Schaken Z Bridge Brok in de keel Origineel en onderkoeld Belangrijk trombonist Mooie plaat, mooie opnamen Voorbeelden niet te overtreffen KRYPTOGRAM 7™ E 7™ O O Q Q Q Q Q G G p p G G G G E G O E E E E E E E KERB O ÜJ G G Z G O G G G G O 0 G G Q G G G G O Q O G G G G O J z G I O G G G G G G G G G J OPLOSSING fiÉfAÉmt 8 '1 llfB r fa. ZATERDAG 24 NOVEMBER 1984 PAGINA 33 Pierre Courbois. Claude Luter 'Blue Clarinet' - (Vogue 502512) De Franse klarinettist Claude Luter beleefde zijn doorbraak in de jazz in 1948 met een optreden op een festival in Nice. Toeval of niet, zijn eerste grote succes viel samen met het begin van een even belangwekkende als kleur rijke periode in de geschiedenis van de Franse jazz. Parijs herbergde in die dagen een bruisende 'jazz-scene'. Ame rikaanse grootheden reisden af en aan, en leverden aldus een bij drage aan de ontwikkeling van wat een van de meest vooraan- jy bijdragen: Willem S. Winsemius .1IX/Wim Wirtz New Association To be continued' (BV Haast 043) De groep New Association, voortgekomen uit de ruim tien jaar geleden opererende formatie Association PC, is nu een kwar tet, waarvan Pierre Courbois de drummer en organisator is. Hij wordt nu bijgestaan door de Oos tenrijkse violist Heribert Wag ner, de vibrafonist en marimba- bespeler Ben Gerritsen en bas sist Ferdi Rikkers, die ook in het Gelders Orkest speelt. De meeste composities zijn van Heribert Wagner, die zich veelvuldig van volksmuziek-ach- tige deuntjes bedient. Zijn spel doet denken aan de Franse vio list Jean Luc Ponty, zij het dui delijk minder swingend. De ove rige musici leggen tijdens de langdurige intro's van de num mers wat contrasterende ritmi sche figuurtjes. Een nadeel is dat er in deze toch wel originele mu ziek weinig 'loos' wordt gegaan, behalve in het laatste nummer 'Moonrise Dance', met een viool solo die aan een Schotse doedel zak doet denken en in Perpendi cular' van Courbois met een mooie solo van Ben Gerritsen, die in de andere nummers wat weinig solerend aan bod komt. Voor de rest doet de muziek wat onderkoeld aan, maar is toch de moeite van het beluisteren waard. WSW Luter drukte op die ontwikke ling een belangrijk stempel. Hij was sterk geïnspireerd door de grote New-Orleans-klarinettist Johnny Dodds, speelde samen met o.a. Mezz Mezzrow en lag met zijn orkest ('ses Lorientais') aan de voeten van de legendari sche sopranist Sidney Bechet. De invloed van Dodds en Bechet is steeds merkbaar gebleven. Lu ter heeft dezelfde 'high-tense' vi brato als Bechet en een soortge lijke, ietwat benepen toonkleur als Dodds. Hij zei eens over bei den: "Het is zo'n beetje alsof je een vrouw en een maitresse hebt van wie je allebei erg veel houdt. Het is moeilijk om te kiezen. Ik bewonder Dodds, maar ik leefde samen met Sidney". In mei van dit jaar - 60 jaar oud - bracht Luter een ode aan de nostalgie, toen hij samen met een aantal oude muzikale makkers een plaat maakte in de Sidney Bechet Studio's te Parijs. Het lijkt een herpersing van een 78- toerenplaat, alleen de geluids kwaliteit is natuurlijk beter. Maar overigens: hetzelfde geluid en dezelfde stijl als in de jaren veertig en vijftig. Luter speelt in wisselende bezetting (met en zonder banjo of trombone) oer oude composities in de lijn van 'New Orleans' en de 'blanke' di xieland: 'Dardanella', 'That Da- Da Strain', 'Ain't misbehavin', alsook een tweetal eigen num mers. Het is een prachtige plaat, goed voor een brok in de keel. WW Ray Anderson Ray Anderson is één van de be langrijkste Amerikaanse trom bonisten. Hij is bekend van groe pen als die van saxofonist en componist Anthony Braxton en die van drummer Barry Altschul. Daarnaast treedt hij op met zijn funk- en no wave-groep de Stic- kaphonics, zoals onlangs in Para- diso, Amsterdam. Ook was hij de belangrijkste solist bij de band van Carla Bley op het afgelopen North Sea Jazz Festival. Het trio, ook bekend als Oah- spe, bestaat verder uit bassist Mark Helias en drummer Gerry Hemmingway. De groep maakt onderhoudende en felle muziek met veel tempowisselingen en humor in het kader van een vrije muziekopvatting. In 'Portrait of Mark Dresser', een ex-bassist van de groep, gaat hij een stukje New Orleans-jazz niet uit de weg. De felheid schuilt in de toonvor- ming en niet in de intensiteit of kracht van de muziek. In 'Stomping on Enigma's' wordt de spanning langzaam op gevoerd en worden de klankmo gelijkheden van de trombone on derzocht. In het laatste nummer 'Paucartambo' speelt Anderson op bongo's en Hemmingway op steeldrums. Een dansende en swingende trombonesolo sluit dat nummer af. De plaat is mooi opgenomen met een zwaar geluid van bas en drums. WW Scott Hamilton The Second Set bevat een tweede selectie uit een live optre den van The Scott Hamilton Quintet in de Yamaha Hall in To kio, juni 1983. Het moet een ui terst ontspannen concert zijn ge weest, getuige de vloeiend uitge voerde - veelal oude - composi ties, met een in het algemeen rus tige begeleiding van piano, gi taar, bas en drums, en het solitai re geluid van Hamiltons tenor- Hamilton is de eigentijdse ex ponent van een stroming die tal van beroemde saxofonisten heeft voortgebracht: Coleman Hawkins, Paul Gonsalves, Ben Webster, Johnny Hodges, kort om de grote rietblazers uit de big-bandjazz van Duke Ellington en Count Basie. Zijn spel blinkt niet zozeer uit door fantasie als wel door een perfecte ritmiek en trefzekere, zwoele effecten waar mee Johnny Hodges in het or kest van Ellington al eerder grote laam had verworven. Het is wat oppervlakkige toehoorders zich waarschijnlijk voorstellen van de 'echte' saxofoon, ergens in een rokerige lokaliteit van een ach terbuurt: een schitterend, melan cholisch geluid, voorzien van een overmatige ademtocht. Een tref fend voorbeeld in dit verband is het typische Ellington-stuk 'All toot soon', verder 'All the things you are' en 'Time after time'. De tweede kant is van een iets ander gehalte. 'How insensitive' bijvoorbeeld doet sterk denken aan Stan Getz, die met en zonder 'La Gilberto' veel tijd heeft ge stoken in Latijnsamerikaanse va rianten van de jazz. Ook het res terende deel van kant 2 is - met uitzondering van 'For all we know' - wat minder traditioneel gericht en bevat hier en daar ori ginele arrangementen die zelfs speels kunnen worden genoemd. Kortom: mooie plaat, mooie opnamen. WW Toon Roos 'First Impression' In een interview zei de jonge, in Leiden niet onbekende, saxofo nist Toon Roos, datje via B naar A naar C zal moeten gaan. Voor lopig zit hij echter nog bij A en we spreken dan van de beheerste wijze waarop hij uitgaat van de traditie van het Coltrane-kwartet uit de late jaren vijftig. Hij treedt daarmee in het voetspoor van zijn leraar en jazzsaxofonist Fer dinand Povel. De sound van Roos en zijn kwartet lijkt erg op die van het kwartet van pianist Cedar Wal ton met saxofonist Bob Berg, die nu overigens bij Miles Davis speelt. De begeleiders zijn pia nist Robert Jan Vermeulen, bas sist Onno Gerrtsen en de drum mer van het Karei Boehlee trio, Hans Eykenaar. Ze vullen Roos keurig aan, zonder opdringerig te worden. Dit is mede te danken aan de goede geluidsbalans van de plaat, opgenomen in de steeds belangrijker wordende studio te Monster van drummer/technicus Max Bolleman. Naast bekende als 'Yesterdays' en 'Here's that rainy day' staan er ook eigen stukken op als 'Peace of mind' van de saxofonist en 'Waltz for Gerdine van Eykenaar' die qua sfeer toch wel erg veel op elkaar lijken. Als geheel valt deze plaat, voor diegene met heimwee naar de 'echte' jazz, best mee maar niet voor iemand die alle platen van de genoemde voor beelden al heeft. WSW horizontaal I. Dèt is nog eens een actuele zender, alleen: levensgevaarlijk. 5. De uitsmijter, de omelet, enzo voort, het komt allemaal van haar. 7. Liever niet en zeker niet met 9. 9. De oorsprong van 1. II. Ik weet, een vreselijke ziekte kan zich ten goede keren. 12. Heeft grootvader Kaatje om gekeerd in 't donker? 13. Hier haal je de plaatselijke bijzonderheden weg. 15. Leergewas dat wat bereikt. 18. De besten worden hier opge vangen en krijgen een appel. 19. Haal 'em van de drank, dat geldt voor iedereen. 20. Bij de vorige komt 'ie nu weer bij, want nu werpt het vrucht af. 22. Iemand die iets overschildert is een bedrieger. 24. Te vet en te sterk. 25. Weet een onbekende bij een koe de wangen te zitten? 27. Als die is uitgeschreven moet je je daaraan houden. 28. Is het meisje overmand door hekserij? verticaal 1. Een groep vlugge mensen 2. Is de tienerleeftijd ver te bo- 3. Zo te horen tussen de poten 3 T 9 9 '0 Q LI '3 '5 i 9 w 2/ 22 23 2<i W 2» w .ACE R|M I SÉKWA5T |t> U N|P 0 K— CEL|RAT|b0 HlHE R R 0 R| ABE DON E R C|ME i SBB E STELLE R|_ A TËl |0|E ERiSP A ■■IB E T E RBMKr EUR SK I BR 0 TITMIA HTE E Ml |E NKÉE T s JRE 0 K 5 E Lgfr E NjK ERE L s i m" LI i i tWeeIhIpf A ALfV OClE |R|MAN|B I van het vee achter de schermen. 4. Wereldse handenarbeid? 5. Hierheen maar, we zetten de slee weg en laten dit teken staan. 6. Zenuwachtig makend spijker bed. 8. Dun veertje waar je thee uit haalt voor de dieren. 10. Lag of zat in het water 11. Pleisterplaats. 14. Men moet P in het schijnsel van de lamp zetten. 16. Hij wil alles weten over de vakantie. 17. Maar eens zien of we hem zijn grote mond kunnen keuren. 21. Nader bij de stilte. 22. Dat geven we iemand met de waarheid. 23. Daar komt ons brood van daan en niet zo'n beetje ook. 26. Zo is momenteel 't zinvol. De prijs van 25,- werd toege kend aan R E. Kooi, Seringen- straat 4, Leiden. De prijs wordt de winnaar toe gezonden. Oplossingen met vermelding van 'Puzzel' voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zen den aan Redactie Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den. door Dirk Sikkel In september is in Glasgow het vierde wereldkampioenschap voor microcomputers gespeeld. Na 7 spannende ronden eindig den vier programmas met 5 pun ten op de eerste plaats: Elite X, Mephisto S., Princhess X en Psion Chess. De programma's hebben positioneel wel zwakke plekken, maar taktisch kunnen ze aardige dingen doen. Dit kunt u aan de hand van de vier dia grammen, die uit dit toernooi af komstig zijn, aan den lijve onder vinden. In diagram I is Elegance met zwart aan zet tegen Chess- nut 3. Hoe doet zwart zijn naam eer aan? In diagram II speelt de Maclntosh-versie van Sargon III met zwart tegen Intelligent Chess Software. Hoe wint zwart aan zet? In diagram III is Intelli gent Chess Software weer het slachtoffer van Sargon III, maar nu de Apple-versie. Hoe combi neert wit het uit. In diagram IV kan Mephisto S (zwart) door Df2: een veelbelovend eindspel krij gen tegen Colossus 2.1. Zwart "ziet" echter een veel mooiere zet. Welke? Oplossingen in de volgende rubriek. te A m- ÉI, door Hans Vermin Vorige week heb ik u kennis la ten maken met de ballencombi- natie. Deze keer gaan we hier mee verder. In de bondscompeti- tie 1979 tussen Wiersma (wit) en Bierman besloot de nerveuze zwartspeler na de zettenreeks 1.33-29 19-23 2.35-30 14-19 3.40-35 10-14 4.30-25 17-22 5.44-40 11-17 6.38-33 6-11 7.42-38 22-27 8.31x22 18x27 9.29x18 tot 12x23?? Na een half uur nadenken leek hem dit nl. toch positioneel sterker als 18- x27! Uit de halve finale N.K. '81 tussen Evert Bronstring (wit) en Dallinga komt het volgende frag ment (diagram I). Laatstgenoem de had 20—24? gespeeld. Zoals strings naam was haas de 42-37? Uiteindelijk de partij wel. Wellicht vond wit dat zwart na deze ballencombi- natie teveel compensatie had. In diagram 2 (Ruesink-Lemmens België-Nederland '79) dacht de De Nederlandse Bridge Bond heeft een nieuwe mijlpaal be reikt: 1 november j.l. werd het 50.000e lid geregistreerd. De bridgebond is daarmee één van de snelst groeiende sportbon den: in 1970 20.000 leden, in 1977 30.000, in 1980 40.000 en dan nu 50.000. Het 50.000e lid, mevr. Trudy Grosveld-Felder, is lid van de Bussumse Bridge Club, de op twee na oudste vereniging van Nederland. Het heugelijke feit werd op de clubavond van BBC gevierd, met een groot aantal ge nodigden, waaronder zowel de nationale teams als het Indonesi sche bridgeteam dat momenteel in Nederland verblijft. Bij de ge zellige feestdrive, onder leiding van bondsdirecteur Jo Neelis, mochten de leden van BBC een partner kiezen uit de genodigden en vervolgens een serie spellen afwerken, waaronder dit spel: 753 GB972 OHB1054 2 H109 N A84 G A63 W D H105 O A863 W U O V 983 Z AVI0754 VB62 O V84 O 972 HB6 Noord/NZ. Via 1 Kl (oost)- 1 Ru - 2 Kl - 2 SA werd west veelal lei der in 3 SA (9 slagen). Aan onze Het is deze keer alles Skandina- viè wat de klok slaat, te beginnen met Denemarken. Daar versche nen op 5 oktober drie bijzondere zegels. Met een zegel van 2,70 kroon wordt de 300e geboorte dag herdacht van de in Bergen geboren Ludvig Holberg (1684- 1754). Ter gelegenheid van het feit dat koning Christian V in 1684 de jo den toestemming gaf in Kopen hagen een gemeenschap te vor men verscheen een 3,70 kr.-zegel. Naar aanleiding van het Wereld- communicatiejaar 1983 schreef de Deense PTT vorig jaar onder de jeugd van 7 tot 15 jaar een te kenwedstrijd uit met als onder werp "communicatie". Tekening "Postvogel" van Hanna Bach Hansen werd met de eerste prijs bekroond. Het is deze tekening die op een zegel van 1,00 kroon staat afgebeeld. Op 22 november, worden twee grootformaat schilderijen-zegels in roulatie gebracht. Op een 5,00 kr.-zegel wordt het schilderij "Carnaval in Rome" afgebeeld van Christoffer Wilhelm Eckers- hij later zou zeggen vond hij dit een mooie lokzet. Immers 33—29 23x24 39x30?? en zwart wint door 14-20 25x23 en 22-28. Ui teraard was 33-29 wel schijf winst: 33-29 23x34 40x20 15x24 32-28 22x33 38x20! Maar Bron- witspeler een combinatie met rondslag uit te halen d.m.v 27-22 18x27 33-29 24x22 hier ze de witspeler dat zwart reglemen tair 24x31 moest slaan. Aldus ge schiedde: 24x31 43-39 27x38 39- 33 38x29 34x3 25x34 3x17 (tja het is niet anders) 12x21, en na de schijfjes geteld te hebben kwam wit erachter 1 schijf achter te staan, terwijl hij na 24x22 wel een schijf gewonnen had! Het laatste fragment kwam voor tussen Luteyn (wit) en on dergetekende (N.K. '82). Na 14-20 dacht wit even na... en gaf op vanwege 15x22 50-45?! 1x34 50x36. Een toevallige voorbijgan ger wees ons er echter op dat na 15x22 geslagen dient te worden!! speel- tafel startte de Indonesische noord met Ru 4, een agressieve aanval die west direct al een on verwachte slag opleverde met Ru V. Ze stak over naar de hand met harten en speelde Kl 9 na die ze door liet lopen. Zuid, aan slag met Kl B, speelde weer ruiten en nu zat west voor een vervelend probleem. Nemen en van de mo gelijk vrij te spelen klaveren pro fiteren, of ophouden, teneinde optimale veiligheid in te bou- Simpel tellen kan hier de oplos sing brengen. West heeft twee slagen m zowel schoppen, harten als ruiten en maximaal vijf in klaveren, als de heer zich netjes gedraagt. Dat is samen 11 en er moet dus, ook in het meest gun stige geval, altijd nog één slag verloren gaan. Ophouden is dus aangewezen en daarvoor zou west in de praktijk royaal zijn be loond. West neemt de tweede rui ten dus niet, wel de volgende, en speelt klaveren. Die blijken zich zeer onaardig te gedragen, maar west is de situatie meester. Zuid maakt kl H, maar kan geen rui ten meer spelen en west maakt de rest: 10 slagen en een score 70 Een tip: indien u een door Ton Schipperheyn heel gunstige uitkomst hebt ge kregen, kan het nooit kwaad la ter in het spel zo weinig mogelijk risico te nemen. Een ander leer zaam spel: AV6 O A95 O AH92 862 BI 0943 762 VI093 N 87 WO VB8 O 108743 754 H52 H1043 O B65 AHB Zuid/OW. Zuid opende 1 SA en de meeste noordspelers konden de verleiding niet weerstaan di rect 6 SA te bieden (12 slagen). Dat is met een minimale partner evenwel een hachelijke onderne ming. Noord heeft een onaan trekkelijke distributie (4-3-3-3) en zonder extra lengte zijn al gauw 34 punten vereist. De waar heid van die vuistregel bleek weer eens. Zuid kon geen kant uit en mocht met één down al zeer tevreden zijn. Voor liefheb bers van conventies: hiervoor is de 'kwantitatieve 4 SA' uitgevon den. Noord biedt 4 SA en vraagt daarmee of zuid minimaal of ma ximaal is; zuid past of biedt 6 SA In dat geval wordt azen gevraagd met 4 Kl (Gerber-conventie). berg (1783-1853) en het schilderij "Ymer drinkt melk aan de koe 27dhumble" van Nicolai Abra ham Abildgaard (1743-1809) prijkt op een zegel in de waarde van 10,00 kroon. FAROER-EILANDEN - De Fa- roer-eilanden kwamen op 10 sep tember met een visserij-serie: 280 ore, de in 1884 gebouwde "Westward Ho" 300 óre, vissers met lijnen aan de reling en 12 kr., roerganger. Aan deze zegels zijn ook maximumkaarten verbon den. De Faroer-Eilanden rondden het uitgiftejaar op 29 oktober af met een boekje met zes zegels. Afge beeld worden linoleumsneden ontleend aan sprookjes van de Faroese artiste Elinborg Lutzen Links in het boekje zit een zegel van 140 öre, de overige zegels hebben waarden van 280 öre FINLAND—Op 13 december is het 250 jaar geleden dat in Fin land de grondwet werd bekrach tigd. Naar aanleiding daarvan verscheen op 6 oktober een 2,00 mark-zegel (oplage 5 miljoen). Op de zegel ligt op een groen la ken het originele in Stockholm gedrukte wetboek. De 150e geboortedag van de dichter Aleksis Kivi (1834-1872) werd door Finland op 10 oktober gememoreerd door de uitgifte van een 1,40 markzegel (oplage 6 mi(joen). Aan de Kivi-zegel is ook een ma- ximumkaart gekoppeld, de twee de officiële in Finland.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 33