SUIZEBr SfLLEN Hans Galjé rekent op zége van Ajax Karpov op weg naar doorbraak Schaakteam opnieuw op achterstand H.B.S. LUGDUNUM ZFC Geen voetbal in afdeling U.V.S.—D-C.V. isloos sport ZATERDAG 24 NOVEMBER 1984 SPORT PAGIN A- 13 Redactie Jaap Visser er» Rob Onderwater "Wie de scheidsrechter uitscheldt of beledigt, kan op verwijdering van het sportveld rekenen. Het bestuur". De redactie van De Scheidsrechter trof dit opmerkelijke bord aan de rand van een Duits voetbalveld aan. Kopje verstand Chris van Leeuwen is hoofdre dacteur van de Scheidsrechter, het offciële orgaan van de Cen trale Organisatie van Voetbal scheidsrechters en beslist geen fan van Mart Smeets. In zijn co lumn 'Zo zo' komt hij "Vrij naar Mart Smeets' met het volgende recept: "Men neme negentig kilo vlees, een paar botten, een handje haar, een kopje verstand, een ca mera, een achtergrondje, een be gin en een eindtune, een paar ki lometer film, eei\ paar ons en thousiasme, een potje opbouwen de kritiek, een gram bescheiden heid en een doosje kleur. Meng deze zaak heel voorzichtig en des kundig, wacht tien minuten en laat de gestolde massa dan een half uurtje op een klein vuurtje gaar stoven. Vervolgens de hele bende laten afkoelen en boetseren tot een televisiepresentator, die met zichtbaar plezier de sport in de huiskamers brengt, mij niet doet geloven dat ik volslagen krankzinnig ben om op zondag middag naar voetballen te gaan kijken, die mij als een normaal weldenkend mens toespreekt en ook zijn gasten als volwassen be handelt. Mocht dat niet lukken dan gooit u de hele troep maar weer in de asemmer samen met het stukje voetbalveld dat er ligt. Alleen zult u het dan moeten blij ven doen met de presentator die er zit. Ik kan het ook niet helpen". Omkoping Scheidsrechter Roger Schoeters uit Mol speelde een opmerkelij ke rol in het Europese bekertref- fen tussen Real Madrid en het Joegoslavische Rijecka (3-0). Hij stuurde drie Joegoslaven vroegtijdig naar de kleedkamer, onthield Rijecka volgens de oor logscorrespondenten in het Ber- nabeu—stadion een geheide strafschop en gaf Real er één ca deau. Zelfs de meest chauvinisti sche Madrileense kranten spra ken er de volgende dag schande van. Chef-sport Ben de Graaf van de Volkskrant bezocht het afge lopen weekeinde de Belgische topper Anderlecht - Club Luik, waarvoor de 46-jarige ambte naar op het ministerie van finan ciën Schoeters als scheidsrech ter was aangewezen. De Graaf: "De man kwam echter niet op dagen. Hij meldde zich af met de mededeling minstens een maand van een welverdiende rust te wil len genieten. Niet is bekend of hij op de Canarische eilanden zit. wét dat hij zijn internationale carrière op een weinig eervolle wijze heeft afgesloten". De Graaf beweert in het ver slag van zijn Belgische uitstapje dat omkoping van scheidsrech ters of pogingen daartoe geen nieuwe verschijnselen zijn: "Het vorig seizoen bijvoorbeeld fungeerde de Italiaan Bergamo als twaalfde man van Ander lecht in de kwartfinale-wed strijd tegen Spartak Moskou. On langs vertolkte de Tsjech Krchnak weer een dubieuze hoofdrol in het Astridpark, waarvan Fiorentina het slachtof fer werd. De bijna trendmatig te benoemen bevoordeling van het Vanden Stockbedrijf duidt erop, dat de Belgen de zaken ook ach ter de schermen onder controle hebben". Wat van de Nederlandse tob clubs niet kan worden gezegd. Poepje Een artikel in het clubblad van SC Cambuur, profvoetbalorgani satie uit Leeuwarden. De tekst, althans zo meldt de redacteur van het orgaan, is opgetekend uit de mond van Vitesse-trainer Cle mens Westerhof (en maandag jl gepubliceerd in Het Nieuwsblad van het Noorden): "Hierbij teken ik protest aan tegen het feit dat in dit program mablad meer aandacht wordt be steed aan Roda JC dan aan ons eigen Vitesse. Hebben wij Roda niet gewipt? Ik ben er goed kwaad over dat u maar een paar regeltjes aan ons besteedt. Ik en mijn spelers hebben zich voorge nomen u daar in Friesland een sportief poepje, zeg maar gerust een scheet, te laten ruiken. Zo zelfs dat u daar in het hoge Noor den, waar u experts moet zijn op mestgebied, het verschil merken kan"!!! Na het bekerduel Cambuur-Vi- tesse kwam Clement Westerhof woedend de Leeuwardense pers kamer in stormen. Met verbazing had de ex-trainer van MW ken nis genomen van het stukje. Wat dus verzonnen bleek te zijn. De grap werd door Westerhof niet gewaardeerd: "Ik ben geciteerd, maar heb met niemand gesproken. Blijk baar dachten ze hier dat Roda JC de tegenstander zou zijn en moest Vitesse ook nog even opgevoerd worden. Ik laat het er niet bij zit ten". Laat ze een poepie ruiken, Cle- Boze Frans Herinnert u zich nog, de tirade van Daan van der Berg gericht op de spelers van Lugdunum die om, zeg maar uiteenlopende re denen, naar andere verenigingen vertrokken? Frans Sjardijn, via De Sleutels bij hoofdklasser Wil helmus beland, kon de woorden van de 'boze kikker' niet zo waar deren, zoals blijkt in het club blad van de Leidse voetbalclub: "Vooral na de overschrijvings periode is het volledig mis met Daan. Alles wat niet meer groen wit is, moet het ontgelden. Sorry Daan, maar voor mij en met mij velen) bestaat er meer dan voet bal alleen. Maatschappelijke po sitie, gezinsleven en andere hob by's zijn enkele alternatieven". "Als die beslissing niet positief is voor Lugdunum, dan heeft Daan de wijsheid in pacht. Hij weet direct waarom: GELD (het aloude stokpaardje). Iedereeen en alles wordt op een hoop ge veegd. Alleen wil ik wel even aanstippen, dat Daan zich moet realiseren dat niet iedereen zich op dezelfde tree van de maat schappelijke ladder bevindt, als hijzelf". "Een trap na geven aan leden die vertrokken zijn is heel simpel, maar getuigt van weinig volwas senheid. Het suggereren van geld aannemen door betrokken spe lers is helemaal het toppunt. Ten zij Daan ermee bedoelt de finan ciële regeling voor wat betreft de reiskosten vergoeding voor spe lers die van buiten de stad ko men/of kwamen. Deze regeling wordt toch óók bij Lugdunum toegepast"? Zeker niet, weerlegt Daan zelf in een naschrift: "Jaren geleden hebben wij van de KNVB de opdracht gekregen onze boeken bij een official van de Bond in te leveren, ter inzage en controle van onze inkomsten en uitgaven. We konden ze na enige tijd met de komplimenten van de official weer in ontvangst nemen. Wie volgt...? Van der Berg vervolgt: "Verder kent Frans het verschil niet tussen overschrijvingen en ronselen van spelers. Ook het ter beschikking stellen van auto's valt niet onder reiskostenvergoe dingen, zoals door de KNVB be paald". Ook Cor Sip wordt met de scherpe pen van Daan weer aan gehaald: "De vrije hand verlenen aan een figuur als Sip. die rechten noch plichten kent, laat staan verantwoording, dat is vragen om grote problemen. Dit keer is hij wel al te dol tekeer gegaan. Ik ben benieuwd of bloemenexpor- teur Koot de boel bij elkaar zal kunnen houden om de opmars voort te zetten. Hij zal er heel wat voor moeten opbrengen". Bloemen soms? Daar geeft Daan echter geen uitsluitsel over. Ondanks alle perikelen spreekt Van der Berg de navol gende wens uit: "Ik hoop Frans te zijner tijd toch weer bij ons terug te zien". Als voetballer van Wilhelmus? Dikke René van der Gijp. Zijn grappen en grollen (wateren in shampoo van ploeggenoten, doorrijden na een ongeval, ha, ha, ha) waren door de jaren heen menigmaal aanleiding van luidruchtige lach salvo's op de sportredactie. Bij zijn nieuwe club heeft de praat grage international de lachers nog niet op zijn hand. PSV-oe- fenmeester Jan Reker in het Utrechts Nieuwblad over de "Eindhovense patient" na de met 5-0 gewonnen bekerwed strijd tegen Elinkwijk: "Van der Gijp doet te weinig, is niet agressief genoeg. Ik zit niet te wachten op één of twee acties, ik wil dat er negentig minuten dreiging van hem uitgaat. Maar het lijkt wel of hij zich spaart voor de volgende interland op Cyprus. Hij liet voor de rust zijn tegenstander zomaar zes keer op komen". Ton Norbart, de Utrechtenaar voor wie Van der Gijp de poort openhield, wist de oorzaak van het matige verdedigen van de in ternational: "Ik vind bovendien dat-ie te dik is. Enkele jaren terug heb ik ook tegen hem gespeeld, met het militaire elftal. Toen was Van der Gijp slanker, stond-ie op scherp. Dan is hij moeilijk af te stoppen". Dat krijg je ervan als je meer lacht en eet, dan prestaties levert in het veld. Gek Steeds vaker worden straten en wegen bemand (of bevrouwd) door trimmers. Het hardlopen is mode geworden. Het was voor Piet Tol in het clubblad Spirit van de atletiekvereniging AV- V'36 reden een uiteenzetting te geven over training en vermoeid heid. Hij beschrijft onder meer hoe een goede voeding de presta tie kan verhogen. Maar hij vraagt in de eerste alinea het volgende af: "Waarom duurtraining? Daar zijn verschillende antwoorden op te geven, zoals bijvoorbeeld con ditieverbetering, duur- prestatie verbetering of gewoon omdat je gek bent". Uitsmijters Uit de Meerburger, het clubblad van de Rijndijkse voetbalclub Meerburg, naar aanleiding van de 4-1 winst op GDA: "Met schrik om het hart zagen we enke le dorpsgenoten de aftocht bla- Een foutje natuurlijk van club bladredacteur Haka, die de dor pelingen van SJZ nu extra heeft gemotiveerd voor de derby met Meerburg, die morgen aan de Rijndijk wordt verspeeld. In Voorschoten ontmoeten morgen Randstad Sport en SVLV elkaar. Uit het clubblad De Treffer van de thuisploeg: "Voor een tribuneplaats wordt dit maal een gulden extra ge vraagd". Benieuwd of de spelers die- hoogde toegangsprijs waarma ken. Uit het clubblad van de Leidse voetbalvereniging Docos: waar geoeurd: bij Docos 13 loopt een kalende snaak, die kreeg laatst op het veld een klap op z'n kaak. Er kwam een agent en toen zei me die vent. bij Unitas Leiden is het altijd raak". Uit Fiksflitsen, het weekblad van de Leidse korfbalvereniging Fiks: "De functie van penningmees ter van een sportvereniging ver toont heden ten dage helaas op merkelijke overeenkomsten met die van boekhouder van een noodlijdend bedrijf'. Uit Rood Geel, het orgaan van de Sassenheimse voetbalvereni ging Ter Leede: "Wist u dat... er nu toch eens een echte bondscoach moet ko men. Er bij Ter Leede vele gega digden lopen". De stand van Ter Leede op de ranglijst in de derde klasse A West II is dan zeker een zetfout. THESSALONIKI - Het enthou siasme van de Nederlandse heren ploeg is na drie overwinningen en de kleine nederlaag tegen de Sow- jet-Unie (2V2-IV2 tenslotte) enigs zins getemperd. In de wedstrijd Roemenië-Nederland in de vijfde ronde van de schaakolympiade in Thessaloniki dreigt het mis te gaan. Sosonko speelde aan het tweede bord remise tegen Gheorg- hiu, in 22. Slechter verging het aan het derde bord Hans Ree. Na een Franse opening stond hij wat min der prettig maar een fout op de 17e zet deed zijn stelling veranderen in een ruïne, waarna hij niet lang meer verder ploeterde. Jan Timman brak af tegen Suba in een stelling die er vrij hopeloos uitziet. De Roemeen heeft een ster ke vrij-pion op de koningsvleugel terwijl zijn stukken ook duidelijk beter staan. Peter Scheeren zal er waarschijnlijk voor zorgen dat de nederlaag van de Nederlandse ploeg tot 11/2-2 1/2 beperkt blijft. In de afgebroken stelling heeft hij weliswaar een kwaliteit minder, maar dit wordt ruimschoot gecom penseerd door het bezit van twee plus-pionnen, waarvan de 'e'en een zeer sterke vrijpion op E7 is. De Roemeen zal gedwongen zijn de kwaliteit terug te geven en het dan ontstane toreneindspel is zonder meer gewonnen. Bij de damens won Carla Brui nenberg haar partij uit de vierde ronde tegen de Francaise Lebel- Arias waardoor de uitslag 2 1/2 -1/2 voor Nederland werd. Gisteren speelden de Nederlandse dames tegen Brazilië en staan door een overwinning van Cathy van der Mije met 1-0 voor. In de afgebro ken partijen staat Carla Bruinen berg duidelijk gewonnen en He- leen de Greef zeer slecht, zodat winst en daarmee een plaats bij de eerste twintig landen vrijwel gega randeerd is. TAFELTENNIS - Torenstad is gisteravond uitgeschakeld in het toernooi om de Europese tafelten nisbeker voor landskampioenen (dames). De ploeg uit Zutphen ver loor in Boedapest (Hongarije) met 2-5 van Statisztika. ADVERTENTIE TopPer Belangrijke competitiewedstrijd a.s. zondag Aanvang 14.30 uur. Advertentie aangeboden door autobedrijf Dik Sanders, Bestevaerweg 26. Katwijk. Ondanks duimblessure toch in doel het ook uiterst gemotiveerd zijn geweest. Feyenoord-Ajax is im mers nog altijd een aparte wed strijd". De opstelling van Ajax ziet er als volgt uit: Galjé, Ophof, Rijkaard, Spelbos, Boeve, Silooy, Koeman, Schoenaker, Vanenburg. Van Bas ten en Bosman. Feyenoord Dat Feyenoord-trainer Ab Fafié nog wacht het bekendmaken van de opstelling van zijn elftal is geen kwestie van de koude oorlog „maar een zaak van blessures". Ook bij de Rotterdamse club kam pen verschillende spelers nog met kwetsuren en pas vandaag valt de beslissing of ze morgen al dan niet beschikbaar zijn. Dat geldt met name voor Petur Petursson. Ab Fafié gaat ervan uit dat de verdedigers Ben Wijnste kers (elleboog), Sjaak Troost (en kel) en doelman Joop Hiele (lies) mee kunnen spelen, maar moet achter de naam van de IJslandse linkerspits „een heel groot vraagte ken" plaatsen. Petursson tobt al anderhalve week met een buik/hes-blessure, die hij tijdens een training opliep en het is maar zeer de vraag of de medische staf hem fit krijgt voor zondag, aldus Fafié, die eerder de ze week Henk Duut (in het gips) al zag afvallen. Problemen voor de middenveldbezetting levert dat laatste overigens niet op. Hoewel Johan Steur vermoedelijk niet in de basis zal staan („dan heb je weer spelers nodig om hem te begelei den en het is de vraag of je daar tegen Ajax mee moet beginnen"), heeft Feyenoord voor de tussenli- nie ook André Stafleu nog achter de hand. Fafié rekent er daarbij wel op dat hij zijn verdediging niet noodge dwongen hoeft te renoveren. Joop Hiele kwam met een liesblessure terug na Oostenrijk-Nederland en botste in het bekerduel met Excel sior nog eens op Sjaak Troost. Fa fié: „Hiele is dan ook nog lang niet honderd procent. Maar ik heb goe de hoop dat hij kan spelen. Van Troost staat dat wel bijna vast en Wijnstekers kan dat vermoedelijk ook". De aanvoerder moet dan echter wel zijn elleboog 'goed laten inpak ken'. zoals hij zelf zegt. „Normaal staat er vijf weken voor het gene zen van zo'n breuk en ik loop er nu drie weken mee. Maar als het goed wordt verpakt, kan ik spelen. Daar ga ik tenminste vanuit". MOSKOU (ANP) - Het lange wach ten en op zekerheid spelen lijkt toch zijn nut af te werpen. Althans voor wereldkampioen Anatoli Kar pov. In de afgebroken stelling van de 27e partij die gisteravond werd afgebroken na 40 zetten tegen uit dager Kasparov bezit de titelhou der voordelen in zowel materiaal als positie. Na meer dan een maand „stilstand" in de tweekamp tussen de twee grootmeesters uit de Sow- jetunie lijkt de doorbraak naar het einde tot stand gekomen. In de zuilenzaal van het Gebouw van de Vakbonden wordt verwacht dat Karpov in de voortzetting de vijfde van de vereiste zes overwin ningen voor het behoud van zijn wereldtitel zal behalen. Nadat ze ventien voorgaande partijen vaak snelle remises en voor de een noch de ander winstmogelijkheden had den opgeleverd. Jevgeni Vladimirov, een van de secondanten van Karpov, veron derstelde dat Kasparov geen moge lijkheid heeft zijn pion achterstand goed te maken in een stelling clie ook positioneel niet gunstig is voor de uitdager. Voor Joeri Balasjov, de voorman van Karpovs assistenten, viel de beslissing in de 27e partij al lang voor Kasparov ook nog het gevoel moet hebben gekregen dat de klok steeds sneller ging tikken. Rond de 23e zet investeerde de uitdager ruim drie kwartier voor vier zetten en dat was geen toeval, want juist in die periode vond Karpov voortzetting die geladen was met dreigingen. De 23e zet Ldl, ge volgd door f3 was een investering die in het vervolg van de partij zijn nut afwierp. Balasjov glimlashte breed na die twee zetten, niet in het minst om dat Kasparov veel tijd besteedde en voor zijn laatste elf zetten nog slechts een kwartier over had, waar Karpov nog over bijna een uur be schikte en stap voor stap verder ging naar de winst van een pion, waarvoor Kasparov geen compen satie vond. Gezien het gebrek aan tijd weer de Kasparov zich overigens gewel dig in het slot van de eerste zitting uit de 27e partij. Het gevecht tegen tijd en tegen stander vroeg wel enorm veel van de uitdager. Op het moment dat hij de, voorlopig reddende, drempel van de veertigste zet was overge stapt, bleef Kasparov even met ge- ADVERTENTÏE A.s. zondag 14.00 uur bogen hoofd zitten uitblazen. En het werk om op de rand van het ravijn in evenwicht te kunnen blij ven, is nog lang niet voltooid. Grootmeesters die in Moskou de tweekamp van nabij meemaken achten het niet waarschijnlijk dat Kasparov na een vijfde nederlaag nog werkelijk verzet zal bieden. Gisteren bleek dat hij geen middel bezit om Karpov uit zijn evenwicht te krijgen. Ruim een maand heeft hij de wereldkampioen bezig ge houden, maar Karpov bleef als de tevreden en rustig spinnende poes bij het muizegaatje zitten wachten. Kasparov mag gehoopt hebben op een moment dat Karpov ongedul dig zou worden en daardoor één keertje zijn hand zou overspelen. Het is nimmer gebeurd. Integen deel. Waar de stelling tussen de grootmeesters in een lange reeks technisch volmaakte, maar niet echt aansprekende partijen in LEIDEN - Er wordt vandaag niet gevoetbald in de afdeling Leiden en in het district West II van de KNVB. De wedstrijden die op het programma stonden zijn afgelast in verband met de slechte weers omstandigheden. De eerste en tweede klassen val len buiten deze algemene afkeu ring. Partij Wit: Karpov, zwart Kasparov 1. Pgl-f3 - d7-d5, 2. d2-d4 - Pg8-f6, 3. c2- c4 - e7-e6, 4. Pbl-c3 - Lf8-e7, 5. Lcl-g5 - h7-h6, 6. Lg5xf6 - Lg7xf6, 7. e2-e3 - 0-0, 8. Ddl-c2 - c7-c5, 9. d4xc5 - d5xc4. 10. Lflxc4 - Dd8-a5, 11 0-0 - Lf6xc3, 12. Dc2xc3 - Da5xc3,13. b2xc3 - Pb8-d7. 14 c5-c6 - b7xc6, 15. Tal-bl - Pd7-b6, 16 Lc4-e2 - c6-c5, 17. Tfl-cl - Lc8-b7, 18. Kgl-fl - Lb7-d5, 19. Tbl-b5 - Pb6-d7, 20. Tb5-a5 - Tf8-b8. 21. c3-c4 - Ld5-c6. 22. Pf3-el - Tb8-b4. 23. Le2-dl - Tb4-b7, 24 12-13 - Ta8-d8, 25. Pel-d3 - g7-g5. 26. Ldl- b3 - Kg8-f8. 27 Pd3xc5 - Pd7xc5, 28 Ta5xc5 - Td8-d6, 29. Kfl-e2 - Kf8-e7. 30 Tcl-dl - Td6xdl, 31. Ke2xdl - Ke7-d6. 32. Tc5-a5 - 17-15. 33 Kdl-e2 - h6-h5. 34 e3-e4 - f5xe4, 35. 13xe4 - Lc6xe4, 36. Ta5xg5 - Le4-15, 37. Ke2-e3 - h5-h4. 38. Ke3-d4 - e6-e5 39. Kd4-c3 - Lf5-bl. 40 a2-a3 - TB7-E7 Afgebroken in de volgende stelling: Wit Kc3. Tg5. Lb 3. a3. c4. g2. h2 Zwart Kd6. Te7. Lbl. a7. e5. h 4 Galjé liep de blessure op toen hij een bal verkeerd op zijn hand kreeg: „De duim sloeg door, waar door ik een behoorlijke kneuzing opliep. Ik ben direct naar het zie kenhuis gegaan en daar is de duim ingetaped. Gisteren ben ik pas weer in training gegaan. Het ziet er nu allemaal weer goed uit, met een tape er omheen moet ik het daar om morgen wel kunnen redden". Trainer Aad de Mos sluit overigens niet uit dat hij Galjé alsnog zal moeten vervangen door Stanley Menzo. Hoewel aanvaller Rob de Wit eveneens met een blessure wor stelt en daardoor in ieder geval op de reservebank plaatsneemt, gaat Galjé er vanuit dat Ajax voor het eerst sinds het seizoen 1971-72 (de Amsterdammers wonnen toen rrfet 5-1) weer een competitiewedstrijd tegen Feyenoord in de Kuip kan winnen. „Wij moeten ze dit keer kunnen pakken, zodat we echt af stand kunnen nemen. Natuurlijk zijn die jongens extra geprikkeld door de bekernederlaag tegen Ex celsior, maar ook al zou Feyenoord niet verloren hebben, dan nog zou Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14 00 uur COMPETITIEWEDSTRIJD EERSTE KLASSE Deze advertentie is aangeboden door kneuzing aan zijn duim onoverko melijke problemen oplevert voor doelman Hans Galjé, die gisteren de training hervatte, zal oefen- meester Aad de Mos tweede man Stanley Menzo inzetten. Ajax Ondanks het feit dat hij afgelo pen maandag tijdens de training geblesseerd is geraakt en daardoor drie dagen niet heeft kunnen oefe nen, ziet het er naar uit dat Hans Galjé het doel van Ajax verdedigt in de Kuip. Galjé ondervindt nog wel wat hinder van de blessure aan zijn duim, maar ziet daarin geen aanleiding om zich voor het duel in Rotterdam terug te trekken. Wethouder Dick Tesselaar snijdt de taart aan op de receptie die de Leidse wielervereniging gisteren hield ter gelegenheid van het 65-jarige bestaan. Voorzitter Cock van der Hulst (I), Alan van Caubergh en Joop Riethoven (r) houden een oogje in het zeil. In Holiday Inn startte Swift ook de loterij voor de bouw van het nieuwe clubhuis. (foto Holvast) AMSTERDAM/ROTTERDAM (GPD) - Bij Feyenoord bestaat nogal wat onzekerheid over de op stelling voor de nagenoeg uitver kochte voetbalklassieker tegen aartsrivaal Ajax van morgen. Het meespelen van Petur Petursson is uiterst dubieus door een hardnek kige buik-liesblessure, terwijl ook Wijnstekers (elleboog), Troost (en kel) en Hiele (lies) nog niet geheel fit zijn. Trainer Ab Fafié kon de sa menstelling van zijn formatie dan ook nog niet prijsgeven. Bij Ajax neemt de geblesseerde Rob de Wit in ieder geval plaats op de reservebank. Alleen als de

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13