'Rijndijkers hebben een hekel aan SJZ' Squashclub op zoek naar 'promotie' Symposia voor gericht publiek Van den Berg neemt zaken waar bij SVLV MEERBURG-S.J.Z. Celtic-Rapid moet over Maradona onschuldig Meerburger Ger Straathof aan vooravond 'dorpstwisf ZATERDAG 24 NOVEMBER 1984 SPORT PAGINA 15 LEIDEN - Johan van den Berg neemt de honneurs waar bij SVLV zo lang Jan van Bemmelen niet in staat is zich op het trainingsveld veld te bewegen. De Voorschotenaar kwam donderdagavond ongelukkig in bot sing met ex-eerste elftal-speler Mart van der Valk en liep daarbij een gescheurde knieband op. Van Bemmelen zal wel de coaching voor zijn rekening blijven nemen en zit derhalve ook morgen in de dug—out wanneer zijn elftal een paar honderd meter verderop de derby tegen Randstad Sport afwerkt. Van den Berg is overigens geen onbekende bij SVLV. De Hagenaar had voordat Jan van Bemmelen aan het bewind kwam de Voorschotense vierdeklasser vier jaar onder zijn hoede. "Johan traint nog mee en voet balt bij ons in een lager elftal. De oplossing lag dus voor handen", aldus Van Bemmelen. "Over de wedstrijd van morgen hebben we door die toestand van don derdagavond nauwelijks gesproken. Maar je kan van mij aannemen dat die derby wel degelijk leeft. Door een aantal blessures hebben we een aantal wedstrijden niet in de sterkste opstelling kunnen spelen. Op Wim Oranje na zijn we nu gelukkig wel volledig". SVLV koestert al jaren titel—aspiraties maar liet het op de beslissende momenten meestal afweten. Ook in de duels met Randstad kwam SVLV meestal als verliezer uit de bus. Van Bemmelen hoopt uiteraard dat daar morgen veranderinbg in komt. "Ik denk dat SVLV iets hoger kan worden ingeschat, maar dat zegt niets in zo'n derby". Mesker geklopt SYDNEY (Reuter/AFP) - Mar- cella Mesker is er niet in ge slaagd de halve finales van de open tenniskampioenschappen van Nieuw-Zuid Wales in Syd ney te bereiken. De Nederland se nummer een bij de dames verloor gisteren in de kwartfi nales in twee sets van de Ame rikaanse Ann Henricksson. De cijfers waren: 5-7 en 4-6. Tonnis Houghoudt en Toine Bindels op de bres voor squash. En voor een echte club. Budd gaat door JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse middenaf- standsloopster Zola Budd is te ruggekomen op haar besluit definitief een punt achter haar internationale atletiekcarrière te zetten. Gisterochtend in Kaapstad zei de atlete dat ze op 30 december aan een wedstrijd in Zurich zal deelnemen. Daar na zal Budd beslissen welk at- letiekprogramma zij komend seizoen zal afwerken. £v: ZONDAGMIDDAG DE DERBY aanvang 14.30 uur aangeboden door administratie/belasting adviesbureau P.J. Zwetsloot Leiderdorp. - jeugdige team van promotie naar de KNVB had weten af te houden, werd korte tijd later toch het fel be geerde afdelingskampioenschap in de wacht gesleept. Dat gebeurde in een beslissingwedstrijd tegen VTL die werd gespeeld op het veld van... SJZ. Bevrijd van de sterke Rijndijkse concurrent, die ook meestal in het dorpstreffen aan het langste eind trok, behaalde SJZ daarna ook het afdelingskampioenschap zodat de Zoeterwoudse derby een vervolg kreeg in de 'grote bond'. In het befaamde 'pamfletten- duel' speelde Ger Straathof voor het eerst tegen Wim Bos, die er juist een éénjarig verblijf bij Feye- noord op had zitten. Heftruck chauffeur Bos (27) bewaart prettige herinneringen aan zijn prof-avon tuurtje ("Een hoop leuke toernooi en in het buitenland meege maakt"), maar keerde toch rap naar SJZ terug, "want er moest al met al wel geld bij". Bos speelde bij de Kuip-club in de regionale jeugd en het C-elftal. "Niet in de spits, zoals ik gewend was, maar op het middenveld. En al dat gedraaf is niets voor mij. Het ging dus mis, ik kreeg na dat ene jaar geen contract aangeboden. Toen ben ik maar lekker terugge gaan naar SJZ en daar ga ik nooit meer weg, want het is één grote, gezellige familie". Overeenkomst Opvallende overeenkomst tus sen Bos en Straahof is dat beide voormalige spitsspelers door hun trainers eerst als spelbepaler op het middenveld zijn gezet en in middels als laatste man zorg moe ten dragen voor de defensieve or ganisatie. Opmerkelijk is het ver schil waarmee beiden zich in hun voetballot schikken. Bos: "Ik vind het een heerlijke plek. Omdat het conditioneel alle maal wat minder met me is, kan ik nu lekker op m'n routine spelen". Straathof: "Mijn stekkie is het niet. eigenlijk doe ik het alleen in het belang van de club. Ik speel veel liever op het middenveld. Ik heb vooral moeite met de soberheid die een laatste man aan de dag moet leggen. Ik kan natuurlijk wel in schuiven. maar alleen als daar aan leiding voor is. Als ik bij een 2-0 voorsprong naar voren ga dan krijgt de trainer een beroerte, maar ik wil zo graag hè". Bos, die zijn collega aandachtig heeft aangehoord: "Dan hoop ik je zondag in het veld tegen te komen Ger, want dat betekent dus dat het slecht gaat met jullie". Ger: "Reken daar maar niet op, we zien elkaar wel na afloop in de kantine". Sport en doping (Van onze sportredactie) LEIDEN - Een symposium over sport waarbij ook het onderwerp doping ter sprake kwam en een symposium over doping waarbij, als vanzelfsprekend, de sport cen traal stond. Dat alles op één dag en in één stad, georganiseerd door twee subfaculteiten van één uni versiteit. Voorwaar, dat is zelfs voor de echt geïnteresseerde toehoorder wat teveel van het goe- BERN (ANP) - De Europese beker wedstrijd Celtic - Rapid Wien moet worden overgespeeld. Dit heeft de commissie van beroep van de UE FA gisteren in Bern besloten. De wedstrijd zal op 11 of 12 december in een plaats tenminste 150 kiolo- meter buiten Glasgow moeten worden afgewerkt. Rapid Wien was in beroep ge gaan tegen de uitspraak van de tuchtcommissie van de UEFA. Ra pid eiste het overspelen van het op 7 november met 0-3 verloren duel voor de tweede ronde van het be- kerwinnaarstoernooi. De Oosten rijker Rudi Weinhofer zou door een wiskyfles uit het publiek zijn ge raakt. De commissie wees die eis toe, maar verdubbelde ook de geldstraf voor Rapid, vanwege het ongedis ciplineerde gedrag van de spelers na het incident tot 42.000 gulden. MILAAN (SID) - De strafcommis- sie van de Italiaanse voetbalbond heeft de voorlopige schorsing van Diego Armando Maradona opgehe ven. De duurste voetbalspeler was zondag uit het veld gestuurd tij dens de wedstrijd Ascoli - Napoli na handtastelijkheden met zijn te genstander Niciloni, die ook werd weggezonden. Voor de tuchtcommissie kon de Argentijn, met steun van een van de grensrechters, duidelijk maken dat hij geen schuld had aan het in cident. De commissie besloot daar op de voorlopige schorsing op te heffen. de, sinds ook hij maar beschikt over één lijf. Het werd dus kiezen voor de on geveer tweehonderd belangstellen den, van wie het merendeel een voorkeur uitsprak voor de college zaal van het Gorlaeuslaboratorium die zondermeer goed was bezet. De toeloop naar de Zoölogische facul teit viel wat tegen, zeker gezien de diversiteit in onderwerpen en de kwaliteit van de sprekers. Overi gens gold in beide gevallen dat er duidelijk sprake was van een ge richt publiek. Hoewel de symposia een 'open' karakter hadden en er geen toegang werd geheven was de belangstelling van de zijde van de burgerij nihil De Leidse Biologen Club trok ter viering van zijn 61ste verjaardag twee volle dagen uit voor zijn sym posium over sport. In tegenstelling tot de nogal technische verhande lingen in het Gorlaeus was er hier sprake van een praktijkgerichte benadering. Daarvoor borg ston den ondermeer KNAU-arts John IJzerman, fysiotherapeut Van Houdt, marathonloper Jos Valen- tijn en fysioloog Jan Vos. Laatstgenoemde, verbonden aan de Nijmeegse universiteit, doet al twintig jaar onderzoek naar in spanning en conditie bij zowel de topsporter als de 'gewone' trim mer, waarbij vooral het veldwerk zijn prioriteit geniet. Aan de hand van lichtbeelden maakte hij duide lijk op welke pijlers de conditie rust, hoe dat te meten en hoe dat uithoudingsvermogen te bevorde- Van bevorderen wilde dr. Wi- mersma-Greidanus niet weten, maar hij sprak dan ook over do- pinggebruik, het hete hangijzer in de hedendaagse (top)sportbeoefe- ning. Zonder zich te laten verlei den tot uitspraken in de trend van 'voor' of 'tegen' wees hij toch na drukkelijk op het gevaar dat het ongecontroleerd gebruik van bij voorbeeld anabole steroïden met zich meebrengt. De Utrechtse far- maculoog doorspekte zijn betoog overigens met grappige anecdoten en zou als humorist zeker geen slecht figuur slaan. Aan conclusies kwam hij evenwel niet toe. Datzelfde gold voor prof. dr. J. M. van Rossum, hoofd van het do pingonderzoek in Nederland en belangrijkste spreker op het sym posium van de 99-jarige farmaceu tische studentenvereniging Aescu lapius in het Gorlaeus. Aan toehoorders geen gebrek, die met zijn opmerkingen over aan achter volgingswaanzin lijdende baanren ners en speerwerpers die de ver keerde kant opgooien eigenlijk geen kant opkonden. Als ook de daaraan verbonden conclusie dat "het gebruik van amfetaminen dus best wel gevaarlijk is". HISC: oogsten is nog slechts een kwestie van tijd LEIDEN - De aanloopperiode duurde ta melijk lang, maar het begint er nu toch op te lijken dat squash in Nederland vaste grond onder zijn voeten krijgt. Jarenlang werd met enige scepsis tegen deze van ori gine Engelse sport aangekeken. Algemeen verbreid in landen als India, Pakistan en Australië, kreeg het squash hier ten lande aanvankelijk het etiketje 'elitair' opgeplakt, voornamelijk omdat het in eerste instantie studenten waren die wel wat zagen in het gestuiter van dat kleine, zwarte rubberen balletje. Maar inmiddels lijkt de ontwikkeling van de sport parallel te lopen met die van het overigens nauw verwante tennis, dat de laatste jaren in alle lagen van de bevolking enorm aan populariteit heeft gewonnen. Squashbanen en zogenaamde racketcen ters schieten als paddestoelen uit de grond en met het toenemen van het aantal accom modaties en clubs wordt ook de bereik baarheid voor het publiek groter. Ook in en rond Leiden is flink gezaaid en is het oog sten nog slechts een kwestie van tijd. Zoetermeer heeft een groot squash-cen trum, bij Dekker in Warmond kan men sinds kort terecht en in Leiden zelf biedt Holiday Inn al jaren gelegenheid tot het beoefenen van deze snelle sport. Voorheen ging dat in het motel aan de rijksweg op puur commerciële basis: je huurt een baan en je ziet maar. Dat kan nog, zij het dat er tegenwoordig ook een andere ingang is. Bij een club, die binnen dat concern onder zelf standige noemer opereert. Met als doel om via een echte vereniging de sport te promo ten. Twee jaar geleden besloot een aantal squash-fanaten de handen ineen te slaan en tot oprichting van HISC te komen. De af korting duidt al aan dat de naam van het Amerikaanse hotelbedrijf daarin toch nog een vooraanstaande rol speelt en dat 'ver noemen' heeft niet uitsluitend te maken met het feit dat de Inn de thuisbasis van de club is en dat het daarom wel zo voor de hand ligt. "Nee", merkt bestuurslid Tonnis Hooghoudt op, "dat komt gewoon omdat er duidelijk bindingen zijn tussen de ve ging en het bedrijf. Noem het maar eej paalde wisselwerking." "Die is er", vult zin confrater Toine Bin dels aan, "van meet af aan geweest. Het be drijf zorgt voor de accommodatie, voor het onderhoud en voor alles wat daarmee menhangt. Doet ook de afdracht aan de Bond en subsidieert ons in bepaalde mate. De leden op hun beurt betalen geen contri butie, maar abonnementsgeld, dat direct bij de Inn terecht komt. Een systeem dat werkt, al zitten er natuurlijk haken en ogen aan." Maar waarom dan een club, als er in prin cipe ten aanzien van het profijtbeginsel van voor de oprichting nauwelijks iets is veran derd "Dat is er wel", herneemt Hoog houdt, "en zeker de laatste tijd. Kijk, in eer ste instantie kwam iedereen hier gewoon om een balletje te slaan. Maar op gegeven moment werd bij een aantal van hen de be hoefte steeds groter om tot een bepaalde binding, een soort clubvorm te komen. Om bijvoorbeeld competitie te kunnen spelen, toernooien te organiseren of gewoon eens lekker bij te praten op een gezellig avondje. En natuurlijk promotie te maken voor de sport die je zo'n warm hart toedraagt". "Welaan", pakt Bindels over "over dat idee werd gepraat en van het een kwam het ander. Er werden afspraken gemaakt met de verantwoordelijke mensen van de Inn, die er vanzelfsprekend alle belang bij heb ben dat de banen zo goed mogelijk worden geexploiteerd. Geen kwestie van tegenstrij dige belangen dus, want wij op onze beurt kregen alle medewerking om onze plannen te realiseren. In de loop van de jaren zijn die bijgesteld. De subsidie bijvoorbeeld is be hoorlijk aangepast. Waardoor we een trai ner konden aantrekken en een toernooi, zo als bijvoorbeeld dit weekeinde, kunnen or ganiseren. Een clubblad uitbrengen, en in middels ook beschikken over een eigen ho me. En meer aktiviteiten ontplooien." "Dat laatste", haakt Hooghoudt in, "staat hoog op onze prioriteitenlijst. Om continui- teit van de vereniging te garanderen zijn sa menbindende aktiviteiten noodzakelijk. Want een goede sfeer werkt bevorderlijk op de prestaties en ook dat achten wij belang rijk. Tevens trachten we daarmee het tame lijk grote verloop onder de leden (momen teel 300 red.) in te dammen. Dat lukt trou wens aardig". Wat nog niet lukt is promoveren naar de derde divisie, althans dat geldt voor het he renteam, want de dames zochten het al ho gerop. "We zijn al tweemaal kampioen ge worden". zucht Bindels, "maar in de pro motiewedstrijden liep het mis. Ik denk toch dat het een kwestie van tijd is. Als de club straks echt goed draait, komt dat ook wel goed. We zijn tenslotte maar net begon- AD VAN KAAM ZOETERWOUDE - Van Hoekse en Kabeljauwse twisten tussen de dorpers en Rijndijkers is al lang geen sprake meer. Alleen op het voetbalveld wil nog wel eens een dorpsrelletje ontstaan, omdat supporters van het Rijndijk- se Meerburg op het dorp pamfletten met een uitdagende tekst hebben bezorgd. Toch zijn ook de Zoeterwoudse der by's tussen SJZ en Meerburg niet meer die opwindende spektakelstukken waar de hele poldergemeenschap vol spanning naar uitkeek. Tekenend in dit verband is de op merking van de dorper Wim Bos over de derby die morgen aan de Laan de Goede Herder wordt verspeeld: "Voor mij is het een gewone wedstrijd, net als op alle andere zonda gen, misschien dat ik iets meer gespannen ben". Op het dorp halen ze dus de schou ders op wanneer het voetbaltreffen van morgen op de linker Rijnoever ter sprake komt. Bij de spelers van de thuisploeg ligt dat nog even an ders. "Hier op de Rijndijk hebben ze een hekel aan SJZ", weet Meer burg-routinier Ger Straathof, "dat dateert uit de tijd dat SJZ een paar klassen hoger speelde en weigerde om vriendschappelijk tegen Meer burg te voetballen. 'We willen best tegen jullie oefenen, maar dan met ons tweede elftal', zo redeneerden ze op het dorp nogal hooghartig. En dat heeft op de Rijndijk kwaad bloed gezet". Maar het gapende gat tussen bei de Zoeterwoudse verenigingen viel in één klap weg toen een jaar of acht geleden de zogenaamde Leids/Goudse afdeling werd inge voerd. Omdat de tweede klasse in de Leidse zondagafdeling werd op geheven en SJZ uit de vierde klas se degradeerde, kwamen beide kemphanen opeens in dezelfde klasse uit. door Jaap Visser Ger Straathof: "SJZ werd dus eindelijk gedwongen om met het eerste elftal tegen ons te spelen. Die eerste derby werd de wedstrijd van die pamfletten. Er kwamen 2500 mensen op af. Ik zal die pot nooit meer vergeten, want wij won nen met 1-2 en ik maakte ze alle bei". Ook de 'burenruzies' die daar op volgden trokken veel volk. En vol gens Straathof kwam dat niet al leen door de derbysfeer, maar ook omdat de duels tussen Meerburg en SJZ steevast afdelingstoppers betroffen: "In die twee duels werd vaak het afdelingskampioenschap beslist en omdat er tegenwoordig geen kampioenschap meer op het spel staat wanneer de twee dorps clubs tegen elkaar spelen, mag je de handen dichtknijpen als er dui zend mensen op af komen. Maar dat neemt niet weg dat bij Meer burg de wedstrijden tegen SJZ als de belangrijkste van het seizoen worden beschouwd, vooral omdat we nu in een klasse met allemaal Haagse clubs spelen". Contact Boekhouder Ger Straathof (31) is een geboren en getogen Ryndijker. Op zijn vijftiende stond hij al in het eerste van Meerburg. "We speel den dus in de tweede klasse van de onderafdeling en het voetbal was van zo'n laag niveau dat de lol er al snel af was". Straathof ging het op zijn acht tiende hogerop zoeken en verkaste naar Roodenburg waar hij een jaar in de regionalen speelden en bijna twee seizoen in het eerste. "Een mooie ervaring, maar op de duur verloor ik toch het contact met m'n omgeving. Ik trainde drie keer in de week. onder andere op zater dagochtend en op zondagochtend moesten we al om half elf in het Praethuys zijn. Dan ga je op zeker moment wel het betrekkelijke van voetballen op niveau inzien. Bij clubs als Roodenburg en bijvoor beeld RCL is het lang niet zo gezel lig als bij Meerburg. En dat ligt niet aan die clubs zelf, maar aan het feit dat de meeste spelers na de trainin gen snel naar huis gaan, omdat ze al zo vaak op de club moeten zijn". Na drie seizoenen keerde Straat hof dan ook terug op het oude nest. "Precies op tijd", herinnert hij zich. "Meerburg had toen een uit stekend jeugdelftal met jongens als Paul en Peter van der Heijden. Han Paulides, Loek de Jeu en Re- né Meyer. Die jongens werden kampioen in hun laatste junioren jaar en gingen vervolgens met z'n allen over naar de senioren. Juist op dat moment kwam ik terug bij Meerburg en opeens hadden we een heel jong eerste elftal, maar wel het sterkste sinds jaren". Nadat Alphense Boys in een dubbele beslissingwedstrijd dit

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15