's Lands grootste fotograaf jubileert BVD ^begeleidt' OostEuropagangers Centraal Bureau Motorrijtuigenbelasting kiekt maandelijks 400.000 kentekens ZATERDAG 24 NOVEMBER 1984 PAGINA 25 Jaarlijks legt auto- en motorrijdend Nederland 2,7 miljard gulden aan motorrijtuigenbelasting op tafel. Dat bedrag wordt nog eens vermeerderd met 130 miljoen gulden aan boetes, die worden uitgedeeld aan gesnapte wanbetalers. Daarvoor zorgen weer 12 met foto-apparatuur uitgeruste auto's, die maandelijks zo'n 400.000 kentekens op de plaat vastleggen. Een reportage over het Centraal Bureau Motorrijtuigenbelasting, een 'fotograaf die jubileert. 's Lands grootste fotograaf bestaat 50 jaar. Een opmerke lijk jubileum, temeer daar de modellen zeker niet vrijwillig voor de camera's poseren en daar de gemaakte opnamen wat compositie betrefd nu ook niet bepaald uitblinken in originaliteit. Maar die aspecten van kunstzin nigheid gaan dan ook geheel en al voorbij aan het oog van de fo tografen, die nooit of te nimmer een prijs zullen verdienen in het kader van bijvoorbeeld World Press Photo. Hun verdiensten - in de meest letterlijke zin van het woord - liggen op een geheel an der terrein. En hun lenzen stellen ze slechts scherp op de kente kenplaat van uw auto, motor of scooter. Die grootste fotodienst in het land is namelijk ons bloedeigen en in Apeldoorn zetelend Cen traal Bureau Motorrijtuigenbe lasting (CBM), goed voor maar liefst 400.000 foto's per maand. Dagelijks zwermen twaalf auto's met ingebouwde foto-appara tuur van deze belastingdienst uit over 's Heeren wegen om na te gaan of u als gemotoriseerd weg gebruiker wel keurig uw ver plichte aandeel in de schatkist hebt laten vloeien. Geruisloos Directeur Henk Vermeulen van de jubilerende rijksdienst constateert met betrekking tot dit onderdeel van onze collectie ve belastingmoraal tevreden, dat in 92 procent van alle gevallen de motorrijtuigenbelasting 'geruis loos wordt geïnd'. „Dat is op zich toch wel opmerkelijk", vindt hij, „want er is geen belastingdienst in ons land, die zo soepeitjes en zonder al te veel papieren romps lomp aan zijn centen komt". Hoofdoorzaak van die welwil lendheid in de belastingafdracht moet zonder meer worden ge zocht in het feit, dat 'zwartrijden' in ons land nauwelijks nog een lucratieve bezigheid is. Merkt Vermeulen daarover op: „Dank zij ons bijna waterdicht controle systeem is de pakkans groot, waardoor het ons heel aardig lukt het zwartrijden effectief te bestrijden". Desondanks wordt de vinding rijkheid van het Centraal Bureau Motorrijtuigenbelasting regel matig op de proef gesteld. Al thans, proberen weggebruikers zich steeds opnieuw aan de beta ling te onttrekken. Maar het re sultaat daarvan is doorgaans niet om over naar huis te schrijven. „Want per jaar", weet Vermeulen uit het blote hoofd, „int onze dienst voor 130 miljoen gulden aan boetes, die bestaan uit een honderd procent verhoogde aan slag over de achterstallige perio de". Schijntje Op zich een aardig bedrag. Maar in verhouding tot wat jaar lijks aan motorrijtuigenbelasting door ons allen op tafel wordt ge legd - 2,7 miljard gulden - is dat totaalbedrag van die opgelegde boetes slechts een schijntje. „Toch moeten we natuurlijk bij voortduren scherpzinnig te werk gaan om de verleiding tot niet- betalen het hoofd kunnen bie den. Vooral motorrijders en au tomobilisten die op gas rijden vormen onze grootste zorg", al dus de CBM-directeur, die op 1 maart volgend jaar de dienst ver laat. „Het wil bijvoorbeeld wel eens voorkomen dat de duo-passagier op een motor met één hand de kentekenplaat afschermt en met de andere hand vrolijk zwaait naar onze controleurs. Gasrijders vormen voor ons een hoofdstuk apart, maar nauwe samenwer king met de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst werkt in deze gevallen dikwijls in ons voordeel. Bijvoorbeeld, omdat de FIOD heel nauwkeurig de boekhouding van de gasinbouw- installateurs bekijkt". Vertelt Vermeulen verder: „Natuurlijk is iemand onze dienst wel eens te slim af. Ten minste, dat denkt hij dan. Maar vroeg of laat loopt hij wel tegen de lamp. Iedere gemotoriseerde weggebruiker wordt ten minste éénmaal in de 250 dagen door ons gefotografeerd". „En daarnaast hebben we ui- Een Oosteuropees visum in ons paspoort kan inhouden dat onze persoonsgegevens in de computers van de BVD worden opgenomen. Zelfs een bezoekje thuis van een veiligheidsambtenaar behoort tot de mogelijkheden. Het CDA-kamerlid Beinema is een beetje bedroefd. Hij vroeg op 11 september of Nederlanders die de Nederlands-Westduitse grens overschrijden met Oosteuropese visa in hun paspoort extra nauwkeurig door de marechaussee worden bekeken. En verder vroeg hij zich af hoe dan „die afschrikwekkende werkwijze zich verhoudt tot de opvatting van de regering, dat ook de culturele verdragen met de Oosteuropese landen er mede toe dienen de contacten tussen personen en de uitwisseling van informatie te bevorderen". Desgevraagd noemde Beinema dat besnuffelen van Oost-Europa-gangers „weinig passend in de huidige tijd". Eind oktober had Korte-Van Hemel haar antwoorden in samenwerking met de ministers teraard onze bijzondere acties. Zoals bij de TT-races in Assen. Daar zijn we altijd uitgebreid pa raat, evenals motorrijdend Ne derland. We hebben dan in de weilanden, waar ze hun voertuig kwijt moeten raken, speciaal op gestelde fuiken en alles komt keurig netjes op de foto". „En bij de vakantie-uittochten kunt u ons altijd bij de laatste benzinestations voor de grens aantreffen. Waar we dan bijzon dere aandacht voor de gasrijders aan de dag leggen. Naar goed Ne derlands gebruik gooien die net voor de grens even gauw de tank vol om de eerste paar honderd kilometer in het buitenland nog voordelig te kunnen rijden". Bij het jubilerende Centraal Bureau Motorrijtuigenbelasting zijn 580 mensen in dienst, inclu sief de 40 fotograferende ambte naren. „Dat betekent", rekent Vermeulen snel uit, dat we één ambtenaar in dienst hebben voor zo'n achtduizend auto's". Parkeerbonnen Naast die bulk snapshots, die de rijksfotografen bij elkaar knippen, krijgt het CBM jaarlijks ook nog eens een miljoen kente kens binnen via politiesignale- ringen. Zo worden alle parkeer bonnen doorgesluisd naar Apel doorn en komen per jaar ook nog eens 500.000 kentekens via de Van den Broek (buitenlandse zaken) en Rietkerk (binnenlandse zaken) geformuleerd. De drie bevestigden dat „in bepaalde gevallen" wordt genoteerd dat mensen visa in hun paspoort hebben. Dat dient het hoge doel „gegevens te verzamelen, die voor de veiligheid van de Staat van belang kunnen zijn". Voor het overige verwees het antwoord naar een verslag van 30 november 1979 van de vaste kamercommissie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten. „De desbetreffende opvattingen van de regering hebben sedertdien geen wijziging ondergaan", heet het. Dat verslag dus maar eens opgezocht. Daaruit blijkt dat de commissie voor de inlichtingen en veiligheidsdiensten op 24 oktober 1979 deze zelfde kwestie besprak met de toenmalige minister van binnenlandse zaken, Wiegel. Tijdens dat gesprek bleek waarom mensen met Oosteuropese visa in hun pas worden geregistreerd: „De ervaring heeft geleerd, aldus de bewindsman, dat Nederlanders die regelmatig in deze landen douane bij deze belastingdienst terecht. Vermeulen: „Al die kentekens worden door ons in de computer ingevoerd, en om op zeker te spe len voeren we elke administratie ve handeling tweemaal uit. Een double-check dus. Die acht pro cent weggebruikers, die we via een honderd procent naheffing op de schouders tikken, betaalt doorgaans alsnog". „Per jaar protesteren slechts vierduizend mensen bij de belas tingkamer van het Arnhems ge rechtshof tegen een dergelijke opgelegde naheffing. Relatief ge zien is dat een zeer bescheiden aantal, want we staan zo langza merhand in het land wel bekend als een instantie, waar je weinig kans op succes maakt als je het met ons aan de stok krijgt". Het Centraal Bureau Motorrij tuigenbelasting fotografeert al leen op de openbare weg. Want de belastingafdracht geldt uit sluitend voertuigen, die gebruik maken van die openbare weg. De vertoeven een niet te verwaarlozen kans lopen te eniger tijd door een buitenlandse inlichtingendienst te worden benaderd in een poging hen tot medewerking aan het vergaren van gegevens te bewegen". Kort en goed: Oost-Europa-gangers zouden wel eens spionnen kunnen worden een daarom worden ze geregistreerd. Wiegel wees de kamercommissie verder op een instructie aan „de met de grensbewaking belaste ambtenaren". Die luidt dat een reiziger die vraagt waarom gegevens uit zijn paspoort worden geregistreerd, als antwoord moet krijgen: ten behoeve van de nationale veiligheid. Geregelde Oost-Europa-gangers weten daarover mee te praten. Stempeltje De eerste die we raadpleegden, was in juli van dit jaar op weg naar de Sovjet-Unie, gewoon voor vakantie. Bij de grensovergang Oldenzaal noteerde de marechaussee welke Oosteuropese visa in het paspoort stonden. Vervolgens werd bij het laatste visum een door Rob Hirdes helft van de auto's en motorfiet sen, die op de kiek komen, wor den rijdend op de gevoelige plaat vastgelegd, terwijl de overige voertuigen worden gefotogra feerd als zij geparkeerd staan. „Overdag zijn we doorgaans te vinden op die plaatsen, waar veel woon-werkverkeer voorkomt en in de avonduren zoeken we voor al de woonwijken op", licht Ver meulen toe. Niet gefotografeerd worden auto's met een GN (Geen Neder- lander)-kenteken en ook AA- nummers van het koninklijk huis vallen buiten de motorrijtui genbelasting. Ook vrijgesteld zijn, zijn de CD-nummers (Corps Diplomatique), de politie, brand weer, ziekenauto's en militaire voertuigen. De twaalf auto's van het CBM daarentegen zijn niet vrijgesteld. Vermeulen: „Daar moet de normale motorrijtuigen belasting voor worden betaald. We zijn dus in feite klant van onszelf." stempeltje gezet. Zo weet de collega die in de toekomst nog eens wat uit dat paspoort wil overschrijven dat hij niet verder terug hoeft te gaan dan dat stempeltje. Alles wat daarvoor staat is al genoteerd. Onze reiziger was niet echt verbaasd, maar vroeg toch maar waar dat gedoe voor nodig was. Dat willen we gewoon weten, luidde het antwoord. Dus niet: meneer, dit geschiedt ten behoeve van de nationale veiligheid. Een andere reiziger komt geregeld in de DDR, Tsjechoslowakye, Hongarije en Roemenië. Leerzaam en gued voor een beter onderling begrip der volkeren. Ongeveer anderhalfjaar geleden passeerde hij bij Venlo de Nederlandse grens. Ook zijn paspoort werd grondig bekeken. Ook hij was niet verbaasd, maar vroeg toch waartoe dat diende en kreeg van de dienstdoende marechaussee ten antwoord: ik doe er niets Ten derde male iemand geraadpleegd die regelmatig zyn schreden oostwaarts richt. „Inderdaad, dat gecontroleer en genoteer overkomt me geregeld. Altijd weer dat vernederende gedoe dat mijn paspoort mee Motorrijtuigenbelasting vindt haar oorsprong eigenlijk in de oude negentiende eeuwse rijks tolheffing. De opbrengsten daar van werden geheel of gedeelte lijk bestemd voor de aanleg en het onderhoud van openbare we gen. Koning Willem I komt de eer toe de grondlegger hiervan te zijn. In 1815 vaardigde hij een wet uit, waarbij werd bepaald dat een geldlening van 450.000 gulden werd opgenomen met als onderpand de opbrengst van de reeds bestaande of nog op te richten tollen. Dat geld moest worden aangewend voor het on derhoud of het aanleggen van nieuwe wegen. De tol werd gehe ven op alle toenmalige rijkswe gen en wel aan de tolpaal of tol boom. De incasseerder was een particuliere tolpachter of een in overheidsdienst zijnde tolgaar der. Het tarief was afgestemd op lo pend vee en rij- of voertuigen met twee of meer wielen. Het naar achteren wordt genomen. Ze zeggen dan niet waarom ze het doen, maar ze lachen een beetje of geven een nietszeggend antwoord". Dus niet: meneer, dit geschiedt ten behoeve van de nationale yeiligheid. Deze laatste informant heeft ook eens iemand van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) aan de deur gehad. Het was de dienst opgevallen dat deze burger nogal vaak naar Oost-Europa reisde. Of hij zich wel realiseerde hoe riskant zo'n verblijf daar kon zijn. De BVD'er vroeg onze informant dringend in het vervolg eerst contact met de dienst op te nemen alvorens naar Oost-Europa af te reizen. De BVD zou dan wel vertellen of de weg vry was. Niet overmatig Deze voorbeelden doen vermoeden dat het met de bovengenoemde instructie niet zo nauw wordt genomen aan de grenzen van het koninkrijk. De marechaussee op de doorlaatpost station Arnhem laat bij monde van opperwachtmeester Tervoorn weten dat daar helemaal niet overmatig in paspoorten wordt laagste tarief was één cent voor een kalf, schaap of varken. Het hoogste tarief van 17,5 cent gold een diligence of postwagen met zitplaatsen voor achttien perso nen. Waren er meer reizigers dan achttien, dan moest meer wor den betaald naar gelang het aan tal zitplaatsen en de aangespan nen paarden. Die rijkstolheffing werd latei omgezet in wegenbelasting. Voor een fiets met hulpmotor het midden tussen een gewone fiets en een lichte motorfiets, werd het laagste tarief van drie gulden per jaar geheven, omdat voor de fiets zelf al jaarlijks drie gulden rijwielbelasting moest worden afgedragen. Voor motor fietsen waren er twee tarieven naar gewicht. De minimumbe lasting voor auto's bedroeg 48 gulden per jaar. Naarmate het ge wicht steeg of het soort banden verschilde veranderde steeg dat tarief. Houderschap Bij de wet werd eind 1934 het Verkeersfonds ingesteld en daar mee werd de wegenbelasting omgetoverd tot motorrijtuigen belasting. Mede omdat deze be lastingopbrengst zou gaan die nen ter bestrijding van de geza menlijke uitgaven voor het ver keer. Tegen dat wetsontwerp gesnuffeld van mensen die naar Oost-Europa gaan of daar vandaan komen. De commandant van de marechaussee op de doorlaatpost Bergh-autoweg bij Arnhem, adjudant I. Hiemstra, zegt echter dat zijn mensen wel. degelijk Oosteuropese visa noteren. We nemen opnieuw de telefoon ter hand, ditmaal om zijn collega bij de grensovergang Venlo, luitenant A. Janssen, te raadplegen. Die bevestigt dat Oosteuropese visa van Nederlandse reizigers worden doorgevlooid. Ook hij zegt dat mensen die naar het doel van de registratie vragen, wordt gezegd dat het gaat om de nationale veiligheid. Ten slotte bellen we naar Oldenzaal, naar marechaussee-commandant kapitein J. de Haan. Opnieuw stellen we de vraag of in Oosteuropese visa wordt geneusd en of daarvan aantekeningen worden gemaakt. De Haan: „Tsja, dat is een moeilijke vraag. Door ons worden mensen niet echt gescreend. En er wordt gewoon tegen ze gezegd waarom we soms een aantekening maken". kwam veel verzet. Zowel in de Tweede Kamer als daarbuiten. Het ontwerp werd beschouwd als een poging het aanzienlijke spoorwegtekort, waarvoor de Staat aansprakelijk is. geheel ol gedeeltelijk af te wentelen op het wegverkeer. Maar als het aan staatssecreta ris Koning van financiën ligt, heeft het begrip 'motorrijtuigen belasting' zijn langste tijd er in middels ook op zitten. Hij wil na melijk een houderschapsbelas ting invoeren, ofwel iedere hou der van een kentekenbewijs tot belastingplichtige uitroepen. Vermeulen: „Bij die houder schapsbelasting moet dus ieder een gaan betalen. Ook als de auto of motorfiets ongebruikt in de garage staat of voor mijn part op zolder ligt. Iedere houder van een kentekenbewijs moet dan gewoon betalen. Dat lijkt een vereenvoudiging van het belas tingsysteem. Maar zo simpel als het er uitziet, is het in werkelijk heid niet". Volgens de directeur van het CBM is er het levensgrote pro bleem, dat er bij de Verkeers dienst voor het Wegverkeer in Veendam ruim één miljoen ken tekens meer geboekt staan dan in Apeldoorn. „Hoe dat komt? Hoofdzakelijk doordat mensen, die hun auto naar de sloop bren gen, het daarbij behorende ken tekenbewijs niet hebben ingele verd. Stuur je die miljoen men sen straks een belastingaanslag, dan breekt zo ongeveer het grootste belastingoproer uit dat Nederland ooit heeft gekend". Rafelzone „Onze dienst fotografeert bij voorbeeld dagelijks alleen al tien kentekens, die nooit zijn uitgege ven in Veendam. Kentekens, die officieel helemaal niet bestaan. Het gaat hier vrijwel altijd om verschrijvingen. Een kenteken- fabriek, die 89 in plaats van 98 op de nummerplaat ponst. En ver gelijkt u uw nummerplaat met uw kentekenbewijs? U weet niet eens uit het hoofd hoe het kente ken van uw auto luidt. Dat weet u alleen nog maar van uw eerste auto. Dat is gewoon de praktijk". „De geboorte van de auto in het Nederlandse verkeer is tame lijk slecht geregeld. Maar het ein de van die auto is helemaal een rommeltje. Het slopen van een auto is hier in ons land een wilde boel, waarbij je zo'n beetje in de rafelzone van de maatschappij terechtkomt". Volgens Vermeulen zal, om tot een juiste vereffening van de ge gevens in Veendam en in Apel doorn te komen, een gigantische schoonmaak moeten worden verricht. „Een tijdrovende en kostbare operatie. En dan ben je er nog niet. Want er bestaan nog andere oneffenheden. Bij onge veer 600.000 auto's is er een op merkelijk verschil met de reali teit. Rijden ze op benzine, op gas, op diesel? Vele tienduizenden automobilisten rijden op gas, maar betalen ondanks alles het lagere belastingtarief voor benzi ne. En anderen betalen het hoge re gastarief wel, maar staan in Veendam te boek ais benzine-au- tomobilisten". Met andere woorden: de kente kenadministratie in Veendam zou eigenlijk geschoond moeten worden. „Maar dat kan onmoge lijk door onze computers met die van de Rijksdienst voor het Weg verkeer te vergelijken. Als je het goed wilt doen, zul je eigenlijk de deuren af moeten om te kijken of mensen, die als kentekenhouder te boek staan, ook daadwerkelijk in het bezit zijn van een gelijk ge kentekend voertuig". Brandstof Het wel vaker geopperde idee om de wegenbelasting te verwer ken in de brandstoftarieven ziet Vermeulen ook niet als passende oplossing. „Op het eerste gezicht lijkt dat een logische zaak. Maar in Nederland zijn we econo misch gezien nogal afhankelijk van grensoverschrijdend verkeer met West-Duitsland en België. Daar zit in de uitvoering van een dergelijk systeem al een fikse hobbel". Bovendien zou het toch al zwaar belaste bedrijfsleven dan het gelag moeten betalen, terwijl onze wegen hun maximale ver keersaanbod op mooie zondag middagen kennen". De chef voorlichting van het ministerie van binnenlandse zaken, D. Houwaart, bevestigt het reeds bestaande vermoeden. De gegevens die de marechaussee vergaart gaan niet zozeer naar het departement van minister Rietkerk, maar naar die intrigerende afdeling waarvoor Rietkerk ook de verantwoordelijkheid draagt: de BVD. En daarover, aldus Houwaart, mag ik u niets zeggen. De vinger dus maar weer in de kiesschijf gestoken en het nummer van de BVD gedraaid. 'Offensieve diensten' Een zich A. Kievits noemende beambte kan uitkomst verschaffen. Inderdaad, er wordt geregistreerd, zo laat hij weten. De BVD-man wijst er op dat het „elk jaar wel een paar keer voorkomt" dat Nederlanders in Oost-Europa worden benaderd door „offensieve diensten daar", die deze reizigers vragen informatie uit Nederland door te spelen. Die registratie heeft dus zyn nut wel degelijk bewezen, hoewel het natuurlijk vervelend is voor mensen die het aan de grens overkomt, aldus Kievits. Tot slot bevestigt hy dat mensen die een gevaar zouden kunnen vormen voor de Nederlandse staat een bezoekje krijgen van een BVD-ambtenaar. „Zoals u weet gebeurt dat trouwens op vrijwillige basis. Als iemand niet wil praten, zetten wy de hoed weer op". (GPD) (foto GPD) Het controlesysteem van het Centraal Bureau Motorrijtuigenbelasting is bijna waterdicht, zwartrijden in Nederland loont daarom nauwelijks.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 25