsluiting hem slechts 100,- gekost. De Geschillencommissie over woog dat wanneer afsluiting bin nenshuis niet mogelijk is, zoals in dit geval wegens afwezigheid van de verbruiker, niet zonder meer mag worden overgegaan tot afslui ting buiten in de grond omdat deze vorm van afsluiting aanmerkelijk hogere kosten met zich meebrengt. Het werd echter ook niet uitgeslo ten geacht dat er zich bijzondere omstandigheden kunnen voor doen die de afsluiting buitenshuis rechtvaardigen, bv. wanneer het gaat om een verbruiker die in het verleden steeds slecht betaalde of om iemand die weigert de afsluit ploeg binnen te laten. T\issen de regels door gaf de commissie te kennen dat het wenselijk is dat het EBR tot een betere omschrijving komt van de gevallen waarin bui tenshuis afsluiten gerechtvaardigd is. Uitgangspunt moet echter blij ven dat in eerste instantie wordt getracht afsluiting binnenshuis te doen plaatsvinden. Overigens bleek de commissie van mening dat er in dit geval toch wel sprake was van een zekere onevenredig heid tussen de kosten van afslui ting 700,-) en de hoogte van de vordering waarvoor afgesloten werd 416,-). Het voorstel van de raadsleden hield in dat er standaard een derde betalingsherinnering zou worden gestuurd, waarin nogmaals met na druk gewezen wordt op de moge lijkheid van een betalingsregeling en aangekondigd wordt dat, wan neer men niet in contact treedt met het nutsbedrijf, op een bepaalde datum en tijd het bezoek van de af sluitploeg verwacht kan worden. Hierdoor worden de mensen in de gelegenheid gesteld alsnog een regeling te treffen en kunnen ze in elk geval zorgen thuis te zijn als de afsluitploeg komt. Het voorstel omvatte verder dat de afsluitploeg, als niemand thuisgetroffen werd, een kaartje achter zou moeten la ten waarop aangekondigd wordt dat op een later moment in de straat zal worden afgesloten, als er tenminste intussen geen regeling is getroffen. Dit tevergeefse bezoek van de afsluitploeg zou echter wel doorberekend moeten worden aan de verbruiker. Gedacht werd aan 50,- voorrijkosten. Ten slotte stelden de raadsleden voor dat bij vorderingen onder de 200,- in het algemeen niet afgeslo ten zou worden. Dit zou ook niet Instituut Burgerraadslieden Breestraat 92, 2311 CV Leiden telefoon 071-2SI142 Uitstel Het College van Beheer van het Energiebedrijf gaf aan dat de prak tijk leert dat mensen met beta lingsproblemen geneigd zyn hun betalingen uit te stellen tot het al lerlaatste moment. Men achtte de conclusie gerechtvaardigd, dat met het formeel legaliseren van uitstel door een derde en vierde betalings herinnering bij deze betrokken verbruikers het tegenovergestelde wordt bereikt, namelijk dat de vor dering nog langer open blijft staan. Daarbij wordt er 'uiteraard' van uitgegaan dat de slecht betalende groep pas in uiterste instantie zal betalen en ieder excuus zal aangrij- pen om de betaling uit te stellen. Men verwachtte verder met het in rekening brengen van voorrij- kosten problemen te zullen krij gen. De gedachte dat voor vorde ringen onder de 200,- niet afgeslo ten zou moeten worden, achtte men in eerste instantie een aan vaardbare gedachte. Bij voortdu rende weigering moet echter afge sloten kunnen worden. Als deze mogelijkheid uitgesloten zou wor den, betekent dit dat iedere ver bruiker het 'recht' zou krijgen om voortdurend 200,- in de schuld te staan bij het Energiebedrijf, wat bij een omvang van 100.000 verbrui kers een renteverlies van twee mil joen gulden per jaar zou opleveren. Ten aanzien van de betwiste vor deringen stelde men dat daarvoor ook nu niet afgesloten wordt, tenzij de reden waarom men het oneens is met de vordering naar het oor deel van het bedrijf 'evident onre delijk' is of met andere woorden overduidelijk is dat de verbruiker onredelijke argumenten gebruikt. HET COLLEGE VAN BEHEER STELT DE ALGEMENE RAAD VAN HET ENERGIEBEDRIJF DAN OOK VOOR: 1. het huidige incassobeleid - te handhaven 2. de tekst van de betalingsherin nering en de tweede aanmaning (het overzicht van openstaande re keningen) aan te passen. Iedere afsluiting is er naar onze mening één teveel, tenzij het ver bruikers betreft die per se weige ren te betalen voor de door hen ge bruikte elektriciteit en gas. Wij zijn van mening dat aan de beslissing tot afsluiting een uiterst zorgvuldi ge procedure moet voorafgaan. Hierbij kan gedacht worden aan de in Den Haag geldende regeling. Om te voorkomen dat mensen ver stoken raken van elektriciteit en gas vóórdat alle mogelijkheden om tot een oplossing te komen voor hun betalingsproblemen zijn on derzocht, is door het college van burgemeester en wethouders een adviescommissie incassobeleid j het G.E.B. Deze com- It gevormd door drie le den, te weten een medewerker van de Sociale Dienst, een medewerker van de Kredietbank en een mede werker van het Gemeentelijk Ener giebedrijf. Deze commissie heeft tot taak de situatie van de verbrui ker te onderzoeken op onder meer de financiële positie, het beste dingspatroon en de samenstelling van het huishouden. Op basis van dit onderzoek zal de commissie een advies uitbrengen aan de di rectie van het energiebedrijf om alsnog enig uitstel van betaling te verlenen, een betalingsregeling te versoepelen door verlenging van de termijn (normaal maximaal één jaar), mee te werken aan een schuldsanering of over te gaan tot afsluiting. ook i sie in te stellen. Verder zouden er naar onze mening vaste richtlijnen moeten komen voor de afsluiting buitenshuis. Openbaar De Algemene Raad van het EBR zal morgen een beslissing nemen over het voorstel van de raadsle den van PvdA, PSP en PPR, De vergadering waarin dit gebeurt is openbaar. U kunt er naartoe gaan om uw stem te laten horen, eventu eel samen met buren of kennissen die ook problemen met het EBR hebben gehad rond het treffen van een betalingsregeling of afsluiting. De vergadering vindt plaats aan de Langegracht 70 en begint om 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4