LEIDSCH DAGBLAD FNVuitkeringen aanvullen M-fregatten ook duurder? Ruim 50 miljoen gulden voor Afrika Moskou voorspelt sterkere economie Voor een tientje véél wijzer Industriebond wil regeringsbeleid ontwrichten AFRIKA Geldboetes voor vlees fraude in Zoeterwoude LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 27 NOVEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37563 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: dra. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paatr* HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus S4 2300 AB leiden Voor tef.nrs zie ooloion LEIDEN (GPD/ANP/UPI) - De lan delijke inzamelingsactie Eén voor Afrika heeft meer dan 50 miljoen gulden opgebracht. Om precies te zijn: 50.126.968 gulden. Daarin zit niet de 15 miljoen gulden die mi nister Schoo (ontwikkelingssa menwerking) gisteravond beschik baar stelde voor het transport van voedsel en hulpgoederen naar Afri ka. Woordvoerder Jan Rensen van het actiecomité noemde deze gift van Schoo vanmiddag een goed koop gebaar. Zijn organisatie zal het bedrag zeker niet optellen bij de totale opbrengst van de actie, zei hij. Volgens Rensen zat de gift al ergens in de begroting van Ont wikkelingssamenwerking en kan zij daarom ook niet als een gul ge baar worden gezien. Hij noemde het teleurstellend dat er vanuit het kabinet zo weinig belangstelling voor de actie was getoond. De actie voor de slachtoffers van droogte en hongersnood in Afrika, die gisterochtend om 7 uur op de radio begon, kwam pas in de avond goed op gang. Nadat tegen het ein de van de middag nog maar een paar miljoen gulden aan giro- en bankoverschrijvingen, plus telefo nische toezeggingen, waren bin nengekomen, stroomden gister avond de giften binnen. Het finan ciële hart van de actie, het compu tercentrum van banken en giro in de Amsterdamse Rai, noteerde elk half uur giften van een half miljoen gulden. Om half 12 was de 50 mil joen gulden al gepasseerd. „Onvoorstelbaar", zei de voorzit ter van de actie, oud-minister Van Kemenade, vannacht. „Dat dit nog steeds mogelijk is in Nederland". Vap Kemenade kondigde aan dat de komende weken verantwoor ding zal worden afgelegd van wat er precies met het geld gaat gebeu ren en waar de hulpgoederen naar toe gaan. Woordvoerder Jan Rensen van de Afrika-actie, die werd georgani seerd door de gezamenlijke omroe pen en hulpverleningsorganisaties, gisteravond: „De actie is boven on ze verwachting verlopen". De orga nisatoren hadden gerekend op een opbrengst van 42 miljoen gulden. Volgens Rensen heeft het modale Nederlandse gezin 20 gulden aan Eén voor Afrika gegeven. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, heeft voor half december een buitengewone vergadering van VN-lidstaten bijeengeroepen om te praten over internationale hulp voor door honger geteisterde Afri kaanse landen. Dit heeft een VN- woordvoerder gisteren bekendge maakt. Voor Ethiopië zal worden beke ken hoeveel hulp het land nog no dig heeft tot november 1985. (Zie verder pagina 5 en 15) AMSTERDAM (ANP) - Om de kortingen op de uitkerin gen per 1 januari zoveel mogelijk te niet te doen, wil de FNV in de komende cao-onderhandelingen aanvullingen op de sociale uitkeringen bereiken. De vakcentrale wil hiervoor de lastenverlaging van bijna één procent voor het bedrijfsleven aanspreken. In 1986, wanneer de herziening van het stelsel van sociale uitkeringen rond moet zijn, wil de FNV een aanvullend stelsel van sociale uitkeringen dat verlaagde uitkerin gen blijvend aanvult. TOURNAN-EN-BRIE - Een moeder en drie kinderen werden gisteren op slag gedood toen zich in hun woning in Tournan-en-Brie, ten zuidoosten van Parijs, een gasexplosie voordeed. De woning stortte bij de ontploffing volledig in elkaar. Toegesnelde brandweerlieden blusten een begin van brand, terwijl met hulp van een graaf machine later de zwaargewonde vader uit de puinhopen tevoorschijn kon worden gehaald. (foto apj VVD vreest nieuwe Walrusaffaire (Van t r verslaggevers) DEN HAAG - De WD vreest dat de door de marine bestelde M-fre gatten duurder zullen uitvallen dan het geraamde bedrag van 350 miljoen gulden per schip. Volgens de WD-defensiespecialist Blaauw wijzen de bouwtekeningen uit dat bepaalde voorzieningen meer geld gaan kosten. Hij voorziet een twee de Walrus-affaire als er niet tijdig wordt ingegrepen. Volgens het mi nisterie van defensie zijn er geen redenen om aan te nemen dat het budget wordt overschreden. Het kamerlid wijst op extra te kenwerk dat is verricht, wijzigin gen die in het oorspronkelijke ont werp zijn aangebracht en het feit dat er nog geen beslissingen zijn genomen over de wijze van bewa pening van de fregatten. Dat zijn volgens hem kostenverhogende factoren die niet in de prijs zijn in begrepen. 'Als je de prijs van 350 miljoen gulden wilt handhaven, krijg je niet watje hebben wilt', al dus Blaauw. Het WD-kamerlid ziet duidelij ke overeenkomsten met de Walrus- affaire die politiek Den Haag vori ge week bezig hield. Naar aanlei- Veel bewolking Veel bewolking en af en toe wat regen. Minimumtemperatuur omstreeks 6, middagtemperatuur ongeveer 10 gra- 28 november 1984 Zon op: 08.20 uur, zon onder: 16.34 uur Maan op: 13.29 uur, maan onder: 21.57 ding van een forse overschrijding van het budget voor de bouw van de Walrus-onderzeeërs besloot mi nister De Ruiter (defensie) een deel van de marinetop te vervangen. Dit ontketende een storm van protes ten binnen de marine. Naar aanleiding van deze zaak heeft Blaauw vandaag kamervra gen gesteld. Volgens de WD'er was de ambtelijke en politieke top op de hoogte van de kostenover- schrijding. Kapers geven zich over ADDIS ABEBA (AFP) - De drie kapers van de Somalische Boeing 707 die sinds zaterdag op het vlieg veld van Addis Abeba staat heb ben zich vanmorgen overgegeven en de 108 ongedeerde inzittenden aan de Ethiopische autoriteiten overgedragen. De overgave kwam tot stand na een overeenkomst, waarbij behal ve de kapers en Ethiopië ook Italië is betrokken. De Italiaanse rege ring heeft zich schriftelijk garant gesteld voor de veiligheid van de zeven ter dood veroordeelde ver zetsstrijders wier vrijlating werd geëist. Ethiopië zou de kapers poli tiek asiel hebben beloofd in Ethio pië of in een ander land. VONDELING - Een vrouw heeft vanochtend een in een krant ge wikkelde baby (een meisje) van één dag oud gevonden in Over- toomseveld in de hoofdstad. Het vondelingetje is overgebracht naar een ziekenhuis waar het in een couveuse is gelegd. Het kind, dat het goed maakt, is volgens de poli tie ongeveer zeven weken te vroeg geboren. Amex koopt Zilverfabriek (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN - De Voor- schotense Zilverfabriek is voor ruim twee miljoen gulden ver kocht aan het Leidse bedrijf Amex Fashion bv. Dit deel van het textielconcern Amex, ge vestigd aan de Lammenschans- weg, wil over enkele maanden met enige tientallen werkne mers verhuizen naar de fabriek aan de Leidseweg. Daarvoor moet het pand worden aange past, maar blijft de monumen tale gevel onaangetast. Toen de makelaar van Amex enkele maanden geleden het pand wilde aankopen, kwam de directie van de Zilverfabriek met de voorwaarde dat de on dernemingsraad akkoord moest gaan met de verkoop. De raad weigerde dat eerst en gaf pas dezer dagen toestemming. De makelaar van Amex ver klaart dat de kleine bedrijfjes die nu nog zijn gehuisvest in het pand, in de gelegenheid worden gesteld om naar een an dere huisvesting uit te kijken. Dat bleek vanochtend tijdens een bondscongres in Amsterdam waar het beleid van de FNV voor de ko mende vijfjaar centraal stond. Ver dergaande arbeidstijdverkorting met een veel hogere herbezetting', handhaving van de koopkracht en instandhouding van de sociale uit keringen en het ziekengeld zijn de hoofdpunten in het cao-beleid 1985-1986 van de FNV. "Nu de vakbeweging de slag in het parlement om de kortingen op de uitkeringen en het ziektegeld heeft verloren, zal de strijd des te heviger tijdens de cao-onderhan delingen met de werkgevers wor den gevoerd. Niet alleen om terug te krijgen wat de regering heeft af gepakt, maar ook om het rege ringsbeleid zoveel mogelijk te ont wrichten", aldus voorzitter Dick Visser van de industriebond van ochtend. Ontweken Visser zei dat een ontwrichting van het kabinetsbeleid ge rechtvaardigd is omdat de regering volgens hem elk inhoudeUjk over leg met de vakbeweging uit de weg is gegaan. Het kabinet is daarmee verantwoordelijk voor "de ont hechting van de maatschappelijke democratie in Nederland", meent Visser. "Lubbers heeft met zijn beleid werknemers en hun vakbonden met de rug tegen de muur gema noeuvreerd. Dan rest ons niets an ders dan het gevecht terug, des noods op blote vuisten". Dat bete kent onvermijdelijk schade voor de werkgevers, die bij voorbeeld voor de volledige uitbetaling van het ziektegeld moeten opdraaien. Maar die schade acht Visser geoor loofd omdat de werkgevers vol gens hem niets hebben gedaan om de "ellende" te voorkomen. "Handenwrijvend is vanuit on dernemerskring toegezien hoe Lubbers en de zijnen onze rechten hebben afgebroken terwijl dat sys teem van rechten produkt is van een gezamenlijke na-oorlogse in spanning van werkgevers en werk nemers", aldus Visser. "Zulk maat schappelijk wangedrag ontslaat ons van de plicht hen buiten een conflict te houden waarvan ze met graagte meeprofiteren. De overleg economie wordt afgebroken. De werknemers dragen alle verliezen, terwijl de winsten zich herstellen tot soms ongekende niveaus. Men zet ons tegen de muur. Laat nie mand dan verrast zijn dat we terug zullen vechten". Zonder politieke partijen overt- w gens met name te noemen haalde tüatie w het parte- bevinden werkenden in onderhandelingen beschikbaar gesteld om het inko men van uitkeringsgerechtigden te beschermen. Maar de solidariteit is bij wet verboden. Niet door een be wust kiezende, maatschappelijk verantwoord afwegende parlemen taire meerderheid. Maar door een meute van schoothondjes die blin delings achter troepleider Lubbers aanrende. Niet de maatregelen op zich wekken zo'n diepe woede, hoe slecht ze ook zijn. Dat verbod op solidariteit, dat raakt de vakbewe ging in de wortels", aldus Visser. 22 PAGINA'S André van der Louw haalt bakzeil: zaalvoetbaltoer nooi niet verplicht. PAGINA 13 Kamermeerderheid wil accent leggen op de ge meentepolitie. PAGINA 5 Mitterrand halverwege: droeve balans. PAGINA 9 Christelijke werkgevers stellen voor minimumloon met 30 procent te verla gen. PAGINA 11 MOSKOU (DPA/Rtr.) - Meer eco nomische groei en een hogere pro- duktie van consumptiegoederen. Dat zyn de beloften van de Sowjet- begroting voor volgend jaar. De verbetering moet onder meer wor den bereikt door harder werken en een betere bedrijfsvoering. De plannen werden vanmorgen gespresenteerd tijdens de herfstzit- ting van de Opperste Sowjet, het parlement van de Sowjet-Unie. De opening werd onder meer bijge woond door partijleider en presi dent Konstantin Tsjernenko en de „nummer twee" van het Kremlin, Michail Gorbatsjov. Minister van defensie Dmitri Oestinov, die sinds september niet CDA-jongeren CDA minder geloofwaardig DEN HAAG (GPD) - Twee voor aanstaande leden van de CDA-jon geren hebben scherpe kritiek gele verd op hun 'moederpartij'. Zij vin den dat de geloofwaardigheid van het CDA als partij die streeft naar rechtvaardigheid en solidariteit in hoge mate is aangetast. Een aantal CDA-politici kijkt veel te lichtvaar dig aan tegen de perspectiefloze si- veel jongeren zich meer in het openbaar gezien is, was ook vandaag niet aanwezig. Onder de afgevaardigden bevond zich wel maarschalk Ogarkov, de vroegere onderminister van defensie die in september onverwacht werd over geplaatst. Eén voor Afrika, het was een verwarrend beeld. Urenlang brengt de televi sie een knap en vlot geregisseerde hutspot van onpeilbare ellende van stervende mensen, van vrolijk en nogal leeg vertier en, waar het alle maal om begonnen was, van een op welling van offervaardigheid, dat laat ste ingebed in een merkwaardig saamhorigheidsgevoel. Zo konden de FNV'er Herman Bode en de christelijke werkgever Steef van Eij- kelenburg in een van de vele korte interviews eenvoudig stellen: de pro blemen in ons eigen landje moeten even aan de kant, aan die immense problemen in Afrika kunnen we niet voorbijgaan. Maar Freek de Jonge, berucht om zijn harde grappen, haal de het NOS-journaal met de voor zijn doen opvallend ingetogen opmerking dat 'al die flauwekul' helemaal niet nodig was geweest als de begroting van ontwikkelingssamenwerking met twee of drie procent zou worden ver hoogd. Het valt niet te ontkennen dat er op het gemoed van de kijkers is gewerkt, waarbij ook een sfeertje kon ontstaan hoe liefdadig en ruim van hart wij sa men kunnen zijn als medemensen in nood zijn. De inspanning die Nederland zich al jaren getroost ten aanzien van ont wikkelingssamenwerking is intussen, gemeten naar internationale maatsta ven, zeer hoog. Dat mag zo zijn, het is geen reden om onszelf daarvoor collectief op de borst te kloppen of daarover samen een warm wij-gevoel te koesteren. Ontwikkelingssamen werking is niet alleen een heilige plicht voor een rijk land dat zichzelf beschaafd noemt. Het is ook een poli tieke noodzaak, omdat de grote te genstellingen in de wereld ontwrich tend werken. Het was goed bedoeld en het is in vele toonaarden en tientallen malen herhaald voor de televisiecamera's: het gisteravond collectief geleverde bewijs van naastenliefde moet een vervolg krijgen. Het kan en mag niet blijven bij af en toe eens een grote actie. De begroting van ontwikke lingsamenwerking en de omvang daarvan getuigen, gelukkig maar, sinds jaar en dag van het besef dat er wel degelijk ook aan die lange termijn wordt gedacht. Belangrijk winstpunt van de actie 'Eén voor Afrika' is, afgezien van de zeer royale opbrengst, hopelijk, dat de noodzaak van ontwikkelingssa menwerking opnieuw tot velen is doorgedrongen. Het was ondoenlijk om via korte interviews met deskundi gen allerlei grote problemen, van on dervoeding tot handelsrelaties, van schuldencrisis tot boterbergen, hel der over het voetlicht te krijgen. Maar misschien is het gisteravond wel gelukt om de ontwikkelingssa menwerking weer nadrukkelijk op de politieke agenda te plaatsen. Als een zaak die zwaar moet meewegen bij de vele politieke beslissingen die da delijks worden genomen. Een extra i ook royaal portie liefdadigheid kan De voorzitter van het nationaal planburau, Nikolai Baibakov, liet de oprechte aandacht onderstrepen het parlement weten dat de indus- die deze problemen verdienen, maar triële produktie van de Sowjet- kan daarvoor niet in de plaats komen. Unie dit jaar 4,4 procent groter zal zyn dan vorig jaar. Dat is één pro cent meer dan in de plannen was voorzien. Het nationale inkomen, dat te vergelijken is met het bruto nationaal produkt in Westerse lan den, zal volgens plan groeien met 3,1 procent. Volgend jaar dient de industriële produktie met 3,9 en het nationale inkomen met 3,5 pro cent toe te nemen. Euthanasiezaak naar Hof in Den Haag verwezen DEN HAAG (ANP) - Het Gerechts hof in Den Haag zal zich in hoger beroep moeten buigen over de zaak van de Purmerendse huisarts, juli 1982 op haar eigen na- Baibakov gaf geen cijfers van de graanproduktie, hetgeen hij in de drie voorgaande jaren ook al niet - heeft gedaan. Wel liet hij weten dat drukkelyk verzoek het leven de landbouw te lijden heeft gehad de 95-jange mevrouw M. Baren- van uitzonderlijk slechte weersom- dre& beeindigde door toediening standigheden. Amerikaanse des- Y?n twee dodeluke uyectres. De kondigen ramen de Russische Hoge Raad heeft dat vandaag be- graanoogst dit jaar op slechts 170 paaid;T miljoen ton, ongeveer zeventig mil- De Hoge Raad vernietigde het ar- joen ton minder dan de bedoeling rest van het Gerechtshof in Am- was en een van de kleinste hoe- sterdam en bepaalde dat het Ge- veelheden van de afgelopen tien rechtshof in Den Haag deze zaak jaar. (Van een onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE/DEN HAAG - De rechtbank te Den Haag heeft een 56-jarige Leidenaar kreeg 25.000 gulden boete en vier maan den voorwaardelijk. Tegen hem was zes maanden geëist. Het drietal had met de werk- twee eigenaren 1 uit Zoeterwoude wegens frau de met invoerheffingen op rund- i vleescon- maatschappijen van het vleescon- met enkele andere bedrij- een soort kringloop van factu- vlees vandaag veroordeeld tot ren opgebouwd tussen 1979 75.000 gulden boete den gevangenisstraf voorwaarde- elf miijoen gulden lijk. De officier had tegen beide broers, een 43-jarige inwoner van Koudekerk en een 36-jarige inwo ner van Zoeterwoude één jaar cel straf geëist. Hun mededirecteur, 1982. Daarmee ontdoken zij voor, heffingen. De rechtbank hield er nu rekening mee dat de fraude al jaren geleden is gepleegd, dat de drie niet eerder zijn veroordeeld en dat zij de scha de aan fiscus en Europese Ge meenschap hebben vergoed. CDJA-voorzitter Hans Huibers en binnenlandspecialist Wim Kui per schrijven dit vandaag in een in gezonden stuk in Trouw. Zij zijn bang dat veel CDA-politici vinden dat jongeren maar weer zo lang mogelijk afhankelijk moeten zijn van hun ouders. Het woonrecht van jongeren wordt door partij voorzitter Bukman 'een gril' ge noemd, de huursubsidies, de mini mumjeugdlonen en de uitkeringen worden verlaagd, de collegegelden daarentegen verhoogd en zo som men de CDA-jongeren een aantal maatregelen op die volgens hen het recht op een zelfstandig be staan voor jongeren ondergraven. De CDA-jongeren schrijven dat het CDA zijn sociale herkenbaar heid moet vergroten en jongeren een perspectief moet bieden. Al leen dan is redelijk om van hen te vragen een stapje terug te doen, al dus het tweetal. Ja, ik wil deze kompiete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10). vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de kran| 2 weken gratis Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1