Snelle rijders en 'langparkeerders' uit Schoolstraat Budgetvoorlichting als hulp in de huishouding Wassen en winkelen voor Afrika Voorschotens tweede sporthal geschetst DINSDAG 27 NOVEMBER 1984 Oegstgeest krijgt spreekuur voor geldproblemen OEGSTGEEST - "Van onze dienst Sociale Zaken, de wo ningbouwvereniging en het energiebedrijf Rijnland kwa men geluiden binnen over mensen die met betalingspro blemen zitten. In het begin ga ven we die groep mensen zelf raad, maar wij hebben daar de tijd en het personeel niet voor. De HVP heeft mensen die spe ciaal zijn opgeleid in de huis houdkunde, die kunnen veel meer doen". Wethouder T.L. Blom-de Koek van Leeuwen van Oegstgeest is blij dat ook Oegstgeest heeft besloten om van de diensten van de Huishoude lijke- en Consumentenvoorlichting ten Plattelande (HVP) gebruik te gaan maken. Het is ook broodno dig. De geldproblemen van Oegst- geestenaren zijn niet minder dan die van Noordwijkerhouters of Sassenheimers. In deze gemeenten draait de budgetvoorlichting al op volle toe ren. De resultaten zijn tot dusverre positief. Budgetvoorlichtster Jan- Wethouder Blom: "Noodgevallen Jaarversiag gepresenteerd" Hieruit zijn er ook in Oegstgeest - blijkt dat het aantal mensen met (foto wim Dijkman) huurachterstand toeneemt in Sassenheim en Noordwijkerhout. Het grootste gedeelte van de mensen die bij haar aankloppen om voorlichting te krijgen, heeft fi nanciële problemen in de vorm van schulden. Het leeuwedeel hier van zijn huurschulden. Ook schul den bij het energiebedrijf Rijnland nemen een belangrijke plaats in. Daarnaast zijn de schulden in het huidige werkgebied van Jannie Hekkert verdeeld over postorder bedrijven, bank/giro, medische specialisten, leveranciers en de ge meente, zo blijkt uit het jaarver slag. Crisis De gemeente Oegstgeest besloot ook iets te willen doen aan de pro blemen die zij signaleerde. "We vroegen ons af waar we de mensen het beste kunnen helpen. Het scheppen van werk zou het beste zijn, maar daaraan kunnen we te weinig doen. Door een budget voorlichtster aan te trekkken vang je de gevolgen van de werkloos heid op", zegt wethouder Blom. Het hoge woord is gevallen. Werkloosheid. Dit verschijnsel is onverbrekelijk verbonden met de HVP. De oprichtingsdatum viel in het crisisjaar 1935. In deze tijd raakten veel huishoudens op het •platteland in moeilijkheden. De oprichting van de HVP had als doel die huishoudens hulp te bie den zodat ze zich beter zouden kunnen handhaven. Bijna vijftig jaar na de oprichting is het weer hard nodig om gezin nen bij te staan en zo te helpen de problemen op te lossen. Wethou der Blom:"De mensen zijn minder gaan verdienen, daar zijn ze niet zo snel aan gewend. Vaak zie je dat mensen werkloos worden, daar door veel minder geld te verteren krijgen, maar wel de lasten houden die ze hadden toen ze nog werk hadden. De mensen hebben niet geleerd dat er ineens minder geld kwam". "Noodgevallen zijn er ook in Oegstgeest", verklaart WD-wet- houder Blom de komst van een deskundige om de huishoudporte monnee beter te kunnen beheren, "huurachterstanden en andere schulden lopen in sommige geval len erg hoog op. De budgetvoor lichtster kan bemidelen in de afbe taling van schulden en eventueel kwijtschelding bepleiten". De Oegstgeester wethouder er kent dat de financiële 'ellende' op andere fronten doorwerkt in het gezin. "Als je niet uitkomt, geeft dat spanningen", zegt ze. Deze 'stress' zou voor een groot deel kunnen verminderen een overzicht ontstaat van de fi nanciële toestand binnen een huis houden. De hulp van de budgetvoorlicht ster is gratis. Via folders zal de ge meente mensen attenderen op het bestaan van het spreekuur op don derdagmorgen. Ook zal de ge meentelijke dienst Sociale Zaken mensen verwijzen naar Jannie Hekkkert. Iemand die hulp wil bij hét 'run nen' van zijn financiële huishou ding moet zelf de eerste stap zet ten. Een telefoontje naar 'Het Drie luik' om een afspraak te maken is genoeg. Daarna komt een gesprek waarin de voorlichtster en de cliënt elkaar beter leren kennen en waar in de verwachtingen van beide op elkaar worden afgestemd. Hoewel er niet slechts gevallen met schulden bij de voorlichtster komen, gaan de meeste vragen hierover. Andere vragen 'die de voorlichtster te verwerken krijgt, gaan over de aanschaf van dure ge bruiksgoederen. Ook over het fi nanciële beleid van een gezin ko men vragen. Doe ik het wel goed is de strekking hiervan. Iemand die met problemen zit die zijn veroorzaakt door schulden, voert in eerste instantie een ge sprek waarin de schulden op een rijtje worden gezet. De voorlicht ster kan in veel gevallen een adem pauze inlassen terwijl aan de oplos sing van de geldproblemen wordt gewerkt. De deurwaarder blijft dan een tijdje weg en ook andere vor deringen worden even vastgehou den- Een dreigende afsluiting van gas of telefoon kan vaak na tusen- komst van een budgetvoorlichtster worden afgewend. Brieven aan schuldeisers met de medededeling "dat er aan wordt gewerkt" kun nen vaak al de druk van de ketel De ervaringen in Noordwijker hout en Sassenheim onderstrepen de grote vraag om hulp. Op dit mo ment is daar al een wachtlijst van zes weken. In het algemeen heeft de budgetvoorlichtster in genoem de gemeenten een goede regeling kunnen treffen. Een zeer laag per centage was "onverbeterlijk", vol gens Jannie Hekkert. De gemeente Oegtsgeest gaat voorlopig voor een jaar in zee met de HVP. Daarna wordt bekeken in hoeverre het nodig is om verder te gaan met de budgetvoorlichtster. De vier uur die Jannie Hekkert op donderdagmorgen (op 6 december voor het eerst) in het Drieluikk zit, kost de gemeente op jaarbasis 7500 gulden. Bovendien moet de ge meente de telefoonkosten betalen. Agenda DINSDAG Leiden De posthof - Rijnsburgerweg, bijeen komst Leidsche Ver. van Postzegelver zamelaars, 20 uur. Bevrijdingskerk - schrijfavond Amnes ty International, 19.30 uur. Vredeskerk - schrijfavond Amnesty In ternational, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Tales of Ordinary Madness', van Marco Ferreri, 20 en 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur, aanslui tend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook van 20-21 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - raadscommissie verga dering beroep- en bezwaarschriften, 20 Wassenaar Gemeentehuis - raadscomir zijn. 19.30 u wei- Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat, avond CDJA over reageerbuisbaby/DNA, 20 Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, stripcafé, 21.15-1 uur. Warmond Gemeentehuis - Herenweg, raadscom missie ruimtelijke ordening over begro ting, 20 uur. Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg 7, avond over Vereniging Openbaar Onderwijs, 20 uur. WOENSDAG Leiden Zwembad De ^ijl - Paramariböstraat, zwemwedstrijden voor leerlingen van de basisschool, 12.30 uur. VOORSCHOTEN - Langparkeren en snel rijden is er straks niet meer bij in de Voorscho- tense Schoolstraat. Het Treubplein wordt geheel nieuw ingericht. De smalle Treubstraat krijgt een soort trottoir met houten paaltjes. En op de Sir Winston Churchillweg wordt eenrichtingsverkeer ingesteld, tussen de Raadhuislaan en Sir Winston Churchillplein. Dit zijn de belangrijkse aanbeve lingen uit de B en W-nota betref fende het functioneren van de Schoolstraat als winkelstraat. Een ietwat misleidende titel omdat in het stuk de hele situatie in het cen trum onder de loep wordt geno men. Toch is veel aandacht be steed aan de Schoolstraat. B en W vinden namelijk dat de verkeerssi tuatie verre van ideaal is in dé win kelstraat van het dorp. De winkeldruk is er te groot, er is te weinig ruimte voor de (winke lende) voetganger en er zijn niet voldoende veilige situaties voor voetgangers en fietsers. De voet gangers en fietsers voelen zich niet "thuis" in straat. Extra fietsenstal lingen zouden dit gevoel moeten veranderen, evenals leuk geplaat ste terrassen en bloembakken. De Schoolstraat kent echter meer problemen. Zo ontbreken speciale laad- en losplaatsen, is het uitstallen van waren bijna niet mo gelijk en is het langparkeren "niet geheel beperkt". De laatste drie problemen willen B en W oplossen door laad- en losplaatsen te schep pen, de mogelij Wieden tot uitstal len te vergroten en een kortpar- keerregeling in te stellen. Een half uur staan met de auto is het maxi- Erasmusstraat De andere, meer verkeerskundi ge problemen in de Schoolstraat gaan B en W te lijf met drie varian ten. Bij variant een, de favoriet van B en W, wordt het doorgaand ver keer geweerd uit het gedeelte van de straat tussen het Treubplein en de Erasmusstraat. De automobilis ten die vanuit het Deltaplein de Schoolstraat inrijden, moeten dus massaal de Erasmusstraat inslaan. In variant twee stellen B en W voor om het plein tussen de Treub straat en de Schoolstraat af te slui ten voor gemotoriseerd verkeer. Dit betekent dat de Erasmusstraat als afvoerbuis gaat fungeren. Bij deze straat komt dan namelijk het verkeer bij elkaar dat afkomstig is uit zowel het noordelijke gedeelte als het zuidelijke gedeelte van de Schoolstraat. De Erasmusstraat moet in deze variant eenrichtings verkeer worden. Varant drie tenslotte is de inge wikkeldheid zelve. De situatie in het stuk Schoolstraat tussen het Deltaplein en de Erasmusstraat blijft het zelfde, maar bij het plein tje tussen de Schoolstraat en Treubstraat wordt de situatie pre cies omgedraaid. Het verkeer kan hieruit zowel naar links (richting Erasmusstyraat) als naar rechts (richting gemeenteflat). Dit bete kent dat net als in variant twee in de Erasmusstraat het verkeer bij elkaar komt. In dit kleine straatje moet dus ook in deze variant een richtingsverkeer worden ingesteld. B en W hebben bij deze variant nog twee subvarianten bedacht. Zo zou het mogelijk moeten zijn twee richtingsverkeer in te stellen in het noordelijke gedeelte van de Schoolstraat, bij de gemeenteflat. De tweede subvariant staat dicht bij de huidige situatie: het verkeer in het gedeelte van de Schoolstraat bij de gemeenteflat moet, net als nu, in zuidelijke richting rijden. Bij het pleintje tussen de Treubstraat en Schoolstraat kan het verkeer in deze subvariant gewoon doorrij den, totaan de Erasmusstraat. Echt veel kans lijkt deze variant met subvarianten niet te maken. B en W voorzien het stel van veel min netjes. Treubplein Opvallend is dat op de tekenin gen bij de verschillende mogelijk heden er stevast vanuit wordt ge gaan dat dat de rijrichting in de Treubstraat wordt omgedraaid en het mogelijk wordt om vanuit de Schoolstraat deze straat in te rij den. Officieel is dit nog niet. De ge meenteraad zich er donderdag nog over uitspreken. Ook enkele maatregelen aan de oostzijde van het centrum lopen echter helemaal vooruit op een 'po sitieve' beslissing. Zo wordt voor gesteld eenrichtingsverkeer in te stellen op het Treubplein, zodanig dat alleen automobilisten die van uit de Sir Winston Churchillweg naar de Schoolstraat rijden, er ge bruik van kunnen maken. Overi gens wordt de rijstrook op dit plein flink verlegd in de richting van de Treubstraat. De rijstrook komt in deze opzet vrij te liggen van de par keerplaats. Dat is veel veiliger, al dus B en W. Ook voor de fietsers bieden de plannen van B en W perspectieven. De kans bestaat dat fietsers straks in beide richtingen door de School straat mogen rijden. De Willibror- dusstraat komt eveneens in aan merking voor een dergelijk twee richtingsverkeer. Voetgangers hoeven niet bevreesd te zijn, want zij hebben in het smalle straatje nog een stoep tot hun beschikking, zij het een smalle. In de Treubstraat worden de lo pers zelfs extra beschermd. Aan de oostelijke kant van de straat willen B en W houten paaltjes zetten, om automobilisten duidelijk te maken dat de rijbaan niet oneindeig is. La ter, bij een reconstructie van de straat, kunnen maatregelen wor den getroffen als het aanleggen heus trottoir. VOORSCHOTEN - Zo moet Voorschotens tweede sporthal er uit gaan zien. Aangebouwd tegen de huidi ge hal, voorzien van een vloeroppervlak van 42 bij 22 meter en vier extra kleedkamers. Tribunes krijgt de tweede hal niet. Naast de hal, tegen de bestaande kantines aan, zijn drie (vergader)ruimtes voor verenigingen ingetekend door architectenbureau Treffers en Polgar. Dit bu reau heeft de tekening gemaakt in opdracht van de overkoepelende organisatie voor de zes binnensport- verenigingen, de stichting binnensport Voorschoten. Deze stichting heeft uitgerekend dat de exploitatie dekkend te krijgen is wanneer de gemeente drie ton beschikbaar stelt en garant staat voor een lening van negen ton. De gemeente moet zich echter nog over het plan buigen. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon: 071-144941 Hoofdkantoor; Witte Singel 1, 2311BG LEIDEN Een Sleuteltje opgeven: Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Indien verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Jaarabonnement 240,50 Per post f 330,- Kwartaalabonnement 63,10 Per post 85.50 Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Losse nummers 1 .- Directie: G Koopman Adj dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs.J.W E Metselaar Adj. Hoofdredacteur: R. D. Paauw Alg redactiechef. Commentaren: W F J Wirtz en A A van Brussel M. Hoenson-de Graaff (regio Leiden) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie 'regio Leiden .tel. 071-144941 toestel 219/243 Aangesloten bij de Persdienst met eigen correspondenten o a, in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen waren één voor Afrika, de kinderen van de Zoeterwoudse Sjaloom school. Hier maken ze een auto schoon voor een flinke duit. (foto Holvast ZOETERWOUDE/LEIDEN 'Heel' Nederland zette zich giste ren in voor Afrika, dus Zoeterwou- de kon niet achterblijven. Vooral de leerlingen van de lagere Sja- loomschool aan de Veldzichtstraat waren actief. Na schooltijd gingen ze langs de deuren met een variant op het uit de padvinderij stammen de 'heitje voor een karweitje'. Verschillende klussen, zoals au to's wassen, boodschappen halen, ramen lappen en dergelijke, ver richtten de kinderen tegen beta ling. Het initiatief voor de actie is afkomstig van de kinderen. Van daag en morgen gaan de kinderen weer de straat op. In de gemeente Leiden werd in het kader van de inzamelingsactie in elk geval ruim 18.500 gulden binnengehaald. Net als in andere gemeentehuizen waren in Leiden ambténaren aanwezig om telefoni sche stortingen te noteren. Ook de universiteitsraad besloot gisteravond 10.000 gulden uit te trekken voor de actie Eén voor Afrika. Dieven via schuifpui naar sieraden ZOETERWOUDE - Het open breken van de glazen schuifpui van een woning aan de Zoeter woudse Antoniusstraat was dit weekeinde voor dieven vol doende om sieraden ter waarde van twintigduizend gulden te bemachtigen. Gewond na 'dorpsbotsing' ZOETERWOUDE - Op de Pro- duktieweg in Zoeterwoude zijn twee dorpsgenoten met elkaar in botsing gekomen. De 20-jarige Zoeterwoudenaar J.v.d.S. reed op zijn brommer toen de 25-jarige J.v.L. hem schepte. De bromfietser raakte bij de actie licht gewond. Het ongeval had plaats rond half drie gistermiddag. VOORSCHOTEN - Geboren: 31okt84 Roderick Ph. z.v. T.J.H. van 't Hoff- Evers, Paganinidreef 56,; 7nov84 Marie ke G. d.v. M.L. van Leeuwen-de Jong, Jan van Goyenplantsoen 35; 10nov84 Jacobus M.C. z.v. M.C. Schouten-Dek ker, Havikserf 3. Ondertrouwd: 13nov84 C.H.J.G. Waaijer met E.T.M. Karper; 13nov84 J.H. Douwes met A.M.J. Meijs; 13nov84 C. Hulsbos met M.A. Kraaij. Overleden: 12nov84 C. Langerak e.v. Weeber, oud 80 jaar. AANRIJDING - Een dertienjarige jongen uit Koudekerk is gistermid dag gewond geraakt bij een aanrij ding op de Gnephoek. Hfj is met hoofdletsel overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis. De jongen, rij dend in de richting Koudekerk, werd door een auto aangereden toen hfj ter hoogte van 's Mole- naarsweg plotseling de weg over stak. Leiderdorp geeft 'geen gehoor' LEIDERDORP - Het gemeentehuis in Leiderdorp is morgen telefonisch niet bereikbaar. Omdat de PTT de hele dag bezig is met werk aan het telefoonkabelnet geeft de gemeente morgen geen gehoor. Het werk op het gemeentehuis gaat gewoon door, zodat dringende zaken morgen kun nen worden geregeld. Daarvoor moet wel even de reis naar de Winkelhof worden gemaakt. Goud en geldstukken gestolen VOORSCHOTEN - Bij een inbraak in een woning aan de Voorschotense Leidseweg zfjn zondag geldstukken en gouden sieraden gestolen met een waarde van naar schatting 7.000 gulden. De spullen bevonden zich in een slaapkamer. De dieven waren de wo ning binnengekomen door een achterdeur open te wrikken. Vernielende inbrekers slaan slag OEGSTGEEST - Bij een inbraak in het dagverblijf voor geestelijk ge handicapten 'de Schakel' aan de Prins Hendriklaan hebben onbekenden vannacht via het dak geluidsapparatuur ontvreemd. De omvang van de schade is niet bekend. Pijn in buik en been na val OEGSTGEEST - Met pijn in de buik en aan het been is de 19-jarige S.B., woonachtig in Leiden, gistermorgen afgevoerd naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Door onbekende oorzaak viel zij ter hoogte van de Florisstraat van haar bromfiets op het fietspad langs de Rijnzichtweg.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2