'Minimumloon met 30 pet verlagen' 7,44% Kamer steunt 'mestwet' Kritiek op notarissen Hoogste boete ooit gegeven aan kartel CNV presenteert plan tegen automatisering Project voor teveel aan mest in Twente OMHOOG OF OMLAAG. DAT BLUFT DE VRAAG. NCW wil drastische ingreep VS dreigen betalingen aan de GATT te stoppen DINSDAG 27 NOVEMBER 1984 ECONOMIE DEN HAAG (GPD) - Het wettelijk minimumloon voor volwassenen moet volgens het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) worden afgeschaft of ten minste met 30 procent worden verlaagd. Mensen die daarvan ook nog anderen moeten onder houden, zouden een toeslag moeten krijgen. Die ingreep is gistermiddag in Den Haag gepresenteerd door de nieuwe algemeen directeur van het NCW, prof. drs. J. Weiten- berg, tot voor kort topman bij het Centraal Plan Bureau. Afschaffing van het minimumloon regels die onderscheid maken tus- zou het mogelijk maken dat de sen alleen-verdieners (die van hun prijs voor de arbeid (het loon) op inkomen ook anderen te onder- de arbeidsmarkt meer aansluit op houden hebben), voor wie een 100- de behoefte vanuit het bedrijfsle- procents uitkering geldt, voor één ven. Volgens het NCW zullen er oudergezinnen (90 procent) en aanzienlijk meer banen door be- voor alleenstaanden (die 70 pro- schikbaar komen waarvoor f20 per uur nu te veel is. Voor de sociale uitkeringen zou, zeker als het wettelijk minimum loon wordt afgeschaft, een apart cent van het netto minimumloon ontvangen). Overigens bepleit het NCW ook een verlaging in de belasting- en premiedruk. Voor lage inkomens systeem moeten ontstaan. Nu ligt zal dat helpen de koopkracht te het sociale minimum netto op het niveau van het netto minimum loon. Die band zou moeten worden doorgesneden. Het parlement zou uiteindelijk moeten vaststellen welk sociaal minimum aanvaard baar en betaalbaar is. Het NCW vindt dat het wettelijke minimumloon een te centrale plaats inneemt. "Het vormt de wet telijk vastgelegde laagste tegen prestatie voor geleverde arbeid en het bepaalt de hoogte van de uitke- steunen. Verlaging van de sociale premies zal volgens het NCW on der meer mogelijk zijn doordat minder mensen een beroep op bij voorbeeld de werkloosheidsverze keringen hoeven te doen omdat door het laten vallen (of zakken) van de minimum-loongrens meer mensen aan de slag zullen kunnen. Het verbond constateert trouwens dat nu al velen 'zwart' werken te gen lonen die onder het wettelijk voorgeschreven minimum liggen. NOORDWIJKERHOUT (ANP) - - -De Dienstenbond CNV wil dat 5^.1?werkgevers, vakbeweging en over- het (met bruto f 1987,70) als de hpiri cor;aai Rnnnnmi^hP i met el- zThnnfee\?en~SaSu Zeif toegevend dat hij "wellicht mveau wtLh„hf «m°sCthtd f.ïen' HSteïde vereist Ma^r aan dè andere kant loon in Nederland geen sprake is rian hnn pil,A„ hprfHifetalr bno van een arbeidsmarkt we die problemen oplossen. Nu worden we als vakbonden van het kastje naar de muur gestuurd en wijzen de werkgevers in de diverse sectoren naar elkaar", aldus Van der Stel. In het actieplan bepleit de bond ook de komst van een ombudsman die bij de voortschrijdende auto matisering zaken als privacy moet gaan bewaken. Voorts wil de bond bij de CAO-onderhandelingen ko men tot automatiseringscontrac ten, waarin bijvoorbeeld moet staan dat automatisering niet mag leiden tot gedwongen ontslagen. Daarin moeten ook afspraken 1van uer oiei, voorzitter van ae xjaaim mucicu ouiv aiapiais.cn wui- rif Dienstenbond CNV, zei dit van- den gemaakt over zaken als werk- I worat een werknemer uit de mirlrlacr Hii rlo nrooontatio ir» PfApfrpnhpirl n-if»f1p7#»(y£fÉ»n<;r>hnr» An 32.000 wordt markt genomen". Daardoor net als op de groenteveiling, spra ke van "doordraai". Omdat afschaffing van het mini mumloon als een te ingrijpende maatregel kan worden ervaren, kan volgens het NCW worden ge kozen voor een drastische verla ging. De opbouw van het wettelij ke minimumloon zou dan moeten worden beëindigd bij het loon waarop men thans als 21-jarige recht heeft. Dat ligt op 70 procent van wat nu als het minimum voor een volwassene geldt. Eventueel zou nog een tussenstap te zetten zijn bij het minimum dat thans voor een 22-jarige geldt (85 pro cent). Een dergelijke verlaging tot 70 procent sluit in de opstelling van het NCW ook aan bij de individue le behoeften. Voor verscheidene sociale uitkeringen gelden ook al Werkloosheid middag bij de presentatie Noordwijkerhout van een actie plan tegen de automatisering. Hij gelegenheid, medezeggenschap scholing. Verder zouden onderne- zonder het fiat van de Onder vindt dat bijvoorbeeld een groot nemingsraad geen enkele beslis- project als het Nationaal Betalings circuit (NBC), dat voorziet in menvoeging van de girocircuits van banken i PTT i automatisering mogen De dienstenbond is op zich niet geautomatiseerd systeem, in feite schreeuwt om een nationale aanpak. Realisering van een dergelijk project zal niet alleen gevolgen hebben voor de werkgelegenheid bij de PTT en de banken, maar bij voorbeeld ook in de detailhandel en andere bedrijfstakken met een intensief geldverkeer. "Het zou bij- i groot tegen nieuwe technologieën verdere automatisering. Afwijzing daarvan leidt op langere termijn tot een nog groter verlies van werk gelegenheid, meent de bond. Maar wel moeten werknemers en vak bonden daadwerklijk invloed krij gen op de gang van zaken. De bond verwijt de werkgevers dat ze bij hun presentatie van automatise ringsplannen vooral de bedrijfse- zonder nuttig zijn als we op natio- conomische noodzaak voorop stel- naal de effecten len, terwijl aan de menselijke kant van de zaak niet of nauwelijks aan- soört gigantische projecten op een rij zetten en bekijken hoe dacht wordt besteed GENEVE (RTR) - De Verenigde T Staten overwegen hun contributie ,«00twaalf maanden (van oktober Qa„ Aiaonf™ rw™~ni™r«c* 1983 tot oktober 1984) is de werk loosheid in Nederland met 2,7 pro cent afgenomen. Dat blijkt uit cij fers die de EG-commissie daB 'M^\55SK kwesü™op'hct'gebied de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT) achter te houden als de wereldhan delsorganisatie niet overgaat tot het aanpakken van een aantal be de cijfers blijkt voorts dat de werk- de internationale handel. Dit heeft de plaatsvervangende han- "gieren vfS vrouwen daarentegen is inéén jaar over verslaggevers op de eerste de jaarvergadering van de tijd de werkloosheid gestegen met 1,6 procent. Volgens de Europese cijfers stonden er eind oktober van dit jaar in ons land 802.600 mensen als werkloos te boek. Een jaar eer der waren dat er 824.600. Veilingomzet De omzet van de veiling van tuinbouwprodukten RBT in Breda is in 1984 spectaculair toegeno men. Maandag is de tweehonderd miljoen gulden bereikt, terwijl 1983 werd afgesloten met 175 mil joen gulden. De versnelde groei is onder meer het gevolg van de sa menwerking met de aarbeienvei- ling in Zundert en de veiling van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond in Veldhoven voor het produkt augurken, aldus het bestuur. Le Monde Het Franse dagblad Le Monde is maandag niet verschenen als ge volg van een staking van het niet- journalistieke personeel. Onder handelingen tussen de directie van de krant en de vakbonden waren vrijdag afgesprongen. Le Monde kampt met financiële moeilijkheden. Er is een tekort van enkele tientallen miljoenen francs. De vakbonden waren akkoord ge gaan met het bevriezen van de sala rissen maar volgens de directie van het dagblad is een salarisverlaging met 14 procent onontkoombaar. De vakbonden zyn het daar niet Douanekantoor Op de E-10 (Antwerpen-Breda) heeft staatssecretaris Koning (Fi nanciën) gisteren het nieuwe doua ne-emplacement Breda Autoweg officieel in gebruik gesteld. Het kantoor fungeert voor de Benelux als btw-kantoor, terwijl het voor derde landen de ftmetie van een binnenlands douanekantoor heeft. De nieuwe voorziening levert voor 600 mensen werk op. GATT. „We zullen de discussie over de begroting blokkeren en het is heel goed mogelijk dat we onze bijdra ge van 14,2 procent zullen achter houden als de impasse op andere terreinen niet wordt doorbroken", aldus Smith. Het Amerikaanse dreigement kwam nadat er op de eerste dag van de jaarvergadering grote on enigheid was ontstaan over de toe komstige taken van de GATT. De VS willen dat de organisatie for meel overleg gaat voorbereiden over de liberalisering van de han del in diensten (onder meer het bank- en verzekeringswezen) en over de vervalsing van produkten. De ontwikkelingslanden weigeren deze kwesties op de agenda te zet ten. Zij vinden het dringender dat de industrielanden, vooral de VS, een minder protectionistisch han delsbeleid gaan voeren. BRUSSEL (ANP) - Vijf Europese bedrijven zijn vanwege kartelvor ming door de EG-commissie ver oordeeld tot de hoogste boete die ooit werd gegeven. Dat gebeurde op voorstel van Frans Andriessen, de (Nederlandse) Europese com missaris voor concurrentiezaken. De bij het kartel betrokken onder nemingen, die waterstofperoxyde produceren, kregen een boete van 22,5 miljoen gulden. De bij het kartel betrokken on dernemingen zijn Solvay in België, Laporte Industries in het Verenigd Koninkrijk, het Duitse bedrijf De- gussa en twee Franse bedrijven, namelijk l'Air Liquide en Produits Chimiques Ugine Kuhlmann, welk laatste bedrijf een onderdeel vormt van Atochem. Solvay én Laporte (die in bepaal de sectoren samen opereren onder de naam "Interox") beheersen meer dan een derde van de wereld- produktie van waterstofperoxyde dat gebruikt wordt in de chemi sche industrie en verder als bleek middel voor papier en textiel. Het is ook een basisprodukt voor na- triumperboraat, dat weer een be langrijk ingrediënt is voor waspoe- ders. Deze groep vervaardigt in meer dan 20 vestigingen in de EG en daarbuiten waterstofperoxyde. Het Duitse Degussa, dat vestigin gen in Duitsland en België heeft, is tweede op de wereldranglijst van producenten van waterstofperoxy- Alle vijf producenten, Solvay, Laporte, Degussa, l'Air Liquide en Produits Chimiques, hebben er van 1961 tot minstens december 1980 een kartel op na gehouden, waarbij ze de markten voor water stofperoxyde (en de daarvan afge leide produkten natrium perboraat en natriumpersulfaat) verdeelden en met vastgestelde prijzen werk ten. De EG-Commissie heeft dat in 1980 ontdekt toen ze bij verrassing een onderzoek instelden bij een aantal ondernemingen. De boetes die de EG-Commissie nu heeft opgelegd zijn als volgt over de ondernemingen verdeeld: Degussa 7,5 miljoen gulden, Sol vay 7,5 miljoen, Laporte 5 miljoen, l'Air Liquide 1,25 miljoen en Ato chem eveneens 1,25 miljoen. PONTEFRACT - Een Britse mijnwerker voor de ruïne van zijn huis dat waarschijnlijk in brand werd gestoken door stakende mijnwerkers die het niet konden zetten dat Spencer weer aan het werk was gegaan. (foto AP) NS-personeel wijst akkoord over cao af UTRECHT (ANP) - De vakbonden bij de spoorwegen moeten van hun leden opnieuw met de NS-directie gaan onderhandelen over de nieu we cao. De achterban van de Fede ratieve Spoorwegvakvereniging (FSV) heeft gisteren het principe akkoord afgewezen, dat half okto ber tussen de bonden en de NS was bereikt. De meerderheid van de spoorwegleden van de vervoers- bonden van FNV en CNV heeft zich in afdelingsvergaderingen ook al afwijzend opgesteld tegen het bereikte resultaat, zodat deze bon den verwachten dat het eindoor deel eveneens negatief zal uitval len. Voorzitter J. Kruse van de FSV, met 4.500 leden de tweede bond bij de NS, zei gisteren dat zijn leden het principe-akkoord unaniem hebben afgewezen, omdat zij abso luut niet zijn te spreken over de verbetering van de toeslagen voor onregelmatig en zwaar werk. "De pijn is puur financieel. Als er geen beter resultaat op tafel komt dan vrees ik dat over enige tijd acties bij de spoorwegen zullen lostbar- sten. Loodsdiensten staken tegen plannen tot privatiseren DEN HAAG (GPD) - De loods diensten in het district Zeeland zijn vanmorgen in staking ge gaan tegen de plannen van de regering om de verschillende diensten te verkopen aan het particuliere bedrijfsleven. De grootste ambtenarenbond, Ab vaKabo, vreest een landelijk verlies van de helft van de 230 arbeidsplaatsen door de 'priva tisering' van de vaarwegmarke- ringsdienst. In Vlissingen wordt verwacht dat de acties naar het "Noorden zullen over slaan. Volgens de bestuurder van de regionale groep van de Ab vaKabo in Vlissingen, A. Cal- jouw, is de actiebereidheid in het district Zeeland erg groot en zullen de acties ongetwijfeld overslaan naar het district Noord (Terschelling en Den Helder) en het district IJmond (Amsterdam en omgeving). De staking in Zeeland zal tot vrij dagmiddag 17.00 uur duren. Het betreft in ieder geval de vaarwegmarkeringsdienst, de materieeldienst en waarschijn lijk ook ondersteunende loods diensten en de verkeersdienst. Naar schatting van Caljouw zal ongeveer een derde van de scheepvaart naar Antwerpen door de staking van de ver schillende loodsdiensten wor den getroffen. De Belgische re dediensten hebben zich soli dair verklaard met de acties en zullen geen werk overnemen van hun Nederlandse collega's. Ook kans op export naar Saoedi-Arabië SLIEDRECHT (ANP) - Boskalis houdt op donderdag 20 december een buitengewone aandeelhou dersvergadering, zo heeft het in moeilijkheden verkerende bagger- concern gisteren meegedeeld. De vergadering wordt gehouden in het hoofdkantoor in Sliedrecht. Er is nog geen agenda bekend. Via de gebruikelijke oproep-adver- tenties zal binnenkort worden be kendgemaakt waar de agenda ver krijgbaar is, aldus Boskalis. Aandeelhouders van Boskalis bijeengeroepen Boskalis verkeert in moeilijkhe den omdat Argentinië fors achter is met betalingen voor een project met pijpleidingen van het bedrijf. Het risico voor die betalingen, waarbij het om ongeveer twee mil jard gulden gaat, ligt inmiddels bij de staat. Minister Ruding (finan ciën) en Van Aardenne (economi sche zaken) zeiden gisteren in de Kamer dat bijna de helft van de 1,1 miljard gulden die aan industriële- en dienstenleveranties naar Argen tinië zijn geëxporteerd, is toegele verd door buitenlandse toeleveran ciers, voornamelijk uit EG-landen. DEN HAAG (ANP/GPD) - De Tweede Kamer gaat in grote lijn akkoord met de interimwet, waar mee minister Braks (Landbouw) de enorm groeiende meststroom een halt wil toeroepen. Volgens die (tijdelijke) wet mogen er geen nieu we varkens- of pluimveehouderij en worden opgericht en is uitbrei ding van bestaande bedrijven in een aantal provincies verboden. Braks en zijn collega Winsemius (milieu) legden er gisteren de na druk op, dat de tijdelijke wet werd ingediend nadat duidelijk was ge worden dat de bodem ernstig wordt veronreinigd door nitraten, fosfaten en metalen als koper en cadmium. De tien miljoen varkens en dertig miljoen kippen produce ren in Nederland jaarlijks ruim 85 miljoen ton mest, die slechts ten dele in eigen land kan worden af gezet. "Daarom zijn we plotseling met de wet gekomen. Als we van tevo ren de wet zouden hebben aange kondigd, zouden velen nog probe ren hun bedrijven uit te breiden of nieuwe te vestigen", aldus Braks. Volgens Winsemius moet de ver vuiling zich in zijn werkelijke om vang nog aandienen. "De voorraad nitriet die nog in de grond zit moet via het grondwater nog op ons af komen. Op dit moment hebben we in ons land een mestvoorraad waarmee 13.000 voetbalvelden een meter dik bedekt kunnen wor den". Aanvankelijk zou de wet zich al leen beperken tot de intensieve varkenshouderij. Minister Braks erkende, dat de pluimveehouderij pas in de wet werd opgevoerd na dat de Raad van State hierover op merkingen had gemaakt. „De Raad van State heeft ons er terecht op gewezen, dat de gevolgen voor de bodem van kippemest net zo ern stig zijn als van varkensmest". Verscheidene woordvoerders wilden weten waarom de grootste producent van mest, de rundvee houderij, niet in de interimwet is opgenomen. Volgens de minister is rundveemest veelal bodemgebon den. Veel mest wordt automatisch over het land verspreid en ver voersproblemen als bij kippemest doen zich niet voor. Braks beklemtoonde, dat de nu voorgestelde interimwet slechts een tijdelijk draagt. Hij zegde toe zijn uiterste best te zullen doen om de definitieve meststoffenwet en de wet op de bodemverontreini ging op 1 januari 1986 van kracht te doen zijn. Daarin moet aanpak van oppervlaktewater en bodem door fosfaat, nitraat en metalen als cad mium en koper in zijn algemeen heid zyn geregeld. Op de suggesties van een aantal kamerleden overtollige mest te ex porteren naar de omringende lan den zei Braks dat België en West- Duitsland ook al met het probleem van de mestoverschotten en de daarmee gepaard gaande bodem vervuiling worstelen. Wel wordt gedacht aan export naar Saoedi- Arabië, dat belangstelling voor de mest zou hebben. AMBT-DELDEN (ANP) - Het Twentse Ambt-Delden wil samen met het Rijk, de provincie Overijs sel en de landbouworganisaties een proefproject opzetten voor de verwerking van het mestoverschot in deze gemeente. Het systeem hiervoor, ontwikkeld door het in genieursbureau Grontmij, zou als voorbeeld kunnen dienen voor an dere gemeenten in Nederland die grote problemen hebben met het verwerken van mestoverschot. De aanpak van de mestverwer king, waarvoor Ambt-Delden vol gens de Grontmij in aanmerking komt, is een stelsel van leidingen waarop 213 boerenbedrijven hun teveel aan mest kunnen lozen. Via dit buizenstelsel komt de mest, in totaal ongeveer 237.000 kubieke meter per jaar, in een gistingsin stallatie. Tijdens het gistingspro ces komt jaarlijks maar liefst 3.7 miljoen kubieke meter biogas vrij. Dit gas kan worden gebruikt voor de energievoorziening. Ambt-Del den heeft hiervoor enkele bedrij ven in haar omgeving op het oog. De uitgegiste mest kan vanuit de haven van Stad Delden waar de gistingsinstallatie is gedacht, per schip of pijpleiding worden ver voerd naar streken in Nederland waar een tekort aan organische mest ontstaat. Hierbij denkt de Grontmij onder meer aan de Drentse .veenkoloniegebieden en de Noordoostpolder. Voor de pol der ligt het vervoer per schip voor de hand, maar gaat de mest uit Ambt-Delden naar Drenthe, dan is een pijpleiding voordeliger. Ande re gemeenten met een overschot aan mest zouden op het buizenstel sel kunnen worden aangesloten. Vanwege bijbaantjes bij bank Kapitaalmarkt- Renterekening. Denkt u dat de spaarrente weer omhoog gaat? En wilt u verzekerd zijn van de actuele rente? Profiteer dan van een spaarvorm die de rente op de voet volgt. U kunt al meedoen vanaf f 1.000,-. En hoe langer uw geld op de rekening staat, hoe lager de opnamekosten. Praat er eens n D A E.11#- over bij de NMB. INhUD ÖANIV DE NMB DENKT MET U MEE. DEN HAAG (GPD) - Enkele tien- tallen van de ruim 900 notarissen in ons land hebben een bijbaan bij de plaatselijke Rabobanken. Daar zyn ze lid van de raad van toezicht; vergelijkbaar met de raad van com missarissen in andere bedrijven. Aldus de kritiek die gisteren na mens de Consumentenbond werd uitgeoefend in het VPRO-radio- programma „Het Spoor", dat aan het notariaat was gewijd. Volgens de Koninklijke Notarië le Broederschap is zo'n bijbaan toegestaan als er geen sprake is van vermenging van belangen. Maar de Consumentenbond wijst nevenfuncties van notarissen bij banken scherp van de hand. Woordvoerder A. Swinkels vindt het „een veeg teken" dat onafhan kelijke notarissen zulke bijbaan tjes hebben. Notaris J. Tromp uit Vianen zei in deze uitzending het niet juist te vinden dat notarissen die lid van de raad van toezicht van een Rabo bank zijn voor diezelfde bank hy potheekakten opmaken. Volgens hem moet de notaris tussen de par tijen staan. Hij mag niet te nauw verbonden zijn aan een van de twee betrokkenen bij het maken van zo'n akte. Op juridische gron den zouden akten voor een hypo thecaire lening bij de Rabobank die door deze notarissen zijn ge maakt zelfs nietig verklaard kun nen worden. Mr. M. Cremers, president van de rechtbank in Den Bosch en voor zitter van de landelijke vergade ring van rechtbankpresidenten, voelt er veel voor dat er voor het notariaat een door de overheid be noemde inspecteur komt. Zo'n functionaris, vergelijkbaar met de inspecteur van de volksgezond heid, zou ongerechtigheden bin nen het notariaat moeten onder zoeken. Dat is volgens Cremers noodza kelijk, omdat de tuchtrechtbanken van de notarissen - de zogeheten Kamers van Toezicht - geen eigen onderzoeksapparaat hebben. Bo vendien vond de Bossche recht bankpresident het or\juist dat de Kamers van Toezicht zaken aan brengen waarover ze vervolgens zelf een oordeel moeten uitspre ken. Dr. C. Rijnvos, hoogleraar econo mie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam, leverde ernstige kri tiek op de rol van notarissen bij de ondergang van de Tilburgsche Hy potheekbank. Hij beschuldigde notaris mr. H. Mulder uit Drachten van het afleggen van een onjuiste verklaring. Mulder zou gezegd hebben dat iemand juridisch eigenaar was van een pand, terwijl dat niet zo was. Onder andere op grond van die on juiste notarisverklaering zou de Tilburgsche Hyptheekbank op een groot pand in Drachten een hypo thecaire lening hebben verstrekt. Mr. F. van Loon van de Vereni ging Eigen Huis stelde dat het be staande stelsel van huizenveilin gen voor de consumenten achter haald is. „Dat systeem functioneert alleen voor de handelaren en de notarissen die er geld aan verdie- In het radioprogramma bleek ook dat de Amsterdamse huizen veiling niet openbaar is. terwijl de wet dat wel voorschrijft In Am sterdam hebben de makelaars en de notarissen, die wettelijk toe zicht op de veiling moeten houden, de afspraak gemaakt dat bieders op de veiling verplicht zijn een ma kelaar in te schakelen. De Vereni ging Eigen Huis wijst deze afspra ken van de hand. Van Loon: „Een verplichting om een makelaar in te schakelen gaat ons veel te ver".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11