De Spaanse zonaanbidders onder ons gelo ven 't misschien niet, maar in de provincie Valencia heeft iedere sinaasappelplantage een ander klimaat. De Valencianen spreken van mini-klimaatjes. De ene plantage ligt bijvoorbeeld op een helling. Daar staat de zon eerder loodrecht boven dan boven een plantage op vlak terrein. Een andere plantage ligt meer op 't zuiden. En krijgt net even meer zon dan de buurman op 't zuidwesten. Een plantage die hoger op de berg ligt, vangt meer wind dan de plantage eronder. Zulke verschillen kunnen van grote invloed zijn op de kwaliteit van een sinaasappel. Want een sinaasappel (en ook dat geloof je als Nederlander bijna niet) is een uiterst kwetsbare vrucht. Om die verschillen scherp in de gaten te houden, rijdt er in Valencia een man rond met een buitenthermometer op z'n auto. Geen afwijking ontgaat hem. Hij is dan ook één van de beste sinaas appelkenners van heel Spanje. Zijn naam is Enrique Martinavarro (staat op die lege Chico-kistjes bij ons in de winkel). Enrique is onze partner. Al 24 jaar. Want toen wij, van Albert Heijn, voor het eerst dat verhaal van die thermometer hoorden, hebben we (nuchtere Zaan- kanters als we zijn) meteen gezegd: met die man moeten we in zee. Niks geen tussenhandel. Want dan gaatje si naasappel van hand tot hand. En weetje nooit uit welk mini-klimaat hij precies komt. Daarom gingen we het afgelopen voorjaar voorde 24ste keersamen met Enrique de plantages in om de bloesem te keuren. Zijn de blaadjes groot genoeg? Sterk genoeg? In de zomer halen we dan altijd de te kleine vruchtjes tussen de grotere vandaan (zoals dat bij druiven gebeurt). Die grotere kunnen dan nog groter groeien. Tijdens de groei testen we ook voortdurend de smaak. Navels en clementines mogen niette zuur zijn, maar ook niet al te zoet. Precies ertussenin, daar houden wij Nederlanders van. Tenslotte knippen (jazeker, knippen) we de rijpe vruchten van de bomen. Eén voor één. Met een schaar. Als we zouden schudden of plukken, breekt 't kroontje af en beschadig je de sinaasappel, aldus Enrique. En nog iets: onze navels en clementines wor den niet geverfd. Die oranje kleur ontstaat door grote temperatuurverschillen tussen dag en nacht. Daardoor barsten de schilcellen open en komt een oranje stof, caroteen genaamd (zit ook in worteltjes), naar buiten. Wilt u nog meer weten? Dan bent u altijd wel kom bij Enrique Martinavarro in Jaraco, aan 't eind van de autopista ten zuiden van de stad Valencia. Enrique zal u vast en zeker die thermometer en die schaar laten zien. Overigens heeft hij de navels en clementines die nu bij ons in de winkel liggen, afgelopen weekend geplukt, pardon geknipt.'t Zijn de allereerste. Neem er maar lekker wat van mee. Want ook de prijs is bijna niette geloven. Wedden dat u nooit meereen andere navel wilt? Chico navels. J nJwio3.98 Chico clementines. "fk«o2.50 Geldig van woensdag 28 november t/m zaterdag 1 december a s

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 22