Heeft het allemaal nog zin? MMM I De midlevencrisis, ofwel het plaatsen van vraagtekens bij een bereikt ideaal ZATERDAG 24 NOVEMBER 1984 PAGINA 23 André was lid van de maat schap van een groot advoca tenkantoor in Den Haag. Hij had de reputatie een kundig fiscaal specialist te zijn. Da gelijks pleegde hij overleg met de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst om zijn - meestal zeer vermogen de - cliënten uit de handen van Justitie te houden. Hij vond zijn werk uitermate boeiend en was er dag en nacht mee in de weer. Hoewel hij een appartement bezat in een wintersportgebied en daarnaast nog een boerderij in Umbrië, kwam hij aan vakantie nauwelijks toe. Zijn vrouw was eveneens advocaat. Zij werkte voor halve dagen op een ander kantoor en deed daar voorname lijk echtscheidingen. Wanneer de kinderen 's middags uit (de middelbare) school kwamen, was ze gewoonlijk thuis. André, 38 jaar inmiddels, ging na kantoortijd dikwijls nog even naar het café. Hij dronk veel, zak te steeds vaker flink door, begon afspraken te verwaarlozen, was erg prikkelbaar. Voor zijn secre taresse werd het steeds moeilij ker zijn slechte functioneren te camoufleren en na enkele maan den werd het ook voor zijn kan toorgenoten zichtbaar. Hij kreeg het advies er voor een flinke poos tussenuit te gaan. André is nu 43 jaar en werkt als docent maatschappijleer op een grote scholengemeenschap. Hij is blij met de keuze die hij heeft gedaan. Hij vindt zijn werk niet minder zwaar dan wat hij vroe ger deed, maar het schenkt hem eindeloos veel meer bevrediging. Over de indertijd door hem ge dane beroepskeuze vertelt hij: "Mijn vader was advocaat. Om dat ik geen duidelijke beroepen- interesse had, was het vanzelf sprekend dat ik ook advocaat zou worden. Hoewel ik nooit echt ambitieus ben geweest, ont wikkelde ik me al vlug tot een algemeen erkend specialist op mijn terrein. Daardoor kreeg ik grote zaken te doen en als ik er dan in slaagde de schade voor mijn cliënt meer te beperken dan aanvankelijk voor mogelijk werd gehouden, was ik trots op het re sultaat. Toen kwam, eigenlijk heel plotseling, het moment dat die trots verdween en daarmee kwam mijn hele beroepsmatige functioneren op de helling te staan". "Ik vond dat iemand die de zaak flink getild had, dat ook best in zijn portemonnee mocht voelen. Mijn inspanningen die erop gericht waren om' dit te voorkomen, waren in wezen dus volstrekt overbodig. Eerst praat te ik dit weg met argumenten als 'iedereen heeft toch recht op een goede advocaat'. Dat vind ik ove rigens nog steeds, maar ik vind ook dat ik die goede advocaat dan niet hoef te zijn. Ik wilde iets gaan doen waarmee ik echt iets voor anderen kan betekenen. In mijn werk als lerae- heb ik soms dat gevoel en dat vind ik, verge leken bij vroeger, al heel wat". Scharnierleeftijd Bovenstaand relaas komt voor in het boekje Demonen van de middageen wetenschappelijke publikatie over de zogenaamde midlevencrisis waarin ieder mens verzeild raakt bij het nade ren van de leeftijd van 40 jaar. De auteur, de 44-jarige Amsterdam se psycholoog en Neerlandicus dr. Leo G.M.Prick, geeft tal van voorbeelden tot welke drastische stappen mensen kunnen komen tijdens hun midlevencrisis, die ongeveer zes jaar beslaat (37 tot 43 jaar). Tot voor kort was er nog niet veel bekend over deze episode in het leven van de mens. Prick is één van de weinigen, en mis schien wel de eerste in Neder land, die zich serieus over het on derwerp heeft gebogen. De ge ringe belangstelling voor de psy chologische ontwikkeling van volwassenen verklaart Prick als volgt: "In de psychologie heeft de ontwikkeling van het kind al tijd een grote plaats ingenomen. De volwassenheid werd be schouwd als het eindprodukt van de ontwikkelingsperiode die jeugdigen doormaken, een eind produkt waar verder niets meer mee gebeurt. Dat laatste is niet zo. Mensen maken ook als vol wassenen ontwikkelingen door Op grond van ervaringen en ge beurtenissen in hun leven gaan ze anders denken, nemen ze an dere houdingen aan". Prick noemt de leeftijd van 37 jaar een scharnierleeftijd. "Rond die leeftijd gaat men voor het door Bert Paauw dat ik leraar was nog levendig een gesprek met de vader van een leerling. Ik had hem daartoe uitgenodigd in verband met de matige leerprestaties van zijn dochter van wie ik klasseleraar was. Ik had de indruk dat zij erg haar best deed; niettemin waren haar cijfers laag en het zag ernaar uit dat ze zou blijven zitten. Heel voorzichtig opperde ik de moge lijkheid dat het gymnasium te moeilijk voor haar zou zijn en suggereerde de overstap naar het atheneum. Daarop reageerde de vader furieus. Ze moest en zou het gymnasium halen". "Als het niet lukt met leren, zal ik haar er doorheen sléén, wim pelde hij m'n voorstel af. Ik vroeg waarom hij zich zo had vastgebeten in het idee dat zijn dochter hoe dan ook het gymna siumdiploma zou halen. Hijzelf had, zo vertelde hij, maar een paar jaar op de mulo gezeten. Hij wilde niet leren en was ten slotte van school gestuurd. Zijn ouders waren tekortgeschoten, vond hij, die hadden meer achter hem heen moeten zitten". "Nu was hij alweer zo'n 25 jaar in dienst bij de PTT, had al die jaren hard gewerkt, bedrijfscur- sussen gevolgd en alle diploma's behaald die er te behalen vielen. Maar door het ontbreken van een behoorlijke vooropleiding lag het plafond van zijn mogelijkhe den erg laag. Pas nog was er een jonge man gekomen, die had rechten gestudeerd en was chef geworden van zijn afdeling; een functie die hij ook had geam bieerd. Het gaat er in deze maat schappij niet om watje presteert, ze kijken alleen maar naar diplo ma's, zei hij". "Bijna had hij zijn verhaal be sloten met de conclusie dat zoiets hem geen tweede keer zou overkomen, maar omdat hij zich maar al te goed realiseerde dat het leven in deze geen twee kan sen biedt, zei hij tot besluit: ik heb me bezworen dat mijn kin deren niet hetzelfde zal overko- Overdoen "Kijk, door zich te identifice ren met het kind is de ouder in de gelegenheid zijn carrière over te doen. Die identificatie vervult hem met trots zolang het goed gaat en ze maakt plaats voor schaamte zodra het mis gaat. Die identificatie is juist zo beangsti gend, omdat het uitgangspunt daarbij niet de mogelijkheden zijn die het kind in zich draagt, maar het toekomstperspectief dat de ouder zichzelf gedroomd heeft, een droom waarvan de ou der in de midlevencrisis tot de conclusie komt dat hij hem zelf niet meer zal realiseren". Overigens zijn er ook wel men sen die de droom alsnog trachten te verwezenlijken, soms op zeer ondoordachte wijze Bekend is de niet-serieuze sollicitatiedrang, voornamelijk bedoeld ter stre ling van de eigenwaarde ("ben ik nog in trek?"). Prick zegt veel reacties te heb ben gehad op zijn onderzoek. Reacties in de trant van: prettig om er eens iets over te lezen, ik dacht dat ik de enige was die er last van had. "Als je weet dat het vanzelfsprekend is in jouw situa tie kun je het gemakkelijker ac cepteren dan wanneer je je af vraagt: wat overkomt me nou? In het algemeen geldt dat een pro bleem pas kan worden opgelost als je het probleem onderkent en het niet wegstopt". "Een pasklare oplossing voor iemand die kampt met een mid levencrisis is er niet. Ieder mens moet z'n eigen oplossing vinden Een bepaalde relatie kan voor de één wel, maar voor de ander niet bevredigend zijn. Een bepaalde baan geeft de één wel, de ander geen voldoening". "Na de midlevencrisis treedt een periode van middelbare vol wassenheid in die doorgaans als heel bevredigend wordt ervaren. Men heeft z'n leven ingericht naar het haalbare, bepaalde din gen geaccepteerd. Men kan dro men van realiteit onderscheiden, men jaagt geen onbereikbare idealen meer na. Het is een perio de van betrekkelijke rust, van een zekere bevrijding". Demonen van de middag; door Leo G.M.Prick; uitgeverij Ambo bv, Baarn. mm Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad Nieuw is het niet, maar met het meer en meer bespreekbaar worden van psychologische problemen richt veler aandacht zich op het verschijnsel 'midlevencrisis'. Een aanval van teleurstelling en moedeloosheid rond het 40ste levensjaar waaraan maar weinigen lijken te ontkomen. Leo Prick (44) verrichtte op dit gebied wetenschappelijk onderzoek en vertelt in bijgaand artikel over zijn bevindingen. eerst voor zichzelf de balans op maken. Wat heb ik bereikt? Hoe moet het verder met mij? Wat is er nog mogelijk? Ten aanzien van de carrière komt men tot de conclusie dat bepaalde ambities en idealen niet realistisch meer zijn. Dat is hard. Het opmaken van de balans gaat vaak gepaard met spijt over kansen die men in het verleden heeft laten liggen en het pijnlijke besef dat men nog zoveel jaren in hetzelfde soort werk voor zich heeft". Bedreigend "Door jongere collega's te wor den voorbijgestreefd, vormt een bedreigende ervaring. Maar ook degenen die het maatschappelijk ver hebben geschopt door kei hard te werken, gaan zich afvra gen of het bereikte wel alle tijd en energie waard zijn geweest. 'Ik heb helemaal niet genoten van m.'n opgroeiende kinderen, zo wil ik niet verder', is dan de reactie". Volgens Prick begint de midle vencrisis vrij spectaculair, met een plotselinge schrik, een besef dat het leven beperkt is. De aan leiding om de balans op te ma ken, en zichzelf allerlei vragen te gaan stellen, kan velerlei zijn. Problemen met de gezondheid vormen vaak de aanleiding: de eerste maagzweer, het eerste hartinfarct, haaruitval, het niet meer ongestraft een nacht kun nen doorzakken. Prick: "Men realiseert zijn fysieke grenzen. Maar de aanleiding kan ook op een ander vlak liggen, bijvoor beeld een vriend die iets over komt of de situatie dat men voor een ingrijpend besluit staat". Wil ik zo wel verder?, is de alles overheersende vraag die men sen zich in het begin van de mid levencrisis stellen. Prick noemt als voorbeeld degenen die in het onderwijs werkzaam zijn. "Een leraar begint met het geven van lessen, na een paar jaar wordt hij mentor, weer wat later voorzitter van een sectie, hij krijgt organi satorische taken, gaat eindexa mens afnemen, steeds zijn er nieuwe dingen. Op z'n 37ste jaar weet hij het wel, heeft hij het al lemaal al een keer meegemaakt. Dan dringt zich de vraag op: wil ik hiermee doorgaan tot m'n pen sioen?" Relatie naar het werk gekeken, ook naar de relatie. Bovendien is er over het algemeen een verschil in be leving van de crisis tussen man nen en vrouwen. Mannen kijken vooral naar hun werksituatie, vrouwen naar de situatie thuis. Prick: "Het bezig zijn met op groeiende kinderen is een dag- vullende taak. Maar kinderen worden zelfstandig, gaan van de lagere school naar de middelbare school, hoeven niet meer te wor den gebracht en gehaald. Vrou wen zien dan een leegte op zich afkomen, een leegte die alleen maar zal toenemen". Niet iedereen heeft in gelijke mate te maken met de midleven crisis. Prick:"De crisis zal inten ser worden beleefd naarmate de toekomstperspectieven slechter zijn. Mensen die bij lange na niet hebben bereikt wat ze wilden en voor wie de toekomst ook niet zo perspectiefvol lijkt, kunnen daar lichamelijk en geestelijk schade van ondervinden. Dat kan in het ergste geval uitdraaien op zelf moord". Wat veelvuldig in de midleven- periode voorkomt is het radicaal wijzigen van de levensstijl. Dat hoeft zeker niet als negatief te worden bestempeld. Signalen van een haperende gezondheid leiden tot stoppen met roken en trimmen. Vrouwen die met de 'lege nest situatie' worden gecon fronteerd, besluiten buitenshuis te gaan werken. Onbevredigende relaties worden beëindigd (veel scheidingen). Mannen stappen over naar een ander vak. De in leiding van dit artikel - het ver haal van André - is daar een voor beeld van. Onderstaand verhaal van een verkoopmanager bij een schoenenbedrijf is een ander ■fe - Leo Prick (44): "Een pasklare oplossing is er niet' een radicale wijzi- Tien anderen "Als manager had ik alleen oog voor de verkoopstatistieken. Als die statistieken omhoog gingen, voelde ik mij goed. Plotseling overviel me de gedachte: waar ben ik eigenlijk mee bezig. Voor mij tien anderen, er zijn belang rijker zaken dan het verkopen van schoenen. Ik was toen 37 jaar. Ik ben met ziekteverlof ge gaan en heb uiteindelijk m'n baan opgelzegd. Vervolgens ben ik een antiekbedrijfje begonnen. Dat geeft veel meer voldoening. Ik heb nu heel andere contacten met mensen die spullen komen laten repareren waar ze aan zijn gehecht". Prick: "Het desgewenst radi caal veranderen van beroep in de midlevenfase is in hoge mate af hankelijk van de financiële situa tie waarin men verkeert. Het tra gische is dat men, op de leeftijd waarop men de vitaliteit bezit om van carrière te veranderen en deze nauwer te laten aansluiten bij de levenswijze die men zich zelf wenst, zich de economische gevolgen van een dergelijke stap niet kan permitteren. Wanneer men enkele jaren later die moge lijkheid wel bezit, is de daartoe noodzakelijke spankracht ver dwenen". Ondanks het bovenstaande vindt Prick niet dat de midleven crisis als een negatieve periode moet worden aangemerkt. "In de psychologie wordt de term crisis gebruikt om een periode van ver snelde ontwikkeling aan te dui den. De midlevencrisis is de overgangsperiode van jonge naar middelbare volwassenheid. De jongvolwassene is georiënteerd op de buitenwereld, betrokken bij zijn eigen plaats, hij wil zich waarmaken. De miadelbaar vol wassene gaat zich de zin van al lerlei dingen afvragen, zet vraag tekens, zoekt naar de diepere be tekenis van het leven, gaat zoe ken naar werk waarin men iets kan betekenen voor anderen. Er is een omslag van functionele contacten naar persoonlijke con tacten". Mannelijker had bij het leggen van contacten. Nadien wilde hij bewijzen dat hij ook aantrekkelijk was. Op z'n werk probeerde hij alle meisjes te versieren, totdat hij zich zijn gedrag rond z'n veertigste met een schok realiseerde". Aantjes Ook in een ander opzicht is er sprake van een omslag. Prick- "Vrouwen gaan mannelijker ge drag vertonen, willen zich maat schappelijk waarmaken. Man nen gaan zich vrouwelijker ge dragen, gaan de maatschappelij ke status juist relativeren. Uit on derzoeken blijkt dat in de perio de dat de kinderen nog jong zijn vrouwen zich juist erg vrouwe lijk en mannen zich erg manne lijk gedragen om als voorbeeld te dienen voor de kinderen. Wor den de kinderen zelfstandiger en gaan ze de deur uit, dan worden de ouderlijke rollen diffuser, minder uitgesproken". Omdat mensen tijdens de mid levencrisis 'naar binnen' gaan kijken komt het vaak voor dat problemen die in de puberteits- en adolescentiefase niet zijn ver werkt, weer worden opgepakt. Prick geeft daarvan een aantal voorbeelden. "Een hoogleraar van 40 jaar be kende mij dat hij zich erop had betrapt dat hij bij besprekingen en vergaderingen voorstellen van sportieve types altijd de grond in boorde. Hij was voor zichzelf tot de conclusie geko men dat het een verlate wraak was voor ervaringen van de mid delbare school, waar hij altijd heel slecht in gymnastiek en sport was geweest. Je weet wel. het jongetje dat altijd het laatste wordt gekozen bij partijtjes". "Een andere man vertelde dat hij op school vreselijk jaloers was geweest op de populaire bin ken die veel succes hadden bij de meisjes, terwijl hij zelf moeite Overigens vindt ook tijdens de midlevenperiode wel een ver dringing van problemen plaats, die problemen dienen zich dan tien vijftien jaar later opnieuw aan. Prick haalt in zijn boek de gebeurtenissen rond de voorma lige CDA-fractieleider Aantjes aan. Aantjes werd op 40-jarige leeftijd opgenomen in een psy chiatrisch ziekenhuis. 'Om eelt op mijn ziel te krijgen', verklaar de hij naderhand. Maar eelt is na tuurlijk geen afdoende oplos sing. Zijn vroegere lidmaatschap van de Germaanse SS en alles wat daarmee samenhing kon hij kennelijk niet verwerken, want toen hij voor in de vijftig was be gon hij in interviews te laten doorschemeren dat er in zijn verleden meer had gespeeld dan algemeen bekend was. Aantjes is 55 wanneer L. de Jong dat verle den publiekelijk bekendmaakt. Tijdens de midlevencrisis wordt er volgens Prick heel wat afgepiekerd, mensen slapen slecht, breken zich het hoofd over gemiste kansen. Dat laatste draagt het gevaar in zich te hoge eisen te stellen aan de kinderen. Pnck:"Ouders identificeren zich met hun kinderen. Het succes van het kind is hün succes. En succes is datgene wat die ouder als succes voor ogen staat. De ou der die diploma's altijd heeft ge zien als een absolute voorwaarde voor een beter leven, hoopt dat zijn kind beter en verder zal le ren dan hij zelf gedaan heeft". Furieus "Zo herinner ik me uit de tijd De midlevencrisis dient zich doorgaans tussen het 37ste eerst de balans voor zichzelf opmaakt.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23