De elfjarige geschiedenis van een ordinair fietspad Voorschoten: Malinese gasten warm uitwuiven PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 24 NOVEMBER 1984 Eindelijk is er duidelijkheid over de slepende kwestie van het 1800 meter lange asfaltlint dat fietsers tussen Zoeter- woude-Dorp en het buurtschap De Weipoort een veilige overtocht moet bieden. Vooral de laatste jaren waren de onderhandelingen fel. Beschuldigingen gingen over en weer tussen grondeigenaren en gemeente. De boeren vroe gen teveel en de gemeente was veel te laks, zo heette het. De grondeigenaren G. Belt en J. Versteegen voelden zich in een hoelqe gedrukt omdat de indruk zou zijn gewekt dat zij niet wilden verkopen. De waarheid was an ders. Zij wilden wel verkopen, maar niet tegen elke prijs. De ge meente redeneerde niet anders. Zij wilden het fietspad graag hebben, maar niet 'koste Wat het kost'. Het steekspel over prijzen en voorwaarden nam dramatische vormen aan. Belt kreeg telefoni sche bedreigingen en de gemeente werd van het bedrijven van 'koe handel' beticht. Uiteindelijk zijn de tweè partijen het toch eens ge worden. De manier waarop is ech ter opmerkelijk. Schadeloosstelling Bij de onderhandelingen speel den 'immateriëlê schadeloosstel lingen' een belangrijke rol. Vanaf het begin betrok Versteegen twee vurig verlangde bouwvergunnin gen bij de onderhandelingen over het fietspad. Ruim voordat het fietspad ter sprake kwam, was Ver steegen volgens Houdijk al bezig met de vergunning omopzijn land nabij de dorpskern te mogen bou- Deze werd echter steeds gewei gerd omdat de bestemming 'Lan delijk gebied' streng wordt nage leefd. Veel aanvragen bereiken het gemeentehuis om tweede wonin gen op grasland te mogen bouwen. Houdijk: "Het is een zeldzaamheid dat we daarvoor toestemming ge ven. Zoeterwoude moet groen blij- "In het geval van Versteegen is dat anders", vindt Houdijk, "de huizen komen dicht tegen de be staande bebouwing aan te liggen, dus ze zijn niet ontsierend in dat gebied. Bovendien is de architec tuur ongeveer zoals van een boer derij". Het kardinale punt in de vergun ningenkwestie draaide om het be stemmingsplan waarbinnen de huizen zouden vallen. Op het ge meentehuis werd telkens aangeno men dat de plek waarop de huizen moesten komen viel binnen het plan 'Landelijk gebied'. Op grond daarvan zou de bouwvergunning waarschijnlijk nooit door de raad komen. Het fietspad zou er dan ook (nog) niet zijn gekomen. Versteegen stel de de gemeente volgens Belt voor de keuze tussen de vergunningen en het fietspad. "Onteigen dan maar", zou Versteegens standpunt zijn geweest. Een onteigeningspro cedure is echter een erg tijdroven de (en kostbare) affaire. Begrijpe lijk is dat de gemeent daar niet zo happig op was. Houdijk hierover: "Onteigenen was geen prettig vooruitzicht, maar we laten ons ook niet in een dwangpositie lei den". Redding De redding kwam op het aller laatste moment. Tijdens één van de vele besloten vergaderingen over dit onderwerp herinnerde het raadslid J. van der Geest (CDA) dat in een grijs verleden Versteegen bezwaar maakte tegen het bestem mingsplan Dorp-Zuid, waartoe on der meer ook 't Watertje behoort. De kaart van het bestemmings plan kwam boven tafel. Hierop had de plek waar Versteegen huizen wilde bouwen een woonbestem ming. Twee bestemmingsplannen dus, met twee verschillende moge lijkheden. De raadsleden konden kiezen. Uiteraard werd gekozen voor het plan dat de doorgang van het fietspad mogelijk zou maken. "Laten we in godsnaam de kaart maar nemen die ons het beste uit komt", is toen "in het algemeen be lang" gezegd volgens een aanwezi ge die liever anoniem blijft. Slechts door het goede geheugen van Van der Geest was op dat mo ment de principe-overeenkomst tussen de gemeente en Versteegen. dus rond. De gemeente zélf had blijkbaar geen weet van de inhoud van 'Dorp-Zuid'. "Een blunder", noemt Belt dit. Als dit plan niet bo ven tafel was gekomen, zou de ge meente, gezien de vasthoudend heid van Versteegen weer 'terug naar af moeten. Houdijk beaamt dat het veel moeilijker zou zijn geweest om de grond van Versteegen te bemachti gen als de vergunningen voor de woningen niet zouden zijn afgege ven. De vergunningen hebben ook de prijs voor de grond onder het fietspad gedrukt. ZOETERWOUDE - Jaar in, jaar uit stond het op het verlanglijstje van de poli tieke partijen in Zoeter woude. Handtekenin genacties en vele ernstige en minder ernstige onge lukken ten spijt, heeft het meer dan elf jaar geduurd voordat met de aanleg van één van de meest bespro ken wegen van Zoeterwou de werd begonnen. Gistermiddag was het eindelijk zover dat een daadwerkelijk begin met het fietspad langs de Nieu- weweg kon worden ge maakt. Het was op het nip pertje dat gedeputeerde Th. Jansen de officiële han delingen kon verrichten. De onderhandelingen over de grondverwerving zijn lang en moeizaam geweest. Een reconstructie van een fietspad, dat geschiedenis zou gaan maken. door Dirk Jan Roeleven Agenda Een beeld dat binnenkort tot de voltooid verleden tijd gaat behoren. Zoeterwoudse kinderen krijgen straks alle ruimte op de nu nog griezelige Nieuweweg. (archieffoto) Een verband tussen de grond aankoop en de gevraagde vergun ning voor de familie Versteegen was dus duidelijk aanwezig. Nie mand ontkent dat. In de onderhan delingen met Belt speelde ook een vergunning een rol. Belt vroeg een versnelde afgifte van een hinder wetvergunning waar hjj al lang op zat te wachten. Het ging om de ver bouwing van een varkensstal. Belt koppelde in de onderhande- Aan gedeputeerde T. Jansen gistermiddag de eer om onder 'gure' omstandigheden de eerste hoeveelheid grond voor het fietspad te deponeren op de hoek Nieuweweg/Weipoort. Eenmaal in het warme gemeentehuis beland verklaarde de provinciebestuurder te beseffen hoe belangrijk juist dit pad voor Zoeterwoude is en dat iedereen er dan ook achterstaat. "Het is een functioneel fietspad in een land waar zoveel mensen fietsen", oordeelde Jansen, die van burgemeester Houdijk de nodige cadeautjes kreeg toegestopt. De burgemeester had alle reden voor die vrijgevigheid: hij zei blij te zijn dat het provinciaal bestuur zoveel medewerking had verleend, en —op de valreep— ook de grondeigenaren. (foto Holvast» Jazz Warmond In de Warmondse Jazz Sociëteit treedt komende zondag de Down Town Jazz Band onder leiding van Roefie Hueting op. Dit jazz concert begint om drie uur en duurt tot een uur of zeven. Voor 7,50 kan iedereen komen kijken en luisteren in Meerrust aan de Dorpsstraat. Concert Dorpskerk Zondagavond, zeven uur, ver zorgen Bernhard Winsemius (or gel) en Pieter Dhont Barok een concert in de Wassenaarse Dorps kerk. Ze brengen werken van Bach, Telemann en Geminiani. Het concert is gratis toegankelijk. Rijnakkoord Zondag vindt in de Leiderdorp- se Dorpskerk het zevende leerlin genconcert plaats van streekmu- ziekschool 'Rijnakkoord'. Ge speeld worden werken van Cho pin, Debussy, Shostatovitch, Beethoven, Mozart en Marcello. Het concert begint na de zondagse kerkdienst, om half twaalf. Toe gang gratis. Tear Craft In het bejaardencentrum Hof- wijck in Oegstgeest (tegenover het winkelcentrum Lange Voort) worden dinsdag 27 november ar tikelen verkocht die afkomstig zijn uit de Derde Wereld. De op brengst komt ten goede aan de or ganisatie Tear Craft, die zich be zig houdt met hulpverlening aan ontwikkelingslanden. De verko ping duurt van 10.00 tot 12.00 uur. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten gaat de Malinese gas ten waarschijnlijk warm uitwuiven om de nare smaak weg te wissen van de schamele ontvangst, dins dag. Toen waren naast de burgemees ter slechts vier van de negentien raadsleden aanwezig in het Bonds- gebouw om de jumelagepartners welkom te heten. Er kon dan ook niet echt worden gesproken van een ontvangst door het gemeente bestuur. "Een betreurenswaardige zaak", aldus WD-raadslid Van der Kloes-Kamsteeg, tijdens een ge combineerde commissievergade ring. Toen D'66-raadslid J. Aikens, de Zangoptreden De Rotterdamse zanger Robert van der Meer doet zondagavond Leiderdorp aan. Hij zingt die avond vanaf negen uur bij Wik's Discotheek aan de Hoofdstraat 12. man die het punt aan de orde had gebracht, vervolgens voorstelde woensdagavond iets te organise ren, pakten de raadsleden hun agenda's. De burgemeester rea geerde echter afhoudend. "We moeten wel op een grote opkomst kunnen rekenen", sprak hij. "An ders versterk je de indruk die dins dag wellicht heeft postgevat". Negen raadsleden willen woens dag wel komen. Al was het niet al tijd van harte. Zo gaf mevrouw Van der Kloes-Kamsteeg te ken nen dat zij de mensen heus niet nog een keertje hoeft te zien. Ze zag haar aanwezigheid gewoon als een stukje beleefdheid. Ook raads lid Offringa (CDA) had reserves. Niet ieder raadslid spreekt Frans, stipte hij aan. De burgemeester sloot de discus sie met de woorden: "We denken er nog eens over wat we zullen doen". Overigens was hij toch al van plan geweest een zekere vorm van afscheid op poten te zetten. lingen (in navolging van Verstee gen) de bouwvergunning aan de grondverkoop. Hij beklaagde zich over de lange duur van de procedu re. Met een versnelde afgifte van de bouw- en hinderwetvergunning was Belt bereid water bij de wijn te doen. De gemeente heeft in de zaak Belt geweigerd de vergunningen- kwestie en de grondverwerving te koppelen. De normale procedure werd gevolgd. Belt voldeed ruim schoots aan de bepalingen van de hinderwet zodat hij na verloop van tijd de stal kon bouwen. Geschiedenis De geschiedenis van het fietspad is een (onnodig?) lange. In 1973 werd voor het eerst gesproken over een verbetering van de T-kruising Nieuweweg-Weipoortseweg. In die jaren reed regelmatig een voertuig bij de hoekwoning de slaapkamer binnen. Mede onder druk van de vele (bijna-)ongelukken en een handte keningenactie van het Katholieke Vrouwengilde komen eind 1978 de eerste tekeningen van het fietspad op tafel. In september 1979 keurt Provin ciale Waterstaat de Zoeterwoudse plannen voor het fietspad goed. Als gepland jaar van uitvoering wordt 1981 genoemd. Helaas, het is bijna 1985 geworden. Tussen 1980 en 1983 hebben de onderhandelin gen vrijwel stil gelegen. Terugblikkend meent Belt dat hij vier jaar geleden al met de ge meente tot overeenstemming had kunnen komen. "Al die tijd was het verschil erg groot tussen mijn prijs en die van de gemeente. Toen ik in augustus van dit jaar serieus over het fietspad sprak met de por tefeuillehouder van openbare werken (burgemeester Houdijk, red.) waren we in twee weken rond. Dat had toch ook veel eerder kunnen gebeuren"? Doorslaggevend is geweest dat Belt een deskundige inschakelde om de prijs van zijn grond te bepa len. Ook de schade die grondver koop aan zijn bedrijf zou toebren gen werd in dit bedrag meegeteld. De gemeente deed hetzelfde. Een onafhankelijke deskundige taxeer de de grond en de hoogte van de schadeloosstelling. De uitkomsten lagen zo dicht bij elkaar dat de fi nanciële kant snel tot beider tevre denheid was geregeld. Volgens boeren uit de Weipoort is de prijs die aan Belt is betaald, tien gulden per vierkante meter, erg hoog. Ze wijzen op de normaal geldende agrarische prijs van vier tot zes gulden. Eigenlijk wil burge meester Houdijk liever niet over dit onderwerp praten. Na enige aandrang gaat hij toch dieper op de zaak in: "Je moet goed begrijpen dat zo'n bedrag uit een aantal elementen bestaat. Het is niet alleen de prijs voor de grond. Ook de schade die Belt lijdt zit in dat bedrag. We hebben de grond laten taxeren, en de prijs die we uiteindelijk betalen ligt daar niet ver vanaf. Ik denk trouwens dat de prijs na een eventuele ontei gening niet veel lager zou zijn uit gevallen". Raadslid Een extra dimensie aan de hele gang van zaken was het feit dat landbouwer Belt ook CDA-ge- meenteraadslid is. Dat zette hem soms voor moeilijke keuzes. Belt verliet de zaal wanneer het onder werp in raadsvergaderingen ter sprake kwam. Vaak liet hij zijn raadsman het woord voeren. "Ik vond die dubbele betrokken heid ontzettend vervelend. Ik ben altijd weggegaan uit de vergade ring omdat ik vind dat iedereen vrijelijk zijn mening moet kunnen uiten. Als ik dan in de zaal zit, kun nen ze zich belemmerd voelen". Het raadslidmaatschap heeft vol gens Durgemeester Houdijk meer nadelen dan voordelen opgeleverd voor Belt. "Als raadslid moet je zorgvuldiger handelen. Van alle kanten wordt op je gelet. Vanuit de politiek krijg je eerder de aandrang om te verkopen. De behandeling van de zaak is niet anders geweest omdat Belt in de raad zat, het liep al voordat hij kwam. Maar je kan deze vraag beter aan Belt zelf stel len". Zo gezegd, zo gedaan. Belt: "Je bent extra kwetsbaar want er wordt veel meer op je gelet. Er zijn mensen die denken dat je er voor deel aan hebt om in de raad te zet ten. Het tegendeel is waar. Raads leden en ambtenaren zetten eerder de puntjes op de 'i' juist omdét je raadslid bent. Je geniet ook veel minder tolerantie". Belt is evenals alle andere be trokkenen blij dat gisteren met de aanleg van het fietspad is begon nen. "Ik was het zo zat als ik weet niet wat". ZATERDAG Leiden Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVHS trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos. vanaf 22 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, optre den Randstadspelers, 20 uur. 't Parlement - Nieuwstraat 45, bingo wandelsportver. Zuid-West, 20 uur. Lokaal Vriendenclub - Anna Paulowna- straat, tentoonstelling postduivenver. De Snelvlieger en optreden imitator André van Duin, vanaf 17 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'La Ville des Pirates', 20 en 22.15 uur. Lak-cinema - Cleveringaplaats, films The suspect', 20 uur, 'Dead reckoning', 22 uur. Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, kome die KPJ-toneel, 20.30 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein new- wave festival, 16.45 tot 1 uur. Oegstgeest Taberna - Julianalaan 1, afscheidscon cert Leidse groep Fuse, 21 uur. ZONDAG Leiden Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids poppentheater, 14.30 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 ANWB - Stationsweg, stadswandeling door Leiden, 9-14 uur. Café De Baboon - Oude Vest 235, optre den Simon Vinkenoog, 16 uur. Clubhuis zwem- en poloclub De Zijl - Zijlloop, start vanaf 11 uur. Vijfhovenhuis - Hoflaan, tentoonstel ling Leidse Modelbotenclub, 10-17 uur. Café de Uyl van Hoogland - optredenm de band The Mind Jams', 16 uur. Pypenkabinet - Oude Vest 159a, ver kooptentoonstelling, 10-17 uur. Lokaal De Vriendenclub - Anna Pau- lownastraat, tentoonstelling postdui venver. De Snelvlieger, 10-17 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'La Ville des Pirates', 20 en 22.15 uur. Leiderdorp Wik's Bar - Hoofdstraat 12, optreden zanger Robert van der Meer, 21 uur. Dorpskerk - leerlingenconcert streek- muziekschool 'Rijnakkoord', 11.30 uur. Wassenaar Dorpskerk - concert, 19 uur. Warmond Jazz-societeit - Dorpstraat, jazzconcert Down Town Jazz Band, 15 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 23 tot vr 30 novem ber door: Apotheek Haven, Haven 18, Leiden, tel. 120085. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. KATWIJK - Vier leden van de christelijke federatie van over heidspersoneel (CFO) afdeling Katwijk/Valkenburg, zijn gister avond in het hervormd kerkelijk centrum in Katwijk gehuldigd. J.A.C. Guyt, C. van Duijn, J.C. Kraayenoord en voorzitter B.W. Nieuwenhuis van deze bij het CNV aangesloten vakbond kregen een gouden speld uitgereikt. Zij zijn elk 25 jaar lid van de CFO. De spel den werden uitgereikt door hoofd bestuurslid J.C. van de Jagt. Weer 'nee' tegen schilderij OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest gaat niet akkoord met het restaureren van een schilderij voor het energiebedrijf Rijnland (EBR). De 25.000 gul den die dit kost mag niet uit de winst van het EBR komen, zo hebben de raadsleden gister avond laten weten. Wuisman (D'66) had het moei lijk met zijn keuze. "Dit zijn nou van die gemene voorstellen. Als je tegen bent, ben je een kunst- hater, als je voor bent jaag je energiebetalers tegen je in het harnas". Hij zei geen problemen te hebben wanneer het EBR het schilderij zou kopen in plaats van restaureren en viif jaar in bruikleen houden. Over de 25 mille van het EBR zei hij: "geef dat geld gewoon terug aan de kleinverbruiker". De WD vond het voorstel van het EBR "fout vanwege het psy chologische effect". Wanneer het EBR de dure kalenders die alle leden van het algemeen bestuur hebben ontvangen, achterwege zou laten, zou van de besparing daarvan de restauratie kunnen worden betaald. "Dat komt heel anders over", meende WD-frac- tieleider Rijks. Op 28 november vergadert de algemene raad van het EBR over de kwestie. LEIDERDORP - De Afrika-actie bij de Leiderdorpse Prins Willem Alexander school heeft gisteren zo'n 1.500 gulden opgeleverd. Vooral de speelgoedbeurs bleek aan te slaan. Deze verkoop van speel goed dat door leerlingen was afge staan, leverde 800 gulden op. Rond de middag, enkele uren nadat de beurs was geopend, kon al bijna niets meer worden gekocht bij de kraampjes die werden bemand door leden van de ouderraad. Overigens merkten de leerlingen niet zoveel van de activiteiten gis teren. Ze hadden gewoon les, de zes de klas uitgezonderd. Deze hield zich bezig met een project over de honger in Afrika. (foto Holvast) Oegstgeest wint 'Klassewerk' OEGSTGEEST - In het tv-pro- gramma 'Klassewerk' waren gis teravond de zesdeklassers te zien van de Oegstgeester school Ouden- hofschool. Dat zij het stokoude programma wonnen was niet te danken aan een gedegen voorbereiding. Inte gendeel, nog maar pas geleden hoorden de leerlingen dat ze voor de ogen van het Nederlandse pu bliek de nek mochten uitsteken. Ze waren voor de uitzending dan ook behoorlijk nerveus, maar ge lukkig kregen ze alle steun van de meegereisde vijfdeklassers LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Kwartaalabonnement 63,10 Per post 85,50 Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Commentaren: W. F. J Wirlz en A. A. van Brussel Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Jaarabonnement 240.50 Plv. Algredactiechel Per post 330.- JM J.Post Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs.J. W E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: M. Hoenson-de Graaft (regio Leiden) P.C Rosier (radio, televisie, kunst) S. J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington. Cairo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2