'Als bankier moet je een gekend mens zijn' A. van de Koppel na 25 jaar weg bij de AMRO Groot gevaarte dwars door Leiden Boek over tien jaar Chili Front Leiden Negen arrestaties: zes bankovervallen opgelost ZATERDAG 24 NOVEMBER 1984 LEIDEN LEIDEN - A. van de Koppel, bankier: "Grasmaaien, dat is een goede remedie. Dan loopje zo over het gazon, na het maaien steek je nog even de kantjes af, je roept je vrouw en zegt: kijk eens aan, dit heb ik gedaan. In het bankwezen heb je dat gevoel nooit, ik bedoel, datje denkt: dit is tastbaar. Bijna niets is namelijk tast baar". Een interview met de man die bijna vijfentwintig jaar directeur was van de AMRO-bank, district Lei den, en dezer dagen afscheid nam om gezondheidsre denen. Langzaam rijden we het dorp binnen. Zo langzaam dat fotograaf verslaggever bij wijze van spreken de herfstbladeren kunnen tellen in deze bos- en villarijke omgeving. Nog meer gas wordt teruggenomen als voor o-ns twee agenten te paard opdoemen. Dit feit, gevoegd bij de landelijke allure van deze goudkust, kan maar één ding betekenen: we zijn in Wassenaar. A. van de Koppel woont in een prachtig huis aan de Bloemcamplaan. Bij het afscheid, terwijl hij vanaf de stenen trap voor zijn huis de omgeving overziet, zegt de bankier: "Naar alle tevredenheid, ja, zo kun je dat zeggen: ik woon hier naar alle tevredenheid. Maar dit is dan ook een verdomd aardige omgeving". Het interview vindt plaats in de werkkamer van de bankman. "En om die te bereiken moeten we afdalen". Het blijkt een smaakvol ingerichte ruimte, nadrukke lijk aanwezig is een groot bureau. Aan één van de wanden hangt een portret. "Mijn vrouw toen ze nog jong was, hoewel: ik vind haar nu ook nog jong". Van de Koppel is tijdens het gesprek niet terughoudend, soms wel hautain. Na het citeren van een fragment uit 'My fair lady': "Verstaat u dat. Engels?" Van de Koppel werd in 1922 geboren in Velp. "Mijn vader was bankdirecteur. Niet bij een grote bank overigens. Hij werkte bij de toenmalige Gelderse Kredietvereniging. Bestaat niet meer. Of de liefde voor het bankwezen mij met de paplepel werd ingegoten, nou nee. Mijn vader vond dat ik techniek moest studeren, dan kon ik later bij m'n familie terecht. Volker, u weet wel: bagger enzo". "Toen deed je nog wat je vader zei, in die dagen. Dus ging ik naar de MTS. Achteraf denk ik wel 'ns: m'n vader heeft bewust de aandacht af gewend van de bank. Hij had niet zo'n plezier in dat werk, kreeg ik soms de indruk. Of hij veel aanzien had? Dat viel wel mee. U moet daar ook niet tegenop kijken, tegen een directeur van de Gelderse Krediet- vereniging. En geld? Ach, of je nou met centen of snoepjes te maken hebt..." "Trouwens nu u het heeft over het aanzien van een bankier als mijn vader...ik herinner me dat we geen auto hadden. Natuurlijk, in die jaren dertig leden wij geen ar moede, maar in een eigen auto reed mijn vader niet. We maakten wel vaak gebruik van de taxi, want dat kostte in die tijd niet zoveel geld". "In mijn jeugdjaren leefde het bankwezen overigens niet voor mij. Wat moest ik me er bij voor stellen? Wel weet ik nog goed dat een verhaal van m'n vader grote in druk op me maakte. Hij vertelde op een avond dat één van de procu ratiehouders met een vinger tussen de kluisdeur had gezeten. Vinger kwijt". "Ik weet niet of dat de moraal van het verhaal was. Overigens: m'n vader heeft me voor de oorlog wel een keer bankwerk laten doen. Samen met een vriend moest ik naar Den Haag, als koeriers. Leuk was dat, het abstracte begrip bank kreeg als het ware voor het eerst reliëf. Het betekende opeens: met de trein naar Den Haag". Relativeren Van de Koppel vertelt hierna dat hij in de oorlog werd opgepakt. Hij zat in de Betuwe en was het slacht offer van een razzia van de Duit sers die de dood van een paar Ger- door Wim Brands soldaten wilden wreken. "Vijfhonderd mensen werden op gepakt en gingen naar een kamp. Achteraf denk ik soms: die gebeur tenis is in zekere zin van invloed geweest op m'n leven". "U moet rekenen: ik kwam uit een tamelijk bevoorrecht milieu. En opeens stond ik daar in het kamp... alle rangen en standen wa ren weggevallen. Of je nou baron, graaf, mijnwerker of wat dan ook was, het deed er niet toe: tijdens het appèl stonden we er allemaal in onze onderbroeken even lullig bij. Zo'n wending in je leven - hoe vre selijk ook - heeft één voordeel: je leert relativeren". Na de oorlog studeerde Van de Koppel in Delft. "Ik wilde inge nieur worden, maar heb het idee in '47 laten varen. Ik kon die rijste brijberg niet het hoofd bieden, an ders gezegd: ik kon de moeilijke examens niet aan omdat ik in de oorlog een achterstand had opgelo pen". En toen Werd u op een ochtend wakker als bediende van de Rotter- damsche Bankvereeniging en dacht: wat doe ik hier? "Nee, het was wel degelijk een bewuste keuze, hoewel ik eerlijk moet toegeven dat ik in het begin vreselijk kopschuw was op die bank. U moet weten: in die naoor- - Opvolger van A. van de Koppel als directeur van de AMRO-bank, district Leiden is J.Ph.A Huges. Huges was tot nu directeur van de AMRO-bank voor Zoetermeer en omgeving. Het Leidse district om vat behalve Leiden onder meer Katwijk, Sassènheim, Alphen aan den Rijn en Roelofarendsveen. logse jaren was de effectenregistra tie in volle gang en dat was... ja, laat ik het maar toegeven...zo saai, zo saai. Dan kreeg je 's avonds tot overmaat van ramp ook nog een volstrekt oneetbare hap eten uit de gaarkeuken, zodat je kon doorwer ken tot negen uur... potverdomme, wat saai was dat". Maar Van de Koppel was ambi tieus, dat wil zeggen: "Ik wilde dat werk niet lang doen. Een zekere ambitie had ik dus wel, ik zou niet willen spreken over een grote am bitie. In dat geval was ik namelijk niet vijfentwintig jaar lang in Lei den gebleven. Hoe dan ook, in '51 werd ik directeur van een filiaal in Zwolle. Uit die tijd herinner ik me vooral de gefortuneerde boeren - gouden ringetje in het oor - die eens per jaar langskwamen, zagen dat er nieuw meubilair was aange schaft en dan zeiden: dat is van mien geld. Zo aan het einde van de jaren vijftig ging ik beseffen dat Zwolle ook niet alles was. Direc teur in Zwolle, ik vond het wat wei nig". Versje Zijn Leidse tijd, beginnend in '59, heeft Van de Koppel in drie pe riodes verdeeld. De eerste periode: "Die loopt van '59 tot '64. De Rotterdamsche bank had toen in Leiden aan het Rapen burg een klein kantoor. Het ging er gemoedelijk aan toe. Zo kwam er bijvoorbeeld regelmatig een ver strooide professor coupons knip pen, goed, in die tijd gingen we tus sen de middag nog dicht. Als de professor nog niet klaar was, werd hij gewoon ingesloten, voorzien van een broodje kaas. Tegenwoor dig zou dat in verband met de vei ligheid uitgesloten zijn. Ik ken een versje dat de sfeer ook aardig op roept, denk ik. Donderdag, die mooie dag, die mooiste aller dagen. A. van Koppel: "Nieuw geld, vers geld. Dat vind ik lekker in de hand liggen". 's Ochtends nog een halve week en 's middags nog twee dagen". De tweede periode: "Die wordt getypeerd door de fusie tussen de Rotterdamsche en de Amsterdam- sche. Opeens werden we gecon fronteerd met een fusie die we moesten verteren. Je zag ook dui delijk de mentaliteitsverschillen tussen de bediendes.... of laten we maar zeggen: werknemers... van de verschillende banken. Ik vond de mensen van de Amsterdamsche een beetje autoritair. Klopte je bij zo iemand op de deur, dan hoorde je: binnen, oké, je ging naar binnen en dan zag je dat zo iemand expres nog even bleef doorschrijven om indruk te maken. Bij ons van de Rotterdamsche kon je zo naar bin nen. Niet dat het storm liep, maar de stijl was toch anders". De derde periode: "Dat zijn dus mijn laatste jaren. De filosofie van de bank was veranderd. Commer cie en administratie werden ge scheiden en dat betekende onder meer: het vervagen van het Der- Dorpsegel Het woord bank riep vroeger vooral één associatie op: vertrou wen. Tegenwoordig is daar veran dering in gekomen. Schandalen hebben voor diverse smetjes ge zorgd. Het imago is veranderd. Heeft Van de Koppel daar wel eens iets van gemerkt? "In z'n algemeenheid kun je stel len dat banken niet corrigerend zijn opgetreden in de jaren dat de bomen zogenaamd tot in de hemel groeiden. Neem de explosie van de huizenmarkt. Wie voorzag de ellen de? En om nu een direct antwoord op uw vraag te geven: ja, ik denk dat de schandalen, die hele Slaven burg-affaire, de anderen geen goed heeft gedaan". Zijn nevenfuncties. "Ik ben voorzitter van de VW, lid van de Rotary, lid van het stichtingsbe stuur van de Vrienden van de Pie terskerk, penningmeester van het Oosters instituut... ik vind het nog al weinig, o ja: namens de VW zit ik ook in de Stichting Leidse Bin nenstad. Ach, u kent ze wel, ik zit daar in op een zogenaamde kwali teitszetel". Toch nog een tamelijk lange lijst. Waarom in zoveel besturen en ver enigingen? Aanzien? "Nee, daar trek ik me niet zoveel van an. Je komt trouwens wel voortdurend dezelfde mensen te gen. Dat zal wel iets te maken heb ben met de kleinschaligheid van Leiden. Het is een kleine wereld. Maar goed, waarom zit ik erin? On getwijfeld heeft het iets te maken met de verwevenheid met de stad die je moet hebben als bankier. Die heb ik dank zij die verenigingen. M'n vrouw noemt me daarom trou wens wel eens een dorpsegel. Maar verwevenheid, ja, daar gaat het om. En als bankier moet je ook een ge kend mens zijn. Desnoods zeggen ze: o, dat is die vervelende vent van de bank. Als ze je maar kennen". Geld Welke associatie roept het woord geld bij u op? "Prettig om het in je zak te heb ben en ik heb het bijna nooit in m'n zak. Als ik ergens ga lunchen, dan moet ik aan m'n vrouw vragen: zeg, heb je even wat voor me? Nieuw geld, vers geld, dat vind ik overigens lekker in de hand liggen. Even bevoelen". Aan het einde van het gesprek hebben we het nog één keer over zijn vader: "Hij wilde dus niet dat ik bankier zou worden. En dat is wel gebeurd. Enthousiast zal hij bij het idee niet zijn geworden, omdat hij het werk niet prettig vond. Ik kan zeggen dat hij ongelijk had". De fotograaf wil Van de Koppel hierna portretteren. Hij vertelt dat de koningin die een bezoek brengt aan Leiden, ook nog op de foto moet. "O, kijk eens aan.... maar zeg: had u haar dan niet voor moe ten laten gaan? Dat hoort, vind ik". De roestvrijstalen straalbuis, gefotografeerd op de hoek van de Sumatrastraat en de Willem de Zwijgerlaan, op weg naar een tentoonstelling in Ahoy. (foto Holvast» LEIDEN - Een vrachtwagen met een straalbuis, 7 ton zwaar en 4,6 meter hoog, heeft zich gisteroch tend onder politiebegeleiding door de stad gewrongen. De buis is naar Ahoy in Rotterdam vervoerd voor tentoonstelling 'Binnenvaart en visserij'. Het gevaarte is door con- tructiebedrijf Boot gemaakt voor de grootste kotter van Nederland (45 meter lang), die momenteel in aanbouw is op een werf in de Gro ningse plaats Hoogezand-Sappe- Via de Sumatrastraat en Willem de Zwijgerlaan is de straalbuis door Roelofarendsveen, Leimui den, Alphen en Bodegraven rich ting Rotterdam gegaan. Over ruim twee weken komt de roestvrijsta len pijp, die een doorsnee van 3.40 meter heeft, terug in Leiden. Bij Boot wordt dan de schroef erin ge bouwd. Daarna verlaat het gevaar te Leiden definitief, dit keer over water. Als de buis in de kotter is gemonteerd is deze combinatie goed voor een vermogen van 3400 paardekrachten. LEIDEN - Het Chili Front Leiden bestaat tien jaar. Ter gelegenheid van dit feit hebben twee Leidenaren, Kees Plug en Jan Marinus Wiersma, een boekje geschreven over tien jaar actie voeren in Leiden. De schrijvers gaven het boekje de titel 'No pasaran' (ze komen er niet door) mee. Vandaag wordt op een bijeenkomst van het Chili Front het boekje officieel aangeboden aan PvdA-raadslid Toos Fal- laux, jarenlang één van de actiefste voorvechtsters van het herstel van de Chileense democratie. In wat toen nog het Kreatief Sen trum heette, nu het LVC aan de Breestraat, werd op 14 december 1974 het Chili-comité in het leven geroepen. Scholieren, studenten, dienstplichtige militairen, werkenden in de zachte sector en het onderwijs zaten bijeen met ver schillende politieke achtergron den: trotzskisten, pacifisten, so ciaal-democraten. Maar met één grote gemeenschappelijke deler. De intense afkeer van de militaire staatsgreep in Chili. In de nadagen van de golf van politisering en democratisering die in de jaren zestig en de beginjaren '70 Nederland overspoelde, on stond de ene na de andere actie groep. Zo was in Leiden het Anti- Peijnenburg-Komitee actief, dat zich vanuit een kritische houding tegenover de maatschappelijke rol van het leger verzette tegen de plannen van de toenmalige staats secretaris Peijnenburg (defensie) om de dienstplichtleeftijd te verla gen. Vanuit die visie werden de ge beurtenissen in Chili, waar het le ger een lange democratische tradi tie om zeep hielp, met afschuw ge volgd. En van het ene comité kwam het andere. In de eerste jaren van het Chili- comité, dat bijna meteen de officië le benaming Chili Front Leiden kreeg, werd er heel wat afgediscus- sieerd. Plug en Wiersma verhalen in hun boekje van de ideologische tweestrijd tussen de voorstanders Goede redenen om door te gaan De muurschilderbrigade Ramona Parra bracht eind '79 deze schilde ring aan op een pand op de hoek van de Oude Rijn en de Pelikaanstraat De bedoeling was een permanente muurschildering, nadat eerder de schutting aan de Langegracht tijdelijk als 'doek' dienst had gedaan. De schildering zal echter binnenkort verdwijnen in verband met de restaura tie van het WOOnhuis. (foto Holvast) van het 'democratische' en van het 'revolutionaire' verzet. Door de vele uren die aan discus sie werden besteed en de geringe wapenfeiten, die daar tegenover stonden, ging bijna het Chili Front in malaise ten onder. De dood van Franco was de aanleiding om, als een soort dependance van het Chili Front, een Spanje-comité in het le ven te roepen. Toen dit comité al spoedig ter ziele ging, was het Chili Front meteen een deel van zijn me dewerkers kwijt. Het blad No Pasaran, uitgegeven door het Chili Front en dat aanvan kelijk door gebrek aan kennis van de Spaanse taal No Passeran heet- Buit in Leiden bedroeg een ton LEIDEN - Met de arrestatie van ne gen mensen zijn zes bankoverval len opgelost die vanaf mei dit jaar op verschillende plaatsen in Ne derland zijn gepleegd. Daaronder is ook de beroving van de Rabo bank aan de Stationsweg in augus tus van dit jaar. Drie gewapende mannen dwongen toen de kassier onder dreiging van een vuurwapen geld in een vuilniszak te stoppen. De buit bedroeg een ton. De groep pleegde ook overvallen op banken in Harderwijk, Zut- phen, Wageningen, Drachten en Enschede. De politie van Ensche de kwam de groep op het spoor na de overal op een bank in hun stad. De daders komen uit Rotterdam, Schiedam, Amsterdam en Lely stad. Amnesty Amnesty International organi seert dinsdag en donderdag de laatste schrijf avonden van het jaar. Dinsdag kan er vanaf half acht in de Bevrijdingskerk en vanaf acht uur in de Vredeskerk worden geschreven ten bate van gewetensgevangenen. Donder dag kan dat vanaf acht uur in het gebouw van de Ekklesia aan het Rapenburg 100. Speelgoed In clubhuis Malilo wordt dins dag een thema-ochtend gehouden voor vrouwen, waar wordt ge sproken over 'speelgoed' Een ver tegenwoordigster van Speel-O- Schoolzwemmen In zwembad De Zijl aan de Pa- ramaribostraat worden woens dag zwemwedstrijden voor leer lingen van de basisschool gehou den. Ruim twintig scholen doen mee, aanvang is 12.30 uur. Israël Het Genootschap Nederlan d—Israël organiseert woensdag het '2x7 jaar' bestaan van de af deling Leiden. Dat gebeurt in de Vredeskerk aan de Van Vollenho- vekade met onder meer Jiddische liederen, Chassidische dans en Moderne Israëlische dans Aan vang 20.00 uur. Lezing De Vereniging van Onderwijs, Kunst en Wetenschap organiseert woensdag een lezing door de Neerlandicus Jan Bruggemans. Hij spreekt over 'De betekenis en achtergronden van Marten Toon ders Bommelverhalen'Aanvang 20.30 uur, plaats van handeling sociëteit De Burcht, Burgsteeg 14. Prestatieloop Clubhuis Matilo organiseert zaterdag 1 december de derde Sint Nicolaas prestatieloop. De start is om elf uur op het kruis punt van de Zaanstraat bij club huis Matilo. Inschrijven kan om te, had volgens de auteurs Plug en Wiersma in die tijd een bedenke lijk niveau en van de doelstelling van het Front 'de Chileense erva ring in verband te brengen met de situatie in Nederland' kwam wei nig of niets terecht. Na deze eerste, weinig bevredi gende jaren, krabbelde het Chili Front overeind en kwam tevoor schijn als een kleine, maar taakge richte actiegroep. De discussies duurden uiteraard voort, maar werkten niet meer verlammend op de activiteiten. Concrete acties zoals boycot Granny Smith, collectes, informa tie- en scholingsactiviteiten, het uitgeven van een nieuwsbrief voor de actieve achterban en culturele activiteiten, het waren allemaal tastbare zaken, die het Chili Front Leiden in stand hielden en het nu, na tien jaar, tot één van de oudste en florerendste actiegroepen van Leiden hebben gemaakt. Plug en Wiersma doen een boek je open over de geschiedenis van het Front, de mensen die erin ac tief waren en nog zijn, hun motie ven, de effectiviteit en de tekortko mingen. Over het nut van de actiegroep en het voortbestaan ervan schrij ven zij: "Pinochet is nog steeds aan de macht. Herstel van de democra tie lijkt ver weg. Toch zijn er goede redenen om door te gaan. Interna tionale druk kan wel degelijk iets uitmaken. Als druk van buiten sa menvalt met druk van binnenuit is de kans op verandering maximaal. Die druk van buiten wordt voor een groot deel door actiegroepen gemobiliseerd en in stand gehou den". "De hardnekkigheid en de moed waarmee de Chileense bevolking na elf jaar gruwelijke dictatuur het verzet opvoert, verdient onze blij vende steun. Nu de interne druk spectaculair groeit is hernieuwde externe druk meer dan nodig". Het boekje is rijk geïllustreerd woord van PvdA-kamerlid Ter Beek en een chronologisch over zicht van tien jaar actievoeren. De uitgave is werd mede dank zij een subsidie van de gemeente Leiden mogelijk gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3