Steeds Vrouwen krijgen bij bevordering aan universiteit voorrang tartan Uitvoerige discussie over urinoir Maatschappelijk werk in één stichting, in wijken verdeeld Plannen college van bestuur gewijzigd DINSDAG 27 NOVEMBER 1984 LEIDEN De Ttirtan Shop gaat opruimen! Want op de plaats van de Tartan Shop gaat iets heel anders komen. Voorlopig kunt u echter profiteren van zeer hoge kortingen op de collectie internationale mannenmode. Bij voorbaat excuses voor de stof-overlast tijdens de verbouwing! Dus: De IhrtanShop gaat opruimen! Brëestraat 150, Leiden Urineren (1) Wordt er eigenlyk nog wel in net openbaar geürineerd? "De in druk kan ontstaan dat er eigen lijk geen behoefte is aan openba re urinoirs en toiletten", ant woordt een vorige week versche nen ambtelijk rapport. Maar dat rapport, de zogenaamde openba re toilettennota, gaat er van uit dat die indruk niet zomaar voor juist moet worden gehouden. Natuurlijk, iemand met een volle blaas loopt tegenwoordig gemakkelijk een café of restau rant binnen. Maar, vragen de rap porteurs zich af, moet een stad zijn gasten niet de mogelijkheid tot openbaar toiletbezoek bie den? Hoort dat niet by de servi ce? Met het huidige budget is er echter niets fatsoenlijks te bou wen, te restaureren, laat staan in stand te houden. "Alles bij elkaar krijgen de gelegenheden nu een smerige aanblik", zo laat de nota weten. "De behoefte om zo'n voorziening te gebruiken, neemt daardoor af'. Met een goedgevulde blaas be gaven wy ons gisteren naar de elf voorzieningen die de gemeente momenteel rijk is. Het urinoir bij het Plesmanviaduct dat van wet- Redactie: Wim Brands Bart Jungmann houder Jit Peters en de gemeen teraad moet verdwijnen, mocht niet meedoen. Urineren (2) Witte Singel bij Nöordeinde - "In combinatie met traforuim te", schrijft het rapport en dat geldt voor nog vier openbare uri noirs. Twee 'pisbakken', volledig uitgedroogd. Dit urinoir lijkt dus echt in geen enkele behoefte te voorzien. Niet smerig, wel een tikkeltje obscuur. Zoals de mees te trouwens. Hier hebben wij ook geürineerd en onze urine liep ge smeerd weg. Rijnzichtbrug - Plassen bij het spoor. Op misschien drie me ter afstand passeert de trein Lei- den-Utrecht. Zelfde indeling als aan de Witte Singel; net zo droog ook. Wel een leuk puntdakje en een beetje graffiti. 'Sox' staat op de muur en deze artiest heeft zijn sporen ook op andere urinoir- muren nagelaten. Tweede Binnenvestgracht - Wie hier gaat plassen, doet dat min of meer onder toezicht van de gemeentelijke directie groen. De plantsoenmannen hebben naast het urinoir een gebouwtje in gebruik. Het eerste echt smeri ge urinoir. Het stinkt en er ligt een dubieuze plas water voor de ingang. Gauw weer weg. Op de muur staat 'Homo-bak'. Maresingel, bij Haarlemmer weg - Staat er een beetje een zaam en verlaten bij. Lijkt dan ook nauwelijks gebruikt te wor den. Ziet er, misschien daarom, nog solide uit. Herenpoortsbrug - Nooit van gehoord. Dank zij de plattegrond toch gevonden, blijkt aan de Ou- Twee van de elf openbare toilet ten die Leiden nu nog rijk is. Links de enige zogenaamde 'krul' die de stad bezit. Een eenper soons mannengelegenheid te vin den aan de Herengracht vlakbij het arbeidsbureau. Rechts het urinoir bij de Havenbrug, niet zo eenvoudig te vinden. Is het overi gens toeval dat negen van de elj gelegenheden aan het water lip pen? (foto's Holvast! de Herengracht. 'I was here', heeft Marcel op de muur ge schreven. We too. Eveneens een eenzaam urinoir. Bovendien nogal vervallen. Grote Havenbrug - Dat is even zoeken. Komende uit de stad moeten we aan de rechter kant van de brug zijn, een trapje af en we staan voor de inmiddels dubbele 'pisbak'. Een vage lucht van urine, misschien dat de men sen die aan de brug werken hier zo nu en dan lozen. Ze staan dan trouwens wel behoorlijk in het zicht van de huizen aan de Ha venkade. Kaasmarkt - 'Buitèn 'gebruik', zegt het rapport. Officieel mis schien, officieus niet. Een plasje plas getuigt daarvan. De afvoer lijkt in elk geval wel buiten ge bruik. Ook niet zo smakelijk dus. Herengracht, bij Oosterkerk straat - Ha, een 'krul'. We vroe gen ons al af wat dat was. Stelt u zich voor: een blik op pootjes, daarin is verticaal het mes inge zet en het ene uiteinde is naar buiten getrokken. Ziedaar een krul. Slechts één plasgelegen- heid, maar wel keurig. Nummer één op onze urinoir-lijst. Het is te vinden bij het arbeidsbureau. Waarschijnlijk voor nerveuze sollicitanten die hun zenuwen niet binnen willen tonen. Geregracht - Ook weer even zoeken, maar we krijgen er lang zamerhand een neus voor. Hoe wel: ook dit urinoir is weer totaal uitgedroogd. Het bekende type. Jan van Houtkade - Haar is Sox weer. Het bekende trafo-toi let, alleen: de overkant is aan het zicht onttrokken door een schotje met daarop scherpe pun ten. Vrees voor binnendringers? Vismarkt - De laatste. In de nota omschreven als 'onder grondse toiletgroep'. Zeker be doeld voor oud-verzetsmensen. Maar wel buiten gebruik, een ho- reca-ondernemer gaat er zich in combinatie met een terras over ontfermen. Hetgeen dus bete kent dat de vrouwen momenteel nergens een openbaar toilet kun nen vinden. Zouden ze daar mee zitten? Meerderheid raad: bank moet verkoop Krugerraad stoppen LEIDEN - Een meerderheid van de Leidse gemeenteraad wil dat B en W bij de Leidse NMB gaan pleiten voor stopzetting van de verkoop van de Krugerrand. PvdA, CDA, PSP/PPR en D'66 verzoeken het coUege in een motie dit standpunt over te brengen aan de bank. In de volgende vergadering van de gemeenteraad komt een voorstel aan de orde om een rekening te openen bij de NMB. Deze gelegenheid hebben de partijen aangegrepen om een motie in te dienen, die gister avond wegens tijdgebrek nog niet in stemming werd gebracht. In de motie staat dat de verkoop van de Krugerrand het Zuidafrikaanse apart heidsregime rechtstreeks ondersteunt. De partijen vinden dat onaan vaardbaar en vragen B en W dit standpunt over te brengen aan de NMB. LEIDEN - Vrouwen krijgen straks in het benoemingenbeleid van de universiteit voor rang. De universiteitsraad stelde gisteravond vast dat in de benoemingscommissies voor universitair hoofddocent (uhd) tenminste één vrouw zitting moet hebben. Verder dat hetzelfde aantal vrouwen dat nu wetenschappelijk hoofdmedewerker is, straks terug te vinden moet zyn op een uhd-plaats. En ook stonden alle raadsleden unaniem achter het voorstel dat wanneer er sprake is van gelijke kwaliteiten bij een uhd-benoeming, de voorkeur moet worden gegeven aan een vrouw. Voorstel in eindrapport stuurgroep: Alle wetenschappelijke rangen in de universiteit verdwijnen. Alleen de hoogleraar blijft bestaan. Begin volgend jaar worden binnen alle fa culteiten benoemingscommissies in het leven geroepen, die moeten gaan bekijken welke mensen in aanmerking komen voor de functie Universitair Hoofddocent en wel ke voor de functie Universitair Do cent. Geen gemakkelijke klus, want nu al staat vast dat er twee maal zoveel hoofdmedewerkers zijn dan het aantal uhd-plaatsen. De raad vergaderde gisteravond voornamelijk over de procedure. Het collegelid F. van der Meer had er tijdens de vergadering op aangedrongen dat raadslid Bi- schoff van de Progressieve Partij (PP) deze 'vrouwvriendelijke' wij zigingsvoorstellen (amendemen- Arrestatie van drugshandelaar LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond omstreeks half acht drie mannen aangehouden die er van worden verdacht in drugs te handelen. Twee van hen werden na verhoor weer vrijgelaten; de derde, een 33-jarige Leidenaar, moest op het bureau blijven. Het drietal werd gearresteerd na een inval in een woning aan de Willem de Zwij gerlaan. Gevonden werden cocai- ne-poeders en een paar grammen heroine en hash. Een deel van de drugs was door het drietal naar buiten gegooid. ten) op het plan van het college van bestuur zou veranderen in moties. Na een schorsing besloot de raad dit keer niet voor het harmoniemo del te kiezen. Een motie kan het college van bestuur namelijk naast zich neerleggen, terwijl een amen dement moet worden uitgevoerd. Tenminste als het college van be stuur niet het voornemen heeft om de genomen besluiten ter vernieti ging voor te leggen aan de Kroon. In zo'n geval komt echter het gehe le plan, waarschijnlijk herzien, voor stemming terug in de raad. Nader beraad Een teleurgestelde Van der Meer verklaarde gisteravond na afloop dat het college van bestuur zich "gaat beraden en de besluiten op uitvoerbaarheid zal toetsen". Want niet alleen de 'vrouwen' hadden roet in het eten gegooid, maar ook het wijzigingsvoorstel dat de be noemingscommissies naast een LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond een 25-jarige Leide naar aangehouden die twee botsin gen had veroorzaakt, onder in vloed reed en een ontzegging van de rijbevoegdheid had. Omstreeks half acht reed de Leidenaar tegen een pomp op de Hoge Rijndijk; even later knalde hij in de Marnix- straattegen een andere auto. Om dat zijn kenteken was doorgege ven, kon de dronken automobilist ongeveer twintig minuten later door de politie worden aangehou den in zijn woning aan de Arends- ADVERTENTIE vrouw ook uit een student moet bestaan, druiste in tegen de plan nen. Evenals het voorstel dat de fa culteitsraad de benoemingscom missies instelt en niet het facul teitsbestuur. Kortom, zaken die niet passen in het beleid dat het college van bestuur voor ogen staat. Al eerder dit jaar had Van der Meer laten weten, ondanks een motie van de universiteitsraad, dat de faculteitsraden buiten de be noemingen moesten worden ge houden. Deze motie legde hij naast zich neer. Als verklaring daarvoor gaf hij: "Anders wordt het veel te persoonlijk". Overigens oogstte het hele plan van het college van bestuur, waar in precies staat beschreven hoe en hoeveel uhd'en per faculteit mo gen worden benoemd, weinig be wondering. Bij de stemming waren naast de twaalf voorstemmers en zeven tegenstemmers, maar liefst negen onthoudingen. De voorzitter van de universitai re commissie voor onderwijs en wetenschapsbeoefening, mr. A.M. van Lieshout, liet zijn twijfels over het plan misschien wel het beste merken. Hij toonde zich bezorgd over het feit dat er bij het uhd- schap te weinig wordt gelet op het belang van goed onderwijs. Ook vroeg hij zich af of niet moet wor den overwogen dat de meespreekt bij de opstelling de criteria voor het aanstellen uhd'en. Diefstal van kappersstoelen LEIDEN - Bij een kapsalon aan de Stationsweg werden gister avond drie stoelen gestolen. Dp kapper was bezig met het schoon maken van zijn kapsalon en had daarom de drie stoelen (waarde: 15.000 gulden) even buiten neerge zet. Een automobilist nam ze ver volgens mee. De politie hield hem aan op de Marislaan. Naar eigen zeggen had hij geen kwade bedoe lingen gehad. Hij verkeerde in de veronderstelling dat het om stoe len voor de kraakwagen ging. LEIDEN - De Stichting Maat schappelijk Werk Leiden (MwL) is bijna een feit, nu de Stuurgroep Maatschappelijk Werk haar eind rapport aan burgemeester en wet houders heeft aangeboden. Na de besluitvorming door de gemeente raad en het bestuur van de Stich ting, kan de samenwerking tussen de afdeling Maatschappelijk Werk van de sociale dienst en de Stich ting Bureau voor Maatschappelijk werk ingaan. Woensdagavond wordt het eindrapport van de stuurgroep, die begin dit jaar door het college van B en W was inge steld, in de raadscommissie voor maatschappelijk werk besproken. Uitgangspunt van de MwL is het streven wijkgericht te gaan werken. Anders dan nu het geval is, zal het maatschappelijk werk worden verdeeld over stadsdelen. In eerste instantie zal het om een grove opdeling gaan in Leiden- noord, -midden en -zuid. Maar de bedoeling is dat na verloop van tijd daadwerkelijk wijkgericht zal wor den gewerkt. De verdeling in sec toren sluit aan bij de indeling die gezinsverzorging, Interkruis en het Gecoördineerd Bejaardenwerk gaan toepassen om tot een betere afstemming van de dienstverle ning te komen. Het is de bedoeling dat het MwL met deze instellingen samenwerkt. Ook zal het verdelen van de stad heid bieden beter ingespeeld te r ken op de typische problematiek van wijken in de sectoren. Het MwL zal voorlopig bestaan uit twee groepen medewerkers, ambtenaren en welzijnswerkers. Dat betekent twee soorten rechts positie. De medewerkers van de Stichting hebben daarover hun werkgever, het bestuur, al te ken nen gegeven moeite te hebben met de salarisverchillen tussen twee groepen die in de praktijk hetzelf de werk verrichten. Het bestuur van de Stiching beraadt zich over nadere actie om deze ongelijkheid recht te trekken. LEIDEN - In een groot deel van Tuinstadwijk zal volgend jaar hel huisvuil gescheiden worden opge haald. De gemeenteraad beslool gisteravond unaniem tot de proel Recycling Afval Leiden (REAL). Het is de bedoeling dat het huis vuil door de bewoners in drie delen wordt gescheiden. De mensen krij gen grote plastic zakken voor glas-, papier- en metaalafval en emmers voor groente- en fruitafval dat in een minicontainer moet worden gegooid. Het restant wordt opge haald in de normale huisvuilzak- ken. De proef levert vijf arbeidsplaat sen op, waarvan er vier deeltijdba nen zijn. De vijf mensen moeten het vuil inzamelen en verwerken, zodat bijvoorbeeld het groente- en fruitafval als veevoeder kan wor den gebruikt. Voor dat produkt zijn inmiddels al afnemers gevon den, evenals voor de metalen, het papier en het glas. De verwerking Proef met gescheiden ophalen afval Tuinstadwijk van het afval zal plaatshebben in een speciaal gehuurde bedrijfshal, die overigens nog niet gevonden is. De hal moet namelijk groot genoeg zijn om er met een vrachtwagen in te kunnen en dat levert in veel ge vallen problemen op. De gemeenteraad ging dan wel akkoord met de proef, maar had grote twijfels over het slagen er van. Vooral de vraag of mensen willen meewerken aan het schei den van het huisvuil werd betwij feld. Wethouder Fase (WD) had ook die twijfels, maar volgens haar is juist de proef nodig om te kijken of de mensen medewerking willen verlenen. Het doel van de proef is daarnaast allerlei gegevens te ver zamelen over deze manier van in zamelen van het huisvuil. Pas na een jaar wordt besloten of de proef wordt doorgezet en of de reini gingsdienst ook in andere delen van Leiden op deze manier gaat werken. Geen schillenboer Een wens van CDA en PvdA om de schillenboer in ere te herstellen, werd niet door Fase gehonoreerd. Zij betoogde dat het gebied te klein was om een schillenboer te laten functioneren: "Ik denk dat ik niemand zo gek krijg om een keer per week bij duizend huizen schil len te gaan ophalen. En een ge meentelijke schillenboer is te duur". Raad besluit tot sloop plasgelegenlieid Plesmanviaduct LEIDEN - Het urinoir ter hoogte van het Plesmanviaduct wordt ge sloopt om zo de veiligheid van de vrouwen ter plaatse te verhogen. Een verdeelde gemeenteraad ging gisteravond met het voorstel tot sloop van de PvdA-wethouders in het college akkoord. De sloop ge beurt op verzoek van de actiegroep 'Vrouwen tegen seksueel geweld'. Het urinoir leidde gisteravond tot uitvoerige discussies in de raad. Uiteindelijk bleken de meningen over het voorstel ernstig verdeeld. De tegenstanders van de sloop (PSP/PPR, D'66, een groot deel van de WD en het PvdA-raadslid Snelders) verweten het college een schijnveiligheid te bieden. De tegenstand tegen het plan dat alleen door de PvdA-wethouders in het college werd gesteund, was fel. Het WD-raadslid De Vries: "Dit voorstel beantwoordt niet aan het doel. Dus is het een bestuurlijk slecht voorstel. De suggestie wordt gewekt dat het de veiligheid ver groot, maar dat is niet het geval". En Van Lint (PSP/PPR): "Wij stemmen tegen dit voorstel omdat wij niemand voor de gek willen houden". Symbool Hoekema (D'66) sprak van een 'symbool' dat wordt gesloopt. Hij pleitte, evenals alle andere tegen standers, voor meer ingrijpende maatregelen. Van Lint viel hem bij: "Wij menen dat sloop alleen te overwegen is als er een set van maatregelen wordt genomen". Er wordt dan met name gedacht aan het openbreken van de wand die het fietspad van de rijbaan voor au to's scheidt. Bovendien zou het fietspad moeten worden ver plaatst, de bosjes gesnoeid en de huisjes van het EBR verwijderd. Wethouders Peters (PvdA) be streed dat niet. Hij betoogde dat de sloop van het urinoir een eerste aanzet was van een verbetering van de veiligheid bij het Plesman viaduct. "Als dit het enige zou zijn, dan is dat een hele slechte zaak", hield hij de raad voor. "Het slopen van het urinoir biedt natuurlijk geen veiligheid, maar het verhoogt de veiligheid wel". Hij werd ondersteund door zijn eigen fractie en het CDA. Voor de christen-democraten was de veilig heid voor vrouwen het doorslagge vende argument, evenals voor het merendeel van de PvdA-raadsle- den. Het argument dat het urinoir een ontmoetingsplaats voor homo seksuelen is en daarom moet wor den gehandhaafd, werd door PvdA-fractieleider Van der Molen afgewezen. Zij zei dat homofilie zo een randverschijnsel zou blijven, omdat homoseksuelen elkaar hei melijk moeten ontmoeten. Terwijl het een maatschappelijk aanvaard verschijnsel is, aldus Van der Mo len. Zij vroeg zich verder af hoe de WD handhaving van het urinoir kon bepleiten en zo homofilie als randverschijnsel in stand hield. Liberaal WD-fractieleider Kuijers viel daarop fel uit naar Van der Molen. "Wij luisteren naar de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit (LWH). Dat is een goed liberaal be ginsel", zei Kuijers verwijzend naar de brief van de LWH, waarin handhaving van het urinoir als be langrijk werd omschreven. Ook haar eigen fractiegenote Snelders viel Van der Molen af. Bij de stemming bleek er uitein delijk toch een ruime meerderheid voor sloop. 25 raadsleden (PvdA, CDA, de WD-raadsleden Zonne- vylle en Bakker en het SP-raadslid Vergeer) stemde voor, elf wezen het voorstel af.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3