Nederlaag voor sectiebestuur 0 „rij-u» SPAARSELECT REKENING Lotto:.elke week kan het geluk u toelachen Jeliazkov mogelijk terug in de Kuip RENTE 53/4% '.tfi Blessure Been valt mee Zaalvoetbal niet verplicht Rapid tegen Celtic in Manchester DINSDAG 27 NOVEMBER 1984 SPORT PAGINA 13 V' DOOR RUUD PAAUW Met behulp van sportsponsors worden zaken gerealiseerd die anders absoluut niet van de grond zouden komen. Aan de c dere kant zijn diezelfde j vers soms oorzaak va moeilijkheden die er zonder hen nooit geweest zouden zijn. Vooral nationale bonden mo gen zich wel drie keer bedenken alvorens ze rechtstreeks met een sponsor in zee gaan. Overal loert dan namelijk de conflictstof De volleybalbond en de voetbalbond zijn dat de afgelopen weken hardhandig aan de weet geko- De KNVB-sponsor, een Japans concern, wil tijdens de winter stop een indoor-voetbaltoemooi financieren (donatie f250.000) op voorwaarde dat alle betaalde clubs met hun A-selectie van de partij zijn. De KNVB, die na al die nederlagen van Oranje toch ook wat moet doen voor zijn sponsor, verklaart deelneming daarop verplicht, met als argu ment dat solidariteit geboden is nu de bedrijfstak kampt met zo veel financiële problemen. Dat vond ik echt een goeie. Soli dariteit in een tak van sport die nog bol staat van de oud-kapita listische beginselen - je moet er maar op komen. Die verplichting sloeg trou wens op niets, die werd als het ware uit de hoge hoed getoverd. Het betaald voetbal heeft immers helemaal geen boodschap aan zaalvoetbal. Feyenoord ging meteen dwars liggen, omdat het ver van huis en haard het veelvoudige kon ver dienen. En elders in het land rie pen allerlei clubs met sponsors die in het zakenleven zware con currenten zijn van de KNVB- sponsor dat de voetbalbond wat hen betrof de boom in kon. Er dreigden weer allerlei korte gedingen. De KNVB had daar weinig behoefte aan na die ne derlagen-reeks tegen burgemees ter Waal van Deventer. En de sponsor al evenmin. Diens naam wordt dan meer verbonden met gelazer dan met video-spelers. Gisteravond ging de sectie be taald voetbal, die intussen wat speelruimte van de sponsor had gekregen, om. Zij verleende eerst Feyenoord dispensatie om naar India te gaan. Dat kwam neer op een schot in eigen doel, want de verplichtstelling van de andere clubs was toen niet meer te hand haven. Het is allemaal gedonder zon der dat het ook maar iets met voetbal te maken heeft. Maar het past in het beeld dat al eerder in deze kolommen is geschetst: op de velden gebeurt niets meer, het spel is zo dood als een pier, maar achter de bestuurstafels tref je de ene woeste doelworsteling na*de andere aan. Actieplan Bij het begin van seizoen heb ik al geschreven over het ledenverlies bij de Afdelingen Leiden en Haarlem van de Ko ninklijk Nederlandse Voetbal bond. Uit die toen geproduceerde cijfers kon je al afleiden dat het een landelijk verschijnsel betrof De KNVB heeft dat inmiddels ook bevestigd. De terugval is niet overal even dramatisch, maar in elk geval veel groter dan op grond van de geboortedaling van de laatste jaren al te verwachten viel. In de laatste twee seizoenen meldden zich maar even 50.000 pupillen minder en ook in de vi tale juniorengroep (13-17 jaar) zit de klad er danig in. Het loon van jóren dof resul taatvoetbal, op de counter spelen en woestheid zowel binnen als buiten de lijnen, denk ik dan meteen. Om de negatieve tendens te ke ren, heeft de KNVB een praat plan ontworpen met de fraaie ti tel "Concept actieplan stimule ring voetbaldeelname". Dit ver raadt de hand van een gedegen doctorandus. Als ik mezelf niet enigszins in de hand had, zou ik bij het horen van die naam alleen al het voetbalveld spontaan de rug toe willen keren. In het actieplan wordt wat overhoop gehaald! Op afdelings- en clubniveau moet men meer gaan werken met full-time sport- technische krachten (STK'ers), zo lees ik, voor trainingen, het ver zorgen van demonstraties en het ondersteunen van bijzondere voetbalactiviteiten. Aardig na tuurlijk, maar wat moet ik mij daarbij voorstellen? Wat voor bijzonders kun je nou op voetbal- gebied nog brengen? Verder wil men zijn heil zoeken in dingen als gemengd voetbal, een soort 'straatvoetbal' op de velden voor de jeugd, meisjes voetbal, 'het werken met overlap pende leeftijdscategorieën', en nog zo wat zaken waaruit blijkt dat men de zaklantaarn in elk donkere hoek van de kamer heeft laten schijnen. Voorts is er de suggestie om een KNVB-bus boordevol propagan damateriaal in het weekeinde bij de diverse voetbalstadions te parkeren. Waarom nu juist dddr? Wie al naar het stadion gaat, hoeft toch nog niet eens op het bestaan van de voetbalsport te worden gewe zen? Het doet een beetje denken aan Philips die rond de hekken van het eigen bedrijf reclame voor de gloeilampen gaat maken. Schoolbezoek Het concept-actieplan rept ook van schoolbezoek door bekende trainers en topspelers. Als voor beeld wordt genoemd Ajax-trai- ner Aad de Mos die samen met Van Basten, de onderwijsburch- ten in Amsterdam afstroopt om de heerlijkheid van het voetbal len over te brengen. Heilsoldaten met een aparte boodschap. Op de schólen. Met een ironi sche glimlach neem ik daar ken nis van. Waar blijft de tijd toch. Driekwart van mijn hbs-leraren vond voetballen een uiting van een buitengewoon slecht bestede jeugd. Die hadden Wilkes en Len stra het liefst als ongewenste vreemdelingen over de grens wil len zetten. Mijn wiskunde-leraar spande de kroon. Ooit riep hij eens wit van drift in mijn rich ting: "Alles weet meneer natuur lijk af van, hoe heet die flauwe kul ook weer, het stopper.... stop- perspilsysteem, maat van een simpel parallelogram, ho maar". En nu propaganda voor voet ballen op de scholen. Als die ouwe wiskunde-leraar nog leeft, vrees ik voor een niet meer te repareren winkelhaak in zijn gezondheid. Of De Mos voor schoolbezoek nu de juiste man is, waag ik te be twijfelen. Dat hoofd dat altijd op maandagochtend staat en die door treurigheid bevangen snor. Je hoort het hem al voor de klas zeggen: "Jongelui, ga eens trap pen tegen de bal. Misschien zitten er onder jullie een paar met wie ik later de óórlog kan winnen". Je loopt dan het risico dat die jongetjes meteen om een hockey- stik gaan vragen. Het is natuurlijk nuttig dat de KNVB plannen beraamt om het verloren terrein te herwinnen. Niets op tegen. Maar om het voet bal te propageren alsof het net is uitgevonden, lijkt ietwat bela chelijk. De beste reclame voor het voetbal is nog altijd een goede, spannende wedstrijd. Dat is de mooiste demonstratie. Daar kan niets tegen op. Trainers zouden het spel eens wat minder moeten lamleggen, spelers zouden in plaats van ein deloos terug en in de breedte te urmen het avontuur weer eens moeten zoeken en wat minder vuiligheid moeten uithalen. En in Zeist zouden ze de hoeveelheid haat en nijd eens kunnen terug brengen tot het landelijk gemid delde. Maar ddt soort propaganda is in het eh, concept-actieplan na tuurlijk in geen velden of wegen te vinden. Subsidie De gemeente Leiden heeft van het ministerie van wvc een subsi die van 20.000 gulden toegewezen gekregen voor een project 'stimu lering sportdeelname'. De door het ministerie in het le ven geroepen stichting 'Spel en sport' begeleidt het project, de plaatselijke uitwerking wordt gecoördineerd door de gemeente lijke Dienst Sport en Recreatie. Wat wil men met het geld gaan- doen? Er wordt gedacht aan een sportinstuif voor volwassenen die bestaat al, elke zaterdagoch- AAD DE MOS tend inde Vijf-Meihal, maar deze leidt een wat kwijnend bestaan), aan bezigheden voor de jeugd in de schoolvakanties en aan spor tieve activiteiten in de wijken. Dat zou dan moeten gebeuren on der leiding van vrijwilligers van het CIOS en recreatiesportlei ders. Maar voor men daartoe over gaat, wil de Dienst Sport en Re creatie een overzicht hebben van hetgeen de diverse verenigingen in Leiden buiten het eigen club verband al doen. Dat schijnt nog al wat te zijn. Een grote enquete onder de verenigingen moet hier over duidelijkheid verschaffen. Het project 'stimulering sport deelname' zal daarop aanslui ten. Men hoopt op den duur ook te komen tot de uitgave, bijv. maandelijks, van een informa tie-bulletin met alle met-clubge- bonden sport- en spel activiteiten in Leiden. Theo Koren, de ambtenaar van de Dienst Sport en Recreatie die zijn oog over deze materie laat gaan, is er enthousiast over en denkt dat het project een succes zal worden. De eerste tekenen vindt hij heel bemoedigend. Ach, kwaad kan het natuurlijk niet. Toch sta ik een beetje te puz zelen over die subsidie. Leiden kent een dicht net van sportver enigingen en -voorzieningen. Wie in iets is geïnteresseerd, kan zijn weg eenvoudig vinden. Wil men niet aan een club gebonden zijn, best, dan zoekt men het alleen of met vrienden, buren of kennissen uit. Vakantiebezigheden daarge laten, lijkt het niet de taak van de overheid om zich in dit soort aangelegenheden nog eens te mengen. Er zijn wel belangrijker dingen te bedenken. Er ontstaat nu ook een wat zon derlinge situatie: mensen worden op rijkskosten gestimuleerd om aan sport te gaan doen en tezelf dertijd worden de sportclubs en hun leden van gemeentewege zwaarder belast om de gemeente begroting sluitend te krijgen. De subsidie van 20.000 gulden wordt slechts één keer gegeven. Straks, als het geld op is, worden de vrijwilligers geacht de gestar te bezigheden uit pure liefhebbe rij voort te zetten. Ik zie het bouwsel dan heel snel in elkaar storten, want ik weet helaas maar al te goed hoe het in zo'n geval gaat, maar Koren wil daar niet van weten. Hij blijft het zon nig zien. Goed, dat er nog Korens zijn. ROTTERDAM (GPD) - Bij Feye noord leven serieuze plannen And- rej Jeliazkov uit Bulgarije terug te halen naar de Kuip. Op voorstel van aanvoerder Ben Wijnstekers vindt vandaag over dat onderwerp een gesprek plaats tussen de spe- lersraad en Ab Fafie, die wel gepor teerd is van een terugkeer van de Bulgaar. „Ik wil hem er wel by hebben", aldus de oefenmeester van de Rotterdammers. „Hij is een voetballer met grote technische vaardigheden en op dat gebied zijn we dit seizoen zeer beperkt". Zijn de spelers het daarmee eens, dan zal het bestuur dringend wor den gevraagd Jeliazkov te benade ren. De 32-jarige Bulgaar speelt op dit moment bij Slavia Sofia, maar volgens Fafie kan Feyenoord nog altijd vrij over hem beschikken. „Er hoeft in elk geval geen bedrag voor hem te worden betaald, om dat hij nog niet transfervrij was toen hij bij ons wegging". Dat gebeurde aan het einde van het vorige seizoen. Nadat een flirt met FC Zurich op niets was uitge lopen, keerde Jeliazkov de Kuip te leurgesteld de rug toe. Onder trai ner Thijs Libregts had hij bijna voortdurend op de bank gezeten, omdat hij in de visie van die oefen- meester niet paste in een elftal met Johan Cruyff, vanwege zijn gerin ge verdedigende kwaliteiten. Fa fie: „Maar dat was een andere tijd met een andere trainer. Nu is er een hele andere situatie en hierin kan ik hem best gebruiken. Na tuurlijk is hij geen verdedigend wonder, maar zyn andere talenten zijn wel de slagroom op de taart. Ik denk ook dat hij graag terug wil komen". Jeliazkov heeft er inderdaad nooit een geheim van gemaakt dat hij zijn verblijf in het Westen graag wilde prolongeren. Een sollicitatie bij Excelsior liep echter op niets uit, omdat Feyenoord te veel voor hem vroeg en het bovendien ui terst onzeker was of hij opnieuw een werkvergunning zou krijgen. „Dat kan een probleem worden", aldus Fafie, „maar we kunnen in elk geval onze wensen kenbaar ma ken". Het lijkt een noodkreet om de versterking die Feyenoord zo hard nodig heeft. Ook nu de blessure van Mario Been veel minder ern stig is dan zich aanvankelijk liet aanzien. De in een ziekenhuis ge maakte foto's wezen wel uit dat een band in zijn rechterknie ver rekt is door de charge van Vanen burg tijdens Feyenoord-Ajax, maar Been hoeft daardoor niet lang bui tenspel te staan. Been („ik had het zelf veel erger verwacht, want ik kon die knie nauwelijks strekken en er zat vocht in") moet een paar dagen rusten en mag dan al weer met krachttraining beginnen. „Over veertien dagen kan hij er weer by zijn", aldus Fafie, die de middenvelder dus vermoedelijk al leen zondag in de uitwedstrijd te gen AZ'67 zal moeten i Kromme geeft 25.000 gulden aan Afrika DEN HAAG (ANP) - De actie Eén voor Afrika profiteert van de bene fietwedstrijd, waarmee Wim van Hanegem zijn voetballoopbaan heeft afgesloten. Truus van Hane gem maakte gisteren bekend, dat een deel van de opbrengst van zyn erewedstrijd wordt overgemaakt naar drie charitatieve doelen, na melijk de actie voor Afrika, de Stichting Zeehondencrèche te Pie- terburen en De Sterrenberg te Huis ter Heide (project: Nieuwe Maan) ten behoeve van geestelijk en lichamelijk gehandicapten. „De Kromme" stelt voor elk doel 25.000 gulden ter beschikking. ADVERTENTIE - Saldo dagelijks opvraagbaar - Tot f 3000,- per maand vrij opneembaar. - Zelfs contant aan de balie. - Daarboven 1% retourrente. NUTSSPAARBANK DE DICHT BIJ HUISBANK. leidse spaarbank 5 ZEIST (GPD) - Het bestuur betaald voetbal van de KNVB heeft gisteravond tijdens de najaarsvergadering van de profsectie een gevoelige nederlaag geleden. Onder druk van een aantal clubs en alle spelersafgevaardigden slaagde men er niet in de deelname aan het profzaalvoetbaltoernooi tijdens de winterstop verplicht te stellen voor alle clubs. Zes van hen zullen zodoende, zo werd gisteravond na het tellen van de voor- en tegenstanders bekend, definitief niet deelnemen: PSV, FG Twente, Volendam, FC VW, FC Den Bosch en Eindhoven. Feyenoord, dat gistermiddag toch toestemming kreeg van het sectie- bestuur om in dezelfde periode naar India af te reizen, stuurt een „representatief' team met Johan Cruyff en Van Hanegem de zaal in, terwijl MW, dat blanco stemde, vandaag beslist. In totaal nemen derhalve slechts 29 clubs (of 30 met MW) deel aan het zogenaamde 'Indoor-Soccertoernooi' De klap moet hard zijn aangeko men by het sectiebestuur. Voorzit ter André van der Louw, die gister avond tijdens de bijna vijf uur du rende bijeenkomst in Zeist voor drie jaar werd herkozen, en zijn vi- ce-voorzitter Jacques Hoge woning hadden staande de vergadering nog warme en lange pleidooien af gestoken om zowel het bestuur als de sponsor van de bond én het in- doortoernooi niet in de kou te laten staan. Hun inspanningen bleken echter vergeefse moeite. „In een vorige vergadering heeft u er zelf by ons op aangedrongen LONDEN (RTR) - De return in de achtste finale van het Europese toernooi voor bekerwinnaars tus sen Celtic Glasgow en Rapid Wien zal op 12 december worden overge speeld op Old Trafford in Man chester. Dat heeft de Schotse voet balbond gisteren bekend gemaakt. Gekozen werd voor Old Trafford, omdat Manchester United dezelfde avond uit speelt tegen Dundee United. De Europese voetbalbond bepaalde dat het duel tenminste 160 kilometer van Glasgow moet worden afgewerkt. Aberdeen viel af, omdat het stadion slechts 24.000 toeschouwers kan bevatten en niet over een degelijke omheining van het speelveld beschikt. De wedstrijd in Glasgow werd onlangs ongeldig verklaard, omdat een speler van Rapid in de slotfase gewond raakte door een uit het pu bliek geworpen voorwerp. De Weense bekerwinnaar had op dat moment de wisselmogelijkheden al gebruikt en speelde de laatste minuten dientengevolge met tien man. Celtic, dat de volgende ronde al bereikt dacht te hebben dankzij de overwinning van 3-0, werd te ruggefloten door de UEFA, die het protest van Rapid Wien tegen de gang van zaken gegrond achtte. Rapid Wien had het eerste duel met 3-1 gewonnen. naar nieuwe geldstromen te zoe ken om naheffingen bij de clubs te voorkomen", zo hield Van der Louw zyn morrende achterban voor. „Met het afsluiten van het sponsorcontract met Sony hebben wij aan die wens voldaan. Nu vind ik dat we daarvan ook de conse quenties moeten dragen". En Jac ques Hogewoning: „Het sponsor contract levert ons jaarlijks 500.000 gulden op, terwijl Sony ook nog eens 250.000 gulden in het zaalge- beuren wil steken. Daar moet toch wat tegenover staan? Bovendien", zo probeerde Hogewoning de ver gadering nog onder druk te zetten, „voorzie ik grote problemen met de sponsor wanneer het toernooi niet door kan gaan. Maar die moet u dan maar zelf oplossen". Indruk Zelfs die laatste dreigende woor den over de eventuele consequen ties bleken niet al te veel indruk te hebben gemaakt. Achtereenvol gens MW, de spelersafgevaardig den, Heracles, Eindhoven, FC Twente, NAC en PSV grepen naar de microfoon en keerden zich te gen een verplichte deelname. Nog afgezien van de problemen rond de reclame-exclusiviteit die de bonds- sponsor voor het toernooi heeft be dongen, oordeelden PSV en FC Twente het (te) gevaarlijk om hun contractspelers in de zaal te laten spelen. PSV-voorzitter Ruts: „Zowel on ze technische als medische staf heeft ons afgeraden om onze selec tie in de zaal te laten spelen. Er is een veel te groot blessuregevaar. Dan spelen er voor ons ook nog eens organisatorische probelemen mee, omdat PSV de winterstop al tijd benut om de spelers wat vakantie te gunnen en zich daarna in het buitenland (Gran Canaria) wil voorbereiden op de tweede helft van de competitie". Aan het einde van zijn betoog gaf Ruts pas toe dat de sponsoring van het toernooi door een concurre rend merk van Philips het voor naamste bezwaar was. „Laten we nu maar eerlijk zyn", aldus de Eindhovense praeses, „PSV is Phi lips, zonder dat bedrijf zou er niet eens een PSV bestaan. Dan moet u zich kunnen voorstellen dat wij er grote problemen mee hebben om aan een toernooi mee te doen dat door een concurrerend bedrijf wordt gesponsord. Wij bedanken dan ook voor de eer". Opiniepeiling Op voorspraak van mr. Kern kamp (FC Utrecht) vond vervol gens een neutrale opiniepeiling on der de clubs plaats. „Even los van de vraag of deelname nu wel of niet verplicht is", aldus de nieuwsgieri ge Van der Louw, die op dat mo ment ook wel inzag dat het voor stel van zijn college het nooit meer zou halen. De 29 voorstemmers (in clusief het door Akai gesponsorde Excelsior dat uit loyaliteit handel de) waren voor Van der Louw vol doende om het toernooi dan maar in iets mindere bezetting doorgang te laten vinden. „Dit aantal van 29, en misschien zelfs 30 clubs is vol doende garantie om een toernooi op niveau te organiseren. We zien dan ook geen reden meer om de deelname verplicht te stellen. Al leen in het zuiden kunnen wat pro blemen ontstaan, maar wellicht dat we de lokaties daar (Kerkrade en Den Bosch) samen kunnen voe gen". De zelfverzekerdheid waarmee André van der Louw zich akkoord verklaarde met de geslonken deel name, duidde er al op dat hy wist tot hoever hij ten opzichte van So ny kon gaan. Wakker geschud door het dreigement van het bedrijf dat men een streep door het winterse vertier zou halen wanneer ook maar een club bij verplichte deel name zou afhaken, deed de lobby voor aanvang van de vergadering in werking treden. De bondsspon- sor ging daardoor alsnog akkoord met het geslonken aantal deelne mers, hoewel niet van harte. „Wa ren het er minder dan 30 geweest, dan hadden we echt niet geaarzeld om onze handen van het zaalvoet baltoernooi af te trekken", aldus een woordvoerder van het bedrijf. De vergadering bracht gister avond nog geen oplossing voor de sinds november 1983 bestaande bestuurscrisis van de profsectie. De spelersafgevaardigden Karei Jansen en Cees van den Berg ver lieten destijds het sectiebestuur uit onvrede over het gebrek aan mede zeggenschap. De beslissing over het gisteravond ter tafel liggende voorstel om tot een gewijzigde me- dezeggenschapstructuur te komen werd door een handige manoeuvre van Van der Louw uitgesteld tot eind januari. In het voorstel van de zogenaamde commissie Van Dyk stelt men zich voor dat de werkne- EN VERGEET HET CIJFERSPEL NIET. mers zitting nemen in een Centrale Spelers- en Trainersraad (CSTR), die als een soort ondernemings raad 'toezicht' uitoefent op de be sluiten van de algemene vergade ring. Aangezien de nog zittende be stuursleden enkele voor de spelers niet aanvaardbare wijzigingen in het originele plan van de commis sie Van Dijk hadden doorgevoerd, stelde woordvoerder Louis van Gaal (Sparta) voor het plan in zijn geheel in stemming te brengen. Van der Louw besefte echter tijdig dat er 75 procent van de stemmen voor nodig is om een reglements wijziging aangenomen te krijgen en dat de spelers (26 procent) het voorstel dus definitief naar de ge schiedenis konden verwijzen. Tot ergernis van de spelers ging Van der Louw dan ook niet in op deze suggestie en stelde de besluitvor ming over dit punt uit tot begin volgend jaar. De komende twee maanden zal dus voor de tweede maalgetracht worden overeen stemming te bereiken over de pun ten die vooralsnog onaanvaardbaar zijn voor de spelers (de paritaire sa menstelling van de CSTR en de ge ringe invloed daarvan op de alge mene vergadering). Nota Wel werd nog een principe-ak koord bereikt over de nota 'Be taald Voetbal 1985-1990', in feite het verlengstuk van het eerste ge- zondmakingsproces van de prof- sectie. Via deze nota, die is samen gesteld door de externe geldgevers (WVC, toto-lotto, gemeenten) en het sectiebestuur, wordt het be taalde voetbal de kans geboden tot 1990 in aanmerking te blijven ko men voor een jaarlijkse overheids bijdrage van 1,2 miljoen gulden. Het overleg met de spelers over de nieuwe medezeggenschapstruc- tuur neemt ook hier een centrale plaats in, omdat de externe geldge vers de democratisering als voor naamste voorwaarde hebben ver bonden aan het beschikbaar stel len van hun bijdragen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13