Mogelijk stop VS op ruimtewapens af Sowjet-Unie: wachten op de toekomst Portugees kabinet staat op springen Andreotti overleeft debat Letwel: 50 gulden. mnmE Volgens Amerikaanse tv VS direct betrokken bij moord op Chileen Telegram van Sjtsjaranski ZATERDAG 24 NOVEMBER 1984 WASHINGTON (GPD/DPA) - De VS bestuderen de mogelijkheid om voor de hervatting van de wapenbesprekingen met de Sowjet-Unie voor driejaar een bevriezing af te kondi gen voor het testen van ruimtewapens. Dit heeft de Amerikaanse televisiemaatschappij CBS gisteren gemeld. Bovendien zou in gematigde kringen binnen de regering ook wor den overwogen of verdere opstelling van kernwapens voor de middenafstand in Europa kan worden uitgesteld, nu bijna honderd van deze wapens zijn geplaatst. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft de Ameri kaanse ambassade om nadere op heldering omtrent deze berichten gevraagd. Zegslieden hielden het evenwel voor onwaarschijnlijk dat de VS tot dergelijke concessies be reid zouden blijken, omdat dit een volslagen breuk zou betekenen met het beleid dat tot nu toe is ge volgd ten aanzien van de onder handelingen met de Sowjet-Unie. Kenneth Adelman, directeur van het Amerikaanse bureau voor wa penbeheersing heeft tegengespro ken dat de VS opschorting van de plaatsing van kernwapens zouden overwegen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz en zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromyko zullen elkaar op 7 en 8 januari in Genève ontmoeten om een agenda op te stellen voor MADRID Dit weekeinde valt de beslissing over het voortbestaan van de Portugese regeringscoalitie tussen socialisten en sociaal-demo craten. Vandaag en morgen komt in Viseu in Midden-Portugal de na tionale raad van de sociaal-demo cratische PSD bijeen om de tus senbalans op te maken van het re geringsbeleid, dat de coalitie sinds juni vorig jaar gevoerd heeft. Hoe wel de nationale politieke commis sie van de PSD afgelopen donder dag zich uitsprak voor het conti nueren van de coalitie, achten poli tieke waarnemers het niet uitgeslo ten, dat de nationale raad, het hoogste partijorgaan tussen de congressen, een veel kritischer standpunt ten aanzien van de rege ring zal innemen. Vooral van het slotcomité van de tweedaagse bij eenkomst zal het lot van het kabi- net-Soares afhangen. door Gerrit-Jan Hoek De laatse weken heeft premier Mario Soares een openlijk offen sief ingezet tegen zijn coalitiepart ner. Volgens Soares moet het maar eens afgelopen zijn met de kritiek, die sommige sociaal-democraten op de regering uiten. „Het is niet te tolereren dat de sociaal-democra ten met een been in de regering staan en met de ander in de opposi tie, en de socialisten opzadelen met het kwalijke imago van een impo pulair bezuinigingsbeleid", ketter de Soares onlangs. De socialisti sche premier dreigde deze week openlijk met aftreden ?ls de PSD zich in haar slotcommuniqué van zondag niet ronduit achter de rege ring opstelt. NEERGESTORT (AFP) - Dertien Franse militairen hebben gisteren het leven verloren toen twee trans porttoestellen van de Franse lucht macht bij Castres, in zuidwesten van Frankrijk, in de lucht met el kaar in botsing kwamen en neer stortten. De vliegtuigen namen aan een oefening deel. De wrok van Soares wortelt ech ter evenzeer in het feit, dat de PSD zich tot dusverre weinig enthou siast tot afkeurend heeft uitgelaten om de kandidatuur van Mario Soa res bij de presidentsverkiezingen van het volgend jaar te steunen. In dien de sociaal-democraten Soares laten vallen en een eigen kandidaat voor het presidentschap voorstel len, zoals de nationale commissie donderdag het doorschemeren, zien de kansen van Soares om zijn langverwachte intrede in het presi dentiële paleis van Belem te ma ken, er slecht uit. Volgens een zeer recente enquête, die uitgevoerd werd in opdracht van de premier zelf, zou Soares geen enkele kans maken de presidentsverkiezingen van volgend jaar te winnen, zelfs niet in een eventuele tweede ron- FRANKFORT (AP) - Minstens twee doden zijn gevallen tengevol ge van orkaanachtige regenstor- men die gisteren met windkracht twaalf over de Bondsrepubliek raasden. In Zuid- en Midden-Duitsland rukten stormen met snelheden van 130 km. per uur daken van huizen en bomen uit de grond, en veroor zaakten op veel plaatsen stroomsto ringen, er werd voor miljoenen marken schade aangericht, terwijl talloze mensen gewond raakten. ANKARA/BONN (AFP/DPA/ ANP) - Turkije zal op het niveau van ministers niet meer vertegen woordigd zijn in de Raad van Euro pa. Dat heeft de premier van Tur kije, Turgut Özal, gisteren bekend gemaakt. „De Raad van Europa is niet be langrijk meer voor Turkije. Hij houdt zich slechts bezig met socia le problemen en kwesties op het gebied van de mensenrechten", zo zei de premier in een vraaggesprek met journalisten tijdens zijn reis door Centraal-Anatoliè. „In de toe komst zullen wij, of wij nu het voorzitterschap van de Raad bekle den of niet, niet langer vertegen woordigd zijn op ministerieel ni veau", zo voegde Özal er aan toe. Hij had eerder gewaarschuwd dat het niet aan de Raad is te oordelen of er in Turkije democratische toe standen heersen of niet. Premier Ozal zei verder in het in terview dat Turkije zijn veto zal uitspreken in de NAVO als het bondgenootschap zich in decern- Turkse minister boos weg uit Raad van Europa ber, tijdens de bijeenkomst van de ministers van defensie in Brussel, zou uitspreken voor het integreren van de Griekse troepen, die zijn ge stationeerd op het eiland Limnos, in de defensie van de NAVO. An kara verzet zich al vele jaren heftig tegen de „militarisering" van het vlakbij Turkije liggende eiland. Vahit Halefoglu, de Turkse mi nister van buitenlandse zaken, ver liet donderdag woedend een zit ting van de Raad van Europa in Straatsburg nadat de ministers van de „21" waren overeengekomen het besluit over het voorzitter schap van Turkije op te schorten tot de zitting van mei volgend jaar. Slechts de Bondsrepubliek Duits land en Groot-Brittannië steunden de Turkse kandidatuur voor het voorzitterschap. Lid van de Raad van Europa zijn zowel de lidstaten van de Europese Gemeenschap als ongebonden landen als Ijsland, Malta, Oostenrijk en Zwitserland. Ook Nederland stelde zich aan vankelijk positief op, maar na de recente nieuwe golf van doodstraf fen en executies had minister Van den Broek van buitenlandse zaken er bij zijn Turkse ambtgenoot op aangedrongen van de kandidatuur af te zien. Tot voorzitter van het ministers- comité van de Raad van Europa werd donderdag gekozen de West- duitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher. Deze wil in de vijf maanden van zijn voorzitterschap alles in het werk stellen om de politieke over eenstemming in de Raad te vergro ten, zo werd in Bonn vernomen. Bovendien wil hij dat er gezamen lijke standpunten worden ontwik keld over het Midden-Oosten, de mensenrechten en de bescherming het milieu. nieuwe besprekingen over kern wapens en ruimtewapens. Van Russische zijde wordt gezegd dat met de Amerikanen geheel nieuw overleg zal worden gevoerd. Mos kou blijft erbij dat dit geen hervat ting betekent van de eerder afge broken besprekingen over vermin dering van strategische en zgn. Eu ropese kernwapens. Pas wanneer de VS de nieuwe kruisraketten en Pershing U's uit Europa verwijde ren, willen de Russen daarover weer praten, aldus de woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken in Moskou. In Washington is het overleg over de Amerikaanse uitgangspun ten tijdens de komende besprekin gen al geruime tijd aan de gang. Onverminderd woedt daarbij de strijd tussen de ambtenaren (voor namelijk van buitenlandse zaken) die tot concessies bereid zijn als daarvan hervatting van de ge sprekken afhangt, en degenen die eigenlijk nog steeds niet van wa penvermindering willen weten (de civiele sector van het Pentagon). De VS hebben lang gezocht naar een kader voor het overleg dat de Russen zou toelaten zonder ge zichtsverlies weer aan de onder handelingstafel bij te schuiven, na dat zij waren weggelopen toen de eerste Amerikaanse raketten in West-Europa in stelling arriveer den. Hoewel de VS er de voorkeur aan geven de onderhandelingen over strategische wapens en de kernwapens met kortere reikwijd te gescheiden te voeren, zien zij geen overwegende bezwaren in een nieuwe opzet waarin die wor den gecombineerd. MADRID (GPD) - De Verenigde Staten blijken toch directer be trokken te zijn geweest bij de moord op de voormalige Chileense minister van buitenlandse zaken, Orlando Letelier, dan tot dusverre werd aangenomen. Volgens een publikatie in het Spaanse weekblad Cambio 16 ver strekte de Amerikaanse ambassa de in Santiago de Chile valse Uru- guayaanse paspoorten aan de drie Chileense leden van het comman do, dat op 21 september 1976 de voormalige minister van Salvador Allende met een bomaanslag om het leven bracht. Dit nieuwe feit werd aan het licht gebracht via de verklaringen van een van de leden van het comman do, Ismael Alan Acevedo aan de Spaanse inlichtingendienst, waar op Cambio 16 beslag wist te leg gen. Acevedo, een voormalig lid van de Chileense geheime politie Dina, week een aantal jaren gele den uit Chili uit, toen het regime van Pinóchet plannen uitwerkte om de leden van het commando te liquideren, om zodoende ieder spoor dat naar Chili terugvoerde, uit te JERUZALEM (AFP) - De joodse Rus Sjtsjaranski is overgeplaatst naar een werkkamp in het Oeral- gebergte. Hij heeft dit meegedeeld in een telegram aan zijn familie in Moskou, die al meer dan een maand niets meer van hem had vernomen. De echtgenote van de dissident maakte dit gisteren in Je ruzalem bekend. In het telegram zegt Sjtsjaranski dat de „situatie niet slecht" is, zo deelde zijn vrouw mee. AMMAN (AP) - De Palestijnse nationale raad, de PNC, is gisteren opnieuw in de Jordaanse hoofd stad Amman in vergadering bijeen gekomen. De tweede zittingsdag van dit parlement in ballingschap werd geopend met een toespraak namens koning Hassan II van Marokko die steun toezegde aan de meer gema tigde koers van Yasser Arafat. Ma rokko veroordeelt de door Syrië ge steunde radicale PLO-stromingen, die het aftreden van Arafat eisen en de bijeenkomst in Amman boy cotten. De toespraak van Hassan werd voorgelezen door zijn speciale afge zant. Hassan drong er bij de PNC op aan "ingrijpende beslissingen te nemen in deze cruciale periode in de geschiedenis van de Arabische wereld". De Marokkaanse monarch zei "ongeacht de omstandigheden" Arafat te zullen blijven steunen. De Syrische pers heeft vrijdag te gengesproken dat Arafat het ver eiste quorum voor de PNC-bijeen- komst heeft gehaald. "Arafat heeft de namen van afgevaardigden van vakbonden en volksorganisaties vervalst om te verhullen dat hij het quorum niet heeft gehaald", aldus een Syrische krant. (foto ap>. Geen verder onderzoek naar ambtmisbruik ROME (DPA/UPI/Rtr./AFP) - Het Italiaanse parlement heeft gisteren gestemd tegen voortzetting van het onderzoek naar ambtsmisbruik door minister van buitenlandse za ken Giulio Andreotti. De stemver houding was 484 tegen, 421 voor bij één onthouding. Als het door de communisten ingediende voorstel het had gehaald, had het er slecht uitgezien voor de minister en voor de regeringscoalitie van premier Bettino Craxi. Andreotti zou in 1974, toen hij minister van defensie was, in ruil voor steekpenningen de benoe ming van generaal Raffaele Giudi- ce tot hoofd van de douane hebben „doorgedrukt". Giudice werd in 1982 tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens corruptie. Hij was het brein achter omvangrijke belastingontduiking door olie maatschappijen in de jaren '70 waarbij de schatkist voor miljar den guldens was benadeeld. Senaat en huis van afgevaardig den wijdden een gezamenlijke zit-' ting aan de kwestie-Andreotti. De communisten waren voorstander van nader onderzoek maar kregen niet genoeg steun. Andreotti verdedigde zich voor een volgepakte zaal fel tegen de be schuldigingen. Hij ontkende dat hij de benoeming van Giudice, „die ik niet kende", had „doorge drukt". Hij had zich gehouden aan de voordracht zoals die door de chefs van staven was gedaan. Giu dice stond als tweede op de lijst van kandidaten maar kreeg de hem niet langer dan twee jaar be schikbaar was. Hy zei dat ook zijn toenmalige collega van financiën, Mario Tanassi wiens naam ook in opspraak is gebracht, achter Giudi ce stond. De christendemocraat Andreotti, die met een politieke loopbaan van 40 jaar vijf keer premier is geweest, zei dat hij al die tijd mikpunt van kritiek is geweest en beschuldigde sommige rechters ervan hun toga als politiek instrument te gebrui ken. Nog vorige maand pleitte de Senaat hem vrij van beschuldigin gen van banden met de bij allerlei illegale praktijken betrokken ex- bankier Michele Sindona. ADVERTENTIE de schilder laat komen, perdag.y Als u deze zorgt hi| voor een stevige premi Van maar liefst 50 galden per rr Typisch de winterschilder weer! WAARDEN EN FISCALE AFTREKMOGELIJKHEDEN, t GENEVE (Rtr./UPI) - De 50.000 Iraakse krijgsgevangenen in Iran verkeren „in groot gevaar". Iran heeft op ernstige wijze de conven ties geschonden die krijgsgevange nen moeten beschermen. „Het li chamelijk en geestelijk overleven van duizenden mensen" staat op het spel. Dit heeft het Internationa le Comité van het Rode Kruis gis teren bekendgemaakt. De voorzitter van het Internatio nale Comité van het Rode Kruis (ICRC), Alexandre Hay, had verte genwoordigers uitgenodigd van de staten die de conventies ter be scherming van krijgsgevangenen hebben ondertekend. Hij deed een beroep op hen druk uit te oefenen op de autoriteiten in Teheran om de conventies, waartoe ook Iran is gehouden, na te leven. 'Iraakse krijgs gevangenen zijn in groot gevaar' In een geschreven verklaring zei Hay dat het ICRC alleen niet bij machte is de Iraakse krijgsgevan genen te redden. De organisatie mag geen enkele activiteit meer in Iran ontplooien sinds medewer kers van het Rode Kruis op 10 ok tober getuige waren van het dood schieten van Iraakse krijgsgevan genen in het Iraanse kamp van Gorgan. „De ernstige dreiging die de 50.000 Iraakse krijgsgevangenen in de Islamitische Republiek Iran bo ven het hoofd hangt, is voor het ICRC aanleiding om zijn voorzitter een oproep te laten doen", aldus de ongewoon scherpe verklaring, die de diplomaten uit 82 landen over handigd kregen. Bijna alle landen hebben de con venties uit 1949 getekend, maar slechts 112 van hen hebben een di plomatieke vertegenwoordiging in Genève. Irak en Iran waren vooraf geïnformeerd over de oproep en namen niet deel aan de bijeen komst. De regering in Teheran heeft het Internationale Rode Kruis ervan beschuldigd het incident in het Gorgan-kamp uitgelokt te hebben en een propaganda-campagne te gen Iran te voeren. Drie paters gearresteerd in verband met moord op kleuter MADRID (GPD) - Drie jezuitenpaters zijn deze week in Sevilla gearres teerd in verband met de moord op een vierjarige kleuter. Het lijk van het jongetje was grotendeels verkoold, de handen op de rug gebonden, ge-' vonden. Het stoffelijk overschot vertoonde sporen van seksueel mis bruik. Een onderzoek bracht de politie op het spoor van een auto. waarmee het lijkje van de kleuter was vervoerd. De auto behoorde toe aan de parochie van de drie jezuitenpaters. Deze affaire kan in een nieuwe confrontatie tussen de kerk en de over heid ontaarden. Het lijkt erop dat de paters niet zelf de moord hebben gepleegd, maar de dader op grond van hun ambtsgeheim in bescherming nemen. ADVERTENTIE fi Bea'il-.c*ip lf Bis»?* (2 ai. j.,.jc schilder lait komen, VaTma!iïh! Typisch de1 V SCHILDER NAAR PREMIE VOORWAARDEN EN H SCALE ATI RFKMOCtLIJKHEDE Aan de vooravond van de bijeen komst van de Opperste Sojwet, het parlement van de Sowjet-Unie werkt de geruchtenmachine weer op volle toeren. Moskou houdt er andere opvattingen over openbaar heid op na dan westerlingen ge wend zijn en dat leidt er toe dat el ke afwijking van bekende politieke gebruiken hier onder een ver grootglas wordt gelegd. door Ton van Brussel Eén van die gewoonten wil dat vlak voor de vergadering van de Opperste Sowjet, het Centrale Co mité bijeenkomt om de besluiten vast te stellen die het Politbureau heeft genomen. In de politieke hiërarchie in Moskou is het Polit bureau het werkelijke machtscen trum, maar kan het driehonderd le den tellende Centrale Comité be sluiten van de hoogste top bijstel len. De vergadering van de Opper ste Sowjet heeft daarentegen voor al een ceremonieel karakter. Be leid wordt daar gepresenteerd, met de bedoeling dat het onder applaus wordt aanvaard. Het Centrale Comity komt nor maal gesproken twee keer per jaar bijeen. De najaarszitting stond voor aanstaande maandag op de agenda, maar blijkt te zijn afge zegd. De voorstellen die door het Politbureau zijn voorbereid zullen daardoor woensdag zonder tussen komst van het Centrale Comité door de vijftienhonderd Sowjet- parlementariërs worden behan deld. Dat is nog nooit eerder ge beurd, vandaar de stortvloed aan speculaties die zoals gebruikelijk in de richting gaan van een strijd om de macht in het Kremlin. Spoedoverleg Ruzies in de politieke leiding ko men in elk land voor en het is dus zeker mogelijk dat ook in Moskou de meningsverschillen hoog oplo pen. Onduidelijk is of de afgelaste bijeenkomst van het Centraal Co mité daarvoor een belangrijk sig naal is. Ook al geheel tegen het ge bruik in kwam het comité vorige maand een keer extra in spoedver gadering bijeen voor overleg over de problemen in de landbouw. Verwacht werd dat de Sowjet-Unie dit jaar 240 miljoen ton graan zou oogsten, 45 miljoen ton meer dan vorig jaar. Voorspellingen van het Amerikaanse ministerie van land bouw wezen echter in een andere richting. Daar hield men het op een opbrengst van 175 miljoen ton. De extra bijeenkomst van het Centrale Comité zou zijn ingegeven door an dermaal tegenvallende oogsten. In de EG en in de VS alleen al belo pen de aankopen en bestellingen van graan door de Sowjet-Unie 50 miljoen ton. Tsjemenko: geen verandering. (foto AP) Het is echter mogelijk dat tijdens de laatste vergadering van het Cen trale Comité niet alleen over land bouw is gesproken, maar ook an dere onderwerpen aan de orde zijn geweest. In dat geval zou het voor bereidende werk voor de bijeen komst van de Opperste Sowjet al achter de rug zijn en is het dus veel minder opmerkelijk dat het comité volgende week niet nog eens bij eenkomt. Benoemingen Niettemin blijven er voldoende redenen over om de komende par lementsvergadering met belang stelling tegemoet te zien. Het Polit bureau zal vermoedelijk met één of twee nieuwe leden op sterkte wor den gebracht. Hun achtergrond is van belang om te kunnen bepalen welke koers de Sowjet-Unie in de toekomst zal gaan varen. Tsjemen ko is al negen maanden aan de macht, maar heeft sedertdien aan de top geen veranderingen doorge voerd. In het personeelsbeleid viel slechts de degradatie op van maar schalk Ogarkov, de staf-chef van de strijdkrachten en gedoodverfd opvolger van minister Oestinov (defensie). Toen Andropov Bre^jpjev als partijleider opvolgde maakte hij vrij snel furore door zijn korte, za kelijke redevoeringen, die in het teken stonden van een reorganisa tie van de economie. Daarbij ging het niet om fundamentele verande ringen, maar wel om een veel doel matiger aanpak. Corruptie zou worden tegengegaan en er moest harder worden gewerkt. Als bewijs dat het Andropov met zijn zakelij ke aanpak ernst was volgde de op mars van twee getrouwen, de rela tief jonge leden van het Politbu reau, Romanov en Gorbatsjov. Dit duo slaagde er na Andropovs dood niet in de macht aan zich te trek ken. Tsjemenko, een vertegen woordiger van de 'oude lijn' werd de nieuwe leider, maar Gorbatsjov kwam wel te boek te staan als de tweede man. Veelbesproken Hij is sedertdien in de Westerse media een veelbesproken figuur. Als eerste verantwoordelijke voor de landbouw wekte het alom be vreemding dat de tegenvallende resultaten zijn positie kennelijk niet verzwakten. Maar nu hij al weer enige tijd niet in het openbaar aan de weg timmert is daarover twijfel ontstaan. Maarschalk Oestinov. de minis ter van defensie, is al twee maan den niet meer gesignaleerd. Hij is vrijwel zeker ziek, hetgeen bete kent dat de veteraan Gromyko op het terrein van het buitenlandse beleid nu de enige ervaren kracht is. Een man die alle stormen heeft doorstaan. Van de koude oorlog en de ontspanning tot het mislukte Geneefse rakettenoverleg en de re cente pogingen om weer met de VS te gaan praten. De benoeming van Tsjemenko luidde een overgangsperiode in, waarin een wisseling van de wacht niet kon uitblijven, aluds destijds de stellige overtuiging van de Kremlinologen. De hoge leeftijd van de leden van het Politbureau vereiste nieuwe benoemingen en als die er volgende week komen kan blijken hoe de kaarten zijn ge schud. Terugkeer Een terugkeer naar de officieel nooit afgesloten periode-Andropov ligt het meest voor de hand. Andro povs bescheiden ster is nimmer verbleekt; hij wordt in Moskou nog steeds gezien als de man die een nieuw tijdperk kon inluiden. Geen tijdperk van grote hervormingen, wel een periode waarin econo misch orde op zaken zou worden gesteld. Bre^jnjev is vergeten, maar de foto van Andropov hangt in vele huiskamers in de Russische hoofd stad aan de muur. Toch heeft hij niet meer gedaan dan de toon gezet van een toekomst die nog op zich laat wachten. Dat was kennelijk genoeg het symbool te worden van een ook in economische zin krach tige Sowjet-Unie. Andropov: niet vergeten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7