'Halen we vanavond de veertig miljoen?' Kosters moeten 'keihard vechten' voor dagelijks brood Reportage Vlekkeloze televisie-marathon voor hongerend Afrika Bij overtredingen nu omgekeerde bewijslast DINSDAG 27 NOVEMBER 1984 PAGINA 15 AMSTERDAM/DEN BOSCH/HILVERSUM/GRONIN GEN (GPD) „We halen de veertig miljoen vanavond niet, maar dat lukt over een paar weken wel", dacht Mies Bouwman nog halverwege de 'Eén voor Afrika'- avond in de Amsterdamse RAI. Aan het eind van de televisie-marathon staat echter ruim 50 miljoen gulden op het scorebord. Een bedrag dat alle verwachtingen overtreft. Minister Schoo (ontwikkelings samenwerking) komt vertellen dat ze daar nog eens 15 miljoen gulden aan toevoegt voor de transportkosten. Ze zegt het met weinig overtuiging. De bewinds vrouwe heeft het er op de een of andere manier moeilijk mee om Jos van Kemenade, voorzitter van „Eén voor Afrika", te vertel len dat dit de bijdrage van de re gering is. Vindt ze het zelf wat laag in vergelijking met wat „heel Ne derland" heeft gegeven? Meent ze dat het bedrag te schril af steekt bij de begroting voor ont wikkelingssamenwerking van diyaar (4619,2 miljoen)? Tien uur televisie-live zitten er dan op. Een programma waaraan weinig of niets mankeerde. Vele tientallen overschakelingen door het land, van de samenkomst plaatsen in Amsterdam, Den Bosch en Groningen naar de stu dio in Hilversum en omgekeerd. Zonder problemen, kort en snel, de aandacht verslapt zelden. Zeer informatief. De organisatoren zeiden het niet, maar ze maakten zich tot tien minuten voor elf - toen het inderdaad zover was - zichtbaar „Halen we de 40 mil joen?". Dat er hier tientallen mensen van verschillende organisaties en van alle omroepen aan het werk waren, was niet te zien. Al les liep door elkaar, de een tipt de ander, telefoons rinkelen. De redactie selecteerde de gif ten die op de buis kunnen wor den voorgelezen door Koos Pos- tema of Ilona Hofstra (Visser). Luidde het commentaar van de eindredactie „Nee, deze liever niet", zoals met een groep prosti- tuées die vier weken lang een tientje per klant afdragen, dan verhuisde de tip haar Teletekst of naar de radiostudio, elders op het omroepcomplex. Zo kwamen de meeste berich ten toch bij het publiek terecht, hoewel de kern van het mara- thonprogramma om Mies Bouw man in Amsterdam, Joop van Zijl in Groningen en Ivo Niehe in den Bosch draaide. Het „schakelen" tussen die lo- katies werd volgens het draai boek onderbroken door actuele videobanden, binnengebracht door hijgende programmama kers. Helaas zat daar nogal wat vertraging in, maar de beschik bare reportages uit Ethiopië en buurlanden vielen vrijwel steeds goed op hun plaats in het pro gramma. Ook de voorbereidingen en keuze van geïnterviewden in het land en een ruime aandacht voor de structurele hulp, die na deze noodhulp moet volgen, kwamen op de buis, alsof de Nederlandse televisie dit dagelijks doet. Ook de radio levert kwaliteit af, zeventien uur lang. Gewone programma's, afgewisseld met reportages. In veel gevallen ac tueler dan de tv, die met het ver melden van de opbrengst steeds honderdduizenden guldens ach ter loopt bij de radio. Een „dra matische dag" zegt een deejay in alle vroegte, maar zulke kleffe omschrijvingen zijn uitzonderin gen. Vele artiesten traden op. De een leuk, de ander minder. Freek de Jonge in Groningen was aller minst provocerend of shocke rend. Hij moet er zelf ook blij mee zijn geweest dat de regie hem wegdraaide. De presentatoren Ilona Hofstra Oscar Harris vertelt dat het en Koos Postema in de Hilversumse vanzelfsprekend is dat hij aan de studio, het centrale punt van de vi- avond meewerkt, "want mis- suele activiteiten in het kader van schien komen m'n voorouders de actie Eén voor Afrika, «foto anp» wel uit Ethiopië". Een radio-pre- Mies Bouwman en Jos van Kemenade, voorzitter het uiteindelijke resultaat van de actie. r Afrika-trein die gisteren door het land reed tijdens e i Utrecht. (foto a sentator vertelt dat tien procent van je inkomen aftrekbaar is als gift. Koos Postema maakt mel ding van een bankdirecteur die Kinderen kwamen hun spaarpot brengen. 125.000 gulden stort, „nee, dat hoeft niet altijd tot parlementaire enquêtes te leiden". Bij een klooster wordt anoniem 1500 gulden in de brievenbus gestopt. Het is duidelijk dat Mies Bouwman instructies heeft ge kregen. Cheques en geld mag ze niet aanpakken en dat doet ze dus ook niet. Maar een t-shirt van een school uit Katwijk? Ze aar zelt, maar accepteert en maakt er een grapje bij. "Het is toch wel maat extra large, hè?" Reclame is eveneens uit den boze. Anderhalf miljoen gulden van een groot bedrijf dat „diep in de buidel heeft getast, of beter gezegd geboord" is echter het vermelden waard. De Neder landse Aardolie Maatschappij of Shell? Adriaan van Dis pakt de Ethio pische ambassadeur voor Enge land en Nederland in Londen stevig aan. Nadat Wolde Giorgis heeft verklaard dat zijn regering er alles aan doet om de landbouw te bevorderen, slaat Van Dis te rug met: "46 procent van het bru to nationaal produkt gaat naar defensie". De ambassadeur: „We moeten de verworvenheden van de revolutie verdedigen tegen opstandelingen en vijandige buurlanden". En aan het eind van het gesprek zegt Giorgis: „Onze ideologie is geen barrière voor samenwerking op interna tionaal niveau". Elke omroep lijkt wel een ca meraploeg naar het op het randje van de dood balancerende Afrika te hebben gestuurd. Aangrijpen de beelden, maar zo af en toe be kruipt de kijker - o schande - toch het gevoel hét allemaal wel te hebben gezien. Een film over een project van „Artsen zonder grenzen" in Tsjaad is echter on verwacht zeer indringend. Een Belgische vrouwelijke arts ver telt nu wel kinderen van de dood te redden, maar er niet zeker van te zijn dat zij dit lijden later niet nogmaals moeten meemaken. Ondanks dat machteloze gevoel gaat ze door met haar werk, je denkt niet aan de dag van mor gen". Noodhulp of structurele hulp? De meningen van allerlei des kundigen komen wat dit aangaat lang niet altijd met elkaar over een. De vijftien hulpinstanties, die zich hebben verenigd in de stichting „Eén voor Afrika", heb ben besloten dat 75 procent van de opbrengst voor directe voed selhulp is bestemd en het reste rende kwart voor landbouwpro jecten. Oud-minister en adjunct-secre taris van de UNCTAD. Jan Pronk, zegt daarover: „Lenigen van de nood alleen is uitstel van lijden". Volgens hem is er een in ternationaal grootscheeps hulp programma nodig voor de ko mende twintig jaar. Maar toch ook directe hulp, want de kleine boeren zijn onmisbaar voor een wederopbouw en zonder onmid dellijke hulp zijn er straks geen boeren meer. Dat de droogte eigenlijk alleen de druppel is die de emmer met ellende in het Afrikaanse conti nent heeft doen overlopen, wordt vele keren benadrukt. Er speelt meer: ontbossing, falend landbouwbeleid, economie, poli tiek en vooral toch ook macht. De macht van de westerse sa menleving bijvoorbeeld die er voor zorgt dat er in Kenia fijne sperziebonen en in Ethiopië pa prika's worden verbouwd voor export en géén graan voor de ei gen bevolking. De eigenaar van een auto wordt voortaan aansprakelijk gesteld voor iedere overtreding die er met zijn auto wordt begaan. Dit heeft het kabinet onlangs afgesproken. Dat klinkt redelijk, maar er zijn nogal wat vraagtekens bij dit kabi netsvoorstel te plaatsen. Want de auto-eigenaar moet nu gaan bewij zen dat niet hij of zij, maar een an der de overtreding heeft begaan waarvan de eigenaar wordt ver dacht. En dan wordt het de politie té gemakkelijk gemaakt. Wie er ook rijdt, overtredingen als fout parkeren komen altijd voor rekening van de eigenaar van de auto waarmee de overtreding is be gaan, tenzij hij of zij vertelt wie er wél heeft gereden. De eigenaar moet zijn eigen onschuld bewijzen. De overheid speelt het niet meer klaar om op de gewone manier via opsporing, verkeersdelicten op te lossen. Daarom moet de burger maar gaan meewerken. Daar komt in het kort het kabinetsplan op neer, dat de eigenaars van een auto strafrechtelijk aansprakelijk stelt voor verkeersovertredingen die mêt hun auto worden gepleegd. Zij kunnen daarvoor worden ver oordeeld tot een geldboete van ma-' ximaal vijfduizend, gulden, tenzij zij de naam en het adres van de be stuurder tijdig aan de politie of jus titie bekendmaken, of voor de rechter aannemelijk maken niet te kunnen vaststellen wie er heeft ge reden. Stelt u nu voor, dat de bestuur der van uw auto die een overtre ding begaat een gezins- of familie lid. Het bekendmaken van die naam heeft strafrechtelijke vervol ging van dat lid tot gevolg. Nu zegt het Europese verdrag, dat iedereen recht heeft op eerbiediging van zijn privé- en gezinsleven, zijn huis en briefwisseling. De overheid mag zich daarin slechts mengen en wel, voor zover dat nodig is ter bescherming van de openbare orde en rechten en vrijheden van anderen. Rechten van anderen komen pas in het ge ding als het om verkeersdelicten gaat waarbij anderen schade heb ben geleden. Gaat het om parkee- rovertredingen, rijden door een rood stoplicht, of snelheidsovertre dingen, waarbij rechten van der den niet aan de orde zijn, dan is een dergelijke inbreuk op bijvoorbeeld het gezinsleven, op de privacy, in strijd met dat genoemde verdrag ter bescherming van de rechten van de mens en derhalve verbo den. door mr. Frans Weijzen Dat volgt eigenlijk ook al uit ons eigen strafrechtsysteem. In ons strafrecht heb je als getuige een verschoningsrecht als door jouw verklaring een lid van je gezin en/ of naaste familie het risico loopt van een strafrechtelijke vervol ging. Daar zit hetzelfde principe achter. Het kabinetsplan levert nog een ander principieel probleem op. Stel je maar voor dat niet een fami lielid, maar jijzelf de bestuurder bent, maar dat je dat niet wilt ver tellen. Menige buitenechtelijke re latie zou anders welicht boven wa ter komen. Centaal in ons straf rechtsysteem, maar ook in het ge noemde verdrag, staat, dat je niet hoeft mee te werken aan je eigen veroordeling. Als je zegt dat je het geweest bent, word je vervolgd. Als je niets zegt, hetgeen een fun damenteel recht is van iedere ver dachte, word je nu echter ook ver volgd. Dat is in strijd met het ge noemde Europese verdrag. Zo simpel werkt het ook in de praktijk. Dat de politie het niet meer aan kan, is ouwe koek. Maar dat de au to-eigenaar met wiens auto een overtreding wordt begaan, de poli tietaak met overnemen op grond van een wet die niet te rijmen is met het Europees verdrag, dat is wat r De auteur is rechtskundig docent tan de bestuursschooi in Utrecht pen, dan liepen velen van ons in het donker. W. Veilbrief, Rijn en Schiekade 96 b. Leiden Onpasselijk Piet Grijs De heer Christiaanse, fractievoor zitter van het CDA in de Eerste Ka mer, stelde tijdens de algemene be schouwingen dat de regering het vertrouwen dreigde te verliezen van verschillende groepen in onze samenleving. Dat vertrouwen heb ben zij echter al verloren, omdat deze regering bestaat uit louter leu genaars, de een nog dominanter dan de ander. Maak van liegen een Olympische sport, dan hebben wij in onze mi nister-president al gelijk een po tentiële kanshebber voor goud, ze ker weten. In 1934 waren wij in Ne derland opgezadeld met een zekere heer Colijn, nu in 1984 met Lub bers. Er veranderde niet veel in 50 jaar. Het is voor mij een pot nat En als ik dan de heer De Vries van het CDA hoor, die zijn mond altijd zo vol heeft van christelijke politiek, voor de tv of in de krant, moet ik snel een zakdoek voor mijn mond drukken om niet te bra ken. De gasprijs hoeft voor de Vegin niet omhoog. Dictator Van Aarden- ne dwingt toch een verhoging af. De meeste mensen gebruiken im mers aardgas om zich te warmen of te koken, dus bevindt hij zich in een machtspositie. Waarom maken deze bewindslie den van iedere werknemer en uit keringsgerechtigde geen gevange ne? Dan kunnnen zij volstaan met iedere dag een homp brood en een bord (Hitlerwasser)soep, zoals wij in de oorlog te eten kregen. De een verwijt de ander dat hij onbetrouwbaar is, voor mij zijn ze het allemaal. En tot slot: als deze heren het voor elkaar konden krij gen het daglicht te kunnen verko- Op 3 november schreef Piet Grijs zijn gewraakte artikel in Vrij Ne derland. Nadien hebben bijna alle dag- en weekbladen, radio en tele visie aandacht aan zijn ruzie met Renate (Tamar) Rubinstein be steed. En dan eindelijk na drie we ken verschijnt er een artikel in ons regionaal dagblad van commenta tor Van Brussel over de zaak. Van Brussel is het niet eens met Piet Grijs en dat is zijn goed recht. Van Brussel moet echter wel in zijn berichtgeving zorgvuldigheid betrachten. Dat doet hij niet De ruzie ging nl. niet over de vraag of iemand (M. Mus) die wekelijks in Vrij Nederland over haar positie schrijft, wel of niet bijstandsmoe der is. Piet Grijs reageerde omdat Tamar in haar rubriek M. Mus met een hoer vergeleek. Mijns inziens reageerde Piet Grijs daar terecht op. Hoe zou Van Brussel het vinden als hij door een mede-commentator van zijn krant met een hoer of in zijn geval hoe renloper zou worden vergeleken en niemand kwam hem te hulp? Piet Bunschoten Hogewoerd 31 Leiden Nachrift: Deze krant besteedde al eerder in de weekbladenrubriek aandacht aan de kwestie. Inmid dels loopt een groot aantal ruzies door elkaar, maar zeker is dat het begon bij Emma Brunt die de sta tus van M. Mus als bijstandmoeder in twijfel trok. Daarop reageerde Tamar en dat leidde tot het stuk van Grijs. Het is alleen maar nobel als mensen elkaar te hulp schieten. Het wordt twijfelachtig als, zoals in dit geval, het medicijn erger is dan de kwaal. In kosterskringen leeft be zorgdheid over de mogelijke ge volgen van het samen-op-weg gaan van de hervormde en gere formeerde kerken. Vooral de werkgelegenheid binnen deze sector kan door die ontwikkelin gen gevaar lopen. Het bestuur van de protestantse kostersver eniging heeft zijn zorgen ken baar gemaakt in een brief aan de gemeenschappelijke hervormd- gereformeerde synode. Het ver wacht, dat er op dit punt overleg mogelijk zal zijn tussen de beide kerken en de kostersvereniging. "Waar mogelijk willen wij in gezamenlijk overleg voorkomen, dat er ontslagen vallen", schrijft voorzitter L. van den Donker in het pas verschenen nummer van het kostersblad. "En waar dat niet anders kan, moet de pijn worden verzacht". Als bijvoor beeld één van de twee kerken in een wijk of gemeente overbodig wordt, vindt de voorzitter dat een prima gelegenheid om in deeltijdfuncties te gaan denken. "Het is voor te stellen, dat dan niet de ene koster in dienst blijft en de andere wordt ontslagen". De heer Van den Donker zet achter de arbeidstijdverkorting als middel om nieuwe arbeids plaatsen te scheppen een groot vraagteken voor wat de kosters betreft. "De wil bij de kerken om de koster in zijn positie te hand haven is al niet erg groot, laat staan om er nieuwe banen bij te maken". "Als we het totaal over zien, dan is de conclusie helaas geen andere dan deze: wij zullen keihard moeten vechten voor ons dagelijks brood". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Nieuw-Vennep-Abbenes kan didaat W. ten Voorde Gouda; be dankt voor Oud-Beijerland G. van den End Kampen, voor Rot terdam-Zuid en voor Steenwijk E. K. Teygeler Scheveningen. Gereformeerde Kerken: aan genomen de benoeming tot hulp prediker te Renkum-Heelsum J. B. Kuhlemeier (aanstaand emeri tus-predikant) Surhuisterveen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Buiten post P. Niemeijer Zuidwolde (Gr.). Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Amersfoort J. Boog aard Leiden; bedankt voor Tricht-Geldermalsen L. Blok Nunspeet, voor Oudemirdum J. M. Kleppe Apeldoorn, voor Arn hem P. Blok Capelle aan de IJs- sel, voor Oosterland E. Venema Middelburg. Baptistengemeenten: aange nomen naar Den Haag (in combi natie met verzorgingstehuis 'Ta- bitha') kandidaat W. Huizing Bos en Duin. Waarnemer. De hervormde synode heeft met algemene stemmen besloten, de Evange- lisch-Lutherse Kerk als waarne mer toe te laten in de gemeen schappelijke hervormd-gerefor- meerde raad voor 'Samen op weg'. De lutherse synode had zich er onlangs over beklaagd, in het geheel niet betrokken te zijn bij het samen-op-weg-gaan van hervormden en gereformeerden. Meer tijd bij paus. De syno dale commissie (bestuur) van de Evangelisch-Lutherse Kerk wil, dat er meer tijd wordt vrijge maakt voor de ontmoeting tus sen de paus en de protestantse vertegenwoordigers volgend jaar mei. Dat staat in het lutherse ant woord aan de commissie 'Oecu mene' van de rooms-katholieke bisschoppenconferentie. Deze heeft de lid-kerken van de Raad van Kerken gevraagd, of zij wil len worden uitgenodigd voor een ontmoeting en een gebedsdienst met de paus in Utrecht. In het programma van het pausbezoek is voor dit contact met niet-rooms-katholieke chris tenen anderhalf uur uitgetrok ken, waarvan voor de gebeds dienst een uur afgaat In het res terende halfuur zal de paus drie korte inleidingen aanhoren en vervolgens beantwoorden. De voorzitter van de lutherse synode, dominee A. Burghoorn, vindt, dat een ontmoeting die is bedoeld als 'pastoraal gesprek' meer tijd vraagt. Zoals het nu is geregeld, kan het meer misver standen oproepen dan oplossen. "Het doet denken aan een han delwijze die in de diplomatie ge bruikelijk is". Het bestuur van de lutherse synode zal zich op nieuw beraden als een langere ontmoeting met de paus onmo gelijk blijkt De lutherse kerk zal wel een vertegenwoordiging naar de gebedsdienst zenden. De synode van de Oud-Ka tholieke Kerk heeft een nieuw statuut aanvaard, waarbij een collegiaal bestuur als hoogste ge zagsorgaan in de kerk zal func tioneren. Voortaan zullen niet de beide bisschoppen de macht uit oefenen, maar zullen zij die delen met twee vertegenwoordigers van de geestelijken en vier van de leken, onder wie twee vrou- In het algemeen zal bij de be sluitvorming worden gestreefd naar eenstemmigheid. Bij on overkomelijke bezwaren tegen een voorstel kunnen de bis schoppen afzonderlijk en de ver tegenwoordigers van de beide groepen gezamenlijk gebruik maken van hun vetorecht. Navigators. Aral Dijksman gaat met ingang van januari het Nederlandse Navigatorwerk lei den, als opvolger van Gert Doornenbal, die naar Bonn ver trok om leiding te geven aan het Europese werk. Van 1967 tot 1973 was Dijksman in Utrecht al bij dit evangelisatiewerk onder studenten en scholieren betrok ken. Elf jaar geleden ging hij met zijn vrouw Irene naar Straats burg (Frankrijk) om hetzelfde te doen. De terugkeer van Dijksman valt samen met veranderingen in het Navigatorwerk. Adjunct-di recteur Laurens Touwen schrijft in een rondzendbrief, te ver wachten "dat door de aanpassin gen aan een nieuwe tijd ons veel jonge mensen zullen worden toe vertrouwd, aan wie wij Christus bekend mogen maken". Niet gemengd huwen. Lu therse predikanten in Oostenrijk krijgen geen toestemming om met een rooms-katholiek te trou wen. ook niet in uitzonderings gevallen. Dat besloot de in We nen gehouden algemene synode van de Evangelisch-Lutherse Kerk met grote meerderheid. Toestemming zou de gemeenten onzeker maken en de opvoeding van eventuele kinderen bemoei lijken, zo redeneerde de synode. Bovendien worden in rooms-ka- tholieke kring diakens en kleu terleidsters onmiddellijk ontsla gen als ze met een protestantse partner op de proppen komen. (In Oostenrijk is 7 procent van de bevolking protestants en 88 procent rooms-katholiek).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15