Besprekingen tussen WD en PvdA ergeren De Vries WEGWIJS OP UW ZX SPECTRUM 48 WEGWIJS OP UW COMMODORE 64 Spelenderwijs wijzer bij Dixons en Vroom Dreesmann. Israël geeft 'Golda' als een nieuw bankbiljet uit 'Pleegzorg nog steeds het beste alternatief DINSDAG 27 NOVEMBER 1984 Huiscomputers kun je tegen woordig haast overal kopen. Maar de handboeken die je erbij krijgt, zijn vaak complex en meestal ook nog in het Engels geschreven. Na door worsteling ervan blijf je dan ook met menige vraag zitten. Bij de Microcomputer Club Nederland is dat gelukkig anders. Als u daar een computer koopt, krijgt u er een programma bij, waarmee de computer zichzelf uidegL Op een alleszins onder houdende wijze en in puur Nederlands. Een duidelijker en boeiender wegwijs op uw computer is nauwelijks denkbaar. En komt u onverhoopt toch nog voor vragen te staan, dan is er de gratis 24-uurs telefoon-service van MCN. Voor alle inlichtingen op computergebied. Complete introduktiepakketten. Het Wegwijs-programma is onderdeel van een tweetal com plete introduktiepakketten, die u alleen bij MCN kunt kopen. U kunt kiezen uit een Sinclair- pakkct voor f 699,- en een Commodore-pakket voor f999,-. In het eerste geval krijgt u een Sinclair ZX Spectrum 48, een data-cassetterecorder, een Nederlandstalige handleiding, het programma 'Wegwijs op uw Spectrum', een pakket met 8 programma's en een blanco data- cassette. Kiest u voor het Com- een Commodore 64, een data-cassetterecor der, een Nederlands talige handleiding, het programma 'Wegwijs op uw Commodore', een blanco data-cassette en een stolhoes. w De MCN is een initiatief van Dixons en. V&D. Wie dus bij wil blijven, loopt binnen bij één van deze zaken. Behalve de beide introduktiepakketten vindt u hier ook een zeer uitgebreid aanbod geselekteerde soft- en hardware. Zoals Nederlandstalige leerprogramma's, gebruiksprogramma's, disc-drives en printers. Als u besluit iets te kopen voor 100 gulden of meer, wordt u automatisch lid van MCN. Aan dit lidmaatschap zijn aantrekkelijke voordelen verbonden. Waarvan het meest, markante ongetwijfeld de MCN telefoon-service is. Speciaal voor leden van MCN bemand door computer specialisten die 24 uur per dag, 7 dagen per week gratis en grondig advies geven. U hoeft zelfs de gesprekskosten niet te betalen. Zijn er dus nog vragen op het gebied van de huiscomputer, dan weet het MCN-lid steeds waar hij terecht kan. Meer over de vele voordelen van MCN bij Dixons en V&D. ff modore-pakket, dan ontvangt u De kritiek heeft vólgens hem veel toekomstige pleeggezinnen af geschrokken om zich aan te mel den. In 'Kinderen in pleeggezin nen' beschrijft hij de problemen en de leuke kanten van het pleegge zin-zijn. Het boek is vooral gericht op mensen die erover denken om zich als pleeggezin op te geven. Veel voorlichting over dat onder werp is niet te vinden, terwijl dat heel belangrijk is, aldus Hanny van de Haar-Liefhebber, pleegmoeder met 13 jaar ervaring: „Je wordt lid van de Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen, je wilt wat met je ervaringen doen, elkaar hel pen. Voorlichting geven aan aspi rant-pleegouders, kortom, alles doen om de kwaliteit van de pleeg- zorg te verbeteren. Juist omdat je weet dat het de moeite waard is". hoog gaat, uit de hand lopende VUT-kosten en de kosten die no dig zyn om het ziekengeld te hand haven (1,5 2 procent), aldus de voorzitter. Hij zei uitdrukkelijk dat de werknemers in dit emotionele probleem van sociale rechtvaardig heid de werkgevers niet tegenover zich vinden, maar vroeg de moge lijkheden op zakelijke wijze te be zien. Het zou onverteerbaar zijn als de moeilijke kwestie van het zie kengeld de verhoudingen in de na bije toekmst zou verscherpen, al dus de KVGO-vooorzitter. Arbeidstijdverkorting kan alleen dan een nuttig instrument zijn voor de de bestrijding van werk loosheid, als dit hand in hand gaat met rendementsverbetering en de ze zeker niet in de weg staat, aldus Handgraaf. Een tweede ronde, 1 naar 36 uur, verplicht voor alle on dernemingen, stuit bij de meerder heid van zijn leden op zeer grote bezwaren. Daar liggen bovendien geen afspraken over, maar slechts een intentieverklaring. Banken VS verlagen prime rate NEW YORK (UPI/DPA) - Een aantal banken in de Verenigde Sta ten heeft gisteren de „prime rate", de rente voor de meest krediet waardige ondernemingen, ver laagd van 11,75 tot 11,5 procent. De maatregel is een reactie op de vori ge week door het bestuur van het stelsel van centrale banken door gevoerde verlaging van het officië le disconto met 0,5 procent tot 8,5 procent. Het initiatief werd gisteren geno men door Citibank. Daarna kwa men First National Bank of Chica go en een paar kleinere banken, zo als First National Bank of Minnea polis. Verwacht wordt dat ook de overige Amerikaanse banken de prime rate zullen laten zakken tot 11,5 procent. De verlaging van de prime rate is de vijfde achtereenvolgende sinds eind september van dit jaar. Toen ging het tarief van dertien naar 12,75 procent. Dat was de eerste verlaging sinds februari 1983. Twee diensten van defensie moeten naar Heerenveen DEN HAAG (ANP) - De Centrale Militaire Apotheek en de Genees kundige herstel- en verzamelplaats zullen wórden overgeplaatst van Amsterdam naar Heerenveen. Dit gebeurt omstreeks 1987 in het ka der van de spreiding van rijksdien sten naar het noorden des lands. Staatssecretaris Van Houwelingen heeft dit gisteren aan de Eerste en Tweede Kamer meegedeeld. "Na een zorgvuldige afweging van alle van belang zijnde factoren, is besloten de twee diensten in de provincie Friesland onder te bren gen. In deze provincie is, uit een oogpunt van doelmatige bedrijfs voering, gekozen voor de gemeen te Heerenveen", aldus de staatsse cretaris. De provincie Groningen met als vestigingsplaats Winscho ten was de andere kandidaat. Met de spreiding van deze dien sten is naar verwachting 30 miljoen gulden gemoeid. Deze kosten zul len worden gedragen door de mi nisteries van binnenlandse zaken, economische zaken, volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en de fensie. Arbeidsplaatsen Het personeel van beide dien sten is maandag op de hoogte ge steld. Met de eveneens geïnfor meerde organisaties van militair en burgerpersoneel wordt binnen kort overleg geopend, aldus Van Houwelingen. Het gaat om in totaal 135 arbeids plaatsen, 100 burgers en 35 militai ren. Commissaris van de koningin in Friesland H. Wiegel zei maandag in Leeuwarden "blij gestemd" te zijn, al had Friesland om planologi sche redenen voorkeur voor Leeu warden als vestigingsplaat. Van Houwelingen was maandag per soonlijk naar het provinciehuis Leeuwarden afgereisd om zijn be slissing mee te delen. Melk Nederlandse melkfabrieken heb ben tussen januari en oktober zes procent meer melk en zuivelpro- dukten ingevoerd dan gedurende die periode in 1983. Dit staat in een overzicht van het produktschap voor Zuivel. Sinds 1 januari heb ben de boeren 10,6 miljoen ton melk aan de fabrieken geleverd, bijna vier procent minder dan vo rig jaar. WIERDEN (ANP) - Volgens CDA- fractievoorzitter De Vries is de WD er een vrije moraal met be trekking tot partnerruil op na gaan houden. Het feit dat WD-ers be spiegelingen houden over bondge nootschappen met de oppositie ge tuigt van een merkwaardig soort loyaliteit aan hun coalitiepartner, aldus De Vries gisteravond tijdens een spreekbeurt in het Overijsselse Wierden. Ook in de kamer vinden WD en PvdA elkaar steeds vaker, zo con stateerde De Vries. Hij noemde in dat verband onder andere de christelijke instellingen, abortus en euthanasie. De Vries zei er aan te twijfelen of de WD de coalitie een dienst bewijst door telkens met de PvdA te pacteren op pun ten die voor het CDA van groot ge wicht zijn. Met de bespiegelingen over een eventueel PvdA-WD-kabinet doelde De Vries op uitlatingen die er door beide partijen vorige week zijn gedaan tijdens een congres van de liberale Teldersstichting over deze zaak. „Ik hoor de WD al als wij een congres beleggen met de PvdA over de mogelijke vor ming van een nieuw kabinet". De Vries merkte op dat er van PvdA-leider Den Uyl de laatste tijd zo weinig vernomen wordt. „Ter wijl sommige PvdA-ers van alles proberen om hun partij weer wat meer realiteitszin bij te brengen, is de heer Den Uyl in geen velden of wegen te bekennen." Volgens De Vries steunt de PvdA klakkeloos alle acties tegen het kabinet-Lub- bers, maar past het zijn eigen pro gramma met een vertraging van ongeveer een jaar aan bij wat het huidige kabinet doet. Over de hoge scores die de PvdA haalt in opiniepeilingen zei De Vries „Die partij rijst bij opinie peilingen als zelfrijzend bakmeel de pan uit. Ze hoeven er niets voor te doen en ze doen er ook niets aan. Tenminste niet in de zin dat de PvdA de mensen een duidelijk al ternatief biedt." NAVO WD-fractie voorzitter Nijpels heeft gisteravond tijdens een spreekbeurt in Zutphen afstand genomen van de kritiek van het PvdA-kamerlid Knol op de NAVO. Op een in Meppel gehouden PvdA- discussiebijeenkomst over vrede en veiligheid zou deze de NAVO „een misdadige organisatie" heb ben genoemd, bedoeld om de eco nomische belangen van het westen te verdedigen. Nijpels tekende „scherp protest" aan tegen deze openbare beledi ging van een organisatie, waarin - zo zette hij uiteen - ons land in bondgenootschappelijk verband met andere verdragspartners nauw samenwerkt. Hij noemde het ge vaarlijk en verontrustend dat in (delen van) de grootste party van ons land, de PvdA, het Nederland se NAVO-lidmaatschap kennelijk permanent ter discussie moet staan. Een dergelijke opstelling, zo zei hij, zal ons land in NAVO-ver- band alleen maar verder isoleren. DEN HAAG (GPD) - „De pleeg- zorg beschouwen we nog steeds als een belangrijk alternatief voor in ternaatshulp en zeker niet alleen omdat het goedkoper is", aldus staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) gisteren bij de presentatie van het boek 'Kinderen in pleeggezinnen' door W. J. F. van Zandvoort. De staatssecretaris kondigde aan dat binnenkort nieu we plannen naar de Tweede Kamer gaan, waarin bezuinigingen op in ternaten en versterking van de pleegzorg centraal staan. Van Zandvoort is voormalig di recteur van een kinderbescher mingstehuis en nu directeur van de Stichting Huwelijk/Relaties Ou derschap Zwangerschap. Zelf heeft hij ook pleegkinderen gehad. Hij gaat in het boek in op de ver schillende emotionele financiële en wettelijke punten die bij pleeg kinderen komen kijken. Het con- TEL AVIV (UPI) - De koppen in de Israëlische kranten vertelden maandag dat "Golda gelijk (is) aan 10.000 sjekel". Ze verwezen naar het feit dat Is raël vandaag een oranjekleurig bankbiljet van 10.000 sjekel uit geeft waarop het konterfeitsel staat van Golda Meir, premier van 1969 tot 1974. Op de keerzijde van het biljet is de menigte afgebeeld die Meir be groette bij de synagoge van Mos kou tijdens haar ambassadeur schap in de Sovjetunie van 1948 tot 1949. Boven de afbeelding staat in het Ivriet "Laat mijn volk gaan". Het bankbiljet van 10.000 sjekel is het derde nieuwe bankbiljet in Israël in ongeveer een jaar. De vori ge twee zijn van een even inflatoire 1.000 en 5.000 sjekel als het i tact met de ouders vah het kind, de rol van de pleegouders die zich moeten realiseren dat het kind nooit van hen wordt, dat het be lang van het kind en niet het heb ben van een kind voorop staat, zljii problemen die in het boek aan de orde komen. Van Zandvoort heeft zijn boek geschreven naar aanleiding van de kritiek die afgelopen vooijaar los barstte rond het pleegouderschap. De kritiek, vooral afkomstig van de internaten, werd volgens Zand voort vooral veroorzaakt door de voorstellen die de regering toen al deed om het aantal tehuisbedden te verminderen en meer kinderen by pleeggezinnen onder te bren gen. Een voorstel dat duidelijk een bedreiging voor de werkgelegen heid inhield. Van Zandvoort: „Om dat de overheid wil bezuinigen op de huizen vonden veel mensen het nodig om pleeggezinnen zwart te maken". AMSTERDAM (ANP) - Handha ving van èn de sociale voorzienin gen èn verdere verkorting van de arbeidstijd vormen een te zware belasting voor de cao-onderhande lingen in de grafische sector. De kostenstijgingen die daarmee ge paard gaan drukken verder, onmis baar rendementsherstel weg. Dat valt af te leiden uit de toespraak van M. Handgraaf, voorzitter van het Koninklijk Verbond van Grafi sche Ondernemingen, vandaag tij dens de najaarsvergadering in Am sterdam. Handgraaf noemde verdere ren dementsverbetering van vitaal be lang voor een blijvende verster king van de grafische bedrijfstak. Een beheerste ontwikkeling van de arbeidskosten (die in de grafi sche bedrijfstak hoog zijn) is daar bij voorwaarde. Bovendien is er geld nodig voor investeringen, om Verbetering rendement voor grafici belangrijkste de concurrentie bij te kunnen hou den, aldus Handgraaf. Deze situatie belast de cao-on derhandelingen die spoedig van start zullen gaan. Hij noemde de cijfers die op tafel liggen, en waar mee de onderhandelaars rekenin gen moeten houden, onthutsend De harde werkelijkheid is de Z\y premie die met een procent

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 10